SPOOR's MOSTERD Kunsten en Wetenschappen. TUvfoJmaa&tllf PUROL FOSTER^ MAAGPILLEN Spoor's gestampte Muisjes Stadsnieuws Binnenland Provinciaal nieuws flacon. Gebrek aan eetlust, hartwa ter, spijsverteringsstoor nissen en ongeregelde stoelgang verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. V f 0.65 per WEGENFONDSHEFFINGEN. Onverbindend verklaard De Amsterdamsche rechtbank, uitspraak doende in hooger beroep, bekrachtigde op 26 Mei j.1. het vonnis van den kantonrechter te Hilversum dato 30 Oct. 1928 in zake ten on rechte door de gemeente Blaricum geheven stortingen in het z.g. wegenfonds. De ge meente Blaricum beroept zich op art. 13 der bouwverordening om aan het verstrekken van bouwvergunningen voorwaarden te stellen, i. c. wegenfondsheffingen, en verwijst daarbij naar een niet koninklijk goedgekeurd raads besluit van 23 Dec. 1914, waarbij de raad machtiging verleent om bouwvergunning- nanvragers per strekkenden meter een zeker bedrag te doen betalen in het z.g. wegen fonds. De gemeente Blaricum werd tevens ver oordeeld in de kosten van het geding. MET Z'N NICHTJE OP STAP. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft den recidivist, die met zijn nichtje op stap ging, nadat het meisje een kistje met 360 ten nadeele van haar moeder had weggenomen, schuldig verklaard aan heling en veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De eisch was negen maan den. v PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten stellen voor, aan de centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, gevestigd te Utrecht, voor het jaar 1930 en volgende jaren tot wederopzeg- gens eene bijdrage van telkens ten hoogste 7 1000 te verleenen. Gedep. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der afdeeling Noord-holland der vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om subsidie gedurende drie jaren ten behoeve van de Ad viescommissie der Noordhollandsche Ge meenten voor bouwontwerpen en uitbrei dingsplannen. Gedep. Staten stellen voor hen te machti gen de provincie borg te stellen voor de rich- tige naleving van de overeenkomst van geld- leening, welke de vereeniging Zonnestraal, ■Nederlandsche vereeniging tot het oprichten :van arbeidskolonies voor tuberculoselijders in Nederland, zal aangaan met een nader aan te wijzen geldschieter en krachtens wel ke overeenokmst genoemde vereeniging op nader te regelen en door Gedep. Staten goed te keuren voorwaarden ter leen zal ontvan gen een bedrag van ten hoogste 50.000 ten behoeve van de uitbreiding van het sana torium voor arbeidstherapie Zonnestraal na bij Hilversum. Gedep. Staten stellen voor hen te machti gen, aan de gemeente Marken, eene bijdrage te verleenen van ten hoogste 23.500 ten behoeve van de stichting van een gebouw voor geneeskundige en verplegingsdoelein den, onder voorwaarde, dat een gedeelte van de stichtingskosten tot een bedrag van 14.000 voor rekening van het nijverheids onderwijs gebracht wordt. Gedep. Staten stellen voor aan de Alge- meene Nederl. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, gevestigd te 's-Gravenhage, yoor het jaar 1930 ten behoeve van haren arbeid, een subsidie van 2500 uit de pro vinciale kas toe te kennen onder voorwaarde dat het Rijk voor hetzelfde doel over dat jaar eene bijdrage van 45.000 aan deze veree- njgingzal uitkeeren. BERGEN. 