mkiïiaarscliG Courant. RADIO. Rechtszaken Filmnieuws Binnenland HEERENBAAI Hendsrd twee en dertigste Jaargang. Zatcrda? Juni Alkmaar, 28 Juni 1930. verschaft U wolken, van jjenot. CINEMA EN THEATER. No. 1930 HANDELSAVONDSCHOOL TE ALKMAAR. Inschrijving van leerlingen voor den Cursus 1930—1931 heeft plaats on WOENSDAG 2 en DONDERDAG 3 JULI a.s., telkens des avonds van 614—9 uur In het gebouw der Handelsschool aan de Doelenstraat. Tot clc eerste klasse kunnen zonder examen worden toegelaten zij, die blij kens verklaring van het betrokken schoolhoofd dit jaar zes klassen der la gere school met vrucht hebben door loopen en geschikt worden geacht het onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen. Toelating tot de hoogere klassen hangt af van genoten voor-ontwikkeling. Zij, die de school reeds bezochten, moeten zich opnieuw aangeven. De Directeur verstrekt gaarne inlich tingen. De Directeur, J- H. DE GROOT. DRONKEN ACHTER HET STUUR Een auto-woesteling had zich Donderdag voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden. Volgens de tenlastelegging reed den tweeden Paaschdag de 34-jarige J. W. met zijn auto op den Nieuwen Zeeweg met zeer groote snelheid, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Dit had het treurige gevolg, dat hij tegen een geheel rechts van den weg staanden auto opbotste, waardoor een tweetal inzitten den, kinderen, zwaar lichamelijk letsel opliep en één van hen nog in het St. Elisabeth's gast huis wordt verpleegd. Een getuige had, naar de Tel. meldt, ver dachte dien middag dronken in een café te Zandvoort aangetroffen. Toen verdachte weg wilde rijden, trachtte de auto-bewaarder hem nog tegen te houden, doch hij stoorde zich daar niet aan. Getuige was naar het politiebureau gegaan om voor verdachte te waarschuwen, daar hij meende dat van diens rijden ongeluk ken moesten komen. De politie is hem toen met een anderen auto achterna gegaan. Het is een waarlijk sensationeele jacht geweest, want verdachte reed volgens den inspecteur van po litie, die hem trachtte in te halen 95 K.M. De inzittenden van den tweeden auto hielden hun hart vast en het mag een wonder heeten, dat er niet reeds eerder iets gebeurde. Op den Nieu wen Zeeweg botste de wagen met onvermin derde snelheid tegen den stilstaanden auto aan. Volgens de getuigen was de klap verschrikke lijk geweest. De andere wagen stoof letterlijk over den weg. Na de aanrijding zong verdachte, die uit zijn gezicht bloedde, Duitsche en Engel- sche liedjes. Door den president ondervraagd, verklaarde hij bijna nooit sterken drank te ge bruiken, Dien middag verkeerde hij in eenigs- zins weemoedige stemming en had vier cock tails gedronken. Tot op dat oogenblik kende hij dezen drank niet. De ambtenaar van het O. M,: U wist wel dat het geen limonade was. Van het gebeurde herinnert verdachte zich totaal niets meer. Het O. M., waargenomen door Mr. Andringa, verbaasde zich er over dat door het onverant woordelijk gedrag van verdachte geen dooden zijn gevallen, en eischte derhalve een gevange nisstraf voor den tijd van drie maanden. De verdediger, mr. Steenbergh, pleitte vrij spraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak over 14 dagen. BELEEDIGING. De vierde lnmer van de Amsterdamsche rechtbank dt .J heden uitspraak in de zaak tegen den 43-jarigen W. R. H. ter B. uit Naarden, verdacht van beleediging. Om streeks 14 Mei 1927 zou verdachte in een verkiezingsblaadje de Sirene, verschijnende te Naarden, een artikel hebben geschreven, waarin voor het raadslid P. Groenhart be- leedigende uitdrukkingen voorkwamen. De rechtbank achtte de ten laste gelegde een voudige beleediging bewezen, en veroordeel de verdachte tot een geldboete van 100. De eisch luidde 300. DE NIEUWE ZENDTIJDREGELING. Maandag a.s. wordt, zoo zegt het Hbl., de nieuwe, veelbesproken en