Ikiiirickt CtoraiL Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Stadsnieuws Honderd iwee en Jaargang. Donderdag 3 Juli *0. 154 1930. Vrijdag 4 Juli. Hilversum, 1S75 M. 12.00-2.00 A.V.R.0 Concert door het Omroep, Jo Immink (alt). In de rustpoos: Gramofoonplaten. 2.00 2.30 Optreden van Schutten's Attractie- Band. 2.30—3.00 A. V. R. O.-Voordracht. idoor Willem Hunsche. 3.004.00 A. V. R. O.-Concert door het A V. R. O.-Kwintet. 4.00 [Sluiting. 4.00 V. A. R. A. „Onze Keuken door P. J. Kers. 4.45 V. A. R. A. Kincier 'uurtje. 5.30 V. A. R. A. Orgelspel door Joh Rong. 6.00 Concert door het V. A. R. A.-Or lest. 6.50 V. A. R. A. Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging. Te verzorgen door het M V. V. 7.10 Vervolg concert. 8.00 Sluiting 8.00 V. P. R. O. Tijdsein. 8.01 V. P. R. O. Persberichten. 8.05 V. P. R. O. Concert door het Haydn-Kwartet. 8.45 V. P. R. O. Mej. Dr. N. A. Bruining: „Levensonderhoud 9.20 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.10 V. P. R. O. Declamatie door Albert van Dal- sum. 10.30 V. P. R. O. Gramofoonplaten. f Huizen. Na 6 uur: 1071 M. Alg. pro gramma van den K. R. O. 8.159.30 Gra mmofoonplaten. 11.30—12.00 Een halfuurtje ,voor zieken en ouden van dagen. 12.01 32.15 Gramofoonplaten. 12.152.30 Con- icert door het K. R. O. Salon-Orkest. 2.30— 3.00 Mevr. Ellen Russe: Voordracht uit f*Thomas Moore" treurspel van Henr. Ro land Holst. Voorafgegaan door korte inlei ding. 3.00—3.50 Vervolg Orkestconcert. 5 00—6 20 Gramofoonplaten. Verkorte Ope ra's. 7.15—7.45 Dr. H. H. Knippenberg: ^Lijfstraffelijke rechtspleging in vroeger lijd" 7 45—8.00 Gramofoonplaten. 8.01 [11.00 Concert. K. R. O.-Orkest. Louis van fTulder (tenor). F. Bashart (piano). 11.00- 42.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwi] 'ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. K. Ja cobs (cello), J. Kadish (piano). 12.50 <3r gelsipel door E. C. Howard, S. Schonning (sopraan). 1.50—2.50 Gramofoonplaten 4.20 Orkestconcert. 2.50—5.35 Eventueel .verslag van Tenniswedstrijden. 5.35 Kinder ■uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten f7.00 Concert. C. Fuchs (cello). L. Pierce (pi ano). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Trio- concert. 8.20 „Jolly Old Jail", Muziekspel. 19.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.00 Cello-recital door L. Kennedy. 10.20 ca *Thè Love of the Three Kings" van Monte mezzi. 11.20 ca. Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. 12.2012.50 Televisie, i Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.20 Saint-Saëns Concert m. m. v. solisten. 9.05 Concert-Or kest en solisten. In de pauze: Lezing. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Orkestconcert 5.50—6.50 Orkestconcert en piano. 8.20 Or kestconcert. Intermezzo „Hauptling Abencï wind" of Das greuliche Festmahl. Klucht in !1 bedrijf van J. Nestroy. Na afloop van het concert tot 12.20: Orkestconcert. 12.20— 42.50 Dansmuziek (gramofoonplaten) {712.501.50 Kamermuziek door kwartet. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest- ■roncert. 3.50—5.50 Orkestconcert en voorle zing. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.20—9.50 Piano-soli door Adele Lyngstruip. 10.10— 11.20 Orkestconcert. Brussel, 508,5 M. 3.20 Klassiek concert uit Ostende. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramo foonplaten. 8.50 Concert, declamatie, zang en toespraken. 8.35 (338,2 M.) Concert ge organiseerd door de S. A. R". O. V. Zeesen, 1635 M. 6.10—7.20 Berichten. 7.207.50 Gramofoonplaten. 10.5012.