Transpireerende Filmnieuws Binnenland Kerk en school oksels en voeten geslaagd, tw. de dames J. Stoutjesdijk, L. Barkman, J. Hamstra en R. van Amstel, allen te Alkmaar. Het onweer van Zondag. Dr. H. NANNING'S TANDPASTA N I 25 75 c.p.iu be fehandele men met Purolpoeder. Dit is het «eest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en GO ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. lieni, Adam, Ned., Rudge whitworth; J. H. ;P. Jansen, Adam, Ned., Motosacoche; N. N., Macclesfield, Eng., S.G.S.. 350 cc.M. klasse: va" Wijngaarden, Rotterdam, Velocette; „1. van Schaik, Hilversum, H.D.; T S Zee man, Den Haag, Norton; A. M. A. Creemers, Rotterdam, Velocette; „Camshaft", Rotter dam, elocette; K. Ch. van Egmond, Den Haag, Rudge Whitworth; N. Bovee, Amers foort, Velocette; B. van Vilsteren, Scheve- ningen, A.J.S.; F. A. Vermaak, Utrecht, Ra- H. G. Rijnders, Eindhoven, Raleigh, (alle Ned.); I. Renier, Bruxelles, Belg, Velo cette; G. Himing, Hampron Court, Eng., A J.S.; H. Sweris, Den Haag, New-Hudson; Jac. Al, Den Haag, Royal Enfield, (beide Ned.); S. Woods, Dublin, Ier, Norton; H. Bieze, A'dam, Motosacoche; J. G. Broers, Scestdijk, Raleigh; P. F. van Dinter, Arnhem, D.K.W., (alle Ned.); F. J. Binder, Harlingen, Duitscher, Motosacoche; H. W. Beverdam, Hengelo, Royal Enfield; G. van Pelt, Spij- kenisse, Motosacoche; A. F. Dom, Ludwigs- burg, Standard, (alle Ned.); N. N., Wolver- hampton, Eng., A.J.S.; N. N. Wolverhamp- ton, Eng., A.J.S.; N. N., Wolverhampton, Eng., A.J.S.; W. B. A. Creemers, Rotterdam, Ned., Norton. 500 cc.M. klasse: P. van Wijngaarden, Rotterdam, Ned., Norton; Vroonen, Herstal, Eng., Sarolea; R. Gregoire, Herstal, Belg, Sarolea; H. J Bretveld, Nijmegen, Rudge Whitworth; R. K. van der Pluijm, Rotterdam, Sunbeam J. L. van der Hoeven, Den Haag, Rudge Whitworth, (alle Ned.); P. Weijers, Aach Duitsch, H.D.; N. Bovee, Amersfoort, New Hudson; M. van den Akker, Hilversum Opel; G. Roestenburg, Eindhoven, Raleigh J. E. Fijma, A'dam, Ariel; J. Schot, A'dam, Ariel; P. G. Oosterbaan, Den Haag, Arie (alle Ned.); C. J. Williams, Nottingham Eng., Raleigh; John Duncan, Nottingham. Eng., Raleigh; F. A. Vermaak, Utrecht, Ned A.J.S.; F. Longman, Southall, Eng., O. K Supreme; W. L. Handley, Birmingham, Eng F.N.G. Walker, Coventry, Eng., Rudge Whitworth; G. E. Nott, Coventry, Eng,. Rud ge Whitworth; P. Hunt, Birmingham, Eng Norton; I. Faura, Geneve, Spanje, Motosa coche; W. van Gent, Rotterdam, A.J.S. W. van Dinter, Arnhem, D.K.W.; K. A. Tho mas, A'dam, Norton; H. G. Lievers, A'dam. Rudge Whitworth, (alle Ned.); F. F. Bullus, Neckarsulm, Eng., N.S.U.; P. Ruttchen, Er kelenz, Duitsch, N.S.U.; F. Ulmen, Dussel dorf, Duitsch, N.S.U.: E. Smith, Walsall Eng., Sunbeam; N. N., Wolverhampton Eng., A.J.S.N. N., Wolverhampton, Eng A.J.S.Bauhofer, Zchopau, Duitsch, D.K.W. Zündorff, Zchopau, Duitsch. D.K.W.M Jansen, Eindhoven, Ariel; M. Schonthaler Huizen, Rudge Whitworth; G. van der Hei de, Den Bosch, Triumph; „Long one", Den Bosch, Montgomery; N. N., Den Haag, H.D. J. H. Rijk, Den Haag, Ariel; A. P. van Ha mersveld, Bussum, (alle Ned.). Nederlandsche deelname aan de Motcrwedstrijden in Zweden. De Zweedsche Motorclub (lid van de F. 1. ,C. M.) zal Zondag 31 Augustus de Zweedsche eerste Grand-Prix voor motor fietsen laten verrijden. Zweden staat bekend als een zeer sportie:: land, dat ook op het gebied van motorisme yele bekende sportlui heeft voortgebracht