Nieuws uit België. Puistjes Provinoiaa! nieuws HOORN. HEILOO. HENSBROEK. CASTRICUM. UITGEEST. ning. In deze omgeving van kleine eenvoudi ge jnenschen is men er trotsch op, zooiets tot 'stand te hebben gebracht. Hetgeen de L. G. |C. deed, geschiedde niet alleen uit liefde voor Koedijk en St. Pancras, maar ook uit eigenbelang. Zij vreesde de bouwers uit Koe- cijk te zullen verliezen wanneer de groote verbindingsweg van Koedijk naar Noord- jScharwoude tot stand kwam. In de eerste ■plaats, aldus spr., hebben wij daarom ge dacht aan een verbindingsweg naar Koedijk ,cn in de tweede iplaats naar Bergen. De (kaart wees het uit, dat dit pad de gemakke lijkste verbinding is voor 't geheele O. van (Noord-Holland naar Bergen. Wij hadden oan ook gehoopt, dat de gemeente Bergen .krachtig zou willen steunen, doch dit viel helaas tegen. Wij dachten toen, dat de zaak van de baan was, maar de Tuinbouw te (Koedijk stelde in 1925 de zaak weer als een ipunt op de agenda van de algemeene verga dering die in Koedijk werd gehouden. Wijlen [burgemeester Kooijman hield in de vergade ring een warme rede; zijn laatste woorden Waren: i k zal het misschien niet beleven, maar die weg komt er. Helaas heeft hij het niet mogen beleven. Spr. veronderstelde, dat burgemeester Kik kert, geïnspireerd is geworden door bet enthousiasme van zijn voorganger. Na de 'eerste vergadering onder zijn leiding gingen «wij naar huis, aldus spr. met den indruk, dat ,met zoo'n voorzitter het pad tot stand moest 'komen. Ook burgemeester Kroonenburg heeft [er te allen tijde voor gewerkt. Namens het bestuur van de L. G. C. wenschte spr. beiden .'gemeenten met de totstandkoming hartelijk 'geluk, onder het aanbieden van een prachti 'gen bloemenmand met het advies, deze voor den burgemeester van Koedijk te bestemmen. De heer A. Groenveld, lid van den raad ,van Koedijk, bracht namens de bewoners ivan Koedijk-Zuid dank aan B. en W. van Koedijk, de gemeentebesturen en de L. G. C. voor het totstandbrengen van het pad. Spr. stelde in het licht dat ten onrechte beweerd was, dat de beide afgevaardigden van Koe dijk-Zuid in den Raad zich tegen het ipad hadden verklaard. Spr. en zijn collega waren integendeel steeds voorstanders geweest. De heer Hart, lid van den raad van Koe dijk, beschouwde den dag van heden eveneens als een grooten dag. Op Hemelvaartsdag had hij ondervonden, welk een groote verbe (lering het pad heeft gebracht. Reech als [kind van acht jaar had hij persoonlijk de wenschelijkheid van het pad leeren kennen en hij herinnerde zich zer goed, hoe er toen, om financieele redenen niets van kon komen. Steeds had spr. het algemeen belang van het pad ingezien, waarom hij in den raad er dan ook steeds krachtig voor had geijverd iHij eindigde met zich aan te sluiten bij de woorden van waardeering tot burgemeester Kikkert, door de vorige sprekers tot dezen gericht. De heer van Kampen, wethouder van St. Pancras, was, toen hij zich langs het pad raar Koedijk begaf, tot de gedachte geko men: wat zijn wij klein geweest, wat hebben wij vaak over het pad woorden gezegd, die niet goed waren en kleine dingen gedaan te genover datgene, wat voor beide gemeenten \an groot belang is geweest, i Reeds lang is spr. tot het inzicht gekomen, dat er veel tot stand kan worden gebracht als de gemeenten de handen ineenslaan. Met voldoening had spr. kennis genomen, van de J woorden van den heer Hart, toen deze in liet 'licht stelde, dat men ten onrechte in den strijd van beiden, als raadsleden, gezien had dat beide iets tegen elkander hadden. Ook hij wilde vast leggen, dat dit niet het geval is. Spr. feliciteerde Koedijk en St. Pancras met de totstandkoming en hij eindigde met den wensch, dat het Hoogheemraadschap de gevraagde beslissing zou nemen, die de kroon op het werk zal zetten, en dat de vriendschap tusschen St. Pancras en Koedijk rauwer zal worden. De heer W. Visser, wethouder