Stamelt GooranL Brieven uit Berlijn. FEUILLETON. Hun beider weg. Woensdag 2 Juli Radio-hoekje ij Vrij1 naar het Engelsch H. ATONSEN 6) Provinciaal nieuws A --j B«. 158 1930- Nindard fwis «n dsrtlgfta Jaargang, Donderdag 3 Juli. Huizen, 1875 M. 8.00—9.45 Gramofoon platen. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.30- 32.00 Concert door de Haarl. Orkestvereen. fl2.00-2.00 Concert, A. V. R. O.-Kwintet. ft. Dirks (zang). 2.00—3.10 Gramofoonpl. S.10—3.30 J. B. Sprenger: „Het gevaar van lisbergen in de Transatlantische routes 3.30 d-4.00 Piano-recital door Henr. Bosmans. 4 00—4.30 Voor de zieken. 4.30—5.30 Con cert uit Café „Moderne" te A dam. 5-30— 6 45 Concert uit het Rembrandt-Theater te A'dam. 6.45—7.T5 Accordeon-Trio „The Ar- janis". 7.15—7.45 Radio Volks-Universiteit. Cursus: „De Mensch en zijn plaats in de Wereld" Spreker: Dr. J. D. Bierens de Haan. 8.01 Aansl. van het Concertgebouw Je A'dam. Volksconcert door het Concertge bouw-Orkest. 9.00—9.30 Voordracht door tor Hermus. 9.30—11.00 Concert door het Omroeporkest. 10.00 Persber. 11.00 12.00 iOramofoonplaten. f 'Hilversum. Na 6 uur: 1071 'M. 8.15— c 30 K. R. O. Gramofooniplaten. 10.00— 0 30 N. C. R. V. Zang door Dameskoortje 0 30—1 00 N. C. R. V. Korte Ziekendienst. 1 30—12.00 K. R. O. Godsdienstig halfuur tje. 12.00—2.00 K. R. O. Gramofoonpl. 2.00 j—2 45 N. C. R. V. Gramofoonplaten. 2.45 0 45 N C. R. V. Cursus Fraaie Handwer ken 4.ÖO5.00 N. C. R. V. Ziekenuurtje. (5 oó—6.00 N. C. R. V. Gramofoonplaten. ?6 00—6.30 N. C. R. V. Orgelconcert door S. MP Visser. 6.30—6.40 N. C. R. V. Koersen. •6 40—7.10 N. C. R. V. Vervolg orgelcon cert. 7.10—7.30 N. C. R. V. Gramofoonpl. •7.30—8.00 N. C. R. V. J. B. Roelofsen: Beveiliging tegen brandgevaar en het blus- ischen van brand in oude historische gebou wen". 8.01—11.00 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Orkest. 11.00—12.00 K- R- O. IOramofoonplaten. W 'Daventry, 1554,4 'M. 10.35 Morgenwij ding. 11-05 Lezing. 12.20 Concert. D. St. IHill Bourne (mezzo-sopraan), R. 'J. Hol land (bas-bariton), A. Bowring (plano). 1.20 Orgelspel door R. Foort. 2.202.50 'Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05— 5.35 Eventueel verslag van tenniswedstrijd jtien. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws berichten. 6.55 Marktberichten. 7.00 Con cert. C. Fuchs (cello), L. Pierce (piano) &.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Con cert. Militair Orkest, F. Kelsey (bariton) •9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.00 fZweedsch Nationaal Programma. 11-00— 112.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs ,JRadio Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 3.35 Solisten-concert. .Festival Maurice Ravel". 5.20 Kinderuurtje. '9.05 Concert. Trio en solisten. 1 Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo- doonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35- h 1.35 Gramofooniplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50— ü.50 Orkestconcert. 8.20 Tuinconcert. Daar na tot 12.20: Orkestconcert. f Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert. 3.50—5.50 Orkestconcert en piano-soli. 8.20—9.35 „Stegekaelderen". Mu zikaal blijspel in 2 bedrijven van Peter Fa- ber 9.35—10.05 Piano-soli door Gudrun Seligmann. 10.25—11.05 Mandoline-con cert door Trio. 11.05—12.50 Dansmuziek, f Brussel, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Trio-concert. 