Reeds vroeger zijn internationale motor- wedstrijden gehouden, maar deze hadden toch steeds een bijzonder nationaal stempel veroorzaakt door de speciale natuurlijke ter rein-omstandigheden. De Grand-Prix wordt thans in dien zin iets nieuws, omrede deze wedstrijd plaats vindt op een baan die aan de eischen van het Europeesche kontinent voldoet. De' wedstrijdbaan, die in de zuidelijkste provincie van Zweden (Schonen) gelegen is heeft het karakter van een driehoekbaan waarvan de zuidelijke kant in een spits is uit getrokken. De omtrek is 14.728 meter en wordt 17, 24 en 28 maal door de resp klas sen gereden; Ongeveer de helft van de baan bestaat uit een 6 a 8 Meter breeden asfaltweg en het overige gedeelte uit verharden grintweg van ongeveer dezelfde breedte. De lange rechte stukken zullen snelheden van 140 a 150 K-M per uur veroorloven, terwijl het aantal en den aard der bochten van dien aard is, dat men met een doorsneevaart van aanmerkelijk boven de 100 K-M. per uur durft te rekenen Ook voor het publiek is de baan als ideaal (e beschouwen, daar de vlakke ligging uit alle punten een uitgestrekt zicht mogelijk maakt. De verbindingsmogelijkheden binnen de baan zijn van dien aard dat het geen moeilijkheden bereidt om te voet zich van het eene punt op het gebied naar het andere te begeven. De ligging is zeer centraal in de nabijheid van en met goede treinverbindingen naar Malmö, Halsingborg en Landskrona. Een speciaal vliegveld wordt zelfs aange'egd in de onmiddellijke nabijheid van de wedstrijd baan. De animo voor dezen wedstrijd is reeds zeer groot en de beste Zweedsche krachten hebben zich reeds aangemeld, terwijl ook 'Engeland zich niet onbetuigd liet. Vele aan vragen liggen voor uit het buitenland en men rekent met, behalve de natuurlijke deelname van Finland, Noorwegen en Denemarken, ook op deelname uit Duitschland, Frankrijk, Holland en België. Beschermheer is de Kroonprins van Zweden. Eventueele inlichtingen worden verstrekt idoor: Sveriges Grand-Prix, Malmö, Zweden, alsook door de officieele reisbureaux der Zweedsche Staatsspoor. Paarden. Concours hiopiaue te Anna Paulowna. Zondag hield de rijvereeniging te Anna Paulowna een concours hippique, dat in alle opzichten uitmuntend geslaagd is. Er werd goede snort te zien ffeoraven en de belangstel ling, zoowel van de zijde der deelnemers als van het publiek, was zeer bevredigend. De uitslagen luiden als volgt: Dressuurproef voor afdeelingen (No. 3): 1. L. R. Bucephalus, Barsingerhorn (132 pt.); 2. L R. Heiloo e.o. (130K p 3. L R„ Anna- Paulowna (127)4 pt.); 4. L. R., West-Fries land, St. Maartensdijk (126 pt.). Eerv. verm. Heiloo (dames-achttal) 99 pt. Ind. dressuurproef kl. B voor beginnelin gen: 1. P. Appel (West-Friesland) met Jo (19.7 pt.); 2. mej. Tine Saai (Anna-Paulow- na) met Nimosa (18.7 pt.); 3. P. Brak (W.- Friesland) met N. N. (16.2 pt.). Eerv. verm. C. Rens (idem) met N. N. (15.8 pt.); mej. Trijntje Schager (Anna-Pau- lowna) met Lena (15.3 pt.). Concours eenspannen, type landbouwtuig- paard (warmbloed). Open voor paarden die nog nooit prijzen hebben gewonnen. 1. Mi mosa (mej. Saai, Wieringerwaard)2. Chris- tien (H. P. Boon, Purmerend); 3. Nelly (D. Jimmink, Schagen). Eerv. vermelding: Corrie (D. de Graaf, St. Maartensbrug) en Catrien (R. Waiboer, An na Paulowna). Concours tweespannen, type landbouw- tuigpaard, voor boerenwagen: 1. Laura en Jonker (D. Hoogland, Schagerwaard)2. Emma en Melchiora I (F. A. Melchior, Win kel) 3. Corrie en Katrien (D. de Graaf en R. Waiboer). Eerv. verm. Anna en Dora (J. A. Waiboer, Anna Paulowna) en Marie en Christien (Jb. Boon, Purmerend). Keuring op type rijpaard. 