van Koe dijk, sprak hierna als voorzitter van „De West" nog woorden van dank tot allen, die aan de totstandkoming van het pad hadden medegewerkt. Burgemeester Kikkert sloot officieel de bij eenkomst met een woord van bijzonderen dank aan alle sprekers. Hij stelde nog in het licht, dat Koedijk en St. Pancras door de samenwerking voor het pad in den geest hadden gehandeld van 'n ministerieele circu laire, waarin op samenwerking tusschen ge- jmeentebesturen voor zaken, die men niet zelf 'tot stand kan brengen en het gemeenschap- .pelijk belang dienen wordt aangedrongen en waardoor juist de vaak hatelijke annexatie- neigingen die door gemis aan samenwerking geboren worden, onderdrukt worden. zoowel buitenlanders als zij die uit de pro vincie komen, brengen de avonduren door in de expositie, die tot 2 uur 's nachts is geopend en in Oud-België, dat tot vier uur 's morgens gastvrijheid biedt. De waarlijk prachtige, tooverachtige verlichting van de expositie draagt er natuurlijk toe bij, het publiek op de tentoonstelling als vast te kluisteren en de omstandigheid dat het Luna-Park en Oud- België zorgen voor een bestendige, uitbun dige kerm is-atmosfeer, waar zelfs de groot ste zwartkijker zijn pessimisme voor enkele uren afleggen moet, is ook niet van aard om het publiek tot heengaan te bewegen, terwijl de mondaine nacht- en avondfeesten, in het feestpaleis en de tuinen van de tentoonstel ling, eveneens nog het mondaine leven buiten de stadswallen verplaatsen. De nachtuilen, overigens worden meestal om één uur des nachts uit de café's van het centrum verdre ven, wegens het sluitingsuur, en wie dan nog geen zin heeft om naar huis te keeren weet dadelijk waar hij heen moet om verdere aflei ding te vinden. Trams rijden tot bij het slui tingsuur. Zoo is er, voor sommigen, dus ook nog een schaduwzijde aan de Antwerpsche tentoon stelling al zullen wij niet vergeten, dat de handelaar die klaagt, over het algemeen wel verstand van zaken heeft, en bij het vele vreemdelingenverkeer te Antwerpen voor de stadsbevolking de baten niet zullen uitblij ven. Thans is - "rigens het oogenblik aan gebroken waaimen de tentoonstelling kan bezoeken zonder den indruk te krijgen, dat alles nog maar half gereed is gekomen. Er is in de eerste plaats de aangename wandeling welke men maken kan langs de vele lommer rijke wegen, welke zich om de vele paviljoens heen slingeren, die zelf veelal gebouwd zijn midden prachtige, voortdurend met de mees te zorg onderhouden tuinen, en waardoor men gelegenheid heeft om met het uitwen dige van de tentoonstelling kennis te maken, wat al even interessant kan worden geacht als het tentoongestelde. Wie moeilijk te been is zal tegen tegen vijf francs gebruik kunnen maken van het lifliputtreintje, hetzelfde dat in de Keulsche Pressa zoo velen heeft ver rast, en dat u met schril gefluit en moeizaam puffend, maar toch snel door de geheele ten toonstelling voert, te snel zelfs om alles goed te kunnen opnemen. Alleen 's avonds, bij dé verlichting, of even voor de aardigheid, kan men er van gebruik maken, omdat men dan nog meer den indruk krijgt van sprookjes achtigheid door de vlugge verplaatsing. Men zal er spoedig een paar uren besteden want er is veel te zien dat de curiositeit opwekt en men kan ook niet nalaten ook even over dag door de hobbelige straten van Oud-Bel gië te wandelen om met de stemmige atmos feer kennis te maken, die in dit kunstmatige stadje, maar met een eigen burgemeester en wethouders, is geschapen. De majestatische triomfboog treft onmiddellijk den bezoeker maar ook veel nog op de tentoonstelling zelf: het Britsche paviljoen, dat afgezonderd achter het door twee mooie bruggen over spannen water van de wallen, een indruk maakt van kracht en zelfbewustzijn, al kun nen wij dezen bouwstijl nog niet bepaald, on voorwaardelijk mooi vinden; het Antwerpsche paviljoen, dat tegen het feestpaleis