Stadsnieuws Binnenland DE AYÖSTÏJRËS VAS EIS VERKEERSAGEUTJE EOVENKARSPZL. Alhier is een commissie samengesteld, be staande uit de heeren Jb. Boon Jz., J. Mol, J. Beemsterboer en C. de Wit Pznwelke com missie zich ten doel stelt bemiddelend op te treden bij het indienstnemen van vreemde arbeidskrachten in den aanstaanden rooitijd. HEER-HUGOWAARD. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Slooten werd in het lokaal van den heer Rus de algemeene vergadering gehouden der vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Door den voorzitter werd de vergadering geopend, waarbij spr. den wensch uittsprak dat de verg. een aangenaam verloop zou mo gen hebben en de besprekingen zouden, ,?ijn in het belang der te houden kinderfeesten. Door den heer A. Kooy Cz., werden hierna de notulen gelezen, welke zonder op- of aan merking werden goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer W. Molenaar. Hierbij bleek, dat de totalen ontvangsten hadden bedragen 530.1634 en de uitgaven 403 1814, zoo dat de rekening sloot met een batig saldo [.groot 126,98. De rekening was voor den 'aanvang der vergadering nagezien door de jheeren C. Hartog en G. Jongejan. Bij monde van eerstgenoemde verklaarde deze commissie 'alles in ^ede orde te hebben bevonden, zoo- dat geadviseerd werd tot goedkeuring. Hier- !toe werd besloten, terwijl de voorzitter den .penningmeester dank zegde voor zijn riohtig beheer en de comm. voor haren arbeid. In de samenstelling der wijkbesturen kwam geen wijziging, in alle schoolwijken was het bestuur voltallig. Thans kwam in bespreking de viering van het schoolfeest door de leerlingen, die gedu rende het afgeloopen leerjaar de school ge- trouw hebben bezocht. Door den heer van der Meulen werd voor gesteld hetzelfde feest te houden als het vori- tge jaar, bestaande uit een autotocht naar iiWijk aan Zee, over Castricum naar Bergen met een bezoek aan duin en speeltuin aldaar. Dit voorstel vond algemeen bijval, aange zien door de kinderen bijzonder was genoten. Met algemeene stemmen werd dan ook dit .voorstel aangenomen Uit de door de hoof den der scholen verstrekte opgaven bleek, dat "ongeveer 200 leerlingen aan het feest kunnen deelnemen n.1. van school éért 48, van school twee 47, van school drie 43 en van school vier 53. Voor consumptie werd per kind uit getrokken 90 ct., wat het vorige jaar ruim /voldoende bleek te zijn. Aan Excelsior zal worden gevraagd de noodige voorraad melk ■weer te willen leveren. Bepaald werd, dat te 9 uur zomertijd verzamelen zal zijn bij den 'Rustenburgerweg, terwijl als datum van feestviering werd vastgesteld 10 Juli. Verde re voorbereiding werd aan het dagelijkscb bestuur opgedragen, terwijl de secretaris op zich nam de noodige maatregelen te treffen te Wijk aan Zee en Bergen. Door den heer van der Meulen werd nog de vraag gesteld, of elders schoolgaande kin deren, die vóór het einde van het laatste leer jaar de school hier verlieten toch nog recht hadden aan het feest deel te nemen. De hier op gevolgde discussie had tot resultaat, dat bepaald werd, dat in het afgeloopen school jaar minstens een half jaar het onderwijs hier gevolgd moet zijn en het bewijs moet worden ingeleverd, dat de school elders ook getrouw werd bezocht. Met genoegen constateerde de voorzitter de vlotte afwerking der agenda als gevolg van groote eenstemmigheid en verklaarde met een woord van dank voor aller medewer king en den wensch, dat het schoolfeest be gunstigd moge worden door mooi weer en aan de kinderen 'n hoogst aangenamen dag zal mogen bezorgen, de vergadering. UITGEEST. jaarvergadering Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dezer dagen