1. Bobby (C. Aartsen, Bucephalus, Barsingerhorn); 2. N. N. (C. Róssing, Kita Seneng, Nieuw Ven nep); 3. Paul K. (Jb. Reyne, Bucephalus, Barsingerhorn); 4. Catrien (C. Muis Kzn., Heiloo). Eerv. verm. Mimosa (mej. Saai, Anna- Paulowna); Christien (J. P. Boon, Beyaert, Purmerend). De drie best te paard zittende ruiters uit bovengenoemden wedstrijd: 1. C. Muis Kzn (Heiloo); 2. D. W. Geerligs (W.-Friesland) 3. mej. L. Rens (idem). Eerv. verm.: mej. G. N. Melchior (Buce phalus, Barsingerhorn). Springconcours kl. B.: 1. Jb. Schoorl (W Friesland) met Tom (17 pt.); 2. J. Schenk (Bucephalus, Barsingerhorn) met Frits (17 pt.); 3. M. v. Wieringen (kap. van der Wa' Hoofddorp); 4. D. de Graaf (West-Fries land) met Corrie (12 pt.). Eerv. verm.: IJ. Spaan (Heiloo) met Ada (12 pt.) en dezelfde met Nora (11 pt.). Gymnastiek. Prijs behaald op den Helderschen Turndag. Door de gymn.:stiekvereeniging „Hercu les" uit N.-Schanvoude, Heerenafdeeling, is op de Zondag in oen Helder gehouden Turn dag van den Turnkring „Hollandsche Noor derkwartier" een lsten prijs behaald in de Pyramidewedstrijd. KINDERLEED. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Onder den titel „Kinderleed" brengt het A.B.T. als nieuw hoofdnummer een Unitec Artists-film, vervaardigd naar de geschiede nis van Stella Dallas. Dat is de moeder, die tot de bittere ervaring komt, dat zij het ge luk van haar kind in den weg staat. Zij of fert zich dan op en is aan 't slot heel blij als zij iets mag afgluren van het huwelijks feest van haar dochter. Door tegenslag in zaken is Stephen Dal las genoodzaakt zich op een fabriek in een klein plaatsje terug te trekken. En als hij zich daar alleen gevoelt weet Stella, een meisje uit een verwaarloosd milieu, dat ech ter graag hoogerop wil, zijn genegenheid te winnen en een huwelijk is het gevolg. Na tuurlijk komen tusschen menschen van zoo verschillende stand de conflicten. Het doch tertje Laurel kan deze zelfs niet verhinderen De omgang van Stella met den burgerlijken Ed. Mun is Stephen een doorn in het oog Als hij promotie maakt en naar New-York moet verhuizen, gaat Stella niet mee. Zij blijft met Laurel achter, terwijl Stephen in de groote stad gaat wönert. Laurel wordt groo- ter en ondervindt al spoedig diverse teleur stellingen door de familieverhouding. Ste phen heeft in de stad zijn meisje uit den rij ken tijd weer ontmoet. (Nu de wed. mevr. Morrison). Als Stella zou willen scheiden, kon Stephen met haar trouwen. Maar Stella denkt daar niet aan. Eerst als zij op wreede wijze tot de ontdekking komt, dat zij voor de tot lieftallige jongedame opgegroeide Laurel, een blok aan het been is, stemt zij in alles toe. Laurel wil deze opoffering niet, maar Stella weet op andere wijze haar doel te be reiken. Dit is een film van een bijzonder genre, met tal van ontroerende momenten, die door het spel der hoofdpersonen uitstekend tot hun recht komen. Belle Bennett heeft de zeer zware rol van Stella uitnemend gespeeld, ter wijl de lieftallige Lois Moran als aangewe zen was voor de rol der dochter. Ronald Colman is als Stephen zuiver en- correct de fi guur die hij 'wezen moest. Jean Hersholt maakt van den burgerlijken Mun een verras send type. Douglas