4,Blijkens het door de Museum-commissie bver 1929 uitgebrachte jaarverslag werden de navolgende schenkingen gedaan: Foto Iorriedienst BergenBergen aan Zee ■1908 van mevr. A, H. Hendriks te Bergen; JTeekening van het „Vinkenhuisje" van mevr. yan den Berg—Bogtman te Bergen; Gravu re tafreel van de landing der Engelsch Russische Armee en deszelfs aftocht in 1799 van den heer J. de Wit te Zaandam; Ge schilderd portret van den heer F. Sterken, door den heer O. Kamerlingh Onnes te Ber gen; Een groen zijden regenscherm van me vrouw wed. H. de Boer te Bergen; Een on- derhulletje van mevr. A; Klos; Een plaquet te naar wijlen mevr. M. van ReenenVölter in brons van den heer Jb. van Reenen te Ber gen; Een dienstregeling aanvangende 5 Juli 1908, Lorriedienst Bergen—Bergen aan Zee van den heer K. H. Zur Mühlen te Haarlem. Voorts werden aangekocht: Het Tweede Eeuw-getij van Bergenss Kerk-verwoesting, door Andreas Kok, uitga ve Wed. Jacob Maagh Zn., Alkmaar en een kaart vanaf Noord-holland van 't IJ tot den Helder. Bij Koninkl. Beslit is aan het bestuur der Bergensche schoolvereeniging toestem ming verleend tot het aanleggen en houden van een loterij ten bate van het schoolfonds tot bestrijding der niet voor Rijks- of Gem.- vergoeding in aanmerking komende kosten van verbetering van het onderwijs in de scholen der vereeniging, waarvan de trek king moet plaats hebben vóór 1 Mei 1931. HENSBROEK. Dezer dagen vergaderde de vereeniging £r bevordering van getrouw schoolbezoek. Jammer dat deze vergaderingen, gezien het mooie doel der vereeniging, altijd zoo slecht worden bezocht. Aanwezig bestuur en 6 le den. De voorzitter, de heer Kolder, opende met een hartelijk woord. Het verslag van den penningmeester, den heer Jb. Visser, wiist een niet te groot batig saldo aan. Periodiek traden van het bestuur af de hee ren Jb. Kolder en D. Leegwater, die beiden werden herkozen. In plaats van den heer De Haan werd gekozen het hoofd der school, de heer Kop penol. Besloten werd om dit jaar met de hoogste klassen een reisje te maken naar het vlieg kamp „De Kooi", vandaar naar het strand bij Huisduinen, dan naar den Helder en te rug over Aartswoud naar Medemblik. Met de laagste klassen zal een reisje wor den gemaakt naar Bergen en terug over Alkmaar naar de Hertenkamp. De datums konden vanwege het heerschen der mazelen nog niet worden vastgesteld Het bestuur zou dit in overleg met het on derwijzend personeel regelen. Daar de rondvraag geen bijzonderheden opleverde, volgde sluiting. WIERINGEN. De eerste autorit in de Wierin germeer. De eerste autorit in de gedeeltelijk droog gevallen Wieringermeer is gemaakt op Hemelvaartsdag door den smid P. C. Luyt ■van hier, bekend uit den tijd van ex-kroon prins Wilhelm. Op een afstand van twee K.M. uit de kust van het vroegere eiland moest men terugkeeren, omdat de gronc daar te zacht werd, zoodat de wielen van de auto dreigden weg te zakken. Dit historische ritje trok veel belangstelling onder de Wieringers. OUDKARSPEL. Bet lijk van het sinds Vrijdagmiddag ver miste meisje, waarvan we reeds Zaterdag melding maakten, is in den loop van dien dag uit de Achterburgtgracht opgehaald. Een zeer droeve tijding voor de ouders die nog altijd hoopten dat ze door iemand medegenomen was. R.-K. STATENKIESKRING ZAANDAM De jaarvergadering dezer organisatie werc Zaterdagmiddag te Uitgeest in het café „Spoorzicht" van den heer C. Deutekom geohuden. De vice-voorzitter, de heer Boon, opende en leidde de vergadering. Allereerst deelde hij mede het ontslag als voorzitter en bestuurs lid van den heer Mr. Kusters, in wiens plaats als bestuurslid was gekomen de heer de Roy van Zuidewijn van Wormerveer. Het aantal leden der aangesloten kiesver- eenigingen bedroeg 5734. Het batig saldo van den penningmeester bedroeg 569,47 De contributie bleef evenals het vorige jaar ongewijzigd. De afd. Akersloot die dit jaar als financieele commissie was opgetreden, -bracht verslag uit van haar onderzoek. Alles was in goede orde bevonden. De afd. Alk maar zal voor 1930 als financieele commissie was opgetreden, bracht versjag uit van haar onderzoek. Alles was in goede orde bevonden De afd. Alkmaar zal voor 1930 als financieele commissie optreden. Daarna werd door de vergadering tot voorzitter gekozen de heer H. Hemmer