KINADRUPPELS Kerk en school Filmnieuws Sport Rechtszaken Pluimveeteelt Dr. H.NANNING'S GESLAAGD. Te Oudenbosch is geslaagd voor het examen acte 1. o. broeder Alexander, in de wereld A. W. Kleef, voorheen te Alkmaar. Voor het eindexamen aan de Da Costa- kweekschool te Schagen is geslaagd de heer P. J. Wiestmeijer te Schagen. Ds. T. Kloosterman te Leeuwarden, vroeger o.a. te Alkmaar, komt voor op het drietal bij de herv. gemeente te Amsterdam. De nieuw benoemde hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, dr. J. de Haan, zal Zaterdag 26 Juni zijn ambt aan vaarden. De opvolger van prof. dr. E. Wiersma, de heer dr. W. M. v. d. Scheer, directeur van het prov. ziekenhuis te Santpoort, die onder wijs zal geven in de neurologie en psychia trie, tal Zaterdag 5 Juli zijn ambt aanvaar den met een rede in de aula der academie. Tot tijdelijk onderwijzer aan de r.k. [Jongensschool te Heiloo is benoemd mej. Ne- tissen te Alkmaar. NIJVERHEIDSONDERWIJSWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een /etsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijswet. Het ontwerp beoogt allereerst inlossing van de belofte door den min. bij de behan deling der rijksbegrooting voor 1930 Hoofd stuk 71 gedaan. Voorts aanvulling van art. 7 der wet dat jbepaalt wie aan openbare of uit openbare (kassen gesubsidieerde bijzondere scholen, onderwijs mogen geven. In derde plaats wijziging van de beroeps instantie voor het onderwijzend personeel. Met betrekking tot art. 25 zegt de minis ter, dat telkenmale belist zal moeten worden of de behoefte aan de school in verhouding tot de daaraan verbonden verhooging van Rijksuitgaven voldoende is gebleken. Op 31 December eindigt de termijn van 10 ijaren waarbij aan personen, niet in het bezit van bewijzen van bekwaamheid volgens art. 65 vergunning tot het geven van onderwijs is verleend. De verwachting dat in deze periode vol- fdoende bevoegde krachten gekweekt konden [worden is niet verwezenlijkt, inzonderheid geldt dit voor het avondnijverheidsonder- iwijs ten plattelande. De minister wil mede in verband met de toenemende vraag naar leerkrachten hierin ivoorzien, door in art. 7 een bepaling op te nemen, dfe blijvend mogelijk maakt aan niet of niet geheel bevoegden telkens voor den tijd van één jaar de bedoelde vergunning te verleen en. EXAMENCOMMISSIEN NUTTIGE EN FRAAIE HANDWERKEN. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft in de commissie, welke in 1930 te .Amsterdam belast zijn met het afne men der examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes benoemd: a. tot lid en voorzitter: E. Rahder, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, te Alkmaar; b. tot plaatsvervangend voorzitter G. C. Dun, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, te Alkmaar; c. tot leden: mej. A. Teunisse, leerares in de nuttige handwerken aan een bijzondere kweekschool, te Amsterdam; mevr. A. W. van DoornStienstra, leerares in de nuttige Jiandwerken aan een Rijkskweekschool, te 'Amersfoort; mej. A. P. van Rijn, leerares in nuttige handwerken aan een Rijkskweek school, te Haarlem; mej. E. Roos, leerares in de nuttige handwerken aan een bijz. kweek school, te Utrecht; mej. T. van Trappen, on- wijzeres in de nuttige handwerken, te Hilver sum; mej. C. Barger, leerares in de nuttige handwerken aan een bijz kweekschool, te Haarlem; d. tot plaatsvervangende leden: mej. W. E. JA- Ouwejan, leerares in de nuttige handwer ken aan een Rijkskweekschool, te