hield de afd. Uitgeest van bovengenoemd instituut haar jaarvergade ring. Voordat tot het officiëele gedeelte van den avond werd overgegaan herdacht de voorzitter, de heer J. Nol in keurige bewoor ding den overleden mede-strijder den heer mr. P. J. Troelstra. Vervolgens werden eenige stukjes voorgelezen en de resp. jaarverslagen onveranderd goedgekeurd Het bestuur van de afd. is thans als volgt samengesteld: J. Nol. voorzitter; A. J. Vermeulen, secretaris, D. W. de Brons, penningmeester; W. J. van Rutten en A. Drost, leden. Opbrengst collecte. De dezer dagen gehouden collecte door middel van verkoop van bloempjes, ten bate van Herwonnen Levenskrachtt heetf in totaal 80 opgebracht. Personalia. De arbeider bij de Ned. Spoorwegen H. Bassa is als zoodanig overgeplaatst naar Eindhoven. Mej. T. Bas heeft haar ontslag aange vraagd als helpster aan de openbare bewaar school. Het ophalen van vuilnis. Het ophalen van vuilnis zal in het vervolg wederom 2 maal per week plaats hebben en wel des Dinsdings en Vrijdags. Reeds deze week zal hiermede een aanvang worden ge maakt. BLOEMISTENPATROONSVEREENIGING ALKMAAR EN OMSTREKEN. De bloemistenpatroonsvereeniging Alk maar en Omstreken hield Dinsdagmiddag 2 uur vergadering in hotel „De Nachtegaal. De voorzitter, de heer G. Smits van Hejloo, opende de goed bezochte vergadering en her dacht het overleden lid Joh. Schuit. De ver eeniging was bij de begrafenis vertegen woordigd. Daarna kwam aan de orde de conferentie met B. en W. van Alkmaar. De voorzitter zeide, dat het bestuur met het volledig col lege en daarna met den heer Hoek en het per soneel der plantsoenen dat in Heiloo had gewerkt, had vergaderd. E>e secretaris behandelde de verschillende punten, die waren besproken, waarna be langstellende vragen volgden. De voorzitter stelde voor om niets te doen voor het college zich in den raad had geuit. Hij meende dat de Welwillende houding van 't college veel beloofde en was overtuigd, dat men voor gegronde klachten een gewillig oor vindt. Ook de heer Hoek was bereid om in de vergadering te komen, zoo men hier op prijs stelde. De vergadering gevoelde geen behoefte om met den heer Hoek te confe- reeren. Zijn er gegronde klachten, dan zal men die wel bij B. en W. deponeeren. Het bestuur kreeg mandaat om te handelen naar bewind van zaken. Bestuursverkiezing vac. Wolzak Alkmaar, die door drukke werkzaamheden als pen ningmeester bedankte. De heer Groen stelde voor om de vacature aan te houden. Daarna werd als penningmeester benoemd de heer Joch. Kossen te Heiloo. Voorstel tot het houden van een tentoon stelling. De secretaris leidde dit punt in. In de conferentie met B. en W. van Alkmaar was men van oordeel dat het in het belang was van het onderwijs en de heer Hoek meende, dat het alleen mogelijk was over den plantsoendienst, anders werd het te duur. De heer Aster vroeg of het niet te laat was. De voorzitter zeide, dat B. en W. te goeder trouw toestemming hadden gegeven voor uitreiking van planten omdat men meende, dat het in het belang was van het onderwijs en dan was het college vrijgevig, wat ver klaarbaar is. Oe meening van den heer Hoek was niet de onze, doch dit jaar is het voor een floralia-tentoonstelling te laat, omdat de planten reeds zijn afgegeven. Unaniem en spontaan stelde de vergade ring het volgend jaar voor alle schoolkinderen gratis planten beschikbaar. Men zou dan toonen dat het zonder den plantsoendienst mogelijk was. Men wilde in geen geval een verwijt dat de planten van de bloemisten te duur waren om een floralia-tentoonstelling te houden. Aldus besloten. De voorzitter zeide dat uit de vergadering een verzoek was gekomen om