veelbecritiseered re geling van de zendtijdverdeeling van kracht en reeds den eersten dag den besten blijft de A.V.R.O. buiten den aether. Het nieuwe num mer van de „Radiobode" begint derhalve dit maal zijn programma's voor Maandag 30 Juni niet met Hilversum en een andere nieu wigheid is „een keus uit Europa's omroep programma's" voor eiken dag van uur tot uur. De room dus van den internationalen radio-disch. Dinsdag en Donderdag zendt de A.V.R O. den geheelen dag en om iets van haar schade in te halen begint zij dan reeds 's morgens om 8 uur met gramofoonmuziek, waarna de parade van voortreffelijke programma-num mers tot middernacht voortduurt. Vrijdag a.s. is de A.V.R.O. van twaalven tot vieren aan het woord en daarmede is voor a.s. week de koek op. Naar wij vernemen is op het oogenblik van samenwerking tusschen de A.V.R.O. en andere omroepverenigingen nog geen sprake, ook omtrent nieuwe mogelijkheden van ruimer uitzending valt nog niets te vermelden. Het „algemeen programma" van Maandag wordt door de V.A.R.A. verzorgd van 's mi<f dags 12 uur af, zonder morgenwijding, 's Middags om 3 uur spreekt Anton Coolen, de katholieke winnaar van den prozaprijs voor letterkunde-1930, voor de microfoon, 's avonds is er een uitzending van het Kur- haus-concert te Scheveningen, evenals Woens dag d.a.v. Vrijdagavond brengt de V.P.R.O. over Hilversum een concert van een strijk- quartet en de K.R.O via Huizen nagenoeg den geheelen Vrijdag als algemeen pro- gramma-muziek van het K.R.O.-orkest. Wat de V.A.R.A betreft is nog vermeldens waard, dat zij in 't vervolg met de Soc. Ar beiders Radio-Omroep voor Vlaanderen zal samenwerken. Dez S.A.R.V. zendt Dinsdag en Vrijdagavond over Leuven, zoodat van 1 Juli af in onze taal de arbeidersomroep dus eiken avond (uitgezonderd des Donderdags) in den aether is; de programma's v/orden in onderling overleg samengesteld. Ten slotte wijzen wij er op, dat op 1 Juli a.s. weer de gewone ruil van golflengten tusschen Hilversum en Huizen zal plaats vin den. WIJNHANDELAARS. Te Scheveningen is de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de Veree- niging van Nederlandsche Wijnhandelaars Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging telt 145 gewone en 18 buitengewone leden. Het verslag memo reert in het bijzonder de inwerkingtreding van het Wijnbesluit. Ten aanzien van de po gingen om te komen tot een standaardflesch wordt gezegd, dat de modellen door de ver eeniging op eigen initiatief ingevoerd en die reeds een groot gedeelte van de behoeften van den handel dekken, door de Hoofdcom missie voor de Normalisatie in Nederlanc zijn overgenomen. DE CRISIS IN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Dezer dagen is het rapport verschenen van de Commissie, welke onder leiding van dr. J. Th. de Viser een onderzoek heeft in gesteld naar de moeilijkheden in de Nederl. Reisvereeniging. De naaste aanleiding tot de crisis is ge weest de z.g. Barcelona-reisde oorzaak van de crisis ligt echter, naar de meening der commissie, dieper. Zakelijke grieven hoopten samen met gevoeligheden van persoonlijken aard. Daarbij komt, dat bij de werkwijze der vereeniging de grens tusschen het geoorloof de en ongeoorloofde niet steeds gemakkelijk is te vinden. Aan de noodige tact, om con flicten te voorkomen of op te lossen, heeft het dikwijls ontbroken. De commissie bespreekt eerst de grieven tegen de commissie voor de zeereizen. Het mislukken van de Barcelonareis wordt in ïoofdzaak toegeschreven aan het in gebreke blijven van de Fabre-lijn. Van meer belang acht de commissie-De Visser het besluit van de commissie voor de zeereizen, dat de vrou wen der leiders hare echtgenooten op die reizen zouden mogen vergezellen en als zoo danig van de door de scheepvaartmaatschap pijen beschikbaargestelde gratis plaatsen zouden mogen profiteeren. Van