«magische turnt. Buitenland Honderd lwee en dertigste Jaargang, Vrijdag 13 Juni Uit Rusland. Vacantiegenoegens en Reisbrieven. No. 137 1930. Rusland, Polen en de Oekrajine. (Nadruk verboden). Kort geleden heeft in Rusland een proces ;laats gevonden tegen een groep Oekraji nische separatisten, die met hulp van Polen en gedeeltelijk ook van Duitsche groot- jndustrieelen, hoopten Oekrajine af te scheu ren van Rusland en het land tot een „onaf- Ihankelijken" staat te maken, die in de practijk niets anders dar. een Poolsch protectoraat zou zijn. Op het proces is aangetoond, dat Polen (en gedeeltelijk ook zekere Duitsche kringen) bewust het separatistische streven van een zeer kleine en volkomen onbeteekenen- de groep intellectueelen in de Oekrajine en andere streken niet alleen moreel, maar ook financieel steunt, dat de Poolsche overheid oogluikend het bestaan van z.g. „regeeringen" (van de Oekrajine, van sommige Aziatische gewesten van Rusland e.d.) op het grond gebied van de Poolsche republiek duldt en die .regeeringen", welke niemand vertegen woordigen en van niemand eenige volmacht hebben gekregen, financieel steunt. Zelfs voor hem, die zeer weinig begrip van de Oost-Europeesche toestanden heeft (en het aantal van hen, die de Oost-Europeesche toestanden en verhoudingen kennen, is in Nederland en de overige West-Europeesche Handen zeer gering), werd het duidelijk, dat Polen bewust naar een verbrokkeling van Rusland streeft. De eigenlijke bedoeling van Polen is daarbij het rijke, vruchtbare en wel varende Zuid-Rusland tot een „onafhanke- lijken" staat te maken, die geheel onder de heerschappij van Warschau zou staan, en 'die door Poolsche industrieelen en bankiers zou geëxploiteerd worden. Een „bondge nootschap" zou beide landen verbinden en zou Polen in geval van een oorlog van den steun verzekeren van het Oekrajinische leger. Het plan is overigens niet door de Polen uitgevoerd. Het werd vóór den wereldoorlog te Weenen uitgewerkt. De Oostenrijksche ge neraals, die in hun verblindheid in vollen ernst dachten, dat de lappen-monarchie in staat was Rusland te verslaan, waren van plan de Oekrajine bij den Oostenrijkschen staat in te lijven en het land te exploiteeren. Naast dezen droom van uitbreiding van de Poolsche heerschappij „van zee tot zee" (d. w. z. van de Oostzee tot de Zwarte Zee) met Dantzig en eventueel in de toekomst ook Memel in het Noorden en Odessa en de ove rige Zuid-Russische havens in het Zuiden, naast dezen grootschheidsdroom streeft Polen nog een ander doel na: het wil Rusland ver zwakken, het Russische rijk terugbrengen tot de grenzen van het oude Moskovië van de XVIe eeuw, het van de zee afsnijden en met lamheid slaan, het onder de opperheerschap pij van Polen plaatsen. Daarom steunt het het separatistische streven van alle volkeren in Rusland, daarom zijn de Polen zulke vrien den van de Midden-Aziatische nomaden ge- iworden. Dat deze politiek vroeger of later tot een oorlog in Oost-Europa zal moeten leiden, die vreeselijke afmetingen zal kunnen aannemen en opnieuw een wereldoorlog met al zijn ont zettingen ontketenen, ligt voor de hand, om dat Rusland, zelfs het bolsjewistische Rus land, zich met hand en tand tegen dit streven zal verzetten. Dat Polen naar de versnippe ring van Rusland streeft is begrijpelijk, om dat het op deze wijze hoopt zelf de belangrijk ste macht in Oost-Europa te worden. Minder begrijpelijk is het, dat in landen ten Westen van Polen vele voorstanders van de verbrok keling van Rusland aan te wijzen zijn, dat ook hier te lande een dergelijke strooming be- Steidt Zoolang is Rusland het sovjet-regime be staat, is het gen ar van eer. botsing tusschen Rusland en F 2 zoo niet geheel uitgesloten, dan toch in eU geval minder waarschijnlijk. •Voor de bolsjewistische heerschers spelen de belangen van den Russisc'hen staat en de