I!li»r»ht Contant. Radio-hoekje FEUILLETON. De betalende logé. Hindird twee en dertigste Jaargang. Donderdag1 5 Juni het besluit inzake den phohi zender. Provinciaal nieuws p^ficieele opening van de coopzuivelfabriek „de tijd" te beemster. fo. 181 1930. Vrijdag 6 Juni. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) jO.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert door het A. V. R. O-Kwintet. 2.05 2.45 Uitz. voor scholen. Dr. J. Tesch: Uitge storven dieren. 2.453.Gramofoonplaten 3.4.Maak het zelf! cursus. 4.305. Gramofoonplaten. 5.30—6.45 Concert door jiet Orkest van het Rembrandt Theater te •Amsterdam. 6.457.15 M. v. Santen: „Be- leggingskunst en Beleggingstrust". 7.15— g.— Gramofoonplaten. 8.01—9.— Concert door het Omroeporkest. 9.—9.30 „Vóór het diner". Blijspel in Hbedr van J. A. Simons iMees. 9.30—11.— Vervolg concert. 11.— (Gramofoonplaten. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.30—11.— N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30—12.— K. R. O. Gods dienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieber. ,12.151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O. Concert door het K. R. O. Trio. 1.15—2. K. R. O. Gramofoonplaten. 4.-5.— N. C. R. ;V. Gramofoonplaten. 5.—6.30 N. C. R. V. Concert door Instrum. Kwintet. 6.307.10 K. R- O. Gramofoonpl. 7.107.30 K. R. O. ij. van Roosmalen: „Zomerzorgen bij fruit teelt". 7.30 V. P. R. O. Persberichten. 7.45 tpolitieber. 7.50 V. P. R. O. Dr. L. J. van Holk: „Naar een nieuwe liturgie". 8.20 V. P. R. O. Concert. Het Hollandsen Sextet. 8.55 V. P. R- O. Ds. F v. d. Wissel„Ghandi". 9.35 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.05 V. P R. O. Ds. E. D. Spelberg: Voorlezing uit „Het groeiende leven" en „Lichte bloei" 10.25 V. P. R. O. Vervolg concert. Davenlry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. S. Moldawsky, viool. E. Harday, piano. 12.50 Orgelconcert door N. Choveaux F. R. C. O.; T. Putvis, tenor. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Liederen-voordracht door D. Helmrich en G. Parker. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. M. Thomas, sopraan. W. Murdoch, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.„Tis of Aucassin and Nico- lette" naar het Fransch van E. Mason. Mu ziek van V. HelyHutchinson. 10.45 Concert. H. Neemann, (luit). The Wireless Singers. 11.20 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.20 Con cert. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkest concert en soli. 9.05 Concert. Harp, fluit en orkest. 9.50 Fragmenten uit „Thaïs" van J. Massenet. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramo foonplaten. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50— 6.50 Concert. Viool en luitspel. 8.20 Orkest concert. 9.20 „Susa, das Kind". Blijspel van H. C. von Zobeltitz en E. Busch. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Vervolgens tot 1.50: Con eert door Strijkkwartet. Kalundborg, 1135 M. 12.20-2.20 Orkest concert. 3.5.Concert. Orkest en piano. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.20—9 40 Liede ren-voordracht. 9.4010.15 „Graaveir". Tooneelstuk in 1 bedrijf van Herman Bang. 10.35—11.25 Concert. Orkest en zangeres. 11.2512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert m. m. v. zangeres. Daarna: Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.50—7.20 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 10.50 Berich ten. 12.201.15 Gramofoonlp. 