DAGBLAD VQQR EN OMSTREKEN. 1 I r. UITNOQDIGING S DifltHjksch overzicht, Buitenland De burgerlijke beweging Britsch-lndië. in Binnenland W. M. H. PELS ZOON Mo. 131 OOM DK] Kt IJ) AG 5 JUYI 1930 132e Jaargang. de oneenigheden op malta. de instorting VAN iet emig. hotel te genua. hitte in new-york. geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. zeeschuimerij in de chineesche wateren. russische spionnagediensten opgeheven. TANA-CRÊME VOOR ELEGANTE ItfODESCHQENEN ALKMAARS COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. ttOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAE. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Een Engèlsch witboek uitgegeven. De correspondentie, gevoerd tusschen de Britsche regeering en het Vaticaan geduren de de afgeloopen 15 maanden met betrekking tot de politiek-religieuse tegenstellingen op 'Malta, wordt thans in een witboek, dat on geveer 100 bladzijden omvat, aan het parle ment bekend gemaakt. Een draadloos telegram aan het Hbl. weet yan dit witboek meer te vertellen en begint met er aan te herinneren, dat 1 Maart 1920 de Britsche gezant bij den paus, Chilton, in een nota wees op de verontwaardiging onder de Malteesche bevolking, gewekt door de yeroordeeling van een priester, pater Mical- Ief, een Britsch onderdaan, om het Britsche gebied te verlaten op bevel van pater Carta, die een buitenlander was. In de nota werd de meening geuit, dat het jntens deelnemen der Maltezer priesters aan de plaatselijke politiek den grondslag dei- moeilijkheden vormde en werd gezegd, dat de Britsche regeering, zonder zich te willen mengen in dit bepaalde geval dat haar symptomatisch voorkwam, een onafhankelijk onderzoek ter plaatse door het Vaticaan in overweging gaf. De aartsbisschop van Fyana bezocht daar op Malta na zijn onderzoek huldigde hij de meening, dat de geschillen tusscnen de regeering en de kerkelijke autoriteiten op Malta het best konden worden geregeld door een definitief concordaat. Op 2 Juli schreef kardinaal Gasparri aan Chilton, dat de premier van Malta, lord Strickland, geen „persona grata" was voor het Vaticaan; hij sloot er een afschrift bij in van een brief aan den aartshertog van Mal ta en den bisschop van Gozo, alsmede een memorandum, bevattende beschuldigingen nopens het leiden der Maltezer zaken dooi den premier. In een verklaring daarop door Chilton aan Gasparri overhandigd, werd er over ge klaard, dat, het Vaticaan intusschen de on derhandelingen over een concordaat zonder waarschuwing of uitlegging had afgebro ken en dat het de Maltezer regeering had be schuldigd van burgerlijke tyrannie en gods dienstvervolging. In een later document stemden l»rd Strick land en de Maltezer ministers er in toe, om zich te verbinden hun aanhangers te weer houden van uitdagende uitingen tijdens de toen naderende verkiezingen. Het Vaticaan weigerde evenwel in ruil instructies te geven aan de Maltezer geestelijkheid om zich tij dens de verkiezing te onthouden van actieve deelneming aan de plaatselijke politiek en verklaarde dat er geen onderhandelingen over een concordaat mogelijk waren zoolang Strickland aan het bewind bleef. In telegrammen van den gouverneur van Malta, Sir John Ducane, aan den minister van koloniën, lord Passfield, gedurende April en Mei gezonden, werd meegedeeld dat er zich tal van gevallen hadden voorgedaan dat priesters aan biechtelingen hadden ge vraagd of zij voornemens waren vóór de con- stitutioneele partij (de partij van lord Strick land) te stemmen en dat, als het antwoord bevestigend