dit besluit RASSENHAAT (ISIDOM GOLDBERG IN COMESTIBES). Een film met indrukwekkende dramatische tafreelen in de Cinema Americain. Ondanks het feit, dat er in deze film oor- logstafreelen voorkomen, spreekt toch uit dit werk een geest van verdraagzaamheid en onderlinge waardeering, die zeer sympathiek aandoet. De hoofdpersoon is Isidon Goldberg, een zoon van Russisch Joodsche ouders. Hij heeft in New-York twee zaken in comestibles, één in het Ghetto onder zijn eigen naam en één in de Iersche wijk onder den naam van Patrick Murphy. Het gaat Isidoor goed en hij laat zijn ouders overkomen en zij voelen zich in hun Amcrikaansche woning heel ge lukkig. Als „Murphy" heeft Isidoor kennis gemaakt met de dochter van een Ierschcn handelaar en tusschen beide jongelieden ont-- staat een sterke genegenheid. Plotseling komt het bericht van Amerika's deelname aan den grooten wereldoorlog. Isidoor neemt terwil- le van zijn meisje dienst bij het Ierenregi ment, tot groote droefheid van zijn ouders. Na zich in strijd dapper te hebben gedragen, raakt hij gewond. Als Murp,.y komt hij voor op de doodenlijst, maar als het Amerikaan- sche leger na den strijd in New-York zijn in tocht houdt, is Isidoor er bij. Aan zijn meisje heeft hij van uit Frankrijk zijn waren naanJ en godsdienst geschreven. Voor haar maakt dit geen verschil, wel voor haar vader, die eerst na een flinke les in verdraagzaamheid tot het huwelijk van zijn dochter met Isidoor zijn toestemming geeft. Het uitstekende spel over de geheele linie, doet deze film boeien van 't begin tot het einde. Zoowel in de komische als de drama tische gedeelten. George Jessel speelt op bij zondere wijze de hoofdrol. Heel sober, zon der de minste overdrijving, die hier bepaald geschaad zou hebben. Zijn vader en moeder worden prachtig gespeeld. Vera Gordon heeft in dergelijke rollen al meerdere triom fen gevierd. Patsy Ruth Miller is als de dochter zeer overtuigend. Verschillende mooie typen komen verder nog in deze film. Gustav von Sciffertitr is weer een scherp type als de Iersche vader. De oorlogstafreelen zijn kort, maar indrukwekkend. Mooi zijn de opnamen van de terugkeer in New-York. Een film, die ieder met genoegen zal zien. Natuuropnamen uit Peru en eenig komisch werk gaan aan het hoofdnummer vooraf. DE LAATSTE UITGAVE. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Het onderwerp dat „De laatste Uitgave" behandeld, mag wel zeer actueel worden ge noemd. Iedereen herinnert zich nog wel dat voor een paar weken de groote dagbladen van Chicago, onder leiding van de machtige „Chicago Tribune", den oorlog verklaarden aan de bandieten die de groote stad van het midden-Westen terroriseeren, nadat een re porter van de Tribune als slachtoffer van de band'eten-terreur was gevallen. Hier is het de San Francisco Chronicle die aan een bende dranksmokkelaars den oorlog verklaard. Een jong verslaggever van de Chronicle ligt het de bootleggers het vuur gevaarlijk dicht aan de schenen; het gelukt hen echter het gevaar af te wentelen op een jong advo caatje, den zoon van den assistent-chef- drukker Mc. Donald. Dit sensationeele nieuws weet de reporter nog juist voor het ter perse gaan van de laatste editie naar zijn c blad te telefoneeren. Hier demonstreert zich hebben meermalen leiders, ook niet-leden van de genoemde commissie, gebruik ge maakt. Bedoeld besluit kan nu, zoowel van de formeele als van de materieele zijde, wor den bezien. Formeel acht de commissie-De Visser het besluit niet te verdedigen; mate rieel beschouwd is er echter wel een en an der ter verontschuldiging of verklaring aan te voeren, hetgeen de commissie-De Visser aan nader uiteen zet. Zij acht het echter niet bewezen, dat de uitvoering van bedoeld be sluit de reiskas heeft benadeeld of aan de medereizigers kosten heeft veroorzaakt. De qualificatie van