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Lezingen. 2.203.20 Gramo foonplaten. 3.20—4.50 Lezingen. 4.50— 5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Concert. Orkest en orgel. DaarnaBerichten en tot 12.50:Orkestconcert. KOERSEN EN DE ALGEMEENHEID. De heer M. S. Vaz Dias, directeur van het Persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam en mr. J. F. E. Belinfante, secretaris van de directie van genoemd persbureau, hadden gisteravond, naar aanleiding van het be sluit van de programma-commissie in zake het doorgeven per radio van de beursberich ten, een onderhoud met den heer E. P. We- ber, secretaris van den Radioraad. Genoemde heeren hebben den heer Weber Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 7) Uitstekend, zei Jo. Wat grappig! We zul len ons voorstellen, dat we in Ventië gondel varen bij volle maan over zilverig golvend wa ter. En daarbij, zei Turnbull op meesleependen toon, de inktzwarte schaduwen onder de Brug der Zuchten, waar ze in overoude tijden over moedige verliefden met stiletto's doorstaken Bent u daar geweest? vroeg Joyce een beetje afgunstig. Ja, Vijf jaar geleden ben ik veertien da gen in Venetië geweest. O, wat heerlijk, riep Joyce. Ik heb er zoo veel over gelezen, dat ik dol verlangend ben er eens heen te gaan. U kunt nooit weten hoe het meeloopt! Joyce schudde het hoofd. Ik zal wel nooit verder komen dan Ales- bury en Wycombe. Wacht maar, totdat ik drie duizend pond per jaar verdien, Joyce! Dan gaan we met de auto wat? Tegen dien tijd ben jij al lang getrouwd! lachte Joyce. En jij dan? kaatste Dick terug. Ik nou!! antwoordde Joyce. Turnbull keek haar aan, maar :ei geen woord. Hij droeg haar galftasch? L'at zou wel het eeruge wezen, d.-f hij ooit voo' haar doen mocht. Joyce getrouwd' Di® f^-dachte deed hem PjHl'i pjilk hSfiK "tfjPgfld mpcht act wtteq. hun bezwaren tegen die beslissing kenbaar gemaakt en verklaard, dat zij dit ingrijpen van de commissie beschouwden als een cen suur op de persberichten. Zij zetten voorts uiteen dat vele tienduizenden in den lande, vooral onder de land- en tuinbouwende be volking, naar de verschillende koersen der stapelartikelen luisteren, omdat hun belan gen ten nauwste daarbij zijn betrokken, ter wijl ook daarnaast tal van particulieren, bankiers enz. hun belangen hebben bij het vernemen van de beursnoteeringen uit New York. De heer Weber verklaarde dat hij, na deze uiteenzettingen, inderdaad de zaak in een ander licht zag en deelde mede dat hij in de vergadering van a.s. Donderdag de kwestie opnieuw aan de programma-commissie zal voorleggen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Openbare vergadering ten Stadhuize. Gisteravond kwam de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier in algemeene ver gadering bijeen ten Stadhuize. Afwezig waren de heeren Grondsma, Valkering, Moens, Kluitman, Endel, König (deze is ziek), Kuijiper en Bfaauboer. De heeren Kluitman en Kuijper hadden bericht van verhindering gezonden. De voorzitter, de heer S. W. Arntz, open de de vergadering met een welkom en wijdde vervolgens enkele woorden van hulde aan de nagedachtenis van de sinds de vorige verga dering overleden heeren Th. van der Klei te Alkmaar (oud-lid der vorige K. v. K.) en J- C. Veder, voorzitter der K. v. K. te Rotter dam, wier werkzaamheden in het belang van den handel en ook op ander terrein door hem ten zeerste werden gewaardeerd. Beider na gedachtenis zal lang in herinnering blijven. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aangehoord. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de middenstandsvereeni- ging te Kolhorn aan het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf te Bloemendaal, inzake de stroomlevering in die gemeente, met verzoek daaraan adhaesie. te willen betuigen. In het adres wordt er op gewezen, dat meermalen storing voorkomt in de electrici- teitsvoorziening. De vereeniging meent, dat hierin verbetering kan komen, als le. in- plaats van te Barsingerhorn een lijnwerker te Kolhorn kwam wonen, omdat Kolhorn het grootste dorp uit de gemeente Barsinger horn is, terwijl er de meeste aansluitingen en krachtinstallaties zijn; 2e. de lijnwerker iets vlugger zijn werk' doet dan thans het ge val is. Het Bureau der Kamer heeft inmiddels adhaesie betuigd aan dit adres. Goedge keurd. b. Verzoek om advies van B. en W. te Alk maar, omtrent de door hen ontworpen beslui ten, in verband met de nieuwe plaatselijke verordening op motoren en rijwielen (Het Bureau der Kamer heeft hierop inmiddels van advies gediend, na gepleegd schriftelijk overleg met de leden). Goedgekeurd. c. Adres van de Nederlandsche Fedeiatie van Vereenigingen van bedrijfspluimveehou- ders, gericht aan den minister van binnen- landsche zaken, nopens de vastgestelde ver hooging van invoerrechten voor eieren en slachtgevogelte in Duitschland, met ver zoek daaraan adhaesie te willen betuigen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van de vereeniging van wapen handelaren gericht aan den minister van justitie inzake het Vuurwapenreglement, met verzoek daaraan adhaesie te willen betuigen. De heer S c h m a 1 z verklaarde zich hier tegen, omdat meerdere vrijgevigheid in het verkrijgen van vuurwapenen de strooperij' zal bevorderen. De heer D e R a a t geloofde, dat ieder, die een vuurwapen wil hebben, dit wel kan krijgen dank zij de smokkelarij in dit artikel. Waarom nu anderen, die het nuttig zouden gebruiken, geen gelegenheid gegeven tot het in bezit hebben van een wapen? Spr. was ftet eens met het adres en stelde voor adhaesie te betuigen. De heer Nobel was tegen verruiming van de gelegenheid om aan wapens te komen Het voorstel-De Raat werd niet gesteund, waarop het voor kennisgeving werd aange nomen. e. Adres van de K- v. K. te Groningen, ge richt aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal inzake het gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van den kleinhandel in alco holhoudende dranken. In het adres worden verschillende bezwaren tegen het wetsont werp ontwikkeld, waarna wijziging van 21 artikelen in overweging wordt gegeven. Dick echter had bet dien eersten avond ter stond geraden. Tegen tien uur verlieten ze hun huis om de serenade te gaan brengen; hij met de eensnari- ge viool en zij met de banjo als tegenwicht te gen de melancholie van Dick's geliefkoosde in strument. De volle maan hing groot en helder als een autolantaarn boven hun hoofden. Het was een dier geheimzinnige avonden, waarop alle beweging verstild schijnt, geen blaadje rit selt, geen geluid wordt gehoord. De aarde wa semde zware geuren, frisch van den dauw uit, en toen ze over de weide in het koele maan licht kwamen aangewandeld, leken ze van den top van den heuvel gezien als een paar spook gestalten, die uit het beukenbosch te voorschijn kwamen. De stemming van den avond had hen beet en onder het gaan spraken ze weinig en dan nog fluisterend. Ten laatste kwamen ze aan het boschje, dat de tent beschutte. Een lamp wierp haar heldere stralen door de tentopening en nachtvlinders fladderden om het licht heen. Drie veldstoelen waren neergezet voor de tent, zóó, dat ze uitzicht hadden over de