Allimaarschc Ciurant. Binnenland Rechtszaken Sport Htndtrd twee in dertigste Jaargang. Donderdag' 5 Juni Vacantiegenoegens en Reisbrieven. Pi>Avinciaal nieuws Kerk en school Stadsnieuws No. 131 1930 Naar de Pasiespelen van Oberammergau Nu er meer decimium in onze jaartel ling is, hebben te Oberammergau weder om de wereldberoemde Passiespelen plaats. Men kent immers het kleine plaatsje gelegen in het Zuid-Beijersche alpengebied, mec.r bekend om zijn „Pas sion" en daarna de houtsnijkunst, welke 'de bewoners van oudsher hebben be dreven. Voor de tweede opvoering van IS Mei hadden we toegangsbewijzen be komen, zoodat we na den beschreven vacantiereis door West- en Zuid- Duitschland, een bezoek gebracht heb ben aan Oberammergau, waar de Pas siespelen zouden worden bezocht. Nog hadden we voordat we te Ober ammergau arriveerden het genot van 'een schitterende tocht door het prach tige „Ahrdal' en via de steden Wiesba- [,'den, Worms en Heidelberg door het 'Neckardal naar Friedrichshafen. Aan ■'den vooravond van zijn vertrek naar Zuid-Amerika werd een bezoek gebracht aan de groote luchtschepenwerf, waar de imposante reus gekluisterd lag aan de kabels en bezwaard met zakken kiezel. De laatste voorbereidingen werden ge troffen en men was druk doende het luchtschip met gas te vullen. Zoo heel 'gemakkelijk gaat dat niet. Drie groote 'slangen met een doorsnee van ongeveer 15 centimeter leiden het gas in de res pectievelijke reservoirs. Een speciaal gebouwde gasfabriek is voor de fabrica tie van het helium gas ingericht. Ziehier eenige nadere gegevens zooals ons deze door de technische begeleider werden gedaan. Het bouwnummer is L. Z. 127 (is echter het. 117 Zeppelin-luchtschip) en is het eigendom van de Luftschiffbau G.m.b.H. Friedrichshafen a. B. Het doel van den bouw van de L. Z. 127 is door verre reizen de technische- en weten schappelijke mogelijkheid van het trans- oceanische luchtscheepvaartverkeer te bewijzen, verzameling van alle moge lijke ervaringen en in het bijzonder het nagaan van de meteorologische verhou dingen op de toekomstige verkeerslijnen. Ook voor wetenschappelijke doeleinden, alsook de aanwending van luchtschepen voor verkeers- en transport doeleinden, voor post en vracht in het bijzonder naar de andere Europeesche landen. De technische bijzonderheden zijn, dat dit het grootste luchtschin is, dat tot nog toe werd gebouwd. Als materiaal is aan gewend een extra verhard soort dural- luminium, terwijl de 530 P.K. sterke Magbach-motoren werken op een gas mengsel bestaande uit brandgas en koolwaterstofgas. De gasinhoud der gasreservoirs is 105.000 c.cm., de lengte-doorsnee van het luchtschip bedraagt 236.6 M., groot ste breedte 30.5 M., grootste hoogste 33.7 v De aandrijvingskracht vvordt verkre gen van de vijf motoren, die elk afzon derlijk in een gondel zijn ingebouwd. De grootste snelheid, bij gewone weersge steldheid bedraagt 117 K.M. Het lucht schip kan worden belast met 15000 K.G nuttige belasting voor 10.000 K.M. met een snelheid van 100—110 K.M. per uur. De bezetting bestaat gemiddeld uit 30 man. De inrichting voor het vervoeren van passagiers is zoo, dal alle comfort is geboden, zoo is bij-v. de recreatie- en eetzaal 5 X 5 en de keuken is geheel electrisch ingericht. Er zijn 10 woonka mers met ieder 2 bedden. De noodige ruimte voor de bezetting bevindt zich in het binnenste van het luchtschip, waar eveneens de laadruimten voor de vracht en post zijn vrijgehoudena In de hal welke van kolosale afmetingen