van Castricum die zijn benoe ming aannam. De heer Boon feliciteerde der gekozene namens het bestuur en de ver gadering. De rondvraag leverde andermaal een discussie op over het waterleidingvraag- stuk aan welke discussie ook deel genomen werd door de statenleden Valkering en de Vries, en werd daarna de vergadering onder dankzegging gesloten, WINKEL. Zaterdagmiddag (31 Mei) had ten Raad- huize de aanbesteding plaats van de verbou wing der o. 1. school te Lutjewinkel, door aan bouwing van een derde leslokaal en een gym nastieklokaal. Ingeschreven is door: P. den Das te Schoorl voor 17200; B. Kolman te Alkmaar 14490; J. v. Stipriaan te Schagen ■voor 16350; C. Brouwer te Winkel voor 14619; J. Lugtig te Heerhugowaard 14950; Gebr. Boekei te Oude Niedorp voor 13238; J. Smit Pz. te Lutjewinkel voor 15180; fa. Koot en Molen te Alkmaar voor 17585. Aan den laagste inschrijver is het werk gegund. De begrooting bedrieg 15220. BEVERWIJK. De eerste aardbeien van den kouden grond zijn j.1. Vrijdag door den tuinder v. Eerden aangevoerd. Ofschoon dit een unicum genoemd mag worden (aardbeien van den kouden grond in Mei) kunnen wij nog aan dit bericht toe voegen en dit is nog sterker, dat in 1894 zelfs late aardbeien in Mei geplukt werden. Wij veronderstellen toch dat bovenstaand bericht alleen een vroege soort geldt, BEEMSTER. De nieuwe coöp. zuivelfabriek ,,De Tijd" aan den Rijperweg alhier wordt Woensdag officieel geopend. Deze fabriek is ontstaan uit de samenwerking van twee kaasfabrie- ken, die werden gecombineerd om tot oprich ting van één zoogenaamde „zoetfabriek" te komen, opdat men niet alleen van de kaas- prijzen afhankelijk zou zijn. E>e nieuwe stich ting, die een capaciteit heeft van vijf millioen 'iter melk per jaar, kreeg bovendien nog ver schillende leden, toen ook nog een derde iaasfabriek in deze streek werd opgeheven. Op het oogenblik worden door 50 leden ier dag plm. 16000 liter aangevoerd. SCHOORL. Ons plaatselijk fanfarecorps heeft op het muziekconcours te Nieuwe Niedorp mooie successen behaald. Mocht het op den eersten concoursdag, op Hemelvaartsdag, in de tweede afdeeling fan fare den eersten prijs behalen met 't hoogste aantal punten, n.1. 16414, tevens verkreeg 't korps 't hoogste aantal punten over den ge- heelen eersten concoursdag. Zondag werd bekend, dat het ook het hoogste aantal punten heeft behaald in de beide middag-wedstrijden, waarvoor het den wisselprijs ten deel viel; verder behaalde het den derden prijs in den eere-wedstrijd met 75 punten. „De Vriendschap" is hierdoor in de eerste afdeeling fanfare gekomen, en met eere. Voorwaar een mooi resultaat, dat na weken vaji zeer ijverige repetitie is verkregen, Zeer zeker komt van dit succes een groot gedeelte toe aan den heer Anderson, uit Alkmaar, den bekwamen directeur van het korps. HEILOO. Het fanfarecorps „Eensgezindheid be haalde Zondag op het concours te Nieuwe Niedorp een 2den prijs met 138 punten. Het corps kwam uit in de 3e afdeeling. Naar we vernemen zijn de voorstanders van de oprichting coöp. bakkerij tot de con clusie gekomen dat het beter is geen verdere poging te doen. WIJK AAN ZEE. Aan allen, die belang stellen in de bad plaats Wijk aan Zee heeft het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een schrijven verzonden, waarin het meedeelt, in samenwerking met anderen voornemens te zijn in de eerste helft van Juli een Autocorso te organiseeren ter ehrdenking van het 50-jarig bestaan van de badplaats. Tevens zal een kinderfeest georganiseerd worden. Het ligt in het voornemen om fraaie prijzen beschikbaar te stellen. NAAR DE OMSTREKEN VAN HET ZWANENWATER. De heer A. H. B. schrijft ons van de zijde der Afd. Alkmaar v. d. Natuurhistor.