Geneeskundige brieven. Luchtvaart Marktberichten Rechtszaken l o.r" Maar waarom moet het licht den geheelen dag blijven branden? Men veronderstelt bij de nadering van den overweg, dat het licht ae komst van een trein aankondigt en blijft wachten. Zoo zagen wij het aan den Duin- en Kruidbergerweg. En als men nu na eenigen tijd bemerkt, dat het een loos alarm is, zal deze waarschuwing haar waarde verliezen. Intusschen is hieruit wel gebleken, dat een bijzonder teeken bij de nadering van een trein het nuttigst zou zijn. Wat niet wegneemt, dat elke verduidelij king van de aanwijzing van een waarschu wing voor een onbewaakten overweg moet worden toegejuicht. BALANS INVALIDITEITSFONDS. Naar het Hbld. verneemt, zijn de bereke ningen in verband met de eerste wetenschap pelijke balans van het Invaliditeitsfonds zoo goed als gereed, zoodat binnen eenige maan den de publicatie dier balans kan worden te gemoet gezien. Er bestaat grond voor de verwachting dat de balans een bevredigende verhouding tusschen baten en lasten tot uit drukking zal brengen. OVERHEIDSPERSONEEL. Congres van den Nederl. bond van personeel in overheidsdienst. Maandag is te 's Gravenhage het 23e con gres van den Nederlandschen bond van per soneel in overheidsdienst, aangevangen on der leidig van den heer F. v. Meurs uit Am sterdam. I De bondsvoorzitter hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij mededeelde dat de bond thans meer dan 16500 leden telt. De 'iVitbreiding van het ledental is o.m. te dan- 'ken,aan de vermeerdering van het aantal af delingen waarvan de bond er op het oogen- blik 131 heeft. Spr. gaf vervolgens een uit- yoerig overzicht van de gevoerde propagan da en de uitgegeven brochures. Spr. noemde de eischen welke in dezen tijd ilüjzoncfer op den voorgrond werden gesteld: premievrij pensioen en vacantietoeslag. Spr. •maakte vervolgens gewag van de beslissing jvelke in den Amsterdamschen Raad staat renomen te worden en waardoor het hef ingspercentage voor premiebetaling in de romende jaren met 3 pet. wordt verminderd, 'zoodat in totaal 4 pet. vermindering zal zijn doorgevoerd. De verandering in het politieke 'regiem in Amsterdam, zal wel niet vreemd 'aan deze beslissing zijn. Met het terugkrijgen of het invoeren van ['den vacantietoeslag maakt, zoo ging de heer van Meurs verder, de bond eveneens goede vorderingen. Er wordt thans weer toeslag ge geven in 31 gemeenten, twee provincies en bij twee N.V. Electriciteitsbedrijven. Vooral is het feit verheugend geweest, dat het vorig jaar in Den Haag de gemeente raad een vacantietoeslag heeft ingevoerd en 'dat die te Amsterdam op zijn vroegere hoog te is gebracht. AL de verbeteringen konden slechts inge voerd worden, op den grondslag van het ge- jorganiseerd overleg, d.w.z. door de erken ning der organisatie. In enkele kleine ge meenten bestaat dit overleg nog niet, al wil dit niet zeggen, dat de betreffende gemeente besturen den bond niet zouden erkennen of geen overleg met hem wille plegen. Vervolgens stond spr. stil bij hetgeen de bond voor het Rijkspersoneel heeft gedaan en verkregen, op het algemeene gebied doormid- edl van het O. C. O. P. en op het bijzondere 'terrein door bijzondere commissies. Een regeering welke millioenen meer per jaar over heeft om een nieuwe vloot te bou wen en de Nederlandsche bevolking daarme de tien jaar extra wil belasten, klopt aan een doovemansdeur bij het Overheidspersoneel, -wanneer zij wil vertellen geen geld te heb ben, voor een belangrijke verhooging. Een ander belangrijk punt, meer speciaal voor het Rijkspersoneel, is het vraagstuk der arbeidscontractanten. Spr. hoopte