lUmiiistl! CinruL Electriciteit in het Veehoudersbedrijf. FEUILLETON. De betalende logé. HaMirtf twee en dertigste Jaargang. Donderdag 12 Juni Radio-hoekje Officieele opening van de demonstratiebedrijven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord-Holland. JSo. 136 1930 Vrijdag 13 Juni. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 Ai.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.—2.— Con cert. A. V. R. 0.-I<wintet. 2.052.45 Uitz. voor scholen 2.45—3.Graniofoonplaten. 3.—4.—Maak het zelf! cursus. 4.30^-5.30 Gramofoonplaten. 5.30—6.— Aansluiting van café „Moderne" te Amsterdam. 6.— ITijdsein. 6.01 Vervolg concert. 6.30 Koersen, gramofoonplaten. 7—7.30 A. C. Slop: Waterpolo. 7.309.Concert door de Staf- imuziek van het 5e Regt. Infanterie. In de pauze: gramofoonplaten. 9.9.30 Voor drachtdoor Willem Hunsche. 9.3011. Concert. Omroeporkest. 10.— Persber. Daar na: Vervolgconcert. 11.—12— Aansluiting yan het Cabaret „La Gaité". Huizen, 1875 M. 10.30—11.— N. C. R. V. Ziekendienst. 11.3012.K.R.O. Godsdien stig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieber. 12.15—1.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.K. R. O. Gramofoonpla ten. 4.-5.N. C. R. V. Gramofoonplaten. 6.6.30 N. C. R. V. Concert. Mevr. Hek- kert van Eijsden, sopraan. Mevr. Ina Mulder Belser, alt-mezzo. Hr. J. H. E. Wittpen, ïluit. Ger. Hengeveld, piano. 6.307.K. R. O. Rector van Galen: „Over den Nationa- len Gezellendag. 7.7.30 K. R. O. Gramo foonplaten. 7.30 V. P. R. O. Persberichten. 7.45 V. P. R. O. Politieber. 7.50 V. P. R. O. Lezing over: Kerk en kerkgaan. 8.20 V. P. R. O. Gramofoonplaten. 8.55 V. P. R. O. Dr. H. de Vos: „Wereldbeschouwing". 9.35 V. P. R. O. Gramofoonplaten. 10.05 Boekbespre king door Dr. K. r. Proost. 10.25 V. P. R. O. Gramofoonplaten. ,',^'7' 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Toespraken. 1.20 Orgel spel door L. H. Warner. 1.50—2.50 Gramo foonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinder- 6-20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Verslag van de Eerste Test Match En geland—AustraHë. 7— Piano-duo's door E. Bartlett en R. Robertson. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano recital door P. Da- merini. 8520 „The Rumour". Spel van C. K. Munro. 9.50 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Concert. Sextet. M. Ritchie, sopraan. 11.20- 12.20 Dansmuziek Parijs ,Jtadio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soii. 9.05 Concert. Orkest en vocale solisten. Langtnberg, 473 M. 7.50—8.50 Orkest concert. 7.25—7.50 Gramofoonpl. 10.35— 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Orkest concert. 8.20 Concert. Orkest, sopraan en te nor. Intermezzo: „Hallo, horen sie noch?" Hoorspel van Kurt Reiss. Na afloop van het concert tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en voorle zing. 5.205.50 Kinderuurtje. 8.209 20 Orkestconcert. 9.209.35 „Springet ud i det uvisse". Hoorspel van Ossip Dymow. 9.35 10.— Liederen-voordracht. 10.20—11.20 Or kestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 Ai. 6.507.20 Lezingen. 7.20 7.50 Concert. 10.50—12.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Be richten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.20 4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50— 8.20 Lezingen. 8.20 Piano-recital door Karol Szreter. 