1.15—1.50 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20— 4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50 8.50 Lezingen. 8.50 Concert. Viool en piano 9.20 „Der verkaufte Tod". Hoorspel van Heinz Ludwigg. Daarna tot 12.50 Dansmu ziek. DE ZENDTIJDVERDEELING. Nog steeds protesten. 122 studenten aan de Groningscne univer- iiteit hebben een adres aan den minister van waterstaat gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de zendtijdverdeeling en den minister verzocht wordt, te bevorderen, dat de A.V.R.O. over een eigen zender beschikking kan krijgen. Te Culemborg is Dinsdagavond een pro testvergadering van de A.V.R.O.-luisteraars gehouden, waarbij als spreker optrad de heer ar. P. H. Ritter Jr. Een afdeeüng Culemborg en Omstreken van de A.V.R.O. is opgericht; staande de vergadering traden 56 leden toe. Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. /2) „Daar zal zij nu misschien geen kans toe zien, 'ir; maar in ieder geval zal ze trachten, uw ge luk te bederven, als u niet heel erg oppast! Master Will is nooit meer de oude geworden, nadat hij zoo dikwijls op de pastorie is ge weest. Hij wès al niet zoo vroolijk als Master Geoff, maar hij kon toch ook zoo gezellig pra ten, en fluitende zijn ommegang maken over het goed en Miss Mary mee uitnemen.'' „O, maar dat komt wel weer, Hanna! „Ik betwijfel het, sir. Hoe beter een man is, hoe dieper zoo iets gaatIk zag het aanko men, moet u weten, en ik had een mooi ding gegeven, als ik Miss Mary had kunnen waar schuwen, dat zij toch terugkwam. De menschen dachten, dat hij zoo geheel opging in den zoon van den dominee. Maar ik begreep het wel! U *ult zeggen: hoe kan er nu liefde in het spel komen aan een sterfbed; maar de menschelijke natuur is eenmaal vreemd, sir." warwick knikte, zóó geheel was hij dit met 'aar eens. En de goede ziel ging voort: „De slag kwam, toen hij allerminst geschikt V[as dien te weerstaan. Hij was uitgeput, want v4* nachten achtereen had hij opgezeten bij Adhaesie-betuiging van de Ver. uii. x^r'ie Luistervink". Het bestuur van de vereeniging „De Vrije Luistervink heeft een telegram gezonden m.n i. recj'e €n commissarissen van den noht-zender, waarin adhaesie betuigd wordt met het op 27 Mei j.1. genomen besluit, n.1. om op 1 Juh den zender te sluiten, indien het advies van den Radioraad wordt opgevolgd. In aansluiting op hetgeen wij gisteren schreven, laten wij hier het verslag, volgen van de bijeenkomst in het café Van Leeuwen, nabij het tramstation te De Rijp, die plaats had na het bezichtigen van de fabriek. De voorzitter, de heer J. R. van Baar, wees erop, dat de openingsdag voor De Beemster een schoone dag was. De Beem ster heeft thans ook zijn moderne zuivelfa briek gesticht, die er zeker wezen mag. Het bestuur had dan ook gemeend, de opening niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan. Namens het bestuur bood spr. de aan wezigen den eerewijn aan. Eere gevende aan wie eere toekomt, wenschte spr. in de eerste plaats hulde te brengen aan den heer D. de Boer Dz., die wegens andere werkzaamheden niet aanwe zig kon zijn. Als voorzitter-directeur van de Kaasfabriek Wilhelmina heeft spr. den heer D. de Boer meermalen adviezen gevraagd en die adviezen werden steeds met goede finan- cieele uitkomsten bekroond. Zijn geest is in de Schermer tot uiting gekomen. Hij heeft getracht, die ook in De Beemster tot ontwik keling te brengen. Tot het tot stand komen van het heden bereikte heeft zeker veel bij gedragen zijn lezing in De Beemster, waar in hij deed uitkomen, dat het bestaan