DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SgïgSSSïStt Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-Indië. Binnenland %o. 152 DINSDAG 1 JULI 1930 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELSEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN1 Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE BURGERLIJKE BEWEGING IN BRITSCH-INDIË. De algemeene toestand. Het wekelijksche overzicht van den Algemeenen toestand in Britsch-Indië, dat gisteren door de Indische regeering is samengesteld, verklaart, dat de situa tie onder de inheemsche bevolking aan 'de Noord-West-grens over het algemeen een rerbetering heeft ondergaan. De krachtige actie, welke resulteerde in de uiteenjaging van de Utmankhel Lashkar, heeft een gunstige uitwerking op de stammen gehad. In Dir en Swat gaat alles normaal zijn gang. In andere deelen van Mala- kand beginnen de stamhoofden de con- tröle te herwinnen over de deloyale elementen en werken thans met de autoriteiten samen om de orde te hand haven. Op 23 Juni werd een vierde poging ondernomen, om den hadji van Tu- rangzai door medelievend optreden er van te overtuigen, dat hij zijn aanhan gers van da Noordelijke grens van het Pesbawan-district moest terugtrekken, .waarop de luchtactie werd gestaakt. Enkele stamhoofden trokken er samen met een gedelegeerde commissie op uit om enkele kwesties te bespreken. De vol gelingen van den Haji zijn ge eel ver strooid en de leiders zijn naar hunne haardsteden teruggekeerd Te oordeelen echter naar de ervaringen, welke reeds vroeger met den Haji zijn opgedaan, zou het onjuist zijn aan te nemen, dat zijn activiteit geëindigd is. Hij staat nog in verbinding met andere stammen en is in staat onmiddellijk de vijandelijk heden te hervatten indien hij voldoende aanhangers kan vinden. Op 22 Juni viel een bende van 60 Zakka Lhel Afridis het dorp Akbar-Pura op 14 mijlen Oostelijk van Peshawar aan en andere benden zijn eveneens gesignaleerd terwijl zij in Orakzai rond zwierven. In Waziristan zijn als gevolg van de luchtactie tegen het dorp Sultana de Lascaren opgebro ken; de vijandig gezinde aanvoeders hebben het land van Mahsud verlaten. De binnenlandsche toestand is aan merkelijk verbeterd en in het geheele Peshawar-district is het respect voor wet en orde langzamerhand hersteld. Een militaire colonne heeft tijdens een tocht door Swabi Tahsil een vriendelijke ontvangst ondervonden van de zijde der tevoren minder vriendelijk gezinde dor pelingen. De troepen zijn teruggetrokken uit de meeste dorpen in Charsadda en de bewoners werken mede aan het her stel van de orde. De toestand in de an dere deelen van Indië hebben geen groote verandering ondergaan. Te Bombay heeft de politie bij ver schillende gelegenheden groote stoeten en betoogingen uiteen moeten jagen, die de orde trachten te verstoren en dit heeft uiteraard de noodige verbittering ge wekt. Te Madras hebben kleine botsingen plaats gehad in de buitenwijken, en wel tusschen het publiek en de politie. Naar gemeld werd was de activiteit vanwege het congres in verschillende districten zeer intesief. Elders in de provinciën schijnt de toestand te verbeteren. De Khalifatpartij telt thans tusschen de 500 en 1000 jonge leden. Er zijn bood schappen gericht tot de Afridi-groep, waarin ewaarschuwd wordt voor de be doeling van het gouvernement de noodi- ee maatregelen te zullen nemen, tenzij de stam haar bed eling de Laskkars tegen de Britten op te zetten laat varen. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Het vertrek uit Mainz. Gisterochtend hebben de te Mainz nog Vertoevende Fransche troepen een batal jon infanterie en een afdeeling gendarmerie zich voor het paleis, het hoofdkwartier van generaal Guillaumat, opgesteld. Even na elf uur verscheen de generaal en liep langs het front der troepen. De muziek zette de Marseillaise in, onder welker tonen de laatste driekleur werd neergehaald. On middellijk daarop marcheerden de troepen met volle muziek naar het station. De menigte, die rond het plein stond, barstte bij het neerhalen van de Fransche dag, in daverende vreugdekreten uit. Ook Wiesbaden ont.uimd. Gistermiddag heeft de laatste soldaat 'van le bezettingstroepen Wiesbaden verlaten. Gistermorgen verzamelde zich e n groote nenigte voor hotel „Wilhelma", den zetel der KlJn'andcommissie. Het plein was geheel af gezet. Onder de tonen van de volksliederen werden de drie vlaggen, terwijl dfe troepen 2 J^weer presenteerden, ingehaald,. Eerst «e Belgische, dan de Engelsche tenslotte de Fransche vlag. Nadat de leden van de Rijnlandcommissie het hotel hadden verla ten, marcheerden de bezettingstroepen naar het station. Hulde aan dr. Stresemann. Een delegatie van de Duitsche Volkspartij van de Pfalz heeft Maandag op het graf van den Rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann een krans met wit blauwe linten gelegd. Ook het Partijbestuur van de Duitsche Volkspartij heeft zijn vroegeren leider gister door het leggen van een krans op zijn graf gehuldigd. Een proclamatie van generaal Guillaumat. De Fransche Hooge Commissaris voor de Bezette Gebieden heeft te Mainz ter ge legenheid van de a.s. definitieve ontruiming van het Rijnland een proclamatie gepubli ceerd, waarin er o.m. op wordt gewezen, dat het terugtrekken der troepen zonder inciden ten en in volslagen orde heeft plaats gehad. Van Duitsche zijde werd de Intergeallieer- de Commissie dank gebracht voor de correcte wijze, waarop de Fransche autoriteiten waren opgetreden en werd de wensch uitgesproken, dat thans een nieuwe periode van overeen stemming tusschen de beide landen zal aan breken. Herdenkingsfeest te Tner. Te Trier namen tusschen de 30.000 en 35.000 menschen deel aan de middernachte lijke herdenking van de ontruiming van het Rijnland. Nadat op de markt een mannen- zangvereeniging eenige liederen ten gehoore had gebracht en gemeenschappelijke een aan tal Duitsche liederen was gezongen sprak de Rijksminister voor Verkeerswezen Von Gue- rard een feestrede uit, waarna de Pruissische Minister van Handel Dr. Schreiber nog het woord voerde. Ook te Trier heerschte in de straten nog lang na middernacht een feest stemming, die aan den carnavalstijd deed denken. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN BOLIVIA. De toestand thans rustig. Volgens t>erichten uit La Paz schijnt de militaire dictatuur van generaal Galinda al gemeene goedkeuring te vinden. De toestand te La Paz is thans rustig. Het doel der revolutie was, zooals in een officieel communiqué wordt meegedeeld, de bescherming van de grondwet om te verhin deren, dat de ambtsduur van den president onrechtmatig werd verlengd. Verder wordt gemeld, dat de vroegere president Sites het land reeds verlaten heeft. De Duitsche gene raal Kundt moet zich evenwel nog steeds in het Duitsche gezantschap bevinden. Om erkenning verzocht. Uit La Paz wordt gemeld, dat de nieuwe Boliviaansche regeering de Vereen. Staten om erkenning verzocht heeft. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN ITALIË EN FRANKRIJK. Bestaat er werkelijk gevaar voor oorlog? De berichten dat Italië meer gelden voor zijn landsverdediging beschikbaar gaat stel len, en dat de voornaamste Italiaansche bla den zich op onaangename wijze over Frank rijk uitlaten wij maakten er melding van hebben sterk de aandacht getrokken. Naar V.D. uit Londen meldt wijst de „Ti mes" in een hoofdartikel op de toenemende spanning tusschen Frankrijk en Italië. Het gevaar van een oorlog tusschen Italië en Frankrijk wordt thans overal, waar kwesties van buitenlandsche politiek worden bespro ken, openlijk toegegeven. Geheel niet-voorin- genomen toeschouwers achten den toestand reeds zoo slecht, dat bemiddeling van den Volkenbond voorgesteld moet worden, lus- schen de naties is een nieuwe bewapening wedloop aangevangen. Het schijnt onbegrij pelijk, dat de staatslieden van Italië en Frankrijk zullen toestaan, dat de in den tijd voor den wereldoorlog gemaakte ernstige fout van vergiftiging der wederzijdsche be trekkingen door overdreven bewapening, wordt herhaald. Reuter meldt nog dat Wickham Steed. de voormalige hoofdredacteur van de „Iimes Teen artikel in dit blad zegt dat Nederland of een der Skandinavische staten als neutra- Je partijen, den toestand nauwlettend dienen te volgen en den Volkenbond te verzoeken den Raad bijeen te roepen indien zich nog meer complicaties mochten voordoen. De Times" twijfelt echter aan de doel- treflendheid van Steri's voorstel en «dit zulk een inmenging op zijn minst voorbarig. Nehroe wil deelnemen aan een H* jSSSftffi Indische ring der gehoorzaamheid voort je uitvoerend comité van het nationaal congres onwettig, verklaarde, zeide Motilal Nehroe, de voorzit ter van het congres, in den loop van een rede op het congres dat hij bereid was deel te ne men aan een conferentie over het vraagstuk van Indië op denzelfden voet als de onlangs gehouden vlootconferentie waaraan alle lan den als vrije naties deelnamen. Hij legde er den nadruk op dat het congres niet gebonden zal zijn door besluiten aan het voorbereiden waarvan het niet heeft deelgenomen. Begin Boycottweek te Bombay. In Bombay is gisteren de zoogenaamde „boycottweek" begonnen waarin onder ande re talrijke demonstraties tegen buitenland sche, speciaal Engelsche goederen zullen plaats vinden. Op de envéloppes zullen verder „boycott- zegels" worden geplakt en de nationale vlag zal overal worden uitgestoken. Aanstaanden Zondag zal de week besloten worden met een historischen optocht waarin de waarde van de Indische kunst en van de Indische inheemsche goederen zal worden naar voren gebracht. Behandeling rapport-Shnon in Indië. De Indische centrale regeering heeft den provincialen regeeringscolleges verzocht het rapport van de commissie-Simon zoo spoedig mogelijk te behandelen en hun meening ten spoedigste aan de centrale regeering te willen doen toekomen, die dan de verschillende rap porten tezamen met haar eigen opinie nog voor 13 September aan de Engelsche regee ring zal doen toekomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ IRKOETSK. 22 Dooden, 28 ernstig gewonden. Tengevolge van een verkeerden wisselstand is een uit Irkoetsk komende trein niet ver van daar gederailleerd. De locomotief en ver scheidene wagons liepen uit de rails en sloe gen om, waarbij de wagons ernstig werden beschadigd en gedeeltelijk werden ingedrukt. Er wrden 22 passagiers gedood, terwijl 28 passagiers ernstig gewond werden. Het aantal dooden 23. Omtrent de ontsporing van den trein uit Irkoetsk wordt nader gemeld, dat de ontspo ring niet in de nabijheid van Irkoetsk heeft plaats gehad, doch bijna aan het einde van net lange traject, namelijk niet ver van Le ningrad. Het aantal dooden bedraagt niet 22, maar 23. GEVANGENISSTRAF OP KORTE MOUWEN EN BLOOTEN HALS. Korte mouwen en een bloote hals zijn een uiting van zedenbederf althans volgens de Egyptische autoriteiten. Derhalve is in Egypte onlangs een wet uitgevaardigd, krachtens welke zich geen vrouw en geen meisje boven de 14 jaar dermate „ontkleed" in het openbaar mag vertoonen. Trotseert een vrouw het verbod en vertoont zij zich toch in een dergelijke dracht op straat, dan wordt zij voor