Doorzitten Buitenland Binnenland ITALAANSCH INSTRUCTEUR GEDOOD. TYPHUS IN SJANSI. NIEUWE DAAD VAN SABOTAGE? BOMMENWERPERS VEROORDEELD. Een doodvonnis, zes beklaagden kregen gevangenisstraf. COMMUNISTISCHE BETOOOING. Voor het Poolsche gezantschap te Parijs. EEN NIEUW SCHANDAAL? STORM BOVEN NEW FOUNDLAND. Harbour Orace geteisterd. TREIN ONTSPOORD MET ZONDAGS- REIZIGERS. Negen gewonden. EEN VREEMDSOORTIGE STAKING. Doorzitten bfj wielryden verzacht en geneest men met deelte van het programma en weer voor een niet zoo groot publiek als 's middags. No 1 was „Kunst en Strijd", Aalsmeer, dir. P Swager. „Ellen" van Olman zong men zeer beschaafd en mooi genuanceerd. Jammer dat de tenoren bij „Gij liefste", enz., wat te genvielen. Mooie pianissimo's. „llbianco e dolce cogno" (Vijfstemmig madrigaal over thema's) van Arcadelt van O. Vacchi, was heel iets anders dan het voorgaande, ook moeilijk, maar met groot verschil van in houd, heel mooi uitgevoerd. 2. „De Volksstem", IJmuiden, dir. J. Post, begon met een frisch gezongen „Verrijzenis", van Dlmon. In „Stort, o, Arbeiders" van Keja had men meer kunnen nuanceeren. 3. „Kunst aan het Volk", den Helder, dir. C. W. Rusting. Misschien wat te sterk, als bij het begin van het 2e couplet in „Vrede" van Koop, anders ook wT goed geslaagde gedeelten (le couplet). In het 3e soms wat eentonig. „Eenheid" van de Nobel. Begin der drie coupletten goed. Laatste regel van het 2e dacht me te sterk gezongen, bij de herhaling klonk het beter. Slot van het nummer maakte effect. 4. „De Stem des Volks", Alkmaar, dir. P. 'A. Blaauw, waagde zich aan de „Winter", het veelgezongen, geliefde koor van Loots. Maar gevaarlijk is het ook. Blaauw behan delde het voorzichtig en wist ongelukjes te voorkomen. In 't laatste couplet een beetje ruw. Met „Morgenrood" uit Castricum, /waarvan Blaauw ook dirigent is, zong de „Stem" „Ave Verum" van Mozart. Men gaf er een welgeslaagde auditie van. Misschien hier en daar wat te forsch. 5. „Morgenrood", Castricum, zong nu ui- leen „Morgenrood" van de Nobel. Het koor bestaat sedert Januari van dit jaar en de di rigent had wijselijk slechts één nummer ge nomen. In 't begin wat schuchter werd het allengs beter. De mannenstemmen zijn an ders tegenover sopranen en alten wel wat zwaar. 6. „Stem des Volks", Wormerveer, dir. 'Ant. Krelage. 'n Klein ensemble, zingt be schaafd en zuiver „Die Nachtigall" van Mendelssohn. Hetzelfde viel eveneens ten deel aan „De Strijders" van Olman. 't Was goed gecultiveerde zang. Om kwart voor ne gen was dit in alle opzichten geslaagde zangersfeest geëindigd.A. K. i HET HONGAARSCHE KONINGS- VRAAGSTUK. Wat men in Hongarije denkt. öt correspondent van het Hbl. te Boeda pest schrijft: In tegenstelling met andere vroegere ge- legenheden willen de geruchten, dat in de naaste toekomst met een oplossing van het ikoningsvraagstuk zou te rekenen zijn, niet .verstommen. Te ontkennen valt niet, dat de legitimisten in den laatsten tijd verrassend activer zijn ge worden en dat alle partijen aan de legitimis- tische actie deelnemen. Verleden Zondag spraken in Nagykanizsa de oud-ministers graaf Aladér Zichy van de christelijk-socialen, baron József Szterinyi van de regeerings- partij en Tibor von Kallay van de liberale op positie en Zondag spraken in Szombathely graaf Albert Apponyi (onafhankelijk), graaf Ferene Hunyady (christelijke oppositie) en Marcel! Baracs (democratische partij). Daarbij verklaarde baron Szterényi, die in den laatsten tijd