van de zoet-fabriek zeker gerechtvaardigd was en daarom dient hij te worden genoemd de va der van de gedachte. Spr. brengt heip namens de fabriek hulde en dank. Applaus. Hierna huldigde hij de leden, die het initia tief hebben genomen tot het stichten van de fabriek. Daartoe behoorde moed en hoewel die wel eens verflauwde, kon spr. consta- teeren, dat die moed telkens weer opleefde. Dank bracht spr. aan de bestuursleden, die steeds de adviezen van den Bond volg den en daardoor hebben voorkomen, dat een fabriek gesticht werd, waarover men later berouw zou hebben. Dank bracht spr. voorts aan den archi tect, die, bijgestaan door de bouwcommissie van den Bond en door den heer Van Buren, iets heeft gesticht, waardoor in lengte van dagen de bevolking van de Beemster blijder de toekomst tegemoet kan gaan. Ook het Technisch Bureau heeft door het uitkiezen van verschillende machines en werktuigen zeer veel bijgedragen. Daarom ook dank aan de mannen van dit bureau. De heer Van der Oord had eveneens recht op een woord van dank voor de door hem verstrekte adviezen, terwijl de aanne mer, gesteund door den opzichter, den heer Tauber, een ijver en werklust heeft getoond, die schitterend mag worden genoemd. Nim mer was er onaangenaamheid tusschen ar chitect, aannemer en opzichter. Het gemeente- en dijk-bestuur hebben door het verkenen van hun toestemming de belan gen van onze zaak gesteund. Ook hen daar voor dank. Aan allen, die hun medewerking hebben verleend giijn dank. De drie bankinstellingen in De Beemster, die het geld, dat noodig was, verschaften, hebben daardoor den polder en de gemeente gediend. Spr. hoopte, dat zij nooit anders dan vreugde van deze daad zullen beleven. Ook de leveranciers verdienen een woord van dank voor de wijze, waarop zij de be drijfszekerheid grooter hebben gemaakt. Hierna richtte spr. een persoonlijk woord tot dr. Schey, die er zeker ook toe heeft me degewerkt, dat in De Beemster een moderne fabriek tot stand kwam. Spr. wekte tenslotte de leden op, om door persoonlijke propaganda de zaak te steunen, opdat bereikt worat, dat een groot deel van De Beemster tot de fabriek toetreedt of le verancier aan de fabriek wordt. Deze zaak, zoo zeide spr., is niet gesticht, om van ande ren te profiteeren, maar wel, om mèt ande ren te profiteeren en dat is het boerenbelang. Spr. hoopte, dat allen zouden helpen, de stichting groot te maken. Applaus. De Dij kgraaf, de heer Kok, had de fabriek bekeken en zijn indruk was: Er man keert niets aan. Spr. verzekerde dat het Col den armen jongen. Ze wilden geen pleegzuster hebben en zeiven konden ze niéts op de pasto rieToen Master Malcorn dood was, sprak Master Will haar van zijn liefde. Maar ze be spotte hem; zei, dat hij een boerenzoon was en dat zij nooit over hem gedacht had!" „Heeft hij je dit alles toevertrouwd?" „Neen, sir, dat Zou een Armstrong nooit doen! Maar ik bleef den heelen nacht zijn ka merdeur bewvaken, zóó zeer had ik met hem te doen in zijn wanhoop. Hij praatte hardop en soms lachte hijO, als een waanzinnige! U moet denken: als een moeder heb ik hem in de armen gedragen en nu kon ik niets voor hem doen... Dien nacht zal ik nooit vergeten!" Onwillekeurig vatte Thurston Warwick haar handen in de zijne en sprak ontroerd: „Goede, trouwe Hanna. Niet iedereen heeft in zijn droeve ure iemand om zich heen, die het zoo van harte met hem meent! De tranen stroomden haar nu over de wangen en zij verliet het vertrek, even geruischloos als zij gekomen was. Warwick ging weer