vallei. Hallo! Trunbull! We zijn 'r! riep Dick. Er kwam geen antwoord, zelfs niet toen hij en Joyce reeds binnen den lichtkring der lamp waren gekomen. De tent was leeg. Hij zal op de boerderij geroepen zijn, meende Joyce. Heel even klonk er teleurstelling in haar stem door. Ze legde de banjo neer en strekte zich in een der veldstoelen uit. Het ziet er hier nog al genoegelijk uit, zei Dick, rondkijkend. Aan de eene zijde der tent was een veldbed en tegen den tentpaal stond een tafeltje met twee pijpen, een paar boeken, een groote ta- b*k»ttL.ecp Smerf. eg_& isfflfc. *E fig. gpve^. (Voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van de Kamers van Koophandel 1 te Meppel en Amersfoort met verzoek om advies omtrent de door haar ontworpen regeling tot registratie van borgtochten. Devoorzitter merkte op, dat de com missie voor verordeningen deze zaak reeds eerder bestudeerde en een adres optelde, ter wijl in Den Haag reeds een enquete werd in gesteld, maar daarbij bleef het. De zaak is ingewikkeld, de minister schijnt er niet aan te willen, omdat het verkrijgen van crediet bemoeilijkt zou worden. Besloten werd het adres ter bestudeering te zenden aan de commissie voor verorde ningen. g. Adres van B. en W. te Alkmaar, gericht aan de directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht met verzoek bij de invoe ring der electrische tractie, eenige verbeterin gen in den dienst en de accomodatie der sta tions aan te brengen. (Een dergelijk verzoek werd door de Kamer ingediend.) Daarop is het volgende antwoord ontvan gen: Het doorvoeren van electrische treinen van Alkmaar naar Rotterdam en omgekeerd, kunnen wij eerst in overweging nemen als de spoorlijn over den afsluitdijk den Oever- Zurich in exploitatie wordt genomen. Vóór dien tijd kan een voldoende bezetting van een rechtstreekschen trein AlkmaarHaar lemRotterdam niet verwacht worden. Tegen het doorvoeren van Haarlem naar Rotterdam v.v. van slechts enkele rijtuigen van/naar de richting Alkmaar, bestaan over wegende bezwaren. Wat de accomodatie op het perron te Uit geest betreft, merken wij op, dat na invoe ring der electrische tractie de overstaptijden aldaar uit den aard der zaak kort zullen zijn. Wij' achten hiervoor den bestaanden toestand voldoende. Desecretaris noemde dit antwoord teleurstellend, omdat het toch wel vast staar, dat het perron te Uitgeest zeer tochtig en koud is, vooral voor dames en kinderen. Het is niet doenlijk in de wachtkamers te blijven totdat de trein voorkomt, omdat het perron te lang is en de trein stopt te ver van de wachtkamers. Ook het andere deel van het antwoord der Spoorwegen is teleurstellend en spr. zou wel wenschen dat de Spoorweg- raad de zaak nog een besprak. De heer K o 1 s t e r had er in dat college reeds meermalen op gewezen en ook anderen hadden er de aandacht op gevestigd, zoodat hij weinig heil verwachtte van een nieuwe be spreking. Hij zou dan ook liever zien, dat de Kamer zelve de kwestie weer ter sprake bracht. De heer Wagenaar uitte bezwaren tegen het overstappen te Uitgeest, wat bijna altijd noodig is als men naar Haarlem wil. Een rechtstreeksche verbinding met Rotter dam blijft noodig, zooals die vroeger be stond. Verschillende heeren voerden hierover nog het woord, waarop werd besloten, dat de heeren Grunwald en Nobel een onderhoud met de directie der Spoorwegen zullen aan vragen en de wenschen der Kamer nog eens naar voren zullen brengen. h. Adres van de K. v. K. te Utrecht ge richt aan verschillende grootbanken, met ver zoek te willen bevorderen, dat de bankiers kantoren op