DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. O 7 i Ernstig Auto-ongeval in Friesland Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-Indië. Binnenland DINSDAG 3 JUNI 1»30 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Autobus rijdt in een kanaal. Drie passagiers verdronken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. f!OSTER ZOON, Voordam C 9, post- giro 37060. Telef. 3, redactie 33. JUo. 12» Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. m DE POLITIEKE REDE VAN TARDIEU. Een overzicht over den binnen- en buitenlandschen toestand. frankrijk is vredelievend gezind, doch paraat! In het kort hebben wij gisteren den inhoud jneegedeeld van de rede, die den Franschen minister-president Tardieu te Dyon gehouden heeft. In deze rede heeft Tardieu allereerst ge wezen op de talrijke regeeringscrises, waar mee Frankrijk den laatsten tijd bezocht is ge worden. Tardieu weet dit aan de houding der oppositie, bestaande uit radicalen, socia listen en communisten, die samen een ver woeden oorlog voeren tegen de huidige re geering en die trachten het werk van de re geering te vernietigen. De minister-president waarschuwde de oppositie echter, dat de re geering den vasten wil heeft, om de openbare orde te handhaven. Men kan dus uitrekenen, wat er gebeuren gaat, als de oppositie te 6terk en te heftig van wal steekt en de massa in opstand brengt tegen de. regeering. Dan zal Tardieu zijn maatregelen nemen! Wat de economischen toestand van het land betreft, Tardieu kon constateeren. dat de landbouw, industrie en handel geleden hebben onder de overproductie, de beperkte verbrui king, de stijging der prijzen en de zware fis cale lasten. Toch kon hij verklaren, dat de toestand zelf gezond was, dank zij de maat regelen door de regeering genomen. In zijn bespreking van den buitenlandschen politieleen arbeid der regeering gewaagde Tardieu met vreugde van de financieele en politieke waarborgen, welke het plan-Young voor Frankrijk met zich zal brengen. Hij voegde er aan toe dat de veiligheid en de in ternationale vrede alleen mogelijk zijn als de krachtige volken zich verbinden. Na de con ferenties van Den Haag en Londen kan Frankrijk zijn weg zonder ongerustheid of snoeverij vervolgen, strevend naar een vrede door evenwicht, arbitrage en economische en intellectueele samenwerking, gelijk het dit steeds deed. Een telegram van het N. T. A. aan het Hbld. bevat nog enkele bizonderheden uit de rede van Tardieu, bizonderheden, die het vermelden wel waard zijn- De minister-president betoogde o.a dat de grondbeginselen van Frankrijk's politiek zijn vastgelegd. Het gaat eenerzijds om de finan cieele liquidatie van den oorlog, anderzijds om de verbinding dezer financieele liquida tie met de politieke doeleinden van Frankrijk, of beter gezegd om de economische ver binding der financieele methoden in de plaats van de militaire waarborgen, welker beteeke- nis steeds meer afneemt. Wanneer de derde Rijnland zone den 30en Juni met gepaste waardigheid, weliswaar zonder overhaasting doch ook zonder eenige vertraging, ont ruimd zal zijn, dan zullen met het plan- Young die waarborgen practische waarde hebben, welke Frankrijk nog ontbraken toen het kabinet-Tardieu de regeering aanvaardde. 