DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. Itfo. 153 WOENSDAG 2 JULI 1930 132e Jaargang. DagelIJksoh ovsfsioht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur :Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ;i" Den Haag, 1 Juli 1930. Morgen gaat de Tweede Kamer op reces, doch alvorens vacantie te nemen moet zij nog nhet een en ander afdoen. Het grootste deel heeft üj reeds heden onder de knie gekregen. jBehoudens een enkele opmerking aanvaard de zij heden bij den aanvang der vergadering een twintigtal ontwerpen en conclusies zonder er over te stemmen. Daaronder waren het wetsvoorstel tot voorziening in verband met het door den brand van het Leidsche stadhuis verloren gaan van de minuten van de krach tens de Hinderwet verleende vergunningen en het verleenen van een renteloos voorschot voor de electrificatie van de trams van Am sterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend. Vervolgens kwam aan de orde de interpel latie van den heer De Boer (S.D.A.P.) over den noodtoestand bij de binnenschipperij en de maatregelen, welke z. i. de regeering daar voor moet nemen De interpellant zette uit een, dat er tegenwoordig bij de binnenschip perij ernstig gebrek wordt geleden, daar zij zwaar beconcurreerd wordt door het auto vervoer en de spoorwegen. De verdiensten zijn thans zoo laag, dat er niet van rond te komen valt, de binnenschippers vallen buiten eiken socialen maatregel en het wordt hoog noodig, dat de regeering haar helpende hand naar hen uitstrekt. Aan het slot van zijn rede stelde de heer De Boer den minister van Bin nenlandsche zaken een viertal vragen, welke zijn samen tevatten in de vraag, of, nu door gaans de gemeentebesturen niet bereid wor den gevonden noodlijdende binnenschippers tegemoet te komen de regeering een steun regeling te hunnen behoeve wil in het leven roepen. Minister Ruys de Beerenbrouck erkende in zijn antwoord, dat de toestand bij de binnen schipperij1 verre van rooskleurig is, maar hij meende, dat dit voor een deel aan de schip pers zelf is te wijten. Indertijd 'heeft hij zich laten voorlichten door een commissie wan advies in zake een steunregeling en deze heeft toen ongunstig geadviseerd De instel ling der schippersbeurzen in het Noorden des Jands heeft niet gunstig gewerkt op de sociale toestanden, doordat zij de vracht prijzen deden stijgen. De minister twijfelde aan de juistheid der bewering, dat de ge meenten geen steun aan de schippers wilden verleenen en alvorens eenigen maatregel te overwegen wilde hij afwachten, wat het over leg zal opleveren, dat thans plaats heeft tus- schen eenige der Noordelijke gemeenten. Bij zijn daarop volgende repliek diende de in terpellant een motie in waarbij een steun regeling werd gevraagd voor noodlijdende binnenschippers. Maar bij de leden die zich hierna in de bespreking mengden, de heeren Duymaer van Twist (A.R.) en Bakker (C. IH.) vond dit denkbeeld geen instemming. Zoo opperde eerstgenoemde als hulpmaat regelen verlidhting van lasten door de op heffing van watertollen en bruggelden en verbetering van de rechtspositie van de schippers. De heer Bakker wilde de organi satie van de schippers versterkt zien, maar een steunregeling was z.i. uit den booze. Ten slotte is de motie van den heer De Boer ver worpen met 51 tegen 19 stemmen. Vóór stem den alleen de soc. democraten, communisten en Floris Vos. Daarna weder een handvol wetsontwer pen, welke op het laatste oogenbli'k nog aan de agenda waren toegevoegd en er over het algemeen zonder ernstige bespreking glad doorgingen. Wij noemen in het bijzonder het ontwerp voor de organisatie van een juiste bedrijfsstatistiek, dat zonder debat werd aan