is waren eenige oude onderdeelen te zien en de gcheele gondel, waari: en motor is in gebouwd is gemakkelijk door een map te verplaatsen. Zoo licht is het materi aal, waaruit de gondel is opgebouwd. Toch geeft het geheel een indruk van sterkte. Evenwel maakt het luchtschip in de hal verankerd niet dien grootschen in druk, dan wanneer men het in het volle zonlicht door de lucht ziet zweven. Nog deelde men ons mede, dat de Graf Zep pelin eenigen tijd te Sevilla aan den mast zal blijven om met gas te worden bijgevuld, terwijl daar de post voor Zuid-Amerika zal worden ingeladen. Na het bezoek van de luchtschepen- werf begaven we ons op weg naar Ober ammergau. In het algemeen. Aan de noordzijde van de Beiersche ooralpen aan de heldere Ammer ligt op een hoogte van 840 meter boven de zee Oberammergau, een eenvoudig dorp als zoo vele andere aan de zuidzijde van het Duitsche rijk, doch dank zij de Pas siespelen een>g en wereldberoemd. Slechts door een breede strook moer assige grond van het naburige plaatsje 'uiterammergau gescheiden ligt het rij kelijk verscholen in een groen dal, dat slechts naar het noordoostwesten een vrij uitzicht geeft, over het omringende landschap, terwijl het verder geheel door bergen wordt omringd. Dalafwaarts ver heffen zich aan beide zijden groene af geronde bergtoppen als de Hochscher- gen in het westen, Aufacker en Hörnle ui het oosten. rn het zuiden ter hoogte van het Pas siedorp verheft zich het kenteeken der omgeving de met het crucifix bekroonde steile rotsachtige bergkegel de Kofel ter hoogte van 1343 meter. Westwaarts van deze strekt zich de puntige Kolbengrat hiet de Zahn 1620 meter tot de Piirsch- hag 1566 M. uit, terwijl zich aan de an dere zijde van het dal het Labergebergte ammergau niet zichtbare rotstoren van verheft, gekroont door de vanuit Ober- de Ettaler Manndls (1634 M.) Daartus- schen vertoont zich verder in het zuiden de scherpe Not (1889 M.) de zichtbare af- s uiting van het dal, dat zich onder den naam van Graswangtal nog verder naar het westen in het mooie maar wei nig bekende Ammergebergte voortzet. De geschiedenis van Oberammergau laat zich slechts met eenige waarschijn lijkheid tot in de tijden van de Romein- sche overheersching boekstaven. Des tijds moet reeds de gewichtigste verbin ding tusschen zuiden en noorden de weg die van Augusta Vindelicorum (Augs- burg) over Veldidena (Innsbrück) naar Italië voerde, over Partanum (Parten- kirchen) en zeer waarschijnlijk door het Ammerdal hebben gevoerd daar de eng ten vr.n de onstuimige Loisach in de nabijheid van Oberau een doorgang on mogelijk maakten. Een streek aan deze hoofdhandels- straat die destijds Ad coveliacas werd genoemd zal het thans bestaande Am- merdal (aan de Kofel) zijn. Onder de naam van Oberammergau komt de streek eerst veel later in oorkonden voor en wel voor zoover thans is na te gaan het eerst in de twaalfde eeuw. In de Karolinische tijd (810 eeuw) ge raakte Let Ammerdal in het bezit van het Welfengcschlacht, die destijds tot de machtigste lieerschers in Duitsch- land behoorden. In het 1167 verkocht een der nazaten een groot deel als pri vaatbezit aan het klooster der Kempten, terwijl de rest bij de onteigening van Heinrich de Leeuw in de handen van keizer Frederik Barbarossa overging. De l-.atste telg, de jonge Konradin schonk daarop en kort voor zijn ongelukkigen Italië-reis zijn erfgoederen aan hertog Ludwig van Beieren. Het gedeelte der Kempten veranderde in 1295 van eigenaar doordat het over gmg in