aan leunt, en een prachtig staaltje is van moder- in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. er het sensationeele zooals datgene wat Rus land had ingezonden op de Pressa. Alles is rustig en zakelijk maar treffend en vbHedijg, zoodat wie zich over een óf andere specia liteit wil documenteeren, volop gelegenheid daartoe vindt en ook nog zij die meenen van alles op de hoogte te zijn, tot verrassende er varingen komen. In een paar uren komt men hiermee echter niet klaar. Wij hoorden iemand eenigszins wijsneu zig beweren dat, als Duitschland niet yoor een grootscheepsche deelneming heeft ge zorgd de deelneming van de Hansaste- den is belangrijk maar niet in den geest als b.v. Nederland de gewezen vijanden van België toch hebben weten te bewerken, dat zij een groot deel van de profijten, die de tentoonstelling opleveren zal, zullen opstrij ken. Inderdaad is het Luna-park in Duitsche handen. De raad van beheer heeft er geen ander middel op gevonden dan de exploitatie van de amusements-afdeeling in Duitsche handen te geven. De Duitschers zijn overi gens meester in 't vak. Maar zij gaan zon der de minste scrupules te werk. Het is al Duitsch wat de klok slaat. De Antwerpenaar, die, door het contact van de haven, den vol len wind door zijn huis laat waaien, vindt hierin niet zooveel aanstoot, maar toch gaan er reeds stemmen op van protest tegen het feit b.v., dat de meeste exploitanten de Ehiitsche opschriften van hun zaak niet met Nederlandsch hebben aangevuld. Een heeft er als middel op gevonden de „r" van Der Wilde Esel weg te laten, zoodat men nu kan lezen „De Wilde Esel" en zoo meer. Een van de „clou's" is het café-chantant, als wij het zoo kunnen noemen, Oberbayern, in twijfel- achtigen Beierschen stijl, maar met comple te Duitsche bediening, terwijl een gezelschap van zangers en zangeressen en een orkest allerlei Duitsche liedjes ten beste geeft. Het café, dat 3600 personen kan bevatten, zit da gelijks vol. In het Lunapark vindt men overi gens voldoende om een avond van allerlei nieuwe emoties te beleven: er is de cynic railway, de muur van den dood e.a. nieuwe en oude attracties, die voortdurend belang stelling hebben. Voor de Duitschers is deze deelneming wel een triomf, tien jaar na den oorlog. Het negerdorp, of liever het „Village afri- cain", is ook een bezoek waard. Het ligt vlak bij het Lunapark. Een apart toegangs geld van vijf francs wordt gevraagd. Men ziet er de negers en negerinnen in hun dage- lijksche doening: de smid, den kleermaker, den juwelier, de danseressen, de muzikanten, de keuken enz. alles in een eenigszins kunst matige atmosfeer van strooien hutten, maar die toch niet zoo is dat orignaliteit zou ont breken. De keuken van die arme negers laat een triestigen indruk! Bij guur weer verkleu men zij van de kou. De neger-kinderen zijn r__ovooral interessant. Zij verstaan de kunst om ne bouwkunst, waarop wij reeds vroeger heb- ^et geld uit de zakken van de vrijgevige be- kon (vautoinn j t_ l i ,1 7ftP^nfC lp Hnnnan nl /4<i rr,..L - J /Het succes van de Antwerpsche wereld- ientoonstelling. Nog eenige indrukken. De exploitatie van het Luna-Park. Het „Village africain". Brussel, 27 Mei 1930. Sedert een maand ongeveer is de Ant werpsche tentoonstelling voor Koloniën, Zee vaart en Vlaamsche Kunst geopend en nu reeds kan men er zich rekenschap van ge ven, dat zij in elk opzicht een schitterend succes tegemoet gaat. Wie een aanvraag doet om een abonnement voor toegang te bekomen dient ruim acht dagen te wadhten, zoo zijn de reeds uitgebreide diensten overstelpt, alvo rens het kan worden afgeleverd. Het aantal van 200.000 abonnementen is op dit oogen blik vrijwel bereikt een abonnement kost 50 francs en nog is aan den toevloed van 'aanvragen geen einde gekomen. Iedereen is er te Antwerpen intusschen niet mee ingenomen. De neringdoenden kla gen steenen uit den grond. De zaken