als financieele specia liteit Hongarije herhaaldelijk op verschillen de conferenties heeft vertegenwoordigd, na drukkelijk, dat Hongarije op het oogenblik in het koningsvraagstuk niet meer alleen stond. Naar de christelijk-sociale afgevaardigde Albin Lingauer in zijn blad „Vasvarmegye'- meedeelt, zal „Otto II" binnenkort zijn staats examen afleggen voor een commissie, die door een Hongaarsche protestantsche dis trictsschool opnieuw zal worden gepresi deerd, ten einde te voorkomen, dat gezegd zal worden, dat hij een eenzijdig katholieke opvoeding ontvangt. Volgens Lingauer heb- ven zich de kansen van Otto in den laatsten tijd heel wat verbeterd. Lord Rothermere zou hebben ingezien, zich vergist te hebben, toen hij de troonsbestijging van een Habsburger een gevaar noemde en de tegenstand uit het buitenland zou van week tot week geringer worden, zoodat, schrijft Lingauer, binnen korten tijd de oplossing van het vraagstuk geen gevaar meer zal opleveren. BEDREIGING TEGEN VLAMINGEN. De Vlaamsche nationalist Ward Hermans heeft bij de Kamer een verzoek tot interpel latie ingediend over de beteekenis van de woorden, gesproken door den premier Jas- par op een banket in een Brusselsch onder wijsinstituut, n.1. dat de Fronters overal en zonder verpoozen moeten worden vervolgd, en het feit dat kort nadien verscheidene aan vallen hebben plaats gehad op Vlamingen en Vlaamsche instellingen en Ward Hermans zelf brieven met doodsbedreigingen heeft ontvangen. ANTI-COMMUNISTISCHE WETS ONTWERPEN IN FINLAND. De Finsche regeerirtg is voornemens in de buitengewone parlementszitting, welke Mor gen begint, drie anti-communistische wets ontwerpen in te dienen. Het eerste bevat be palingen ter bescherming van de republiek, het tweede scherpere persvoorschriften en het derde wijzigingen van de kieswet. Het eerste machtigt den president verorde ningen uit te vaardigen ter waarborging van viligheid, orde en rust in den staat, zoodra die bedreigd worden. Deze verordeningen moeten onverwijld aan het parlement worden voorgelegd, 't welk ze kan wijzigen of op heffen. Het doel van de ontwerpen is tegen het communisme te kunnen optreden. HET SPAANSCHE ANTWOORD OP BRAND'S MEMORANDUM. Het antwoord' van Spanje op het memo randum van Briand is Zaterdag gepubü-: ceerd. Ten aanzien van de door Briana ge dachte uitvoerende organisatie (een perma nente politieke commissie) zegt de Spaansche regeering dat het noodig is, dat de a.s. vol kenbondsvergadering zich niet alleen bezig houdt met alle kwesties betreffende de sa menstelling tran deze commissie en de benoe ming van haar leden, maar ook met die kwes ties, welke verband houden met de principes van beperking, welke het memorandum be vat. Men moet rekening houden met de met den Volkenbondsraad en den Volkenbond op gedane ervaringen. De Spaansche regeering meent, dat de eerste werkzaamheden, die door de in het memorandum genoemde commissie verricht zouden moeten worden, even goed door den Volkenbondsraad gedaan kunnen worden, lil het bijzonder kan de Volkenbondsraad de uit werking van het algemeen programma voor Europeesche samenwerking op zich nemen. Een luitenant der genie, Giuseppe Chesti, instructeur van het Albaneesche leger, is Donderdag, toen hij per motorfiets langs den weg Skoètari—Sciroco reed, door een onbe kende gedood. De Albaneesche regeering heeft de Ita- liaansche haar leedwezen betuigd. Het lid van de internationale commissie tot leniging van den hongersnood, de Zweed- sche