8.45 Orkestconcert. Daarna: Berich ten en orkestconcert. (oud-lid van de bovengenoemde Landbouw coöperatie), en G. Nobel, voorzitter van de vereeniging voor landbouwhuishoudonder- wiis. Laatstgenoemde heette de aanwezigen wel kom in de landbouwhuishoudschool, waarbij bruikt voor het in beweging brengen van al lerlei machines op deze electrische boerderij 't Is een verplaatsbare motor, die naar wengch 5, 3>4, 2 en 1 P.K. kan ontwikkelen wat natuurlijk voordeel geeft, omdat men geen stroomverkwisting heeft door het ge Zeer zeker is allerwege, mede dank zij een goedgevoerde propaganda van het P.E.N., het gebruik van electriciteit voor allerlei doel einden toegenomen, vooral de klein-industrie heeft er haar voordeel in gezien. En juist door die toeneming alom valt het des te meer op, dat de overigens zeer vooruitstrevende landbouwers in deze provincie over het ge heel genomen nog slechts weinig gebruik maken van de electriciteit op de boerderij. Wel neemt dit geleidelijk toe, maar het P.E.N., dat naast de levering van stroom voor licht zich ten doel stelt zoo veel moge lijk krachtstroom te distribueeren, meende, dat deze toeneming vlugger zou kunnen ge schieden en gaf daarom reeds jarenlang op verschillende boerderijen diverse landbouw apparaten in beproeving, om over het nut ervan een oordeel te krijgen van menschen uit de practijk. En toen het rapport over de melkmachine verscheen van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noordhol- lana, was dit voor het P.E.N. aanleiding om nader contact te zoeken met het bestuur van dien bond, om in samenwerking het gebruik van electriciteit op de boerderij te propagee- ren. Het resultaat hiervan was, dat besloten werd tot het stichten van drie demonstratie bedrijven, waar alle practische toepassingen van electriciteit in het veehouders- en pluim- veehoudersbedrijf zouden worden gedemon streerd. Maar hiermee was men er nog niet. Er vie len nog vele moeilijkheden op te lossen, om dat men nog niet wist aan welke eischen de installatie van een electrisch bedrijf had te voldoen. Eén dezer moeilijkheden was b.v. dat door de inwerking van vocht en zuren in het veehoudersbedrijf de gebruikelijke lei dingen na enkele jaren gingen doorroesten en dan groote gevaren voor kortsluiting, brand en electrocutie van mensch en dier deden ont staan. Na veel wikken en wegen viel de keus op het Guro-installatiemateriaal, dat waterdicht is, bestand tegen de inwerking van zuren een goede isolatie waarborgt en tevens een omkleede pantsering bezit, die zeer gemakke lijk en zonder bijzondere werktuigen buig baar en te monteeren is. Bovendien bevat de ze Guro-kabel een speciale aardingsdraad, zoodat alle schakelaars, laschdoozen en de pantsering zelf, evenals de toestellen die op de stopcontacten worden aangesloten, in ver binding staan met de in den grond begra ven aardplaten, waardoor eventueele gevaar lijke electrische spanningen voor mensch en Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. 17) Tot zijn verbazing ging Will weer zitten en vroeg: „Zullen wij er nu nog over spreken, of ben je te moe?" „In het geheel niet. Het zal mij een op- luchtig zijn, om mijn gemoed eens uit te stor ten tegen jou, Armstrong! Ik ken je niet het recht toe, om mij te ondervragen, waar het Clover Holroyde geldt; maar, als Marys broer, heb je het recht alles van mij te weten". „Nieuwsgierig ben ik niet; dat weet je wel. Mary en ik hebben je geheel op goed ver trouwen ontvangen en tot vandaag is het nooit bij mij opgekomen, dat we eigenlijk niets van je weten". „Tot Miss Holroyde je op die gedachte bracht, door mij zwart te maken!" viel War- wicka droog in. Dit kon Will niet ontkennen en met haast smeekende uitdrukking op het gelaat, vroeg hij: „Zouden wij haar naam nu niet er buiten kunnen laten? Ik ben bereid, om geheel te negeeren de reden van mijn komst. De mede- deeling