aan het venster staan en zag even later Geoff het tuinpad op fietsen, ter wijl hij tegelijkertijd Mary's lichten tred in de gang hoorde, daar zij haar broer zeker tege moet ijlde. De kamerdeur stond open en hij hoorde haar verschrikt zeggen: „O, Geoff, wat scheelt er aan? Hoe zie je er zoo slecht uit?" „Ja, ik heb geen goed nieuws. Ik ben er ka pot van! Laten we dèar binnen gaan, dan zal ik het je vertellen." .Warwick trad hem al tegemoet en ze»» lege van het waterschap er zich over ver heugt, dat iet» dergelijks is gesticht door de ingelanden van het waterschap De Beem ster. De wetenschap is voorgegaan en ook spr. verwachtte, dat de praktijk daarvan zal pro fiteeren. Spr. was overtuigd, dat het bestuur berekend was voor zijn taak en met den vooruitgang rekening zal willen houden. Hij feliciteerde het bestuur met de nieuwe fabriek en eindigde met den wensch, dat deze zal bijdragen tot bloei van het water schap De Beemster. Applaus. De heer Z ij p, loco-burgemeester, herin nerde eraan, dat er steeds was gezegd: Er moest een groote fabriek komen voor de geheele Beemster. Het is echter buitenge woon moeilijk, tegelijkertijd alle boeren rijp te krijgen voor een zaak. Spr, stelde het dan ook op buitengewonen prijs, dat men ge komen is met een begin en de zaak zoo heeft opgezet, dat deze voor alle mogelijke uit breiding vatbaar is. Misschien wordt het daardoor nog eens een fabriek voor de ge heel e Beemster. Spr. hoopte, dat de fabriek voortdurend in bloei zal toenemen en dat het bestuur er van zal zien, wat het er van verwacht. Den heer H. K. Koste r, voorz. van den Bond van Zuivelfabrieken in N.-Holland, deed bet genoegen, dat leden van den bond, een zaak als deze hebben durven aanpakken, aangezien dit wijst op een ge zonden groei. Niettegenstaande het leden tal van den bond achteruit gaat, neemt het aantal K.G. verwerkte melk toe. Voor bui tenstaanders moge dit tot bedenkingen aan leiding geven, wij kunnen dit verschijnsel verklaren, omdat men daar uit ziet, dat men in N.-Holland een andere richting uitgaat. In het begin van spr.'s voorzitterschap van den bond werd maar een klein deel van de melk verwerkt in de groote fabrieken. Thans is het aantal K.G., dat in de dagfa- brieken wordt verwerkt, verre in de min derheid. Spr. huldigde het in het bestuur, dat het den moed heeft gehad, onder de tegenwoor dig voor den landbouw moeilijke omstan digheden, een dergelijke fabriek te openen. Gezien de reeds thans geleverde melk, ge loofde spr., dat men met gerustheid de ont wikkeling van de fabriek tegemoet kan zien. Thans is de fabriek te klein, maar met vol doening had spr. gezien, dat met de moge lijkheid voor uitbreiding rekening was ge houden. Nergens werd een fabriek gezet, die bij de stichting van een voldoende grootte was. Overal kwamen plannen tot vergroo ting en spr. hoopte, dat ook bij deze fabriek spoedig eenzelfde ontwikkelingsgang gecon stateerd kon worden, opdat spoedig het grootste deel van de Beemster melk, zoo niet alle melk, daarin verwerkt zou kunnen wor den. Applaus. Dr. S c h e y, als lid van de bouw-commis- sie en els Rijkszuivelconsulent aanwezig, voerde hierna in zijn laatste kwaliteit het woord. Spr. was van oordeel, dat men hier stond voor een stukje geschiedenis in de zuivelbe reiding in N.