handen van het nabij gelegen klooster Rottenburg, dat intusschen al haar rechten behalve het kerkelijke recht aan de Beiersche Kroon afstond. Het Ammerdal heeft aan keizer Ludwig van Beieren velerlei herinneringen. Aan hem wordt de stichting van het klooster Ettal toegeschreven. Ook zou hij voor de Oberammergauers de. ge wichtige handelsstraat de Rottstraat hebben laten aanleggen, waarop alleen zij het recht bezaten de warentranspor- ten van Schongau naar Partenkirchen te vervoeren en daarvoor de noodige trekdieren ter beschikking te stellen. Ook moesten de bewoners in de stad zelf een goederenopslagplaats hebben. Met de ondergang van de oude patriziersstad Augsburg en het verdwijnen van het transalpische handelsverkeer slonk de beteekenis van deze handelsstraat zeer sterk. Later werden nog oorlogstrans porten voor de Zweedsche oorlogen en de Oostenrijksche erfopvolgingsoorlógen met de koalitiestrijd, door het Ammer dal gevoerd, waarbij het tevens alle on- geriefelijkheden had door te maken. Bij een gevecht tusschen Oostenrijkers en Franschen in het jaar 1800 werd het ge- heele dorp een prooi der vlammen. In de Drachtige kerk hangen nog de kogels der I kanonnen die destijds in het dorp wer den geschoten. WATERSCHAPSBENOEMINGEN. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: a. met ingang van den eersten Dinsdag in Juli 1930 tot dijkgraaf van den Prins Hendrikpolder op Texel J. H. Timmer, te Texe' b. met ingang van 13 Juni 1930 tot dijk graaf van het waterschap de Wijde Wormer, P. Hoek Spaans, te Beemster. IN WERKELIIKEN DIENST VOOR EERSTE OEFENING. De hierna vermelde dienstplichtigen, uit de gemeente, achter hunne namen vermeld, zijn tegen 16 Juni a.s. in werkelijken dienst geroepen voor den aanvang hunner eerste- oefening bij het 21e regiment infanterie te Amersfoort, n.1.: J. R. van Stipriaan uit Barsingerhorn, P. Vrije uit Den Helder, J. A. A. Poncin uit Beverwijk, P. Smits uit Alkmaar, J. J. Voordouw uit Zaandam en J. J. Out uit Beverwijk. GYMNASTIEKONDERWIJS TE SCHOOR L. Op 9 September verzocht het r.-k. paro chiaal schoolbestuur te Schoorl aan den ge meenteraad, gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal. B. en W. dienden toen de volgende voorstellen in: lo. om een overeenkomst aan te gaan met het r.-k. schoolbestuur, teneinde medegebruik van het te bouwen gymnastieklokaal te ver krijgen en 2o. een concept-besluit goed te keuren, waarin de gevraagde medewerking werd verleend. In de gemeenteraadszitting van 3 Decem ber 1929 nam de raad met 42 stemmen een motie aan, waarin de raad het beter achtte, dat van gemeentewege een inrichting voor het geven van gymnastiekonderwijs zou wor den gesticht, wanneer althans vast stond, dat het r.-k. schoolbestuur dit niet zou doen. Door het aannemen van deze motie achtte men de voorstellen van B. en W. verworpen, waarmee het schoolbestuur het evenwel niet eens was, daar het had voldaan aan de be palingen van art. 73 der L. O.-wet en de ge vraagde medewerking dus moest worden ver leend, terwijl het tevens van oordeel was, dat op zijn verzoek niet door een met redenen omkleed raadsbesluit was geschikt. Het schoolbestuur ging derhalve in beroep bij Ged. Staten, die gistermiddag te Haarlem deze zaak hebben behandeld. Voor het schoolbestuur lichtte mr. Lees berg de bezwaren mondeling toe. Hij vestig de er de aandacht op, dat het initiatief tot het stichten van een gymnastieklokaal bij de r.