gaan slecht, jammeren zij, want iedereen verteert zijn geld in de tentoonstelling en heel het amusements- en caféleven in de stad staat stil. Inderdaad. De meeste schouwburgen hebben hun deuren een maand vroeger ge sloten, omdat het uitgaande publiek de „blanke stad", die de expositie is, als rendez- kvöus heeft gekozen en zij voor leege zalen moést spelen. Er is een oogenblik sprake van geweest dat de cinema's voor het zomersei zoen dit voorbeeld zouden volgen. Wie er op gerekend had dat de expositie veel avond drukte in de stad zelf zou hebben bijgebracht, heeft zich deerlijk vergist. De Antwerpsche bevolking en mede ook de vreemdelingen,1 ben gewezen, en waarin de architect Smol- deren tenslotte meer heeft gepresteerd, in mo derne richting, dan in de nieuwe kerk, welke tijdens den duur van de tentoonstelling de Vlaamsche kunstschatten zal moeten herber gen, en die o.i. in strijd met een eersten in druk alleen aan de voorzijde en den ingang een indruk maakt van moderne lijn en mo derne constructieve opvattingen, doch verder door een gemengd gebruik van Gothischen en Romaanschen stijl aan architectonische schoonheid en zuiverheid inboet. Dit echter zonder aan de groote verdiensten van den Antwerpschen architect te kort te doen, die, in België, inderdaad van durf heeft blijk ge geven door de wijze waarop geheel de ten toonstelling is opgevat. Men begrijpt dit maar al te best als men kennis neemt van de critiek, waarvan het Nederlandsche pavil joen het voorwerp is, dat, wij: schreven het reeds, door den heer Wijdeveld zeer modern is uitgewerkt en op de tentoonstelling wel het meest de aandacht gaande maakt in dit op zicht. Italië en Frankrijk hebben het tradi- tioneele paviljoen opgericht, dat weliswaar indruk maakt door de afmetingen en het ten toongestelde maar dat verder geen bijzon dere pretenties heeft. Men zal kennis maken met het Belgische koloniaal paleis, waarvan we den stijl maar liefst onbesproken laten, de Braziliaansche, Letlandsche, Japansche, Deensche, Finsche, Egyptische en nog zoo vele andere groote en kleine paviljoenen, die allen een of andere eigenaardigheid vertonen welke de aandacht opwekt en boeit. Vele firma's en organisaties hebben moderne gebouwtjes opgericht, waarin men gelegenheid vindt om den in- wendigen mensch te versterken, waaraan ongetwijfeld behoefte bestaat en waarvan dan ook een zeer druk gebruik wordt ge maakt door iedereen die even prettig wil zit ten praten onder de boomen. Want dit is hier wel het groote voordeel, vergeleken bij andere tentoonstellingen, dat het terrein lotm- merte biedt, die de wandelaars tegen zonne hitte beschut en zulks flink is benuttigd. De provincie Antwerpen heeft een model hoeve opgericht, welke heelemaal Nederland- schen invloed verraadt, en die zeer merk waardig is. Officieel heet zij Electrohoeve, daar alle verrichtingen electrisch gebeuren, ook electrisch melken b.v. Deze deelneming is zeker geroepen om in velerlei opzicht on der de buitenlieden die de tentoonstelling zullen bezoeken, begrippen te verspreiden over landbouw-exploitatie, welke nog niet zoozeer zijn doorgedrongen op het Vlaam sche platteland. In dit korte bestek kunnen wij u bezwaar lijk alles beschrijven wat de expositie aan merkwaardigs biedt. Zij beantwoordt echter volkomen aan het gestelde doel, n.1. de groo te massa nader te laten kennis maken met wat er zoo ongeveer in de wereld is te zien, de massa, welke niet over de middelen be schikt om verre reizen te ondernemen en haar gezichtskring te verruimen. Men kan, als men de verschillende paviljoenen bezoekt, wel degelijk de illusie hebben, dat men uit gestrekte wereldgebieden overschouwt, hun uitrusting, hun organisatie, hun voortbreng selen. Wij komen nog nader terug op wat het buitenland heeft ingezonden. Men mist zoekers te kloppen, al is dit verboden, en dansen voor u tot ze een of ander krijgen als belooning. Hun