Alhmaarsclie CoaraaL Uit Zaansch Tolland. Hadio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Honderd twee en dertigste Jaargang. Disnda?: 8 Juli De Holland-lndië zender. Nu het mogelijk is ook den tol te Krommeniedijk in de richting Uitgeest- Alkmaar te mijden, is door den Bond van Redrijisautohouders in Nederland, een groot verkeersbord op den hoek van den Heilige weg te Krommenie geplaatst. Op bovenstaand kaartje ziet men den tolvrijen weg aangegeven, waardoor dan tevens de tol te Zaandijk gemeden wordt. Doordat de tol op de Veerbrug te Krommenie is opgeheven, kunnen voortaan de Wormer- veerders tolvrij Zaandam-Amsterdam en Wormerveer-Alkmaar bereiken, wat zeggen wil dat deze gemeente voor het eerst sedert haar stichting, al thans aan Noordelijke zijde, uit haar isolement is verlost. Aan de overige twee toegangswegen ten Zuiden en Oosten is zij nog door tollen ingesloten. De concessietermijn voor den Zaandijker Tol loopt 31 December a.s. af. De gemeente heeft echter alweer verlenging aangevraagd. Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen-Verkeer. No. 158 1930. g—. Woensdag 9 Juli. Hilversum, 1875 Al. (Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending). 10.-10.15 Morgenwijding (te verzorgen door den V. P. R. O.) 12.— Po litieberichten. 12.15 Gramofoonpl. 2.— Mevr. Wijnier—van Beusigem: „Zuigelingen en Zomerwarmte". 2.30 Kindermatinee in het Kurhaus te Scheveningen. 33.0 «Maak het zelf!" cursus. 4.30 Orgelspel door Joh. Jong. J. Amende, cello. 5.30 Kinderuurtje. 6.- Concert door het V. A. R. A.-Orkest. In pauze: gramofoonplaten. 7.30 H. v. Herwer den: „Wandelen en Kampeeren 8.- Inlei ding tot het Kurhausconcert. 8.15 Concert in het Kurhaus te Scheveningen o. 1. v. Carl Schuricht. Solist: Josef Pembaur In de pauze: Korte toespraak door J. W. Roskam „Het Vacantie-Kinderfeest 19051930 Na afloop: Persberichten. Daarna: Gramofoon platen. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 Af.) :(Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Concert. 10.3011.Ziekendienst. 11.12.Har- inoniumbespeling'door den Heer M. F. Jur- jaanz. 12.2.Gramofoonpl. 2.2.45 Con cert. Mevr. Cantévan Amerongen, sopraan. J. Keessen, viool. A. Adema, piano. 2.45 3.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.154.15 Ver volg concert. 4.155.Gramofoonpl. 5. 6.Kinderuurtje. 6.7.15 Concert. J. Rich ters, viool.. P de Vries, fluit. Mej. Ellen San- dow, piano en orgel. 6.306.40 Koersen. 7.158.— H. J. Bekkering Jr.: „Kalender hervorming. Welk standpunt heeft de Chris tenheid hiertegenover in te nemen? 8.11.30 Ferd. Kloek: „De beteekenis van de muziek in den Bijbel". Concert door Leeraren, Ge mengd Koor en Strijkorkest van „De Nieuwe 'Muziekschool" te Utrecht, Zeist en Bilthoven. 'Jeanne Ruygrok, zang. B. Renden, clavecim- bel. L. Werner, viola da gamba. P. v. d Hurk, fluit. 10.10.10 Persber. Daarna: iVervolg concert. 10.4511.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding, ill.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert.. 2.202.50 Concert. D. Glo- ver, sopraan. J. Duncan, bariton. 4.20 Con cert. G. Waller en V. Maconochie, zang. H. Pitcairn, piano. W. Alwijn, fluit. 5.05 Orgel spel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 'Berichten. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Piano recital door E. Isaacs. 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Concert door Vocaal Kwar tet (Negerzangers). 8.30 „Limehouse Night". Een Anglo-Chineesche Puzzle, door H. S. Pepper. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.