-k school van het gemeentebestuur was uitge- gaan. Er was volledige overeenstemming bereikt over het medegebruik van het lokaal door leerlingen der openbare scholen. Doch in den gemeenteraad ziin de plannen gederailleerd. omdat men vreesde, dat er twee gymnastiek lokalen zouden komen. Formeel moet volgens den heer Leesberg geacht worden dat de raad niet over het ver zoek van het Schoolbestuur een beslissing heeft genomen. B. en W. leiden uit het aannemen van de motie af, dat het verzoek van het schoolbe stuur als vervallen moet worden beschouwd. Volgens het schoolbestuur is er geen beslis sing genomen, zooals de wet dit vereischt. Volgens den hoofdinspecteur van het La ger Onderwijs is de medewerking aan het schoolbestuur wel verleend, alleen op andere wijze dan door het schoolbestuur was ge vraagd. Hiertegen kwam het schoolbestuur op; het gemeentebestuur had het initiatief genomen voor den bouw van het gymnastieklokaal, het schoolbestuur had plannen laten uitwerken en kosen gemaakt en tenslotte had het ge meentebestuur zelf de zaak weer in een an dere richting geleid Namens het gemeentebestuur van Schoorl sprak mr. H. J. H. Nauta uit Den Haag. Deze zeide, dat de regeering zich op het standpunt steit, dat concentratie van het gymnastiekonderwijs zooveel als doenlijk- moet worden bevorderd, mits hierdoor het onderwijs niet worden geschaad. Voorts is door eenige ministerieele beslissingen bekend, dat het gymnastieklokaal bij voorkeur eigen dom der gemeente moet zijn. De gemeente heeft reeds een terrein aange kocht om daar een nieuw gymnastieklokaal op te bouwen Dit terrein ligt niet ver van de r.-k. school. De r.-k. school heeft 80 leerlin gen, de beide openbare scholen 161. Het 's nateuurlijk practischers om daarom het gym nastieklokaal niet bij de r.-k.schcol te bou wen. Ged. Staten zullen later hun beslissing bekend maken. OUDE ME DORP (Mei). Geboren: Hendrikje, d. v. Jacob van Beek en Hendrikje Ennik. Gerardus Johannes, z. v. Johannes Veldman en Grietje Sloothoofd. Johannes Adrianus, z. v. Nicolaas Johannes Ligthart en Maria Por- tegijs. Getrouwd: Petrus Jong en Anna Maria de Jong. Wilhelmus Willebrordus Bleeker te Harenkarspel en Agatha Roozen- daal. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Het veertienjarig zoontje van den vee houder L. de Jong, te Bergum (Fr.), viel Dinsdag van een gierkar. De wielen gingen over het hoofd van den jongen, die aan de verwondingen is overleden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN GEMEENTEN. Gistermiddag is het nieuwe gebouw van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten aan de Paleisstraat te 's-Gravenhage officieel ge opend. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. ACHTERVOLGING OP DE DAKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbreker al of niet door een of meer helpers ter zijde gestaan binnengedron gen in vijf perceelen aan den Nieuwendijk te Amsterdam, waar hij lessenaars openbrak om er zijn slag te slaan. Toen hij, tegen het krieken van den dag, uit een van de buiten deuren aan de straat wilde uitbreken, werd hij daar verrast door twee agenten, die juist voorbijkwamen. De man verdween snel weer naar binnen; de politiemannen verschaften zich door het opschuiven van een venster toegang tot een aangrenzend huis, het Hotel „De Pool", en alarmeerden het bureau War moesstraat, van waar terstond eenige man schappen te hulp uitrukten en het blok hui zen afzetten. Een achtervolging over de da ken begon en daar, in hooge regionen, slaag de inspecteur Revinga met zijn mannen erin, den dader