predikant Wester is te Poetsjan (Sjanst) aan typhus gestorven. Het is het vierde slachtoffer van de missie in China. De typhus breidt zich in vijftig districten van Sjansi uit. Verplegend personeel is ontbo den. Op de spoorlijn ParijsMarseille is in de nabijheid van Melun een daad van sabotage vastgesteld. Een uit Melun komende trein, die in de richting van Montgeros reed, liep op een zwaren dwarsligger, die op de rails was gelegd. Er werd echter geen schade aangericht. De rchtbank te Lemberg heeft - uitspraak- gedaan in het proces tegen de OekrainSche organisatie, beschuldigd van den bomaan slag op het jaarbeursgebouw te Lemberg (Polen) in Juli 1920. De voornaamste beklaagde werd ter dood veroordeeld, vier anderen tot vier jaar tucht huisstraf, twee tot drie jaar en een tot twee jaar. Negen personen werden vrijgesproken. Hét N.T.A. meldt uit Parijs dat ongeveer 40 personen voor het Poolsche gezantschap hebben gedemonstreerd. Zij1 wierpen met steenen eenige ruiten in en namen aaarna de vlucht. Er hadden geen arrestaties plaats. De betoogers zouden communisten zijn ge weest. Te Dresden is Donderdag een Russisch Koopman gearresteerd, Oeraltsef genaamd. Volgens het Berl. Tbl. zou men een groot schandaal op het spoor zijn gekomen, dat loopt over een vervalsching van een docu ment, waarin aan Oeraltsef 250.000 mark werd toegezegd, en zou men een afgevaar digde van den Pruisischen Landdag bij de zaak betrokken zijn. Een hevige met hageslag gepaard gaande onweersstorm ontlastte zich boven Harbour Grace en omgeving en richtte groote schade aan. Twee personen werden gedood. Dertig visschersschepen zijn in de haven omgesla gen. Zondagmiddag zijn volgens een bericht uit Weenen, in de nabijheid van het station Simmering, drie wagons ontspoord van een trein, die geheel gevuld was met Zondagsrei zigers. Negen pasagiers werden min of meer ernstig gewond. Ongeveer duizend mijnwerkers van de kolenmijn Silverwood bij Rotherham hebben Vrijdag om een zonderlinge reden het werk neergelegd. De directie had hun medege deeld dat de mijn Zaterdag en Maandag ge sloten zou zijn en daarop richtten de werk lieden tot haar het verzoek om ook Dinsdag het bedrijf stil te zetten, zoodat zij' op steun geld wegens werkloosheid' aanspraak konden maken. De mijneigenaar weigerde dit verzoek en de mijnwerkers zijn toen naar huis gegaan en voerden geen slag uit. Nu kunnen zij in het geheel niet meer voor steun in aanmerking komen, opdat zij stakers zijn geworden. DE LEIDSCHE LUSTRUM- FEESTEN. De Leidsche correspondent van het Hbld. schrijft d.d. 28 Juni: Wij zijn aan het einde van de lustrum week. Reünisten zijn er niet meer, behalve dan een enkeling, wien het scheiden nog te zwaar valt. De straatversiering heeft haar glans al lang verloren; het groen is ver dord en geel geworden, de feestverlichting wordt vanavond voor de laatste maal ont stoken. Maar voordat de lustrumweek offi cieel gesloten wordt, laait de feestvreugde nog even fel op; vanmiddag op De Kaag bij de derde en voor zoover ons thans bekend is, de laat6te opvoering van „De Vliegen de Hollander", en vanavond in het Lunapark. «Zooals verwacht mocht worden, waren voor het waterfeestspel opnieuw alle rangen uitverkocht, en er moeten er nog zeer velen zijn geweest, die er niet in slaagden om een plaats te bemachtigen. Een laatste, populai re voorstelling zou daarom wellicht ge- wenscht zijn. De derde opvoering van Nij- hoff's spel had nu althans stralenden zonne schijn. Fleuriger