9.20 Concert uit Ostende. f Zeesen, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen. (7 207.50 Gramofoonplaten. 10.5012.20 (Berichten. 12.20—1.15 Gramofoonplaten. j3 15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramo- jfoonplaten. 3.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.50 [Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 „La Tra- viata". Opera in 3 bedrijven van G. Verdi. 9aarna tot 12.50: Dansmuziek. t KOERSEN EN DE ALGEMEENHEID. De beurs gebannen. Onder dit opschrift schrijft het Hbld.: De V.A.R.A. heeft voor het eerst een alge meen programma uitgezonden. Van half zes tot half zeven was er een vooravond-concert geweest en daarna kreeg Vaz Dias het woord voor het uitzenden van Het beursbericht en koersen. V.D. heeft dat tot nu toe eiken werkdag Toen ze in het laantje gekomen wa ren, dat steil en kronkelend naar het jolfveld leidde, wendde Dick zich tot lijn zuster en vroeg: Wie was dat? O, dat is de best gehumeurde man van heel het dorp, antwoordde ze. Hij jwas eens een internationale voetballer, maar hij heeft een of ander ongeluk ge had en nu werkt hij daar op die boer derij en woont in een tent en als iemand hem vraagt, hoe hij het maakt, dan lacht 'hij altijd maar en zegt, dat hij over een '•jaar weer zoo gezond als een visch zal .wezen en zoo sterk als een paard. Haar stem klonk een beetje vreemd; net alsof ze er naar verlanede, dat hij spoedig en werkelijk zoo sterk zou wor den. Heeft hij geen familie of kennissen? Stel je voor, zoo heelemaal alleen in zoo'n tent te wonen. Ik zou er gek van worden! I Dick bleef op eens staan. Zeg, speelt hij soms golf? Laten we dan vragen of hij zin heeft mee te doen! Joyce schudde het hoofd. Nu en dan zoekt hij wel eens mijn ballen voor me op, zei ze, maar spelen doet hij nooit. Maar goed, laten we het dat hij het wel prettig :"u: vinden. waas ryrgg6n, .Djck. Ik geloof zekac. om 6 u. 30 gedaan behalve op Zaterda gen en de V.A.R.A. wilde er blijkbaar ten behoeve van veel luisteraars in de pro vincie niet van afwijken. Echter om zeven uur kwam de omroe per mededeelen, dat er van de commissie voor de algemeene programma's bericht was ontvangen, dat koersen niet tot het algemee ne programma behooren. Door een misver stand was dat niet eerder meegedeeld. V.D. zal dus voortaan op de „algemeene" dagen geen koersen mogen uitzenden, en de vraag rijst: Waarom zijn koersen niet „alge meen Kan het zijn, dat zij misschien „kapitalis tisch" aandoen? Maar dan is de commissie anti-kapitalistischer dan de V.A.R.A. zelve! Wij zouden zoo denken, wat is er algemee- ner dan de effectenbeurs? Tot haar begunsti gers en bezoekers behooren lieden van zeer diverse pluimage, van uiterst rechts tot uiterst links, sociaal-dem. en zelfs com munisten niet uitgezonderd. Minister Reijmer heeft het begrip „alge meen" als volgt omschreven: „Het algemeen programma zal moeten be vatten mededeelingen van woord-, toon- of beeldinhoud van ontspannenden, leerzamen aesthetischen of ethischen aard en zal zoo danig moeten zijn, dat aan den inhoud nie mand redelijkerwijze aanstoot kan nemen". Op grond van deze definitie zou men kun nen betoogen, dat koersen niet „algemeen" rijn. De minister heeft blijkbaar het zakelijke element willen weren en de koersen onder „leerzaam" te rangschikken is wellicht wat ver gezocht. Maar V.D. zendt wel op de algemeene dagen nieuwsberichten uit. Zijn die soms niet „zakelijk"? of zijn zij misschien „leerzaam" in zooverre