Voor Dames. Zeetijdingen Uit Rusland. Binnenland STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland, jan Pietersz. Coen, 1 Juli v. A'dam n. Ba- johan3van Oldenbarneveldt, thuisreis, 30 Koningin der^derlanden, uitreis, 1 Juli te port Said. eens klinkt het in onze onmiddellijke nabijheid en even later schijnt de voortbrenger van het geluid heel aan het andere einde van het ter- te Probeer maar niet het dier te vangen, want dit zal U niet gelukken. Het vereischt zelfs ✓eel omzichtigheid, om het dier inaar •ven te zien te krijgen. Zijn naam Kwartel- toning of Wachtel (Crex pratensis), en dik- wijls wordt hij ook Spriet geheet». Misschien kent ge het kreupelrijmpje: In de maand Mei Leggen alle vogels een ei, Behalve de Kwartel en de Spriet, Die leggen in de Meimaand1 niet, Maar in de hooibejouw (hooibouw) En dan krijgen ze vaak berouw. Zoo is het. Deze beide vogelsoorten hebben jas eieren in het laatst van Juni of in Juli, en zoo zou het kunnen gebeuren, dat ie bij ijverig zoeken het nest van ons steeds roepend Wachteltje vond, nu alle andere vogels klei nere of grootere jongen hebben, en dan zou je zien, dat de zeven of acht eieren mooi glimmend geelachtig wit zi,n en gelekt met violette en roodbruine plekjes en stipjes. Maar daarmee zou je den hardlooper met zijn bruinzwart gevlekte geelbruine boyendeelen en zijn rosetkleurige vleugels nog niet te zien krijgen. Want een hardlooper is de Wachtel, die met groote stappen door graanvelden en hooilanden marcheert en dien men bijna nim mer te zien krijgt. Hij vertoeft slechts enkele maanden in het jaar bij ons, om zijn smrpena geluid te laten hooren; eerst In Mei komt hij uit Zuidelijker streken, om in September reeds weder te vertrekken. Maar ook in den trektijd ziet men dezen vogel bijna nimmer, daar hij bij nacht verder gaat, om bij dag weg te schuilen in gras- of heideveld. Nauwelijks hebben we „De Mui}" bereikt, af tal van bloemen vallen ons in het oog. In de eerste plaats hurken we neer bij eenige roomwitte bloemen, die tamelijk hoog op haar stengels prijken. Nog zijn er niet vele, doch aan de talrijke knopjes, die we aan de planten zien, kunnen we weten, dat het Parnaskruid nog wat later in den tijd talrijke bloemen zal voortbrengen. En ze zijn mooier dan mooi, als je ze maar op den keper beschouwt. Op de vijf langwerpige kelkblaadjes vormen de vijf, van doorschijnende aderen voorziene bloem blaadjes een aardig kommetje, dat iets keu rigs bevat, wat we bij andere bloemen nog nimmer hebben gezien. Want voor ieder bloemblaadje staan wel elf speldjes, ieder van een schitterend goudknopje voorzien. Van eik- elftal staat de grootste speld in het midden en naar beide kanten nemen ze in grootte af, zoodat we in iedere bloem 5 keurige dia- deempjes kunnen zien. Te midden van deze 5 schitterende kammetjes ziet ge het stamper tje, dat op een buikvormig fleschje gelijkt, en wonderlijk is het te zien, hoe ieder der 5 meel draden zich achtereenvolgens van den stam per terugtrekt. Ge kunt dit het best waarne men, wanneer ge een plantje met een aard kluit mede naar huis neemt, om het daar in een bloempot verder te laten ontwikkelen. Eenige weken achtereen kunt ge er dan het frootste plezier van beleven en vrienden en ennissen wijzen op liet prachtvolle van dit bloempje, dat ge kunt vinden op alle plaat sen, waar vochtige veen- en heidegrond