-Ver- eeniging: Kent U het Korfwater? Neen? Die eigen aardige duinvallei ten N. van Petten? Nu Ja, zoo iets staat wel op de uitvoeriger kaar ten (zooals de Stafkaart), maar Welnu, dan had U eens als lid van de Natuurhisto rische Vereeniging Donderdag j.1. mee moe ten gaan met de gecombineerde excursie van de afdeelingen Alkmaar en Haarlem, die ten getale van 50 a 60 personen met een paar autobussen reden naar de Pettemer Kluft. En toen ging men op stap! Het was te doen, om Flora en Fauna, maar ook om het bijzondere landschap in de omstreken van het Zwanenwater. Het Korf water was, helaas, niet op zijn voordeeligst, want groote stukken lijden maar al te zeer door de groote droogte, 't gevolg van te geringen regenval reeds vele maanden lang. Toch prijkten de hagen in den omtrek van Petten met de mooie paarse en gele vijftalli ge bloemen van den Boksdoorn, 'n Solanee, die zijn naam ter dege eer aandoet. Op den dijk bloeiden heele bossen van 't blauwe Hondsviooltje in afwisseling met verspreide langharige Muizenoortjes (een bekende gele Composiet); in de slootjes groote plekken Waterranonkel met haar wit-met-gele bloem pjes en haar tweeërlei bladen: draadvormige ondergedokene en veel breedere aan de opper vlakte drijvende. En gelukkig wordt in Hol land elk grasveld nog niet overal ^weten schappelijk" bewerkt, zoodat glanzend gele Ratelaars hun stevige stengels en mooie, leeuwenbekvormige bloemen bij honderden boven het gras verhieven. En als men van een wat hooger punt dan eens die wirwar van dijken, het vredige ietwat armoedige dorpje Petten met zijn eenvoudig kerkje, zijn opzich- terswoning en vederop het Gemeenlandshuis (nu „trein 8.28") beziet en in het Oosten de lieve dorpjes in de Zijp, eveneens badende in den helderen, kleuren tooverenden zonne schijn,— dan komt de echte stemming erin en vol moed wordt de niet gemakkelijke tocht voortgezet. Over lage heuvels, of althans over steeds golvend terrein gaat het verder, o.a. waar de betrekkelijk jonge, maar krachti ge aangeplante Oostenrijksche dennen prach tig hun geelwitte stuifmeelbollen en hun hel- roode jonge vruchtkegels vertoonen. Wat bloeien de blauwe en roode Vleugeltjesbloe- men fijn en de Kleine Pirola met haar ronde rose bloemknoppen, die bij openen later haar vele meeldraden en rechte stijl met glinste- renden stempel laten zien. Op vochtiger plek val het oog op de prachtige rozeroode bloemaar van het Boschkartelblad (ook weer een Leeuwenbekachtige) en aan den rand van een kleine duinricheltje staan eenige fraaie exemplaren van de zeldzame, merk waardige Maanvaren met zijn aparte vertak te zijsteel voor het dragen van de sporenhou- ders stellig een van de glanspunten van den tocht! „Niet plukken! Zeldzaam!" is dan ook dadelijk het wachtwoord, waarvan niemand gelukkig afweek. Trouwens, op een enkele uitzondering na (de Kleine Pirola), op de geheele excursie uitte zich heel weinig uiterst schadelijke plukwoede, die op andere tochten in Nederland weieens is waargeno men. In de z.g. Rietput vond men wel veel Goli- gaan, maar nog lang niet bloeiend, wél eenige bloeistengels van het heerlijke Water- drieblad (leelijk op 't droge staand!) met zijn 5-tallige, wit-met-rose bloemen met prachtig wit behaarde bloemslippen. Het zandspoortje bracht de excursie weer op den goeden weg (want de tijd verstreek snel!) langs den binnenvoet van 't duin (de oude Zijperdijk) naar 't Noorden, waar ook veel voor de natuurvrienden te bewonderen viel: 't mooie Drijvende Fonteinkruid met zijn groengele aren van viertallige bloemen ooven water uitstekend; hier en daar een pracht-Orchidee (morio en latifolia), zeer veel gele 4-tallige Tormentil, op duinrichels goudgele Brem. En dan: ook weieens een nest, "o.a. van een Wulp en yan een Stern, zoo maar kunstloos in 't zand. Een enkele pracht- vlinder werd gevangen: de mooie rozerood- met-olijfgroene Avondroodpijlstaart. En plotseling hoog