den Zaterdag voor Paschen niet meer worden gesloten. Voor kennisgeving aangenomen, omdat de bankkantoren in dit district op genoemden dag wèl geopend zijn. i. Bericht van overlijden van het oud-lid der Kamer, den heer Th. van der Klei. (Door het Bureau der Kamer werd een schrijven van rouwbeklag verzonden). Voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat hij de Kamer bij de teraardebestelling had ver tegenwoordigd. j. Missive van het departement van Ar beid, handel en nijverheid inzake het han delsverdrag van Nederland met Zwitserland. Voor kennisgeving aangenomen. k. Bericht van overlijden van den heer J. C. Veder, voorz. der Kamer van Koophandel te Rotterdam (Door het Bureau werd in middels een brief van rouwbeklag verzon den). Als voren. 1. Mededeeling van den minister van ar beid, handel en nijverheid, dat het Ameri- kaansche tariefontwerp na goedkeuring door Huis van Afgevaardigden en Senaat door den president is geteekend geworden, waarna het op 18 Juni onmiddellijk in werking is getreden. Als voren. Het dure water van de prov. water leiding. m. Schrijven van de N.V. Nederl. Fabriek van Verduurzaamde levensmiddelen v/h. W. Hoogenstraaten en Co. te Leiden te Alk- de lamp was iets aan het tentdoek vastgeprikt. Dick's scherpe oog zag het terstond. Hij tilde de lamp op, om beter te zien. Zijn lippen spitsten zich en'flij trok de wenk brauwen op. Het was een kiekje van Joyce in gesprek met een paar dorpskinderen. Ze was zonder hoed en de zon scheen vlak op haar glimlachend gelaat. Van de kinderen was zoo veel mogelijk weggeknipt, zoodat Joyce bijna alleen overbleef. Dick zette de lamp weer neer en kwam rus tig naar buiten toe, waar hij naast Joyce ging zitten. Zou zij er van weten? Hij haalde zijn pijp te voorschijn en stopte in diep nadenken, Hallo! Zijn jullie er al? Fijn! Jammer, dat ik niet aan de poort kon staan, om jullie wel kom te heeten op mijn kasteel! Mag ik mis schien een sigaret aanbieden. Turnbull kwam zachtjes over het gras aan stappen. Dick nam hem goed op, toen hij naar Joyce keek. Nee, dank u, zei Joyce, hem glimlachend aanziende. Turnbull trok den derden stoel dichterbij en haalde zijn pijp te voorschijn, Probeer eens, zei Dick, hem zijn tabaks zak overreikend. Oxfordsch merk! Nog zoo kwaad niet! Merci. Is het niet schitterend hier? Een tijdlang heerschte er stilzwijgen. In de verte twinkelden de lichtjes van Risborough en ver weg ratelde een trein en kroop als een dun ne lichtstreep over de vlakte. Achter hen vloog een mot telkens en telkens weer tcgetf de lamp op met doffe stootjes. Ze zaten met hun rug naar het licht en nu en dan wierp Turnbull een blik op het fijne profiel van Joyce. Hij had vergeten zijn pijp aan te steken, Tm SPI"1 B4 teP* watl Prck zci maar, met verzoek pogingen in het werk te stellen om het thans zeer hooge tarief voor grootverbruikers van water, zooals dat vast gesteld is door het Provinciaal Waterlei dingsbedrijf, gewijzigd te krijgen. Adressante had zich reeds aan het P.W.B. gevraagd om verlaging van den prijs, maar een weigerend antwoord ontvangen. Volgens de directie lieten de „voorwaarden voor wa terlevering" een verlaging niet toe en moest de hand worden gehouden aan een sinds 1 Juli 1927 vastgestelden prijs van 25 cent per kub. M., ongeacht voor welke doeleinden het water wordt aangevoerd of welk kwan tum wordt afgenomen behoudens het bij abonnement vastgestelde minimum. Devoorzitter deelde mede, dat hij naar aanleiding van dit schrijven een onder houd had gehad met den directeur van het P.W.B., maar dat hij niet veel hoop