ge vonden wordt. Uit ieder plantje ontwikkelen zich verscheidene van deze bloempjes en ieder stengeltje is slechts met één blaadje, waarvan de toegeslagen voet het steeltje omvat houdt. Zoowel dit blaadje als de langgesteelde wor telblaadjes zijn fraai groen, hartvormig en eenigszins dik en vleezig bij het aanvoelen. Als ge nu nog weet. dat het Parnaskruid den Latijnsch en naam draagt van Parnassta pa- lustris en behoort tot de familie der Saxifra- geeën of Steenbreekachtigen, dan willen we net voor heden vaarwel zeggen om meteen nog een plantje te bezien, hetwelk eveneens keurige bloempjes draagt en op ongeveer de zelfde plaatsen voorkomt als het Parnas kruid, waarvan het bloempje door de Duit- schers bestempeld wordt met den naam „stu dentenroosje". Hurk maar weer neder, want hier staan reeds prachtexemplaren van het Wintergroen en wel het Rpndbladig of Pirola rotundifol'a. Dat dit plantje gerekend moet worden tot dezelfde familie, waartoe Struik- en Dopheide behooren, dat is die der Ericaceeën, zou je zoo dadelijk niet willen gelooven, daar het niets op heide gelijkt. Doch daar zullen we ons maar niet in verdiepen. Nu bekijken we slechts even de bloempjes, die prachtig zijn en als de belletjes van een arretuig langs het kaarsrecht, onbebladerd stengeltje afhangen. De bloempjes zijn heel wat kleiner, dan die van Parnassia, doch ook hier zijn de vijfbla- dige bloemkroontjes helderwit, welke kleur sierlijk afsteekt bij de oranjekleur der helm knopjes van de tien korte meeldraden, waar- tusschen het dikke, meloenvormige vruchtbe ginsel is verborgen. Wintergroen heet deze plant, omdat de bla deren altijd groen zijn; ze vormen ook in den winter een rozet, dat gaaf en frisch is, en waaruit des zomers de lange bloemstengel op schiet, die een ijle tros van bloempjes voort brengt. Alvorens deze plaats te verlaten, wil ik nog even iets van deze plant vertellen. Ze is geen bepaalde parasiet of woekerplant, die zich met zuignap]es of haustoria het voedsel toeëigent, dat voor grassen en andere planten is bestemd, maar toch houdt het wintergroen er niet van, om geheel alles te bereiden, wat Voor de instandhouding en ontwikkeling noo- d'g is. Gaarne groeit het plantje daarom op Plaatsen, waar rottende plantenresten liggen, zoodat het zich met zijn stevig wortelstokje, als het ware, in het luilekkerland bevindt. Daarom noemt men zulke van afval levende (planten dan ook afvalplanten of saprophieten. 'Ze voeden zich dus met dood aas, evenals de hyena s dit onder de dieren doen; de parasie- ten onder de planten verrichten alzoo onede ler werk, evenals die onder de dieren, dan de saprophieten dit doen. We zouden hier nog uren kunnen verblij ven, om met vele andere planten, vogels, in secten, enz. kennis te maken. We kunnen dit evenwel nu niet doen, doch hopen hier later nog ggns weer een bezoek te brengen. DAALDER Dz. P. C. Hooft, uitrei», I Juli te Sabang. Talisse, 1 Juli v. Dundee n. A'dam. Mapia, thuisreis, 30 Juni v. Marseille. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Achilles, 29 Juni v. Bari n. Catania. Ajax, 30 Juni v. Oran n. Palermo. Amor, 29 Juni v. West-Indië te New-York. Ceres, 30 Juni te en v. Bourgas n. Varna. Deucalion, Algiers-Amsterdam; 30 Juni Oeussant. Doros, 30 Juni v. Algiers n. A'dam. Iris, 30 Juni v. Kopenhagen n. Strömstad. Nero, 30 Juni v. A'dam te Gothenburg. Oberon, 30 Juni v. Huelva n. A'dam. Odysseus, 29 Juni v. A'dam te Danzig. Saturnus, 30 Juni v. Constanza n. Const<|q- Telamon, 30 Juni v. Lissabon n. A'dam. Ulysses, 30 Juni v. Algiers n. Malta. Venus, 30 Juni, Ceuta te Genua. Vulcanus, 30 Juni v. Motril n. Barcelona. Orion, 1 Juli v. Venaroz- te Valencia. Van Rensselaer, 1 Juli v. A'dam n. Hamburg. Kon Holl. Lloyd. Zeelandia, uitreis, 20 Juni v. Rio Janeiro. Maasland, uitreis, 30 Juni te Bahia. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, thuisreis, 1 Juli v. Cowes. Indrapoera, uitreis, 1 Juli v. Bibr. Kedoe, thuisreis, 1 Juli te Marseille. Kota Inten, 1 Juli v. Hamburg te Schiedam. Tapanoeli, 1 Juli v. Rott. n. Batavia via Antw. Djember, 1 Juli v. Rott. te Batavia. Holland—Amerika-Lijn. Delftdijk, Rott.-Pac., 29 Juni v. Cristobal. Gaasterdijk, 1 Juli v. Norfolk n. Rott. Leerdam, 30 Juni v. Tampico n. Rott. Lochkatrine, Pacifick. n. Rotterdam, 28 Juni te Los Angel es. Moerdijk, Pacifick.-Rott., 28 Juni v. Cristo bal. Nictheroy, Rott.-Pacifick., 30 Juni v. Lond. n. Swansea. Volendam, 30 Juni v. Rott. te New-York. HollandAfrika-Lijn. Grijpskerk, uitreis, 30 Juni te Beira. Jagersfontein, thuisreis, 30 Juni van Génua naar Marseille. Meliskerk, 1 Juli v. A'dam n. Antwerpen. Rietfontein, uitreis, 30 Juni v. Mombassa n. Tanga. Springfontein, 1 Juli v. Rott. n. Walvisch- baai. Sumatra, uitreis, 29 Juni te Port Natal. Nias, 30 Juni v. Mozambique te Zanzibar. Nijkerk, uitreis, 1 Juli te Port Said. HollandBriisch-Indië-Lijn. Koudekerk, uitreis, 30 Juni te Port Said. Holland—West Afrika-Lijn. Amstelkerk, 1 Juli v. A'dam n. West-Afrika. Java—Bengalen-Lijn. Bondowoso, 28 Juni v. Calcutta te Batavia. Java—ChinaJapan-Lijn. Tjikembang, 28 Juni te Batavia. Tjipamas, 28 Juni te Hong-kong. Tjisalak, 20 Juni te Hong-kong. Tjibadak, 29 Juni v. Batavia te Shanghai. Java Pacific-Lijn. Siantar, Pac.-Java, 29 Juni te Singapore. Bengkalis, Pac.-Java, 29 Juni te Belawan. Kon. Paketvaart-MiJ. Toba. Rott.-Batavia, 1 Juli te Port Said. Van Spilbergen, 30 Juni v. Fremantle n. Sin gapore. Rotterdam—Zuid-Amerika-Lijn. Alchiba, thuisreis, 29 Juni v. Victoria. Alcor, 30 Juni v. Santa Fé n. Rosario. Alwaki, uitreis, 29 Juni te Montevideo. Stoomvaart Mij. Oceaan. Diomed, Japan-Rott., 30 Juni v. Singapore. Demodocus, Japan-Rott., 29 Juni te Shang hai. Hector, Japan-Rott., 29 Juni te Shanghai. Medon, 30 Juni v. A'dam te Liverpool. Patrodus, 30 Juni v. Dairen l.v. A'dam te Liverpool. Emzetco-Lijn. Jonge Johanna, 30 Juni v. Genua n. Uverp. De positie van de kerk in Sovjet-Rusland. (Nadruk verboden.) De protestbeweging tegen de godsdienst vervolgingen in Rusland is, zooals het te ver wachten was, geluwd. De bolsjewiki hebben in vage en niets zeggende termen beloofd, dat de vervolgingen gestaakt zouden wor den en het buitenland heeft zich gehaast er genoegen mee te nemen. Het buitenland kon overigens niets anders doen. Het staken van de protesten heeft echter in Rusland op de leiders der kerkgenootschappen een sterk de- primeerenden indruk gemaakt. Velen hunner denken, dat dit het gevolg is van de bekende „interviews" van den leider der Russische kerk, waarin metropoliet Sergius, de waar nemende troonbewaarder des patriarchen, onder pressie van de bolsjewiki verklaard had, dat er in Rusland geen eigenlijke gods dienstvervolgingen bestaan. Om het buiten land