nog werd nu het kleuren spel, maar Stavoren en het kasteel verloren tegen den helderblauwen hemel het onheil spellende van de twee eerste opvoeringen met dreigende wolkengevaarten. Er zijn vandaag nog wat particuliere feest jes, diners, soupers en natuurlijk danspar- Doos 30, Tube 80 ct. PURl tijen. Zoo gaan Edwarda met haar gevolg en de Hollander vanavond op bezoek in Noordwijk, waar de burgemeester, de heer Van de Mórtel, het gezelschap zal ontvangen in het Casino der Noordwij ksche Sportver- eeniging. En in het Lunapark stierf het Lustrum 1930. Na een avond van uitgelaten feest vreugde, waar studenten en burgerij spron gen en hotsten, waar stoomcarousel, zweef molen, rupsbaan en al die andere „spullen" weer stampvol waren. Het einde met lucht- kanonnaden, luchtslangen, magnesiumtour- billons, zwermfontijnen en brillantboomen; met een pyrografisch vuurfront, een schitter- front de Aigretten van Tuni6; met een Egyp tische pyramide en magnesiumwaterval. En dan tot slot de groote brillantslotdecoratie; het corpswapen met de vijf pijlen en het „Vri- tus Concordia Fides". Het Lustrum 1930 is historie! EEN SLAGADER DOORGESNEDEN. Te Haulerwijk was de winkelier R. bezig met het aanbrengen van jalouzieën voor het winkelraam. Hierbij viel een mes uit zijn handen, waardoor hij een diepe snede in het dijbeen bekwam. Een slagader werd getrof fen en doorgesneden, waarom de getroffe ne met spoed naar het ziekenhuis overge bracht moest worden. WONING TE DWINGELO DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Dwingelo werd de woning van den heer W. Hoogeveen door het hemelvuur ge troffen. Onmiddellijk stond het geheele huis in lichte laaie. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De bewoners, die door den schrik versuft waren, konden zich ter nauwernood redden. EEN ZWERVER VERDRONKEN. In een moddersloot onder Zoeterwoude is het lijk van een 75-jarigen zwerver gevonden. De man lag voorover met het hoofd in de modder. In verband hiermede is aangehouden en naar Den Haag overgebracht een 65-jarige zwerver, die enkele uren te voren met den verdronken man op de plaats waar het lijk' werd gevonden, was gezien. NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. Het Nat. Comité tot steun van den Ned. Bond in Duitschland, jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën, eere-voorzitterjhr. E. J. M. Wittert, luit. gen. b.d., voorzitter; C. -F. Poortvliet, secretaris, schrijft aan het Hbld.: Eenige weken geleden werd door ons Co mité in de dagbladen een verzoek gedaan om geldelijken steun, ten einde de uitzending van in Duitschland wonende zwakke Neder landsche kinderen naar Nederland mogelijk te maken. Voor uitzending komen eenige honderden kinderen in aanmerking, doch hiertoe kan nog niet worden overgegaan, daar nog niet over de noodige geldmiddelen wordt be schikt. Landgenooten, laten wij allen, die dezen zomer weer een prettige vacantie hopen door te brengen, een kleinigheid afzonderen, op dat ook deze kleintjes, door een verblijf van zes weken in het Vaderland, eenige ontspan ning hebben, en met blozende gezichtjes, aan gesterkt huistoe kunnen gaan. Weest voor uw gift, hoe gering deze ook moge zijn, van de dankbaarheid dezer klein tjes en hunner ouders overtuigd. Laat ons daarom allen een steentje bijdra gen zoodat binnenkort het eerste transport Nederlandsche kinderen den Vaderlandschen bodem kan betreden. Giften worden gaarne tegemoet gezien op de postgiro-rekening van den secretaris van het comité (C. F. Poortvliet, Waldeck Pyr- montlaan 1, Rijswijk, Z.H., No. 155247). BUREAU VOOR AUTEURSRECHTEN. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van het Bureau voor auteursrechten van de Vereeniging van Let terkundigen is benoemd tot president-com missaris de heer Henri van Wermeskerken, voorzitter van den Bond van Nederlandsche en tot gedelegeerd commissaris de heer mr. H. L. de Beaufort. DE RIDDERDAGEN TE BREDA. Zaterdag vonden te Breda de Ridderdagen plaats, zooals die reeds vorige jaren, 1924 te Amsterdam, 1926 te Rotterdam en 1928 te Arnhem gehouden zijn. Deze dagen bestaan in de ontvangst van een 90-tal ridders, dra gers der Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier. Het doel dezer ridderda gen is, dezen oud-gedienden van de Kon. Marine en O.T.-leger te toonen, dat er nog een breede schare van Nederlanders is, die nog niet vergeten heeft wat heel Nederland en de Overzeesche gewesten aan die vetera nen te danken hebben, en daarom werden heden deze Ridders ook te Breda met groote hartelijkheid en geestdrift ontvangen. Om elf uur vond Zaterdag aan het station de ont vangst der Ridders door het Uitvoerend Co mité (voorzitter de heer H. W. Venker), plaats. Vandaar trok het gezelschap, onder het spelen van eén marsch, naar het Van Cooth- plein, waar een krans werd gehecht aan het in de nis van het hotel van Ham geplaatste boratbeeid van wijlen den generaal-majoor P. P. H. van Ham. Daarna begaf de stoet zich naar het stad huis, waar de officieele ontvangst plaats greep. Na deze plechtigheid waren de Ridders de gasten van den Gouverneur der Kon. Mil. Academie, die hun een Brabantsche koffie tafel aanbood. Bij deze gelegenheid werd een 4-tal ridders, die hun zilveren Ridderschap vieren, gehuldigd. De gouverneur van de Kon. Mil. Academie heette de Ridders en ge- noodigden hartelijk welkom. Hij vertolkte de groote vreugde van het bestuur der acade mie en haar jeugdige bevolking, om de Rid ders te mogen ontvangen. Uiteraard, aldus spreker, wordt bij dit op- leidings-instituut van de officieren van het Nederlandsche en het Nederlandsch-Indischc leger persoonlijke dapperheid hoog vereerd en heeft het dan ook voor ons een bijzondere bekoring zoovelen wakkeren mannen, die ender moeilijke omstandigheden hun moed aan beleid en trouw hebben weten te paren, een bewijs van onze sympathie te mogen ge ven. Een krans werd neergelegd bij de gedenk plaat van de in Ned.-Indië gesneuvelde offi cieren, welke plaat zich bevindt in een der zalen der K. M. A. De K. M. A. en het Ethno- grafisch museum werden vervolgens bezich tigd. Om 4 uur werd den Ridders een tocht met autobussen aangeboden, om hen daarmede de omstreken van Breda te laten zien, terwijl om half-zeven een feestmaaltijd plaats vond, waarbij aanzaten Z.Ex. de minister van de fensie, het eere- en uitvoerend comité en ver schillende civiele en militaire autoriteiten. Gisterochtend vond een vergadering plaats van den Bond van Ridders in de K. M. A. Vervolgens een lunch in een van de restau rants der stad, waarna de Ridders wederom huistoe gaan. VERWARMING VAN GEBOUWEN. Dezer dagen hield de Hinderwetvereeni- ging, onder voorzitterschap van den heer ir. M. E. H. Tjaden, te 's-Gravenhage, een ver gadering van leden en genoodigden, waarin door den heer ir. F. G. Unger, technisch lei der der warmtestichting een voordracht werd gehouden over: „Verwarming van gebouwen als sociaal-technisch element in onze huidige samenleving". In