Utrecht; mevr. C. J. W. WisseVerburgt, te Utrecht} mej. C. van Lieshout, leerares in de nuttige (handwerken aan een bijzondere kweekschool te Amsterdam. GEVANGENISLEED. Een sterke sensatiefilm in het A. B. T. Het nieuwe hoofdnummer Gevangenisleed inag zeker een bijzondere sensatiefilm ge noemd worden, want al duurt de film twaalf acten, de spanning wijkt geen oogenblik. Bovendien wekt het gegeven in dezen tijd nog groote belangstelling, vooral na den laatsten Amerikaanschen gevangenisbrand. In de eerste acten ziet men het dweepzieke fanatisme van de studeerende jeugd. Het komt tot een geweldige botsing tusschen twee partijen, waarbij de kleine Jane het leven verliest. Dit bezorgt Mary en Bob, de leiders der partijen, vijf jaar gevangenisstraf of liever strenge tuchtschool. En nu wordt jcüt gevangenisleven met al zijn verschrik kingen door de hoofdpersonen doorleefd. iWel een afschrikwekkend voorbeeld. Ondanks het gruwelijke optreden van den hoofdop zichter wil Bob toch trachten Mary te red den. Anny, één der andere meisjes, helpt 'daarbij. Waf onmogelijk schijnt, gebeurt. Bob en Mary weten te ontvluchten. (Mooi is het moment als Anny denkt, dat Bob met haar wil ontsnappen). Maar de opzichters en hun speurhonden weten ten slotte toch het spoor der vluchtelingen te vinden en beide worden opnieuw opgesloten. Dan gebeurt het vreeselijke. Er ontstaat brand in de gevan genis. De sensationeele tafreelen volgen el kaar dan in snel tempo op, en de redding van 'Mary en 't bevrijden van den wreeden hoofd opzichter vormen het toppunt. Een gelukkig einde vormt ook hier het slot. De film is uitmuntend geregisseerd door jCecil B. de Mille, terwijl Lini Basquette en Oeorge Dureya hun beste krachten geven aart de rollen van Mary en Bob Opmerkelijk lis het spel van Marie Prevost als Anny, de blonde vriendin. Een echt type maakte Noah ïBeery weer van den ruwen hoofdopzichter en Eodie Quillan zorgt üfg voor eenige komi sche intermezzo's- - EETÜJST-OPWEKKEND. /l30p.fl. Wegens uitgebreidheid van het hoofdnum mer gaat alleen een komische tweeacter voor af, waarin Eddde Quillan en Madeleine Hur leek de voornaamste rollen vertolken. METRO GOLDWYN MAYER NIEUWS. Op aantrekkelijke wijze weet de M. G. M. de aandacht te vestigen op haar nieuwe films. In het nieuwe boekje brengt zij aller eerst hulde aan den afgetreden Ned. direc teur den heer Strengholt (die naar Berlijn is overgeplaatst en vervangen wordt door den heer Hemmes). Van de filmaankondigingen trekken voor al de belangstelling de nieuwe film van Greta Garbo: „Om het Kind", waarin Nils Ashter en John Mc. Brown haar partners zijn en de film De Wonderlijke Bruid, een vervolg op: Opstandige Jeugd. In „De Wonderlijke Bruid" speelt Joan Crawford de hoofdrol met als verdere medespelers Douglas Fair- banks Jr., Anita Page en Rod la Roeque. Be schrijving en foto's van beide films zijn heel goed. Voetbal. Nagekomen uitslagen. D.T.S. I—Helder I 0-3 D.T.S. II—Helder II 0-5 Paarden. Harddraverij te Purmerend. De uitslag van de internationale harddra verij met handicap, Zondag te Purmerend ge houden, is als volgt: 1. Cap. de Bruene, eigenaar W. Fersies te Beverwijk, berijder K. Bakker; 2. Miss Zelda Peter, eigenaar en berijder Sa van der Oord, Haarlemmermeer; 3. Pieternel, eigenaar W. Fersies te Beverwijk, berijder J. van Leeu wen. Revue der Sporten- De Revue der Sporten bevat deze week de nabeschouwingen over de voetbalcompetitie van het kampioenschap van Nederland, dat zeer lezenswaardig en zakelijk is. Dan heeft Adriani Engels een interview gehad met H. Hollander, den A.V.R.O.