ongebreidelde wildheid en tenslotte ook naïeve doening we zagen er een vol verbazing zijn zwart gezichtje ont dekken in een spiegeltje, dat hij ons had we ten te ontfutselen vormen de grootste aan trekkelijkheid van het dorp, dat meer nog dan het Belgische koloniaal paviljoen bewijst welk beschavingswerk in Congo nog is te voltrekken. In de gisteren (Dinsdag) avond gehouden vergadering van den gemeenteraad, werden door het lid Hendriks (s.d.a.p.) vragen ge steld naar aanleiding van de openstelling van het Buitenbadhuis en over de instelling van een Zaterdagavondmarkt. De eerste vraag heeft betrekking op gemengde baden. Er is advies gevraagd bij de Witte Kruis-af- deeling. Over de stichting van een Zaterdag avondmarkt zullen B. en W. prae-advies uit brengen. Mededeeling werd gedaan van het bedan ken van den heer Mr. Fruin als raadslid en wethouder, wegens vertrek naar Alkmaar. De heer F. is benoemd als rechter in de Ar- rond. Rechtbank aldaar. Opvolger is de heer A. Spaander (Vrijheidsbond). Onder de ingekomen stukken bevond zich een belangrijke voorlooper van B. en W. be treffende plannen tot aanstaanden scholen bouw. B. en W. stelden hierbij voor: le. aan de Johan Messchaertstraat een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs te doen bou wen. Hiervoor werd een crediet gevraagd van 59.800. 2e. de gemeenteschool I te doen verbou wen, waarvan de kosten worden begroot op 28000; 3e. het maken van een speelplaats ten be hoeve van school III en de nieuwe school, kosten 5500. 4. aanleg van een terrein voor lichamelij ke oefening, kosten 3500. Voor het geheel zou een geldleening die nen te worden aangegaan van 96.800. De fin. commissie adviseerde, dit plan al leen uit te voeren, indien het binnen het raam der huidige financieele toestand uit voerbaar is, doch in tegengesteld geval eerst de begrooting 19301931 af te wachten. Het voorstel zal in een der volgende verga deringen in behandeling worden genomen. Aangenomen wordt een voorstel tot goed keuring der rekening van het Kerkenarmen- fonds, dienst 1929 en de begrooting dier in stelling, dienst 1930. De rekening wijst aan in ontvangsten 18.235.91; in uitgaven 18.107.99; batig saldo 127.92. De begrooting 1930 wijst in ontvangsten en uitgaven 18.113.45. Voorts werd aangenomen een voorstel tot goedkeu ring der rekening van de Gezondheidscom missie, dienst 1929. r rekening wijst aan in ontvangsten 1720.55; in uitgaven 1539.05; batig sal do 181.50. Vervolgens komt in behandeling een voor stel tot vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de plaatselijke belasting naar het inkomen, belastingjaar 1930—1931 De opbrengst van het kohier 1930—'31 wordt door den Inspecteur der Directe Be lastingen, bij handhaving van het vermenig vuldigingscijfer geraamcf op 290.000. B. en w. vinden het noodig, ook voor het belastingjaar 1930'31 het vermenigvuldi- gingscijfer wederom te handhaven op 1.3. Zij zijn voorts van meening, dat er thans te minder reden bestaat om het belasting stelsel der gemeente in oogenschouw te ne men, nu binnenkort ter zake toch verschillen de beslissingen moeten worden genomen in verband met de herziening van de financiee le verhouding tusschen het rijk en de ge meenten en met de wijziging van meerdere wettelijke bepalingen omtrent de gemeente lijke belastingen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In behandeling kwam een aangehouden voorstel tot wijziging van de verordening op de straatbelasting. Het betreft hier de vrijstelling van den aanslag van het St. Bonifacius-Missiehuisr alhier. Bestuurderen waren in beroep gegaan van hun aanslag in de Rijks-grondbelasting over 1929. In verband hiermede hebben B. en W. alsnog de straatbelasting over 1929 niet opgevorderd. Nu Ged. Staten bedoeld Missiehuis onthef fing hebben verleend der Rijksgrondbelas ting, gegrond op Art. 25 der grondbelasting, zijn B. en W. van meening, dat