DAGELAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Binnenland Xo. 15? 132e Jaargang. relletjes in het bevrijde gebied. te lübeck. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. GrootO letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. MAAAUAG JULI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dageiyksoh overzicht. HET COMMUNISTISCH CONGRES TE MOSKOU. De arbeid van het centraal comité poedgeke' :d. Stalln spreekt over de rechtsche oppositie. Terloops hebben wij de vorige week al eens vermeld, dat er te Moskou een communistisch congres gehouden werd, waarop het werk van het centraal comité der partij besproken werd. Dit congres heeft thans met algemeene stemmen een motie aangenomen, waar in ue politieke lijn en de arbeid van het centrale comité der partij werd goedge keurd. Dank zij de door het centraal comité gevoerde buitenlandsche politiek is het aan de sovjet-regeering gelukt, den vrede te handhaven, de gewichtig ste voorwaarde voor het welslagen van den socialistischen opbouw. Het congres achtte ter bespoediging van de industrialiseering der sovjet-re publiek de verdere ontwikkeling der economische betrekkingen tusschen de sovjet-republiek en de kapitalistische wereld op den grondslag van een strikte handhaving van, het monopolie voor den jeA ooz uae ue jepunq usqaspuniuajinq mogelijk gaande gebruikmaking van de techniek der kapitalistische landen noodzakelijk. Met voldoening constateert het con gres verder, dat het roode le-er weer heeft bewezen, strijdbaar en hecht te zijn en dringt er op aan, de weerbaarheid der covjet-republiek te vestigen op de strijdbaarheid van het roode leger, de vloot en de luchtmacht. Voorts wordt in een motie verklaard, dat de politiek van het centraal comité een buitengewone opleving van het pro- ductie-enthousiasme heeft teweeg ge bracht. De door de partij bereikte op- bouw-tempo's bieden de sovjet-republiek de mogelijkheid, zeer spoedig de verge vorderde kapitalistische landen in techniek en economisch opzicht te ach terhalen en voorbij te streven. De graanverbouwende staatslanderijen zullen üit jaar reeds 17 millioen en de collectieve bedrijven meer dan 83 mil lioen centenaar -'.•aan voor d markt op leveren. Aangedrongen wordt op de al zijdige ontwikkeling van de industrie, transportwezen, veeteelt, en landbouw. Over de rechtsche oppositie wordt in de motie gezegd, dat het congres de opvat tingen dier oppositie onvereenigbaar acht met het lidmaatschap der commu nistische partij. Aan het centraal comité wordt opge dragen, de uitvoering van het vijfjaars plan in vier jaar te bereiken, en het uit den weg ruimen van het ,Koelakendom" als klasse op -en grondslag eener ge heel aangesloten collectiviseering in de ..iele sovjet-unie te verwezenlijken. Men ziet, dat de lijst van alles wat Rusland gedaan heeft nog al vrij groot is Een van de belangrijkste mededeelim gen is wel, dat het met de graanvoorzie- ning thans blijkbaar den goeden weg op gaat. De cijfers, die worden opgegeven, zijn tenminste vrij behoorlijk. Het ge heel rapport geeft dan ook weinig aan leiding tot bespreking, aannemende, dat alles juist is, zooals het in het rapport vermeld staat. Toch is er ook nog wel wat gebeurd, waarover de sovjet-aanhangers minder tevreden zullen zijn geweest. Er is weer eens oneenigheid in de partij geweest en op het congres is die zaak nader onder zocht en uitgeplozen. En zoo heeft Sta- ün het woord gevoerd over de redevoe ringen door Rykow en Tomski gehou den, die weliswaar een zekeren vooruit gang tegenover vroeger beteekenden, maar toch nog altijd onvoldoende waren. De