notities. Kunsten en Wetenschappen. Binnenland Pluimveeteelt "'«SS- Rechtszaken Sport "onweer in den gelderschen achterhoek. Misdadigerspraatje. Om*'reek* middernacht heeft boven Nettel horst, een buurtschap in de gemeente Laren (Geld.) een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in de landbouwschuur van Koop, die to taal afbrandde. 15 varkens kwamen in de vlammen om. VERDRONKEN. Achter Bellingwolde (Gr.) is Donderdag- ivond de 8-jarige zoon van Abbo Gosseling b liet Weenerbad verdronken. Te Dubbeldam is de twee-jarig« A. Tim mermans in een sloot voor de ouderlijke wo ning geraakt. Toen de moeder het kind eeni ge oogenblikken later ophaalde, waren de lévensgeesten reeds geweken. KOERSEN EN DE ALGEMEENHEID. De beurs weer toegelaten, De comissie zweeg. Gisteren was het de beurt aan de K.R.O. om het „algemeene programma" voor de ra dio te verzorgen, ditmaal over Huizen. De luisteraars zullen tot hun verwondering hebben gehoord, dat Vaz Dias om 6 u. 30 het dagelijksch beursbericht en koersen uitzond. Wat aan de V.A.R.A. Maandag was verbo den koersen in het algemeen programma (uit te zenden was dus aan de K.R.O. toe gestaan. Of juister, het was niet geweigerd, zegt het Hbld. De V.D. koersen van 6 u. 30 gaan van 1 'duli af niet meer over Hilversum, doch over Tiuizen, daar om technische redenen deze uitzending aan de 1071 M. golf is gebonden. 'Maandag j.1. was Hilversum nog op 1071 M. .Toen verzorgde de V.A.R.A. het algemeene programma. Eerst na de uitzending van 6 u. 30 was Maandag aan de V.A.R.A. bericht, dat koer sen niet bij een algemeen programma behoor den. Het bericht van den secretaris van den Radioraad kwam om zeven uur; de avond- koersen van omstreeks tien uur bleven dus achterwege. Echter, namens de commissie voor de alge meene programma's was wel aan de V.A. R.A., doch niet aan de K.R.O. bericht, dat koersen en beursberichten niet in een zoo'n algemeen programma thuisbehoorden. De directie van V.D. heeft, naar men weet, een onderhoud gehad met den secretaris van den Radioraad, die had toegezegd de zaak Donderdag in de commissie ter sprake te zul len brengen, maar gisteravond had de direc tie van het Persbureau nog niets gehoord. Daar echter op het programma dat de K. R.O. ter beoordeeling had ingezonden, om 6 u. 30 was aangegeven: „Berichten van Vaz Dias" en er geen aanmerking op was ge maakt, meende men te mogen aannemen, dat de commissie van meening was veranderd en nu wel koersen in het algemeene programma toeliet. Zij werden dus om 6 u. 30 uitgezon den. Om half tien werd over Huizen aangekon digd: „Nu volgt Vaz Dias met berichten en koersen". De koersen bleven echter achter wege. t Dus toch een verbod? Neen. Door de New-Yorksche beursvacan- tie waren er geen koersen mede te deelen. Als zij er waren geweest, waren zij uitgezon den. Er was na half zeven geen aanmerking ontvangen. De directie van Vaz Dias meent nu te mo gen aannemen, dat de zaak, wat de koersen en de algemeene programma's betreft in or de is. Maar een officieel bericht daaromtrent is niet ontvangen, het moest maar zoo toeval lig blijken. Tenzij de commissie met betrek king tot de koersen en het algemeene pro gramma aan de K.R.O. toelaat, wat zij aan de V.A.R.A. verbiedt. Of, tenzij niemand van de commissie gisteravond heeft meegeluisterd of doen mede luisteren. Daar deze beide onderstellingen wat al te dwaas zijn, blijft slechts over, dat de com missie in alle stilte van meening is veranderd. DE NATTE VRIJDAGAVOND TE AMSTERDAM. Brandweerhulp meer dan 200 maal ingeroepen. Uit een grijze lucht begon het gister avond te ongeveer acht uur te regenen. Een uur later rommelde het in het Westen en weldra schoten eenige blik semstralen door het donkerder gewor den uitspansol. Dit niet zware onweder ging echter gepaard met een hevigen regen, die meer dan een uur aanhield. De riolen konden In een groot aantal