was, absolutie werd geweigerd. Er werden bepaalde gevallen genoemd van weigering van absolutie, terwijl het in een herderlijken brief van de bisschoppen van Malta en Gozo tot een ernstige zonde werd verklaard op Strickland en zijn candidaten te stemmen. De Britsche regeering protesteerde met nadruk bij het Vaticaan tegen dezen herder lijken brief en een hervatting der onderhan delingen werd afhankelijk gemaakt van de in trekking er van opdat het kiezerscorps der kolonie zijn volledige vrijheid zou terugkrij gen om zijn politiek oordeel uit te spreken. Het Vaticaan verwierp deze voorwaarde. In een verklaring, enkele dagen geleden door den Britschen vertegenwoordiger bij het Vaticaan aan den kardinaal-staatssecretaris overhandigd wordt aan het slot betreurd dat het Vaticaan niet de noodzakelijkheid heeft ingezien van het nemen van practische maat regelen om uitvoering te geven aan zijn ver zekering bereid te zijn alles te doen wat in Stijn macht Is om de openbare rust te herstel ten en wordt verder gezegd: „In plaats hier van heeft de H. Stoel thans geweigerd voor- zoover het hem aangaat maatregelen te flpmBn IMAM 1J1ma1<'. Miuciiae rai van maanden onderhandelingen voor hot vaststellen der betrekkingen tusschen Kerk en Staat op het •hand heeft vertraagd en ten slofte onmo gelijk heeft gemaakt door er een voorwaarde san te verbinden ten aanzien van de persoon het hoofd der Maltezer regeering, het- S**® 2l» minder vormt dan een aanspraak aai te momr. in de binpenlandrK&e poli- Brttecbe kolonist. Morgen een treurdag. De krijgsraad van het All-Indisch Con gres te Bombay heeft besloten, nu het Vrij dag a.s. een maand geleden is, dat Gandhi werd gearresteerd, Vrijdag een treurdag te houden. Te Gujerat heeft men van overheidszijde een officieele verkoop-organisatie moeten in stellen ten dienste van Britsche ambtenaren, aangezien de Indische winkeliers weigeren levensmiddelen en goederen aan de ambtena ren te verkoopen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MONTEREAU. Sabotage geconcludeerd. Volgens de „Matin" hebben de officieele deskundigen, die door het parket waren aan gewezen om een enquête in te stellen naar de oorzaak van de catastrophe bij Montereau, met algemeene stemmen geconcludeerd dat het hier een daad van sabotage betreft. Aan de bladen wordt nog gemeld, dat de deskundigen hebben geconstateerd, dat de daders de topografie van de plaats des on- heils goed moeten hebben gekend. De lorrie, die op de rails werd gezet, bevond zich op nauwelijks 60 meter van de plek, waar de trein te pletter liep. De lorrie was sedert eenige maanden daar heen gebracht, omdat zij was afgedankt. Voorts is opgemerkt, dat de wijze, waarop de aanslag werd gepleegd, ten nauwste over eenkomt met de misdadige raadgevingen, welke onlangs in een brochure van revolu- tionnaire propaganda werden gegeven. Op zoek naar de daders. De Parijsche correspondent van het Hbl. telefoneert nog aan zijn blad: Omtrent de daders nog geen enkele aan wijzing. De expertise heeft aangetoond, dat het voor één man mogelijk was, het obstakel op den spoorweg te sleepen, maar dat maakt zooveel lawaai, dat de beambten om een sein post op 200 M. afstand het dan zeker had den moeten hooren. Daarom houdt men het voor waarschijnlijker, dat er meer mannen aanwezig geweest zijn. De tijd, verloopen sinds het voorbijrijden van den vorigen trein, was ruim voldoende om het werk te verrich ten. Wel wekt het verbazing, dat dit op het door booglampen verlichte rangeerterrein niet is opgemerkt, omdat de Zaterdag maar een