Fairbanks Jr. speelde eveneens in deze film één van zijn eerste rol len. Met groote aandacht hebben de aanwezi gen het uitgebreide hoofdnummer gevolgd. Natuuropname en een komisch nummer gingen nog vooraf. De examens aan deze onderwijsinrichting zijn hiermee voor dit jaar afgeloopen. De uit slagen waren voor de school zeer bevredi gend. Immers voor de examens acte 1. o. zijn van de 20 candidaten slechts twee afgewezen. De negen candidaten voor nuttige handwer ken slaagden allen en de acte handenarbeid kon slechts aan één oandidaat niet worden uitgereikt. EEN PREDIKANTENFAMILIE. Zondag is in de herv. kerk te Wijckel (Fr.) als predikant bevestigd dr. O. Holwerda, tot dusver te Gaastmeer. Als bevestiger trad op zijn zoon ds D Holwerda, uit Kollumer- zwaag, die op,zijn-beurt een paar maanden geleden doormijn'vader aldaar bij zijn ge meente was ingeleid. Er waren veel familie leden aanwezig, o.a. de oudere moeder van ds. O. Holwerda, de grootmoeder dus van den bevestiger. GEEN SCHOOLHOOFD TE VINDEN Men schrijft aan het Hbl.: Ondanks herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van hoofd der o. 1. school te Wierum geen sollicitant aangemeld. B. en W. stel len daarom voor deze school op te hef fen en de leerlingen naar de o. 1 school te Nes te zenden. De gemeente zal dan voor ver voer zorgen. Ook in andere kleine gemeenten heeft men groote moeite, gegadigden voor school hoofd te vinden, daar vele onderwijzers er de voorkeur aan geven naar een groote stad te solliciteeren voor onderwijzer. De heer J- J- Schroevers, Hoofd der Openbare Lagere School te Oude Niedorp, comt als zoodanig voor op een drietal voor een der scholen te Haarlem. RIJKSKWEEKSCHOOL ALKMAAR. Examen handenarbeid. Zaterdag werden de examens handenarbeid afgenomen. Er namen 12 candidaten aan deel, van wie één werd afgewezen. Geslaagd zijn de dames: L Barkman, C. Dun, J. Ham stra en A. Lind te Alkmaar en J. Janssonius te Noordscharwoude, alsmede de heeren P. Cornielje, J. Keuss, J. van der Molen, W Petersen en W. Wiese allen te Alkmaar en J. Deutekom te Schagen. Bij het gister gehouden examen voor de acte nuttige handwerken ziin alle candidaten DE KALENDERHERVORMING. Onaanvaardbaar voor een christelijke natie, zegt de geref. kerk te Meerkerk. De Gen. Syuode der Geref. Kerken zal ook de kalenderhervorming bespreken. Er komt een voorstel ter tafel van de Particuliere sy node van Zuid-Holland (Zuid), in eersten aanleg van de kerk van Meerkerk; het luidt: „De Synode enzvan oordeel: le, dat de voorstellen, die het jaar altijd op Zondag willen doen aanvangen en met een of meer blanco dagen doen eindigen, een aantasting zijn van de goddelijke ordinantie, die ons in de weekindeeling is gegeven, en daarom voor een christelijke natie onaanvaardbaar is; 2e. dat de aanvaarding van zulke voorstellen niet alleen zou uitloopen op een ontwrichting van het economische leven onder de christe lijke volken, maar tevens voor de christenen een groote verzoeking zou beteekenen, om zich (met krenking van Gods heilige wet en van de eigen consciëntie) gemaks- en voor- deelshalve naar dezen verkeerdtn gang van zaken te voegen en dus zou leiden tot versto ring van het zedelijk leven besluit deze zaak op de Gen. Synode aan hangig te maken". HET ONWEER VAN ZONDAG. Tijdens het heftige onweer, dat Zondag avond ook boven Westelijk Overijsél woedde, sloeg de bliksem in den hooiberg van een boerderij, in gebruik