een 3-daagsche tentoonstelling te houden van bloemen en planten en vroeg of hiervoor interesse wi-s. Men moest er niet te licht over denken en als de opzet volvoerd wordt moet ze zoo goed mogelijk slagen. Na een uitvoerige bespre king waren allen er voor. Aan het bestuur werd mandaat gegeven om de uitvoering mogelijk te maken, een vraagprogram vast te stellen voor vrije inzending en goedkeuring aan B. en W. te vragen voor een verloting. Daarna werd in principe besloten om op de tentoonstellingen te Heiloo en Alkmaar met een collectieve inzending uit te komen. Van B. en W. van Heiloo was bericht ont vangen dat men rekening zou houden met het verzoek om werk en leverantie voor de leden, doch niet-leden die burgers waren, werden niet uitgeschakeld. Potplantenveiling Alkmaar. E>e secretaris zeide, dat de potplanten op ongeregelde tijden te weinig opbrengen. Daarom had een der leden die heden verhinderd was ge vraagd, of de mogelijkheid niet bestond om die planten voor de vereeniging op te koo- pen en te verkoopen in Alkmaar of elders. De voorzitter gevoelde er weinig voor Wie voert die aparte administratie en wie is de persoon die er zich voor leent? De heer Groen meende dat men dan de potplanten veiling wel kan uitschakelen en dat is toch niet de bedoeling. Men weet dat men de vei ling in leven moet houden, wil men kunner doorgaan. De voorzitter bezocht geregeld de veiling en vond de prijzen niet zoo laag als men 2e en 3e soort uitschakelt, doch dit brengt el ders ook niets op. Bovendien, de malaise in de tuinbouw spreekt ook een woordje mee, schommeling in prijzen is schering en inslag. Het bestuur stelde voor niet op het voorstel in te gaan. Aldus besloten. De heer Boersen (Alkmaar) vroeg of het bestuur niets kon doen om de praatjesmakers van de veiling te weren en of er geen ver andering kon komen in de dure emballage. De voorzitter zeide dat den betrokkene de veiling was ontzegd en wat het emballage- vraagstuk betrof was het bestuur der Alkm. Exportveiling tot overleg bereid. De embal lage die men moest houden (dus niet meer kon inleveren) was een struikelblok. Spr. vroeg of men er in toestemde dat men daar nog eens over sprak, om zoo mogelijk een oplossing te krijgen. Aldus besloten. INGEKOMEN PERSONEN. H. J. W. Boers, N.H., gezelschapsjuffr., Luttik Oudorp 46: ambtshalve ingeschre ven. J. B. Spronk, R.K., commies N. S., met echtg., Baansloot 25 inw., van Apel doorn. J. J. Hoogendijk, N.H., leerling machinist, Paternosterstraat 4a, van Amster dam. C. Struijlaart, R.K., groentenventer, Koorstraat 5, van Heiloo. J Honing. N. H., dienstbode, Langestraat 64, van Aker sloot. J. Nieuwland, R.K., bankwerker, Hofstraat 20, van Den Helder G. Dek ker, N.H., bouwkundig opzichter, Houtweg 6, van Heerde. K. Brakenhoff. R.K., geen, Asterstraat 3, van Haarlem. P. H. M. J. A. van de Ven, R.K., religieuse Oudegracht 204, van Bussum. H. M. Perre, geen, assistente in de huish., Eikelenbergstraat 22, van Arnhem. G. Brak, N.H., winkeljuf frouw, Spoorstraat 64, van Schermerhorn. -• J. Rezel, N.H., leer.machinist, Visscherslaan 20, van Schagen. J. P. Kruijsveld, R.K., farbieksarbeider, Eikelenbergstraat 21, van Bergen (N.H.) W. J. van Aalst, R.K., monteur, Overdiepad 14, van Warschau. F. J. van der Molen, N.H.. correspondent, Varnebroek 36, van Frankfurt (D.) L. van Houten, N.H., dienstbode, Nassauplein 42, van Ooststellingwerf. E. van Houten, N.H., dienstbode, Van Everdingenstraat 1, van Ooststellingwerf. A. Posthuma, N. H., coupeuse, 2e Tuindwarsstraat 4, van Smallingerland L. G. J. H. Ligthart, R.K., kcllner, Stuartstraat 59, van Venlo. J. van Wezep, G.K., ijzerwerker, Oudorper- dijkje 41, van