het bijzonder wees spr. op de noodzake lijkheid Om bij de uitgebreide installaties, zooals die tegenwoordig voor groote gebou wen en gebouwengroepen (wijk- en blokver- warming) tot stand komen, naast de techniek ook de rendabiliteit in het oog te vatten. Voorts wees hij op hetgeen men, zoowel uit een oogpunt van bouwen, installeeren, als van gebruik onder een rationeeie lokaalver warming moet verstaan. In den namiddag hield de inspecteur van den Arbeid, de heer D. J. Burger, een voor dracht over het bestrijden van trillingen en geraas van werktuigen. Spr. wees er op, dat bij het tegengaan van hinderlijke geluiden, dikwijls ten onrechte wordt aangenomen dat dit geluid door den scheidingswand heendringt. In zeer vele ge vallen wordt hinderlijk geraas voortgeplant door de fundeering van de machine en de vloerconstructie tot in den scheidingswand. Men spreekt in dit geval van contactgeluid of vloergeluid, in tegenstelling met luchtge- luid, waarvan sprake is indien het geluid in hoofdzaak wordt voortgeplant door de lucht en daarna doof den muur. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Op den laatsten congresdag van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. A. C. Josephus Jitta de toe hoorders vergast op een zeer interessante re de, die meer het karakter van een causerie droeg, over: „Het groote wonderland in Amerika en het kleine Nederland". In de voortgezette vergadering heeft bij het onderwerp „Streekbelangen" mr. Von Baum- hauer uit Amsterdam nog aangedrongen op behandeling van het wetsontwerp tot herzie ning der Woningwet, dat z.i. na het juiste voorontwerp weer volkomen onjuist van strekking geworden is, n.1, ter zake van de schadeloosstelling aan grondeigenaren. Het hoofdbestuur heeft zich ter zake diligent ver klaard. Bij het punt „détailhandel en duurte", maakte de heer Grunwald uit Den Helder de opmerking, dat de hier en daar in de depar tementen tot uiting gekomen meening, als zou de distributie van levensmiddelen via grossierwinkelier oneconomisch zijn, niet juist is. Alleen dc scherpe concurrentie ver zet zich daartegen. Spr. lichtte zijn stelling nader toe. Als plaats der volgende jaarvergadering werd Deventer aangewezen, waar het depar tement tegen dien tijd een tentoonstelling voorbereidt van het werk der Maatschappij in haar ruim 150-jarig bestaan. De heer P. A. Haakman Jr. uit Den Haag die voor de 1ste maal de algemeene vergade ring bijwoonde, dankte het dep. Utrecht en den voorzitter tot slot. EENHOOFDIGE LEIDING VAN HET P. E. N. Op het voorstel van Ged. Staten van Noord- Holland, om aan den directeur van het P.E.N., den heer Smit Kleine, eervol ontslag te verlee- nen, met behoud van zijn volle salaris tot aan den datum, waarop zijn pensioen zal Ingaan, is door de commissie van rapporteurs eenige crl- tiek uitgeoefend. Een der leden stelde de vraag of men tegen over een gewoon ambtenaar even royaal zou handelen, indien men op zijn diensten niet lan ger prijs stelt. Een ander lid was van oordeel, dat de voorgestelde maatregel voortvloeit uit gemis aan bekwaamheid in de leiding van het bedrijf. Maar dan zou men eerder verwachten dat de bepalingen van het ambtenaren-regle ment zonder meer zouden worden toegepast. Voor «en zoo belangrijk financiëel offer vanwe ge de provincie was dan geen reden. Het aanwezige lid van Ged. Staten gaf een overzicht van de voorgeschiedenis dezer zaak. Voor Gedeputeerden is komen vast te staan, dat reorganisatie van het bedrijf