nationale belangen van het Russische volk een zeer ondergeschikte rol. Voor hen is de hoofdzaak zich in Rusland, waar zij zich wisten te verschansen, zoolang te handhaven totdat de door hen voorbereide wereldrevolu tie zal uitbreken, die hun, naar hun overtui ging, de macht over de geheele wereld zou verschaffen. Om zich in hun „vesting" te handhaven zijn zij bereid vérgaande conces sies aan Polen en andere landen te doen. In elk geval zullen zij, terwille van de nationale belangen van Rusland, geen ooriog beginnen. Polen van zijn kant vreest niets zoozeer als het ontstaan van een nationale Russische re geering, die het vraagstuk van de door Polen geannexeerde Russische gebieden vroeger of later op het tapijt zou brengen. De Poolsche regeerders hebben herhaaldelijk duidelijk te kennen gegeven, dat het voortbestaan van het tegenwoordige wanbeheer in Rusland voor Polen zeer voofdeelig is en dat Polen belang heeft bij het voortbestaan van het sovjet regime te Moskou. Hoe langer het sovjet regime blijft bestaan, hoe meer Rusland ver zaakt wordt, hoe minder het in staat zal zijn zich tegen de veroveringsplannen van Polen te verzetten. Daarom zal Polen, zijn werk voor de ontbinding van Rusland voortzettend, veel geld voor het werk der separatisten be schikbaar stellend (meer dan voor de zeer zwakke Poolsche financiën goed is), tegelij kertijd een gewapende botsing met Sovjet- Rusland vermijden. Zal Polen echter deze politiek kunnen handhaven, zal het nog lang tusschen de twee stoelen kunnen balanceeren? Rusland maakt nu een hevige crisis door. De misluk te collectivisatie van den landbouw heeft in geheel Rusland een gisting doen ontstaan, die onder bepaalde omstandigheden tot hevi ge uitbarstingen kan leiden. Het ergst is de toestand in de Oekrajine. In dat land is de kans op boeren onlusten zeer groot. De Oekra jinische separatisten, die door Polen finan cieel gesteund worden, zullen die onlusten uitbuiten om hun doel te bereiken en de on afhankelijkheid van de Oekrajine uit te roe pen. Barst 'n dergelijke opstand uit. hetgeen 'ang niet tot de onmogelijkheden behoort, en weten de separatisten de leiding van den opstand in handen te krijgen, dan zal Polen het balanceeren niet kunnen volhouden. Haar agenten, de separatisten, zullen zich dan natuurlijk tot de Poolsche regeering wenden met het verzoek den opstand financieel en militair te steunen. Polen zal dan voor de keuze geplaatst worden: den opstand te steu nen en dus een oorlog met Sovjet-Rusland te trotseeren of de opstandelingen in den steek te laten en op deze wijze het werk van vele jaren en veje millioenen te niet te zien gaan. Een impulsieve man als de tegenwoordige dictator van Polen, zal natuurlijk het eerste kiezen, hetgeen overigens een logische conse quentie van de tegenwoordige Poolsche poli tiek zal zijn. Rusland, zelfs het Rusland van Stalin, zal den openlijken of gemaskerden steun van Polen aan de eventueele Oekrajinische op standelingen niet kunnen dulden. Dat zou dus beteekenen, dat een oorlog tusschen Rusland en Polen onvermijdelijk zou worden met al de ontzettende gevolgen ervan voor geheel Europa, wellicht voor de geheele wereld. In het Westen geeft men zich in het algemeen te weinig rekenschap van de geweldige betee- kenis, welke de Oekrajine in de naaste toe komst kan krijgen. Merkwaardig is het volgende. Tijdens de groote Russische revolutie van ruim drie eeuwen geleden heeft Polen, dat toen het top punt van zijn macht had bereikt en een der machtigste rijken van Europa was, dezelfde politiek gevoerd. De Poolsche regeerders heb ben toen, evenals nu, alle centrifugale krach ten in het Russische rijk gesteund, zij hebben er zelfs niet voor teruggedeinsd een avontu rier als den gestorven zoon van tsaar Iwan den Verschrikkelijke te erkennen en zijn aan spraken op den Moskouschen troon te steu nen. Evenals