te arresteeren, juist toen deze met een schroevendraaier in de weer was om zich door de deur in de bovenverdieping van den sigarenwinkel van Van Lookeren een uitweg te banen. Op den vluchteling werd aangetroffen een hoeveelheid Nederlandsch en vreemd geld en een verzamelig postzegels, die reeds danig kleverig waren geworden. OPHEFFING TOL TE VENLO. Met ingang van 1 Juli is de concessie aan de gemeente Venlo om tol te heffen over de Maasbrug afgeloopen en zal geen verlen ging worden verleend. DE NEPA CINEREA EN DE NOTONECTA GLAUCA. De wants, die men aanduidt met den naam Népa cinerea, wordt dikwijls ten onrechte Waterscorpioen genoemd. Al leen zijn voorpooten geven hem iets scorpioenachtigs, maar overigens heeft hij weinig of niets gemeen met de spin achtige dieren, waartoe de scorpioen medegerekend moet worden. Beter is het deze soort te noemen: Aschgrauwe Wants of Nepa. Dat zij gerekend kan worden tot de ongelijkvleugelige insec ten, blijkt wel daaruit, dat haar boven- vleugels aan de basis lederachtig zijn en aan de uiteinden vliesachtig. Zooên waterwants is een zeer roof zuchtig diertje, dat vele in het water levende insecten en weekdieren uitzuigt. Bij het aanvatten ervan moet men wel voorzichtig te werk gr rn, daar zij met den schei-pen snuit hevige steken kan toebrengen. Dadelijk is ook deze nepa te kennen aan het achterlijf, %vaaraan zich een lange, uit twee kleppen bestaande stekel of legboor bevindt. En dat deze kleppen ook als ademhalingswerktuigen dienen, kan men gedurig waarnemen. Telkens wordt dit lichaamsdeel boven water gestoken, om er lucht door naai de luchtbuisjes te voeren. Stellig ook dient het bij het leggen der eieren, want deze vindt men gedurig binnen het plan- tenweefsel en ook diep in de stengels. De eiertjes zijn van een aantal puntjes voor zien. De Nepa cinerea is wel van vleugels voorzien, zooals reeds uit het boven staande blijkt, maar vliegen doet zij zel den of nooit. Meermalen ziet men haar zwemmen, maar ook dit schijnt zij niet met gemak te doen. 't Liefst loopt zij over de waterplanten wel op den slij- kerigen bodem. De kleur van de Nepa is, zooals haar naam reeds aanduidt, aschgrauw en onder haar vleugels rozerood. De haak vormig gebogen voorpooten vormen een soort van tang, waarmede de prooi ge grepen en naar den mond gevoerd wordt. In de meeste slooten van ons vader land kan men deze wants aantreffen, zoodat het niet moeieliik is haar te vin den. Wie een of meer exemplaren in een aquarium wil hebben, zal ze in hun roofbedrijf leeren kennen. Ook komt tamelijk veel in onze wate ren voor de wants, die aangeduid wordt als Bootsmannetje of Notonecta glauea. Deze soort wordt tot de Rugzwemmers gerekend. Hieromtrent vindt men het volgende vermeld: „Deze wants, die van onderen plat en van boven rond is, zwemt op den rug door middel van haar lange achterpoo- ten, die zij als een paar roeiriemen ge bruikt. Een fijn dons, dat het geheele lichaam bekleedt, houdt een laagje van de voor hare ademhaling noodzakelijke dampkringslucht vast, zoodat 't schijnt, alsof het geheele diertje in een zilveren foedraal is gehuld." De noctoneten leven in groote menigte in de meeste moerassen, vijvers en sloo ten, en zwemmen er snel en lang aan een in rond. Bij avond verlaten zij niet zelden het water, loopen op de planten, die boven water groeien, en op den oever, en vliegen nu en dan van den eenen waterplas, naar den anderen. Als men een notonecta grijpt, bijt hij niet bzelden hevig in de hand. In een