halve werkdag is en er op dat uur zeker niet meer gewerkt behoefde te worden. De politie zet haar onderzoek voort, maar gelooft toch nog weinig aanknoopingspunten e hebben. Zij zal zeker alles op het spel zet ten om de daders te vinden, want onder het publiek heerscht groote woede tegen de be drijvers van een zoo lafhartigên aanslag. De Kamer heeft Dinsdag de interpellatie over deze kwestie voorloopig nog uitgesteld, waar bij de socialisten in zooverre aan de zijde der communisten stonden, dat ook hun sprekers verklaarden niet aan een aanslag te geloo ven. Toen was echter nog het resultaat van het deskundigenonderzoek niet bekend. Daar van maakt de socialistische „Populaire" zich gistermorgen met enkele onbeduidende regel- tjes af. De stelling van een ongeluk schijnt dan ook bezwaarlijk meer vol te houden. DE ONLUSTEN IN HET VERRE OOSTEN. De Nanking-troepen verslagen. Ook uit Shanghai wordt gemeld, dat de troepen der Nanking-regeering in d!e provin cie Honan door de communistische troepen zijn verslagen. De regeeringstroepen zijn bezig, de provin cie Tsjangsa te ontruimen. Een Britsche kannonneerboot met een com mandant dér Britsche vlöotmacht in het Verre Oosten aan boord is gisteren van Han- kau naar Tsjangsa vertrokken. Volgens berichten uit Tsjinanfoe zal de gouverneur maatregelen tot een aanval op de troepen der Noordelijken in het Oosten van de provincie Sjantoeng hebben getroffen. HET OPRUKKEN DER COMMUNISTEN IN CHINA. Een Amerikaansche kanoneerboot heeft opdracht gekregen om zich naar Kioekiang te begeven, teneinde-de Amerikanen, die daar woonachtig zijn, te evacueeren, wanneer de communistische troepen naderen. Simakoff en Han Choean zijn hun reeds in handen gevallen. ERNSTIGE ONLUSTEN BIJ EEN PARIJSCHE UNIVERSITEIT. Talrijke studenten gearresteerd. Gisteren is het bij de Parijsche universiteit tot ernstige incidenten gekomen. De hoogleer aar prof. Challaye heeft eenigen tijd geleden in het openbaar een rede gehouden, waarin hij de Fransche koloniale politiek scherp gee- selde en een politiek van onderdrukking noemde, zoodat van hooger hand een onder zoek naar het geval wordt ingesteld. De studenten wenschten het resultaat van dit onderzoek echter niet af te wachten, doch ontvingen den hoogleeraar gisteren met schel gefluit en gehoon. Hun protest nam weldra zulke afmetingen aan, dat de politie zich gi dwongen zag, in te rijpen. Hierbij kwam h< tot een hanagemee net de studenten, wt tot een han eigene oorzaak was, da' gearresteerd. wat njtce- studenten werden Het aantal slachtoffers bedraagt zeven. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal slachtoffers, bij de instorting van het emigranten hotel te Genua, zeven. Drie personen worden nog verihist. Zestien personen werden gewond, van wie negen vreemdelingen en zeven Genueezen. Gistermiddag is de temperatuur te New- York weer tot abnormale hoogte gestegen. De thermometer wees 32 graden Celcius aan. Vier personen stierven op straat tengevolge van de hitte, terwijl verscheidene personen onwel werden. UIT CAYENNE ONTVLUCHT. Blijkens bij het Fransche ministerie van Justitie binnengekomen berichten zijn 21 ver oordeelden uit de tuchtkolonie te Cayenne ontvlucht. Onder hen bevindt zich ook een aantal moordenaars, die ter dood veroor deeld zijn, doch wier straf later door den president der republiek in levenslangen dwangarbeid wera veranderd. Tot dusverre heeft men geen hunner kunnen achterhalen. ONTPLOFFING TE CHEMNITZ. Gistermiddag is in een mechanische we verij in de Zwickauerstrasse te Chemnitz een