de tegenwoordige Poolsche machthebbers de Oekrajinische separatisten in staat stellen op Poolsch grondgebied „re geeringen" op te richten en „legers" te orga- niseeren, zoo hebben de toenmalige Poolsche machthebbers den avonturier verlof gegeven legers te werven (en het geld daarvoor voor geschoten dus evenals nu) om een burger oorlog in Rusland te ontketenen. Later meng de Polen zich rechtstreeks in de Russische woelingen en wist zelfs Moskou te bezetten. Deze successen eindigden echter zeer slecht voor Polen. De Poolsche bezetting werd ver nietigd, Rusland v/erd bevrijd en een poos later begon de groote worsteling tusschen Rusland en Polen om dezelfde Oekrajine. Het heeft er allen schijn van dat de geschiedenis zich opnieuw zal bethalen. De kans dat de gevolgen van deze herhaling voor Polen even noodlottig zullen zijn als in de XVIIe eeuw, is zeer groot. Doch drie eeuwen gele den merkte het overige Europa zeer weinig van dien strijd in Oost-Europa. Nu zal het echter de gevolgen van een eventueele botsing in het Oosten in zeer hooge mate ondervin den. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. PARIJS ALS THEATERSTAD. Vijftien nieuwe theaters. Terwij! iedereen te .Parijs klaagt over de „malaise" van het tooneel, wordt aangekon digd dat het volgend seizoen ongeveer 15 nieuwe theaters en music-halls zullen worden geopend! Montparnasse zal het leeuwenaandeel krij gen. Een internationale onderneming laat tusschen de Boulevard Montparnasse, Rue d' Odessa en Rue du Montparnasse een groot gebouw neerzetten, dat een theater, een mu- sichall, een circus en een amusementspark zal herbergen. Voorts zal er op Montparnasse nog een studio-theater komen, terwijl de echt genoot van de actrice Rubinstein, de Ameri kaan Titus, op de Boulevard Raspail een theater laat bouwen. Terzelfdertijd wordt het Théatre Montparnasse in de Rue de la Gaité gemoderniseerd. Elders in Parijs is dezelfde acitviteit te be speuren. Op den hoek van de Avenue de Courcelles en de Rue de Chazelles komt een nieuwe schouwburg met 1200 plaatsen. Een nieuwe Grand-Guignol zal in de Rue de Troyon verrijzen. Op een der groote boule vards komt de Plazza, een nieuwe music-hall. EEN ITALIAANSCHE SPION DOOR FRANSCHEN GEVANGEN GENOMEN. De politieke politie te Nice bewaart het diepste stilzwijgen over de arrestatie van een Italiaansch spion, in wiens bezit men belangrijke documenten van groote beteeke- nis heeft gevonden. Naar verluidt zou de gearresteerde een hooggeplaatst officier bij de fascistische mi litie zijn, die zich dikwijls in Zuid-Frankrijk ophoudt en reeds geruimen tijd door de poli tie werd verdacht. De op hem gevonden documenten zouden betrekking hebben op de organisatie van het Fransche leger. AUTOMATENOORLOG TE BROOKLYN De „Daily Telegraph", zoo lezen we in het Hbld., maakt melding van een .^lót-ma chine war", een automaten-oorlog te Brook- lyn als gevolg waarvan één man werd ge dood, één doodelijk en twee anderen licht gewond. De gedoode, een bekend bendelid, zekere Feo, zei juist tegen zijn metgezellen „wat een mooi weer vanavond voor een moord" toen het heele gezelschap neergeveld werd door een kogelregen van een machine geweer uit een voorbijgaande auto. Zijn mis daad bestond hierin, dat hij zich op het trot toir van een concurreerende bende had bege ven; naar men weet hebben de benden ieder haar eigen operatieterrein afgebakend voor het plegen van afpersing. In kleine winkels worden hetzij om niet, hetzij tegen een bescheiden huur door leden der benden „slot-machines", automaten, ge plaatst, waaruit men, na het inwerpen van vijf Amerikaansche centen, bonbons, kauw gom, sigaretten en „tips" voor wedrennen kan halen. In ruil voor het plaatsen dezer automaten genieten de winkeliers „bescher- m De gedoode man was gewaarschuwd, dat hij zijn operaties tot een bepaald stadsge deelte moest