EN al COUPONS. De overkapping van de Korenbeurs. DE BANK VAN WISSELINKN.V. LIENESCH. F' ONDERGRONDSChE SAFE-INRICHTING Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. ZATËKDAO 5 JU LI 1930 132e Jaargang. Na de overkapping is de Korenbeurs een prachtige zaal voor het houden van markten, tentoonstellingen en vergaderingen. Er wordt nu officieel ook gelegenheid tot koopen op monster gegeven. Met het oog op het a.s. reisseizoen vestigt de DIRECTIE van HOtlTTlL 4-8, de aandacht op hare ondengrondsche safe-inrichting. De huur der daarin geplaatste safe-loketten is afhankelijk van den termijn en van de grootte der loketten. De loketten van klein model worden verhuurd voor f 2 per maand en f 6.— per jaar. Ook deze kleine loketten bieden een zeer ruime bergplaats, (Hoogte 10 c.M., breedte 15 c.M., diepte 50 c-M.) De safe-inrichting geeft ook gelegenheid voor het opbergen van koffers met waarde-inhoud. Dagelijksclt overzicht, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 150 Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. SB* Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Als er iets bereikt wordt, waarnaar men jarenlang heeft gestreefd, gaat de vlag op het dak als teeken der victorie. En de vlaggen die van de Korenbeurs wapperen zijn het bewijs, dat men na jaren lange besprekingen en onderzoekingen, na tallooze rapporten en conferenties eindelijk bereikt heeft, dat de beurs overdekt is, waar door aan het verlangen van koopers en ver- koopers tegemoet is gekomen. Een open marktruimte is niet meer van dezen tijd. Aanvoerders en koopers zijn dan volkomen afhankelijk van het weer en op regenachtige dagen is het geen pretje om urenlang aan weer en wind blootgesteld te zijn met de eenige troost, dat de concurrenten niet minder nat zullen worden. Zooals bekend deed de Nemaho te Doetin- chem de gemeente onlangs een zeer aanneme lijk aanbod tot overkapping en waar deze in richting een der weinige Hollandsche instel lingen is, die zich op het gebied van overkap pingen gespecialiseerd hebben, werd haar het werk opgedragen en zij heeft dat zoo ,vlug voor elkaar gebracht, dat aanvoerders en koopers gisteren reeds in de overdekte Korenbeurs hun zaken konden afdoen. De overkapping bestaat uit een zestal reusachtige houten bogen, geheel uit be trekkelijk dunnen latten samengesteld, met daarboven een glasbedekking, zoodat de ruimte geheel wordt afgedekt en er in de beurs een goede belichting wordt verkregen. De Korenbeurs is nu niet alleen meer ge schikt tot het houden van markten, er kunnen tentoonstellingen op elk gebied georgani seerd worden en zij kan desnoods dienst doen als vergaderzaal, waar een bijzonder groot aantal belangstellenden aanwezig zijn, daar ongeveer 3000 personen hier gemakkelijk een plaatsje kunnen vinden. De beurs is 41 Meter lang en 23.80 breed en heeft dus een oppervlakte van 975.80 M2. De poort waardoor beladen auto's die aan de zijde van den Achterweg zijn binnen gereden, aan de voorzijde de beurs weer kunnen verlaten, is met het oog op de zwaarste .vrachtauto's nog iets hooger gemaakt dan oorspronkelijk de bedoeling was en thans 3,25 M. hoog, zoodat geen vrees behoeft te bestaan, dat de lastwagens hier stagnatie zullen ondervinden. De Alkmaarsche graanmarkt is een der voornaaamste markten. In het afgeloopen jaar zijn hier 63937 HL. granen en zaden gemarkt, maar de juiste aanvoer is niet steeds te controleeren, omdat zij vastgesteld wordt naar het betaal de marktgeld en waar op de markt slechts monsterzakken gebracht worden, terwijl de partijen zelf in de nabijheid in schepen zijn gelegen, moet men geheel afgaan op de be trouwbaarheid der aanvoerders, zoodat het mogelijk is, dat de te Alkmaar verhandelde hoeveelheden nog veel grooter geweest zijn. Ruim 12000 K.G. werd minder aange voerd dan een jaar te voren, voornamelijk was er minder tarwe, die waarschijnlijk door de strenge vorst is doodgevroren, waarna .verscheidene boeren blijkbaar het land op nieuw hebben ingezaaid, wat kan blijken uit een ruimeren aanvoer van gerst en tarwe. Veel granen werden in het najaar door de sterke prijsdaling opgeslagen en wanneer men bedenkt, dat brouwgerst meer dan vroe ger door