in staat te stellen zich een beeld te vor men van den toestand der kerken in het al gemeen en der Russische Orthodoxe Kerk in het bijzonder, zond een groep prelaten eenige zeer belangrijke documenten naar het buiten land. Deze prelaten zijn felle tegenstanders van metropoliet Sergius en hun geschriften bevatten veel aanvallen op het beleid van den metropoliet. Ons komen die beschuldi gingen ongegrond voor. Overigens erkennen de prelaten zelf, dat de overweldigende meer derheid der hiërarchen het beleid van den metropoliet goedkeurt. Wij zullen dus het debat over de politiek van metropoliet Sergius laten voor hetgeen het is, te meer daar deze interne Russische aangelegenheden een bui tenstaander weinig kunnen interesseeren. Van meer belang is hetgeen de prelaten me- dedeelen over de positie van de kerk en de geestelijkheid in Rusland. Uit den aard der zaak kunnen wij slechts een klein gedeelte van de zeer belangwekkende documenten be spreken, omdat de afmetingen van dit stuk een uitvoeriger behandeling niet toelaten. Bij de beoordeeling van den toestand in Rusland moet men steeds rekening houden met het feit, dat de wetten er zqjdefi of nooit nageleefd worden, dat de overheid die wet ten, vooral wanneer het om kerken, gods dienst en „bourgeois" gaat, zóó kan commen- teeren als zij het zelf wil. Volgens de letter van de wet geniet elke godsdienst een zekere vrijheid. De wet bepaalt zelfs, dat het lid maatschap van een kerkgenootschap in geen geval aanleiding mag zijn tot het beperken in de rechten. De w.et erkent het recht van elke kerk om bijeenkomsten en congressen te houden, eigen bladen uit te geven enz. Welis waar geeft de wet aan de kerk geen volledige vrijheid. De kerkgenootschappen kunnen niet als juridische personen optreden, mogen geen bezittingen hebben (zelfs in het geval wan neer die „bezitting" slechts een godsdiensti ge waarde heeft), mogen geen propaganda voeren, mogen geen godsdienstonderwijs aan kinderen onder de 18 jaar organiseeren. Maar toch zouden de leiders van alle kerk genootschappen zich gelukkig achtten, in dien deze wet op den godsdienst nageleefd werd. In werkelijkheid wordt deze wet nooit nageleefd. De kerk staat onder toezicht van de derde afdeeling van de G. P. Oe.; de lei der van deze afdeeling, Toetsjkow, is heer en meester op kerkelijk gebied en zijn bevelen zijn steeds er op gericht om den godsdienst te onderdrukken, om elke uitoefening door de kerk van de rechten, die de Grondwet haar toekent, te beletten. De derde afdeeling heelt een ingewikkeld stelsel van maatregelen uitgewerkt, die alle godsdiensten moeten uitroeien. Bijzonder hard is het optreden van deze instelling te gen de Orthodoxe kerk. Om de positie van die kerk te verzwakken worden de schema tische bewegingen niet alleen geduld, maar zelfs aangemoedigd en financieel gesteund. Zoodra echter zulk een dissidentische kerk cenigen werkelijken invloed begint te krijgen, wordt zij even hard vervolgd als de bestaan de kerkgenootschappen. Om op de hoogte te zijn van hetgeen onder de priesters omgaat houdt de G. P. Oe. er priesters-agents-provo- cateurs op na (zulke agents-provocateurs be staan in elke maatschappelijke groep, in elk genootschap). Dat schept onderling wan trouwen. Om de kerk te fnuiken moest de kerkelijke organisatie vernietigd worden, moest de kerk van haar leiders de bisschoppen