partij eischt, aldus Stalin, dat de voormalige leiders der rechtsche oppo sitie zullen erkennen, dat er tusschen hun lijn en de algemeene lijn der partij een diepe afgrond is en dat hun lijn tot een herstel van het kapitalisme zou lei den. Zij moeten dit niet slechts erkennen maar de afwijking naar rechts gemeen schappelijk met de partij helpen bestrij den. De leiders der rechtsche oppositie hadden volgens Stalin hun verklarin gen slechts onder den druk van het con gres afgelegd. Het wantrouwen van het congres tegen hen was volkomen ge grond. De partij eischt een bekrachti ging hunner verklaringen door daden en zal, als deze uitblijven, den beslisten strijd tegen de leiders van réchts voort zetten. Stalirj mocht met deze woorden een stormachtige ovatie in ontvangst nemen. Hij heeft dan ook een groote overwin ning behaald op de oppositie en deze voorloopig werkeloos Kemaakt. blükt uit Stallns woonden wel. DE FINSCHE REGEERINSCRISIS. De vorming van bet kabinet. De N. R. C. verneemt uit Stockholm: In het door senator Svinhufvud sa mengestelde ministerie is tegen alle verwachting in door geen der leidende mannen uit de Lappo-beweging zitting genomen. De premier, de minister van binnenlandsche zaken en de minister van onderwijs zijn conservatief; de mi nisters van justitie en van verkeer be- hooren tot de linksche volkspartij. De ministers van buitenlandsche zaken en van arbeid zijn partijloos, de minister van financiën is liberaal. De vier overi ge ministers behooren tot de agrarische partij. Twee van hen, de tweede minister van defensie, en de twe3de minister van landbouw, schatten de Lappo-beweging echter zeer laag. Naar verluidt, had de kabinetsforma teur Vrijdagmiddag aangeboden om twee der leidende figuren van de Lappo- beweging in het kabinet op te nemen, doch zij achtten dit te weinig. Vrijdagavondlaat verstrekte Kosola, de leider der Lappo-beweging, een door hem en twee andere vooraanstaande Lappo-menschen onderteekend commu niqué, waarin gezegd werd, dat de be trekkingen van de Lappo-beweging tot de regeering ervan zouden afiiangen, of en hoe de regeering de wenschen der be weging zou verwezenlijken. Nieuwe incidenten. Intusschen is de toestand weer ernsti ger geworden, en Zaterdagmorgen heb ben de Lappo-menschen blijk gegeven van hun ontevredenheid. Tijdens de ver gadering van de Commissie van rappor teurs drongen vier mannen de vergader zaal binnen, terwijl zes anderen voor de deur post vatten. Een der mannen zeide, opdracht te hebben, de twee communis tische leden der commissie, Pekkala en Rötkö te arresteeren, waarbij hij den voorzitter een politie-penning vertoonde. De -voorzitter antwoordde, dat Rijksdag- loden in de commissievergadering on schendbaar zijn. De mannen grepen daarop de communisten beet en sleur den.hen uit de zaal. Een der buiten de deur wachtende mannen verhinderde de andere ccmmissieleden de twee commu nisten te hulp te komen. De communis ten werden elk in een gereedstaanden auto gestopt en snel weggereden. Tot nu toe heeft de politie hen nog niet kunnen vinden. Deze ontvoering uit één der rijksgebouwen heeft groot opzien gewekt en men wacht met onrust de ge beurtenissen van heden af, wanneer de demonstratieve tocht naar Helsingfors plaats heeft. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevel uitgevaardigd om een aantal communistische Rijksdagleden aan te houden. Naar Wolff meldt, bevat het program ma van het kabinet Svinhufvud de beide volgende voornaamste punten: Veilig heid des lands en onderdrukking van het communisme langs wettelijken weg. De burgerlijke ochtendbladen spreken hun voldoening uit over de snelle vor ming van een krachtige burgerlijke coa- litieregeering, die het vertrouwen geniet van de partijen in den Rijksdag. De Lap po-beweging is bereid het ministerie eerlijk te steunen. Intocht der and-communisten in Helsingfors. In de avonduren van Zondag trokken van alle kanten de Lappo-ers in automobielop tochten Helsinfors binnen. Met vlaggen versierd- reden- de colonnes, aangevoerd door motorrijwielen de stad in. Sommige stoeten hadden ruim 700 K.M. af gelegd. Er heerschte militaire orde in de ver schillende bataljons en compagniën. Na zich gemeld te hebben bij den batal jonscommandant werden de compagniën naar hunne verblijven gebracht. De deel nemers zijn alle ouder dan 24 jaar. Onder dien leeftijd is er geen enkele bij. Afzonderlijke patrouilles zorgden voor een goede orde. Zondag zijn 1000 automobielen -gekomen. Heden worden er nog 500 verwadht. De rest komt in extra treinen. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Een onderhond met Tsjang Kai Sjek. Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber en president van de regeering van Nan king, ontkende in zijn hoofdkwartier aan een vertegenwoordiger van Reuter, dat hij onlangs werd gewond en deelde verder o.m. mede, dat de jongste berich ten van het front meldden, dat de troe pen van Sji Joe San thans werden om singeld door troepen van Nanking, die dat het gevaar van rechts niet van de lucht is, getuige zijn laatste opmerkin gen. Door daden alleen kunnen de lei ders van rechtsch zich weer rehabili- taereo hun zware verliezen toebrachten en duizenden gevangenen maakten. De weerstand der tegenpartij was vermin derd Het doel van Nanking was niet terrein te winnen, doch den vijand als strijdmacht te elimineeren De vijanden van Nanking waren sedert het begin van den oorlog met driekwart hunner strijdkrachten verminderd. Tsjang Kai qjek had een telegram ontvangen, vol gens hetwelk de strijdkrachten van Peitsjoeng en Tsjang Fat Kwei in het Zuiden van Honan volledig waren ont wapend. Hij had genoeg strijdkrachten om den vijand te onderwerpen. De oor- Ioe zou maximaal nog een maand duren. Ten slotte wees Tsjang Kai Sjek er op, dat de oorlog noodzakelijk was om de unificatie van China te voltooien, die zijn doel was. Zij nemen een ernstig karakter aan. Plunderingen en botsingen met de politie. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. C.: De actie van de nationalistische ele menten tegen de gewezen Rijnlandsche separatisten heeft thans een ernstig ka- rakter aangenomen. In verschillende steden zijn Zaterdag weder incidenten voorgekomen, zoodat de po tie van enkele steden, o.a. die te Wiesbaden, versterkt is moeten worden. In deze laatste stad werden Vrijdag een aantal winkels, waarvan de eigenaars niets met de separatisten te maken bad den, door het gespuis leeggeplunderd. In een sigarenwinkel werd de zoon van den eigenaar zoo ernstig mishandeld, dat hij in bedenkelijken toestand naar een zie kenhuis moest worden gebracht. Wies baden zou den indruk maken van een stad in staat van beleg. In sommige stra ten bevinden zich om de twintig meter politiepatrouilles. Desondanks is het den afgeloopen nacht erg onrustig ind stad geweest. Duizenden en duizenden vulden de straten en de agenten moesten de menigte herhaaldelijk met den blan ken ^abel uitêendrijven. De heele bin nenstad werd ten slotte afgezet. Zater dagochtend is een levensmiddelenwin- kef leeggeplunderd, terwijl in een druk kerij de inboedel kort en klem werd ge- SlTgeeKloppenheim trachtte de menigte de woning van een heerenboer, die separatist bekend staat te