toch, dat je liefde voor Mary voelt, heeft de gedachte daaraan geheel op den fichteuirofid Wissdiien dat ie fiü dier worden voorkomen. Waar ook alle ge bruikte materiaal aan de hoogste eischen moest voldoen, was men overtuigd, dat een installatie daarmede wel vrij wat duurder zou worden dan de tot dusver gebruikelijke, maar men meende dat de meerdere veiligheid en soliditeit deze kosten wel v/aard zouden zijn, die op den duur zelfs ruimschoots zou den worden betaald. En dan kwam men te staag voor de keuze waar de bedrijven zouden worden gevestigd, welke soort bedrijven men zou moeten ne men en wie als de leiders zouden moeten wor den aangewezen. Ook hierin kwam men tot overeenstemming en besloten werd een vee houdersbedrijf te vestigen bij den heer E. de Boer, Groote Sloot 114 te Zijpe; een eierpro- ductiebedrijf bij den heer J. Sleutel te Zijpe en een piepkuikenbedrijf bij den heer C. Va der te Dirkshorn (gem. Harenkarspel). Met de electrificeering van deze drie be drijven werd aanstonds begonnen en toen een en ander goed marcheerde, meende men dat de tijd gekomen was om de aldus geïn stalleerde boerderijen voor belangstellenden ter bezichtiging te stellen. Een officieele opening diende daaraan vooraf te gaan, en deze werd bepaald op gister(Woensdag)middag. De groote dag. Wie er waren. Vele genoodigden kwamen tegen kwart over twaalf bijeen in de knusse landbouw huishoudschool te Schagen, een heerenbe- huizinge, vroeger bewoond door den vorigen burgemeester jhr. van Doorn. We merkten onder de aanwezigen op de heeren J. van Oldenborch, directeur van het P.E.N.dr. van der Waerden, lid van Ged. Staten als gedelegeerd lid van het bedrijf -van het P.E.N.; mr. Snellen, secretaris der directie; hoofdingenieur Wijnmalen; Sybrandi, chef van de propaganda-afdeeling van het bedrijf; De Veer, waarn. secretaris der directie; Blaauboer, Appel, Dokter en Yff, leden van de Landbouw-coöperatie van den Coöperatie ven bond van Zuivelfabrieken; Veenstra, landbouwconsulent in Noordholland; Ubbels als plaatsvervanger van den rijkspluimvee- consulent Tukker; mr. P. Langeveld als ju ridisch adviseur van den bond van Zuivel fabrieken; Nolet, burgemeester van Haren karspel en WarmenhuizenDrost, burgemees ter van Warder, als voorzitter van den Bond van Pluimveehouders in Noordholland; J. H. Velders, voorzitter van den legwedstrijd te Purmerend; Van der Sluis als vertegen woordiger van den burgemeester van Zijpe ook beter doet, die zaak met Mary uit te ma ken en je tegenover haar te verantwoorden". „Goed; dat zal ik doen. Maar steek eens op, want het is een lange geschiedenis, die je te hooren zult krijgen, en misschien zal je oor deel luiden, dat ik in de gegeven omstandig heden het recht niet heb, je zuster ten huwe lijk te vragen." Terwijl Will Armstrong gevolg gaf aan die uitnoodiging, en zijn pijp vulde, viel Warwick weer een nieuwe gedachte in en niet zonder eenige bitterheid vroeg hij: „We zullen geen namen noemen, maar heb je nog iets meer te mijnen nadeele gehoord, behalve dan, dat ik een soort Don Juan zou zijn?" „Ja. Het was een vaag gerucht, maar ik wil niet ontkennen, dat hij mij onaangenaam aandeed. Het luidde namelijk, dat je iets on- teerens zoudt gedaan hebben, dat je oom je daarom onterfd heeft en dat je hier gekomen was, eigenlijk meer om je te verbergen." Thursten Warwick sprong op en met die zelfde hooghartige uitdrukking op het ge laat, begon hij het vertrek op en neer te stap pen terwijl Will hem hoorde mompelen: Hoe zou de kleine kat daaraan gekomen zijn?" Al heel gauw wierp hij zich toch weer in zijn stoel en lachte: Er schuilt eenige