in de blauwe lucht vertoon den zich een drietal groote lepelaars met hun wit en zwart en hun lepelsnavels, in sierlijke vlucht op weg naar de slikken misschien wel van de Wieringermeer. Maar waar bleef toch dat Zwanenwater? <wam dat nooit in zicht? Men moest de duintjes toch eens op, tot waar de toegang is toegestaan, en ja, daar lag in de verte, grootendeels door heuveltjes aan 't oog onttrokken, een blinkende plas met eenige vogels erboven. Niet erg verrassend nog! Maar wat roken dit witte Duinrozen met hun helgele hartje heerlijk en wat staken die stekeltjes fel! Wat groeiden daar een massa van die typische vertegenwoordigers uit den Glacialen tijd: de Kraaiheide met haar al donker wordende bessen en de Dop heide met enkele premature vervormde bloe- jQoorzitten Zonnebrand men (vermoedelijk als gevolg van een insec- tensteek en al weer Vleugeltjesbloemen Maar daar was toch het ware punt niet; weer terug naar 't grasweggetje tot een hoo- gere plek waar beter uitzicht lokte. En dat was verrukkelijk mooi: de blauwe plassen tusschen de donkergroene, begroeide heuvels, die hier vooruit-, ginds terugsprongen en zoo doorkijkjes vrijlieten op het water en ook op de lichtgroede lage oevers van 't meer; de vele vogels, vooral meeuwen, die maar steeds ronddwarrelden, af en toe met luid gekrijsch; de enkele reiger, die doodkalm hoog boven dit gedoe heenvloog. Wat is Holland, van hieruit gezien, al mooi; maar de eigenlijke toegang tot het land (eigenlijk gezegd: het water) van Be lofte was niet verleend, zoodat de excursie met dezen blik (en groet) uit de verte tevre den moest zijn. Toen Callantsoog bereikt werd, zag men een groep vermoeide menschen, maar die veel moois gezien hadden, ook van de pracht van de met paarse Orchissen, gele Rate laars, wit Wollegras en roode Koekoeksbloe men doorspikkelde malsche weiden langs de wegen. Geen wonder, dat de trouwe autobus sen een zeer opgewekt gezelschap op tijd naar Alkmaar terugbrachten geraspte ^Zwitsersche Kaas ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEM INRICHTING. Genomen baden van 26 Mei tot en met 1 Juni: Heeren 408, dames 385. Kosteloos 116, Heeren 408, dames, 385. Kosteloos: Meis jes 116, jongens 231. Totaal 1140. Tempera tuur hoogst 66 graden. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat de heer H. C. Lind alhier dit jaar zijn 25e abonnement genomen heeft. ORPHEUS. A.s. Dinsdagavond, half 8, geeft het man nenkoor „Orpheus" het jaarlijksch concert in de Groote Kerk waarvoor een zeer aan trekkelijk programma is samengesteld. Het koor geeft o.m. „Nimmer Nacht", en Psalm 84, twee, bij alle zangers zeer geliefde com posities van wijlen den Haarlemschen mu sicus, N. H. Andriessen; „POrgue", van de Rille waarin een beeld wordt gegeven van het indrukwekkend orgelspel in een kathe draal; „Urn Mitternacht" van Bruckner, en de „Rhapsodie" van Brahms. Het doe „Orpheus" opgerichte jongenskoor, dat 140 jongens telt, zal voor het eerst in de Groote Kerk zich doen hooren in drie Hollandsche liederen uit de vijftiende eeuw door Orpheus' dirigent Nico Hoogerwerf voor koor gezet,, evenals de ontroerend klinkende tweestemmi ge „Hymne" voor grootere jongens. Maar zij zullen ook met het mannenkoor meedoen in „l'Orgue", waardoor dit nummer een en semble krijgt van meer dan 200 medewerken den, en zeer zeker een grootschen indruk zal teweeg brengen. Het belangrijkste koornummer is ongetwij feld de „Rhapsodie" van Brahms, waarvoor men ook een altsoliste behoeft. Voor die alt solo, benevens voor aparte solo's „Non Credo" van Widor, en 'n tweetal aria's van Handel is 't het bestuur van „Orpheus" mogen gelukken, de in korten tijd zeer be kend geworden, en hoogelijk geprezen Haar- lemsehe zangeres, mej. Annie Woud, die eerstdaags weer naar het buitenland ver trekt, te engageeren. Diezelfde „Rhapsodie" zal zij in het a.s. concert-seioen te Amster dam, met „Apollo" uitvoeren, waarbij hei concertgebouworkest meewerkt, en de leiding in handen is van Pierre Monteux. Ook in 'het hier te zingen „Urn Mitternacht" tree Jt zij op. Voor de klavierbegeleiding zorgt onze welbekende stadgenoot Jan Couvee, en de niet minder bekende Alkmaarsche inwoner P. A. van Langen, zal zich op het orgel doen hooren in o.m. „Toccata" van Widor. Hoe er over den zang van Mej. Woud ge oordeeld wordt, zeggen ons onderstaande uitspraken N. Rott. Cr. „Geen wonder, dat zij onlangs in Weenen zoo een succes behaald heeft. Want in haar begroeten wij een altzangeres, zooals wij er in jaren geen gehad hebben, met een stem, die machtig imponeert door klankvolume, klankpracht en warmte. Een zangeres die ongetwijfeld een Europeesche carrière maken zal". Maasbode: „Mej. Annie Woud zong met begeleiding van koor en orkest de Rhapsodie van Brahms, waarbij haar heldere en diepe alt stem (die een grooten omvang heeft) in prachtig timbre uitschitterde tegen het don kere fond van mannenstemmen". Freiheit (Over een concert te Weenen). „Eine wunderschöne Contra-alt". Wiener Volksblatt. „Annie Woud's satter alt überragte oft das Ensemble". Neues Wiener Journal (Over een uitvoe ring van het oratorium „Esther" onder lei ding van Prof. Rob. Heger). „Vorzügliche Solisten; voran die Altistin Annie Woud, eine Hollanderin mit dunkel- satter Stimme und grosser Empfindunz". Reichspost. „Eine Altistin von eltenem Schmelz und Wohllaut". Ncue Wiener Tageblatt. Geradezu Sensation war die mitwirkende Hollandische Altistin Annie Woud. Eine stimme von bestwirkendem Wohllaut Die Verbindung der Register glückte restlos". Alzo.0, hooggestemde kritieken. ,;Orpheus" kan Dinsdagavond schitterend voor den dag komen. A. K. LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTE BESTUREN. Aan de partijvergadering van de LiberaH Staatspartij „De Vrijheidsbond", welke Za terdagmiddag te Scheveniggen werd ge gadering van de Vereeniging van liberab gemeenteraadsleden, welke bijeenkomst stonH onder leiding van den heer C. G. Roos Uit het jaarverslag van den secretarie' penningmeester, den heer W. J. Bastiaan bleek, dat de vorming van provinciale afdets lingen steeds voortgang heeft en dat men in steeds toenemende mate gebruik maakt van de gelegenheid om voorliching te ontvangen inzake gemeentepolitiek. 6 De behandeling van het ontwerp tot wijzi. ging van de Gemeentewet maakte vervolgens een onderwerp van discussie uit. Het bestuur werd uitgenoodigd in verband met de gemeenteraadsverkiezingen in 1931; een herzien en uitgebreid gemeenteprogram te ontwerpen. 6 EEN NATIONAAL PARK IN NEDERLAND. Naar bekend is, wordt door de vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland een groote daad gedaan door het vestigen van een nationaal park in het mid- oen van ons land, bestaande uit de landgoe* deren Beekhuizen en Herikhuizen en de Rheder en Worth-Rheder heide, tezamen groot ongeveer 1400 H.A., hetwelk zich aan. sluit bij het bezit der vereeniging Hagenau- Rhederoord, dat 800 H.A. groot is. Zoo wordt in het midden van ons land een na. tionaal park gesticht van ongeveer 3000 H.A., omdat door de gemeente Rheden ook de daarbij aansluitende Velpsche heide en een gedeelte van Beekhuizen en Herikhui zen, groot ongeveer 800- H.A., als nationaal park worden beschouwd. Wij vernemen, dat heden de overdracht der verschillende goederen aan de vereeni- ging tot Behoud van Natuurmonumenten in in Nederland heeft plaats gevonden, een daad, die van uiterst gewicht is in het belang voor geheel ons land. De vereeniging is daartoe in staat gesteld, doordat zij door de natuurvrienden van ons land geholpen werd tot het bijeenbrengen van het groote bedrag, ervoor benoodigd, n.1, ongeveer 450.000. Echter is het geheele be drag nog niet bijeen; de vereeniging hoopt nog van de nakomers een bedrag aan giften te krijgen van 10.000 gulden en 90.000 aan 3 obligaties. Een woord van hulde is hier op zijn plaats aan de twee Nederlanders, die onbekend wenschen te blijven en die 150.000 gege ven hebben tot aankoop van de Rheder- en Wort-Rheder Markgronden, een uitgestrekte golvende heide, tusschen Velp en De Steeg gelegen en van onovertrefbare schoonheid. DE ENCYCLIEKMEETING IN DE HOOFDSTAD. Zondagmiddag heerschte er voor het ge bouw van den Nederlandschen r.