-ver- slaggever, welbekend bij de luisteraars! Een interview, dat verbazend interessant is. De hoofdschotel echter is wel het verslag van de athletiekwedstrijden van A.V.A.C. te Amsterdam, waar, zooals men weet, eenige records verbeterd werden. Dit verslag, dat uitvoerig de wedstrijden weergeeft en in prettigen stijl geschreven is, is natuurlijk verlucht met verschillende kiekjes. Met de wielerwedstrijden in het Stadion en de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" heb ben we het voornaamste van den inhoud van deze week vermeld. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. (Zitting van Maandag 16 Juni.) Mr. Ledeboer politierechter. STRAFBARE VERDUNNING VAN EEN OP MELK GELIJKENDE VLOEISTOF. De eerste zaak betrof de voortzetting van het proces contra den veehouder Arie BI. uit Anna-Paulowna, die op 2 Juni terecht stond als verdacht van melkvervalsching. De heer B. was destijds op zijn aanvankelijk afgeleg de erkentenis teruggekomen en het was noo- dig alsnog den keurmeester-verbalisant Duurloo als getuige te hooren. Verdachte was thans weer aanwezig, doch kwam ta melijk laat. De keurmeester hield zich perti nent aan zijn proces-verbaal. De heer B., die 'n nogal vrijpostigen toon ansloeg, bleef bij zijn ontkennende houding volharden en schreef de aanwezigheid van water in de melk toe aan een misverstand. Zijn meerma len uitbarstende opgewondenheid gaf den politierechter motief hem tot kalmte aan te manen, daar hij anders kans had, uit de zaal gezet te worden. De officier door de late komst van zijn cliënt gestoord in zijn requisi toir voleindigde zijn rede met het vorderen van 50 boete of 50 dagen hechtenis. De uit spraak werd 8 dagen aangehouden. UITGESTELDE BELEEDIGINGS- ZAAK. Op 8 April stond terecht de heer Dirk St. te Helder die op 22 Febr. zekere mej. L. Kos- sen had beleedigd door haar eenige onaan gename woorden toe te voegen. Verdachte verkeerde onder invloed van sterken drank. Omdat mej. Kossen destijds niet aanwezig was, werd de zaak onbepaald uitgesteld. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. MET EEN STUK IJZER GESLAGEN. De 34-jarige chauffeur Martinus O. te Oud karspel stond terecht terzake de tamelijk ern stige mishandeling van den 42-jarigen werk man L. Wet, in dienst bij de firma Eecen te Oudkarspel, dien hij met een ijzeren staaf een slag op den arm had toegebracht, waar door de heer Wit zoodanig werd getroffen, dat hij eenige weken in het ziekenhuis moest vertoeven en eerst op 25 Mei zijn werkzaam heden weer kon aanvangen. De slag was ge mikt op het hoofd van Wit en omdat hij trachtte dien slag te weeren, kwam deze op zijn arm terecht. Er bestond tusschen beide partijen een niet bepaald vriendschappelijke verhouding. Verdachte beweerde dat hij door Wit en andere knechts nogal eens geplaagd werd. De heer O. betuigde thans zijn spijt dat hij zich zoo hevig door zijn drift had laten vervoeren. De geldelijke schade, die Wit had geleden, had verdachte via zijn patroon ver goed. De politierechter onderhield verdachte ern stig over zijn verzuim persoonlijk aan Wit zijn leedwezen te hebben betuigd. Een der gelijke houding zou 'n goeden indruk hebben gemaakt. De officier releveerde, dat indien verdachte vroeger pogingen had gedaan om het kwaad door hem aangericht, zooveel mogelijk te herstellen, de zaak misschien was gesepo