aquarium zijn notonecten zeer geschikt; door haar aardig roeien en zwemmen met den buik naar boven ge keerd, maken zij leven en beweging in zulk een kamervijver. Doch het is raad zaam de opening van het gaas, waarin men motonecten houdt, met een gazen netje te bedekken, anders loopt men ge vaar eens op een morgen die dieren niet meer in het water te vinden, maar hier rf daar in de kamer verspreid en vele dood, want op den duur kunnen zij toch niet boven het water leven. De gewone notonecta onzer wateren is zwart van kleur met geelachtig bruine dekschilden. De wijfjes leggen een groote menigte eieren, die zij aan water planten vasthechten: de larven komen in de lente voor. In Mexico maakt men een zonderling gebruik van de eieren van zekere soort van. waterwants. In de meren in den om trek van de stad Mexico, vooral in het meer Tescuco, leven een groote menigte van die waterinsecten. Men verzamelt hun eieren van het riet en andere water planten, waar zij tegen aangekleefd zit ten en maakt er meel van, waarvan ver volgens een soort van koeken of broe den gebakken wordt, „hautle" geheeten, die een sterken vischsmaak hebben. J. DAALDER Dz PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deelde gisteren de dienstplichtige J. V. uit Duisburg en ded ienstplichtige H. S. uit Amsterdam wegens dienstweigering tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. OPLICHTING. Een marineofficier voor den Zee.- krijgsraad. Voor den Zeekrijgsraad te Willemsoord stond gisteren terecht een officier van ad ministratie K. M., welke als zoodanig in de jaren 1928 en 1929 een bedrag van plm. 38.000 aan het Rijk toebehoorende gelden, welke hij onder zijn berusting had voor de uitbetaling van loonen, zich heeft toegeëi gend en ten eigen bate aangewend. De verd. legde in tegenstelling met zijn vroegere hou ding, een volledige bekentenis af. Hij is se dert 15 Nov. 1929 in voorarrest. De fiscaal mr. G. H. van Driel vroeg een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hehtenis van twee maanden, ontslag uit den dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bij de marine te mogen die nen. De verdediger mr. J. de Vrieze uit'Am sterdam deed een boerep op den krijgsraad om bij de strafbepaling rekening te houden met het feit, dat eerst na afloop van den straftijd zijn eigenlijke straf pas begint. De uitspraak werd bepaald op 18 Juni. CORRUPTIE. Fraudeleuze handelingen ten nadeele der gemeente Amsterdam. Begin Maart van dit jaar werden de En- gelscne directeur en de Nederlandsche onder directeur van de Neufchatel Asphalt Cy, be nevens drie ambtenaren van den dienst van Publieke Werken te Amsterdam een hoofd opzichter en twee opzichters gearresteerd, onder verdenking van frauduleuze handelin gen ten nadeele van de gemeente Amsterdam te hebben gepleegd. Alle vijf werden na on derzoek achtereenvolgens uit de preventieve hechtenis ontslagen, maar een strafrechtelijke vervolging bleef hun niet bespaard. Thans hebben zij zich voor de Vierde Ka mer der Amsterdamschc rechtbank te ver antwoorden gehad. Aan alle vijf verdachten wordt gemeen schappelijke oplichting ten laste gelegd. Vol gens de beschuldiging hebben zij tezamen er in vereeniging de gemeente bewogen om aar de Nenchatel Asphalt Cy meer uit te betaler dan waarop deze recht had. Subsidair worden de drie gemeenteambte naren beschuldigd van valschheid in geschrif. te en gebruikmaking van het vervalschte ge schift. Aan de beide directeuren wordt subsidiair verweten, dat zij var. het valsche geschrift, dat, naar zij wisten valsch was en dat be stemd was om tot bewijs te dienen, opzettelijk gebruik gemaakt hebben. 