bestormen, en alarmeerde de brandweer. Hij vuur de ook eenige schoten op e menigte en De man verschanste zich in zijn woning zelfs op de politie af. Deze maakte van de wapens gebruik. Ten slotte gaf de boer zfeh over. Hij werd met zijn vrouw in hechtenis genomen. Ook te Baumhol- der in de Palts hebben relletjes plaats gehad. DE ZUIGELINGENSTERFTE Het rapport van de doorden gezondheidsdienst naar Lübeck gezonden deskundigen. De riiksgezondheidsdienst had on langs prof. Handel, van den bacteriolo- gischen afdeeling van dezen dienst, e prof dr. Ludwig Lange naar Lubeck ge stuurd, ten einde ter plaatse de oorzaken van de betreurenswaardige gebeurten^- sen met het serum van dr. Calmette, vast te stellen. Alus weet de N. R. C. te vertellen Beide geleerden hebben thans hun werkzaamheden geëindigd en een uitvoerig rapport gepubliceerd. Ze z j tot de conclusie gekomen, dat de Cal metteculturen door gevaarlijke tubercu- lose-bacillen verontreinigd zijn Ze ver wijten prof. Deyke, dat deze, nadat op 25 April uit de obductie van het eerste lijk je was gebleken, dat het kind door de behandeling met het serum van dr. Cal- mette was overleden, den heelen be schikbaren voorraad serum heeft laten vernietigen, zoodat een verder onderzoek onmogelijk was geweest. Of prof. Deyke E overijlde daad heeft gedaan in op winding, of met opzet de culturen heeft verwijderd, in elk geval heeft hij verge ten dat een aantal zuigelingen in parti culiere behandeling waren en dezen zui gelingen heeft men het serum van Cal- mette verder ingegeven. Prof. Deyke heeft weliswaar na de eerste obductie den gezondheidsdienst ingelicht; hij heeft echter de heele zaak voor het pu bliek geheim gehouden. De eerste zuige lingen zijn verder behandeld, thans met "KaSijke preparaten Pas op 13 Me. heeft de rijksgezondheidsdienst verno men, dat het aantal sterfgevallen buiten gewoon groot was geworden. Prof Handel bespreekt in zijn verslag ook het optreden van den Berlijnschen geneesheer dr. Genter, die de «uigelin- gen met een door hem'Uitgevonden mid del Anti-phtysin, heeft behandeld. D Genter is door niemand te Lübeck ont- boden' Saar is op eigan initiatief er heen gereisd opa de zieke kinderen te staan. Zijn Anti-phtysin is geen speci fiek geneesmiddel tegen tuberculose. Het verhoogt alleen den weerstand van het lichaam. Prof. Handel komt tot de conclusie, dat dr. Calmette in elk geval onschuldig is aan het gebeurde. De cul turen waren goed, toen ze te Lübeck aankwamen. Op hetzelfde tijdstip zijn dezelfde culturen door het instituut Pasteur naar andere landen gezonden, waar ze met uitstekende resultaten zijn gebruikt. WERVELSTORM BOVEN BERLIJN. Kort maar hevig. Zaterdagmiddag werd Berlijn verrast door een hevig onweder, dat begon met een wervelwind, waardoor uithangbor derden e.d. werden afgerukt, bloempot ten van de balkons werden geworpen en in de Tiergarten en in het Grunewald reusachtige boomen werden ontworteld en geveld. Ofschoon het onweer slechts korten tijd duurde, was de brandweer nog op talrijke punten tot laat in den avond met opruimingswerk bezig. Vier personen werden door vallende voorwerpen gekwetst. ONTPLOFFING IN PYROTECH- NISCHE FABRIEK IN AMERIKA. In de stad Asbury-Port (New-Jersey) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot nu toe onopgehelderde wijze vloog een vuur werkfabriek in de lucht, waarbij een groot aantal personen werd gedood en vele andere gewond. Tot nu toe konden vier lijken worden ge borgen. BOOTONGELUK OP DE SUNGARI. Naar uit Moekden wordt gemeld, is op de Soengari-rivier een groote boot met 29 per sonen omgeslagen. Slechts acht