had ge kregen op inwilliging van het verzoek. Hij had erop gewezen, dat er een noodtoestand bestaat ten aanzien van de groentenprijzen, evenals voor de aardappelen, waarvoor de Spoorwegen reductie op de vrachtprijzen ver kenen. Hij had nu ook van de provincie medewerking gevraagd, omdat fabrieken als de bedoelde zeer benadeeld worden door de hooge waterprijzen en hare concurrentie met dergelijke fabrieken in andere provincies wordt verzwaard, omdat die goedkooper water gebruiken. De heer R i n g e r s merkte op, dat het zelfde ook geldt voor de bouwbedrijven. De v o o r z i t t e r zei nog, dat hem was verzekerd, dat de bedoeling voorzit om een pompstation te vestigen teneinde de industrie aan goedkooper water te helpen, zoodra de droogmaking der Zuiderzee voldoende is ge vorderd en het water genoegzaam is ontzout. De heer DeRaat zag hierin een erken ning door de directie, dat het water te duur is. Hij meende, dat het op den weg der Ka mer ligt om te pogen verlaging van den prijs te krijgen. De heer C o 1 t o f meende, dat het beter zal zijn om op verlaging aan te dringen voor alle gebruikers, om te voorkomen dat er sprake kan zijn van bevoorrechting van den een boven den ander. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat een algemeene verlaging nooit zooveel kan bedragen, dat zij voor de grootverbrui kers veel gewicht in de schaal legt. Voor het gebruik van veel electrischen stroom bestaan toch ook speciale tarieven en waarom zou men die dan niet kunnen hebben voor het watergebruik? Na nog eenige besprekingen werd besloten een onderzoek in te stellen naar de prijzen van het water in andere provincies en daar na met een gedocumenteerd adres zich te wenden tot Provinciale Staten. Nagekomen adressen. Een adres van de K. v. K. te Amsterdam betreffende het wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op sommige voorten suiker werd voor kennisgeving aan genomen, omdat dit wetsontwerp thans reeds in behandeling is bij de Tweede Kamer. Een adres van de nationale vereeniging voor handelsonderwijs in verband met de cursuswet, die zal komen, werd in handen ge steld van de commissie voor het handelson derwijs. De wegenverbetering. Mededeeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland omtrent de in 1930 en 1931 met betrekking tot het provinciaal Wegen plan ten Noorden van het IJ uit te voeren werken. In antwoord op een schrijven der Kamer d.d. 25 April deelden Ged. Staten mede, dat zij er in het algemeen wel eenig bezwaar tegen hebben om van gegevens, welke gere geld aan de Staten plegen te worden ver strekt, ook aan andere lichamen, telkens wanneer deze daarnaar vragen, mededeeling te doen. Intusschen willen zij u in de gegeven omstandigheden de gevraagde inlichtingen omtrent de in 1930 en 1931 met betrekking tot het provinciaal wegenplan ten noorden van het IJ uit te voeren werken niet onthou den. Benoorden het IJ zijn thans in uitvoering: de weg van de Hembrug tot het station Koog Zaandijk, de weg tusschen de Nauernasche vaart en de Dorpsstraat in Westzaan, als mede de weg tusschen Edam en Oosthuizen. Verder zullen vermoedelijk nog dit jaar in uitvoering komen de verbetering van den weg tusschen Avenhorn en de Hulk, langs dc Noordervaart in de Sehermeer en een ge deelte var. den weg Hembrug—Limmen in de gemeenten Assendelft, Uitgeest, Castri- cum en Limmen. Bovendien zullen de in het vorige jaar gereed gekomen wegen langs den Pareldijk en den Nauernaschen Vaartdijk van eene stofvrije deklaag worden voorzien Na de bovengenoemde werken zullen Iets rustigs. Wist ze