de producenten direct aan de brou werijen verkocht wordt en er bij den graan handel meer dan vroeger op monster ver kocht wordt, is de mindere aanvoer op de Alkmaarsche Korenbeurs niet te verwonde ren. Toch blijkt Alkmaar, voornamelijk voor granen en peulvruchten, een belangrijke marktplaats. Hoorn heeft ook een graan markt, maar deze draagt een geheel ander karakter, daar er minder granen komen. Alles wat op dit gebied ten Noorden van Alkmaar in onze provincie geteeld wordt, komt hier ter markt. Er is een tijd geweest, dat boeren uit de Wieringerwaard, den Anna Paulownapolder en den Waard- en Groetpolder 's Maandags met hun monsterzakje naar Amsterdam trok ken om daar in een koffiehuis op het Dam rak hun monsters ten verkoop aan te bieden, maar dat heeft niet lang geduurd en is dus blijkbaar niet aanbevelenswaardig. De Alkmaarsche graanmarkt droeg tot dusver geheel het karakter van een markt en niet van een graanbeurs, zooals men dat te Amsterdam vindt. De markt eischt een onmiddellijke afdoe ning van zaken. Wat verkocht is. wordt ter stond gekeurd en geleverd en het geleverde wordt dadelijk betaald. Zeer velen, voornamelijk de aanvoerders, prefereeren deze wijze van zaken doen, maar onder de koopers zijn er, die liever op mon ster koopen, zoodat de partij eerst geleverd moet worden en na ontvangst en accoord be vinding betaald wordt, waardoor de aan voerder in den regel zijn geld eerst een week later ontvangt. Wie het laatste prefereert, wil van de graanmarkt een graanbeurs maken en bij het Gemeentebestuur werd reeds geruimen tijd aangedrongen op een regeling, waardoor zoowel de eene als de andere wijze van zaken doen in Alkmaar mogelijk zou worden. Er was tot dusver hier in zeker opzicht een chaotische toestand, doordat er geen regle menten of beursconditiën vastgesteld waren. De Wethouder en de Directeur van het Marktwezen hebben kort geleden uitvoerige besprekingen gehouden met koopers en ver- koopers en de schippers, die als commission- nairs optreden, en bij dat onderhoud kwam sterk het verschillend standpunt der onder scheidene categorieën martkbezoekers naar voren. Het was niet gemakkelijk om beide partijen te bevredigen, maar ten slotte is door den Wethouder, den Directeur en de Secretarie een concept-regeling ontworpen, die aller eerst beoogt te brengen een meer bij verorde ning geregelden toestand ter markt, waar over de Raad nader zal hebben te beslissen en die bovendien beoogt een vereeniging op te richten, welke onder goedkeuring van het Dagelijksch bestuur der gemeente marktcon- dities vaststelt. Deze vereeniging zou dan gevormd worden door allen, die belang heb ben bij.de Alkmaarsche graanmarkt. Thans wordt officieel vastgesteld, dat men in Alkmaar zoowel volgens de oude regeling de aanvoer van geheele partijen per schip als wel op monster zal kunnen verkoopen. Alvorens iets naders over de ontworpen voorstellen ter verandering van de graan beurs te vertellen, willen we er nog even op wijzen, dat sommige koopers iets dergelijks ook voor de kaasmarkt willen vastgesteld zien. De Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland houdt wel vast *aan een kaasmarkt, maar en kelen prefereeren een beurs, zooals men die ook hoewel niet officieel in Pur- merend aantreft. Op vele plaatsen ver koopt men op monster, maar dan hoofd zakelijk de handelaren onderling, of, zooals in Amsterdam geschiedt, de handelaren aan de grossiers. Voor kaas is het op monster koopen veel moeilijker omdat lang niet vaststaat dat de partij met het getoonde monster overeen komt, wat ook de kaasfabriek niet kan ga randeeren, daar, onafhankelijk van haar wil, door dezelfde bereidingswijze den eenen dag veel betere kaas geproduceerd wordt dan den anderen. Wanneer men te Alkmaar voortaan kaas uitsluitend op monster zou koopen, zouden de aanvoeren achterwege blijven en men zou hier dus het kleurige en vooral voor vreem delingen zoo aantrekkelijke beeld van koopen en verkoopen, van wegen en vervoeren, mis sen. Er zouden heel wat minder menschen ter markt komen en de markt zelf van weinig of geen be'teekenis worden. Wie niet op monster koopt kan thans de stapels overzien, wat hoeveelheid en kwali teit