zij iets leeren, dat men nog niet wist? Maar dat geldt voor koersen ook, al zijn die laatsten dan ook minder amusant, behalve voor den gelukkigen winner. En daar ligt misschien meteen de oplos sing. Want in deze dagen zijn „winnerster beurze alles behalve algemeen. EEN OPROEP ROND DE WERELD. Een radio-programma in 1/7 sec. de wereld om.. Men meldt aan de N. R. Ct.: Maandag heeft een omroep-experi- ment plaats gehad, dat voordien nog niet werd genomen. Het betrof een om- roep-uitzending door een aantal stati ons, die een keten rond de wereld vorm den. Daartoe zond het kortegolfstation Schenectady W 2 X AD een programma uit, dat door het natuurkundig labora torium aan de N.V. Philips' Radio met een speciaal daartoe ingericht beam- ontvangstation werd opgevangen. Het programma werd per telefoonlijn door gegeven naar Huizen, waar de Phohi- zender het verder uitzond naar Indië. De Rijksradiodienst te Bandoeng zond op verzoek van de Nederlandsche P.T.T., die haar volledige medewerking ver leende, het programma met twee zenders verder door naar Sydney, waar het pro gramma opnieuw werd uitgezonden door het kortegolfstation 2 ME, terug naar W 2 X AD, zoodat op deze wijze de we reld omspannen werd. De omroeper te Schenectady kon dus zijn eigen stem hooren, nadat deze een reis om de wereld had afgelegd. Het te Schenectady gesprokene werd op deze wijze aldaar, den langen weg, dien de uitzending had afgelegd, in aanmerking genomen, nog uitstekend verstaan. De radiogolven hebben voor dit we reldreisje slechts 1/7 seconde noodig ge had. Zooals de omroeper van Schenectady opmerkte, was het succes van deze proef slechts te danken aan de Cooperation and Splendid Style tusschen alle betrok ken omroepstations. Het experiment heeft nogmaals aange toond welk een belangrijke factor de Phohi-zender is voor den internatio nalen omroep. Zooals bekend is, is deze zender voor- loopig buiten werking gesteld. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Geen uitzending van godsdiensti gen aard. Men meldt aan de N. R. Ct.: In den avond van 30 Juni heeft de voorzitter van de Ned. Chr. Radio-ver- eeniging, mr. Van der Deure, door de radio de mededeeling gedaan, dat hij in De Nederlander van 28 Juni j.1. een ar tikel had geschrevei. waarin hij zeide: Dat kwam prachtig uit. Dick had er niet mee noodig, dat ze graag had, dat hij meekomen :-ou. Ze keerden dus terug en Dick legde zijn golfstokken ergens onder een heg. Dat was toch wel een voordeel hier, dat je je spullen zoo maar ergens neer kon leggen, zonder bang te wezen, dat ze na een poosje niet meer te vinden waren. Hoe heet hij? vroeg Dick, toen ze dicht bij de tent gekomen waren. Mijnheer Turnbull, zei Joyce. Frank Turnbull. Dick riep: Hallo, Turnbull! Hallo! antwoordde de jonge man, te voorschijn komend. Ziet umijn zus en ik zijn er benieuwd naar, of u soms zin hebt mee te komen spelen, als u ten minste niet andere bezigheden hebt. Er kwam een glimlach over het gelaat van den ander, toen hij eerst Dick en dan Joyce aankeek en zijn oogen op haar bleven rusten. Ik speel niet, antwoordde hij. Maar als u niet bang bent, dat ik u verveel of in den weg loop, zou ik graag een eindje meeloopen. Uitstekend, antwoordde Dick. Kom dan mee! Turnbull legde een hand op een paaltje, dat in de heg stond en wipte er over heen. Zoodra hij bij hen was en naast Joyce stond, wendde hij zich tot haar: Hoe maakt u het? Ik heb u al in een paar dagen niet