corruptie acht de commissie dan ook misplaatst, hoewel de handelwijze van de commissie voor de zeereizen zeker niet door den beugel kan. Omtrent het aan den heer Van Waard ver- wetene zegt, het rapport dat genoemde heer wel degelijk een verwijt van incorrectheid kan worden gemaakt, maar dat er geen re den is hem van- corruptie te beschuldigen. Naar de meening der commissie behoort een lid van het hoofdbestuur geen gunsten te vragen van een ambtenaar zijner vereeniging. Dit is een miskenning van de juiste verhou ding, welke er tusschen bestuurders en amb tenaren dient te bestaan. Ditzelfde is ook het geval bij hetgeen den heer De Leve is ver weten. Deze heeft echter niets willen ver heimelijken. Van corruptie is dan ook geen sprake. De commissie bespreekt dan uitvoerig de gestie van den penningmeester en komt tot de conclusie, dat deze op het punt van de afrekening van de Generale-1929 niet juist is geweest. Daarnaast spreekt de commissie gaarne als haar oordeel uit, dat het beheer van den heer Bakker over de hem toever trouwde reisgelden boven elke verdenking staat. Aan den heer Bakker is voorts verwe ten, dat de Bank, waarvan hij directeur is, zou profiteeren van de Nederl. Reisvereeni ging. Het is de commissie echter na onder zoek gebleken, dat deze verwijten ongegrond zijn. Op het beheer van den penningmeester is geen enkele aanmerking te maken. Uitvoerig bespreekt het rapport daarna de grieven tegen den voorzitter, mr. Van der Flier. De commissie is van zijn toewijding ten volle overtuigd. Wat zijn beleid als voor zitter betreft, kan de commissie zich niet aan den indruk onttrekken, dat hieraan verschil lende fouten kleven, die wellicht grooten- deelt voortspruiten uit persoonlijke eigen schappen, „les défauts de ses qualités", maar die dan toch voor den goeden gang van za ken niet bevorderlijk zijn geweest. Een zeker gemis aan takt, een onnoodig vergrooten der proporties, hebben het dikwijls moeilijk ge maakt om met hem samen te werken. De commissie somt dan verschillende aan gelegenheden op waarbij de voorzitter zeer ontactisch heeft gehandeld, o.a. de publicatie van het afkeurend oordeel over den leider der Barcelona-reis. Voorts het optreden van den voorzitter op de hoofdbestuursvergade ring van 1 Februari, met als gevolg het bij eenroepen van de buitengewone algemeene vergadering op 1 en 2 Maart j.1., die naar het oordeel van de commissie niet in het be lang der vereeniging is geweest. Ten slotte bespreekt de commissie het me dereizen van het gezin van mr. Van der Flier als gasten. Naar het oordeel van de commis sie kan hem hier geen enkel verwijt treffen. Aan het slot van het rapport behandelt de commissie de reorganisatie van de Ned. Reis vereeniging, die zij verdeelt in: lo. de interne organisatie der Vereeni ging; 2o. de financieele toestand, die naar het oordeel der commissie niet rooskleurig is, en 3o. de werkwijze der vereeniging, waar bij gezegd wordt, dat de Reisvereeniging, door haar groei haar oorspronkelijk karak ter voor een deel heeft verloren, waardoor ook de belangeloosheid der leiders en be stuurders voor een deel is verdwenen. raad van den A. N. D. B. heeft onlangs goed gekeurd dat het voorstel in een vergadering met de leden besproken zou worden, hetgeen gisteren dan ook geschied is. Het voorstel der patroons werd echter met een meerderheid van stemmen verworpen. Binnenkort zullen de diamantzagerspa- troons een vergadering beleggen ten einde vast te stellen wat hun verder te doen staat, aangezien het voor sommigen wellicht aanlei ding zou kunnen zijn hun bedrijven te sluiten. KAMPEEREN TE BLOEMENDAAL VRIJ. Naar aanleiding van besprekingen met de kampeerders-vereenigingen hebben B. en W. van Bloemendaa! besloten hun verbod tot kampeeren op het Bloemendaalsche strand in te trekken, zoodat ieder dus vrij is er zijn ten ten op te slaan. DREIGEND CONFLICT IN HET DIAMANTBEDRIJF? Naar de Telg. verneemt, heeft het bestuur van den A. N. D. B. Donderdagavond een vergadering gehad met een 300-tal diamant- zagers-leden in het Gebouw van den Wer kenden Stand te Amsterdam. De zagers- patroons hadden ten gevolge, van de scherpe concurrentie van Antwerpen zich genood zaakt gezien aan het A. N. D. B.