waarheid in, Armstrong. Kijk, ik moet beginnen met je een stukje fami liegeschiedenis te vertellen. Ik heb maar een bloedverwant op de wereld: Oom Adam Thursten, die mij heeft opgevoed. Mijn moe der was zijn zuster; ze was vele jaren jon- ger en hij was meer een vader dan een broer voor haar. 7je. was altiid een heetk bang goor "v*" naar urj on uv/mrvx n vy jouiig ixvvii uuui liet gt hij wees op de goede verstandhouding met Sruik van een sterkeren motor dan voor een het P.E.N. Spreker noodigde allen uit, deel te nemen aan den lunch, aangeboden door de vereen, van landbouwhuishoudonderwijs. Die lunch, aangekondigd als een eenvou dig iets, is een merkwaardige lunch gewor den. Aan de rij der opgediende gerechten scheen geen eind te komen en alles was met smaak toebereid, waarvoor de directrice mej. Piet en mej. Winia alle lof toekomt. Het woord van dank, door den heer Van Olden borch aan haar adres en dat der leerlingen gesproken, was zeker verdiend *en werd met een applaus onderstreept. Hij bood als dank aan de leerlingen een doos bonbons aan. Naar de bedrijven. Per autobus trokken de genoodigden naar de demonstratiebedrijven, eerst naar Dirks horn, daarna naar Zijpe en als laatste naar de Groote Sloot. Het veehoudersbedrijf. Dit bedrijf, dat geëxploiteerd wordt door den heer E. de Boer, met behulp van twee knechts, is 35 H.A. groot, waarvan 2 H.A. gebruikt worden als bouwland. Naast een 35-tal koeien worden er plm. 50 varkens, 25 fokschapen en 40 lammeren, alsmede 150 kippen gehouden en natuurlijk eenige paar den, want ook déze kan men zelfs in een elec trisch bedrijf nog niet geheel missen, al zijn dan hunne diensten uit den aard der zaak niet zoo veelvuldig noodig als op een gewone „ouderwetsche" boerderij. Wij begonnen onzen rondgang door dit be drijf met een bezoek aan het woonhuis, dat niet in de boerderij zelve is gelegen, maar afzonderlijk ervan staat. Er zijn hier verschillende stopcontacten aangebracht, maar toch niet meer dan men in een dergelijke woning, die normaal inge richt mag heeten, mag verwachten, zulks om elke gedachte aan overdaad en luxe te voor komen. Wij merken hierbij op, dat den heer de Boer en ook de heeren Vader en Sleutel voor het verbruik van electrischen stroom de geldende tarieven in rekening worden ge bracht (vastrecht, nachtstroom en kracht), opdat geen royaler gebruik zal plaats hebben dan in normale gevallen zou geschieden. Im mers zou dit wel te verwachten zijn, indien korting op den stroomprijs werd toegestaan of zelfs het verbruik geheel gratis zou zijn. En nu ter.zake. In het woonhuis gebruikt men verschillende huishoudelijke apparaten, zooals in de laatste jaren in tal van wonin gen hare intrede deden: stofzuiger, strijkijzer, waterketel, theelicht, stoof, bedkruik, brood rooster, wafelijzer, melkkoker, straalkachel, alles van Nederlandsch fabrikaat. Voor het koken, dat uitsluitend electrisch geschiedt, wordt in de keuken een oventje ge bruikt, waarin zoowel gebakken als gebraden en gekookt kan worden. Fornuis en petro leumstellen (die zoo vaak walmen) ontbre ken dus geheel, en de huisvrouw is over het gebruik van de electrische oven-hooikist zeïr voldaan, omdat zij drie temperaturen kan ontwikkelen, al naar verlangd wordt. Verder zijn in de keuken nog een paar kookplaten aanwezig van resp. 1200 en 1000 Watt, die dienen voor datgene, wat niet in den oven kan geschieden, zooals het bakken van viseb en biefstuk. Voor warm water zorgt een re servoir, dat verhit wordt met nachtstroom (prijs 2 V, cent per K. W. U.) In het naast de keuken gelegen wasch- lokaal bevindt zich een electrische wasch- machine