vaard, verder het ontwerp tot toelating tot de faculteiten der rechtsgeleerdheid en der lette ren van hen die het diploma van het K B. van 21 December 1923 bezitten, het ontwerp op den steun aan de K.L.M. voor luchf- diensten tusschen Nederland en Indië. Bij dit laatste deed zich het merkwaardige geval voor, dat de communist Wijnkoop zich mede namens zijn geestverwant De Visser tegen het voorstel verklaarde onder een verward beioog, dat die luchtdienst slechts ter bevor dering van imperialistische doeleinden zou strekken. Het merkwaardige was, dat de eene communist mede namens den anderen sprak, waaruit viel af te leiden, dat de heer Wijn koop eindelijk in genade is aangenomen door de Bolsjewiken waarvan tot nog toe alleen de heer De Visser de vertegenwoordiger in ons parlement was. Aan het slot der vergadering kwam aan de orde het ontwerp tot heffing van een com- penseerend invoerrecht op suiker ten be- drage van 2.40 per 100 Kilo ingevoerde witte suiker. Men weet, dat de bedoeling van een dergelijk invoerrecht is steun te geven aan onze bietsuikerteelt, maar terwijl heden slechts een viertal sprekers het woord er over voerden, mag men nu al voorspellen, dat het ontwerp zal worden aangenomen, maar het niet aan tegenstemmers zal ontbreken. De eerste spreker was de plattelander Braat, die niet veel verwachting van het voorstel koesterde, maar er toch voor zou stemmen. Naar zijn overtuiging zou de land bouw alleen te helpen zijn door een officieels prijszetting van alle landbouwproducten. De volgende spreker, de heer Van der Sluis (S.D.A.P.) achtte bet voorstel een steunver- leening op te kleine schaal, welke ten gevolge zal hebben, dat de uitzaai zal toenemen ten nadeele van de boeren en hij wist er maar één middel op om dit te verhelpenverlaging van den suikeraceijns met 2.40. Daartoe diende hij een motie in; mocht die worden verworpen, dan zal hij en zullen zijn partij- genooten met 'hem tegen het voorstel stem men. De heer Floris Vos verklaarde zich tegen het voorstel als strijdig met het beginsel van den vrijhandel. De laatste spreker van heden, de heer Bierema (Lib.) was daaren tegen vóór het ontwerp met het oog op den noodlijdenden toestand van den landbouw. Volgens hem zou de vrijhandelsgezonde prof Van Gijn er ook een voorstander van zijn en hij was overtuigd, dat het goed zou werken als de belanghebbenden zelf er maar voor zorgen, dat de aanplant zich niet uit breidt. Morgen voortzetting. DE REVOLUTIE IN BOLIVIA. De voorgeschiedenis van den opstand. Wat president Sites in zijn schild voert. In Bolivia heerscht, zooals men weet, al sinds eenige weken een opstand, die zich reeds zoover heeft uitgebreid, dat thans een nieuwe regeering is gevormd, die de erkenning als de officiëele regee ring aan de Vereenigde Staten verzocht heeft. De opstand tegen de oude regeering van Siles begon reeds eenige weken ge leden, toen het duidelijk werd, dat pre sident Siles voornemens was de grond wet van Bolivia te wijzigen, om te ma ken, dat hij aan het bewind zou kunnen blijven, nadat zijn wettelijke ambtstijd in deze maand om was. De studenten begonnen toen, in samenwerking met de arbeiders, met een heele serie vijande lijke betoogingen. De regeering van Siles antwoordde hierop met het sluiten der scholen, het gevangen zetten van een groot aantal studenten, en het deportee- ren van hun leiders uit La Paz naar de meest ongezonde deelen des lands. Dat zette kwaad bloed, en de vorige week Zondag deden de studenten een aanval op het hoofdbureau van politie, zij werden met machinegeweren verdre ven, waarbij tal van slachtoffers vielen. Den volge. den dag volgde een nieuwe botsing; toen bleef het twee dagen stil, tot