-Holland. Hetgeen men van daag beleefde, gebeurt op allerlei plaatsen in deze provincie. Merkwaardig vond spr. het, dat dit stukje geschiedenis zich op het oogenblik in De Beemster afspeelde. De Beemster was de streek, waar men talrijke kaasfabrieken had. Spr. had wel eens het idee, dat die daar binnen den ringdijk bevei ligd lagen voor den tijdgeest. Een paar jaar geleden werd hij in die gedachte versterkt, toen hij met een commissie probeerde, daar in in de Beemster verandering te brengen. De commissie ondervond toen in alle opzich ten gebrek aan belangstelling. Voor het be- langelooze werk van de commissie had men zelfs niet het luttel aantal guldens voor reis- en verblijfkosten over. Wij dachten dat in De Beemster de zaak vrijwel hopeloos was. Het kan echter verkeeren en zelfs heel snel. Dit behoeft geen verwondering, want als een gedachte eenmaal aan het opkomen is, ziet men er een tijdlang geen uitwerking van en plotseling ziet men die gedachte daarna overal naar voren treden. In den tijd, waarin spr. in deze provincie werkzaam is, mocht hij dit meermalen erva- ren. Wij zijn hier in het land van Wouter Sluis, den grooten pionnier op zuivelgebied, die niet genoeg gewaardeerd kan worden. Ieder, die zijn streven en leven kent, moet respect hebben voor de goede gedachte, die deze man, die zijn tijd ver vooruit was, heeft ge had. Reeds een halve eeuw geleden, had bij hem de idee van de fabriekmatige kaasberei ding post gevat en ging hij daartoe met de daad over. Wanneer wij het historische plekje betreden, niet het Duitsche hofje, maar de boerderij, waarin hij een halve eeuw „Ik heb even gewacht, tot je er was, Geoff, om je te begroeten. Maar nu ga ik gauw terug naar de pastorie." Geen van beiden weerhielden ze hem, want ze verlangden blijkbaar, elkaar onder vier oogen te spreken. Geoff volgde Mary het ver trek binnen, sloot de deur en barstte uit: „Freda zal dien verfoeilijken Baring trou wen! Ze is met hem verloofd! Wist je dat niet? Waarom heb je het mij niet geschreven, dan had ik mij niet zoo dwaas aangesteld! „Maar Geoff, ik wist het adres immers niet? Bovendien had ik wel zoo'n gerucht gehoord, maar ik hoopte, dat het niet waar was. Weet je het wel zeker, jongen? „Zeker?" echo'de hij. „Ze heeft het mij zelve verteld. Ik ging naar de Bank, zooals ik altijd het eerste doe, nadat ik even op mijn kamer ben geweest, want Freda en haar moeder hoo- ren dan zoo graag, hoe ik het gehad heb. Daar zag ik „Kabeljauw" in den salon en zij schonk hem thee. Ze was zóo gekleed, als ik haar nog nooit aangetroffen heb. „O, Geoff, en wat zei je wel?" „Niets! Ik staarde haar enkel aan. Toen trad de oude heer Bell naar voren; ik had hem niet eens gezien, en stelde zijn toekomstigen schoonzoon voor. Ik sloeg in het geheel geen acht op den leelijkerd; vroeg alleen aan haar, of 't waar was, en maakte toen rechtsomkeer". De tranen stonden Mary in de oogen; ze vond het verschrikkelijk, om dien harden, strakken blik in de oogen te zien van haar jongsten broer, die zoo vroolijk en opgewekt placht te ziift, y v V geleden de eerste kaasfabriek vestigde, dan is dit buitengewoon interessant, omdat dan geweldig opvalt welk een ontzettende voor uitgang de techniek in korten tijd gemaakt heeft. Nu is weer een einde gemaakt aan het voortbestaan van twee kleine fabrieken in N.