'Bij het vlot maken van een deel der schade vergoedingsschuld door de wereldmarkt zal het crediet van Duitschland met de liquidatie der oorlogslasten solidair verbonden zijn. Het vredeswerk, dat Briand in zes ver schillende conferenties voortzette, zal nu ook verder worden voortgezet. Een internationale vredesorganisatie heeft slechts dan beteeke- nis wanneer zij de kracthige volken omvat, die voor de gemeenschappelijke verbinding der volken evenveel kunnen bijdragen als zij vroeger voor hun eigen veiligheid hebben gedaan. Daaruit, aldus Tardieu, spruit de verdeddgingspolitiek der Fransche regeering voort. Deze politiek bestaat in de methodische voorbereiding van den diensttijd van één jaar, voorts in de groote credieten voor de lands verdediging, alsmede in de vastbesloten poli tiek der ontwapening ter zee. Frankrijk wil niet de heerschappij in Europa, maar bij elke gelegenheid zijn lot kunnen beheerschen. Met groote waardeering schrijft de recht- sche pers over de rede, die minister ^president Tardieu te Dyon heeft gehouden. Ook link- sche bladen schrijven goedkeurend over sommige gedeelten van Tardieu's rede, voor zoover deze geen betrekking hebben op de kwestie der concentratie. De „Ere Nouvelle" meent, dat dit vraagstuk in den vorm, die Tardieu gekozen heeft, niet zoo makkelijk op te lossen valt. Ook de „Q u o t i d i e n" keert zich tegen concentratie en schrijft, dat er wel nauwelijks een radicaal-socialist zal zijn, die de gedachte van samenwerking met de rechterzijde zal accepteeren De rechtsche bladen hebben niets dan lof voor de gehouden' rede. Vooral de „E c h o he Paris toont zich ten zeerste bevredigd1. Oe „P e t i t P a r i s i e n" ziet in de woorden van Tardieu een duidelijk eu ondubbelzinnig Program, HET SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. De misdadige opzet. Geen Nederlanders onder slachtoffers. De Parijsche correspondent van het Hbld. telefoneert nog de volgende bizonderheden, betreffende het ernstige spoorwegongeluk in Frankrijk Er zijn een aantal aanwijzingen, dat het verschrikkelijke spoorwegongeluk van Zater- avond bij Montereau (niet ver van Fontaine- bleau) een gevolg is van kwaadwilligheid. De ontsporing van de locomotief is gelijk gemeld veroorzaakt door de aanwezigheid op de rails van een kleine lorrie, die door den trein letterlijk in tweeën gesneden is en waar van de weerstand de wielen uit de rails heeft doen springen. Deze lorrie lag oorspronkelijk met eenige andere en een voorraad gereed schap en materialen op een afstand van onge veer 150 meter van de plaats der ontsporing. Aangezien het wagentje, voor zoover men kan nagaan, omgekeerd op de rails gelegen moet hebben en met andere werktuigen was vastgezet, lijkt de onderstelling van een mis- dadigen opzet wel zeer gewettigd'. Het ge wicht van de lorrie bedroeg meer dan 200 kilo en voor het vervoer zijn minstens twee a drie noodig geweest. Het moet hebben plaats gehad binnen een tijd van drie kwar tier, want de Simplon-express was kort te voren nog over hetzelfde spoor gekomen, en alles was toen nog normaal. Omtrent de redenen van een zoo onmen- schelijken aanslag tast men in het duister. Het aanvankelijk onderzoek heeft aange toond, dat er geen ontevredenheid heersehte onder het werkvolk, dat hier in de buurt den spoorweg aan het herstellen was, en dat er den laatsten tijd geen enkele aanslag plaats had De trein naar Nice, die verongelukt is, was geen speciale luxe trein, maar een ge mengde trein, die wagens van alle klassen bevatte. Een vermoeden, dat geuit werd, is dat het in de bedoeling van de misdadigers gelegen heeft een aanslag te doen op Tardieu, die omstreeks dezen tijd uit Dijon, waar hij zijn groote politieke rede gehouden had, naar Parijs terugkeerde. Men brengt daartegen in, dat de trein met den minister-president niet langs dit spoor, maar langs een evenwijdig spoor liep, en dat men niet precies wist, wan neer Tardieu zou terugkomen, omdat hij de keus had uit vier verschillende treinen. Niet temin is het volstrekt niet onmogelijk, dat de daders het toch op Tardieu gemunt had den, maar niet precies op de hoogte geweest zijn. Onder de slachtoffers zijn geen Nederlanders. In een deel van de ochtendpers wordt on omwonden te kennen gegeven, dat