machine geëxplodeerd, tengevolge waarvan een man en eenn vrouw zwaar en zes andere employé's licht gewond werden. DE OVERSTROOMINGEN IN HET DAL VAN CHEVREUSE. Nu het water ten deele weggevloeid is, blijkt de overstroomingsramp, die het dal van Chevreuse. getroffen heeft, veel ernsti ger te zijn dan men aanvankelijk aannam. Van verscheidene huizen is weinig of niets terug te vinden. De straten en velden zijn overal bedekt met overblijfselen van ver woeste huizen en hier en daar ligt het langs de bergen omlaag gevloeide slik wel 50 c.M. dik. De gendarmerie houdt zich onledig met het leggen van nieuwe rails, teneinde het spoorwegverkeer zoo spoedig mogelijk te herstellen. Voor het eerst heeft in Frankrijk het ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk, op welks wettelijk geregelde verplichting her haaldelijk tevergeefs in het parlement is aan gedrongen, een min of meer officieel karak ter gekregen. Op den Boulevard de Port- Royal is n.1. op initiatief van prof. Couve laire, gynecoloog en directeur van de verlos kundige kliniek der Maternité, een bureau geopend, aan welks hoofd dr. Mourier, direc teur-generaal van het Openbaar Armbe stuur, staat en waar eiken Woensdag ge legenheid bestaat voor personen der beide seksen, die in het huwelijk wenschen te tre den, zich lichamelijk te laten onderzoeken. Tot dusver bestond alleen een dergelijk bureau in het hospitaal Henry—Roussau, waar echter uitsluitend zenuwstoringen wor den behandeld. Het nieuwe bureau, ofschoon niet officieel gecontroleerd, werkt samen met het Office national d'hygiène sociale, een orgaan van het ministerie van openbare gezondheid. STAKINGSONLUSTEN IN AMERIKA. Acht personen gedood. Uit Naco in den Mexicaanschen staat So- nora wordt gemeldt, dat acht personen wer den gedood bij stakingsonlusten. De arbei ders van een zilvermijn te Naco zijn in sta king. Deze arbeiders bewonen voor een deel huizen, die eigendom zijn van de mijnonder neming. Toen deze een poging liet doen om de stakers uit hun woningen te zetten, ver zetten deze zich daar tegen. Er ontstond een gevecht, waarbij acht personen werden ge- dood. In het Lagerhuis deelde de Minister vaa Buitenlandsche zaken mede, dat er tijdelijke maatregelen getroffen waren voor de be scherming van Britsche schepen, tegen Chi- neesche zeeschuimers. Thans was een over eenkomst bereikt met de scheepvaartmaat schappij betreffende den vorm van een uit gebreide politie-bewakingsorganisatie. Op het oogenblik worden de noodzakelijke stap pen om het ontworpen systeem in de practijk uit te voeren gedaan en men hoopt in het begin van Juli de militaire bewaking door bovengenoemde politiebewaking te kunnen vervangen Naar uit Kischinew gemeld wordt is de politie erin geslaagd alle Russische inlich tingendiensten in Bessarabië op te heffen. Er werden meer dan 16 spionnagecentrales Hèt isonsaangenaam U me'de'té'deelen; dat*wij verkoop demonstraties houden met de wereldvermaarde Tana-crême om lichtkleurige, elegante modeschoentjes, op afdoende wijze te verzorgen en wij raden U ten zeerste, aan .om .onze demonstraties bij te wonen. Tana-crême dient voor het onderhoud van elegante mode schoentjes in alle kleuren; het beteekent een nieuwe wijze van verzorgen, waardoor de oorspronkelijke kleur en charme van het kostbare leder volkomen behouden blijft. ;Tana voorkomt en verwijdert vlekken, reinigt en glanst. Wij zien Uw bezoek aan onze verkoopdemonstratie* mèt de meeste.belangstelling tegemoet. Hoogachtend, 2 Juni 1930 tot 14 Juni 1930 i BB üfe?nl&=&==&= ontdekt en ruim 