-Holland. Men heeft kunnen lezen, hoe spr. alle moeite doet, om op het eiland Wie- ringen vier kleine fabrieken tot één fabriek als deze te vereenigen. In De Beemster zijn nu weer twee gebouwen aan hun werkkring onttrokken. Wat een herinneringen zijn aan die gebouwen niet voor de kaasmakers en hun gezinnen verbonden. Welk een vreugde beleefde de kaasmaker, wanneer hij een pro duct maakte, waarvoor de hoogste markt be taald werd. Spr. dacht ook aan hun ver driet, wanneer zij, ondanks hun inspan ning, losse kaas maakten. Ook ning, losse kaas maakten. Ook aan de Wilhelmina had spr. nog wel herin neringen. Met den vroegeren voorzitter, den heer Van der Ley, werkte hij samen om de oorzaak van de losse kaas op te sporen. In de fabriek spr. niets vinden en de direc teur zeideiet zit buiten de fabriek, op de boerderijen". Wij, aldus spr., trokken rond bij de verschillende boerderijen, waar ik lang niet altijd vriendelijk werd ontvangen. Gelach. Geduld en verdraagzaamheid waren noo dig. En nu zien wij, dat de nieuwe tijd nieu we bedrijfsvormen eischt. Het is verstandig, dat men ook in De Beemster aan die wet heeft voldaan, omdat dit is een onafwijsbare eisch van den tijd. De tijd heeft een einde gemaakt aan de twee fabrieken. Ik geloof, dat dit goed is en hoop, dat de toekomst dit zal uitwijzen. Het bestuur en de leden wensch ik van harte toe, dat het hun wel zal gaan met deze fabriek. De heer Z ij p, voorzitter van het bestuur van de Nutsspaarbank, sprak als zijn over tuiging uit, dat de fabriek er toe zal bijdra gen, een volmaakt product van de melk te verkrijgen. Spr. wenschte de leden van harte geluk met de prachtige onderneming en hij hoopte, dat deze de gewejischte gunstige resultaten zal opleveren. Applaus. De heer Nobel wenschte namens de afd. Beemster van de Holl. Maatsch. van Landbouw het bestuur, de leden en de in brengers geluk met de onderneming. De heer K u i n, ingenieur van het tech nisch bureau van den F. N. Z., was erover verheugd te hebben gehoord, dat men van meening was, dat het werk was geslaagd. Dit werk, dat spreker over het geheele land moet uitvoeren, is lang niet gemakkelijk. Van veel belang is daarbij een prettige verhou ding met de opdrachtgevers en dit was hier het geval. Spr. zal dan ook steeds aangena me herinneringen bewaren aan den tijd, waarin hij in De Beemster heeft gewerkt. Hij had den voorzitter leeren kennen als iemand vol vuur voor de zaak en dit was wel de voornaamste reden, waardoor de fa briek betrekkelijk zoo vlug is tot stand geko men. Naar spr. s overtuiging was de dag van heden een overwinningsdag voor een groot deel van den boerenstand in De Beemster en speciaal voor den voorzitter. Applaus. Den heer De Boer, den architect, deed het genoegen, te hebben vernomen, dat men in de verwachting niet was teleurgesteld. Dit was voor hem een aansporing om op den ingeslagen weg door te gaan. Hartelijk dank bracht spr. aan allen, die hem bij de tot stand koming van het werk terzijde had den gestaan; in de eerste plaats zijn collega Van der Oord, in de tweede plaats de leden van de bouwcommissie van den Boud van Zuivelfabrieken; in de derde plaats den technicus Van Buren en in de vierde plaats de aannemers Mansen en Hamstra. Bovenal bracht spr. den voorzitter en de bestuursle den dank voor de steeds betoonde prettige samenwerking, waardoor het hem steeds een genoegen was, van advies te mogen die nen. Spr. eindigde met den wensch, dat de fabriek voor het tegenwoordige en het ko mende geslacht goede vruchten mag afwer pen en als voorbeeld mag dienen, voor wat goede samenwerking vermag te bereiken. Applaus. De heer Van Buren wees erop, dat de bouw van een dergelijke fabriek nu eenmaal steeds met moeilijkheden gepaard gaat. Spr. kon verklaren, dat het bestuur alles in het werk heeft gesteld, om zich goed te doen voorlichten en juist dan is het alleen mo gelijk, om een goede fabriek te stichten. Hij