men de communisten voor dezen aanslag aansprake lijk stelt. Montereau is n.1. een belangrijk communistisch centrum. De daders zouden dan hebben gehandeld in opdracht van Mos kou. De „Humanité" laat zich hoonend uit over deze onderstelling en oordeelt, dat het wel weer de slechte toestand van den weg geweest zal zijn en dat de maatschappij nu weer de schuld op de werklui schuift De omstandigheden zijn echter van dien aard, dat aan de realiteit van den aanslag bezwaar lijk kan worden getwijfeld. NOORWEGEN'S DEFENSIE. Militaire uitgaven met 30 ver laagd. Na Denemarken volgt thans Noorwegen met een hervorming van de defensie. Het nieuwe regeeringsvoorstel gaat niet zoo ver als Denemarken, dat zijn defensie omzet in een bewakingsdienst, doch beteekent toch een zeer sterke beperking van de militaire uit gaven, welke van 46 millioen tot 32 millioen kronen verminderd zullen worden, 17 mil lioen voor het leger en 15 millioen voor de vloot. Dit is dus slechts ongeveer 10 millioen meer dan Denemarken voor zijn bewakings dienst wil uitgeven. De regeering motiveert haar voorstel o.a. met de opmerking, dat de toestanden thans dermate veranderd zijn, dat met een geisoleerden oorlog van Noor wegen niet meer gerekend behoeft te wor den. De algemeene dienstplicht blijft bestaan, maar de oefentijd wordt verkort van 130 138 dagen tot slechts 84 dagen. Het over wicht wordt ten koste van het leger ietwat verlegd naar de marine, onder welke dan ook de kustvaartuigen ondergebracht wor den. En de marine zelve wordt allengs meer gericht op wachtdienst dan op kustver dediging, zij het vooralsnog in minder sterke mate dan in Denemarken, waar de marine louter als wachtdienst bedoeld wordt. De nieuwe defensieregeling zal in drie jaar doorgevoerd worden. Van conservatieve zijde rijst sterk verzet tegen het regeerigsvoorstel. De socialistische pers vindt het daarentegen niet ver genoeg gaan, wenscht het geheele defensiebegrip overboord geworpen te zien en hoont dat dit nieuwe voorstel slechts dient ter bemanteling van de onmacht om de kostbare regeling van 1927 uit te voeren. -Tidens Tegn" schrijft, dat bet beter is een defensieregelihg te hebben die men kan uitvoeren dan een die boven de macht ligt. Het nieuwe voorstel, waarop het blad overi gens wel een en ander te critiseeren heeft, ,acht het in alle geval beter dan de half in- stand gehouden, half op apegapen liggende defensie welke men thans heeft. DE MOORDENAAR VAN DUSSELDORF. Een reeks bekentenissen. In een onderhoud met persvertegenwoordi gers heeft de hoofdcommissaris van politie medegedeeld, dat Kürten wel heeft toegege ven, Ohliger, Kuehn en Scheer overvallen hebben, maar hiervoor kon nog geen bewijs geleverd worden. Frau Kuehn heeft Straus- berg als dader aangewezen, niet Kürten. Beide beschuldigden gaven dezelfde bijzon derheden over de toedracht van zaken. De politie-autoriteiten zijn het nog niet eens, wie de dader is, Kürten of Strausberg. Intusschen heeft Kürten nog een aantal overvallen bekend. Op 30 April 1929 sprak hij op het station een meisje aan, waarmee hij uitging. In het Grafenberger Wald pro beerde hij haar met een hamer te dooden. Door de villawijk ging hij toen naar de Gra fenberger Allee, waar hij het slachtoffer ech ter tegen kwam. Dit meisje heeft zich nog niet bij de politie aangemeld. In Juli ontmoette Kürten op de Schiller- platz een meisje, dat hij tot zijn volgend slachtofer wilde maken. Hij trachtte haar te wurgen, hetgeen niet gelukte. In April van dit jaar probeerde hij in Oberkassei weder om een meisje te wurgen, hetgeen ook mis lukte. In Juni 1915 werd Kürten van moord op een 20-jarig meisje verdacht. Wegens gebrek aan bewijs werd hij toen niet vervolgd. Kür ten bekende thans dezen moord ook gepleegd