chineezen konden worden gered. De meeste slachtoffers zijn emigranten. AARDBEVING EN ZWARE ONWEDERS BOVEN SPANJE. Gister nacht werd Zuid-Spanje door een aardbeving geteisterd, waardoor in het bij zonder Sevilla, Malaga en Cordova werden getroffen. In verscheidene plaatsen maakte een paniek zich van de bevolking meester. Bij de aardbeving welke tegen 11 uur plaats greep, verlieten de bewoners ijlings hun hui zen, om zich in veiligheid te brengen. Geluk kig bracht de beving geen bijzondere schade te weeg. Niettemin overnachtten velen in de open lucht. In Midden-Spanje woedden in den afge loopen nacht eveneens hevige onweders, die groote schade aanrichtten en ook vele perso nen het leven kostten. In de prov. Segovia, Guipuzcoa, Burgos en Soria woedde 'n on weder, zooals men zich niet meer kon herin neren. De oogst werd geheel vernield. In Guipuzcoa trad de Oria buiten hare oevers en zette de omgeving over een groote uitge strektheid onder water. Een autobus waarin een zestal personen was gezeten, werd door de watermassa's me- degesleurdDe inzittenden, die zich door een overhaaste vlucht wilden redden, verdron ken. In de provincie Burgos werden twee per sonen door den bliksem getroffen en gedood. In de omgeving van Vittoria woedde een verschrikkelijk onweder gepaard aan hevigen hagelslag, waardoor niet alleen de oogst werd vernield, maar ook vele gebouwen wer den beschadigd. Vele boomen werden door den gelijktijdig woedenden storm ontworteld. Meer dan 20 personen, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen, werden door den instortende gebouwen en vallend ge steente min of meer zwaar gewond. Twee van hen zijn aan de bekomen verwondingen overleden. Ook in de Noordelijke provinciën van Por tugal richtten hevige onweders schade aan, waardoor de oogst werd vernield. Verschei dene personen werden door den bliksem ge dood. DALADIER LAAKT DE FRANSCHE REGEERINGSPOLITIEK. De voorzitter der radicaal-socialistische partij Daladier heeft gisteren te Nancy een groote rede gehouden, waarin hij scherpe critiek oefende op het regeeringsbeleid van het kabinet-Tardieu. De realiteitspolitiek, waarover men zooveel spreekt, aldus Daladier, heeft niet geleid tot vermeerderen der welvaart van 't land, want in tien jaar tijds zijn niet minder dan 8 mil- liard te veel uit de staatskas gebruikt. Vroe- fer werd de wereldmarkt overstroomd met ransche producten, terwijl tegenwoordig Frankrijk's buitenlandsche handel een tekort aanwijst. Wanneer Tardieu zelf, Chautemps of Herriot op het oogenblik aan het bewind zouden zijn, zou men hen met artillerie salvo's begroeten, als zij het gewaagd zou den hebben, het Rijnland te ontruimen of het Young-plan tot stand te brengen. Daladier verklaarde, dat hij niemand wil de aanklagen, die het regeeringsbeleid voer de, doch wel degenen, die de werkelijke macht in handen hebben. ERNSTIGE ONGEVALLEN OP EEN KERMIS. Een doode en een zwaar gewonde. Hedennacht te half twaalf had op de ker mis te Eindhoven een doodelijk ongeval plaats. E>e 23-jarige arbeider J. K. v. d. Riet kwam in een hypodrome van een paard t» vallen, waarbij' hij een trap o de borst kreeg van het beest en onmiddellijk overleed. Zijn lijk werd naar het lijkenhuis overgebracht De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond is op dezelfde kermis een jon gen uit den zweefmolen gevallen. Hij is ern stig gewond naar het gasthuis overgebracht. TRAGISCH VOORVAL TE VOORBURG. Tijdens een wandeling van mevrouw D. op den Parkweg te Voorburg geraakte haar hond met een rasgenoot aan het vechten. Over dit feit maakte mevrouw D. zich tegen over den