neerd» Êièch fj 40 boete of 40 dagen, een bil lijke straf, voornamelijk gevorderd omdat verdachte overigens zeer gunstig bekend stond. Vonnis conform dezen eisch. De poli tierechter vond geen termen een voorwaar delijke straf op te leggen, maar adviseerde veroordeelde zich me? den heer Wit te ver zoenen. OPENBARE BELEEDIGING De niet verschenen mej- A'litfa K., inwoon ster van Oudesluis, die niet de moeite hac genomen om persoonlijk te verschijnen, hac zich in Maart van dit j -,J: aan beleediging gi tuige mej. Vrouwtj Hans IlartsitHcer' bliek verweet, dats'd tenaar, die door een ongeluk was omgeko men, haér schuldig gemaakt ar van de ge huisvrouw van zij in het pu- zekeren Ren- De heer ten Wbétaïn, yischfeandelaar te Schagen, had mede djjrutteraard niet zeer vleiende tenlastelegging aangehoord. Eisch en vonnis 15 boete of 15 dagen. HET NACHTRELLETJ'E OP DEN DIJK De niet ter zitting aanwezige heer Dirk A., landbouwer te Beemster, had rekening en verantwoording af te leggen van het 'hem tenlaste gelegde feit, dat hij zich in den nacht van 6 op 7 April te Alkmaar had ver zet tegen den agent J. Dalenberg, die hem naar politiebureau wilde overbrengen. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen. EEN HOND VERDRONKEN. De 27-jarige bloemist C. J. St., geboren te Lisse en wonende te Anna-Paulowna, ver scheen als verdacht op grond van de omstan digheid, dat hij op 7 Maart een aan zijn buurman G. Meerveld toebehoorende hond had verdronken. Volgens verdachte, die geen doekjes wonc om het feit, was het dier zeer lastig en scha delijk en had hij geen andere oplossing ge vonden dan het hondje te verdrinken. Door den officier werd gevorderd 20 boete of 20 dagen. Uitspraak 15 boete of 15 dagen. DE STOMPENDE ZOON VAN CT. CRISPINUS. De heer David Wilhelmus R., geboren te Woensel, schoenmaker van beroep en wonen de te Hoorn, verscheen voor den politierech ter naar aanleiding van het hem tenlaste ge legde feit, dat hij op 25 Jan. mej. Teunrje Wijs, dienstbode in de woning harer ouders, had mishandeld en haar op bed had geduwd. Voorts dat hij zijn minder prettige bemoeiïen- gen ook uitstrekte tot haar moeder, mej Wijs, welke dame hij ook op eenige stompen onthaalde. De heer R. was in opgewonden toestand geraakt, omdat Teunisje Wijs zijn dochtertje had mishandeld. De moeder had hij volgens zijn verklaring alleen terugge duwd en niet gestompt. Ter- nadere toelich ting van de situatie diene, dat de heer R een buurman is van de mishandelde dames. Juffr. Wijs had nog een rekening overlegc van vernielde ruiten, doch deze vordering kon niet behandeld worden, daar geen ver nieling was ten laste gelegd. Eisch 30 boete of 30 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. ONPARLEMENTAIRE WOORDEN. De 46-jarige heer C. H. E. B., pianocon structeur te Heider, stond terecht naar aan leiding van het feit, dat hij op 10 April zijn buurman, den heer Levie Polak, had uitge scholden, welke tenlaste legging door den verdachte, die zich zeer onrustig en zenuwach tig aanstelde, werd erkend. De heer B. was minder vriendschappelijk ten opzichte van den heer Polak gestemd, omdat deze een brief had geschreven, waardoor verdachte zich gekrenkt gevoelde, een brief waarin ge insinueerd werd, dat verdachte zich aan strafbare feiten had schuldig gemaakt. Ook had Polak een beleedigende kwitantie samen gesteld. De beleediging had plaats in het postkantoor, alwaar mijnheer Polak post zegels kociht. De adjunct-commies der poste