het? Dick was er nog niet zeker van. Hij stak zijn arm uit en nam de viool op. Toen hij dit deed, zag hij dat Turnbull huiverde en vlug zijn pijp begon te stoppen. Wat zal ik spelen, Turnbull? vroeg hij. We komen jou een serenade brengen en het is dus aan jou te zeggen, wat je hebben wilt. IetsHij zocht blijkbaar naar een woord en vond geen beter dan het hare. Iets rus tigs, antwoordde hij. Dus speelde Dick zachtjes, alsof het zachte maanlicht invloed had op zijn muziek. Het scheen alsof een elfje ergens uit een holletje te voorschijn was gesprongen en nu een toover- wijsje zong, dat hen in zijn macht moest bren gen. En dat was nu de stevige, doodgewone Dick, die om niets anders gaf dan om zon en golfballen! Het was een wondere eigenaardig heid van hem, dat spelen op doodgewone in strumenten. Als hij een werkelijke viool gehad zou hebben, zou hij het niet half zoo gevoelig gekund hebben. Maar als hij een banjo of een speeltuig had, dat gemaakt was uit een sigaren kistje en een stukje staaldraad, dan kon hij het laten lachen of schreien, dansen of zingen. Hij speelde vreemde brokstukken van mineur melodieën, Oostersch en gevoelig, waardoor de lucht vervuld scheen van jasmijn en muskus geuren en die men niet zou verwachten van zoo'n gewonen student, als Dick was. Toen hij ophield, werd er niets gezegd. Hij had hen on der betoovering gebracht. De stilte hing zwaar om hen heen. Plotseling stond Turnbull op, ging zijn tent binnen en kwam even later terug met een fel- kleurigen reisdeken. vermoedelijk in 1931 in de eerste p'aats voor uitvoering in aanmerking komen de Middenweg en de Schermerhornerweg in de Beemster, alsmede de gedeelten van den weg Hembrug—Limmen in de Gemeenten Zaan dijk en Wormerveer en de verbindingsweg tusschen het ontworpen pontveer bij Buiten huizen en den Pareldijk. Of overigens in 1931 nog werken zuilen kunnen worden uitgevoerd ten aanzien van de wegen Koedijk—Aartswoud, Alkmaar— Schagen en Niedorper Verlaat—Wognum, waarvoor plannen in voorbereiding zijn, zal' van verschillende factoren, o.a. van de' me-, dewerking van de belanghebbende streek, af hangen. De heer Grunwald was teleurgesteld, dat er in dit district zoo weinig voortgang zit in de werken voor wegenverbetering van wege de provincie, hoewel het verkeer voort durend toeneemt en naar dezelfde verhou ding ook de stortingen van wegenbelasting door de vele autohouders. De voorzitter onderschreef dit volko men. Juist in dit polderland dienden de we gen eerst verbeterd te worden. Benoorden Uitgeest doet men er echter slechts zeer wei nig aan. Van Bakkum naar zee is de weg wel goed, maar daar heeft de handel niet veel aan. De heer C o 11 o f wees op den toestand der wegen op Wieringen. Die moeten noodzake lijk worden verbeterd. De heer Hoogland stelde de vraag of er misschien verband bestaat tusschen den tragen voortgang met de wegenverbetering en de aanhangige kanaalplannen. De voorzitter geloofde dit niet, want er zijn vele wegen aan den duinkant, die met de kanaalplannen niets te maken hebben en die toch ook nog niet onder handen worden genomen. Besloten werd de verkeerscommissie te ver zoeken hare aandacht nog eens aan deze kwestie te schenken. De handelsscholen. Namens de commissies, die tegenwoordig waren geweest bij de eindexamens van de handelsscholen brachten de heeren D e Raat en Grunwald verslag uit, resp. voor Alkmaar en Den Helder. Beide com missies waren uitstekend voldaan over de wijze waarop het onderwijs werd gegeven en ook over de resultaten. Ten aanzien van de school te Alkmaar werd nog opgemerkt, dat