dat des Woensdag daarop dus nu een week geleden de hoofdstad het bericht bereikte van de uitbarsting te Oroero, waardoor .ie opstandelingen de macht kregen over de spoorwegen. Op het vernemen van deze relletjes kwamen een 150 cadetten van de militaire acade mie in opstand. Zij maakten zich mees ter van de daar opgeslagen wapens en munitie en kregen de hulp van 100 man der genietroepen. Met deze en de hulp van een aantal arbeiders vielen zij de regeeringstroepen aan, van wie er onge veer 2000 het kabinet trouw waren ge bleven. Deze troepen dreven de opstan delingen terug naar het militaire vlieg kamp, maar in plaats van de regeering *e steunen, liep het geheele vliegercorps en bloc naar de studenten over. Toen trad het kabinet af en een militaire dic tatuur nam diens plaats in. President Siles verligt het land, waar schijnlijk, om voorloopig maar niet te rug te keeren, en generaal Galindo heeft voorloopig het bewind in handen geno men. Ex-president Siles mag van geluk spreken, dat hij ontkomen is aan de handen der burgerij. De troepen der stad La Pax toch patrouilleerden Zondag door de stad en in de omgeving van de gezantschappen van Brazilië en Duitsch- land, om de ontvluchting van Siles en den Duitschen generaal Kundt te ver hinderen. Groote menschenmenigten verzamel den zich voor de gezantschapsgebouwen, terwijl straatredenaars de uitlevering van de vluchtelingen eischten. Generaal Galindo wist de massa echter te bewe gen, naar hun woningen terug te keeren en het vertrek der vluchtelingen niet te verhinderen. Daarop verspreidde de menigte zich en zag Siles kans, te ver dwijnen. Generaal Kundt moet echter nog in het gezantschapsgebouw zitten. Deze gene raal, die in 1910 door ex-keizer Wilhelm aan Bolivia „uitgeleend" was, heeft al tijd getracht, het Boliviaansche leger op Pruisischen grondslag te hervormen. Zijn methoden vonden echter geen gehoor en ook het gewone publiek moest niet veel van den officier hebben. Het is voor hem zelf dan ook maar te hopen, dat hij zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen vindt. En Bolivia zal weldra weer rustig zijn, tenzij er zich bij de e.k. verkiezin gen weer. nieuwe relletjes voordoen. der drie brandweerlieden, zouden in de vlammen zijn omgekomen. De opvolger van Nehroe. Motilal Nehroe, die is gearresteerd, benoemde tot zijn opvolger Vallabhai Patel, broer van den oud-president van de Wetgevende Vergadering. Een geheime organisatie ontdekt. In Dacca (Bengalen) werden acht jon gelieden gearresteerd, beschuldigd van het doorsnijden van de telegraafdraden in het gebied van Muntsjiganj. Twee beschuldigden erkenden tot een partij te behooren, die onlangs werd gearres teerd met het doel postkantoren in brand te steken als protest tegen het rapport-Simon. De leden der organisatie, waaronder Congres-vrijwilligers, hadden zich er toe verbonden om, indien zelfbe stuur niet kon worden verkregen zoo der geweldpleging, hun toevlucht te ne men tot maatregelen van geweld. Als gevolg van deze bekentenissen heeft de politie zoo goed als alle Congresbureaux in het gebied aan een huiszoeking on derworpen en verscheidene personen ge arresteerd. Een belhamel meldt zich aan. Ananta Singh naar wordt beweerd een der belhamels bij den inval in het arsenaal te Chittagong in April jl. heeft zich bij de politie aangemeld. Hij beweert, dat de personen, die reeds ver den gearresteerd in verband met den inval, onschuldig zijn. De staat van beleg te Sjola- poer opgeheven. De staat van beleg te Sjolapoer is met ingang van gisteren opgeheven. De reden voor de ontbinding van het bestnnr der nationa listische partij. De Britsch-Indische autoriteiten pu- bliceeren een verklaring