bij Tiemen Kok aan de Oude Wetering in den polder Mastenbroek. Van den hooiberg sloeg het vuur over op de boerderij zelf, welke met de bijgebouwen een prooi der vlammen werd. De boerderij, een der grootste uit den géheelen polder Masten broek, is eigendom van mr. dr. L. A. van Royen. Er kon niets gered worden. Te Langezwaag (Fr.) is de boerderij van H. de Jong door den bliksem getroffen en af gebrand De groote boerderij „Boschoord" te Nije- berkoop, eigenaar de heerj J. Posthuma, is gisteravond door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Vannacht is te Rotterdam in de Maasha ven aangekomen het Engelsche stoomschip Henri Stanley, dat Zondagmorgen in het Kanaal in aanvaring is geweest met het Duitsche s.s. „Capablanca", waarna 't laat ste schip is gezonken. De bemanning, be staande uit 25 koppen en 2 passagiers, zijn door de Henri Stanley gered en naar Rotter dam gebracht. KWARTJESVINDER GEARRESTEERD. Zaterdagavond deden twee Duitschers aan den dienstdoenden agent op het Stations plein te Gouda mededeel ic^; dat zij in den trein van Rotterdam naar Gouda een bedrag van 75 met hazardspel hadden verloren. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde er toe, dat een der valsche spelers bij het sta tion werd gegrepen. Het bleek 'n bekende kwartjesvinder, zekere A. W. uit Amsterdam, te zijn. Het geld had hij niet meer in zijn be zit, dit was reeds overgegeven aan zijn ka meraden. BANKBILJETTEN. De uitspraak. Zaterdag is te Lissabon uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak der valsche bil jetten van de Bank van Portugal van eenige jaren geleden. De voormalige Portugeesche gezant te 's-Gravenhage, Antonio Bandeira, diens broeder José, de ingenieur Alves Reis en ze kere Adolf Hennies werden tot deportatie, ioopende van acht tot vijf-en-twintig jaar naar de Portugeesche strafkolonies veroor deeld. Naar men zich herinnert speelde het eerste bedrijf van dit drama zich ongeveer vier jaar geleden in Nederland af. De veroor deelden hadden een bestaande serie bankbil jetten laten herdrukken bij de firma Water- loo Sons te Londen, die ook de oorspron kelijke serie had gemaakt en de cliché's daar van nog bezat. De valsche biljetten droegen dus dezelfde nummers als de echte. Brieven van de drukkersfirma aan de bankdirectie te Lissabon om opheldering en bevestiging wer den onderschept en door de oplichters zelf be antwoord en er werden valsche contracten met den drukker opgemaakt. De valsche bankbiljetten werden via Ne derland verzonden, waarbij de toenmalige Portugeesche gezant te 's-Gravenhage aan zijn broeder diplomatieke faciliteiten versterk te om de biljetten naar Portugal te doen vervoeren zonder dat de douane er zich mee gemoeide. Een Nederlander verleende hierbij zijn bemiddeling: hii werd door den Neder- landschen rechter wegens heling veroordeelc en is sedert voortvluchtig. MEIKERSEN VOOR PRINSES JULIANA. Gister werd door de firma Jac. Bouwman te Tiel de eerste meikersen per luchtpost ver zonden aan prinses Juliana te Finse in Noor wegen. DE STICHTINGEN IE WAGEN BORGEN. Hedenmiddag is het nieuwe paviljoen van de Vereeniging tot Christelijke Liefdadigheid te Wagenborgen (Gron.) plechtg in gebruik gesteld door den minister-president jhr. Ch J. M. Ruys de Beerenbrouck. Om twee uur werd de samenkomst door den voorzitter van het bestuur ds. P. Bos, geref. predikant Stadskanaal, met gebed geopend. Spr. heette vervolgens