straten het water niet verwerken en veranderden haar in meren. Het gevolg was, dat vooral in den Jordaan en in het Westen een groot aantal kelders onderliep. De brandweer kreeg meer dan 200 aanvragen om hulp, te verleenen bij ondergeloopen kelders en verstopte riolen. Zij heeft die ge vraagde hulp alleen dan verleend, wan neer dit zeer noodzakelijk was, omdat Ondergeloopen kelders wel heel lastig zijn, maar geen gevaar opleveren. Zij mocht haar stations niet te veel ontblooten van materiaal, dat noodig zou kunnen zijn bij ernstiger ongeluk ken. Voor zoover was na te gaan, hebben in 'de stad geen persoonlijke ongevallen friaats gehad. SCHOOL WERKTUINEN. De Gentr. Vereen, voor Schoolwerktuinen en Boomplantdagen in Nederland heeft in Americain-Hotel te Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat 22 plaatselijke vereenigingen uit pns land zijn aangesloten, vijf gemeentebe sturen zijn lid, een 25-tal andere vereenigin gen en lichamen en 87 personen. Meer dan 30 gemeentebesturen en twee provincies (N.-Holland en Gelderland) sub sidieeren het tuinwerk; reeds meer dan 40 H.A. in ons land is ingericht voor school werktuinen, meer dan 12.000 kinderen doen mee aan dezen gezonden, opvoedenden han denarbeid. In tal van plaatsen werden boomplantda gen gehouden; in Amsterdam en Haarlem 'Zijn massa-lessen over olant en dier creorga- «weerA Dit jaar bestaat de Centrale Veraeniging 12X jaar. Een propaganda-boefje zal wor den uitgegeven. DIEFACHTIGE DIENSTBODEN. Twee Duitsche dienstmeisjes, die nog maar kort in Nederland waren gearriveerd, ver trokken 's morgens vroeg uit Oosterleek om elders in ons land hun geluk te beproeven. Zij hadden zich, met hun zware kofiers per auto naar den trein te Arnhem laten bren gen, teneinde, zooals later bleek, naar Am sterdam te vertrekken. De politie kreeg echter de lucht van dit overhaaste vertrek en toen de meisjes te Am sterdam arriveerden, stonden daar een paar rechercheurs te waenten, die de dames mee naar het bureau namen, ten einde daar de koffers aan een visitatie te onderwerpen. In een der koffers bleek een hoeveelheid tafel zilver te zijn verstopt benevens linnen tafel goed. Dienzelfen middag keerden de meisjes onder geleide te Oosterbeek terug, waar zij zijn opgesloten en ter beschikking ny de justitie gesteld. ONEERLIJK LOKETAMBTENAAR. Een 32-jarig loketambtenaar bij de Utrechtsche gasfabriek heeft in eenige maan den kans gezien een bedrag van circa 1500 te verduisteren. Hij wekte den schijn alsof de gelden die hij geregeld achterhield, door wanbetaling niet binnen waren gekomen. De man. die een bekentenis heeft afgelegd, be steedde het grootste gedeelte van het gesto- lene aan sterken drank. Vragen deze rubriek betreffende kun nen door onze abonné's worden gezon- gei 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 vermel°cfen.antlV00rCl insluifen en blad n» n,°0r,ten vuan br°edmachines. ders S r™?™ is feiteliJ'k niets an ders dan een kast, waarin de broed- een hnPng« nr6nde een bepaalden tijd op worden 1vin vJ£rmte gouden kunnen vorden. Van dit grondidee uitgaande den be"ehouwUenallerleI Allereerst de kast zelf. Deze moet zooveel mogelijk de warmte die er in gevoerd wordt vasthouden en de ruimte fJLnnent 200 weinig mogelijk afhan- tuur nu ^tV^n -de buitentempera- tuui. Dit wordt bereikt door de wanden duhiwo iï6 maken of n°g beter, ze ubbel te maken en dan de ruimte tus- schen den dubbelen wand op te vullen met zeel luchthoudend materiaal. Hier in, begrijpen we nu al direct, ligt een reuzen verschil bij een goedkoope en een duurdere machine, om nog maar ein«1?DStVan *d® kast zelf te sPreken. De eene houtsoort isoleert veel beter dan de STV* 1? dus uit den aard der zaak veel beter. Verder is de machine steeds aan verschillen in vochtigheidsgraad en temperatuur onderworpen en zal de r.1 boofsoort veel meer werken en trekken dan de andere. De