over de door haar gelaste ontbinding van het uitvoe rend comité van de Indische nationalis tische partij. De maatregel wordt hierin een rechtstreeks ch gevolg genoemd van de werkzaamheid der nationalisten. De actie van het comité heeft duidelijk ge toond dat de regeering van Britsch Indië door een revolutie ten val moest worden gebracht. Daarom kan de regee ring het drijven der nationalisten niet langer lijdelijk aanzien. De aanhouding van Nehroe en de onwettigverklaring van het congres. De correspondent van de „Times" te Simla zegt over de arrestatie yan Moti lal Nehroe en de officieel» verklaring van het hoofdkwartier van het al-Indi sche congres te Allahabad een onwettige vereeniging is o.a. dat dit bericht een beslissende en hoogst ernstige wending in den huidigen toestand Leteekent. Het komt neer op een oorlogsverklaring aan het nationalistische congres en op de gevangenneming van zijn plaatsvervan- genden opperbevelhebber. Afgewacht moet worden, welke uitwerking de stap feit, dat in de Poentsjab en elders in der autoriteiten in de naaste toekomst zal hebben. Hot is een verontrustend Indië verboden vereenigingen onder een anderen naam weder optreden. De redevoeringen der laatste weken van Nehroe, waarin deze zich geen be perkingen oplegde, lieten den autoritei ten geen andere keus als hem te arres teeren, maar hij was de laatste zich nog in vrijheid bevindende leider dien men geschikt kon achten als bemiddelaar op te treden en het congres weer tot rede te brengen. Met zijn arrestatie is deze hoop verdwenen. De correspondent van de „Daily He rald" te Bombay zegt, dat het besluit der regeering om Motilal Nehroe te arrestee ren als een teeken wordt opgevat, dat de autoriteiten de beweging willen onder drukken voor zij met de leiders van het congres over een regeling onderhandelt. Maar bij de in Indië heerschende stem ming moet worden gevreesd, dat deze stap de tegenovergestelde werking heeft en de gematigden en bloc naar het kamp van het congres zal drijven. Motilal Nehrn veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Uit Allahabad wordt gemeld, dat Pan- dit Moti'.al Nehru en Dr. Sved Marmud, resp. voorzitter en secretaris van de werk-commissie van het Al-Indisch Na tionaal Congres, twee der laatst overge bleven leiders der Indische Onafhanke lijkheidsbeweging, zijn veroordeeld tot ieder zes maanden gevangenisstraf. GROOTE BRAND TE MOSKOU. Negen personen om het leven gekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat aldaar een groot in aanbouw zijnd openbaar restaurant tengevolge van brand geheel warri vernield. Negen Personen, waaron NA DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De bevrijdingsfeesten. In verband met de ontruimingsfeesten heeft namens de Rijksregeering de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken een kranslegging verricht op de graven van wijlen President Ebert en alle over leden Rijksministers, ter erkenning van de verdiensten van deze staatslieden voor de ontruiming van het Rijnland. In den namiddag begaf de Rijkskan selier dr. Brüning zich, vergezeld van vertegenwoordigers van Leger- en Ma rineleiding en enkele hoofdambtenaren naar het Garnizoenskerkhof op de Ha- senheide, alwaar eveneens kransen wer den neergelegd. Des middags had voorts in den Lust- garten een parade plaats van de wacht- batterij van het eerste artillerieregiment. Door de houwitsertroepen werden 21 sa luutschoten gelost. De klokken van alle kerken luidden. Een groote menschen- menigte woonde de plechtigheden bij. Gerard cn Guillaumat te Parijs. Commandant Gerard is gisteren met generaal Guillaumat, komende uit het ontruimde Rijnland, aan de Gare de 1'Est te