rijen, de heer Jansen te Helder, had een be zoeker van het postkantoor tegen een ande re aanwezige de woorden smerige jood ïooren bezigen. De politierechter vond het iets misselijks om iemand zijn ras te verwijten en dit als scheldwoord te bezigen. De officier was vaij meening, dat verdachte wel eenigermate door Polak was geprovoceerd, wat als verzachten' de omstandigheid kon worden aangemerkt en vorderde 10 boete of 10 dagen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. MISHANDELING MET VARIATIES. De 20-jarige schippersknecht Jan Corn. W. te Lutjewinkel stond terecht naar aanleiding van de omstandigheid dat hij op 27 April aldaar den 50-jarigen tuinbouwer Jan Leyen had gestompt, geslagen en getrapt. Tusschen den zoon van den heer Leyen en de zuster van verdachte had vroeger een amoreuze relatie bestaan, een liefdesbetrek king die tusschen de respectieve families een zeer onaangename verstandhouding had ge schapen. Reeds vroeger stond de vader van verdachte wegens mishandeling van den heer Leyen terecht en werd hij voorw. veroor deeld. Volgens verdachte had getuige de moe der van verdachte gestompt. Mej. Simonetje de Jong, de echtgenoote van den heer Leyen, die zich in gezelschap van haar man bevond had de mishandeling waargenomen. De hoed van haar ega vloog te water. Deze getuige verklaarde voorts dat haar man de moeder van verdachte niet gestompt had. De verdachte weersprak de verklaring van alle drie getuigen. De officier echter was zoo vrij zich aan die getuigen verklaringen te houden en vond het een flauwe en minne manier de mishandeling te ontkennen en de getuigen als leugenaars te diskwalificeeren. De houding van verdachte was dan ook mede motief voor den officier 30 boete of 30 dagen hechtenis te vorderen. Uitspraak 25 boete 25 dagen hechtenis. De politierech ter maande veroordeelde aan, de familie Leyen in 't vervolg met rust te laten. BELEEDIGENDE WOORDEN. De 29-jarige koopman Cornelis K. te Noordscharwoude had op 1 Mei den heer Anselmus Langedijk, spoorwegambtenaar te Noordscharwoude, beleedigd met woorden die ongepubliceerd moeten blijven in het belang der wel gevoegelijkheid. De heeren kregen ver- schil van meening over de aanvraag van een spoorwegwagon. De verstrekte wagen voldeed niet aan de eischen en verdachte werd door den heer Langedijk bedreigd hem het hok uit te zullen gooien toen hij deswege protesteerde. Eisch onder aanneming van verzachtende omstandigheden, 8 boete of 8 dagen hech tenis. Vonnis cfioform requisitoir MISHANDELING. De 28-jarige tuinier Gerardus J. te Scher- merhorn stond als verdachte no. 11 terecht wegens mishandeling van zijn flink gepro portioneerde schoonzuster, welke dame hi zeer ongalant op 10 Mei een opstopper hac toegebracht met een z.g. kuuspit, een in strument waaraan rundvee wordt vastgezet De oorzaak van deze strubbeling moest wor den gezocht in een familiekwestie, waarvan de finesses ons ontgingen. Den verd., die door mr. C. Bosman als raadsman en ver dediger werd bijgestaan, stond het niet hel der voor den geest of hij met zijn hand of met het ijzer had geslagen. Verdediger over legde een medische verklaring van Dr. He ringa, waaruit moest blijken dat verdachte niet steeds toerekeningsvatbaar geacht kan worden. Eeh thans niet gehoorde getuige v. d. Laan had de scène op den Schermerdijk gezien en gehoord dat verdachte nog had gezegd: Als je niet weggaat, sla ik je dood. Hij was toen in een bootje gestapt. De verdediger vroeg aan de