be roofd worden. Tientallen bisschoppen wer den verbannen. Een tijd lang werden de bis schoppen naar Moskou en Charkow gedepor teerd, waar zij beter bewaakt konden wor den. Het bleek echter, dat de bisschoppen kans zagen contact te onderhouden met hun diocesen. Sindsdien worden de bisschoppen alleen naar de ver afgelegen streken, bij voorkeur naar 't barre Noorden, verbannen. De overige bisschoppen moeten zich schrifte lijk verplichten de stad, waar zij wonen, niet te verlaten en de parochiën in hun diocees niet te bezoeken. Op deze wijze is het ver band tusschen de bisschoppen en de pries ters geheel verbroken; elke priester is dus aan zichzelf overgelaten. De geestelijken zijn beroofd van het kies recht, hetgeen in Sovjet-Rusland zeer onaan gename gevolgen heeft, omdat de „lisjenets" (zoo heet iemand, die geen kiesrecht bezit) een ware paria is. De geestelijken zijn tot bourgeois verklaard; als zoodanigen moeten zij phantastisch hooge belastingen betalen. De gemeente ziet zich gedwongen die belas tingen te betalen. Kan de gemeente het niet doen, dan wordt zij ontbonden en dat is juist wat de overheid bereiken wil. Het heet dan, dat de parochianen vrijwillig tot ont binding zijn overgegaan. Behalve de belas tingen, die elke bourgeois moet betalen, be staan nog speciale belastingen voor pries ters. Zij moeten o.a. een patent nemen. Voor hun woningen moeten zij phantastische huur betalen. Vaak worden zij eenvoudig uit hun woningen (in den regel huizen, die aan de kerk toebehoorden) gezet. Zelfs metropoliet Sergius, het hoofd van de Russische Kerk, werd 's winters op straat gezet en zag zich gedwongen om een onderdak te bedelen. Zooals de lezer wel zal weten, heerscht nu in Rusland een vreeselijke voedselnood. Alle levensmiddelen zijn gerantsoeneerd. De geestelijken krijgen echter geen distributie kaarten en mogen geen lid van een coöpera tie zijn, waar de geiantsoeneerde levensmid delen tegen de maximum-prijzen verkocht worden. Zij zijn dus gedwongen levensmid delen op de vrije markt te koopen. Natuur lijk, voor zoover op die „vrije markt" levens middelen te krijgen zijn en tegen onmogelijk hooge prijzen. Vele priesters lijden dus een voudig honger. Op het platteland worden de priesters bo vendien gedwongen zwaren arbeid voor den staat te verrichten: boomen kappen, wegen aanleggen enz. Daarbij wordt opzettelijk geen rekening gehouden met den leeftijd en den gezondheidstoestand van den priester. Het gebeurt vaak, dat een priester een „taak" krijgt, die verre het vermogen van een jon gen, sterken en in den zwaren arbeid erva ren man overtreft; de oude, ondervoede en ziekelijke priester, die niet gewend is zwaren arbeid te verrichten, is dus niet in staat de „taak" uit te voeren, waarna hij in de gevan genis gezet wordt. Bij den priester, die de opgelegde belastingen niet betalen kan en wiens gemeente te arm is om het geld voor hem te verzamelen, wordt alles in beslag genomen; zelfs zijn kleeren en schoeisel wor den door den staat opgeëischt. De kinderen van geestelijken worden in geen enkele school aangenomen. Blijkt het, dat een zoon of dochter van een priester bij vergissing tot een school is toegelaten, dan wordt de „misdadiger" onmiddellijk uit de school verwijderd. De kinderen van geeste lijken worden ook in geen enkel bureau aan genomen, worden in geen enkele arbeids beurs