dat ook op dit terrein overeenkomst zal worden bereikt. De ochtend-zitting was vervolgens geheel gewijd aan het uitspreken van verschillende begroetingsredevoeringen namens vertegen .woordigde organisaties. De heer Ruppert (Duitschland) voerde na mens alle buitenlandsche gasten het woord en wenschte het congres veel succes. In de middagzitting werd met de agenda begonnen. Het eerst kwamen in bespreking het beleid van het hoofdbestuur en het ver slag van den secretaris, waarbij tevens een groot aantal ingekomen voorstellen behan deld werden. Zeer vele sprekers voerden het "woord. Het fusievraagstuk. Een belangrijk agendapunt was: Het fusie- vraagstuk. De bondsvoorzitter hield daarbij een in leiding. De heer van Meurs gaf een overzicht van de besprekingen, gevoerd met den C. N. iA. B. inzake de fusie van den Ambtenaren bond en den bond van Overheidspersoneel. Spr. wees er op hoe in de ontwikkeling der rechtspositie de onderscheiding tusschen ambtenaar en werkman volkomen wegvalt. De ambtenarenwet 1930 geeft aan alle per sonen, die in rechtstreekschen overheids dienst werkzaam zijn, dezelfde rechtsbedee- ling. Deze ontwikkeling teekent zich reeds sinds 1922 af, toen de Pensioenwet gelijke rechten voor allen bracht en tevens gelijke beroepsinstanties. Thans is in vele gemeenten slechts één com missie van overleg voor ambtenaren en werk lieden. En in die gemeenten waar nog twee commisies bestaan komt men in de practijk meestal toch tot gemeenschappelijk ver gaderen. Aan deze ontwikkeling moeten de vakbonden zich aanpassen. De voorzitters en secretarissen van beide organisaties kwamen dan reeds regelmatig bij elkaar om gezamenlijk verschillende vraagstukken te bespreken. Het vraagstuk der fusie tusschen beide bonden is dringend, wil men voorkomen, dat het A. C. O. P. zich als derde vakbond gaat ontwikkelen. De tegenwoordige werkwijze is niet zoo productief als wel mogelijk ware. Men zegt wel eens dat ambtenaren in een ander milieu leven dan werklieden. Aan de hand van de inkomencijfers toont spr. de on juistheid van deze bewering aan. De in komens van de ambtenaren en de werk lieden loopen voor een groot gedeefte niet zoozeer uiteen, dat men kan spreken van een afzonderlijk milieu. De vraag is nu: Zoudejj de middelbare en hoogere ambtenaren niet minder van den C. N. A. B. willen weten, indien deze gefu sioneerd is met het overheidspersoneel. Spr. gelooft, dat de Ambtenarenbond op deze categorie van ambtenaren toch weinig aantrekkingskracht oefent, zoodat het fusie- vraagstuk er wellicht iets moeilijker door wordt, maar het toch geen beslissend argu ment kan zijn. Vervolgens besprak de voorzitter de ver schillende wegen, welke tot fusie kunnen leiden. De bond van overheidspersoneel zal in geen enkel opzicht haar terrein laten beper ken door het plakken van etiketten: ambte naar of werkman. Wanneer men met fusie zou komen, zou de Bond er natuurlijk niet in kunnen be rusten, dat zijn leden zonder meer bij den C. N. A. B. werden ingelijfd. Een machtig lichaam zou bij fusie ontstaan en de druk op den werkgever zou veel ster ker kunnen worden. Spreker ziet dus een noodwendige ontwik keling, dat een organisatie moet opgebouwd, op de hoogte van den modernen tijd en op gewassen tegen de moeilijkheden. Mocht men niet tot fusie willen komen, dan is een onmiddellijke grensregeling geboden. Dan moet men weten waar men aan toe is. In dit geval zal men zoo spoedig mogelijk moeten komen met statutenwijziging. Voor komen moet worden, dat beide bonden in on- edelen wedijver elkaar leden trachten af te winnen. Spr. wenschte alle statutenwijzigingen