de eerste maal gewaarschuwd, terwijl haar naam wordt genoteerd. Voor de tweede maal komt zij er echter minder zacht zinnig af, daar zij dan als recidiviste op staanden voet wordt gearresteerd en een volle week in de gevangenis wordt gestopt. ARBEIDERS EN WERKGEVERS DEMONSTREEREN IN HTDE PARK. Tegen afschaffing der invoer rechten. Twintig duizend arbeiders en werkgevers uit alle deelen van het land, die betrokken zijn bij de industrieën, welke door invoer rechten worden beschermd, hebben gister in Hyde Park een vergadering gehouden om te gen de afschaffing der invoerrechten, welke in het voornemen der regeering ligt, te pro testeeren. Bijzonder sterk waren de arbeiders uit de kantindustrie van Nottingham verte genwoordigd. Circa 5000 hunner waren spe ciaal voor deze vergadering naar Londen ge komen. MISHANDELING VAN EEN GEVANGENE. Een Dnitsche journalist gefolterd. Weensche bladen geven berichten over de mishandeling in voorarrest van een Duitsche journaliste Hilde Isolde Reiter, die door de politie van Zagreb gevangen was genomen, in verband met eenige anonyme brieven ge richt aan de overheid van de stad Grosz- belschkerch in de Banaat. In deze brieven werd geklaagd over achterstelling van de Banaat door de regeering en de vraag op geworpen of men er op uit was om de Ba naat in de armen van Roemenië te drijven. Daar men meende dat het broefpapier afkom stig was van de „redactie de „Neue Zeit", werd de redactrice Reiter op 15 Mei gearres teerd en om haar tot een bekentenis te bren gen, in het politiegebouw zoo onmenschelijk mishandeld, dat zij naar haar cel moest te ruggedragen worden, zoo waren haar voeten tot bloedens geslagen. Men eischte van haar, dat zij zou verkla ren, dat de brieven door dr. Neimer, den vroegeren Duitsche afgevaardigde van den Banaat, waren geschreven. Razend van pijn onderteekende zij een dergelijke bekentenis, waarop dr. Neimer ook gearresteerd werd. Later toen zij na vier weken vrij kwam, her riep zij deze bekentenis. Toen zij zich bij den politiechef beklaagde, gaf men haar te ken nen te zwijgen, anders zou haar dit wel eens het leven kunnen kosten. Hilde Reiter heeft echter den moed gehad om haar beklag bij den minister-president Zovkoetsj in te dienen, die onmiddellijk een onderzoek heeft gelast. ZONNEBADERS GEMOLESTEERD. Te Hendon bij Londen zijn Zondag een tweehonderdtal mannelijke en vrouwelijke zonnebaders gemolesteerd door een vijandige menigte, die blijkbaar bezwaar had tegen de kleedij of liever het ontbreken van alle klee- dij bij de mannelijke badenden, behoorende tot de Sunray Club en de New Life Society. Zij plegen zonnebaden te nemen aan de oevers van een water, de Welsh Harp. Op een aantal boomen stond met krijt geschre ven: „Terrein voor zonnebaden. Gelieve niet te betreden". De politie had eerste de menigte op een afstand gehouden terwijl de baders zich ontkleedden. Aanvankelijk droegen de mannen 'n zwembroekje en daarop gingen de politie en het publiek weg, doch toen bleek dat ook het zwembroekje was afgedankt, was de menigte weer komen opzetten. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Met behulp van een toege worpen touwladder. Het Hbld. schrijft uit Londen: Twee autobandieten, die in de gevangenis van Wandsworfh hun straf van vijf jaar moesten uitzitten voor een poging tot juwee- lendiëfstal in Regentstreet'het heet dat zij trachtten de Russische kroonjuweelen te be machtigen, die er waren uitgestald heb ben heden een poging tot uitbreking gedaan. Helpers in een auto wierpen een touwladder over den muur toen de gevangenen op de binnenplaats hun ochtendwandeling maak ten. De twee mannen renden er heen, één klom als een kat naar boven en verdween over den muur, 'de tweede kreeg een klap met een gummistok van den bewaker en werd na een hevige worsteling overmeesterd. De eer ste, Turner genaamd, sprong van den muur in een tuin, waar zijn val door heesters werd gebroken, en is verdwenen. Of hij de auto van zijn helpers heeft weten te bereiken, is niet bekend. Hij had reeds veertien dagen ge leden een poging tot ontsnapping gedaan. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN RUSLAND. Een overwinning van Stalin. Volgens officieele berichten over het ver loop van de namiddagzitting van het con gres der communistische partij in Rusland op 29 Juni hebben de leiders van de recht- sche oppositie Tomski en Rykow in deze zit ting verklaringen afgelegd, die een alge- heele onderwerping aan de beginselen van de meerderheid in de partij beteekenen. Beiden erkenden de noodzakelijkheid van eenheid in de partij. Zij erkenden fouten te hebben ge maakt en verklaarden, dat zij bereid zijn, de gevolgen van hun fouten te dragen. Deze ver klaringen zijn een volkomen overwinning van Stalin en zijn aanhangers te hebben in de kringen van het congres groote verwonde ring verwekt. De sprekers werden herhaalde lijk door ironische intérupties onderbroken. EEN HITTEGOLF IN ENGELAND. 83 graden in de schaduw. Gisteren was het in Engeland een werke lijke hittegolf. De laatste dag van de maand Juni was de warmste dag van het jaar en de warmste Junidag gedurende twee jaar. De temperatuur te Londen bedroeg 83 graden in de schaduw. Het verkeer ondervond moei lijkheden door de zachtheid van het asfalt. EEN DIEF EN EEN NIEUWSGIERIGE Zondagmiddag kwam te Rotterdam een man in een sigarenwinkel aan de Korte Hoofdsteeg vragen, of hij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst mocht opbellen, om dat niet ver van den winkel vandaan een man door een ruit was gevallen. De juf frouw, die in den winkel hielp, stond den man toe te telefoneeren, en zij zelf ging in dien tusschentijd naar het ongeluk kijken. Toen zij in den winkel terugkwam was de man verdwenen en tot haar schrik ook een rolletje bankpapier, tezamen 500 vertegen woordigende. Het bankpapier had achter de cassa gelegen, evenwel zoo, dat de bezoeker het, bij de telefoon staande, makkelijk heeft kunnen zien. Er is van den diefstal aangifte gedaan bij de politie. NEDERLAND—E JURISTEN- VEREENIGING Op den tweeden dag van de vergadering der Nederlandsche juristenvereeniging was de belangstelling zeer bevredigend te n omen Ook het onderwerp van dezen tweeden dag oefende de noodige aantrekkingskracht uit. Namelijk: Behoort in het Wetboek van Strafrecht een algemeen beginsel te worden opgenomen, waarbij de strafbaarheid wordt uitgesloten bij gebreke van schuld? roo neen, hoe kan dan worden tegemoet gekomen aan de bezwaren van het in het wet boek ontbreken van zuUc een algemeen begin sel?. - - Hieromtrent zijn uitvoerige prae-adviezen verschenen. In de pauze werd gestemd ter verkiezing van drie leden van het bestuur. Aftredend en niet herkiesbaar waren mr. L. Ch. Besier (Den Haag), mr. dr. L. E. Visser (Den Haag) en prof. mr. G. Nauta (Rotterdam). In hun plaats koos de vergadering mrs. P. H. Loeff ('s-Hertogenbosch), prof. W. P. J. Pompe (Utrecht) en dr. J. Wijnveldt (Rot terdam) Na een slotwoord van den voorzitter der vegelingscommissie, mr. P. H. Loeff, vice- president van het Gerechtshof, ging men uiteen. Een thee in het „Provinciaal Genootschap" bracht lafenis na deze rechtsgeleerde bespit gelingen, terwijl ten slotte vele leden zich vereenigden aan een feestmaaltijd in restau rant „Lohengrin" aan de Markt te 's Herto genbosch. LOONSVERLAGING DIAMANTZAGERS. Zooals reeds werd bericht heeft de vak groep der zagers van den A. N. D. B. -op 26 Juni 1.1. besloten de voorstellen der