betreft, hij kan koopen en direct afreke nen en bij het koopen op monster zouden conflicten over de kwaliteit van het gekochte niet uitblijven, men zou bij aflevering en ont vangst moeten wegen en de verkooper zou eerst na levering over zijn geld kunnen be schikken. Markten zijn verre te verkiezen, ook om dat, zij een ontmoetingsplaats zijn van be langhebbenden uit wier onderlinge gesprek ken weer allerlei transacties kunnen voortko men en waardoor de boer contact met de koopers behoudt. Graanmonsters zijn heel wat betrouwbaar der dan kaasmonsters en daarom zullen de plannen voor het houden van een officieele beurs allereerst op de graanmarkt mogelijk gemaakt worden, hoewel het ook in de be doeling ligt de voorstanders van een kaas- beurs van gemeentewege binnenkort een ge schikte handelplaats aan te wiizc» Ier Er bestaan plannen op, de than6 overdekte aanbeurs, die gister al voor het verhande en van granen en de volgende week ook voor de botor- en eierenmarkt opengesteld wordt, een aantal nissen te maken, die ver huurd zullen worden. In Hoofddorp heeft men een 52-tal nissen verhuur voor marktbezoekers, die een vaste zitplaats verlangen, waar men besprekingen met de klanten kan houden en met dezen kan afrekenen. Het zal wenschelijk zijn, deze nissen, die voor een geheel jaar verhuurd kunnert wor den, opklapbaar of opvouwbaar te maken, zoodat, wanneer er geen markt is, de geheele ruimte van de korenbeurs voor andere doel einden gebruikt zal kunnen worden. Wat het licht in de overdekte ruimte be treft willen we tenslotte nog mededeelen, dat men er rijst gekeurd heeft, welke keuring uitsluitend op de kleur van het product aan komt en dat zoowel handelaar als verkooper verklaard hebben, dat het licht hiervoor meer dan voldoende kan worden geoordeeld. Ten slotte nog iets over de voorgenomen administratieve regelingen. Evenals elders zal voortaan van de bezoe kers een toegangsgeld worden geheven, dat per dag en per jaar waarschijnlijk 0.25 en 10 zal bedragen, waarnaast waarschijn lijk een recht van 15 per jaar geheven zal worden voor het innemen van zitplaatsen aan tafels. Men zal ook voortaan van de partijen graan en zaad, ook al worden zij niet uit de schuiten gelost, marktgeld heffen en het ligt in de bedoeling de nieuwe graanbeurs ook dienstbaar te maken voor tentoonstellingen, festiviteiten, bijeenkomsten enz., waarbij la ter voor elk geval afzonderlijk de aan de ge meente te betalen vergoeding door B. en W. kan vastgesteld worden. Op deze wijze bestaat er kans, dat de voor de overkapping uitgegeven gelden, met inbe grip van rente en aflossing, door de inkom sten gedekt zullen worden. De instelling van een commissie uit de ge regelde beursbezoekers wordt gvwenscht ge acht, omdat deze B. en W. zal kunnen voor lichten wanneer bepaalde wenschen van beursbezoekers tot uiting komen en de verga deringen van deze commissie zullen dan worden bijgewoond door den Directeur van het Marktwezen, die daar advies kan geven en waardoor voortdurend contact met B. en W. kan worden verkregen. B. en W. benoemen de commissie uit ten minste drie personen uit de beursbezoekers, welke commissie uit haar midden een voor zitter kiest en waarvan jaarlijks een lid af treedt, doch terstond herbenoembaar is. Voor de nieuw op te richten vereeniging „De Alkmaarsche Korenbeurs" zijn reeds statuten ontworpen waaruit wij enkele der voornaamste bepalingen hier laten volgen. Het doel der vereeniging is het behartigen van de belangen van den handel in tuin- en landbouwzaden, peulvruchten, granen, fou- rages, bloembollen en aanverwante artikelen, het bevorderen van dien handel in het alge meen en het tegengaan van misbruiken aan de Alkmaarsche markten van deze artikelen. Tot het lidmaatschap kunnen alleen toege laten worden personen, vennootschappen of coöperatieve vereenigingen, die aan de Alk maarsche markt handel drijven of bij dien handel belang hebben en de geldmiddelen der vereeniging bestaan uit contributiën der leden, heffing van rechten ingeval van arbi trage en uit toevallige baten. Het bestuur der vereeniging bestaat uit 7 leden, die voor drie jaar verkozen worden, doch direct herkies baar zijn. Alle zaken in zaden enz. met