beperken en dat hij anders h111®6 uit rijden zou worden genomen". Dit is de gebruikelijke term voor iemand te doen ver dwijnen; het slachtoffer wordt dan in een auto meegevoerd en gedood. Hier heeft men echter zooals gemeld de zaak nog bondiger opgeknapt. Hun code getrouw, hebben ge wonden ondanks een politieverhoor in den derden graad, dat niet veel van de pijnbank verschilt, geweigerd inlichtingen te verstrek ken. De „slot racket" te Brooklyn wedijvert in verwoedheid met de drank en wasscherij „rackets". De eerste twee hebben alleen be trekking op het „territoir" der benden. De laatste betreft afpersing waarbij het afge perste geld regelmatig wordt geïnd door bendeleden in ruil voor bescherming bij het afleveren van de wasch van de week aan de eigenaars. DE NIEUWE KONING VAN ROEMENIE. Verzoening tusschen Carol en prinses Helena. Koning Carol heeft een besluit uitgevaar digd, waardoor prinses Helena, zijn echt- genoote, van wie hij gescheiden was, en moeder van zijn zoon Michaet, den titel krijgt van koningin van Roemenië. Voor de regeling van de opheffing der echtscheiding zal nu ook wel spoedig een op lossing gevonden worden, en men verwacht een spoedige verzoening tusschen prinses Helena en koning Carol. AUTO'S OP EEN HELLING. Gisteravond vond op den weg van Hof- geisina door het Reinhathwoud een ernstig ongeval plaats. Een Reihswehrafdeeling uit Munden aan den Wezer was met een groot aantal vrachtauto's met pontonaanhangwa gens een oefentocht aan het maken. Op een plaats waar de weg sterk helde, konden de chauffeurs, ondanks het sterke remmen, de zware wagens niet tegenhouden. Deze reden op elkaar en werden gedeeltelijk vernielo. Negen reichswehrsoldaten werden gewond van wie drie ernstig. BESLUITEN DER ARBEIDSCONFERENTIE De door de arbeidsconferentie samenge stelde commissie voor den arbeidstijd van kantoor en winkelpersoneel begon heden met de behandeling van de ontwerpen tot rege ling van den arbeidstijd van kantoor- en win kelpersoneel op internationalen grondslag. Het ontwerp voorziet in een 48-urige werk week en bepaalt in principe, dat de werkdag 8 uur mag duren. De 48 werkuren per week kunnen echter ook op andere wijze over de zes werkdagen verdeeld worden, doch slechts zoo dat de werkdag nooit langer dan 10 uur duurt. OOSTENRIJK GEEN REPUBLIEK-' De correspondent van de N.R.Crt. te Wee nen schrijft aan zijn blad: De gewezen directeur van het kabinet van' den laatsten keizer van Oostenrijk, de ook als schilder bekende en als schrijver veel pro- duceerende graaf Arur Polzer-Hodiz, die in het middelpunt van de monarchistische be weging in Oostenrijk staat, hoewel hij in eeu bekende badplaats dicht bij Weenen terugge trokken leeft en zich slechts met schilderen en schrijven onledig houdt, heeft in het Pink sternummer van het Neue Wiener Journal een artikel gepubliceerd, dat veel opzien heeft gebaard. Polzer beweert n.1., dat Oostenrijk de jure heelemaal geen republiek is en rede neert aldus: Keizer Karei is nooit afgetreden 'zooals bijv. keizer Wilhelm en de Duitsche bondsvorsten aftraden; hij heeft slechts op raad van den sedert gestorven prelaat dr. Hauser, die in de revolutiedagen aan het hoofd van de christelijk-sociale partij' stond, zijn heerschersrechten vrijwillig prijsgegeven tot het volk zou hebben uitgemaakt, welke staatsvorm het wenschte Dr. Hauser heeft bovendien den keizer door den kardinaal-prins-aartsbisschop van Weenen laten verzekeren, dat daar de chris telijk-sociale partij het keizerlijke vaandel on voorwaardelijk trouw zouden blijven. Karei vaardigde daarop het manifest van 11 No vember 1918 uit, waarin hij de beslissing in de handen des volks legde. In plaats echter de beslissing ordelijk bij wijze van volks stemming uit te lokken, verklaarde het toen aanwezige rompparlement, dat niet uit nor male verkiezingen was voortgekomen, zich