gezien, maar dat kan ook komen, omdat ik een paar dagen in Risborough geweest ben. O, ik heb zoo wat rond gedrenteld als ge woonlijk. Dit is mijn broer Dick, mijnheer Turn bull, jmtwooidde 1-y tsch in haar «tenp „Tegen den chrlstelijken Inslag ln ons algemeen programma heeft ook de door den minister ingestelde keuringscom missie geen bezwaar gemaakt". Deze mededeeling nu, gisteren ge daan, wekt groote bevreemding, aange zien, naar ons ter oore kwam, bij brief van 27 Juni j.1., dus drie dagen tevoren, aan dienzelfden voorzitter was geschre ven, dat de algemeene programma-com missie vastgesteld heeft, dat onder het algemeen programma niet behooren te worden opgenomen uitzendingen van godsdienstigen aard, omdat deze niet als algemeen kunnen worden beschouwd, en ook in de ministerieele beschikking van 10 Juni de uitzendingen van religieuzen en politieken aard met opzet niet rijn genoemd. (Van onzen correspondent). Op Zaterdag 28 Juni gaan de Neder landers in Duitschland het 25-jarig dienst-jubileum van consul Chr. Schmid te Essen vieren. De Nederlanders in Duitschland? Hoeveel zijn er dat dan wel? En kunnen zij zich bij welke plech tigheid dan ook werkelijk officieel doen vertegenwoordigen Nu het is alweer een kleine twee jaren geleden, dat - u op deze plaats over zulke dingen geschreven heb Ik kan mij voorstellen, dat de lezer glad vergeten is, dat er ia Duitschland nog ongeveer 80.000 Nederlanders wonen, dat va.n ^eQ^°llfassenen onder hen op z'n minst 8000 in twee Nederlandsche orga nisaties aaneen gesloten zijn, dat elke dier organisaties, die dezen zomer negen jaren bestaan, een eigen Nederlandsch orgaan bezit, dat bij den grootsten „Nederlandschen Bond in Duitschland" lands2hJ%ïi-Smf® "Fed.eratie van Neder- lanasche St. Josef-vereenlgln£en,, olm 75 vereenigingen aangesloten zijn en dat de groote „Nederlandsche Bond" zich sedert 4 piren in een regeenngssubsidie mag verheu- Waar men al die landgenooten in Duitsch land zoeken moet? Voornamelijk in West-Duitschland, in Rijnland en Ruhrgebied, en dan ook in Bre inen en Bremerhaven, Hamburg, Berlijn, Leipzig, Dresden, München, Frankfort-Main, en verder natuurlijk overal verspreid Ne gentig procent echter in het Westen. Vóór den wereldoorlog, toen Duitschland een rijk en goedkoop land was met werkgelegenheid op vrijwel elk gebied, waren er in West- Duitschland zeker wel 300.000 Hollanders, Friezen en vooral Limburgers te vinden. Maar na 1918, vooral tijdens de inflatie, heb ben de meeste landgenooten den strijd in Duitschland met meer kunnen volhouden En tegenwoordig heerscht onder hen diepe misere Men bedenke, dat hier te lande op het oogenblik nog 2.6 millioen werkloozen zijn en dat de werkgevers natuurlijk niet aan buitenlandsche boven Duitsche arbeiders voor wie nog werk te vinden blijkt, de voor keur kunnen geven. Waarbij wel eens extra vermeld mag worden, dat in vele Duitsche bedrijven oude, getrouwe Nederlandsche werkkrachten toch nog in dienst gehouden worden, wellicht omdat ze eerlijke, rustige elementen zijn, misschien ook wel uit een ze kere dankbaarheid wegens Nederlands neu traliteit tijdens den grooten oorlog, en ten slotte, ook wel uit de overweging, dat tien duizend Duitsche arbeiders in Nederland werkzaam zijn en represaille tot de alleron aangenaamste gevolgen zou kunnen voeren. Zulke problemen en nog vele andere heb ben de volle aandacht van den „Nederland schen Bond in Duitschland", terwijl de „Fe deratie St. Josef" (die helaas de religieuse te genstellingen onder Nederlanders ook in het buitenland doorvoert) zich ook wel met zul ke sociale vraagstukken bezig houdt, maar toch in hoofdzaak voor ondersteuning van het missiewerk gedacht is. Op 28 Juni zullen beide bonden, zij het dan ook toevallig en zonder onderlinge af spraak, in Essen, in 't hartje van het nijvere Ruhrbekken, in dezelfde zaal vereenigd rijn om consul Chr. Schmid te huldigen. Een bescheiden man, deze meest populaire Nederlandsche consul in Duitschland, die zelf maar weinig op uiterlijke hulde gesteld is, maar die verstandig genoeg is om in te zien, dat zijn jubileum tevens een gelegen heid biedt, om het telkens weer insluimerend nationaal stambewustzijn onder de Nederlan ders in het buitenland een nieuwen stoot te geven. Helaas rien nog niet al onze officieele ver- tegenwoordïgers in den vreemde in, van hoe De beide jonge mannen gaven elkander de hand. U bent juist vandaag uit Oxford terug, metwaar? zei Turnbull, al heb ik u ook nog nooit gezien, geloof ik toch, dat ik heel wat van u weet. Hoe bent u daarachter gekomen? vroeg Dick lachend. Och, de arbeiders hier zijn de best denk bare krant. Ze weten alle nieuwtjes. Om huive rig te worden! Drie weken geleden hoorde ik al, dat u vandaag thuis verwacht werd.... en was u het niet, die in dat rijtuig op de mandoli ne hebt zitten spelen? Dick stond verwonderd. Ja, dat is zoo, maar waar waart u dan? Ik heb u toch nergens gezien. Turnbull glimlachte. Het oude vrouwtje, dat me mijn eten hier brengt, vertelde het me een half uur geleden. Waar ze het vandaan had, mag de hemel weten, want ze heeft den heelen middag aan de waschtobbe gestaan. Goeie genade! riep Dick, zoo iets heb ik nog nooit gehoord! Zou je hier wel je kousen kunen aantrekken, zonder dat het heele dorp voor het raam kwam kijken? Wat gebeurt er dan wel, als er werkelijk iets bijzonders te vertellen valt? Och, zei Joyce, je moet je niet voor stellen, dat alleen de boerenarbeiders een soort van draadlooze telefoon hebben. Wacht maar eens, totdat je al de vrouwenmutsen Zondags voor de kerk hebt zien heen en weer schudden! Dan zou je nergens meer verbaasd over staan. Waar komen ze anders voor naar de kerk? Turnbull begon te lachen, maar hij keek toch even verwonderd zijdelings naar het meisje, ge troffen door hwr spottenden toon. Zoo bid Sroote beteekenis nationale organisaties, bon en en vereenigingen rijn, welk een opvoe dende kracht van hen uitgaat, hoeveel ze doe om ook het optreden-naar-buiten van onze Nederlanders in het buitenland te ver beteren en om door feesten en congressen de reputatie van ons vaderland in gunstigen zin te doen toenemen. In den beginen waren vele cosulaire ambtenaren zulke organisaties in het geheim zelfs vijandig gezind en zagen ook de gezantschappen er een soort controle van hun werkzaamheden in, die zij meenden, zich eigenlijk niet te mogen laten welgeval len. Er rijn eenige jaren voor noodig ge weest om het practisch bewijs te leveren, dat onze officieele instanties zich vergist hadden. De Nederlanders in het buitenland richten hun vereenigingen en hun bonden op, omdat rij de noodzakelijkheid van samenwerking gevoelen, omdat zij bij de ondersteuning van behoeftige landgenooten de adviezen der or ganisaties noodig hebben, omdat rij het voor de eer van hun vaderland noodig vinden, dat zekere nationale feestdagen op naar binnen en naar buite zichtbare