met centrifuge, welke laatste een wringer overbodig maakt. Van de keuken gingen we naar de eigen lijke boerderij, waar het eerst oipvalt de Alfa Laval melkmachine, gedreven door een Heemafmotor van 3 P.K., een en ander op gesteld in een afzonderlijk gebouwtje, wat nu juist niet beslist noodzakelijk is, mits de melkvaten en onderdeelen der machine slechts, zooals hier, in een afgesloten ruimte kunnen worden gereinigd en gedroogd, om dat immers zindelijkheid bij de melkerij een eerste vereischte is om mislukkingen in de zuivelbereiding te voorkomen. Het reinigen van melkvaten, emmers en buisleidingen der melkmachine geschiedt ge makkelijk en met besparing van veel arbeid door warm water, dat geleverd wordt door een reservoir van 50 liter inhoud, juist vol doende voor twee beurten. Binnenkort wordt de inventaris nog uitgebreid met een draaien de borstel, wat al weer den arbeid ten goede komt. Niet alleen in den eigenlijken stal, maar ook in de boet of schuur, waar des zomers de koeien worden gemolken, zijn de buisleidingen aangebracht. Een bijzonder ingenieuse motor wordt ge- hem; ofschoon hij haar toch zeer lief had Ik wilde wel, dat ik je dien oom goed be schrijven kon, Armstrong, want je zult je nooit een duidelijk beeld kunnen worven van de omstandigheden, als je geen juist inzicht hebt in zijn karakter. 'Hij is nu bijna tachtig; een strenge, trotsche man, met een ijzeren wil, die nooit iets vergeet of vergeeft, nooit op zijn woord terugkomt, en eer sterven zou, dan dat hij erkennen wilde, dat hij ongelijk had. Ik heb hem nooit blijk zien geven van eenige ontroering, ander dan van drift, en die is ieder oogenblik op het punt van uit barsten. Iedereen is bang van hem; dat wil zeggen: al zijn onderhoorigen van de huis houding en op het goed; want hij bemoeit zich al heel weinig met de buitenwereld. Het heeft bij mij ook lang geduurd, eer ik mijn vrees voor hem heb afgelegd. In al zijn op vattingen is hij een paar eeuwen ten achte ren Hij is met hart en ziel Quaker; dat wil zeggen, hij heeft een afschuw van oorlog en soldaten. Nu was mijn vader officier en zijn grootvader en vader vöór hem. Dus toen mijn arm moedertje hem trouwde, zij was toen pas achttien en het was een geheim huwelijk, begrijp je, wat er gebeurde. Oom Adam heeft haar nooit willen erkennen, heeft zelfs, sinds dien, nooit haar naam genoemd". „Heeft je moeder je aan hem afgestaan?" ,Neen. Hij had de keus tusschen mij aan te nemen en mij naar het armhuis te zenden. Mijn ouders toch gingen na hun huwelijk naar Indië en mijn vader had den dood ge vonden, juist even voordat ik geboren werd. Hij stierf op het veld van eer. Mijn moeder is er nooit oveiheengekomen en stierf al heel gauw na mi in gehoor te. De vrftuw, bepaald werk noodig is. Het stroomverbruik is hier geheel evenredig aan het vermogen waarvoor de motor wordt ingeschakeld. Een ander voordeel van dezen motor is, dat hij naar links en naar rechts beide kan draaien al naar men dat wenscht. Op dezen motor worden allerlei machines aangekoppeld, zoo als de gierpomp, bietensnijder, koekenbreker, Stroosnijder, e.d., die ieder voor zich het werk op de boerderij vergemakkelijken en het ook vlugger afdoen dan door handwerk mogelijk is. Thans zijn nog de bietensnijder, haksel- snijder en koekenbreker als afzonderlijke werktuigen aanwezig, maar binnenkort zal er een machine in werking komen, die deze drie in zich vereenigt en bovendien nog een haverkneuzer en meelmolen tegelijk is. Alles geschiedt in de boerderij electrisch, zrifs het knipepn van koeien, paarden en schapen en het slijpen van messen voor de maaimachine. Voor