eigenaar van den anderen hond zoo boos, dat zij oip de plaats ineenzakte. On middellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. Dr. Pieck kon volgens de Crt. den dood constateeren. LAFFE OVERVAL BIJ HEERLEN. N Zwaar gewonde man op den we» aangetroffen. Een laffe overval heeft Zaterdagavond aan den Valkenburgerweg te Weiten plaats ge had. Aan de politie werd telefonisch mede gedeeld, dat men op genoemden weg een zwaar gewonden man had aangetroffen. De plaatsvervangende commissaris van politie nam onmiddellijk de noodige maatregelen Een tweetal rechercheurs, die zich naar den Valkenburgerweg begaven, trof in de Ge- leenstraat een vrachtauto aan, waarop men den getroffene, den te Heerlen wonenden A. Brands, naar het hospitaal vervoerde. Daar bleek, dat men hem met een mes een diepen steek in den hals had toegebracht, waardoor hij levensgevaarlijk gewond was. Op d? plaats van het onheil vonden de recher cheurs een pet en een door midden gesneden sjaal, die aan den gewonde toebehoorden. Inmiddels was een onderzoek ingesteld In het kosthuis van den mishandelde, met het resultaat, dat de inspecteur-rechercheur Wey- ma en de rechercheur Halmans, te midder nacht, den vermoedelijken dader J. H. die te Klimmen woonachtig is, in een café te Vo- rendaal konden arresteeren. Naar de Crt verneemt bestond er reeds eenigen tijd een veete tusschen de beide personen over hun werk. H. heeft den ander vermoedelijk naar den Valkenburgerweg gelokt, waar hij hem plot seling met een mes aangevallen heeft. De toestand van den gewonde was Zon dagavond in hooge mate zorgwekkend. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Te Deurne is de 25-jarige landbouwer d. B. tijdens den arbeid op het veld door de hitte bevangen en aan de gevolgen overleden WAAGHALZERIJ MET DEN DOOD BEKOCHT. Zaterdagmiddag heeft een zekere Stathakis zich in een speciaal daarvoor vervaardigd vat laten insluiten en het vat bij de Niagara- watervallen in het water laten werpen, om op deze wijze zich door den stroom te laten meevoeren voorbij de Niagarawatervallen Gisteren is het vat ongeschonden voorbij de versnellingen gevonden. Aangezien zich in het vat slechts een zuurstofvoorraad voor drie uur bevond, was Stathakis gestikt. ITALIAANSCHE STOOMBOOT GESTRAND NA AANVARING. 5 dooden en 17 gewonden In den nacht van Zaterdag op Zondag is 'het Italiaansche motorschip „Francisco Morofini" in de nabijheid van Cara in aan varing gekomen met het Zuid-Slavisch stoom schip „Karageorgewitsj". Het Zuid-Slavische stoomschip strandde in het kanaal van Paf man. Van de 400 passagiers, die het schip aan boord had werden hierbij 5 gedood, terwijl 17 anderen gewond werden. De overige pas sagiers zijn allen door het Italiaansche mo torschip aan boord genomen, dat gister morgen in de haven van Cara is aange komen. De gewonden zijn onmiddellijk in het zie kenhuis opgenomen. VERDUISTERINGEN BIJ EEN DUITSCHE BANKINSTELLING. Bij de controle der boeken van de Giro kasse te Pulsnitz in Saksen zijn groote ver duisteringen aan het licht gekomen, die reeds van het jaar 1924 dateeren. In totaal be dragen deze onregelmatigheden een bedrag van 513.000 Mark. De hoofdschuldigen zijn reeds gearresteerd. DEMONSTRATIES TEOEN SEPARATISTEN TE TRIER. In den nacht .op Zondag zijn van verschil lende huizen van separatisten de ruiten inge slagen. De demonstranten zijn de huizen zélf niet binnengedrongen. De separatistenleider en „president van politie" van Tri-er, Hubert Marzel is naar Frankrijk gevlucht. Naar ver luidt hpudt hij zich te Straatsburg op,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1