plechtige wijze ge vierd worden, omdat zij aan de actie der „of- ficieelen" waar noodig kracht wenschen bij te zetten, en last not least omdat zij geleerd hebben, dat „volkskracht" en „staatsburger lijk bewustzijn" geen holle begrippen zijn. De huldebetooging voor consul Chr. Schmid zal, naar aan te nemen is, een zoo oprecht-hartelijk karakter dragen, omdat deze vertegenwoordiger van ons gezag in de 25 jaren van zijn consulaire werkzaam heid mensch gebleven is, 100 mensch. Wat blijkbaar geen beletsel geweest is om 100 ambtenaar te zijn, waar dat noodig was. Nog te velen onder zijn collega's mee- nen, dat de titel van consul of consul-gene raal (om van gezant en „excellentie" maar liever in het geheel niet te spreken) een ze kere gereserveerde, koele deftigheid met zich brengt. En. vergeten daarbij, dat deze „def tigheid" als een zeker teeken van innerlijke onzekerheid.wordt uitgelegd. En vaak niet ten onrecht. Ook wij, Nederlanders in Duitschland, hebben de laatste jaren ontstemmingen over al te groote „deftigheid" van onze officieele menschen meegemaakt, die niet zelden volko men vergeten waren, dat de positie van amb tenaar bitter weinig indruk maakt zoolang ze niet aan bijzondere eigenschappen van hoofd en hart gekoppeld is. Chr. Schmid bezat en bezit die eigenschap pen, en daarom eerbiedigt men ook van harte gaarne zijn, zelden op den voorgrond tre dend, consulair gezag. Ja, we maken ons mi eenmaal op tot het vieren onzer vierdagen, wij Nederlanders binnen Duitschlands grenzen. Het volgend jaar zal de groote en invloed rijke „Nederlandsche Bond in Duitschland" zijn 10-jarig bestaan kunnen herdenken. En het is aan te nemen, dat dan van alle zijden •belangstelling getoond zal worden voor een organisatie, die zich zoo kranig in uiterst moeilijke jaren heeft weten staande te hou den. De Bond hoopt stellig ook, ter gelegen heid van zijn tweede lustrum, de officieele inwijding van het slot Diez in Hessen-Nas- sau aan de rivier de Lahn, de trotsche stam burcht van ons vorstenhuis, als herstellings oord voor kinderen van Nederlanders in Duitschland te mogen bijwonen. Verleden jaar lazen we plotseling in Duit sche en in Nederlandsche bladen, die zelfs speciale correspondenten naar Diez zonden, over dit project. In de meeste berichten werd met stelligheid beweerd, dat het slot door de Duitsche Rijksregeering Nederland reeds ten geschenke aangeboden was; wat intus- schen van andere zijde weer werd tegenge sproken. De waarheid zal wel zijn, dat volgens in zulke gevallen diplomatiek gebruik de aan bieding van het waarlijk vorstelijk geschenk pas zal plaats hebben als vaststaat, dat het ook zal worden aanvaard. De geheimzinnig heid, waarmee de officieele instanties deze dingen tot nu toe behandeld hebben, zal wel met deze tactische voorbereiding in verband staan. Deskundigen van beide landen hebben het slot, dat een eeuw lang als strafgevangenis dienst gedaan heeft (wat overigens met vele kasteelen, ook in Nederland, het geval ge weest is) van boven tot onder gekeurd en vastgesteld, dat het in deze schitterende om geving en in een heerlijk-gezond klimaat met betrekkelijk weinig onmiddellijke kosten tot Nederlandsch herstellingsoord voor zieke kinderen kan ingericht worden. En ben ik goed ingelicht, dan is de „Nederlandsche Bond in Duitschland" bereid, voor het leg gen van een financieele basis thans het initiatief te nemen. Zoowel Nederland als Duitschland maken thans