het billijk is, dat het Missiehuis ook vrijgesteld wordt van straatbelasting, omdat het aan te merken is als een Seminarie tot opleiding van kweeke- lingen voor den geestelijken stand bestemd. Indien het voorstel wordt aangenomen derft de gemeente over 1929 en volgende ja ren aan straatbelasting een bedrag van 517.51. Het voorstel werd aangenomen met 10 te gen 5 stemmen (s.d.a.p.). Een amendement van den heer Bossert (v.d.) om de inwerking treding der verordening tot vrijstelling niet op 1 Jan. '29, maar op 1 Jan. '30 te stellen, wordt met 8, tegen 7 stemmen aangenomen, voor s.d.a.p., v.d. en de heer Esser v.b. Aangenomen werd voorts een voorstel tot het verleenen van een crediet ad 680 ten behoeve van een aan te schaffen motor-maai- machine voor de plantsoenen. Besloten werd voorts eenige strookjes grond (ten behoeve van tuintjes) te verhu ren aan bewoners van den Koepoortsweg voor 10 cents per strekkende M., bij over dracht 20 cents per M2. Aangenomen wordt verder een voorstel tot verkoop van een strook grond, groot onge veer 130 M2, tegen den prijs van 7 per M2. Hierna worden de geloofsbrieven van den heer Spaander onderzocht en tot toelating bespreken. Tenslotte werd aan B. en W. een crediet van 100 verleend voor het geven van zwemonderricht aan de hoogste klassen der O.L. scholen, voorzoover daarin door eigen leerkrachten niet kan worden voorzien. Na afhandeling der agenda richt de bur gemeester zich tot den afgetreden wethou der, Mr. Fruin. Spr. feliciteerde den heer F. met diens promotie en brengt hem namens den raad hartelijk dank voor het belangrijke werk, dat hij ten bate der gemeente als raadslid en wethouder heeft verricht. (Ap plaus.) De heer Fruin dankte den voorzitter en den raad voor de gelukwenschen en de waardeering van zijn arbeid. eval lid In de op morgen (Donderdag)avond te houden raadsvergadering zal o.m. aan de orde komen: een adres van de geitenfokver- eeniging om het houden van ongekeurde bok ken te verbieden; voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van bestudee ring en bestrijding van de iepenziektebenoe ming onderwijzer en onderwijzeres; voorstel tot het verleenen van garantie voor aanleg van de gasleiding in het wegje achter den tuin van J. Drijver; voorstel bijdrage kosten aanleg rijwielpad naar Egmond; adres van het Badhuis van het Witte Kruis om bijdra ge in de stichtings- en onderhoudskosten. De ledenvergadering van het veefonds al hier werd Vrijdag 30 Mei 's avonds 8 uur gehouden in café Mantel. De voorzitter, de heer D. Wit, opende met een woord van welkom aan leden en pers de vergadering. Spr- hoopte dat de goede har monie door deze vergadering evengoed zou blijven bestaan. Daarna gaf hij het woord aan den secretaris-penningmeester D. Schuit Pz. die de notulen, der vorige vergadering voorlas en den financieelen stand der vereeni- ging aan de leden meedeelde. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn accuraat beheer. Daarna deelde de voorzitter de bijzonder heden mee aangaande het casstreeren van een koe, door 't bestuur aangekocht van den heer G. Verduin. Spr. deelde mee dat de operatie, verricht door den heer Stapel, rijksveearts te Spanboek, schitterend was geslaagd. Daar de koe in het land niet zoo rustig was als msa verwacht had en de kosten der operatie nogal hoog zijn, werd voorgesteld het voorioopig bii die eene koe te laten. Dit werd goedgevonden Het voorstel van het bestuur, om de koeien die gevild moeten worden, door den heer Hoogewerf te laten helpen, werd door de ver- gadering goedgevonden. Besloten werd om bij ernstige gevallen de Rijksveearts te laten komen. Ingekomen was een verzoek van den heer Schouten om zijn koe in het fonds te houden, welk dier hij had besteed bij iemand op 't dorp, terwijl hij zelf niet meer in de gemeente woonde. Dit werd niet toegestaan, daar het regie- ment der vereeniging luidt, dat iemand bij