aan te houden. Zeer goed begrijpt spr., dat de fusie niet het werk is van enkele dagen. Men kan echter in de komende 2 jaar een schema ontwerpen, dat door het dan te houden congres wordt goedgekeurd. In de daarop volgende jaren kan dan dit schema worden uitgewerkt. Het congres vereenigde zich ten slotte met de voorstellen van het hoofdbestuur, zoodat de fusie met den C. N. A. B. urgent werd verklaard. Een commissie uit beide organisaties zal nu deze kwestie nader uitwerken. Het voorstel-Amsterdam om aan de afdee- lingen van den bond een oordeel te vragen over de fusie-plannen, voordat de commissie haar rapport zal brengen, werd in handen van het hoofdbestuur gesteld. Besloten werd de rede van den voorzitter over dit onderwerp in brochure-vorm uit te geven. Nog werd mededeeling gedaan van een in gekomen telegram van dankbetuiging van den oud-voorzitter, den heer van Hinte. In den loop van den middag maakten de congressisten een tocht in auto's door Den Haag en omstreken. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, morgenochtend om half negen te be ginnen. ONJUISTE FRANKEERING. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland, te Frankfurt am Main deelt mede: Het komt meerdere malen voor, dat Neder landsche verzenders inplaats van een 1214- cents postzegel twee postzegels van 6 cent op hun brieven plakken, meenende, dat daar uit voor den ontvanger geen groote moeilijk heden zullen ontstaan. De Nederlandsche Kamqr van Koophandel voor Duitschland maakt de Nederlandsche firma's er echter op attent, dat de ontvan gers van dezelfde brieven met het door de wereldpostvereeniging bepaalde minimum van 10 pfennig (Duitschland) worden belast en geeft dies in overweging het kleine ver schil van een halve cent in het belang der ontvangers niet te veronachtzamen. VERKEERSONGEVAL. Wielrijdster gedood. Op de Vaillantlaan bij de Frans Hals straat te Den Haag is een wagen van lijn 12 in botsing gekomen met een paard en wagen, waardoor een verkeerspaaltje, dat al daar op een vluchtheuvel stond, werd afge broken. Door deze aangelegenheid is de be stuurder vermoedelijk afgeleid, want vlak voor den man reed op de fiets een 22-jarige juffrouw uit de Frans Halsstraat, die door den trambestuurder werd aangereden. De juffrouw viel en de tramwagen reed over haar heen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De trambestuurder is buiten dienst ge steld. Tegen hem is proces-verbaal oopge maakt, aangezien vermoed wordt, dat hij schuld aan dit droevig ongeval heeft. Het lijk van het meisje is in beslag genomen. TILBURGSCHE BROCKWAYBUS- MAATSCHAPPIJ. Tegen 15 Juli wordt het bedrijf door de gemeente genaast. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft de huurovereenkomst met de Ned. Brockway- bus-Maatschappij te Amsterdam tegen 15 Juli a.s. opgezegd. Dit beteekent, dat met ingang van dien datum, het bedrijf door de gemeente zal worden genaast. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat de directie een aantal reserve-bus sen, dat eigendom van de gemeente is, in een staat van verval heeft gebracht. Indien de Ned. Brockwaybus-Maatschap- pij, alsnog voor den gesteldén datum een af doende revisie op het materiaal toepast, kan de eigen déconfiture vermeden worden. MINIMUMLOONEN EN HUIS INDUSTRIE. Beperkte strekking van het ont werp. In de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag over het wetsontwerp houden de voorbehoud der bevoegdheid tot toetre ding tot het ontwerpverdrag betreffende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimumloonen (Genève 1928) ontkent de regeering dat het aanvaar