tot „voorloopige nationale vergadering" en proclameerde reeds den dag daarop in tegen woordigheid van eenigen duizenden straat slijpers als toeschouwers, daar geen ander oubliek in de miljoenenstad opgekomen was, de republiek. Volkomen in strijd met de waarheid werd er aan toegevoegd, dat de kei zer voor zich en zijn familie van den troon afstand gedaan had, wat niet gebeurd was. Deze „nationale vergadering" bestond uit oude Oostenrijksche Rijksraadafgevaardig den, wier mandaat op de oude grondwet steunde. Deze oude grondwet had echter op gehouden te bestaan, op het oogenblik dat de Italiaansche, Boheemsche en Zuid-Slavische gebieden zich van Oostenrijk losgemaakt hadden. De mandaten van deze leden van de nationale vergadering waren dus, toen zij als vertegenwoordigers des volks de repu bliek uitriepen reeds lang verloopen en al hun besluiten waren dus van nul en geener waarde. Polzer constateert, dat nooit 'n repu bliek Oostenrijk rechtmatig tot stand geko men is. Maar ook niet revolutionnair, omdai niet het volk revolutie gemaakt heeft, maar slechts in den drang van het verliezen van den oorlog en den nood eenige terroristen, speciaal de roode gardisten, de status terro riseerden, met hulp van eenige beroepspoli tici. ZWAAR ONWEDER BOVEN LISSABON. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft zich gisteravond boven de Portugeesche hoofdstad een zwaar onweder ontlast dat met een wolkbreuk gepaard ging. De omge ving van de stad werd zwaar geteisterd, in de stad zelf staan de straten blank en is het verkeer ontwricht. Tal van winkelzaken staan onder water. Een kind werd door het hemelvuur gedood en twee soldaten verlamd. ZWAAR ONWEER BOVEN PARIJS EN OMGEVING. Gisteravond werd de Fransche hoofdstad door een hevig onweer geteisterd, dat ge paard ging met een wolkbreukachtigen re genval. De goten waren reeds spoedig niet meer in staat al het water te verzwelgen, zoodat vooral het laagst gelegen gedeelte van Parijs van het water te lijden had. Verscheidene straten kwamen blank te staan en kelders en bendenverdiepingen lie pen onder. De bliksem sloeg in een der kerken, doch een begin van brand kon spoedig worden ge- bluscht. Ook uit de provincie wordt noodweer ge meld. Op het traject Parijs—Verneuil moest het spoorwegverkeer worden stopgezet, aan gezien een der tunnels onder water stond. In de nabijheid van Annecy werden twee bruggen door het water weggeslagen. Eeni ge straatwegen staan eveneens onder water. Ook te Reims heeft het noodweer groote schade aangericht. De bliksem sloeg op ver scheidene plaatsen in en veroorzaakte meer dere malen brand. Te Troyes werd een landarbeider voor de oogen van zijn kinderen door den bliksem getroffen en gedood. DE ALCOHOLSMOKKELARIJ IN AMERIKA. Een geheime brouwerij ontdekt. De politie te Chicago heeft een van de ge heime brouwerij van Al Capone, den koning der Amerikaansche alcoholsmokkelaars, ont dekt. 40.000 gallons bier, geheel gereed' voor den verkoop, werden in beslag genomen. EEN TREIN IN MEXICO ONTSPOORD. Twintig personen gewond. Tengevolge van het verzakken van een ge deelte van den spoorweg, veroorzaakt door de jongste regens, ontspoorde een passagiers- trein tusschen Jalaga en Veracruz. Twintig personen werden gewond, van wie eenige ernstig. De Passiespelen van 1930. Dit jaar is het de 3ste maal, dat de passiespelen te Oberammergau zullen worden opgevoerd. Gedurende de decen nia, welke aan de dit jaar te houden spelen vooraf gingen, zijn de opvoerin gen niet steeds in een speciaal daarvoor ingerichten schouwburg gegeven. Oor spronkelijk speelde men in de kerk daal de toeschouwers hoofdzakelijk uit de parochianen bestonden. Daarna heeft men toen de toeloop te groot werd op de kerkhoven de geheele passie gespeeld. Maar met de tijden veranderden ook de zeden en door de profane wijze, waarop vooral in andere