het verlaten der gemeente, als lid uit het fonds geschrapt wordt. Het cardinale punt der agenda was het taxeeren van het afgekeurde vee naar de kilogrammen en vet. Dit punt was in bespreking gekomen door het afkeuren en taxeeren van een koe van een van de leden, tevens lid van de fokvereeniging. Daar het een van zijn beste koeien was die hoog stond in vetgehalte vond hij de taxatie 50Te laag. Na onderlinge bespreking werd goedgevon den een vergadering te beleggen en daar het geval te bespreken. Nadat de voorzitter de vergadering had ingelicht over het stelde, stelde het bestuur voor, bedoel 40 toe te kennen. De vergadering kon daar echter niet mee accoord gaan, daar alle leden van het fonds, geen lid van de fokvereeniging zijn en daar door veel ongenoegen in het fonds zou komen. De besprekingen over dit punt die ongeveer 1 Vt uur duurden zullen we verder builen be- schouwing laten. Het bestuur stelde voor dat de koeien gewoon zouden worden getaxeerd, een tweede taxatie te doen plaats hebben met twee bestuursleden van de fokvereeniging te bepalen en de taxatie van de ingeschreven koeien, niet hooger mag zijn dan 40. Aldus besloten. Het voorstel van P. Fok om die kosten &V een voor rekening van de fokvereeniging te nemen vond geen steun. Het voorstel Jb. Visser algeheele omslag werd met 11 stemmen voor, 5 tegen en "3 blanco aangenomen. Besloten werd om dit besluit met het nieuwe boekjaar in te laten gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Posoh, waarom voor de kalveren de volle omslag moest worden betaald. De voorzitter stelde voor dit punt de vol gende vergadering op de agenda te plaat sen. Daar de rondvraag verder geen bijzonder heden opleverde sloot de voorzitter de verga dering. Begin van brand. Dezer dagen werd in de oud-Hollandsche boerenbehuizing aan de Hoogevoort, be woond door den bollenkweeker en -handelaar F. R. een begin van brand ontdekt waar- schijnlijk ontstaan in bollenmanden waarin mogelijk droge doppen of iets dergelijks was blijven liggen. De oorzaak is verder onbekend, maar wel heeft het er eenige oogenblikken gespannen, omdat het vuur het dak al had aangetast. Gelukkig hebben de bewoners nog bijtijds een einde er aan weten te maken. Onderwijsbenoemingen. In plaats van de dames M. A. Herbers en H. van Ruijten, die naar Velsen zijn overge plaatst aan de bijzondere r.-k. meisjesschool zijn benoemd als leerkrachten de dames F. M. E. Kleinen en C. Arera. Een afdoende verbetering. In het voorjaar werd besloten tot het dem pen van de sloot langs den toegangsweg naar het station vanaf huize Maja tot aan het café de Harmonie. Het werk is dezer da gen tot stand gekomen en thans zijn de ge meentewerklieden met kracht aan het werk om de voorgenomen verfraaiing van dat ge deelte tot stand te brengen. Aan de zijde van den rijweg wordt het voetpad afgesloten door een boomenrij, terwijl tusschen dat voetpad en de bestaande woonhuizen eerst een grasgazon zal worden aangelegd, terwijl voor die woonhuizen nog een voetpad komt. Een en ander is werkelijk een fraaie en af doende verbetering. Encycliekmeeting. Zondagmiddag werd alhier een meeting gehouden in verband met een destijds door Paus Leo XIII uitgevaardigde encycliek „Rerum Novarum". Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den veehouder K. Fee ken te Krommeniedijk, wiens vee loopt nabij den molen De Woudaap te Markenbinnen, gemeente Uitgeest is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is het eerste en eenigste ge-1 val, dat zich tot op heden in deze gemeente heeft voorgedaan. Schoolreisjes. Nu het mooie weer gekomen is en de va- cantietijd nadert hoort men al eenige weken Tt'i.6 George Mary". -Ik vtod dat Je je lippenstift te veel gebruikt, George '^-Prerii6 7 j3a,t 15 een kwesüe van smaak". -£pec^*- teken de smaak heb lk bezwaar". v n tLoaflop ppinioa).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6