hoopte, dat men steeds in samenwerking zijn kracht zal zoeken en bood den voorzit ter als blijvend blijk van erkentelijkheid een voorzittershamer aan, L. Applaus. „Ik wist, dat die Kabeljauw deelgenoot in de zaak was geworden; dat de nieuwe firma heette: Bell en Baring, en ik plaagde haar ook wel eens met hem; maar aan deze ontknooping had ik toch nooit gedacht!Freda heeft zich dus ook verkocht, als zoovele andere vrouwen!" „Dus je denkt, dat zij niets voor hem voelt?" „Dat is ten eenenmale onmogelijk! Dat komt: je hebt hem nooit gezien, anders zou je zoo iets niet vragenHij heeft een gezicht als een ka beljauw, schouders als een konijn en beenen als pijpenstelen Zoo iets leelijks, daar wen je nooit aan! En Freda is toch heusch niet zoo geldzuchtig; daar is zij veel te verstandig voor. En haar ouders hebben haar volstrekt niet zoo zeer onder den duim". Geoff zag er zoo allerongelukkigst uit, dat Mary den arm om hem heensloeg en hem mee trok naar tafel, terwijl ze zei: „Je moet eerst eens wat gebruiken, beste jongen! Kijk eens, wat een lekkere dingen Han na voor je klaar heeft gezet!" „O, ik kan niet eten,,, Ik heb een gevoel, of ik er nooit overheen zal komen. Ik kan mij het leven ryet voorstellen zonder haar kameraad schap." 'VK „Zij zal je ook missen!" ,T/> „O, neen!" zei hij bitter. „Ik geloof niet, dat zij aan mij gedacht heeft; anders zou zij het niet gedaan hebben. Die man is een nul; ze moet hem trouwen om zijn geld, want dat is het eenige, wat hij bezit! Hij kan niet praten, verstaat geen scherts en kijkt je nooit aan. Hij De heer Bakker sprak namens de Boe renleenbank nog een woord van geluk- weosch met het tot stand komen van het grootsche werk. Als laatste spreker voerde daarna het woord de heer Ruiter, die namens het be stuur van de Boerenleenbank Midden-Beem- ster als zijn overtuiging uitsprak, dat het de fabriek met zoo'n voorzitter goed moes' gaan. De voorzitter, die alle sprekers op toepasselijke wijze een woord van dank had gebracht, sloot hierop het officieel samen zijn, waarna men nog een poos gezellig bij een bleef. ge- BROEK OP LANCENDIJK. Dinsdag vergaderde de raad dezer meente. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester Slot, opende met een welkom en gebed en deed mededee- ling dat de secretaris wegens ziekte verhin derd was de vergadering bij te wonen. Ingekomen stukken. a. Van de gemeente Alkmaar een schrij ven betreffende overname van het onderhoud der betrokken gemeenten aangaande den Twuijverweg; b. Van de buurtvereeniging „Het Scha- penland", verzoek om verplaatsing der 2 bestaande lantaarns en plaatsing van een derde lantaarn op het Oosteinde; c. Van dezelfde om plaatsing van een brandslang bij één der bewoners op het pad; De voorzitter zei, dat, wat het laatste be treft, dc bedoeling wel wezen zal de plaat sing van een opzetstuk voor de aldaar be staande brandkraan, maar het dag. bestuur was van meening, dat het voldoende is, wanneer er één is geplaatst op het gemeen tehuis, één op het Zuideinde bij brandmees ter Ven en één op het Noordeinde bij timmer man De Jong. Het verzoek, aangaande de verlichting, werd wegens het te late binnenkomen geren- voyeerd naar B. en W. ter nadere behande ling. Hierna werd voorlezing gedaan van de overeenkomst tusschen de gemeente en be langhebbende bewoners, betreffende verdee ling der onkosten en onderhoud ten aanzien van de rioleering en demping van het ge deelte ringsloot langs de spieringbuurt. De heer K o e d ij k zei, dat, nu dat ge deelte gedempt