deze werkzaamheden wordt een motor gebezigd van 1/8 P.K. met buigbare aandrijvingsas. De stofzuiger wordt ook gebruikt voor stalreiniging (vangen van vliegen en mug gen als middel ter bestrijding van malaria) en voor het reinigen van paarden en koeien. De stal wordt electrisch geventileerd zonder dat „trek" of tocht ontstaat, terwijl natuur lijk de verlichting er ook electrisch is, waar bij de uitvoering der leiding ten zeerste op merkenswaardig is zoowel wat de plaatsing der lichtpunten en schakelaars aangaat als van de leidingen en lampen. Een „museum kastje" aan den wand in den grooten stal geeft een aardige vergelijking tusschen het vroeger gebruikte materiaal en dat van thans. Zoo ergens, dan is wel hier gebruik ge maakt van de welhaast onbegrensde moge lijkheden van de electriciteit. Het eierenproductiebedrijf. Hier ziet men alle thans practisch reeds uitvoerbare toepassingen van de electrici teit aangebracht. Allereerst natuurlijk de •„dagverlenging" voor de kip, d. w. z. de ver lichting van de hokken om het hoen langer wakker te houden. Hiervoor was het bouwen van een vrij uitvoerig bovengrondsch net noodzakelijk, waarvan de stroomdraden voor de eventueele avond-, morgen- of schemer- verlichting van de hokken in verbinding staan met afzonderlijke meters, en schakel- klokken, die naar den tijd van opkomst en ondergang van de zon geregeld kunnen worden. Bezienswaardig is de electrisch verwarmde batterij-kunstmoeder, een soort kippen- skyscraper, waarvan het doel is een maximaal aantal kuikens op te fokken in de minst mo gelijke ruimte met een minimaal stroomver bruik. Voor elk der vier etages is de verwar ming afzonderlijk te regelen. De bestraling der kuikens in het belang van een goeden groei geschiedt hier met be hulp van de Philips ultrasol en ulviolampen (ultra violette stralen). Indien de stroomlevering door een of an dere oorzaak des nachts mocht worden ge stoord, wordt de fokker automatisch gewaar schuwd in zijn slaapkamer. Overigens is een storing nog niet zoo heel erg, want zoowel de kunstmoeders als de etage-kunstmoeder en de broedmachine zijn warmte-accumu- leerend en blijven daardoor uren lang op voldoende temperatuur. De bijvoedering van de kuikens met vita mine-houdend voer geschiedt met electrisch gekiemde haver uit de eveneens electrisch ver warmde haverkiemkast Het andere kippen voer, zooals warm ochtendvoer, gestoomd vleesch en visch, wordt eveneens electrisch bereid in den veevoederketel. Voor den win ter zijn er electrisch verwarmde drinkbakjes aanwezig. De piepkuikenfokkerij. Het belangrijkste toestel, dat hier in wer king is te zien, is de electrische Buckeye broedcentrale, waarvoor de electrische warmte wordt verkregen uit ingekapselde verwarmingselementen, waaromheen de lucht door middel van een electrischen venti lator in krachtige circulatie wordt gebracht. Het spreekt vanzelf dat de broedkast tegen warmteverliezen is geïsoleerd Een aantal openingen zorgt voor gelijkmatige warmte in alle etalages der eierrekken en voor voort durende toestrooming van frissche lucht. Dit zijn zeker wel zeer groote voordeelen van de electrische broedmachine, die bovendien geen toezicht vereischt. Het keeren van de eieren kan geschieden door slechts een enkele hand beweging, terwijl bovendien het schouwen kolonel ging naar Engeland en die heeft mij meegenomen en op Thurston-Hall gebracht. Dit op zichzelve was een ware heldendaad! Toen ik drie maanden oud was, werd ik dus aan mijn oom overgeleverd en ik heb hem toebehoord, tot nu twee jaar geleden". „Je hebt zeker geen gemakkelijk leven ge had?" vroeg Will. „Een te