-bestuur voor te stellen de loonen der zagers met 25 pCt. te verlagen. Zij zijn van meening dat zij den concurrentiestrijd met Antwerpen niet kun nen volhouden, indien zij voort moeten gaan op de oude arbeidsvoorwaarden. De Bonds- CENTR. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Donderdag is te Arnhem de tweejaarlijk sche algemeene vergadering geopend van den Centralen Bond van Transportarbei ders. De openingsrede werd omdat de voor zitter, de heer Brautigam, niet tijdig aanwe zig kon zijn uitgesproken door den heer A. Kievit, tweede-voorzitter. Spr. herdacht vooreerst hen, die aan den Bond door den dood zijn ontvallen: Arie Heykoop, Sannes secretaris van het scheidsgerecht in de Rijn vaart en mr. P. J. Troelstra. Met voldoening kon worden teruggezien op den groei van den Bond, die een groote plaats veroverde in het bedrijfs- en in het openbaar leven. Vervolgens was aan de orde de gedachten wisseling over de prae-adviezen van dr. C. F Schreve, oud-hoofdbestuurder-secret. der Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, en den heer E. Küpers over de wettelijke re geling van het ziekenfondswezen. Den tweeden dag sprak de heer dr. G. C E. Burger, de leider van den gezondheids dienst bij de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken, over „fabriekshygiëne". NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING. Onder voorzitterschap van mr. L. Ch. Be sier werd gister te 's Hertogenbosch de zes tigste Algemeene Vergadering der Neder landsche Juristenvereniging gehouden. De vergadering van werd bijgewoond door den burgemeester van Den Bosch, mr. v. Lan schot; de min. v. Justitie, mr. Donner, heeft toegezegd in de vergadering van heden aan wezig te zullen zijn. Nadat de voorzitter alle aanwezigen wel kom had geheeten, sprak hij een volgende rede uit over de taak van den rechtercommls saris. Op den eersten dag der vergadering werc een burgerrechtelijk onderwerp behandeld nl het hypotheekrecht op onroerende goederen Het bestuur had de volgende vragen ge steld: Voldoet de regeling van het hypotheek recht op onroerende zaken aan de behoeften? Zoo neen, welke wijzigingen moeten hier in worden aangebracht? Praeadviezen waren hierover uitgebracht door mrs. P. R. Hoorweg en J. Leopold. MILITAIRE GASOEFENINGEN TE LEIDEN. De gaskamer niet gevaarlijk voo: de omgeving. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Ter Laan in verband met het stich ten van een inrichting tot het houden van militaire gasoefeningen te Leiden heeft de minister van Defensie geantwoord: Het heeft aanvankelijk in de bedoeling ge legen, een gaskamer te stichten op het ter rein van het voormalig militair hospitaal aan den Morschweg te Leiden. Aangezien echter, in verband met den afstand tot de omringen de perceelen, niet de volstrekte zekerheid kon worden verkregen, dat het gebruik van de gaskamer in geen enkel opzicht bezwaren voor de omgeving zou opleveren, heeft de minister besloten, die gaskamer elders te doen oprichten. Onder „gaskamer" wordt verstaan een eenvoudig steenen gebouwtje, waarin een ruim lokaal met toegangsportaal, dat als „schutsluis" werkt. Zooals reeds aan de Tweede Kamer werd medegedeeld in de Mem. van Antwoord be treffende de Defensiebegrooting 1930, dient genoemd lokaal voor het daarin houden van oefeningen in den gasbeschermingsdienst en de koortsachtige haast die het moderne dag bladbedrijf kenmerkt, en als even later de machtige rotatiepersen gaan