ingeschreven en kunnen dus geen werk vinden. De artsen hebben bevel gekregen de pries ters en hun gezinnen niet te behandelen. Ook de ziekenhuizen, hersteloorden, sanatoria enz. hebben een dergelijk bevel gekregen. Sinds het begin van 1930 weigeren de poste rijen eenige zending van en voor geestelij ken (brieven, telegrammen, postpakketten, postwissels e.d.) aan te nemen. Komen der gelijke zendingen aan, dan worden zij niet bezorgd. Op deze wijze zijn geestelijken, die door kennissen en vrienden gesteund werden of uit het buitenland geld krijgen, van eiken steun beroofd. Bijzonder tragisch wordt daardoor de positie van de verbannen gees telijken, die op deze wijze aan den honger dood overgeleverd zijn. Al deze fn vele andere maatregelen heb ben ten doel de kerk van haar priesters te berooven. Vele priesters, vooral zij die een groot gezin hebben, zijn niet opgewassen te gen deze ontberingen en vernederingen en verlaten hun post; om recht op arbeid te ver krijgen moeten zji daarbii nubliekeljik verklar. ren, dat zij met de kerk hebben gebroken e.d. Dergelijke verklaringen worden dan door de sovjet-overheid gepubliceerd en door de atheistische propagandisten uitgebuit. Men moet deze „renegaten" niet al te zwaar be- oordeelen. Niet iedereen is in staat 'n marte laar te zijn. Men vergete daarbij niet, dat de priester een zwaar kruis moet torsen. Be halve de bovengenoemde lasten en moeilijkhe den moet hij eiken dag vernederingen verdu ren. Op straat, in de tram, in den trein overal wordt de ongelukkige door de leden van den bond der „Goddeloozen" bespot en op een ruwe, menschonteerende, grove wijze gehoond en beleedigd. En hij moet het lijd zaam verdragen, want elk verzet wordt als contra-revolutie beschouwd en dan wordt dc priester door de G. P. Oe. gearresteerd, in een kerker geworpen, terechtgesteld. De kerk mag, in strijd met de nadrukke lijke bepaling van de Grondwet, geen semi naria of theologische scholen oprichten. Er worden dus vrijwel in het geheel geen nieu we priesters gekweekt. De bolsjewiki specu- leeren er op, dat op deze wijze langzamer hand alle priesters zullen verdwijnen en de kerk „een natuurlijken dood zal sterven". Om dezen „natuurlijken dood" te bespoedi gen wordt, eveneens in strijd met de Grond wet, verboden kerkelijke bladen, gebedenboe ken, bijbels e.d. te drukken. De oude bijbels worden in beslag genomen en het papier wordt gebruikt om haring e.d. in te verpak ken. Alle godsdienstige werken worden in de bibliotheken in beslag genomen. Het is ten strengste verboden aan iemand godsdienst onderwijs te geven. Alle kerkelijke processies e.d. zijn ten strengste verboden. In de meeste steden is ook het luiden der klokken verbo den. De klokken, waaronder zeer oude, wor den gebroken en gaan in den smeltkroes. Kerken worden afgebroken of tot gevangenis sen ingericht. Vele kerkgebouwen zijn aan de ongeloovigen afgestaan en als clubs voor propaganda van het atheïsme ingericht. Dat is, zeer in het kort, de inhoud van de documenten der Russische prelaten over de positie van de kerk en de geestelijkheid in Sovjet-Rusland. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. TJALKSCHIP OP HET HOLLANDSCH DIEP VERGAAN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag te omstreeks vijf uur is nabij Lage Zwaluwen op het Hollandsch Diep liet 143 ton metende tjalkschip „Jannigje" van schipper Diependaal uit Made, geladen met kalk, tengevolge van een plotselingen hevigen rukwind, om geslagen en gezonken. De schipper heeft zijn vrouw en drie kinderen met moeite kunnen redden. BRAND IN EEN TRAANSCHIP. Personeel van de Nederlandsche Droogdokmaatschappij zag gisteravond omstreeks half acht rook komen uit het voorschip van het tank-stoomschip „Ro nald" dat op het oogenblik in reparatie ligt bij deze maatschappij. Het ontdekte toen, dat er brand was uitgebroken in een ruimte waarin kleine tanks staan en waarin sedert eenige dagen het bedde- goed van de bemanning was opgeslagen. Dat beddegoed was daar opgeslagen, na dat het de vorige week door den ge meentelijken ontsmettingsdienst was ge reinigd. Er ontstond veel rook en ook vette walm, want dit schip is een z.g. traanboot afkomstig uit Tomsberg in Noorwegen en behoort aan de reederij H. S. Hector aldaar. De traanrgsten ver oorzaakten den walm. De brandweer kwam met een motor spuit en de drijvende stoomspuit „Ja- son". Op beide werd met een straal ge werkt. -Iet beddegoed ging door het vuur verloren. De oorzaak van den brand is vermoe delijk broeiing door de hooge tempera tuur. Het schip zelf liep zoo goed als geen schade. URNENVELD AFGEGRAVEN. Onder leiding van den heer Braat, as sistent aan het Rijksmuseum voor Oud heden te Leiden, is in de buurtschap Stokkum onder Markelo door een zestal arbeiders den gedeelte van een urnen veld afgegraven. Gevonden werden een vijftal urnen en eenige losse beenderen-resten. Op hetzelfde terrein waren vroeger bij het bouwen meerdere urnen uitgegraven. EEN WOLKENKRABBER TE AMSTERDAM. Men zal zich herinneren dat door den gemeenteraad is goedgekeurd dat voor een goede afsluiting van het Dan. Wil linkplein een hoogbouw zal gemaakt worden. Het zal een woonhuis worden van 12 verdiepingen. De architect van dezen Amsterdamschen wolkenkrabber is de heer J. F. Staal en hij zal gebouwd worden door de N. V. Bouw- en Exploi tatie Maatschappij „Hilwis". Voor dit toekomstige hoogste woonhuis in Am sterdam is gistermiddag de eerste paal geslagen. Dames die gesteld zijn op een goed en dege lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik vu Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenalt Purol verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Het was een proefpaal van 14 Meter lengte. Deze paal is 9 meter den grond ingedreven. Verder inslaan bleek niet mogelijk. Het gezouw zal komen te rus ten op 896 palen. Het hoogste punt zal 49 meter boven den beganen grond komen. Sr zullen komen 24 woningen. De directeur en de hoofdingenieur van Bouw- en Woningtoezicht, de heeren ir. M. E. H. Tjaden en ir. J. C. van Teylin- gen aren tegenwoordig bij het inslaan van ciezen eersten paal. HET RIJK BENADEELD? Malversaties bij de werkzaamheden aan den weg Rotterdam—Den Haag? De „Voorwaarts" meldt: Een arbeider, werkzaam bij de N.V. v.h. Van Zanen en Verstoep te Gouda, heeft tegen deze aanne mersfirma een aanklacht ingediend wegens diefstal ten nadeele van het Rijk. Deze aan klacht komt hierop neer: De arbeiders, werk zaam aan den nieuwen weg Rotterdam- Den Haag, staan in aangenomen werk voor 30 ct. per M3. verwerkten grond. Zanen en Verstoep ontvangen van het Rijk ongeveer 65 ct. per M3. De grond wordt volgens be> steksvoorwaarden in de kipkarren gemeten. Deze karren zouden 1 