Parijs gearriveerd. Met denzelf den trein arriveerde het laatste bataljon van het Achtste Regiment Infanterie uit Mainz. Gerard verklaarde bij zijn aan komst, dat de Duitsche bevolking zich bij het vertrek zeer correct gedragen heeft. Gerard en Guillaumat werden gister door Bnand ontvangen. ENGELAND EN HET MARITIEME VRAAGSTUK. In het Hoogerhuis heeft Lord Beatty het woord gevoerd over het vlootver- drag, voortvloeiende uit de beraadsla gingen der jongste vlootconferentie. Spr. besprak de positie van Engeland als zee varende mogendheid en wees er op, dat de Vereenigde Staten als gevolg van het verdrag hun kruisertonnage met 233.000 ton uitbreiden. Japan breidt de kruiser tonnage met 10 uit of wel 40.000 ton. Frankrijk en Italië werden in geen enkel opzicht beperkingen opgelegd. Frankrijk zal de beschikking hebben over 12 krui sers -'an 10.000 ton en Italië zal bij dit land zeker niet achterblijven. De ver mindering van ons eigen kruiserprogram aldus spr. van 70 op 50 is een van de meest verklaarbare dingen van de zen tijd. Spr. critiseerde de regeling, vol gens welke de Engelsche oorlogsschepen een levensduur van 20 jaar zullen heb ben, terwijl deze voor de buitenlandsche bodems slechts 16 jaar bedraagt. Met, betrekking tot de Singapore-basis zeide spr. dat deze aangelegenheid nog niet van de baan is. Zonder deze zou Engeland echter onmogelijk in staat zijn zich in het Verre Oosten en Indië te verdedigen. In 1933 zal Frankrijk waarschijnlijk duikbooteiï en flottille-guides van 2200 tot 2500 ton bezitten met 5.5 inch ge schut, terwijl wij aldus spr. slechts bodem van 1050 ton zullen hebben met 4.7 inch-kanonnen. Dit zal eveneens op de torpedojagers van toepassing zijn. Admiraal Jellicoe sloot zich geheel aan bij hetgeen Beatty verklaard had. Lord Parmoor^ antwoordende namens de legeering, zeide dat deze regeering evenals elke andere nauwlettend acht slaat op de belangen van de veiligheid des lands. DE STRIJD IN CHINA. Shantoeng in handen der Noordelijken. De rijke provincie Shantoeng met haar 30.000.000 inwoners is thans geheel in han den van de Noordelijken. De Nationalistische troepen zijn zeer gedund door het groot aan tal deserties en hebben zich uit de provincie Shantoeng terug getrokken. DE FINSCHE REGEERING TREEDT AF. De Finsche regeering heeft Dinsdagavond laat besloten, Donderdagmorgen af te treden, onafhankelijk van de besluiten van den Rijks dag, die heden bijeen komt. Op deze wijze wil de regeering den weg vrij maken door een concentratie-kabinet. Men hoopt een derge lijke regeering te kunnen vormen, zonder een nieuwe verkiezing te behoeven uit- schrijven. Als minister-president wordt genoemd Paasikivi, die reeds in 1918 minister-president was. DE ONRUSTIGE TOESTAND IN SPANJE. Een verklaring van Berenguer. Berenguer verklaarde, dat overal rust heerscht, behalve te Bilbao, waar eenige in cidenten zijn voorgevallen. Wat de daling van de peseta betreft, de regeering stelt een onderzoek in naar de oor zaken. Öp 2 Juli zal een vergadering van haokv*£s WOBdan - Bomaanslagen. Een B. T. A.-telegram uit Hendaye (aan de Spaansche grens in Frankrijk) maakt mel ding van twee bomaanslagen, waardoor een in aanbouw zijnd huis en een scheepswerf werden vernield. In dezelfde plaats kwam het tot gevechten tusschen politie en commu nisten, die het tramverkeer belemmerden: Ontevreden graanbouwers. Te Taragona nam een vergadering van graanverbouwers uit alle Spaansche provin ciën een motie aan, den eisch inhoudende, dat de verkoopprijs van graan op 48 peseta's zou worden vastgesteld en dat de graan- invoer zou worden verboden. EEN ONDERHOUD MET MUSSOLINI. Zijn taak nog niet beëindigd. Hij wil vrede. Majoor