-k. Volks* bond in de Derde Hugo de Grootstraat en omliggende straten een groote bedrijvigheid. Hier werd opgestelde de jaarlijksche stoet van alle vereenigingen uit Amsterdam en omgeving, die demonstreeren ter gelegenheid van de herdenking van de uitvaardiging van de encycliek „Rerum Novarum". Trots de hevige regenbuien, was de deelneming van de demonstranten zeer groot.- Naar schat ting namen aan den stoet een 7000 personen deel. Tegen drie uur werd het IJsclubterrein bereikt, waar het woord werd gevoerd door de heeren W. Steinmetz, P. Serarens, secr. van het Intern. Chr. Vakverbond en lid van de Eerste Kamer en rector J. Th. van Galen. DE BRAND OP DE „VECHT- DIJK". Een nader Lloyd-telegram over den brand op het s.s. „Vechtdijk" meldt, dat ruim IV, waarin de brand woedt, bevat copra, veekoe ken, jute zakken en katoen. Geprobeerd is het vuur met water te bestrijden, hetgeen niet gelukt is. DE WERKTIJDEN VAN HET P. T. T> PERSONEEL. Men verzoekt ons bijgaande motie tt publiceeren: De afdeeling Alkmaar, Schagen, Anna- Paulowna, Den Helder, Hoorn, Texel. Wie- ringen, Kennemerland en Zaandam van den Centralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.), in openbare vergadering bijeen te Alkmaar stellen vast, dat sedert 1 Januari 1923 aan het geheele P. T. T.-personeel een verlenging van den arbeidsduur werd opgelegd, waar door een extra-aandeel (waarvan de nood zakelijkheid naderhand niet door den stano van 's Rijksmiddelen is bevestigd) werd ge* leverd in de zoogenaamde gezondmaking van 's lands financiën; herinneren aan de veei voorkomende vroege-, late-, nacht-, Zondags- en Zaterdag- mid-dagdiensten, verder aan de zeer bedui dende verzwaring en intensiveering van den arbeid door de toenemende rationalisatie; wijzen op het feit, dat een gedeelte van het Rijkspersoneel 39 of 42 uur, een ander ge deelte 48 uur en nog een ander gedeelte waaronder de grootste groepen bij P- T- J-/ 51 uur per week en langer arbeidt, het geen onverklaarbaar is. wanneer in aan merking wordt genomen, dat het gedeelte van het rijkspersoneel met de regelmatige dienstverdeeling en een kort dienstraaffl de minste diensturen verricht, terwijl juist bi] de met zeer ongeregelde diensten belaste P. T. 1 ambtenaren, die hun arbeid verrichten in een dienstraam van 15 uur en langer, met diK- wijls splitsing in drie gedeelten per dag, een langere dienstduur is voorgeschreven; geven uiting aan haar groote onvoldaan heid over deze ongemotiveerd lange arbeids^ tijden, die thans reeds ruim zeven jaren dooi de regeering worden bestendigd; verklaren, onder aanbieding van deze samenvatting aan Staten-Generaal, Minister van Waterstaat, Directeur-Generaal der j- T. T. en Pera, niet te zullen rusten voor d arbeidstijden van het geheele P. 1- T.-pers neel beduidend zullen zijn verkort. EEN PRACTISCHE RECLAME- Bespraken wij kort geleden de aardig, verkeersreclame van de N. V. Stoom Cnoc lade- en Cacaofabriek Kwatta en de Pr^ sche verkeersfouten-plaat, thans zendt oe onderneming ons in een aardig boekje de v keersregelen voor jongens en meisjes. Bij plaatjes zijn nuttige wenken over het keer gegeven, wenken voor het rechtshouo het oversteken yan, stratgn enz,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6