eene machine is na jaren nog precies zooals in het be gin, de andere vertoont barsten, spleten datjes die niet meer sluiten, enz Men bedenke wel dat het geen kunst is om op slecht hout een mooi verfje te "JE? en aZ,00 de onSerechtigheden te bedekken. Als regel neemt de goede fa brikant oud, uitgewerkt hout en men heeft mij wel eens verzekerd dat men daarvoor doode boomen uitzocht. In Amerika wordt veel het hart van de Ca- hformsche ceders genomen, het zsr rood-hout. Dit hout is licht en werkt niet. Moderne fabrieken hebben flinke diooginstallaties waar het hout eerst nk door en door gedroogd wordt, mnfon'^n buitenland zag ik herhaalde malen in de stands van machinefabrie ken doorgezaagde machines, om den kooper een duidelijk beeld té geven hoe de wanden der machines opgebouwd zijn en hoe ze geisoleerd zijn. Hebben we nu dus de eigenlijke kast keHlUhnmdaH k°mt de tweeda noodza kelijkheid, de warmtebron. Ik besm-epk nu niet de groote hroedcentrafes die met re* tot rnn wo£den, maar de kleine- ie tot 000 eieren. Deze worden verhit met petroleum, gas of electriciteit, maai de manier waarop ze verhit worden verschilt wel zeer sterk. Het eene systeem verhit n.1. lucht en perst deze van boven naar onderen tus- manMn! TT dT' d° Zg' heete-'ucht- machine. Het andere systeem echter verhit eerst een hoeveelheid water en dit water straalt dan warmte af op de onderliggende eieren, de z.g. heet-water- machine. In opzet verschillen beide systemen dus enorm en ook in prijs, doch in re sultaten komen ze vrijwel overeen in de handen van menschen, die er mee om kunnen gaan. De watermachine eischt een waterreservoir en nu begrijpt een ieder wel, dat als dit niet van roestvrij metaal is gemaakt en zeer zorgvuldig gelascht, dan heeft men in tijd van een paar jaar een reuzen lekkerij en komt er van de heele boel niets terecht. Het wa terreservoir kan bestaan uit een grooten bak boven m de machine of in pijpen hilJi0yen m de macbine liggen, maar in riaai gB en is hoofdzaak het mate riaal waaruit ze gemaakt zijn en de ma- y/in naar^P de naden dicht gesoldeerd Daardoor wordt een goede warm- ?la? veel duurder dan een h!!, iU.Chtmachine' doch heeft het voor- rt! L5moSht de Iamp eens uitgaan, kLu tv1.116!,, lang 200 gauw niet af- Koeit. Dit afkoelen is echter lang niet zoo erg als dè menschen denker:, eieren Kunnen aardig goed er tegen om een ??ar ?re.? te laag in temperatuur te zijn, doch te hooge temperatuur nekt de kiemen heel gauw De heete luchtmachine drukt de warme lucht boven in de machine en aruKt de koudere er onder uit. De electrische machine verwarmt met lampen of met weerstandsdraden. De lamp verwarming met lichtgevende lam pen acht ik om reeös genoemde redenen zeer gevaarlijk. Dr. TE HENNKPE. den lsten Januari van dit jaar zijn ra ühicago drie en veertig menschen op een gewelddadige manier aan hun eind gekomen tien ra elf dagen tijds. Daarvan behoorden er 42 tot het boevendom van de onderwereld dat even hard aangroeit als het elkander uit roeit, maar het laatste slachtoffer was de ver slaggever van een der grootste dagbladen en dit schot heeft Chicago opgeschrikt, een deel althans. De groote kranten hebben tezamen een bedrag van zestig mille beschikbaar ge steld al« belooning voor dengene, die aanwij zingen geeft omtrent den verdwenen moorde naar. Maar het is zeer de vraag of er iemand zal bestaan, die zijn erfgenamen zulk een goed hart toedraagt, want dat hij praten kan en een rustigen ouden dag beleven is onver- een ighaar. De verklikker of „squealer" uit de onderwereld is iemand, die levensmoede is en van dien kant hoeven de kranten geen succes te verwachten, zelfs niet al verdubbelen zii hun belooning. Alfred Lingle was verslaggever van de be roemde „Chicago Tribune", wiens taak het was den lezers het eerste en beste nieuws te geven over de krijgs- en andere verrichtingen van het boevendom in de