gemakkelijk leven. Al wie Oom Adam maar niet tegenspreekt, kan makkelijk genoeg met hem omgaan. En ik was ook niet oeverdeven onderdanig; denk dat niet; maar ik was eenmaal opgevoed, om hem overal in te gehoorzamen. En het was nooit bij mij opgekomen, om iets anders te willen! Hij was goed voor mij en ik had alles, wat mijn hart maar begeerde, behalve vrijheid en om gang met andere jongens. Ik had een uitste- cenden gouverneur gehad, want Oom had niet willen hooren van scholen of colleges; die inrichtingen deugden geen van alle, be weerde hij. Ik geloof echter meer, dat het was, omdat hij' niet van mij scheiden wilde", „Was hij- dan zoozeer op je gesteld?" „O, ja, en ik hem! Wij waren de beste vrienden en kameraden. Ik zou het tegen niemand anders gezegd hebben, maar wil je wel gelooven, dat ik den ouden man méér ge mist heb, dan een van de dingen, die ik ver beurde? O, als hij mij nu enkel maar vergeven kon en weer vriendelijk tegen wij wilde zijn, dan kon hij, voor mijn part, met zijn geld doen, wat hij wilde!" „Je bent zeker opgevoed als zijn toekomsti ge erfgenaam, niet waar?" „Ja, daarom was het juist zoo hard voor mij! Ik heb nergens voor geleerd. Ik zou fMfiLc.n mocht over je gevoelens kunnen beheg^gg,oin-.AAv/onlt ïervolg^). zeer gemakkelijk kan gebeuren. Overigens vindt men in dit bedrijf dezelfck electrische toepassingen als in het eieren- productiebedrijf van den heer Sleutel. Opgemerkt worde, dat de beide pluimvee- bedrijven nog niet als geheel gereed moeten worden aangemerkt, want verschillende kunst moeders moeten nog „uitgeprobeerd" wor den op zuinig stroomverbruik. In alle bedrijven werden de verschillende machines in werking gebracht, ook in de keukens om te toonen hoe 't werk geschiedt. De leiders der bedrijven zoowel als de leden van de directie van het P.E.N. gaven een schat van inlichingen. Wij noemen er slechts enkele. Het stroomverbruik voor de broed centrale bij den heer Vader houdt op zoodra de temperatuur een bepaalde hoogte heeft bereikt, en wordt dan automatisch uitge schakeld. Er kunnen 3072 eieren tegelijk be handeld worden, waarvan, zooals de er varing heeft geleerd, circa 85 pCt. bevrucht is en een kuiken brengt precies na den 21en dag. Vier andere, met warm water behandel de broedmachines, gaven lang niet zulke gunstige resultaten: van de 6000 daar ge broede eieren kwam slechts 50 a 60 pCt. uit, terwijl aan de behandeling der inrichting veel meer werk is verbonden. Uit den aard der zaak vertoonen de be drijven van de heeren Vader en Sleutel veel overeenkomst. De heer D e B o e r, de leider van het elec trische veehoudersbedrijf, verzekerde ons, dat het melken met de Alfa Laval beter vol doet dan het melken op de gewone wijze met de hand Na het machinaal melken moet elke koe nog even met de hand worden nage- molken, waarbij nog ongeveer een kwart toi een liter melk wordt verkregen. Het behande len van 32 koeien vraagt slechts een tijd van vijf kwartier. Op alle drie bedrijven, waarvoor de instal latie is aangelegd door het electro-technisch bureau P. Zwaag te Heiloo, is voor elk der verschillende bezigheden een aparte motor geplaatst, waarboven een soort register is gehangen, waarop de kostprijs is vermeld, alsmede de hoeveelheid stroom die voor elk werk gebruikt werd, zoodat is te berekenen of een bepaalde machine productief werk zaam is in het bedrijf. Slechts één klacht hoorden we, en wel deze: waarom is alleen bij den heer De Boer een waschmachine geplaatst? De dames Vader en Sleutel zouden die ook gaarne bezitten. Eventueele bezoekers kunnen zich van den gang van zaken overtuigen, want elk dezer be