zagers- patroonsvereeniging tot verlaging der loonen met ongeveer 25 pCt. af te wijzen. De Bondsraad van den A. N. D. B. heeft gistermiddag hierover vergaderd, dit besluit vernietigd en bepaald, dat de bovenbedoelde voorstellen aanvaard en op 1 Juli 1930 heden ingevoerd zullen Worden. De Bondsraad werd daarbij geleid door de overweging, dat de scherpe concurrentie, welke het buitenland de Nederlandsche nij> verheid aandoet, handhaving der zagers- loonen op het bestaande peil onmogelijk maakt en dat zelfs het voortbestaan der zagersbranche bij zulk een handhaving ern stig gevaar zou loopen. ONDER DE TRAM. Gistermiddag had de heer B. te Bussui* op de Tierensweg te Naarden het ongeluk bij het oversteken van den weg door de Gooische Motortram te worden gegrepen. Gewond werd hij bij den architect Tersteeg binnenge dragen, waar een geneesheer de eerste hulp verleende. Door het drukke verkeer had de heer B. de signalen van de tram niet ge hoord. VECHTLUSTIGE STAKERS TE GELDERMALSEN. Gistermorgen tegen twaalf uur begaven ft Tiel de heeren Cohen, Weerninck en De Vis ser, resp. expeditiechef, chef van het loon- bureau en bedrijfs-ingenieur van de Chamot- tefabrieken te Geldermalsen, zich per fiets naar huis, zonder politiegeleide. Bij een tim mermanswerkplaats op den Tielerweg sprong plotseling een vijftigtal stakers te voorschijn en vielen hen aan. De fietsers werden van hun rijwielen geworpen, met klinkers bekoi geld en ook met een hamer geslagen. De heer Cohen kreeg een ernstige hoofdwonde. Den heer Weerninck werd met den hamer de neus stukgeslagen. Beide gewonden bloedden he vig en moesten naar hun woning vervoerd worden. De mishandeling zou waarschijnlijk ernstiger gevolgen hebben gehad, indien niet een ander te hulp was gesneld, die vergun ning heeft een revolver te dragen. Met dit wapen wist hij, zonder te schieten, de aan vallers in bedwang te houden tot politiehulp kwam opdagen. Dr. Bloemsma verbond de gewonden. De namen van de aanvallers zijn bekend. De politie heeft reeds een aantal ver dachten en getuigen gehoord. De Telegr. verneemt nog van de directie, dat de gemiddelde loonen voor volslagen ar beiders, dus zonder de bazen, circa 25 be dragen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE - UTRECHT. Gisteravond reed in de Nobelstraat tv Utrecht een motorrijder in de richting van het Janskerkhof. Uit een der zijstraten na derde een wielrijder, een 39-jarig asfalteer- der, die met het motorrijwiel in botsing kwam. De wielrijder werd met een zware hersenschudding en een gebroken pols opgenomen en per auto van den G. G. D. naar de Rijksklinieken overgebracht. Meri vreest voor zijn leven. Een onderzoek naar de toedracht van het ongeval wordt in gesteld. Vermoedelijk heeft de motorrijder den wielrijder, die van rechts kwam, niet voor laten gaan. De motor werd aanvanke lijk vastgehouden door de verkeerspolitie doch is naderhand weer vrij gegeven. OVERREDEN EN GEDOOD. De 43-jarige wielrijder H. Moerman van den Schoonebergerweg te Rotterdam, is gis ter op den Westzeedijk onder een vrachtauto gekomen, die bestuurd werd door den 32- jarigen J. A. C. B. uit Schiedam. De bestuur der, die de aanrijding zag aankomen, remde zoo krachtig, dat de wagen geheel ontdraai- de en omsloeg. De lieer Moerman kwam on der den wagen terecht, zoodat hem de borst kas werd ingedrukt, terwijl hij bovendien nog andere verwondingen opliep. Korten tijd later is hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel, waarheen hij vervoerd was, overle den. De auto werd onder bewaking gesteld, terwijl van het gebeurde foto's zijn genomen ten behoeve van het onderzoek. Het tramver keer ondervond bijna 2 uur vertraarinï-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1