Winderige Stad Door zijn langdurige ondervinding en zich overal bewegen in alle lagen der maat schappij was Lingle, die een man van geld was en het hoofdzakelijk uit liefde tot het vak deed, op uitnemenden voet geraakt zoowel met de heele politie als met de onderwereld zelf. Het gerucht ging altijd, dat hij genoeg wist om memgeen in een van die twee cate gorieën het leven verder onaangenaam te maken en nu hij eindelijk als slachtoffer van zijn veelwetendheid gevallen is, vragen velen zich verbaasd aL hoe hij het zoo lang volge houden heeft. Het motief voor den moord is, dat hij' te gevaarlijk werd en te veel wist van een en ander, waardoor een of meerde ren met een onzuiver geweten het raadzamer vonden hem uit den weg te ruimen of te doen ruimen. Een bendehoofd zooals de beruchte Al Capone, bijgenaamd -het Lidteekengezicht is een meneer, die op een groote villa woont! in de mooiste auto's rondrijdt en er een luxe woonschip op nahoudt, hetgeen allemaal in overeenstemming is met zijn positie als groot zakenman aan het hoofd van een millioenen- concern, ook al wordt elke cent verdiend in openlijke minachting van 's lands wetten en voornamelijk op het gebied van de Droog legging. Een aristocraat onder de misdadi gers als Scarface Al wordt door de politie verdacht van ruim dertig moorden op zijn geweten te hebben, maar het is zoo goed als zeker, dat hij er hoogstens een paar met eigen hand bedreven heeft, toen hij nog aan het begin van zijn carrière stond. Toen hij een man van gewicht begon te worden, zoodat hij zich een lijfwacht moest aanschaffen om zijn eigen leven elke seconde te laten beschermen, gat hij opdracht aan gehuurde „gunnen" wij zouden het vrij kunnen vertalen met „menschenjagers" om dezen of genen verder onschadelijk te maken. Of acht tegelijk met machinegeweren, zooals het vorig jaar ra Chicago gebeurde. Deze menschenjagers worden bij voorkeur geïmporteerd uit andere steden, omdat zij dan met zoo gemakkelijk herkend worden door de vijandige boeven of de politie, of schoon deze laatste de onhebbelijke eigen schap heeft tegenwoordig, dank zij de radio, het overgeseinde systeem van vingerafdruk ken en portretten, vrij goed op de hoogte te örooklyn gehuurd en wanneer daar wat zijn van de bewegingen der heeren. Voor een opruiming in Chicago worden dus jagers uit ruimte gemaakt moet worden kunnen wat helpers bijv. uit Cleveland gehuurd worden. Het is anders een dure geschiedenis gewor den met die opruiming; een kwarteeuw ge leden was twee honderd dollar de standaard prijs voor een goed gemikt schot en tegen woordig loopt het in de duizenden Vijftien mille schijnt nu meer de gratificatie te zijn wat opnieuw bewijst, dat het leven veel duurder is geworden vergeleken bij vroeger. Tot nu toe had de onderwereld uitsluitend elkaar bekogeld en het groote publiek had dat min of meer beschouwd als ratten die elkaar onderling verdelgen. Maar nu een man, wiens eenige veroordeeling gegrond vest was op zijn nauwe verbintenis met die wereld uit hoofde van zijn beroep, het zwij gen werd opgelegd, nu is de Chicago'sche pers ra een staat van opwinding geraakt maar het publiek blijft ondanks dat alles vrij apathisch. Het is er van overtuigd, dat de groote schoonmaak van bovenaf aan in het gemeentebestuur moet beginnen en hoe hoo ier hoe beter. Om te beginnen hebben de hoofdcommissaris van politie en de chef van de detectieve-afdeeling beiden hun ontslag ge nomen; verder zal het heele politiecorps aan een streng onderzoek onderworpen worden om uit te maken of dit wel behoorlijk zijn plicht vervult en indien dit niet zoo is, zal nagegaan worden, in hoeverre hier van op zettelijkheid sprake is. Want het heeft groote verwondering gebaard, dat Lingle op klaar lichten dag, midden m het drukste deel van de stad js neergeschoten en dat de dadf-r kans heeft gezien te ontkomen. Maar waarom doet men niets tegen