te hebben. Kürten bekende dat hij van plan was ge weest om Düsseldorf door een nieuwe reeks moorden in opwinding te brengen en dan daarna zelfmoord te plegen. Een brief van Gandhi aan den -onderkoning. Gandhi heeft uit de gevangenis een brief aan den Indischen onderkoning geschreven, waarin hij het zegt te betreuren dat in Indië onlusten zijn uitgebroken naar aanleiding van zijn propaganda voor lijdelijk verzet. Gandhi wijst er op dat hij alle verantwoor delijkheid voor deze onlusten afwijst en dat hij ook thans nog steeds aan het beginsel van het lijdelijk verzet vasthoudt De brief wordt niet beantwoord. Uit Simla wordt aan de „Daily Herald" geseind, dat, niet medegerekend een formeel bericht van ontvangst, de brief van Gandhi niet zal worden beantwoord, daar de auto riteiten vastbesloten blijken, noch in brief wisseling noch in besprekingen te treden met de leiders der nationalistische beweging, zoolang de beweging van civiele ongehoor zaamheid niet is neergeslagen. Te Simla ge looft men, dat de campagne tegen de zout- belasting haar einde nadert, hetgeen wel zal moeten gebeuren met het doorbreken van de moesson, die het winnen van zout onmoge lijk maakt. Doch er dreigt, zoo zegt de cor respondent, een voeren van civiele ongehoor zaamheid, die wellicht gevaarlijker is, n.1. den georganiseerde weigering van het beta len der landrente. In het gebied van Bardoli, waar deze beweging is ingezet, vonden de politie en ambtenaren, die kwamen tot het aanplakken van biljetten, waarbij de boeren worden gewaarschuwd, dat hun landen zou den worden geconfiskeerd indien zij weiger den hun belasting te betalen, de dorpen ver laten. In dit gebied weigeren de boeren zoo wel de landrente als de belastingen te beta len. Men meent echter dat ook deze beweging tot mislukking is gedoemd, doch vreest dat indien zij zich uitbreidt, de regeering tegen het einde des jaars in financieele moeilijkhe den zal komen te verkeeren. Het aantal slechtoffers der cam pagne. De Indische bladen publiceeren cijfers over den omvang der nationalistische beweging in Indië Totnogtoe werden na de arrestatie van Gandhi meer dan 5000 nationalisten ge vangen genomen en werden bij de gevechten 200 tot 300 nationalisten gedood. WEER ERNSTIGE ONLUSTEN IN INDO-CHINA. 120 personen gearresteerd. Uit Saigon wordt gemeld, dat zich giste ren in Inao-China weer ernstige incidenten hebben voorgedaan. Een groep van 700 demonstraten wilde in gesloten gelederen naar het N.W. van Saigon gelegen Vinhlong op marcheereo. Een af deeling van 1500 sol daten werd gezonden om de demonstratie te beletten. Aan het hoofd van den stoet liepen vrouwen en kinderen die naar gemeld wordt, roode vlaggen met de sovjet-ster zouden heb ben gedragen. Toen aan het bevel, om den stoet te ontbinden, geen gevolg werd gege ven, dreven de militairen de betoogers uiteen, waarbij velen in een aan den weg grenzend moeras terecht kwamen. Naar men kon constateeren, werden echter allen gered. Er werden 120 personen gearresteerd, van wie naderhand weer 40 werden losgelaten. Men heeft 80 personen in arrest gehouden. EEN WOLKBREUK BOVEN LONDEN. Gisteravond werd Londen door een waren wolkbreuk geteisterd. Bij een station werden vier tunnels Ui M. diep onder water gezet. Alle verkeer stond uren lang stil. Aangezien de regen op zijn hevigst viel op den tijd, dat de meeste arbeiders van hun werk huiswaarts keerden, werden vele menschen opgehouden en bereikten uren te laat hun woningen. HET LONDENSCHE VLOOTVERDRAG IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het conservatieve voorstel om een commis sie te benoemen, die een onderzoek zou in stellen naar de bepalingen van het Londen- sche vlootverdrag, werd in den afgeloopeit nacht door het Lagerhuis met 