juffrouw of verdachte kwam om het kuurspit dat zijn eigendom was, terug te ha len, wat door getuige bevestigend werd be antwoord. De ruzie was ontstaan omdat de juffrouw om een vergoeding vroeg voor de diensten, die zij had bewezen bij de bevalling van verd. vrouw. De verdediger vroeg daarop of zij daarvoor geen roode en andere kool had ont vangen, wat verdachte erkende, doch dit cadeautje was niet meer dan voor één enkelen maaltijd voldoende. Uitgescholden had zij haar zwager niet. De officier requireerde verwijzing naar den Rechter-Commissaris en onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid van den verdachte De politierechter besliste daarop overeen komstig dit reauisitoir. MISDRIJF ARTIKEL 247 WETBOEK VAN STRAFRECHT, De laatste zaak werd behandeld buiten te genwoordigheid van publiek en betrof den 25-jarigen landbouwer Joh. B. te Oudkarspel, die zich gedurende de jaren 1926-1927 meer malen had schuldig gemaakt aan niet nader te noemen handelingen met een minderjarig meisje. Verdachte werd verdedigd door mr. Smal. adv. en proc. te Alkmaar. Aan veroordeelde werd een voorw. straf van 4 maanden met 3 proefjaren opgelegd. Sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER DER ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 17 Juni. Uitspraken van de op Dinsdag 3 Juni behandelde zaken. Jac. Corn. G., Zuid-Scharwoude. Ycxr waardelijke straf, ten uitvoer te leggen. Anth. Ben. B., Zuid-Scharwoude. Hooger beroep vonnis overtreding winkelsluiting. Vonnis vernietigd, 7 boete of 7 dagen. C. A. B., Bergen, als voren, 4 boete of 4 dagen. D.W.B., Bergen, als voren, 10 boete of dagen. Pieter P., Heiloo, Hooger beroep vonnis overtreding Motor- en Rijwielwet. Vrijge sproken. Hendr. Carolus D., Rossum (Geld.) Hoo ger beroep vonnis overtreding Motor- en Rij wielwet, gepleegd te Barsingerhorn. Vrij spraak. Jan R., Barsingerhorn. Hooger beroep vonnis overtreding leerplichtwet. Vrijgespro ken. Jan R-, Barsingerhorn, als voren, boete of 8 dagen. Jan. R., Barsingerhorn, als voren, boete of 8 dagen. Klaar R., Alkmaar. Hooger beroep vonnis overtreding dansverordening, 12 boete of 12 dagen. Hendrik J., Alkmaar, v.h. Het Zand (Zijper) Hooger beroep vonnis overtreding vleesch- keuringswet, 40 boete of 40 dagen. Jan. B., Harenkarspel, thans in voorarrest. Misdrijf art. 247 wetb. v. strafrecht. 8 maan den gevangenisstraf met 2 maanden aftrek voorarrest. 8 8 DE MOORD TE AMSTELVEEN. Het cassatieberoep der vrouwen verworpen. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van twee vrouwen, die in hoogei beroep door het Greechtshof te Amsterdam waden veroordeeld' tot acht maanden gevan genisstraf, wegens heling van goederen, ge stolen bij den bekenden moord te Amstelveen. PRINCIPIEELE KWESTIE VAN EIGEN DOMSRECHT. De Hooge Raad heeft gisteren vernietigd het vonnis van de rechtbank te Groningen, waarbij ontslagen was van rechtsvervolging iemand, die terecht had gestaan wegens het niet toelaten, dat aan zijn woning werd be vestigd een bord, krachtens art. 732 der Mo tor- en Rijwielwet. Art. 16 bis van de Motor en Rijwielverordening der gemeente Gronin gen schrijft n.1. voor, dat de hier bedoelde borden door eigenaars van perceelen moeten worden toegelaten voor bevestiging. Zoowei de kantonrechter als de rechtbank hadden overwogen, dat in dit geval een ongeoorloof de inbreuk zou worden gemaakt op het eigen domsrecht. Ten prinsipale rechtdoende, bracht de Hooge Raad eenige wijzigingen in de overwe