— Concert. M. Basilides, sopraan. Ka merorkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Al. 12.50 2.20 Gramofoonpi. 4.05 Concert door Kwin tet. 8.20 Operaconcert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Kamermuziek. 9.20 Dans muziek. Langenberg, 473 Ai. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 11.4012.20 Muziek- uitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Gramo foonplaten. 8.209.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert, cello. Daarna tot 12.20: Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert. 8.209.35 Concert. Orkest en Operazanger. 9.35—10.05 „Fru Brights Gaest". Tooneelspel van Mary R. P. Hatseh. 10.2511.25 Orkestconcert. Zeesen, 1635 Al. 6.107.20 Lezingen, 7.207.50 Gramofoonplaten. 10.50—12.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15— 2 20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Concert. Muziek korpsen. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. RADIO-CENSUUR. De tegenwoordige regeling geeft bij de omroepvereenigingen reden tot ontevredenheid. Het Hbld. schrijft: Wij vernemen, dat heden aan de verschil lende omroepvereenigingen een schrijven ge zonden is, waarin o.a. de aandacht gevestigd wordt op de kwestie der morgenwijding. Zooals men weet is bij de verzorging van het Algemeen Programma eerst deze morgen wijding ingetrokken. En thans wordt mede gedeeld, dat nader overwogen wordt om de ze uitzendingen van godsdienstigen aard bij Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN Ui Twee honderdper jaar! mompelde hij. Dick stond eenige oogenblikken voor de deur /an zijn vaders kamer en krabde zich achter de ooren. In plaats van een eigen inkomen van drie duizend gulden per jaar, had hij niets dan eeu boterham en een dak boven zijn hoofd. Brrr! Ellendig! Maar op eens grinnikte hij weer van verholen pret en toen hij den tuin ingang was hij al weer in een onbezorgde, jolige stem ming. Joyce gaf hem er een standje over, Waar heb je zoo'n pret over? vroeg ze. Gek, die je bent! Dick hield zich wat in, Heb je wel eens van onze goede tante Tulia gehoord? Tante Julia? Waar heb je het nou over? Dick legde zijn vinger op den mond.' Sst, kind! Sst! Je dierbare tante Julia is niet meer onder de levenden. Ze heeft ons ech ter duizend pond nagelaten. Wie was het, weet je dat soms? Ik heb vroeger nooit een woord over haar gehoord, jij wel? Joyce schudde ontkennend het hoofd. Nee, nooit. Maar ga door. Waar zijn die duizend pond gebleven? Dick wuifde met de hand in het wijde weg. Die zijn van dit ondermaansche verdwe nen, net als die goeie tante Julia. Die hebben mijn studie in Oxford mogelijk gemaakt. Ze zijn er aan opgegaanmet bovendien nog twintig dit programma weer toe te staan. Verschillende omroepvereenigingen hebben echter ernstige bezwaren tegen de regeling in zake dit algemeen programma. Zoo is thans ook bevolen, dat op zulke dagen van 8 tot 24 uur moet worden uitgezonden. De aan duiding van de vereeniging, die dit program ma verzorgt, moet achterwege blijven. Maar op welken grond aldus een leidende figuur van een der vereenigingen meent de Com missie van beöordeeling dit te kunnen doen? Verder wenscht men, dat in de programma bladen ook de programma's worden ver meld, m.a.w., aldus onze zegsman de com missie wenscht feitelijk „baas in ons huis" te worden. Zij vergeet evenwel, dat zij wel een recht van censuur heeft, controleeren kan en zelfs moet optreden, doch dat zij niet de be voegdheid heeft, om aan te sturen op een soort eigen nationalen omroep. En zooals