dit moorden, waarom worden niet alle bekende misdadigers, die rondloopen, opgepakt5 Zoo eenvoudig is dat niet. Ten eerste moet men weten hoe de „gangs" werken. Het tooneel en de manier waarop veranderen steeds- de laatste moorden zijn gebeurd op een wijze die eiken sensatie-romanschrijver tot eer zou strekken. Tegenwoordig verdwijnen de men schen spoorloos! Tenzij een schroef van een sleepboot het lichaam naar boven maalt, weet niemand meer waar ze blijven. Er schijnt zelfs ergens een keurig crematorium te zijn waar men zich van de lastige corpora delirfi' •kan ontdoen. De „gang"-moorden in Chicago zijn door het heele land en daarbuiten bekend en ieder een weet, dat de sluikhandel in sterken drank- er de hoofdoorzaak van is: afpersing door middel van zoogenaamde vakverecnigin^en hazardspel en prostitutie zijn andere aanlei dingen. Dit alles bestaat even hard in New- York, Detroit. St. Louis en andere groote plaatsen als in Chicago. maar wat daar niet gebeurt, is. dat de benden van Chicago be schermd word#1" door sommige invloedrijke gemeentelijke ambtenaren. De onderlinge veeten, die aan de oppervlakte komen door de wekelijks voorkomende moorden, moeten plaats hebben met medeweten van leden in het gemeentebestuur en zoolang dat gebeurt is er geen verbetering van den toestand in het zicht. En dat is nog niet alles! De in 1919 ingestelde Crime Commission, die jammer ge noeg geen officieele autoriteit bezit, maar die strikt onpartijdig alle handelingen van de Chicago'sche politie en justitie onderzoekt en de resultaten openbaar maakt, verklaart dat zelfs de rechterlijke macht niet vrij uit gaat. En verder moet men bewijzen hebben om iemand achter de tralies te zetten, want ook de boef staat op zijn grondwettelijke rechten! Zoo af en toe doet de politie dan een raid op groote schaalbij de honderden worden speakeasies en andere holen, waar de boeven uithangen, bezodht en dan gaat alles naar de politiebureaux om na verloop van tijd weer losgelaten te worden bij gebrek aan bewijs op degenen na, die in het bezit van wajjenen werden aangetroffen. Ook dit maakt niet den minsten indruk op het publiek, dat weet welk een nuttelooze moeite het is. Het zijn wel de kereis, die de moorden ten uit voer brengen, die den reusachtigen drank handel bedienen en die zelf vandaag of mor gen den kogel krijgen, maar de mannen, die aan het roer zitten, zijn heel ergens anders en maken ook uiterlijk niet den indruk van moor denaars en gros te zijn. Al met het Lidteekengezicht heeft zelfs Chicago schijnbaar den rug toegekeerd en een schitterend landgoed in Miami, Florida, gekocht, waar hij omringd door een lijf wacht van dertig geharde bandieten, zijn zaken blijft waarnemen uit de verte. Het wordt den armen Al wel moeilijk gemaakt in Miami, waar hij zijn neus niet buiten de deur kan steken of de politie arresteert hem op allerlei gronden, zelfs van landlooperij, omdat hij geen zichtbaar bewijs van inkomen heeft! En hij wil zoo graag als rustig bur ger leven en zich zelfs indringen bij de so ciety, die hij op champagne-fuiven bij zich noodigt. Maar Miami's burgerij weet heel goed, wie en wat Capone is, dat hij st&at op het lijstje der acht „vijanden van de Am.-ri- kaansche maatschappij" en zij trachten hem op alle manieren uit de stad weg te krijgen. Capone klemt zich echter wanhopig vast. om dat hij weet nergens veiliger te zijn en even min meer welkom. Ook zou de Chicago'sche politie veel beter doen in den omtrek van de stad, tus- schen de bergen en meertjes, waar het vol staat van bungalows en zomervilla'tjes, een raid te doen. De plaatselijke politie daar weet wel beter dan zich met de rijke heeren te be moeien, die daar heel vreedzaam in een bootje zitten visschen of golf spelen, omdat zij nooit zonder lijfwacht uitgaan, die weet hoe met een machinegeweer omgegaan moet worden. Dat zijn de ware moordenaars, de 