Polton Newman, een medewerker van de „Observer", heeft een langdurig trof- fenonderhoud gehad met Mussolini en hij was getroffen door de buitengewoon zorg* vuldige aandacht, welke de Duce aan de po litieke gebeurtenissen over de geheele werek schenkt. Op een vraag van den Engelscliman oi Mussolini zijn taak reeds voltooid acht, ant woordde deze dat er goede vorderingen zijn gemaakt, doch dat hij nog niet ten volle heeft bereikt wat hij zich ten doel heeft ge steld. „Ik ben voornemens op mijn post te blijven totdat mijn taak is vervuld, en zelfs, indien noodig, tot mijn laatsten ademtocht." Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het fascisme verklaarde Mussolini dat vrede absoluut een eerste vereischte is om de binnenlandsche plannen, welke voor het wel zijn der Italiaansche natie noodig zijn, te ver wezenlijken, ofschoon de geografische positie van Italië eischt dat de Italianen gereed zijn hun land te verdedigen tegen de „potentieel» vijanden", die zoowel in het westen als het oosten van het land kunnen bestaan. Men heeft in tal van landen veel gesproken over de agressieve doeleinden van Italië en zijn imperialistische plannen, aldus Mus solini. Zij, die dergelijke denkbeelden verkon digen, toonen hoe weinig zij afweten van de vitale behoeften van Italië en van de politiek, die ik volg. Het prestige van Italië en de positie, die het in de wereld bekleedt, zijn gedurende de laatste jaren aanzienlijk ver beterd en ik hoop dat ze nog beter zullen worden. Maar om ons doel te bereiken heb ben wij vrede noodig. Zij, die tegen het. fas cistisch regime zijn gekant, zijn dit omdat de methoden, die ik gebruik in strijd zijn met hun liberale of socialistische opvattingen. Zij ver- oordeelen zijn methoden, doch zij sluiten de oogen voor de resultaten, welke in den loop der laatste aCht jaren zijn bereikt. Mijn poli tiek is niet agressief en ik wensch vóór allee vrede. VOORTVLUCHTIG AMBTENAAR. Uit Spandau wordt gemeld, dat een jeugdig ambtenaar, die sedert anderhali jaar bij den Gemeentelijken Gezond heidsdienst aldaar werkzaam was, een bedrag van 1.000 Mark uit de gemeente kas heeft verduisterd. Met zijn vriendin, een 19-jarige boekhoudster, is hij naar Italië gevlucht VECHTPARTIJ TUSSCHEN COMMU NISTEN EN NAT. SOCIALISTEN. In een nat. soc. vergadering te Danzig kwam het tot een hevige vechtpartij. Vele communisten waren in de verga dering gedrongen, die aanleiding tot de vechtpartij gaven. Er werd gebruik gemaakt van messen, knuppels en andere voorwerpen. Verscheidene nat. socialisten en vijf communisten werden vrij ernstig ge wond. Een aantal personen werd gear resteera. GAS VERSTIKKING IN ENGELAND. Zes personen gestikt In een woning te Harlepool zijn zes personen, van wie vijf kinderen, door gasverstikking om het leven gekomen. Het zesde en jongste kind, dat aan de voeten van den vader lag, kon gered worden. ROEMEENSCHE BENZINE-TANK BOOT OP DE DONAU ONTPLOFT. Zeven personen om het levet gekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat op de Donau in de nabijheid van Belgrado een ontploffing heeft plaats gehad aan boord van een benzine-tankschip, dat door een Roemeensche sleepboot werd gesleept. Bij deze ontploffing zijn zeven personen, dje zich aan boord van het tankschip bevonden, om het leven gekomen. EEN GODSDIENSTIG PROCES IN RUSLAND. Te Moronesch in Sovjet-Rusland wer< vonnis geveld in het proces tegen 34 le den van de z.g. „Witte Kruis"-Orde, die de verschijning hadden voorspeld van den Heiligen Michaël, welke Rusland van de „heerschappij van den Anti christ" zou bevrijden. Vier beklaagd^ werden ter dood veroci dafi.ljjU

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1