dat thans geschiedt, ook na het voorgeval lene met de koersen en beursberichten, gaat het hierop meer en meer gelijken. Van enkele vereenigingen zal dan ook een zeker protest tegen dit optreden der commis sie, welke naar buiten sterk den indruk ves tigt, eensgezindheid te missen, niet achter wege blijven. Men wenscht wel controle en censuur, maar geen beheer over eigen zaken, aldus onze zegsman. EEN ONVERSTANDIG ADVIES door R. J. BRANDENBURG. De Radio-raad heeft een voorloopig advies uitgebracht om tot den Phohizender den Holland-lndië zender ook politieke en re- ligieuse groepen toe te laten. Met andere woorden cm den zendtijd van dezen korte- golfzender te verdeelen. Daarop is de mede- deeling van commissarissen van de N. V. Phohi gevolgd, dat zij hierin aanleiding zou den zien den zender buiten werking te. stel len. Wij meenen dat het advies van den Radio- raad verwerpelijk en betreurenswaard is, ten eerste omdat het niet in 's lands belang is en ten tweede omdat het indruischt tegen wat recht en billijk is. Alvorens het bewijs voor deze stellingen aan te voeren, willen wij eerst het een en ander over den Phohi-zender mededeelen. Deze zender, welke te Huizen (N.-H.) is op gericht, is het eigendom van de N. V. Phi lips' Omroep Holland-lndië. In het college van commissarissen van deze N.V. hebben o.tn. zitting vertegenwoordigers uit de Indi sche ondernemers- en finantieele kringen, mannen, die Indië en de toestanden aldaar door en door kennen. De Phohi-zender is ge heel gebouwd door onze Nederlandsche in dustrie (Philips en de N.S.F.), de bouwkosten hebben ruim zes ton bedragen. Met dezen zender zijn gedurende ongeveer een half jaar allerlei proeven genomen, is geëxperimen teerd, en toen waren de kinderziekten, die een dergelijke installatie noodzakelijkerwijze moet doormaken, overwonnen en waren de resultaten zeer bevredigend. Zoozeer, dat men in Amerika er enthousiast over was eh de uitzendingen van de Phohi relayeerde (op nieuw uitzond). Men moet niet vergeten, dat de uitzendingen van dezen zender over bij kans gansch de wereld worden gehoord, cul tureel bezit zijn van de geheele menschheid. Gememoreerd mag hier ook nog wel even, dat het Philips' experimenteeie kortegolf zen der was, destijds opgesteld bij het laborato rium te Eindhoven, waarmede voor het eerst radio-telefonisch contact met Indië werd ver kregen. Een prestatie die algemeene bewon dering wekte en in Engeland in zekeren zin jalousie. Met den Phohi-zender is op dit pio nierswerk voortgebouwd. Waarom is nu het advies van den Radio-- raad tegengesteld aan 's lands belang? Beschouwen wij ter beantwoording van deze vraag de situatie in Indië eens wat na der. De Hollanders in onze Oost zijn „plus hollandais que les Hollandais". Zij voelen zich één tegenover de Inlandsche bevolking, zij vormen als 't ware één groot gezin, zijn in vele opzichten op elkander aangewezen. De politieke en religieuse scheidingslijnen zijn in Indië wat de Hollanders betreft, lang niet zoo diep getrokken, als dat in ons land het geval is. En ook de Inlanders zien het moederland als één en ondeelbaar, de Hollandsche bevol king, de blanken, als één geheel. Zij weten niet van onze schamele verdeeldheid. Geluk kig niet! Wij zien reeds den ironischen glim lach over de lippen van den Oosterling, wan neer hij zich bewust zou zijn van het feit dat de splijtzwam bezig is den stam van onze éénheid te vermolmen, dat het Nederland sche volk is verdeeld in twintig a dertig par- pond aan kleinigheden. Zoo zit 't! En vader hoopt, dat ik hem zal