110 arrestaties verricht. De ontdekking is het gevolg van de arrestatie van een Russisch koerier, die heimelijk de rivier de Dnjepr overschreden had. GETUIGENVERKLARING VAN KINDEREN. Een onschuldige verdacht. Een interessante bijdrage voor de vraag, welke waarde men aan getuigenverklaringen van kinderen moet hechten, geeft een proces dat een dezer dagen voor het „Schöffenge- richt" van Oraniënburg ten N. van Berlijn werd gevoerd. Otp 4 Maart werd een meisje van 9 jaar op een landweg bij Basdorf 's morgens om 2 uur door een man aangerand. Het kind zei- de, dat haar aanvaller een fiets bij zich had, een lange broek en een donker buis aan had. Eén politiebeambte deelde mede, dat een zekere W. uit Berlijn om dien tijd per fiets in de buurt was geweest; hij was gaande naar het gemeentehuis van Basdorf, waar hij om één uur moest zijn, even bij' zijn meisje langs geweest. De verdenking tegen W. werd versterkt, omdat een buurvrouw van W.'s meisje verklaarde dat W. een lange broek- dien dag aanhad. W. werd gearresteerd en met zeven andere mannen met het kind ge confronteerd. Eerst zeide het kind: „Hier is hij niet bij." Toen men haar zeide nog eens goed te kijken, wees ze W. aan. W. bleef in voorarrest; na 2Yi maand kwam Dinsdag zijn zaak voor. Hij ontkende alle schuld, zeide dien dag geen buis aange had te hebben en geen lange, maar een korte broek gedragen te hebben; het kind bleef hem beschuldigen. W.'s advocaat had inmiddels gehoord dat een zekeren Radbolt gearresteerd was wegens zedenvergrijpen. Toen het kind dezen zag, begon het te huilen. Op de vraag waar om zij huilde, antwoordde zij: „Omdat ik den anderen ten onrechte beschuldigd heb. Deze is de dader". De beschrijving van de kleeding, die het kind had gegeven, klopte met die van Radboldt. Ook kon hij geen ali bi voor den dag van de aanranding opgeven. Radboldt werd veroordeeld, en W. werd, na 2lA maand onschuldig gezeten te hebben, in vrijheid gesteld. BERGSTORTINGEN IN ZUID-LIMBURG. Geen gevaar, mits onder des kundig geleide. Het toezicht op de groeven. Ter geruststel ling van toeristen. Het droevige ongeluk te Geulhem, waarbij één jongeling het leven liet, één zoo zware verwondingen opliep, dat een been geampu teerd moest worden en andere jongelui kwet suren bekwamen, zal wellicht menig toerist de vraag hebben doen stellen, of een bezoek aan de Limburgsche grotten een gevaarlijke onderneming mag heeten. Tot inlichting én geruststelling van a.s. vacantie-reizigers deelde het Hbl. hierover het volgende mede: Het onder geleide van ervaren gidsen be zoeken van publieke grotten, groeven of labyrinthen hoe men deze onderaardsche doolhoven ook noemen wil kan zonder eenig gevaar geschieden, biedt zeker minder risico dan het oversteken van drukke ver keerspunten in gTOote steden. Met verlaten groeven is het natuurlijk anders gesteld, die staan onder geen controle. Niettemin is het ongeluk, als pas te betreuren viel, een uni cum te noemen. De Limburgsche grotten omvatten hon derdtallen kilometers aan gangen. Daarbij zijn er uit den tijd der Romeinen. Niet steeds werden die gangen met voldoende begrip van het draagvermogen der uitgespaarde pijlers gegraven. Instortingen komen dan ook geregeld voor, die zich echter langen tijd van te voren plegen aan te kondigen. Er be ginnen dan scheuren door gewelf en pijlers te loopen. Pas wanneer op de breukranden stukjes steen afbrokkelen, kan men zeggen, dat het moment van instorting nadert. Toen ettelijke jaren geleden de Muizenberg over eenige hectaren inviel, vijf menschen