den van het stelsel van wettelijke vaststelling van minimuihloonen de Staat er toe zou brengen zich steeds meer te mengen in de be trekkingen tusschen werkgever en werkne mer. De regeering heeft allerminst het voor nemen om op dit gebied verder te gaan dan voor de uitvoering van het ontwerpverdrag noodig is. KINDERVERLAMMING. Maandag is opnieuw een kind te Gouda aan kinderverlamming gestorven. Sedert het begin van Juni zijn in het ge heel 28 gevallen voorgekomen, waarvan vijf met doodel ijken afloop. OPGELEGDE SQdEPEN. Van gister af zijn in de Amsterdamsche haven de volgende schepen opgelegdde Ne derlandsche stoomschepen „Borneo", meten de 6548 ton; „Salabanglca", 6649; „Sapa- roea", 6713; „Manoeran 9340; „Madoera", 9352; „Kambangan", 6917"; „Enggano", 5406; „Grotius", 5867'; „Scheldestroom", 3893; „Vliestroom", 655; „Almelo", 6909; „Hercules", 2286; „Aurora", 1699; „Irene", 1153; „Hebe", 1140; „Ilos", 1488; „Zeus", 1504, alle van Amsterdam, benevens het En- gelsche s.s. „Purley Downs", metende 3929 reg. ton van Londen. HOTELRAT GEARRESTEERD. Een kamermeisje aangehouden. Gelijk wij gemeld hebben, zijn de laatste dage uit een hotel in de Vijzelstraat te Am sterdam o.a. een diamanten collier van 5 mille en een witgouden dameshorloge ge stolen. Deze gestolen kostbaarheden zijn thans bij een juwelier daar ter stede opgespoord Hij had ze te verkoop in commissie gekregen. Het onderzoek der politie heeft gisteren tot de aanhouding van een „hotelrat" geleid. Aangehouden nml. een Nederlandsch kamer meisje van het hotel. Het meisje heeft bekend de diefstallen te hebben gepleegd. Zij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. TWAALF VLIEGTUIGEN OVER DEN OCEAAN? Onder de persoonlijke leiding van gene raal Balbo, den Italiaansche minister voor luchtvaart, worden twaalf der krachtigste Italiaansche watervliegtuigen gereed ge maakt voor een formatievlucht zonder tus- schenlanding naar Brazilië. Een dergelijke vlucht heeft nog nimmer te voren plaats ge had. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT? Naar uit St. John's aan het Hbld. wordt gemeld, zal de Engelsche vliegofficier Wynn- Eytom zoodra de omstandigheden gunstig zijn een poging doen om alleen van New- Foundland naar Europa te vliegen. Hij zal daarvoor een De Havilland Puss Moth ge bruiken die Zaterdag op het vliegfeest te Hendon te zien is geweest. Dit is 'n gesloten driepersoons machine, die bij de vliegdemon- stratie bijna 130 mijl per uur heeft gemaakt. Vrijwel alle ruimte zal door brandstof wor den ingenomen en dit wordt voldoende ge acht om hem naar Spanje te brengen. HET EERSTE VLIEGTUIG VAN WERKSPOOR. Vrachtvliegtuig voor de K. L. M. Naar de A.-R. Rotterdammer meldt, zal de K.L.M. binnenkort in het bezit zijn van een groot vrachtvliegtuig. Dit vrachtvliegtuig, dat dus speciaal bestemd is voor het vervoer van goederen en gemaakt is volgens het ty pe „Jumbo" is vervaardigd in de werkplaat sen van Werkspoor te Utrecht. De machine, een tweedekker, is uitgerust met een acht-cylinder motor. De bouw bij Werkspoor geschiedde onder toezicht en lei ding van technisch personeel van de K.L.M. Voor Werkspoor is dit het eerste vliegtuig, dat in haar werkplaatsen is gebouwd. De bouw heeft ongeveer een jaar geduurd. Bin nen enkele dagen wordt de machine per dek schuit aangevoerd te Rotterdam, waar zij, na gemonteerd te zijn, op Waalhaven zal worden ingevlogen. Wij wenschen de K.L.M. met de aanwinst van dit vrachtvliegtuig van harte geluk. In dien de machine aan de verwachtingen be antwoordt, zal vermoedelijk met den bouw van vliegtuigen aan Werkspoor worden voortgegaan. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juli 1930. 4700 stuks Bloemkool le soort 9.90 10.70 per 100 stuks; Bloemkool 2e soort 2—2.90; 300 bos Wortelen 2.30— 3.6Ó per 100 bos; 33.000 K.G. Roode kool le soort f 3.607.20; 7200 K.G. Tomaten A f 46.90; Tomaten B 46.70; Tomaten C 41.90—45.10; Tomaten Cc 18.50; 610.000 K.G. Aardappelen, w.o. Schotsche muizen 3.206.20; Eigenheimers f 6.90 tot f 7.30; Drielingen 1.804, alles per 100 K.G. ZWAAG, 30 Juni 1930. Veiling „Bangert en Omstreken". Aardappelen 3.705.30; Kruisbessen 1.80—7.50; Tomaten A 46; Tomaten B 42.86; Tomaten C 43.20; Tomaten Cc 32.60; Slaboonen f 45—59; Enijboonen 39—52; Druiven 1.20; Aardbeien 29 tot 46; Roode bessen 4669; Peulen 8—f 26; Postelein 1017; Tuin- boonen 46; Spinazie 1112; Sla 1.40—4; Bloemkool f 6.2010è20; Wortelen' 5.60— f 8.20; Komkommers 4—13.10; Roode kool 915. W ARMENHUIZEN, 1 Juli 1930. 114.500 K.G. Aardappelen, w.o. Schotsche muizen 3.205.10; Drielingen 2 3.10; Schotsche grove muizen 3.50 3.90; 820 stuks Bloemkool le soort 5.50 tot 10. BEVERWIJK, 1 Juli 1930. Voor de Wijker export varieerden Dins dagavond de aardbeien per 100 K.G. de prijzen tusschen de 28 en 46. PURMEREND, 1 Juli 1930. Coöp. Centr. 'Eierveiling Purmerend G.A. Af deeling eieren: 149271 Eendeieren 4.104.30; 121583 Kippeneieren: 70/80 K.G. f 6/20f 7; 65/66 K.G. 5.60- f 5.90; 63/64 K.G. 5.40—5.60; 60/62 5—5.50; 58/59 K.G. 4.80- f 5.20; 56/57 K.G. 4.60 tot f 4.90; 53/55 KiG. f 4.30-4.50; 50/52 KG. 4.10—4.30. Afdeeling pluimvee: Oude Kippen 1>— 1.70; Oude Hanen 1140; Jonge Hanen f 0.12f 1.60; Jonge Woerden f 0.300 70; Kilo prijs Oude kippen 0.60 tot 0.75; Kilo oriis longe hanen 0.60— NOORD-SCHARWÖUDE, 1 Juli 1930. 288400 K.G. Aardappelen, wo. Schotsche muizen 3.60f 4.70; Drielingen 1.50 f 2.50; 50 K.G. Zilvernep 22.10, alles per 100 K.G 2200 stuks Bloemkool 1 70— f 4.10 per 100 stuks. PURMEREND, 1 Juli 1930. „Af slagver een. Beemster, Purmerend en Omstreken". Schotsche muizen 0.94150 per zak (25 K.G); BI. Eigenheimers 1-662.08 p. zak (25 K G.); Kleine aardappelen, w.o. Schotsche muizen 0.420.86 per zak (25 K.G.); Tuinboonen f 0.370.42 per zak (15 K G.); Peulen f 2—9 per zak (50 K.G.); Doperwten 48 per zak (50 K.G.); Roode Aalbessen 3159 per 100 K.G.; Perziken 5—12 per 100; Aardbeziën 0.300.58 per K.G.; Komkommers f 8 per 100; Bloemkool 2f 16 per 100; Pos telein 0.60 per mand (6 K.G.); Sla 0.60 4.50 per 100 krop; Rabarber 5.10f 8.60 per 100 bos; Wortelen 7.608.50 per 100 bos; Uien Drielingen 3 per 25 K.G. Uien Nep 4.50 per 25 K.G.; Slaboonen 6.90—8.10 per 15 K.G.; Snijboonen f 4.65 tot 6.60 per 15 K.G. BOVENKARSPEL, 1 Juli 1930. Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Groote Schotsche muizen 2.15f 2.25; Vinetyfold 2.30f 2.70; Bloemkool 3 f 4. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENPRIJZEN. AMSTERDAM, 2 Juli 1930. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 550 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 2 Juli 1930. 322 Vette kalveren le kw. f 0.900.96; 2e kw. 0.820.88; 3e kw. 0.72—0.80 per K.G. levend gewicht; 50 Nuhctere kalveren 1017 per stuk; 610 Varkens (vleesch- varkens) f 0.730.74; Zware varkens 0.720.73; Vette varkens 0.70 0.72 per K.G. slacht gewicht. Een enkel varken boven noteering. HET BINNENDRINGEN IN HET PALEIS OP DEN DAM. Zooals bekend, heeft de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank de beide Delftsche studenten, die in den avond van 11 Mei 1.1. wederrechtelijk het koninklijk paleis te Am sterdam binnendrongen, wegens huisvrede breuk ieder veroordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaren. Thans heeft de ambtenaar van het O.M. die 3 weken onvoorwaardelijke gevangenis straf had gevorderd, tégen het vonnis hooger beroep aangeteekend, aangezien hij de uit gesproken straf te laag acht. ZAKKENROLLERIJ. De Haagsche rechtbank deed gister uit spraak in de zaak van den gedetineerden Ar meniër, verdacht van zakkenrollerijen in den Prinsesse Schouwburg te 's-Gravenhage. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij, waarbij zijn onmiddellijke invrijheidsstelling werd gelast. Na deze uitspraak drukte verdachte zijn verdediger de hand. TWISTENDE SURINAMERS. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den 23-jarigen Surinaam- schen varensgezel, die bij een twist in de Binnen-Bantammerstraat te Amsterdam, een 28-jarigen Surinaamschen scheepskok een messteek tusschen neus en linkeroog toe bracht, wegens poging tot zware mishande ling veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf. De eisch van het O.M. was 114 jaar gevangenisstraf. Ambroise Paré. In de laatste jaren wordt in de geneeskun dige kringen van ons land meer aandacht aan de geschiedenis der geneeskunde gewijd. Aanvankelijk kwamen enkele artsen met hun studiën voor den dag, voornamelijk een drie tal, toevallig alle in de Betuwe gevestigd, en langzamerhand heeft dat groepje zich uitge breid, zoodat een vereeniging gevormd kon worden met een regelmatig toenemend aan tal leden. De vergaderingen van die vereeni ging in 't stadhuis te Gorinchem zijn tot een soort traditie geworden. Toch is deze ge schiedkundige kennis van hun vak bij de' art sen verre van algemeen. En wat het groote publiek betreft, bestaat algemeen een bijna volslagen onwetendheid. Het zijn alleen toevallige omstandigheden, waardoor de naam van oude grootmeesters nog bekend is. Zoo weet men van Boerhaave niet veel meer dan dat een standbeeld voor hem in Leiden is opgericht, dat hij zoo be roemd was, dat een brief met het adres „Boerhaave, Europa" prompt terecht kwam en eindelijk leeft zijn naam nog voort in de Boerhaavesche klontjes. Maar verder weet men er niet veel van. Van den'man, over wien ik thans iets schrij ven wil, is de naam aan sommigen bekend door een schilderij, waarvan vele reproduc- ties bestaan. Wij zien hierop een slagveld ia het midden van de zestiende eeuw. Tal van gewonden liggen op den grond verspreid De ambulancedienst is druk bezig. Hoofdper- soon is Ambroise Paré, die een zwaar ver. wonden soldaat verbindt. Men brengt hem een pot met gloeiende kolen, waarin brand ijzers gelegd zijn. Ambroise Paré maakt een afwerende beweging. Hoe velen zullen deze afbeelding gezien hebben zonder de beteeke- nis ervan te begrijpen. Uit het volgende zal dit duidelijk worden. In den tijd, toen Paré leefde (15091590), was het geneeskundig beroep heel wat an ders dan tegenwoordig. De geneesheeren vormden een betrekkelijk deftigen stand. Zij bemoeiden zich echter alleen met inwendige geneeskunde. De chirurgie werd als iets min- derwaardigs beschouwd en gemeenlijk waren de beroepen van barbier (baardkrabber) en Chirurgijn in één persoon vereenigd. In het dagelijksch leven was de voornaamste taak van den chirurgijn het zetten van lavementen, aderlaten, toepassen van onbloedige en bloe dige koppen en trekken van tanden. Voor be paalde operaties, zooals steensnijden, be stond een soort specialisten, maar bij ern stige afwijkingen en in den oorlog moesten zij ook veel grootere operaties ondernemen. De opleiding tot chirurgijn ving bij Am broise Paré aan, toen hij 14 jaar was. Na eenige voorbereidende studie kwam hij in Parijs, waar hij als leerling-barbier werk zaam was en tevens eenige