Kampen. C. Waijboer, N.H., verpleegster, Oudegracht 124, van Arnhem. J. D. Thie, geen, kantoorbe diende, Wolfpad 12, van Amsterdam. C A. Cornelissen, R.K., kantoorbediende, Wil demanstraat 14, van Delfzijl. W. Dom per, N.H., kapper, Scharloo 10, van Scha gen. W. S. N. J. Brakhaven, geen, leerl- verpleegster, Oudegracht 11a, van 's Gra- venhage. C. Dolieslager, G.K., dienstbo de, Wilhelminalaan 11, van Haarlem. J. Vonk, N.H., kappersbediende, Oudegracht 90, van Smallingerland. W. j. G. Wage naar, R.K., geen. Stationsweg 56, van1 Leeuwarden. F. L. C. Höhle, E.L., meu belmaker, N. G. Piersonstraat 22, van Am sterdam. M. van Leijen, N.H., dienstbode, Emmastraat 93, van Oterleek. H. P. Ja cobs, H. Ap.. arbeider, Ropjeskuil 14, van Beester. G. Kooij, N.H., handelsreiziger, met echtg. (R.K.) en kind (N.H.), Stuart straat 48, van Haarlem. J- van der Sloot (N.H.), reiziger, en gezin Stuartstr. 55, van Leeuwarden. J. J. der Kinderen, R.K., fabrieksarbeidster, Keizerstraat 20a, van Rotterdam. E. E. Melker, R.K., sur numerair inspectie dir. bel., Metiusgracht 5, van Schiedam. W. H. V. Schmitz, R.K., metaaldraaier, Nieuwesloot 31a, van Essen (Duitschland). C. Fokker, geen, fabrieks arbeider, en gezin, Baansloot 9, van Den Helder. P. de Graaf, G.K., zonder be roep, gehuwd met H. v. d. Laan, Snaar- manslaan 94, van Hoorn. C. C. M. Alink, R.K., geen, Nieuwpoortslaan 65, van Amsterdam. D. Snijders, N.H., geen, Hofstraat 6, van H. H. 'Waard. J. Kamp, D.G., timmerman, met echtg. N.H., en zoon D. G., Kinheimstraat 39, van Oudorp. W. de Vries, N.H., boerenarbeider met echt- genoote en dochter, Kwakelpad 21, van Sneek. A. Morsch, R.K., los arbeider, Baansloot 19, van Hoogkarspel. T. Ka ter, G.K., dienstbode, Nieuwlandersingel 22, van Amsterdam. J. Hoekstra, N.H., hoofd der Ulo-school en echtgen. Nassauplein 15 van Beemster. C. A. Verhoeve, R.K., priester, Ritsevoort 20 van Portorico. J. Wilkens, geen, conduc teur N.S., met echtg. en 3 kinderen, Dahlia straat 11 van Delfzijl. P. Sluijs, R.K., ar beider, Lindenlaan 123 van Andijk. D. Zijlstra, geen, Langestraat 86 van Leiden. T. Gedink, G. v. L., dienstbode, Mient 27 van Oosthuizen. L. Indra, D.E.. dienstbo de, Van Everdingestraat 8 van Ludwigsburg (D.) R. J. Schouten, R.K., scharenslijper, met echtg. en 8 kinderen. Compagniestraat 8 van Delft. C. Stoker, N.H., ambtenaar ter secretarie, Nieuwesloot 32 van Amsterdam. J. C. Met, geen, kantoorbediende, Nieuw- poortslaan 149 van Brussel. M. Bos, R K-, geen, en dochter Dahliastraat 13 van Am sterdam. H. Nieuwenhuis, R.K., Karl Marxstraat 6 van Amsterdam. VERTROKKEN PERSONEN. H. J. Landman, geen, chaufeur, van Nieuw- poortslaan 64 naar Bergen (N.H.) J. Schoen, D.G., grutter, van Nieuwesloot 23 naar Bergen (N.H.) T. Kalsbeek, N.H., Visscherstr. 18 naar N.-O. Indië. en echtg. van W. M. Westerduin en dochtertje, van Roemer Visscherstr. 18 naar N.O. Indië. J. J. H. Verweel Vooren, N.H., en dochter van Van der Woudestraat 30 naar Amster dam. P. Bot, N.H., uitvoerder wegen bouw, met echtg. en 2 kinderen van vaartuig b.d. spoorbrug naar Den Helder. A. M. H. Brouwer, R.K., winkeljuffrouw, van Rid derstraat 2a naar Heiloo. A. T. Torenbeek, H.d.l.d., dienstbode, van Langestraat 46 naar Harlingen. N. Denneman, N.H., reiziger, met echtg. en 3 kinderen van Spanjaardstr. 18 naar Oudorp. B. A. Blok, N.H., assis tente in de huish., van Wilhelminalaan 11 naar Soest. N. J. Speur, N.H., kappersbe diende, van Achterdam 11a naar Schoorl. J. Fritsen, N.H., dienstbode, van Koningsw. 