gingen van het vonnis aan, en bepaalde de straf op één gulden boeten, subs. één dag hechtenis. Viagen deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. REUZEN-MISERE MET DE KUIKENS HOOPEN BRIEVEN OM RAAD DE GEVAREN DER PULLORUM. Nu ik de laatste weken wat over kuiken- ziekten schreef komen van alle kanten de brieven om raad en de doode kuikens los. oommigen zijn er zoo haastig bij om ze op te sturen dat er gisteren niet minder dan drie postpakketten waren waarop absoluut geen afzender vermeld en in het pakket zelf ook geen afzendersadres te vinden. Ondanks alle vooruitgang op wetenschappelijk gebied zijn we op heden nog niet zoo ver, dat wc aan eeg doos met doode kuikens kunnen zjfP waar ze vandaan komt. Die al te haa-ttT^ vergeetachtige inzenders zullen dufa* vol spanning zitten te wachten op bïï? over hun doode kuikens en ze zuii»n hooren, terwijl de ziekte doorgaat nie** Een lezer uit Uithuizen stuurt een v brief over ziekteverschijnselen bii f®*6 i..u— zijn kui, i en wat liet voor een ziekte is -kens vraaj Ze krijgen een vlies over de oom>n gt dan waardoor deze ziekte <2£?- e? vooral zijn naam niet te vermelden' Tt u** me voorstellen dat iemand zich gentri keer op keer aanraad kuikens op fTL„e omdat ik geen koffiedik-waarzegster S! op zoo n afstand ziekten kan onderken W toch maar doodleuk een reuzenbrief en geen kuikens! Jammer, want het «S22 „m per brief ziekten te teren ke„„,„*S strijden zou toch veel gemakkelijker Zj7* Dan konden we bijv. de artsen allemaal zellig in Den Haag of Rotterdam of gaan wonen en als er dan ergens iemLf, Groningen ziek wordt schrijff h"" ZTtet hij een vhesje over zijn oogen krijgt en middellijk komt het advies van dm doktor uit-Den Haag terug met raad voor de kwaal Alle dokters bijv. uit ons land op één S (het liefst een goed omheinde) geïnterneerd en vandaar het geheele land behandelen en genezen Ook in Brummen zit zoo'n goede klant <J|e kuikens heeft van 14 dagen oud en die „waar schijnlijk" pullorum hebben en nu raad vraagt. Op „waarschijnlijke" ziekten weet ik tot mijn spijt geen raad. Ik zou haast zeg gen: stuur zulke vragen naar de vragenbus van een vakblad. Daar zitten reuze knappe koppen achter, die finaal net als de wonder- dokters uit het liedje van Speenhoff op alles „raad" weten. Mijn kennis is uiterst beperkt en zonder vaststelling der ziekte zie ik Vreen kans raad te geven en als ik de ziekte ken valt het nog lang niet altijd mee haar te be- strijden of te voorkomen. Denk maar eens aan de pullorum waar ik over schreef. Zij wordt meestal door de broedeieren verspreid, doordat de fokhennen de pullorumbacillen in den eierenstok herber gen en dan de broedeieren van binnen besmet zijn. Aan die eieren kunnen we van buiten niets zien maar als we er van broeden krij. gen we den strop te pakken. Als er maar één ei besmet is kan zoo'n besmet kuiken het heele broedsel besmetten en doen sterven en zoo gaat het meestal. Menschen die in een paar dagen, meestal zoo ongeveer een week nadat ze kuikens ontvangen allen weer kwijt zijn, is geen zeldzaamheid. Nu ligt het ge< heim der bestrijding in het onderkennen der besmette kippen en deze dan direct oprui men. Het onderkennen kan gebeuren door een beetje bloed van de kip te tappen en dit op een laboratorium te laten onderzoeken Wij verwerkten dit jaar 200.000 monsters kippenbloed, zegge (wee honderd duizend. Tot zoover klinkt de geheele bestrijding ge makkelijk genoeg maar jawel, op papier is het