gewenscht was en dat met de tweehoofdige leiding diende gebroken te worden. De aangewezen oplossing was den heer Van Oldenborgh, die reeds sedert vele jaren in de leiding van het P.E.N. een zoo belangrijke rol had gespeeld, de leiding van het P.E.N. toe te vertrouwen. Door de medewer king van den heer Smit Kleine kon deze oplos sing worden voorbereid. Daaraan was het groo te voordeel verbonden, dat een formeel onder zoek nu verder overbodig was en het bedrijf onberoerd kon blijven van iedere opschudding of opspraak, welke steeds van een formeele en officieele en quête het gevolg is, hoe ook dat onderzoek ten slotte uitvalt. Het ligt in dezen gedachtengang voor de hand, dat Ged. Staten meenden met gerustheid te kunnen heenstap pen over het financieele offer, daar een belang rijk grooter bedrijfsbelang met een geruischloo- ze reorganisatie gediend was, Dat men jegens den leider van het bedrijf, van .wiens toewijding en liefde tot het bedrijf men tot het laatste oogenblik overtuigd was, en die in de eerste jaren door zijn actieve propa ganda de doordringing der electriciteit «O Noord-Holland had bevorderd, een andere re geling meende te moeten treffen dan in het ambtenaren-reglement is voorzien, lag voor de hand. Hierin moet geen ongelijke rechtsbedoe ling ten opzichte van hoogere of lagere ambte naren gezien worden. De raad van toezicht heelt zich met deze re geling unaniem vereenigd. Na deze uiteenzetting verklaarden verschil lende leden een duidelijk inzicht in de verhou dingen le hebben gekregen. Zij achtten het in het bedrijfsbelang ook niet meer gewenscht, dat een uitvoerige behandeling in een huishoude lijke zitting der Staten zal plaats vinden. De commissie adviseerde daarna eenstemmig eau Prov. Staten de voordracht van Ged. State# aan te nemen. NED. JURISTENVEREENIGING, Na de rede van den voorzitter, mr. L. Ch. He- sier, heette deze den burgemeester van Den Bosch, Mr, F. J. van Lanschot, welkom. Daarop vingen de beraadslagingen aan omtrent de vraag: voldoet de regeling van het hypotheek recht op onroerende zaken aan de behoeften? Zoo néén, welke wijzigingen moeten hierin worden aangebracht? Achtereenvolgens voer den het woord Mrs. Prof. F. G, Scheltema, prof. G. Nauta, J. A. Stoop, A. Lind, A, C. G. van Proosdy, prof. J. C. van Oven en C. H. Bos man. Te half één werden de debatten geschorst, waarop men zich naar den typischen Bossche» raadskelder begaf. Na de pauze begroette de voorzitter twee af gevaardigden van het Vlaamsch rechtskundig congres, de heeren A, G. Deschrijver en W. Thelcn. Gelijk voorzien was, heeft het debat voorna melijk over detailpunten geloopen. HULDE AAN HET COMITÉ IN ZAKE DE VECHTBEMALING. Dezer dagen is in de cantine van het DepoV Politietroepen te Nieuwersluis het Comité van Actie in zake de Vechtbemaling gehuldigd, tot welke huldiging het initiatief was genomen door den burgemeester van Loosdrecht, jhr. Q. J. van Swinderen en de heeren H. F. H, Kérn en H. J. Molsbergen. In een uitvoerige rede schetste burgemeester jhr. Van Swinderen, de wordingsgeschiedenis van het stoomgemaal te Muiden, dat in Novem ber a.s. in werking zal worden gesteld, Spr. achtte het een gelukkig verschijnsel, dat men in Utrecht niet (zooals in Noord-Holland wel geschied is) was overgegaan tot ophooging van de dijken langs de Vecht. Oorzaak van te hooge waterstanden is, de te kleine Vechtboe- zem en dit bezwaar wordt niet weggenomen door ophooging van de dijken. Het eenige red middel kon bestaan