bepaling „le vering op conditiën D.AK." worden geacht te zijn aangegaan op de conditiën van de Ver. „De Alkmaarsche Korenbeurs" zooals deze in nader aangegeven artikelen zijn gere geld, waarbij ook rekening is gehouden met den verkoop op monster. De levering ge schiedt te Alkmaar voor goederen op markt- zak, verkocht op den dag van verkoop, voor des namiddags 2 uur en voor goederen op handmonster verkocht uiterlijk een week na den dag van verkoop. Uit alles blijkt wel, dat de handel op de Alkmaarsche Korenbeurs van gemeentewege weldra tot in alle onderdeden geregeld zal worden. Nu zoowel de verkoop per partij als die op monster officieel mogelijk is, zal de beurs voor velen van grootere beteekenis worden. De overkapping is een maatregel, die alle beursbezoekers ten zeerste toejuichen en Alk maar heeft met deze overdekte ruimte een terrein gekregen, dat voor alle doeleinden geschikt is en waar in den vervolge menig maal belangrijke bijeenkomsten zullen gehou den worden. De overkapping van de beurs is voor Alk maar als marktplaats van zeer groote betee kenis en zij bewijst nog eens te meer, dat zoowel het gemeentebestuur als het markt wezen al het mogelijke doen om den bloei onzer markten te bevorderen. DE VERHOUDING TUSSCHEN ITALIË EN FRANKRIJK. Fransche persstemmen over de redevoeringen van Mussolini en zijn minister van buitenlandsche zaken. Eenige dagen geleden heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken aan een ver tegenwoordiger van de Daily Herald verschil lende verklaringen afgelegd, die thans druk door de Fransche pers besproken worden. En tevens maken de Fransche bladen van de gele genheid gebruik, om de redevoeringen van Mussolini nog eens weer te becritiseeren. Daar is allereerst het Journal, dat betoogt, dat Frankrijk zich steeds teruggehouden heeft, ondanks de scherpe redevoeringen, die Musso lini te Livorno, Florence en Milaan hield. Eerst de aanval van Grandi was noodig, om Briand aanleiding te geven den toestand uiteen te zet- ten, zooals deze werkelijk is, tenminste in het Fransche oog Briand heeft Donderdag den Franschen am bassadeur te Rome opgedragen, nog eens weer te wijzen op het feit, dat Frankrijk steeds be reid is de onderhandelingen te hervatten, om eindelijk de politieke meeningsverschillen op te lossen. De Excelsior betoogt, dat er op het oogen- blik slechts twee oplossingen mogelijk zijn, om uit den moeilijken toestand, waarin Europa zich thans bevindt, te komen. De eene oplossing is een vredelievende oplossing der gemeenschap pelijke moeilijkheden en de andere het avon tuur van een wijziging der politieke kaart, zoo als Mussolini voorstelt. Frankrijk heeft den verstandigsten weg gekozen... De „Volonté" verklaart, dat Mussolini met een buitengewone nauwkeurigheid de fascisti sche buitenlandsche politiek van Italië heeft uiteengezet. Het is onjuist, wanneer men een dergelijke verklaring te licht opneemt, want zij is zeker lang voorbereiden goed doordacht. Voor Duitschland is het 't ergste wat het doen kan, wanneer het zicji van de verklaringen van den Duce eenig voordeel belooft, daar de Itali aansche minister-president slechts voor Italië heeft gesproken. De „Peuple" wijst op het gevaarlijke spel, dat de correspondent van de „Daily Herald" te Rome gespeeld heeft, voor welken cor respondent Mac Donald te Rome om een pas gevraagd heeft. Het is dezelfde correspondent, die reeds korten tijd geleden aan zijn blad heeft medegedeeld, dat de secretaris-generaal van de Fascistische Partij Frankrijk den oorlog aangekondigd heeft en die thans door Grandi is aangezocht de besehuldigingen tegen de Fransche politiek te publiceeren. De „Oeuvre" beschuldigt den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken met zijn eenzijdige verklaringen aan een Engelsch ar beidersblad elke diplomatieke correctheid uit het oog verloren te hebben. De socialistische .