14 naar Beemster. T. J. Hoonhorst, R.K., onderwijzeres, van Oudegracht 204, naar Amersfoort. J. M. H. Paardekooper, R.K., verpleegster, van Van Everdingestraat 18 naar Warmond. A. M. de Vries, N.H., dienstbode, van Wilhelminalaan 11 naar Dordrecht. J. Meuleveld, D.G., arbeider, met echtg. en 7 kinderen van Tulpstraat 4 naar Amsterdam. E. de Vries, N.I., winkel- juffr., van Paternosterstraat 6 naar Amster dam. D. van der Sleen, N.H., dienstbode, van Wilhelminalaan 11 naar Bussum. H. Lenting, R.K., arbeider, van Koningsweg 24 naar Amsterdam. G. L. Boos, dienstbode R.K., en zuster A. P. Boos, dienstbode, van Kennemersingel 28 en Westerweg 174 naar Beemster. G. Vroom, wed. van G. Wonder, N.H., van Nieuwpoortslaan 14 naar Abbekerk. H. J. Verveld, carosseriebouwer, Ger., van Zijdam 7 naar Tilburg A. P. Wirds, R.K., wed. van J. Schuitmaker, van Kanaalkade 32b naar Rotterdam. A. G. Dikstaal, zon der beroep, N.H., van Wilhelminalaan 10 n. Enkhuizen. J. Baas, dienstbode, R.K., van Verdronkenoord 9 naar Schagen. M. Samann, dienstbode, geen, van Wilhel minalaan 6 naar Zaisenhausen (Duitschland). N. A. Ursem, bakkersknecht, R.K., van Schoutenstraat 30 naar Hoorn. H. Kaal, filmoperateur, N.H., en echtg. Th. W. Leskau, E.L., van Eikelenbergstraat 17 naar Bergen (N.-H.) H. Bos, O.C., verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Leiden. W. C. Pool. H.Ap., kappetlbediende, van Liefde- laan 8 naar Vriezenveen. G. van Os, N.H,, houtbewerker, van Zeglis 93 naar Voor schoten. M. C. Tjeertes, R.K., huishoud ster, van 2e Kanaalstraat 13 naar Heemskerk. D. L. Groenhart, N.H., geen, van Coster- straat 33 naar Harenkarspel. J. Turksma, N.I., ass. telegrafist, van Oudorperdijkje 26 naar Amsterdam. C. Dpmeer, geen, kap persbediende, van Verdronkenoord naar Hoorn. A. G. van Apeldoorn, geen, zonder beroep, van K'. van 't Veerstraat 55 naar Heiloo. Sw. Jot, G.K., zonder beroep, van vaartuig Zeevaart, Oudegracht naar Amster dam. D. Bart, geen, zonder beroep, van Van Leeuwenhoekstraat 9a naar Wageningen. M. J. Dolle, R.K., van Nieuwesloot 27 n. Gaasterland. S. Zwart, N.H., adj. com mies porterijen, met echtg., N.H., en 3 kinde ren, D.G., van Boomkampstraat 4 naar Haarlem. Mè C. Meijer, R.K., van Fnidsen lila naar Hoorn. B. Hovener, R.K.. kleer maker, van Verdronkenoord 44 naar Nun- speet. H. M. M. Plomp, G.K., assistente, van Wilhelminalaan 11 naar Utrecht. J. A. de Kat, N.H., assistente in de huish., van Wilhelminalaan 11 naar Assen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Jaarvergadering. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen hield te Amsterdam haar 144ste jaar vergadering, welke geleid werd door mevr. L. v. d. PekWent. In haar openingsrede wees spr. erop, dat naast veel goeds het afge loopen jaar ook ernstige en moeilijke dagen bracht. In dit verband herinnerde spr. aan het overlijden van prof. Groenewegen, die be langrijke diensten aan de Maatschappij be wees; aan de gebeurtenissen met de spaar bank te Gorredijk. Echter de inleggers heb ben geen schade geleden en het vertrouwen in de bank werd niet geschokt. Intusschen zegt spr., heeft deze betreurenswaardige ge beurtenis aanleiding gegeven aan het hoofd bestuur om opnieuw sterk aan te dringen op aansluiting bij het Ned. Spaarbankbureau De verhouding tusschen hoofdbestuur en departementen was een zeer goede, al is het niet altijd mogelijk geweest aan alle wen- schen der departementen te voldoen. Spr drong aan op de noodzakelijkheid, dat het hoofdbestuur door alle departementen ge steund wordt, terwijl het hoofdbestuur een stuwkracht moet zijn voor de departementen. Wi| worden, zoo vervolgde spr., overstelpt door allerlei nieuwe vraagstukken, die om behandeling vragen en 't hoofdbestuur moet steeds op de bres staan, als het geldt, deze onder de oogen