't Zijn drie verschillende feiten, telkens met een anderen opzichter gepleegd, waar voor de directeuren terechtstaan. Aan de opzichters wordt daarenboven ten laste gelegd, dat zij giften of gelden hebber aangenomen, terwijl zij wist, dat die gegeven werden om iets te doen in strijd met hun ambtsplicht. Na uitvoerige verhooren werd de verdere behandeling der zaak verdaagd tot Vrijdag a.s. Voetbal. Ook in Veenhuizen voetbalt inen! Door een aantal voetballiefhebbers uit Langereis en Veenhuizen is een voetbalver- eeniging opgericht, welke gedoopt is als L.V.C. (Langereis-Veenhuizen-Combinatie). Reeds is toestemming verkregen, om de oefeningen te houden op het gemeentelijk sportterrein te Hoogwoud. Wij wenschen de jonge club een lang leven toe en hopen, dat ze zich spoedig bij der N.H.V.B. zal aansluiten- De revue der Sporten. Het jongste nummer van de Revue def Sporten bevat weer interessante artikelen op velerlei sportgebied. Allereerst noemen wij natuurlijk de voetbalwedstrijden van der laatsten tijd noemen (o.a. AjaxWillem li en VelocitasGo Ahead), van welke ont moetingen weer uitvoerige en prettige versla gen zijn opgenomen, terwijl' verschillende kiekjes het geheel opluchten. Dan heeft de bekende A.V.R.O.-kwestie zich ook al in de sportwereld geroerd. De heer Hollander is n.1. geïnterviewd en vertelt van zijn radio-verslagen voor de A. V. R. O. Het is een onderhoudend interview, dat een mooie blik geeft op de moeilijkheden, waar mee Hollander te kampen heeft en dat te vens eens goed Iaat uitkomen, dat het ver slaan van een wedstrijd op die manier heusct, niet zoo gemakkelijk is. Verder zijn de atletiekwedstrijden te Haar lem en Utrecht aan de vergetelheid ontrukt en vullen andere bijdragen de overige ruimte van dit prachtige sportblad. PROF. J. A. VAN DER KLOES. Prof. J. A. van der Kloes, oud-hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft, vier de gister onder vele blijken van belangstel ling zijn 85-sten verjaardag. Hij ontving schriftelijke gelukwenschen van curatoren en senaat van de technische hoogeschool. De rector-magnificus prof. ir. F. Westendorp, de secretaris van den senaat en vele hoog leeraren en oud-hoogleeraren brachten hem een bezoek in zijn woonhuis aan de Nieuwe Plantage te Delft. INTERNATIONAAL VERBOND TOT VERDEDIGING VAN HET PROTESTANTISME. Als opvolger van den Nederlandscheft voorzitter van het Internationaal verbond tot verdediging en bevordering van het Pro testantisme, den op 12 November 1929 over leden ds. Van Wijngaarden te Amsterdam, is, naar het Ned. Christel, persbureau ons mededeelt, thans wederom een Hollander be noemd geworden, n.1. prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, oud-minister. OPENBARE LEESZAAL EN BILIOTHEEK; Langestraat 85; uitleening uitsiuitend aan leden; minimum contributie 2 per jaar. NIEUWE AANWINSTEN. Oorspronkelijk Nederlandsche romans. Hl 1.1 Haan, G. F. de. Nardus Makel. L72pw Lokhorst, Emmy van. Phil's laatste wil. N.B. Vervolg op: „Phil's amoureuze perikelen". M54d Metz—Koning, Morie. Dor. i- nec Geeston. N.B. Vervo v op: „Gabriëlle". T72k Theunisz, J. Keerstrooin. In het Nederlandsch vert. romans. B15p Bailcy, Tempte. Pauwevee ren. B15r Het reddende licht. Cl0.5e CaineH. De eeuwige stad. Kjik es, mgfgsr, gat Jgest beeft de mazelen, (Pftgftng ShoW

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9