er meer leerlingen zijn dan het vorige jaar en dat zij haar bestaansrecht voldoende heeft bewezen. De heer Grunwald geloofde, dat op den duur de handelsscholen zullen worden omgezet in H.B.S.en A en dat zij steeds meer in aanzien en waarde zullen stijgen, omdat ongetwijfeld vele ouders hunne kinde ren in de toekomst liever naar een dusdanige school zullen zenden dan naar een gewone H.B.S. Zij zullen blijken de meest gewensch- te inrichtingen te zijn voor het onderwijs da! de handel noodig heeft. De voorzitter was ten aanzien van de benaming der handelsscholen minder op timistisch, maar was er mede van overtuigd, dat de erkenning van de waarde van het handelsonderwijs toeneemt. Hij hoopte, dat de bloei der scholen zou voortduren, speciaal van die te Alkmaar. De notarieele tarieven verlaagd. Namens de heeren Kluitman en Moens, die op verzoek der Kamer pogingen hadden aangewend om te komen tot verlaging van de tarieven der notarissen bij de veiling van vaste goederen, deelde de voorzitter me de, dat deze pogingen succes hadden gehad. De heeren hadden een onderhoud gehad met den voorzitter van den kring Alkmaar van de Broederschap van Notarissen en dit had geleid tot een verlaging van de genoemde tarieven met ingang van 1 Juli j.1. Spr. be tuigde zijn erkentelijkheid voor het genomen initiatief, dat leidde tot dit verblijdende re sultaat. Rondvraag. De heer Hoogland vroeg tusschen- komst der Kamer voor het inlaten van water, in de Ringsloot, waar de schipperij erg last heeft van te lagen waterstand, die haar be let met voldoende vracht te varen. De moei lijkheden aan de sluis bij de Zeswielen zijn. vele. Het water wordt zoo laag mogelijk ge houden ten behoeve van het hooiland en de dijkgraaf, de heer Schrooder te Heiloo, schijnt dat niet te kunnen veranderen. Spr. meende dat er wel verbetering zou kunnen worden aangebracht. De verzending van groenten, die tegenwoordig zeer druk is, lijdt er ten zeerste onder, omdat zij nu niet vlug genoeg kan geschieden. Spr. wees- er nog op, dat andere polders ook water betrek ken via de Ringsloot, zoodat hier sprake is van een landbouwbelang. der aan moeten denken. Het dauwt vanavond zoo erg. Hij vouwde den deken open en spreidde hem over Joyce heen. Houd hem zelf maar, zei ze. Wij moetez toch binnen een paar minuten weg. Weg? Turnbull stond een oogenblik stok stijf. Daarna ging hij vlug en al pratende de tenf weer binnen. U moet er niet over denken om weg te gaan! We hebben nog zelfs niet één pijp gerookt? Zeg, ouwe heer, ook soms een plaid? Uee, dank je, antwoordde Dick. Waarom ben je eigenlijk opgehouden met spelen? vroeg Turnbull, uit de tent komend in een dikke overjas. Toe, ga nog niet weg. Ik heb in eeuwen hier geen vrienden op bezoek gehad en het is bovendien nog veel te mooi om al naar bed te gaan. Wat denken jullie over een kop koffie met biscuits? O, dat is fijn! stemde Dick toe. Hij be greep hem. Turnbull wendde zich stralend van genoegen naar hem om. Dat zou ik ook denken, he? Ik heb hier een ketel en een spiritustoestel. We hebben zóó kokend water. Kom, beste kerel, begin weer te spelen, terwijl ik bezig ben! ?go dronken ze koffie uit één kop en een wasohtafelglas en aten biscuits zoc uit he' o -^ en Dick speelde bekende deuntjes op de baa)-> en alle drie lachten an praatten ze druk d"-or elkaar, en eerst toen de klok van Y' U.c ea verwijtend en waarschuwend aW-sarnecnf sloeg, gingen ze naar huis Ik ben van ra'u laven nog nooit rec laas geweest, Dick, zei Joyqe. We mog»?. het wel og.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5