dooden- de en verschillenden anderen letsel toebren gend, kon men njet zeggen, dat dit geheel en al onverwacht kwam. De berg had al lang den naam te „ruzele", lichtelijk af te brokke len. Ervaren gidsen en andere bergkenners vergissen zich nooit in den toestand der on deraardsche gangen. Ze brengen nimmer iemand, waar eenig gevaar dreigt, tenzij na waarschuwing. De controle. De groeven staan voorts onder controle van het Staatstoezicht op het Mijnwezen. Deze controle is in het voor vreemdelingen verkeer bestemde gedeelte der bergen zeer Koorstraat 49—51. Tel. 207. Roode Bordeaux: PALUS MONTFERRAND, per flescb f 0.85. BOURG, per flesch1.10, Korting per 48 flesschen 10 pCt. Vraagt volledige prijscourant. effectief. Ze 'kan zich echter bezwaarlijk uit strekken over alle veriaten mergelwinningen. Daarom werden een paar jaar geleden alle concessies, die niet meer geëxploiteerd wa ren, ingetrokken, de toegangen met punt- draad afgesloten en van bordjes met „Ver boden toegang" voorzien. De Zuid-Limburg- sche jeugd de jongens ten minste trekt zich hiervan weinig aan; ze onderneemt vrij haar avontuurlijke tochten, ook in die berg- gedeelten, die den griezeligen naam van „bouwvallen" dragen. Het ongeluk van Zaterdag j.1. staat niet alleen. Enkele weken geleden gebeurde iets van denzelfden aard. Een Duitsch ingenieur eener mergelgroeve stootte, niettegenstaande de waarschuwing van iemand, die jaren in den berg gewerkt had, tegen het plafond. Een brok viel neer, de man sprong achteruit en struikelde, waarna evenals te Geulhem ge beurde een centenaars zwaar blok naar beneden kwam. Het viel naast hem, doch kan telde op den gevallene. Zwaar verwond werd hij door toegeschoten blokzagers be vrijd. Onvoorzichtigheid was hier de oorzaak van het ongeval. Er komen wel eens ongelukken en onge vallen voor, doch betrekkelijk zelden en dan nog vaak uit onvoorzichtigheid en onwetend heid. Wie onder geleide van gidsen berg tochten maakt in de onder aanhoudende con trole staande gedeelten, loopt echter geen risico. Men trekke a.s. zomer dus met een gerust hart „des aardrijks ingewanden" binnen. TEGEN GEDWONGEN WINKEL- SLUITING. s De gemeenteraad van Zaandam heeft met 11 tegen 10 stemmen aan de verordening op de winkelsluiting de bepaling toegevoegd, dat met het oog op de goede naleving van het werktijdenbesluit de winkels op Dinsdag na des namiddags 1 uur voor het publiek ge sloten moeten zijn. Naar aanleiding van dit besluit is Dins dagavond een drukbezochte vergadering ge houden van de Zaandamsche winkeliersver- eeniging waarin na een bespreking door den heer F. L. v. d. Leeuw, redacteur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, met algemee ne stemmen is besloten een krachtige actie te voeren tegen het besluit van den gemeente' raad. Voorts is besloten een rekest te zenden aan Ged. Staten met verzoek de gewijzigde veror dening ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen of, indien daartegen bezwaren moch ten bestaan, het raadsbesluit zoolang op te schorten tot de winkelsluitingswet haar be slag heeft gekregen. Tevens werd besloten een beslissing lang6 rechterlijken weg uit te lokken. •IF NED. HOOOLEERAREN TE PRAAG. President Masaryk heeft den hoogleeraren Van den Broek te Utrecht en Kleiweg de Zwaan te Amsterdam, die de gasten zijn van de Praagsche universiteit, een lunch aange boden, waaraan ook aanzat iprof. Matiegka, bekend door zijn identificeerings-rapport van het stoffelijk overschot van Comeuiu* te Naarden. -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1