streken het passiespel werd gespeeld, hebben kerk en staat het spel verboden. Voor Oberammergau werd ter wille van de eens gedane be lofte een uitzondering gemaakt. Juist honderd jaar geleden richtte men op de huidige plaats van het théater een pri mitieven schouwburg in, zoodat de vele belangstellenden uit geheel Duitschland er een plaatsje konden bekomen. Na 1898 werden in de zomermaanden 12 opvoe ringen gegeven, welke met de aanwas der kijklustigen naderhand werden uit gebreid, zoodat nu in 1930 vanaf elf Mei tot eind September 33 voorstellingen worden gegeven, ongeacht de tusschen- tijdsche opvoeringen welke bij over- groote aanvrage kunnen worden inge- lascht. Reeds in 1922 hebben honderdduizen den de opvoeringen bijgewoond, terwijl dit jaar naar mededeelingen van het Amtliche Bayerische Reisebtiro een 300.000 bezoekers worden verwacht. Deze groote stroom van kijklustigen heeft natuurlijk niet nagelaten grooten invloed uit te oefenen op de bestaande toestanden in Oberammergau zelf. Prachtige straten zijn aan gelegd waar voor de gemeente een bedrag van 700.000 mark heeft disponibel gesteld. Alle hui zen zijn opnieuw gekalkt en geverfd, terwijl de minder kunstzinnige beschil deringen op de muren der huizen zijn weggewerkt. De meest geslaagde bijbel- sche tafreelen heeft men laten bestaan waarvan die op het z.g. Pilatushuis van Dr. Lang en het Moeder en Kind op den gevel van de woning van Hugo Rutz beide geschilderd door den plaatselijken kunstschilder Franz Zwink, prachtige voorbeelden zijn Zwink's rokokofresko's geven aan het geheele dorp een pittores ke sfeer. Dat ook de handelsgeest van de Oberammergauers wakker is geworden getuigen de groote nieuwbouwen, waar van die van Alcis Lang, de huidige Christusrol vertolker een voorbeeld is. Aan den vooravond van de spelen. Men krijgt dan ook niet de idee van een eenvoudig boerendorp, wanneer men langs de tientallen groote spiegelruiten, welke de zakenbezitters in hun percee- len hebben laten plaatsen, wandelt. Des avonds, wanneer de groote stroom van toeschouwers het dorp bezet, is het een drukte van belang. Verkeersagenten re gelen het verkeer, terwijl hulpvaardige dienstmannen met roode petten en lange haren de bagage der logé's op de schou ders of in trekkarren op de bestemde plaatsen brengen. Overvolle treinen, groote autobussen van de rijkspost rij den af en aan, terwijl de particuliere wagens onophoudelijk voor de verkeers- bureaux stoppen. Er zijn niet minder dan vier reusachtige autogarages buiten het dorp gebouwd. De meeste plaats vereischen de wagens van den Duit- schen Rijkspostdienst die tijdelijk tot Maandagmorgen daar worden gestation- neerd. Tientallen van die kolossen staan dan te wachten om de passagiers naar de nabij gelegen groote steden te brengen. Een en ander is het gevolg van ce maatregel, waarbij het gemeentebe- stuui van Oberammergau heeft besloten dat de bezoekers van de spelen vanaf Zaterdagavond tot en met Maandagmor gen vooraf logies in het dorp moeten bestellen en voldoen. In vroegere jaren kwam men in eigen of andere wagens naar het dorp, bezocht de spelen en ver trok zonder bijna iets te verteeren. Meri had dan alleen de inkomsten van de entrees, zoodat bijna iedere opvoering met een tekort sloot. Gemeente en kerk zaten dan voor het verlies terwijl de nabijgelegen steden het meeste geld ver- d'enden. Hieraan is door dezen maatre gel een eipde gekomen zoodat na een af trek voor een billijke vergoeding voor de medespelenden de inkomsten de uit gaven kunnen dekken en het overschot kan worden besteed vooi; de instellin gen van openbaar nut. De meeste drukte speelt zich vooral af om en nabij de verkeersbureaux. Tho mas Cook heeft zijn bureau voor de En- gelsche en Amerikaansche bezoekers, terwijl de meer continentale kijklusti gen aan het Amtliche Bayerische Ver- kehrbüro de noodige