de aanwezigen welkom, in het bij zonder den minister-president en de aanwe zige autoriteiten, en installeerde zuster Kim mers als directrice van het nieuwe paviljoen Vervolgens hield minister Ruys de Beeren brouck een rede, waarin hij hulde bracht aan het streven der Vereeniging en den door haar verrichten arbeid. De minister gaf een historisch overzicht van de stichtingen sinds 1873, waarbij hij eraan herinnerde, dat nieuwe javiljoens werden gesticht in de jaren 1891, 1895, 1900 en 1910, terwijl het nu in gebruik genomen paviljoen plaats biedt voor 126 patiënten tegen het oude voor 50. Spr. bracht hulde aan den ijver en weldadigheids zin der Vereeniging, waardoor met eenvou dige middelen aan hulpbehoevenden en gees telijk minderwaardigen een taak verricht wordt van hooge sociale waarde. Hierna werd nog het woord gevoerd door den commissaris der koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en den directeur den heer W. A. Vroegop. Nadat de thee was geserveerd, werd het nieuwe paviljoen bezichtigd. Men vereenigde zich hierop aan een ge meenschappelijken maaltijd, waarbij verschil lende autoriteiten mede aanzaten en het woord voerden. Van hen noemen we den burgemeester van Termunten, den president der rechtbank te Winschoten, den officier van justitie bij die rechtbank, den inspecteur van het staatstoezicht van de krankzinnigen gestichten te 's Gravenhage, dr. D. Scher mers uit Zeist, vertegenwoordigers van den Gereformeerden Bond van Stichtingen van Barmhartigheid dr. G. Meinema, geneesheer directeur van het christelijk krankzinnigen gesticht „Dennenoord" te Zuidlaren, dr Westerterp, geneesheer-directeur van krankzinnigengesticht „Beijleroord", dr. Bouman te Groningen, oud-voorzitter vereeniging, dr. Botjes van Termunten, als geneesheer der vereeniging en H. K. Ma gendans, oud-directeur der stichting. het L der die DE NED. BIOSCOOPBOND EN HET KOLONIAAL INSTITUUT. Het vorige jaar heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen bioscoopbond naar aan leiding van de vertooning der door dien bond geboycotte Olympiadefilm in het Koloniaal Instituut aan zijn leden een verbod uitgevaar digd, om in het Koloniaal Instituut films te doen vertoonen, of aan dat instituut films te leveren Thans wordt ons gemeld, dat na een be spreking tusschen vertegenwoorigers van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond met den algemeenen secretaris der Kon. Vereen. Het Kol. Instituut, de heer E P. Westerveld, het tusschen beiden lichamen bestaande geschil op alleszins bevredigende wijze tot oplossing is gekomen, als gevolg waarvan boven vermeld verbod is opgeheven. Vee in de weide gedood. In de gemeente Zuid- en Noordschermer werden op ver uiteengelegen plaatsen in de weiden door het hemelvuur gedood een paard van Jb. K. aan den Laanweg en een pink van A. B. in den Noord Zuidschermer. Aan het gewas werd gelukkig weinig schade berokkend. De bui ging vergezeld van zeer veel regen. Ook uit Uitgeest ontvingen wij berichten van geweldige regenbuien, die de straten blank deden staan. Van den veehouder N. Schuitemaker te Noordwijk, Ursem, werd een koe door den bliksem gedood, alsmede van den heer D. Oud in de Schermer, terwijl op verschillende plaatsen het electr. licht stuk was geslagen Te O ter leek werd een koe van den veehou der D. Oud door den bliksem getroffen en gedood. De flinke regenbui die er mede gepaard ging was bij de meesten zeer