drijven is op Vrijdag voor belangstellenden te bezichtigen, de beide kippenbedrijven des morgens van 9 tot 11 en des middags van 1.30 tot 4 uur, het veehoudersbedrijf van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur (in verband mei den melktijd die dan in den namiddag ook kan worden meegemaakt.) Voor wat de bedrijven betreft, meenen wij het hierbij te kunnen laten. De officieele opening. Ten huize van den heer De Boer sprak de heer Van Oldenborch een openings woord. Hij begon met zijn vreugde uit te spreken over de aanwezigheid van zooveku (een dertigtal) en zegde mevr. De Boer dank dat zij deze plechtigheid in hare woning had' toegestaan, waar men die eerst in den stal had willen doen plaats hebben. Daarna sprekende over de propaganda voor electrificatie der bedrijven, wees spr. erop dat slechts 2 pCt. der aangeslotenen ook krachtstroom gebruikt. Daarna releveerde hij de vele moeilijkheden, die waren ondervonden alvorens een oplossing voor de electrische boerderij was gevonden. Met vertrouwen op de leiders der demonstratiebedrijven zou spr. afwachten wat de resultaten ervan zouden zijn Spr. was overtuigd dat zal blijken dat de ■kosten van het electrische bedrijf en van de electriciteit in de huishouding laag zullen zijn. Er ligt ongetwijfeld nog een ruim ar beidsveld open op dit gebied. Het electrische tuindersbedrijf in Heemskerk had spr. nog. heden doen zien dat de grondverwarming schitterende resultaten oplevert tegenover de andere niet aldus beoefende kweekmethode. Intusschen zegde spr. toe, dat op alle be drijven de proeven zullen worden voort gezet en zoo mogelijk nog uitgebreid.: Spr. stelde vast, dat het leveren van licht stroom voor het P. E. N. het voornaamste is, omdat verreweg de meeste menschen alleen daarbij belang hebben. Daarnaast kan de welvaart der plattelandsbevolking worden gediend door het goedkoop beschikbaar stel len van krachtstroom, en dat zal het P. E. N. dan ook doen. Dank bracht spr. aan allen die steun geven in deze richting en hij noemde daarbij allereerst den heer Nobel, dien, zoo dat Oom al zijn zaken stelselmatig zélve be- handelde. Ik heb het leven van een land jonker geleid; ging maar uit jagen en vis- schen en bekommerde mij om niets. Nu eerst zie ik in, dat Ik heel dwaas en onverstandig heb gehandeld: ik had toch moeten zorgen, dat ik, in ieder geval, op eigen beenen zou kunen staan. Maar, toen ik tot dit besef kwam, was het natuurlijk te laat!" „Hoe dan?" r „Wel, ik had ernstig overhoop gelege» met Oom en dit wel naar aanleiding van den Boerenoorlog. In zijn jonge jaren was hij in de Transvaal geweest: hij had daar aandeel in een goudmijn en hij vond, dat den Boeren diep onrecht werd aangedaan door de En- gelschen. Zoo volgde een ernstige verdeeld heid tusschen ons, die daarmee eindigde, dat ik aan den oproep aan onze landgenooten ge hoor gaf; èn, nu, dat Oom mij een brief achternazond, waarbij hij verklaarde, totaal niets meer met mij te doen te willen hebben Natuurlijk hebben veel praatjes de ronde ge daan over onze onderlinge verhouding; maar de waarheid is alleen aan ons beiden bekend In ieder geval, toen ik weer in. het land terugkwam, ziek en gewond en ellendig, had ik geen mensch, tot wien ik mij wenden kon en zou ik maar 't liefst ergens in een hoek zijn gekropen, om te sterven, toen dokter Reeves, die ook teruggekeerd was, mij ergens in eeii hospitaal vond". „Dus die wonde in het been heb je in den oorlog opgedaan? Maar je kunt toch weei geheel beter worden? Was het je gezondheid, die je deed denken, dat je niet tegen Man

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5