heel anders dan in de praktijk. Laat men maar weer een geval noemen. Gisteren zat ik in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een dergelijks moeilijkheid. Een paar jaar geleden verloor een fokker daar haast alle kuikens die hij fokken wilde aan Pullorum. Van de 900 kuikens bleven er geloof ik maar 30 over. Daarna werden de fokdieren onderzocht en er een partij besmetten gevonden en uitge gooid. Gevolg verleden jaar geen ziekte, al les best. In een toon Leghorns werden slechts een paar besmette kippen gevonden en daar dit beste dieren waren werden de goede kip pen aangehouden tot dit jaar. En ziedaar, we onderzoeken van diezelfde kippen dit jaar weer bloed en vinden nu weer 9 kippen besmet. Toch zijn de broed- en opfokresulta- ten dit jaar weer best, van 500 kuikens maar dooden, dus prachtig. Zoek me nu zoo'n gevalletje maar eens uit. Bij onderzoek vin den we een keurig net bedrijf, alles even zin' delijk, broedhuis, kippenhokken, enz. Van waar nu opeens weer die 9 kippen besmet en vanwaar ondanks die besmetting toch geen kuikensterfte. De eenige verklaring die ik kan geven en die berust op wetenschappelijke onderzoekingen is, dat heel licht aangetaste jonge hennen soms heel weinig reageeren bij bloedonderzoek en dan als negatief be< schouwd worden. Worden nu zulke dieren ouder dan gaat de ziekte verder en dan reageeren ze een jaar later wel. Maar nu de andere moeilijkheid. Ondanks besmetting toch geen ziekte! Welnu, ook dat kan want gebleken is, dat besmette hennen soms maar 1 op de 20 eieren besmetten, zoo dat zoo'n besmette hen heel goed een 20 tal eieren kan leggen die niet besmet zijn. Op dw manier komt dus zoo'n broedsel er goed doorheen. Verder kan men in overeenkomst met andere besmettelijke ziekten en op grond van proeven ook gerust zeggen, dat lang niet alle besmette kuikens ziek worden, doch al leen de gevoeligste worden ziek. Dat zien we bij alle ziekten, ook bij den mensch._ Een heel huisgezin zal besmette melk drinken cn slechts een ervan zal typhus krijgen. Zoo iets komt dagelijks voor. De pullorumziekte plaatst dan ook den leek ieder oogenblik voor de zonderlingste raadsels, maar als men er wat beter inzit, doorziet men_ meestal wei waar de oplossing te vinden is. Veel dan de pullorumziekte bij de kuikens is een- ter het feit dat de schijnbaar gezonde kip1 pen, die uit een besmette koppel opgfro6!®"» over het algemeen minder goede legsm worden en zoodoende ons een reuzen sctia bezorgen, die we niet direct zien of voelen» maar die voor ons heele land van groote ecu nomische beteekenis is. Dan, ik verg veel van den zetter, dat v te groot belang is om te laten loopen. n betreft het opfokken van kuikens van o weken op terrein waar volwassen kippen 8 loopen hebben Dit is, ik zie het dage'l jI uiterst gevaarlijk met het oog op coccidi Pas daar dus zooveel mogelijk voor op, de coccidiosis is dit jaar niet mis. Een lezer uit de buurt stuurt mij z®° een kuiken met bloeddiarrhe (meestal diosis) er zijn er al 200 dood! En hij nog wel levertraan gevoerd! ..r. Hier nog een uit Westzaan: Bi>( efl n er 30 per di ndig zooiets. del lijk ongeveer ven er 30 per dag, ze gaan bloed afK '>ondig zooiets. Leg in het nachthok o dellijk ongeveer 12 cM. boven den T1 raam met duims gaas bespannen. Zet r 's nachts dè kuikens en laat de mest molm vallen of in een laag kalk w f >etcr is. Voer alleen uit bakken, g op deji grond. Volgende

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8