„Populaire" oefent kritiek op Briand, dat hij in zijn antwoord aan Grandi het Italiaansche voorstel inzake een voorloopi- ge stopzetting van den vlootbouw niet aan vaard heeft. Men zal in het buitenland gemak kelijk kunnen denken, dat Frankrijk een Ita- liaansch vredesvoorstel afgewezen heeft. Men ziet uit deze perscommentaren duide lijk, hoe de toestand momenteel in beide lan den is. Blijkbaar zijn zij er alle twee op uit, om elkaar de schuld te geven van de verwikkelin gen, een feit trouwens, dat niet nieuw te noe men is. Maar even duidelijk is het, dat er spoedig een afdoende oplossing moet komen, wil men geen ernstiger gevolgen veroorzaken. Blijkbaar zijn beide partijen geprikkeld en de gevolgen ervan zijn niet te overzien, als het niet gauw tot rust komt. En nogmaals vragen wij ons af, of het niet zoo langzamerhand tijd wordt, dat de Völkenbond er zich mee gaat bemoeien. Voor hem is wellicht een schoone taak weggelegd, waarmee tevens bewezen kan worden, dat de Volkenbond toch nog wel tot iets nuttigs in staat is. Ruim 3300 personen in de gevangenis De minister van Indië Wedgwood Benn heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag meegedeeld dat het aantal personen, die in verband met de beweging van Gandhi gear resteerd zijn en zich thans in de gevangenis be vinden, 3302 bedraagt. Politie schiet op de menigte j één doode. De politie te Midnapoer was gedwongen het vuur te openen op een verwoede menigte van 2000 personen in het dorp Tebersai bij de grens van het district Ballasoer. Eén persoon werd gedood; verscheidene politiebeambten werden gekwetst. De botsing was het gevolg van een bezoek der politie ter uitvoering van een inbeslagneming wegens niet-betaling van belastingen. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Samenzwering tegen Jen Hsi Sjanl Naar verluidt zou men in Noord-China op het spoor gekomen zijn van een samenzwering te. gen het leven van verscheidene generaals der opstandige beweging. In Peking werd een man gearresteerd, die da opdracht zou hebben ontvangen den aanvoer der van den linkervleugel der opstandige Noordelijke troepen, Jen Hsi Sjan, om het le ven te brengen. Naar verluidt zou deze sluipmoordenaar een agent zijn van maarschalk Tsjang Kai Tsjek. GRIEZELIGE VONDST IN ZUID-AFRIKA. Acht menschelijke geraamte* gevonden. Uit Lüderitzbocht wordt gemeld, dat een po- litie-beambte op zijn dienstrit in de woestijn, 24 K.M. ten N. van de Oranjerivier, acht mensche lijke geraamten ontdekte. Uit de hij hen ge* ▼onden identificatie-penningen blijkt dat het de overblijfselen zijn van negers die in de Conso lidated Diamond Mines werkzaam geweest wa ren. In het voorjaar van 1925 waren 167 in- landsche mijnwerkers dezer mijn weggeloopen. Acht-en-tachtig hunner werden, nadat een groote afstand door de onvruchtbare en van water verstoken woestijn was afgelegd, weer aangehouden. Van de overigen was geen spoor meer ontdekt. Men veronderstelt dat de ge* vonden geraamten de overblijfselen zijn van een groep dezer uitgewekenen, MEVR. LOEPESCOE TE BOEKAREST. Een verblijf voor baar in gereedheid gebracht. De „Nachtausgabe" meldt uit Boekarest: Het echtelijk geschil tusschën den Roetneen- schen koning Carol en zijn vrouw, kroon prinses Helena, is in een nieuw stadium ge komen." De voormalige vriendin des konings, mevr. Loepescou, is uit Weenen te Boekarest aange komen en heeft haar intrek genomen te Sina- ja, waar zich het zomerverblijf des konings bevindt. Op diens bevel zijn kamers voor haar gereserveerd en men verwacht, dat Ca rol Zaterdag te Sinaja zal aankomen. Verder verluidt, dat te Boekarest wordt omgezien naar een villa, waar mevr. Loe- pescoe zich zal kunnen vestigen. BIJNA ONTSNAPT. Gevangene in een matras genaaid. Een berucht New Yorksch inbreker, die een straf van 25 jaar ondergaat in de Sing Sing-gevangenis, is dezer dagen bijna ont snapt door zich te verbergen in een matras die uit de werkplaats der gevangenis naar het station zou worden gebracht. Op gevaar af den door te vinden door verstikking, net de gevangene zich door zijn kameraden in de matras naaien en bleef zoo eenige uren lig gen voor de matras op een vrachtauto werd geladen. In dit benauwde, warme verblijf leed hij verschrikkelijk, maar hij zou toch ten slotte de vrijheid hebben veroverd als de por tier niet achterdochtig was geworden, die het ongewone uitpuilen van de matras opmerkte en gelastte dat deze zou worden opengesne den."

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1