in een gemaal, dat 't over tollige water wegwerkte. Spr. deelde mede, dat toestemming was gevraagd, om in het gemaal een gedenksteen te plaatsen, waarin de namen van de leden van het comité van actie, met zijn ijverige voorzitters, de heeren J. D. Bastert en dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, ge- gebeiteld zullen worden. Onder luid applaus bood burgemeester van Swinderen aan mevr. Kappeyne van de Coppello een bouquet roode rozen aan, Hierna sprak de heer J, D. Bastert, die o.a. memoreerde, welk aandeel de vereeniging tot behoud van natuurschoon langs de Vechtstreek en tot bevordering van het vreemdelingenver keer, in deze aangelegenheid had gehad. Bij zonderen dank bracht spr. aan den Commissa ris der Koningin te Utrecht. In een geestige rede dankte, naar de Telg. meldt, dr. Kappeyne van de Coppello, mede na mens zijn mede-commissieleden, voor de hulde. De medewerking van de geheele Vechtstreek was noodig geweest, om het behaalde resultaat te bereiken. Dankbaar toonde spr. zich voor de adviezen van ir. J. C. Pfeiffer. Ook aan de bur gemeesters en de waterschapsbesturen die me dewerking hadden verleend, werd dank ge bracht. Burgemeester jhr. van Swinderen bracht nog dank aan kapitein Vermeulen voor zijn welwil lendheid, om de cantine beschikbaar te stélle» voor dit doel. In den tuin van hotel „de Kampioen" had ver der een gezellige samenkomst plaats. ELECTRIFICATIE TRAMLIJN AMSTERDAM—EDAM? Verschenen is het verslag der commissie val rapporteurs over het voorstel van Ged. Staten van Noord-Holland om een renteloos voorschot te verleenen aan de beide Noord-Hollandsche Tramwegmaatschappijen voor electrificatie van de lijnen AmsterdamEdam en Amsterdam— Purmerend. Door één der leden, aldus het ver slag, werd de vraag gesteld of het toenemend autobusverkeer niet in alle opzichten in de be staande behoefte voorziet, Dergelijke tramlijnen als de onderhavige achtte hij uit den tijd. Door het aanwezige lid van Ged. Staten én andere leden der commissie werd gewezen op de omstandigheid, dat hier uitsluitend het be lang der streek op den voorgrond behoort te staan, welk belang door de omliggende ge meenten ten zeerste gevoeld wordt. Dat de Noordhollandsche tramwegmaatschappijen on gunstig gewerkt hebben en de noodige midde len missen om de exploitatie te bestendigen, staat vast. Wanneer de Ned. Spoorwegen, in wier handen zich vrijwel het geheele aandee- lenbezit bevindt, deze verliesopleverende ex ploitatie niet wenschen voort te zetten, kan niemand hen hiertoe dwingen, met het gevolg dat de omliggende gemeenten een belangrijk verkeersmiddel zullen missen. Het offer dat de ze zullen brengen door deelneming van 125.000 in het te verstrekken renteloos voor schot, wijst voldoende op het groote streekbe- lang dat zij in de voortzetting der tramlijnen zien. Dit streekbelang is dan ook het eenige doch ongetwijfeld afdoende motief voor de ge- dane voordracht. De commissie adviseert ter slotte tot aanneming van de voordracht. De gemeenteraad van Edam besloot met al- gemeene stemmen tot goedkeuring van het prae-advles van B. en W., houdende verleening van een renteloos voorschot van 15.000 aan de N. Z. H, T. Mij. ter electrificatie der tram EdamAmsterdam onder beding, dat het ran geerterrein op het Westerbuiten verdwijnen zal. B. en W. werd, naar de Telg. meldt, verder verzocht te willen bevorderen, dat de lijn tot Volendam zou worden doorgetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7