'bevelhebbers in den genadeloozen strijd om de opperheerschappij in de onderwereld met alle reusachtige geldelijke voordeden, die daaraan verbonden zijn. En die is en blijft verdeeld tusschen de broeders Al en Ralph Capone aan den eenen kant en den luguberen „Bugs" Moran, Italianen tegen Ieren. Wel sloten de chefs een wapenstilstand, maar dat verhoedt niet, dat de bendeleden onderling kleine geschillen met kogels oplossen. Zoo lang hoogerop onbetrouwbare ambtenaren in gemeentebestuur, politie en justitie zich zul len handhaven, zoolang blijft het in Chicago knallen. modder zou hebben gespoten. Ten aanzien van dit laatste legde echter de kantonrechter aan eischer op het bewijs daarvan te leveren en tevens, dat de hierdoor ontstane schade 200 heeft bedragen. KOSTBARE VAN DIJCK GESTOLEN. Gedurende de afwezigheid der bewo ners zijn inbrekers binnen gedrongen in de villa „Pitt House", het huis in de Londensche voorstad Hampstead van Earl Clarendon. In de bibliotheek heb ben de indringers een zeer kostbare Van Dijck, voorstellende „Ferdinand, de Kar dinaal", uit de lijst gesneden en meege nomen. De waarde van het schilderij van Van Dijck wordt door kunstkenners geschat op 10.000 Pond Sterling, 120.000 gulden. Hoewel in de bibliotheek nog verscheidene andere kunstvoorwerpen, waaronder van zeer hooge waarde, voor het grijpen lagen, hebben de dieven' ver der alles onaangeroerd gelaten. DE NIEUWE VREDES-ORGANISATIE VAN HET LEGER OP KOMST? Blijkens een aan de autoriteiten der koninklijke Nederlandsche landmacht gezonden legerorder is aan ieder, die de legerorders ontvangt, een aantal exem plaren van eene opgave van wijzigingen in het boekwerk „Vredesorganisatiën" toegezonden. ONRECHTMATIGE OVERHEIDSDAAD. Een brandweer die met modder spuit. Ongeveer een half jaar geleden is er brand uitgebroken in een perceel aan de Oegstgeesterlaan te Leiden. De brandweer had daar met verschillende moeilijkheden te kampen. O.a. moesten de slangen van de brandweer over een grooten afstand worden uitgelegd, omdat in de nabijheid geen water was enz. De wijze, waarop ook overigens de Leid- sche brandweer zich van haar taak heeft ge kweten was voor een der bewoners van de j>erceelen die door den brand en als gevolg daarvan door het blusschingswerk, schade hebben geleden, aanleiding, bij het kantonge recht te Leiden een rechtsvordering aanhan gig te maken tegen de gemeente Leiden wegens het door haar plegen van een on rechtmatige daad, hierin bestaande, dat de brandweer onnoodig ontactisch is te werk ge gaan, door verschillende maatregelen "in praktijk te brengen, die absoluut overbodig waren en die in de dagvaarding werden ge noemd, waartoe ook behoorde liet spuiten met modder. Ter zake van deze onrechtma tige daden had de bewoner schade geleden tot een door hem bij dagvaarding genoemd bedrag, welke schade hij echter beperkte tot 200. De kantonrechter, mr. F. Ligtenberg, heeft thans in deze zaak vonnis gewezen. Hij ver klaarde op verschillende gronden eischer in zijn vordering niet ontvankelijk, met uitzon dering voor wat betreft het bij dagvaarding gestelde, dat de brandweer onnoodig met DIENSTPLICHT. Overgang naar de Aanvnllings-Reserve. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen op 1 October 1930 naar d« aanvullingsreserve overgaan de gewone dienstplichtigen van de lichting 1915 der landmacht. De tot de aanvullingsreserve behoo- rende dienstplichtigen komen ingeval van mobilisatie van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bij de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen verstrek te rijksgoederen zullen met uitzonde ring van het zakboekje vermoedelijk in October 1930 moeten worden inge leverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken ol dat deze niet in den verelschten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich o.a. aan bestraiiing bloot. Nader zullen belanghebbenden, zod» wel hij openbare als bij persoonlijke kennisgeving, bekend worden gemaakt met de plaats en het tijdstip, voor de in levering vastgesteld. Alkmaar, 5 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. DRANKWET. 