welkom, voor namelijk bij de bouwers en tuinders, gezien de gevolgen van de droogte hoofdzakelijk onder de koolplanten. De getroffene te Het Veld niet gedood. Tijdens het hevig onweer dat aldaar Zon dagavond woedde, werd de heer P. Stroet, die in zijn woning voor het raam zat, door den bliksem getroffen. Aan de eene zijde van zijn lichaam was de man verschroeid. Zijn toestand schijnt niet hopeloos. Ook sloeg het laak in de woning van den heer J. Pankras, eveneens te 't Veld, zonder brand te veroorzaken Boerderij afgebrand. Te Epe (Gelderland) sloeg de bliksem in de boerenwoning van E. v. d. V. aan den Heerdenweg. In enkele oogenblikken stonden alle gebou wen in lichte laaie, zoodat aan redden niet te denken viel. Het vee was in het land. NATIONAAL VEILIGHEIDSCONGRES Geopend door den minister Ver schuur. Gister is in de groote sociëteit te Ensche dé het groote nationale veiligheidscongres geopend. De voorzitter, dr. N. M. Josephus Jitta, opende het congres met een welkomst woord, in het bijzonder gericht tot den minis ter van arbeid, handel en nijverheid, mr. T J. Verschuur, den vertegenwoordiger van her gemeentebestuur van Enschedé en den Belgi schen collega. Vervolgens hield minister Verschuur een rede, waarin hij betoogde, dat het veilig heidscongres in de keuze zijner onderwerpen zeer gelukkig is geweest, daar de regeering hieraan momenteel haar aandacht besteedt. Voorts wees spr. naar aanleiding van het reinigt mond er> tanden. werk van den Franschman Duhamel op het verschil tusschen de oude Europeesche be schaving en die van het huidige Amerika. Het Amerikanisme heeft in tegenstelling met de oude Europeesche beschaving geen eerbied voor het leven, getuige de weinige maatre gelen tot voorkoming van ongevallen. Zonder eerbied voor het leven valt volgens spr. elke beschaving ineen. Dit veiligheids congres staat in het teeken, van de aloude beschavingsgedachte. Spr. verklaarde daarna het congres voor geopend. Hierna hield ir. Minderhoud van Werk spoor uit Utrecht een voordracht over Vei ligheidscommissies. DE „TRIBUNE" UIT EEN LEESZAAL' GEWEERD. Na een heftig debat, dat een paar utfV duurde, heeft de gemeenteraad van Rijswijk (Z.-H.) het voorstel van B. en W., dat ge ïnstigeerd was door het katholieke lid, den heer G. C. Rubbens, krachtig verdedigd door den katholieken wethouder, mr. Van Hellen- berg Hubar, met zeven tegen zes stemmen (rechts tegen links), aangenomen om 't dag blad „De Tribune" van de leestafel uit de openbare leeszaal te weren. Het bestuur van de leeszaal had:, meldt de „Tijd", eenigen tijd geleden geweigerd aan het desbetreffende verzoek te voldoen. Door de uitspraak van den raad zal, wan neer het bestuur der leestafel blijft weigeren, het gemeentelijke subsidie in het vervolg niet meer worden verleend. DE OPHEFFING VAN DE WIJNKOOP-GROEP. Naar „De Tribune" van gisteravond meldt, heeft het bestuur van de Communis tische Partij Centraal Comité, de z.g. Wijn koop-groep, in hare jongste vergadering be sloten de verklaring van de Communistische Partij Holland, sectie van de Derde Inter nationale, inzake de opheffing dezer groep, te aanvaarden, waardoor het noodzakelijk zal zijn: Dat de leden der Wijnkoop-groep toe treden tot de plaatselijke afdeelingen der C. P. H. (Sectie der Derde Internationale); dat het geheele apparaat en alle bezittingen en schulden der Wijnkoop-groep en haar plaatselijke afdeelingen zullen overgaan aan