lessen aan de uni versiteit kon volgen. Hij moest de klanten inzeepen, lanceten tslijpen en mocht helpen bij het verbinden van wonden. Ondertua- schen bestudeerde hij geneeskundige werken en slaagde er ten slotte in, een aanstelling te krijgen in het ziekenhuis „Hotel-Dieu". Hier bleef hij drie jaar en werd rijk aan er varing. Na het behalen van den titel „Mees ter Barbier en Chirurgijn" werd hij aange steld bij een legercorps, dat door Frans I tegen de strijdkrachten van Karei V moest optrekken. Thans vond hij gelegenheid om te breken met de gebruikelijke methode van v/ondbehandeling. Bij groote, bloedende wonden was de gewoonte, deze te behande len met kokende olie. In plaats daarvan waagde Paré, de wonden te wasscben en te bedekken met ten zalf, waarvan eierdooiers en terpentijn bestanddeelen waren De proef slaagde uitnemend. In plaats van de hevige pijn en opvolgende ontsteking bleven de ge wonden veel rustiger, leden veel minder pijn en de genezing gelukte veel beter. Alleen kon hij op deze manier de heftige bloeding, wan neer groote bloedvaten waren geopend, niet stelpen. In plaats van het gloeiende ijzer, waarmee zulk een wonde dan werd dicht geschroeid, dikwijls slechts met tijdelijk succes, omdat de bloeding opnieuw begon, zoodra de brand- korst afviel of door stooten enz. werd verwij derd, besloot hij, de verwonde bloedvaten dicht te binden. Deze ommekeer in de behan deling wordt op de boven beschreven plaat uitgebeeld. De gloeiende ijzers wijst hij van de hand. Hij heeft iets beters ontdekt. Toen hij door de troepen van Karei V was gevangen genomen, behandelde hij de ver. wonden in het vijandelijke kamp op zijn ma nier, slaagde er in, een patiënt, die reeds was opgegeven, het leven te redden en werd als belooning vrij gelaten. Later, in het legerkamp te Rouaan, waar veel wondkoorts heerschte (1575), was hij de eerste, die een antiseptische behandeling toe paste door de wonden te verbinden met een zalf, die terpentijn en brandewijn bevatte. Zijn roem werd zoo groot, dat zijn benoe ming tot hoofdchirurgijn van den koning van Frankrijk volgde. Maar niet ieder was hem dankbaar. Hoewel zijn denkbeelden geen afgerond systeem vormden, vinden wij daar in toch duidelijk de voorloopers van anti septisch denken en handelen terug. Dit bleek' vooral door zijn opvattingen omtrent be smettelijke ziekten, zooals die na eiken oor. log steeds in sterke mate optraden. Maar de medische faculiteit dulde deze verheffing van de chirurgische wetenschap niet. Zij vreesde, en niet ten onrechte, dat in gelijke mate als het aanzien van den chirurg ging stijgen, haar eigen waarde zou dalen en dat haar tekortkomingen aan het licht zouden treden. Beter dan de officieele wetenschap erkende echter het volk zijn groote verdiensten. Men moest toch wel inzien, hoe door hem veel In den was verzacht, veel vroeger ongekende genezing was verkregen. Niet weinig droeg daartoe bij zijn vriendelijk en menschlievend optreden. Maar eerst latere tijden konden voldoende beeffen, hoe zijn nieuwe methoden en betere inzichten het geneeskundig handelen hebben vooruit gebracht en welke onschatbare dien sten hij daarmee aan de menschheid heef! bewezen. In dit licht bezien, zullen wij de plaat, waarop hij het brandijzer afwijst, met nog meer belangstelling bewonderen. H. A. S. De verteller: „Ik herinner me eens ih het oerwoud, dat er een leeuw op me af was gekomen, toen Ik sliep dat Ik^d.6^ ?"^n adem 1,1 m^n ha3s* Wat dacht ]e Jonge toehoorster„Ik weet het U zette de kraag jan uw jas op,"^- v (I^»ndon Opinloa). x

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8