4 Heden is ingekomen een verzoek van S. KOPJES alhier, om VERLOF tot den verkoop van alcoholvrije dranken voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel RITSEVOORT nr. 22. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelij": bezwa ren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 5 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Zwemmen. Internationale wedstrijden te Heerlen. Zondag 6 Juli heeft in Heerlen een intef* nationaal zwemfeest plaats, georganiseerd door de zwemvereeniging Oranje-Nassau. De beste zwemsters van O. D. Z. uit Rotter dam zullen zich meten met de zwemsters van internationale reputatie uit Keulen, Dort- mundt, Ober-iausen, Reydt en Aken. A t h 1 e t i e k. DE ENGELSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Het Hbld. meldt: Gisteren zijn de wedstrijden ctn de Engel* sche athletiekkampioenschappen begonnen. Zij worden weer, als elk jaar, te Stamford Bridge gehouden en de deelneming is zeer groot. Aan deze wedstrijden doen gemeen lijk ook veel buitenlanders mee: De Neder landsche Athletiek-Unie zond reeds meerma len athleten uit om daaraan deel te nemen. Ook ditmaal is een kleine keurtroep van Ne derlandsche athleten uitgezonden. Van den Berge loopt de 220 yards in 22.6 sec. Van twee loopers worden te onzent groo te verwachtingen gekoesterdBerger en Van den Berge. Deze beide korte-afstand-loopers hebben op onze banen meermalen in den laat- sten tijd prestaties -geleverd, die deze ver wachtingen eenigszins wettigen. En nu blijkt uit de resultaten van den eersten dag, dat inderdaad deze twee loopers de belang stelling voor hen betoond, waard zijn. Reu ters Bijz. Dienst seint n.1., dat in de le heat van de 220 yards Van den Berge zegevierde in 22.6 sec., Hanlong, den houder van het Engelsche kampioenschap voor dien afstand, als tweede achter zich latend. Berger liep in de zesde heat van ditzelfde nummer en won eveneens. Zijn tijd was iets langer dan dien van zijn landgenoot: 22.3 sec. Berger handhaafde zich daarop ook in de tweede ronde van de 220 yards. Hij werd eerste in heat 3 in 22.2 sec.; sloeg daarbij' den Midland-kampioen Green, van wien de Engelschen hooge verwachtingen hadden ge koesterd. Peters wint het nummer hink. stap-sprong. Het nummer hink-stap-sprong werd ge wonnen door W. Peters (Ned.), die een af stand bereikte van 49 voet 6 3/4 inch (15 me ter 10.7 c.M.). Tweede was Van Musscher. Het nummer snelwandelen 2 mijlen werd gewonnen door Hyde in 13 min. 56.4 sec.; tweede was Cooper, derde Galloway. Drie Hollanders in de linalr verspringen. Drie Hollandsche athleten werden voor de finale verspringen (welke heden gehouden wordt) gequalificeerd. De Boer sprong 43 voet 4 3/4 (7.13 M.); Peters 23 voet 2'A inch (7.07 M.) en Welse- nes 23 voet 1/4 inch (7.02 M.). Paarden. Het concoors-hippique Hoofddorp. De Paardensport Vereeniging „Vooruit1 weet de duizenden bezoekers, die jaarlijks het Concours Hippique te Hoofddorp bezoeken, steeds door iets bijzonders te boeien. Zoo wordt er dit jaar een historische quadrille gehouden, in costuum van het jaar 1830, en uitgevoerd door de Amsterdamschs ipolitie met medewerking van de Landelijke Rijvereenigingen „Kapitein v. d. Wal' ..Amstelruiters", Ritmeester de Kruijff" en „Kita Seneng". Deze uitvoering, waaraan niet minder dan 64 deelnemers medewerken is een novum voor ons land en zal zeker niet minder suc ces hebben dan vroeger in Berlijn het geval was, toen 32 man aan de quadrille meewerk ten. Het zal den 16den Juli in Hoofddorp on getwijfeld niet aan belangstelling voor het Concours Hippique ontbreken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11