te zien; altijd weer moet het zich instellen op nieuwe denkbeelden, die rij zende zijn. Bovendien moet men zorgen, het bestaande op peil te houden. In verband hiermede vestigde spr. de aan dacht op de groote veranderingen die gedu rende den laatsten tijd in het maatschappe lijk denken hebben plaats gegrepen, en op al hetgeen, dat we dientengevolge om ons heen zien gebeuren; om daaruit de gevolgtrekking te maken, dat het noodzakelijk is den bodem te bereiden, die al dit nieuwe moet ontvan gen, en dat zich hier allerlei perspectieven openen voor het werk der maatschappij. Spr. denkt bijv. aan de bewaarscholen; op het programma voor den aanstaanden win ter staat het bijeenroepen van een conferen tie' over het bewaarschoolonderwijs, van oudsher een zaak, waarvoor de departemen ten de grootste belangstelling hebben en waarvoor zij zich, niet zelden groote finan- cieele offers hebben getroost. Ook dacht spr. aan den arbeiders-woning- bouw en zij vergeleek wat er nu gebouwd wordt met dat van 40 jaar geleden. Tusschen deze beide inzichten van bouwen maar ook tusschen de troostelooze arbeiders wijken van vroëger en de vroolijke, goed ver zorgde van nu, tusschen de volkomen af scheiding van de natuur in vroeger jaren en de boombeplanting en tuinaanleg van heden, liggen niet alleen een kleine 40 jaar, daartusschen ligt een revolutie in het denken, daartusschen ligt de zelfbewustwording van den arbeider, van de vrouw. Want hoe het huis der toekomst ook moge zijn, hetzij het in een tuinstad of in een torenhuis zal zijn ge legen, in allen gevalle zal het worden be oordeeld naar de vraag van hygiëne, van nut en gemak; naar de mogelijkheid dat allerlei nieuwe gedachten omtrent huiselijk heid daarin verwezenlijkt kunnen worden; naar de vraag, of schoonheid en moderne doelmatigheid daarin samengaan. Want de woning in de allereerste plaats zal zich moe ten aanpassen aan de nieuwe sociale verhou dingen, die groeiende zijn. Spr. zou ook nog kunnen stilstaan bij het onderwijs aan de schoolplichtige jeugd, waaromtrent door de heele wereld nieuwe ge dachten tot uiting komen; gedachten, die men in allerlei landen en op allerlei plaatsen tracht te verwezenlijken en waarbij wij in ons land bitter en bitter ten achter zijn. Hier ligt HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE IN ZOMERTIJD, «j Juni. Hoogwater Laag watef Datum v.m. n.m. v.m. r n» 12 4.46 5.12 1.06 i'g 13 5.25 5.52 1.46 2(M 14 6.05 6.30 2.25 2 41 15 6.45 7.08 3.01 3,« 16 7.23 7.45 3.37 3« 17 8.03 8.26 4.14 11] 18 8.49 9.17 4.54 5$ 19 9.44 10.09 5.39 606 20 10.38 11.06 6.31 702 BERGEN AAN ZEE Juni, Hoog water Laag watef Datum v.m. n.m. v.m. n m 12 4.49 5.15 1.18 136 13 5.28 5.55 1.58 218 14 6.08 6.33 2.37 2 53 15 6.4S 7.11 3.13 330 16 7.26 7.48 3.49 4'rc 17 8.06 8.29 4.26 444 18 8.52 9.20 5.06 527 19 9.47 10.12 5.51 6 18 20 10.41 11.09 6.43 714 een enorm arbeidsveld braak en onze Maat schappij is zich daarvan ten volle bewust Ons Nutsseminarium bestudeert al deze vraagstukken, brengt rapporten en adviezen daarover uit, en tracht de noodzakelijk van herziening van ons onderwijs steeds te pro- pa geer en. En maatschappelijk werk is even noodig als vroeger. Maar toch, wat ons thans drijft tot het doen van maatschappelijk werk is anders dan voorheen; toen was het deernis, medelijden, persoonlijke behoefte om goed te doen; thans is het drang naar gerechtigheid, de behoefte om de hindernissen weg te nemen, die anderen ia hun ontwikkeling belemmeren. Zou bevorderen van volksontwikkelinj in dit licht bezien, niet iets anders zijn, dan hetgeen men daaronder gewoonlijk verstaat? De sociale verhoudingen zijn bezig te veran deren, zie ik