is, de afwatering van de Spieringbuurt in het gedrang komt. De voorzitter antwoordde, dat den gemeente-opzichter reeds opdracht is gege ven daarin te voorzien. Van de Ver. Ned. Gemeenten was ingeko men 'n schrijven met voorloopige berekening inzake het gemeentefonds. De v o o r z i 11 e r zei, dat B. en W. beslo ten hadden deze zaak in een aparte verga dering nader onder oogen te zien. Van de afd. Langendijk van personeel in overheidsdienst was ingekomen een adres met uitvoerige memorie van toelichting om tot invoering te geraken van een commissie tot georganiseerd overleg. De voorzitter zei, dat de geschiede nis overbekend is, wijl deze ten vorigen jare al is behandeld bij de commissie van be heer der lichtbedrijven. Het standpunt van B. en W. is niet veranderd, het nut en de noodzakelijkheid worden niet ingezien. De heer Zuidam vroeg wat voor be zwaren er tegen zijn. De heer Smak zei, dat den vorigen keer het adres aan Z.-Scharwoude was gericht, maar nu direct aan belanghebbenden. Spr, betoogde ook de wenschelijkheid van een commissie. De heer K o e d ij k was er principieel niet tegen, maar wenschte zich te plaatsen op hef standpunt van B. en W. Veranderingen zijn nog niet altijd verbeteringen. Voordat een besluit genomen wordt, moet de zaak goed worden onderzocht. i De heer Ven had geen principieele be zwaren, maar zou liever hebben gezien dat in de gascommissie deze zaak haar beslag had gekregen. Indien spr. lid dier commissie was geweest, dan zou hij vóór gestemd heb ben, want de rechtspositie der werknemers wordt vastgelegd en de grieven kunnen ver dedigd worden. 1 Wethouder Ooijevaar zeide, dat hij toentertijd als lid der gascommissie ook er, tegen was, maar niet met de bedoeling om de rechten der arbeiders te beknotten. Hij meen de, dat het in zulk een kelin bedrijf als hier. ter plaatse, waar werkgever en werknemer, zoo dicht naast elkaar staan, niet noodzake lijk was. De heer Kamp vroeg of er bij het schrij ven geen handleiding was, waarin staat hoe zulke commissies op andere plaatsen wer ken. De voorzitter zeide, dat hij als voor- klein hondje hem aan en hij wist maar niet, hoe gauw hij zich achter mij verbergen zou!" „Het spijt mij erg voor Freda", sprak Mary met een zucht. „Ik mag haar heel graag en he is altijd een zeer droeve gewaarwording, als je vrienden je teleurstellen." Hij legde den arm op tafel en verborg zijn gelaat daarin, zoodat Mary zachtjes het vertrek verliet. j HOOFDSTUK VIII. Den volgenden dag was het geweldig warm, zelfs voor Augustus, zoodat Mary haar toevlucht had genomen in den bescha duwden ihall en daar de boeken eens zou gaan nazien, want zij voerde de administra tie voor de boerderij. Wil en Warwick waren al vroeg naar een landbouwtentoonstelling gereden, en ze zouden niet terug zijn voor den avond, zoodat zij den heelen dag vóór zich had. Ze was juist klaar en stond op, om voor de thee te bellen, toen er voetstappen weerklon ken op het grintpad en Clover Holroyde langzaam het bordes opkwam. Mary was ten zeerste verrast, want in geen maanden had het vriendinnetje zich op Ladywood vertoond. Ze zag er allerliefst uit, in haar eenvoudig wit japonnetje en met den grooten zonnehoed op; maar ze was moe en warm. - Clover was in 't eerst wat stijf, want ze wist niet, of er soms eenige verkoeling was ingetreden in haar onderlinge vei houding, maar Mary was lief en vriendelijk als altijd en zorg<ie,j4at jr jets extra's bij de thetf rg&, date (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5