M3 inhouden, maar meestal moeten zij niet volgeladen geweest zijn. Bovendien moeten meer treinen zijn op gegeven dan werkelijk vervoerd werden. Ook met de kraan moet dit het geval zijn ge weest. Volgens den indiener van de aan klacht moet het Rijk daardoor voor ettelijke duizenden guldens benadeeld zijn. Tal van arbeiders zijn reeds in verband met deze zaak gehoord. Tot zoover het bericht in „De Voor waarts". Naar aanleiding van dit bericht verzoekt de aanneemster van dez werken, de N.V. v.h. firma Zanen en Verstoep te Gouda, mede te deelen, dat de ware toedracht van de zaak de volgende is: „In April van dit jaar hebben een of meer ontslagen arbeiders op het werk rijksweg Overschie een aanklacht ingediend, welte inhield, dat er op dit werk door de toezicht- hebbende beambten meer grond zou zijn ge noteerd dan werkelijk werd verwerkt. Deze grootere opgave zou mede gedaan zijn door de uitvoerders van de firma met medewer king van haar directie. Naar de juistheid van deze klacht heeft de justitie te Rotterdam een onderzoek inge steld. De rechter-commissaris verhoorde een aantal getuigen, welk verhoor werd bijge woond door mr. Marchand als raadsman van de directie dezer N.V. Van de juistheid der beweringen is tot he den niets gebleken. De directie der N.V, spreekt die beweringen met de grootste stel' ligheid tegen". DE EERSTE PRUIMEN. Uit de kassen van de kweekerij „Huis de Geer", Jutphaas, werden Maandag ds eerste kaspruimen op de Utrechtsche veiling aangevoerd. GRATIS BESSEN. Over enkele .dagen worden de bessen- boomgaarden van den heer Reede aan den Doodenweg te Amerongen openge steld, teneinde de bessen gratis te pluk ken, wel een bewijs, dat de bessen niets waard zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEO. Een nieuw waarschuwings-teeke\ In de omgeving van Haarlem zijn verschei dene onbewaakte overwegen van de electri- sche spoorbaan. Deze overwegen zijn al dus het Hbld. zonder twijfel gevaarlijker dan die over andere spoorbanen, omdat de electrische trein met grooter snelheid en min der lawaai rijdt dan de stoomtrein. Eenige van de overwegen in deze buurt eischen bijzondere oplettendheid van den geen, die er overgaat, omdat boomen en struikgewas het uitzicht, soms aan beide zij-* den, belemmeren. t Eén van die gevaarlijke punten is de onbe waakte overweg in den Duin- en Kruidber- gerweg te Santpoort. De electrische trein HaarlemIJmuiden komt daar als bij ver rassing voor den dag. Behalve de bekende veelarmige borden mei de woorden „onbewaakte overweg" is daaj nu een lichtsein aangebracht. Het is een flik kerlicht afwisselend hoog en laag bram dend dat zoowel bij dag als 's avonds en 's nachts brandt. Men beschouwt dit bij de spoorwegen als een gelukkige verbetering en is, naar wij hoorden, voornemens bij negen andere over} wegen in het land een dergelijke installatie aan te brengen. J 's Avonds en 's nachts isi het inderdaad in zoover een grootere veiligheids-verzeke ring, dat de bestuurder van een voertuig door het flikkerlicht gewaarschuwd wordt, wat de bestaande borden niet voldoende doea .Vrouw „Je hebt me plechtig beloofd, dat Je om negen uur thuis v houdt zUn en kf]k nu eens naar de klok 1" - -«y Man„Lieveling, lk begrflp niet dat Je er eooveel 00 te hebt, dat lk tien uur te yrgeg thuis kom", - qiunjpjisO

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7