aanwijzingen kun nen bekomen. Na een kwartier in de rij gestaan te hebben, werden we verwezen naar de Ludwigstrasse, waar voor ons logies was b sproken. Alle inwoners van het dorp verdienen aan de bezoe kers en bijna overal zijn eetzalen bijge bouwd en ingericht. Onder leiding van het Verkehrsbüro is de organisatie ge heel onafhankelijk van de spelen tot stand gekomen. Meisjes kregen les in opdienen en koken, terwijl vooral de En- gelsche taal duchtig is ingestudeerd. Men kan dan ook nergens komen of men kan worden verstaan, hetgeen vooral voor de Amerikanen en Engelschen van zeer veel nut is. Zegt men zelf niets, dan spreekt men U direct in het Engelsch aan. We waren met zestien gasten bij Gstaiger waarvan een Deen en de rest Amerikanen en Engelschen (dames uit New York, Millwaukee, Chicago en Phi- ladelphia) waaronder twee geestelijken van de Aglikaansche kerk. Van tijd tot tijd dienden we nog als tolk, wanneer de Engelsch sprekende aanwezigen in uit zonderingsgevallen niet door de hulp vaardige meisjes in ons pension konden worden begrepen. Opmerkelijk is de groote liefde der meeste buitenlanders voor de mannelijke personen met lang haar en een spijtige uitdrukking kwam op het gelaat der Engelsche en Ameri kaansche dames, toer de dochters van onzen gastheer verklaarden, dat hun papa kortgeknipt was. Eenige voldoe ning ondervonden ze toen zij de zoon des huizes met lange blonde krullen in de gane- zagen verschijnen. Des avonds heeft het dorp een groot- steedsch karakter en als om acht uur de muziek met populaire wijsjes door de eenige hoofdstraat trekt, komt bijna al les op de been. Toch treedt ook 's avonds weer spoe dig de nachtelijke rust in, daar bijna alle bezoekers des morgens voor de opvoe ring een bezoek aan de kerk brengen. Deze kerk, welke van buiten een eenigs- zins verwaarloosd uiterlijk heeft, is een bezoek overwaard. Vijf prachtige altaren staan er opgesteld, terwijl de muren en de zoldering prachtig naar oud Beijer- sche en Italiaans aandoende trant door den Oberammergausche schilder Mat- thaus Günter zijn beschilderd. Des mor gens om vier klinkt als een echo door de dalen het kanonschot ten teeken, dat wederom een dag aanbreekt, waarop de Passiespelen zullen worden opgevoerd. Alle medewerkenden begeven zich dan naar de kerk. Tegen zes uur traden ook wij de reeds stampvolle Godstempel bin nen. Reeds hier ondergaat men de wij dingsvolle sfeer welke den verderen geheelen dag kenmerkt. Alle bezoekers kwamen onder den invloed en unaniem hoorde men het vedy nice der Engel schen en Amerikanen. Een prachtig ge mengd koor bestaande uit 50 man voert de gezangen uit terwijl een volledig symphonieorkest met een groot orgel de Gregoriaansche muziek ten gehoore brengen. Na het ontbijt begaven wij ons met de duizende toeschouwers op weg naar het théater. Deze Zondag (18 Mei) waren er een kleine 5000 aanwezig. Het théater. De reusachtige aanvraag naar plaats- kaarten heeft de nieuwbouw van een groot théater noodzakelijk gemaakt. Voor de dit jaar te houden voorstellin gen heeft men dan ook het bestaande ge bouw gemoderniseerd en uitgebreid ter wijl een geheel nieuw tooneel is aange bouwd. De kosten van deze nieuwbouw bedragen rond 800.000 mark. De geheel overdekte toeschouwersruimte biedt nu plaats aan 5200 toeschouwers. Groote ijzeren bogen dragen het dak zonder dat het uitzicht op het tooneel ook maar iets gehinderd wordt. Het tooneel is een technisch novum. De prachtige uit kijk op de bergen, die honderden jaren als natuurlijke achtergrond hadden ge diend moest ook nu worden behouden. Daarom heeft men het z.g. proscenium onoverdekt gelaten waardoor men over het théater heen het uitzicht op de ber gen heeft. Onder het groote tooneel is een kelder waarin alle décors en requi- siten worden geborgen. Vanuit dezen

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9