282 tegen 20'1 stemmen verworpen. Tegen het voorstel stem den de Labour-afgevaardigden en de libe ralen. DE AMERIKAANSCHE DRANKBESTRIJDING. Politieambtenaren doodgeschoten door rumsmokkelaars. Twee politieambtenaren te Detroit hielden rumsmokkelaars in een auto aan. Toen zij de auto doorzochten werden zij door de in zittenden doodgeschoten. DE DOODSTRAF IN NEVADA. Executie door vergiftige dampen. Een beroepsspeler, zekere White, die ver oordeeld was wegens moord op een anderen beroepsspeler, is gisteren te Carson city ge- executeerd door middel van verstikking. Er werden vergiftige dampen verspreid in een speciaal vertrek waar hij op een stoel was vastgebonden. GASEXPLOSIE IN EEN DUITSCHE KALIMIJN. In den kalimijn Menteroda, van de Maat schappij Volkeroda, heeft gisteren een gas- explosie plaats gevonden, waardoor brand in den mijn ontstond. Het ongeluk gebeurde, toen een assistent en een laborant in den mijn waren afgedaald. Er worden drie per sonen vermist. Een ploeg werklieden van 28 man slaagde er in door een anderen schacht te ontkomen. De dikke rook maakte reddings pogingen tot dusverre onmogelijk. De schade kon nog niet worden vastge steld. BLOEDBAD IN STADSSCHOUWBURG TE INGOLSTADT. In de directiekamer van den Stadsschouw burg te Ingolstadt (Duitschland) heeft de autolakker Lagler, volgens berichten in de Berlijnsche bladen, na een woordenwisseling met zijn van hem gescheiden levende vrouw deze doodgeschoten, waarna hij schoten loste op zijn 3-jarig kind, den theaterdirecteur en diens echtgenoote. De beide laatste bleven ongedeerd, het kind echter werd doodelijk gewond. Hierop poogde Lagler zelfmoord te plegen. Hij is met zware verwondingen in 'het ziekenhuis opgenomen. HET DROEVIG ONGEVAL TE GEULHEM. Er zijn wel waarschuwingen geplaatst Omtrent de oorzaak van het ongeluk valt nog niets met zekerheid te zeggen. Vast staat wel, dat de Blokberg, waar de rotswoningen liggen, gevaarlijk is en door de omwonenden zeer wordt geschuwd. Op de deur van een dier rotswoningen stond met krijt geschre ven: „Verboden toegang, levensgevaarlijk". Een gevolg van het onweer? Er zitten nog meer rotsblokken los. Uit Heerlen meldt men aan de N. R. Ct.: Het heeft er eenigen schijn van, dat het ongeluk mede veroorzaakt is door het zware onweer, dat Vrijdagavond boven Zuid-Lim burg heeft gewoed. Omwonenden van den Blokberg, waarin het ongeluk heeft plaats gehad, hebben aan het Zuid-Limburgsch Dagblad meegedeeld, dat dikwijls na onweer, soms ook na zwaren regenval, instortingen in den Blokberg plaats hebben. Een deskun dige, wiens oordeel door het Limburgsch Dagblad werd gevraagd, verklaarde, dat ook andere steenen in de verlaten rotswoningen los zitten. Een tik tegen zulk een steen of zelfs reeds het stampen op den vloer kan voldoende zijn om den steen naar beneden te doen komen. Het feit, dat in den winter het in de spleten gedrongen water bevriest en de rots verder doet splijten, heeft een nadeeligen invloed op de hechtheid van het gesteente. Ook de hoo rnen, die boven op den berg groeien en wel ker wortels eveneens het gesteente doen splij ten, hebben een slechten invloed op de vast heid daarvan. De zegsman van het Limb. Dgbl. achtte een deskundige controle, enkele malen iper jaar, van het gesteente zeer gewenscht. Het is niet duidelijk, wie toezicht moet uit- oefenen op de sterkte van het gesteente van dezen berg. Het staatstoezicht op de mijnen, dat wel controle uitoefent op de merger- exploitatie en den toestand van de onderaard- sche gangen in het mergelgebergte, schijnt geen toezicht te houden op de verlaten rots woningen. Reeds vroeger, enkele jaren geleden is een groot stuk van den rotswand van den Blok berg naar benden gestort op den weg, die vlak onder de rotsen loopt. Enkele