de C. P. H.; dat met 1 Juli a.s. de „Communistische Gids" zal ophouden te bestaan en tot dien datum zal verschijnen onder een gemengde redactie van de C. P. H. en de Wijnkoop- groep en slechts berichten zal inhouden, ge richt op het herstel van de eenheid der arbei ders onder de vaan van de Communistische Internationale. Tot dit doel zullen vergaderingen worden belegd van de plaatselijke afdeelingen der Wijnkoop-groep, die geregeld zullen worden in overleg met het secretariaat der C. P. H., op welke vergaderingen ook een vertegen woordiger der Communistische Internationale aanwezig zal zijn en waar over de onmid dellijke toetreding tot de C. P. H. zal worder beslist. Voor het opnemen in de C. P. H. van de heeren D. J. Wijnkoop, G. van Burink, J. Brommert Jr. en J. Hoogcarspel zal de be slissing der Communistische Internationale zelf noodig zijn. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR SOCIALE k GENEESKUNDE. x Een dezer dagen is te Amsterdam in ed onder voorzitterschap van dr. M. van der Hoeve (directeur van den gem. geneeskundi gen dienst te Amersfoort) gehouden vergade ring opgericht de „Algem. Nederl. Ver. voor Sociale Geneeskunde". Deze vereeniging, die voortgekomen is uit Nederlandsche Vereeni ging van Schoolartsen en de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentelijke Geneeskun dige verzorging, stelt zich ten doel de be langen, de studie en de ontwikkeling van de sociale hygiëne en sociale geneeskunde in den ruimsten zin te bevorderen. Zij beoogt een band te vormen tusschen alle Nederland sche artsen, die hetzij in overheidsdienst, in particulieren dienst, dan wel zelfstandig werkzaam zijn op het gebied der sociale hygiëne of sociale geneeskunde. Ook voor belangstellenden, niet-geneeskum digen, is er gelegenheid om tot de Vereeni ging toe te treden, terwijl de Vereeniging hei zeer op prijs zal stellen als overheidslichamen tevens het orgaan der vereeniging. en particuliere organisaties zich als lid-begun stiger aanmelden. Naast het houden van wetenschappelijke bijeenkomsten, waar onderwerpen van so- ciaal-hygiënischen of sociaal-geneeskundigen aard zullen worden besproken, zal de Ver eeniging de uitgifte van het reeds 7H jaar bestaande Tijdschrift voor Sociale Genees kunde doen voortzetten; dit tijdschrift ii DE AMERIKAANSCHE GEZANT NAAR SCHIPHOL EN AALSMEER. 'V Gistermorgen bracht de Amerikaansche ge- zant, de heer G. J. Diekema, vergezeld door de heeren W. Westerman en jhr. P. J. Six, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Nederlandsch-Amerikaansche kamer van koophandel, een bezoek aan Aalsmeer, waar bij het bloemenveilingsgebouw benevens een kweekerij werden bezichtigd. Hierna begaf iet gezelschap zich naar het vliegveld te Schiphol, waar een rondgang werd gemaakt door het stationsgebouw en over het vlieg veld. Met veel belangstelling nam de gezant de verschillende inrichtingen in oogenschouw, terwijl van den toren de landing werd waar genomen van een juist uit Londen terugkee- rend toestel. Na verschillende vliegtuigtypen te hebben bezichtigd, vertoefde het gezel schap geruimen tijd in loods C, waar de hé- liocoptère staat gestationneerd. De heer Six gaf den gezant verschillende inlichtingen omtrent den bouw der toestel len. Te ruitn één uur vereenigde het gezel schap zich aan de lunch, aangeboden door de gemeente Amsterdam, in het restaurant.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7