moeilijke tijden door. Het geld ligt haar stem nog nooit geklonken. En bovendien, haar eigen vader preekte toch. Had ze het al leen maar voor de aardigheid gezegd, of stak er iets anders achter? Nee, dank je wel. Ik moet niets van oude wijvenmutsen hebben! zei Dick, ik zal me wel veilig schuilhouden. Hij gooide zijn golftasch over zijn schouder en gezamenlijk gingen ze het steile paadje op, ach ter elkander aan en Turnbull, die het laatste kwam, liet zijn blikken nu eens over de krach tige gestalte van Dick gaan, dan weer over de slanke en sierlijke figuur van Joyce. Ze waren allebei kerngezond, die twee, terwijl hijhet kostte hem heel wat moeite zijn blijmoedigheid te bewaren. De tegenstelling was dan ook wel heel groot! h r rfs iv. Er is een bepaald soort menschen, dat men op het eerste gezicht óf erg graag mag óf echt verafschuwt. Anderen maken zoo goed als geen bepaalden indruk. Ze blijven iets onbestemds voor ons bij gebrek aan echte persoonlijkheid. Turnbull was één van die menschen, die iemand terstond sympathiek zijn, zonder dat men weet, waarom. Hij had volstrekt geen bui tengewoon voorkomen: een heel gewone man met een heel gewoon gezicht. Misschien zat het in zijn oogen. Die konden iemand zoo ver standig aankijken, dat men er terstond door ge wonnen was. Hij droeg een vreemd allegaartje van kleeren, dat hem toch zoo goed stond, als. of hij zoo van een kleermaker kwam. Hij was geen man voor rok en witte das. Hij droeg geen hoed en zijn haar woei mee met den wind. Zijn donkerblauwe buis stond open aan den hals, zijn^ruw^ pijow broek werd opgehdo.qtft' minder dan ooit „op straat", en gevraagd wordt al te vaak en voor al te veel doelein den. Voor dit bijzonder geval mogen echter Nederlanders en Duitschers, die nog iets te missen hebben een uitzondering maken. Het gaat er hier om: het stamslot van ons geliefd vorstenhuis in Nederlandsch staatsbezit te doen overgaan; duizenden kinderen van Nederlanders, die in den vreemde vaderland, moedertaal en vorstenhuis trouw gebleven rijn, gezond te maken; en ten slotte te voorkomen, dat dit alles op niets zou uitloopen en Duitschland zijn goed bedoeld geschenk, dat als uiting van dank baarheid voor onze hulp aan Duitsche kin deren gemeend is, niet eens zou kunnen over handigen Ik herhaal, dat ik niet over voldoende in lichtingen beschik om in te staan voor de juistheid van wat ik u hierover verteld heb; wat niet verhindert dat ik een beroep doe op het goede hart en de vaderlandslievende ge zindheid van alle Nederlanders, tot wie d? organisators van dit eventueel op te richten herstellingsoord zich mochten richten. Hier is nu eens waarlijk groot werk tf doen. En van internationale beteekenis! ROLAND. WINKEL. Tot hooisteker in de Weere is be noemd de heer S. van der Wal en zulks in de plaats van wijlen den heer G. Stuij. Onze vroegere plaatsgenoot de heer i'. B. H. Buthfer, directeur van de Am bachtsschool te Ter Neuzen, is thans in gelijke betrekking benoemd te Goes. V WIERINGEN. De heer J. de Wit, 2e ambtenaar ter secretarie alhier, is geslaagd voor het diploma Gemeente-administratie van de Nederl. Vereen, voor Gemeentebelangen UITGEEST. R. K. Statenkieskring Zaandam In de vacature K. Bernard van Koog aan de Zaan, in de R. K. Statenkieskring Zaandam is aangewezen de heer Verheg- ge van Egmondbinnen. Personalia. De heer F. Konincks, onderwijzer aan de R. K. Bijz. school alhier is met in gang van 1 September a.s. als zoodanig