het goed zegt spr., dan staan wij aan het begin van een nieuw tijdperk, en van ons allen zal het afhangen, hoe dit tijdperk zal worden; of het er een zal zijn van bezinning of van redeloos doorstoomen; of het er een zal worden van opbouw of een van achteruitgang, van ondergang zelfs. Er is een algemeene be wustwording, er is een algemeen verlangen eigen leven in eigen had te nemen, wij zien dit zoowel bij de jeugd, als bij de volwassenen, het rs geweldig wat er leeft in de hoofden en har ten van velen, wij leven in een tijd van mach tige beroering. Thans beleven we de emancipatie van den vierden stand; algemeen kiesrecht, vrouwen kiesrecht, ze zijn veroverd; zullen zij leiden tot waarachtige democratie? Voor een autocra tisch bestuurd land, hetzij de dictator Lenin of Mussolini heet, kan men volgzame, niet zelf dekende, voor suggestie vatbare menschen ge bruiken; voor een waarachtige democratie zijn persoonlijkheden noodig; vandaar dat moet worden aangestuurd op zelfontwikkeling, op karaktervorming. Maar juist in tegenstelling daarmede komt de individu in den tegenwoor- digen tijd maar al te zeer in het gedrang; alles is luidruchtigheid en oppervlakkigheid; men heeft geen tijd tot rustig denken; men stormt met razende vaart door het leven, al te vaak zonder eenig begrip van het leven zelf. Bovendien wordt alles hoe langer hoe meer massawerk; mechaniseering van den arbeid, normaliseering van woningen en meubels, z® zijn de teekenen des tijds. En hoewel de be hoefte aan orde en regelmaat, aan eenvoud en kostenbesparing niet zelden daartoe leidt, ligt hier toch een groot gevaar voor vervlakking, voor beperking van individueele vrijheid. De volksuniversiteit, de radio, ze hebben on» ontzaggelijk veel goeds gebracht, maar ze heb ben ons meer dan ooit tot luisteraars gemaakt, en de toekomst zal hoogere eischen aan den mensch stellen, dan dat hij uitsluitend luisteraar zij. Hier nu ligt een prachtige taak voor onze Maatschappij. Jaarverslag. Het jaarverslag van het hoofdbestuur ver meldt o.a., dat de maatschappij thans telt: 12 districten met in 't geheel 29.379 leden. De belangrijkste stijging van het ledental, welke na de kleine periode van stilstand ifl 1923 en 1924 telken jare viel te constateeren, werd dit jaar afgewisseld door een kleinen terugslag, zoodat het ledental van 1930 on geveer overeenkomt met dat van 1928. De be richten uit de departementen van de laatste weken gaan weer in de stijgende lijn. De begrooting 1930/31 sluit met een be drag van 62.245 aan inkomsten en uit gaven. Vervolgonderwijs. In de ochtendvergadering hield nog de heer M. J. F. Ehrbecker een uiteenzetting in zake het vervolgonderwijs te plattenlande. —j— "s- uci vcrvoigonaerwijs te piaueiuauu jii 11 v.- -v 5. En al hooger steeg de vliegmachien. Over met sneeuw ijsbedekte bergen en door wolken, zoodat Keesie geen hand voor oogen kon zien. Keesie wist niet dat het de Alpen waren, de hoogste bergen van Europa. En over de wolken, die hem het vergezicht benamen, was ons Keesie niet te spreken. „Je kunt net zoo goed in de mist loopen of met gesloten oogen dacht ons agentje, Maar de wolken verdwenen en de bergen verdwenen e» men vi00fi nu Qver 2ee Water< nie(| dan water< waarover d® *Ciu*n' scheen of de koppen van de golven, die e aar rolden, van gloeiend goud waren, Keesie had geen be *"e^oet- om a' dat moois op te nemen. In de verte, heel Oe en em zag hij een schip, uit den schoorsteen gleed een Klein wolkje. nik ben maar blij, dat ik niet al het water behoef op t® 'f ?,n'zou' f5el°°f ik, een haring worden van al dat zout® water «Jacht ons agentje.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6