draaien, ziet de oude Mc. Donald dat zijn zoon door drank smokkelaars is omgekocht. Er doen zich nu ten aantal dramatische momenten voor, die uitmunten door fijn spel. Terwijl de persen dreunen doet een misda diger zijn werk, een ontploffing volgt en na enkele oogenblikken staat het gebouw van de Chronicle in brand, de wraak der drank smokkelaars. Een afgeluisterd telefoongesprek speelt hen tenslotte toch nog in handen der politie, waarmee de weg vrijgemaakt wordt, niet al leen voor het geluk van een drietal jonge menschen, maar ook voor dat van den ouden Mac Donald. De spanning in deze film is van het be gin tot het einde goed volgehouden en bereikt soms zelfs een ongekende hoogte. Natuurlijk ontbreekt een klein liefdesgeschiedenisje niet in deze frissche Amerikaansche film. Het Geheim der golven. Het Geheim der golven is de titel van het tweede hoofdnummer, waarin Marcel la Al- bani en Wilhelm Dieterle de hoofdrollen ver vullen. Als de pastoor die het geheim zal oplossen geeft Dierle prachtig spel te zien. Van 't voorprogr. noemen we nog 'n vlieg- film en een film over Indianen en meer, die op zeer gelukkige wijze foto- en teekenfilm combineert. EEN LIEFDESHISTORIE VAN EEN KONING UIT ONZEN TIJD VERFILMD? „Verboden liefde", in het Victoria-theater. Het zal wel niet zoo zijn, maar het heeft er dan toch allen schijn van, dat er thans in het Victoria-theater een film draait, die de gebeurtenissen in het Koemeensche ko ningshuis uit de laatste weken tot onderwerp heeft. Men oordeele: de jonge koning van Balkanië voelt zich weinig thuis op den troon, het is hem te weinig afwisselend, hij wil meer zichzelven kunnen zijn. Dat is hem slechts ééns per jaar toegestaan op het feest der eere-garde. Op zoo'n feest ontmoet hij op het balkon van het hotel een vreemde dame, die daar op haar doorreis was afgestapt. Koning Carol pardon, hij heet Michaël de Vierde schijnt licht ontvlambaar en wenscht nadere kennismaking, die hem dan ook wordt toegestaan, maar niet dan nadat de bekoorlijke Marie de Floriet hem eerst de deur tegen den neus heeft geworpen en daar na de kracht van hare vuisten op zijn wang heeft beproefd. Kortom, zij komen tot elkaar, ondanks hof-etiquette en wat dies meer zij. Maar dan komt haar oom, de eerste minis ter, haar bezweren dat zij, als zij werkelijk houdt van den koning, diens liefde moet ver loochenen, omdat hij bij een verbintenis met haar zijn kroon zal moeten neerleggen en dan dreigt er revolutie in het koninkrijk. Zij voldoet aan dat verzoek, maar slaagt er niet in om haar rol vol te houden, als Z.M., na eerst woedend te zijn vertrokken, nog eens terugkomt. Hij neemt haar mee in zijn auto en wil met haar over de grenzen gaan, zijn volk in den steek latend, dat: door hem ver eerd werd met een abdicatie-acte. Maar een trouw grenswachter houdt hen tegen, betoo- gende dat het volk den koning en diens ge liefde opeischt. Waarop dan natuurlijk een terugkeer volgt, de troonsafstand wordt te niet gedaan, Michaël en zijn gemalin wor den koning en koningin. Ramon Novarra, die al zoo menige Schla ger heeft gemaakt, vervult in deze film de rol van koning Michaël en speelt die mees- Als het rusteloo2e klokje Eindelijk het rustuur slaat, Als de rustelooze werker Na zijn dagtaak rusten gaat Vindt hij thuis zynstoel,zijn vrouwtje, En zijn vuurtje en zijn thee Een fyn pijpje DOUÜ/E EGBERTS Completeert het rust idee. CUj«9« Door«nbo» ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PERONS AJ voor het controleeren van de gasdichte af sluiting der gasmaskers. De atmosfeer in het lokaal wordt daartoe vermengd met een traanverwekkend gas van een zoodanige ge ringe concentratie, dat het geheel onschade lijk is. Er is dan ook geen sprake van, dat de gaskamer voor de omgeving bepaaldelijk ge varen zou kunnen opleveren, doch om elke ongerustheid in deze te voorkomen, is vast gesteld, dat de gaskamer ten minste 50 m. van bewoonde gebouwen verwijderd zal moe ten blijven. Het is n.1. practisch gebleken, dat, ook onder ongunstige omstandigheden, boven dien afstand geen hinderlijke, zij het ook overigens onschadelijke, invloeden kun nen optreden door uit de gaskamer eventueel ontwijkende gassen. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Gisterochtend is te Utrecht, in het Jaar beursgebouw, de 153ste jaarvergadering der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel begonnen. Alvorens de vergadering te openen, maakte mr. C. H. Guépin dankbaar gewag van een at tentie door het bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs aan de Maatschappij bewezen, dat een fraai bloemstuk voor de bestuurstafel had doen plaatsen. Voorts heette de voorzitter welkom den afge vaardigde van het departement van arbeid, h. en n., den heer Heringa. Wij apprecieeren het als steeds, zeide spr., dat uw departement hier vertegenwoordigd is. Aanstonds hopen wij hier te zien den burgemeester van Utrecht, oud minister Slotemaker de Bruine en ook later ir den ochtend Z. Exc. Colijn, die hier een refe raat zal houden. Voorts verwelkomde spr. den heer Graadt van Roggen, secr.-gen. van de Nederl. Jaar beurs, oud-minister Posthuma en de vertegen woordigers van de Nederl. K. v. K. in het bui tenland. Op voorstel van mr. Guépin werden daarna door de vergadering telegrammen van hulde verzonden aan de koningin, de koningin-moeder en den prins. De Voorzitter der Maatschappij, de heer mr. C. H. Guépin, hield een openings-rede over den economischen toestand en het plan van Briand. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer mr. C. Guépin, die als zoodanig aftrad, maar wegens zijn kwaliteit als voorzitter her- kiesbaar was. Gekozen werden de heeren H. A. J. de Bijll Nachenius, directeur van werf „Con- rad" te Haarlem, jhr. F. W. L. de Beaufort, di recteur van de Incassobank te Rotterdam en P. C. ter Kuile, industrieel te Almelo, Daarna werd het jaarverslag uitgebracht en besproken. De begrooting werd vervolgens na eenige be spreking ongewijzigd vastgesteld. De heer Jan Schilthuis uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur, hield daarna een rede over „Het transitoverkeer van Nederland en d* gevaren, die dit bedreigen". ter lijk, tot in kleine bijzonderheden goed ver zorgd. Renee Adoree geeft een jonge dame, die eerst zoo vertoornd was en later toch van den koning ging houden, prachtig weer. Mede door het goede spel der anderen en de werkelijk mooie opnamen wij noemen b.v. het waterfeest en het hofbal is de film Verboden liefde" een bezoek ten volle waard. Aan het hoofdnummer gaan een sportco- medie met Lew Cody en Aileen Prince in de hoofdrollen vooraf en natuurlijk een jour naal met verschillende interessante foto's van het wereldgebeuren. Walter Janssen als violist met Greté "heimer, op de vóórpagina en gravin Ester- tazy, in 't midden der aflevering hebben nu de groote photo. Portretten met bijschriften of met levensbizonderheden worden er in aangetroffen van Jeanne Lee, de Hongaar- sche danseres; Greta Garbo, de Zweedsche filmster; den tooneelspeler Alex. Hoek naar aanleiding van z'n vijf- en twintigjarige too- neelloopbaan, met daarnaast een afbeelding van hem als boer Kazebier in „Filmkoorts Gilbert Roland, die o.a. in de film Margue- rite Gauthier van Dumas, de rol van Armand Duval creëerde; Joh. Heesters en Lotte Bart- schat in het reeds genoemde „Filmkoorts". Leo Kok, de jonge musicus, verbonden aan het gezelschap van Carl Tobi, enz. Daarbij de gewone lectuur(verhaal)rubrieken, waar onder de aandacht trekt „Een paradijs in de Middellandsche Zee" het eiland Corsica en een pianostukje „Met Vacantie uit", van Eva van Dantzig.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9