dieren, die op dat moment juist langs de rotsen geleid werden, zijn toen gedood. EEN JEUGDIGE MEESTER IN DE RECHTEN. v De heer B. E. van Tijn, die Zaterdag Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten, heeft nog slechts den negentienjarigen leeftijd bereikt. Hij heeft zijn studie dus wel in zeer korten tijd vol tooid. DE BRAND OP DE „VECHTDIJK1' GEBLUSCHT. Volgens een Lloyd's bericht is de brand aan boord van het stoomschip „Vechtdijk'1 gebluscht. Vanmorgen, omstreeks zes uur, is eel autobus van den dienst Franeker naar Sneek van den ondernemer War, nabij Rien in de FranekerSneeker Zijlvaart gereden. In de autobus zaten 13 passagiers, meest veekooplieden en slagers, die naar de vee markt te Sneek gingen. Drie hunner zijn verdronken. De overige passagiers konden worden gered en kwamen er zonder letsel af. De drie lijken zijn voorloopig gebracht naar het café Smeding te Rien. De justitie stelt een onderzoek in. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ernstig ongeval vernemen wij nog het volgende: De bus vertrok omstreeks zes uur van Fra neker, om veehandelaren en slagers naar de markt te Sneek te brengen. In het gehucht Ytens" leidt de weg over een ophaalbrug, die vanmorgen, toen de bus aankwam, open stond. In de weg bevindt zich daar een flau we bocht. De afsluitboom van de brug was neergelaten, doch het schijnt dat een jongen, wiens naam nog niet bekend is, voordat de brug weer gesloten was, dezen afsluitboom heeft opgehaald. De chauffeur van de bus zag, dat de boom weer geopend werd en dacht, dat hij passeeren kon. Eerst toen hij direct voor ae brug was, zag hij, dat deze brug nog open stond. Hij schijnt geen gele genheid meer te hebben gehad, de bus tot stilstand te brengen en het voertuig reed voorover in de vaart. De namen der slachtoffers. De chauffeur werd er uitgeslingerd. De dertien passagiers kwamen met de bus in het water terecht. Verdronken zijn de heeren S. Zonneveld, G. Terpstra en H. W. van Smeden, allen slagers uit Franeker. Alle drie waren personen van meer dan middelbaren leeftijd en gehuwd. Een zoon van Z., de slager J. Zonneveld, werd vrij ernstig gewond. Een zekere F. Terpstra was, toen hij aan wal was ge< bracht, bewusteloos, doch kon spoedig weet worden bijgebracht. Toen de bus in de vaari verdween, werden onmiddellijk pogingen ge daan, om de inzittenden te redden, doch de drie slachtoffers konden niet vlug genoeg boven water worden gebracht. Het ongeval heeft in deze landelijke omge ving groote consternatie veroorzaakt. De lijken der slachtoffers werden voorloo- pig naar het café Smeding te Rien overge bracht. De politie was spoedig ter plaatse. De justitie zal een onderzoek naar de oorzaak instellen. De bus behoorde aan den heer K. War uit Franeker. Het verluidt, dat de wagen van morgen door een anderen chauffeur werd bestuurd, dan gewoonlijk. Het is echter nog niet met zekerheid bekend, wie de bus be stuurd heeft. De burgemeester naar de plaats des onheils. De burgemeester van Hennaarderadeel, de heer R. Kuipers, in wiens gemeente van morgen vroeg het ongeval met de autobus heeft plaats gehad, heeft zich vanmorgen naar ae plaats van den ramp begeven. Hij heeft bovendien onmiddellijk de justitie van Leeuwarden gewaarschuwd, van welke een vertegenwoordiger nog hedenmorgen naar Hennaarderadeel is gekomen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hoe het ongeluk gebeurde- Volgens een lezing, die wij van betrouw bare zijde ontvingen, zou het ongeval zich ongeveer als volgt hebben toegedragen De bus, die bestuurd werd door den eige naar K. War, naderde juist op het moment, dat de brug over de Sneekervaart zou wor den geopend. Een jongen, die bij de bryg

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1