benoemd aan een gelijke school te Zaan dam. ZUID- EN NOORDSCHERMER. De Raad dezer gemeente vergaderd» Maandag onder voorzitterschap van den heer C. de Groot, burgemeester. Afwezig de heer Jb. Heinis. Eenige financieele besluiten werden geno men, noodig voor het afsluiten van den dienst 1929. Verschillende ingekomen stukken, waar onder zich ook eenige betreffende de Wet van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten bevonden, werden voor ken nisgeving aangenomen. Besloten werd tevens niet in beroep te gaan*wat deze finan cieele verhouding betreft. Voorts was nog een afwijzend antwoord ingekomen van het be stuur van het Heemraadschap „de Eilands polder" op het verzoek van het gemeentebe stuur om gezamentlijk met den Raad dezei gemeente een bijeenkomst te houden, tenein de van gedachten te wisselen over de kwestie van de schoeiïng, die het gemeentebestuur noodig acht om den Noord te Groot-Scher mer en hetgeen met dit vraagstuk mocht blij ken samen te hangen. De heer van der Laan sprak zijn verwon dering over dit schrijven uit en vond dat deze houding van het Polderbestuur zeer klein is te noemen en beschouwde het dan ook als een beleediging voor den Raad dezer gemeente. De heer wethouder Smit, tevens Dijkgraaf van den Eilandspolder, antwoordde hierop, dat het bestuur van den Eilandspolder een parig van oordeel is, dat in deze zaak voor den polder niet het minste belang is gelegen, zoodat ook z.i. een bijeenkomst als bovenbe doeld, geen zin heeft. De heer van der Laan bleef evenwel bij zijn zienswijze hieromtrent. Vervolgens werd de geloofsbrief van het nieuwe raadslid, den heer Jb. Boekei (vaca ture-de Boer) door een daarvoor door den voorzitter aangewezen commissie onderzocht en in orde bevonden. Besloten werd den heer Boekei als raadslid toe te laten. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna de besmettelijke ziekteverordening vastge- een bruin leeren gordel, zooals iedere staljon gen draagt, zijn wollen kousen waren grof en dik en onder zijn lompe schoenen droeg hij ge weldig dikke zolen en ze schenen sedert den vorigen winter niet gepoetst te zijn. Zijn hemdsmouwen waren altijd omgeslagen en zijn armen waren bruin en verbrand. Dick mocht hem terstond graag lijden. Hij zag met plezier, dat hij de landhekken voor Joyce openhield, de koeien voor haar uit den weg joeg, als die haar bij het spel hinderden en hij luisterde met belangstelling naar de manier, waarop hij zoo echt gemeend kon zeggen: Wat een pech! wanneer ze een bal over de heg sloeg. Zonder iets te zeggen had hij haar golf tasch opgenomen en toen Joyce er tegen pro testeerde, had hij gegrinnikt en gezegd: Nu moeten we allemaal op u wachten! Dick keerda zich plotseling naar hem toe «n vroeg: Zeg, Turnbull, vertel me een», hoe komt het, dat we elkaar vroeger nooit ontmoet heb ben? Wel nee! Ik ben hier nu al bijna e«c jaar. Maar in uw laatste vacaniie was ik er niet al te best aan toe, zoodoende kwam ik niet buiten. Hier is uw bal! Dank u, zei Dick. Maar «h al» u *in hebt bezoek te ontvangen, dan zuller Joyce en ik u graag eens komen opzoeken. Wat denk ie er van Jo, als we hem eens een serenade bren gen op de eensnarige viool? Nee, dat ding niet, antwoordde Joyce. Neem liever je banjo. Breng ze allebei mee, zei Turnbull. K-un, we moesten er vanavond maar mee beginnea vindt u ook niet? Wat zeg jij er van Jo? (Wordt yeryoJ

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5