opvolgen! Stel je voor, Joyce! Joyce keek hem aan en ze moest lachen. Ze kon hem zich niet voorstellen als predikant. Maar Dick! Dan heb je geen rooien cent! Wat een pech! Och, als ik er goed over nadenk, dan is het toch ook weer grappig, zei hij, zijn pijp stoppend. Hier sta ik nu, na vier jaar studie aan de universiteit, niets anders verwachtend dan dat mijn toelage door zou gaan en ik krijg niets, niemendal! Ik heb de kleeren, die ik aan mijn lijf heb, dat is mijn heele bezit! Nee, dat is niet zoo! merkte Joyce op. Je hebt hersens en werkkracht en je bent een man. Je kunt er op uitgaan en werken. Het zal heusch zoo lang niet duren of je verdient drie duizend pond per jaar. Dank je, meid, dat is erg aardig gezegd van je. Het moet op een of andere manier voor elkaar komen! Maar ik weet op geen stukken na, hoe het zal moeten. Joyce keek hem aan. Hij zag er zoo heel an ders dan anders uit, vond ze. Maar, Dick, begon ze, zenuwachtig het gras uittrekkend, er zijn toch zooveel dingen, die je doen kupt. Het parlement... bijvoor beeld Dick schudde het hoofd. Ik weet geen steek af van politiek en ik heb geen kruiwagen. Nou... wat denk je dan om advocaat te worden? Daar zou ik wel zin in hebben, antwoord de Dick. Maar daarvoor moet je, naar het schijnt, altijd erg duur dineeren, zoodat het je op een duizend pond komt, eer je het bent. Zie tijtjes, die elkaar het licht in de oogen niet gunnen. Is de pijlenbundel in de klauw van den Nederlandschen leeuw dan niet meer het symbool van eenheid, maar van versnippe- ij zeiden reeds, dat de Phohi-zender over bijkans de geheele wereld gehoord wordt. Het buitenland zal dus worden ingewijd in de geheimen der Hollandsche huishouding. De wasch zal wordén geëtaleerd, niet alleen voor Indië, maar voor iedereen, voor alle buiten staanders. De zaak van de uitzendingen over den Phohi-zender is er een die ver uitgaat boven de politiek. Het is een nationale zaak en moet als zoodanig begrepen en bekeken worden. Niet alleen onze verhouding tot Indië. doch ook onze verhouding tot het buitenland wordt er door beheerscht. En nu is het toch wel voor iedereen duide lijk, dat wij tegenover het buitenland moeten demonstreeren onze nationale eenheid en niet onze nationale verdeeldheid. Tot dusverre is dat ook steeds geschied. Onze oorlogsschepen zijn Nederlandsch, we hebben geen a.r. of chr. histof liberaal, of rood oorlogsschip. Ook ons leger heeft geen compagniëen van bepaalde politieke kleur. Als burgemeester De Vlugt naar Weenen en Praag reist, gaat hij daar heen als burgemeester van Amster dam en niet als anti-revolutionair. Tegenover het buitenland is Nederland één. Hierbij komt nog, dat het advies van den Radio-raad logischer wijze zou meebrengen, dat ook de Indische politieke en religieuse groepen hun deel van den zendtijd krijgen. Er is toch geen enkele plausibele reden, waarom men b-v aan de Katholieken wel eenige uren zou afstaan en aan de Mohammedanen niet. Men ziet het, men komt al tot eigenaardige gevolgtrekkingen. Het vraagstuk der uitzen dingen naar Indië is zeer précair en men kan er van op aan, dat het buitenland scherp zijn oogen gericht houdt op alles wat in Indië geschiedt. Naar onze meening zou het opvolgen van het advies van den radio-raad door onze re geering het aanzien van Nederland zoowel in Indië als ten opzichte van het buitenland ten zeerste schaden, zouden bovendien de ban den die ons aan Indië binden er losser door worden gemaakt. Hetgeen wij niet in 's lands belang achten. Men heeft van het besluit van commissa rissen van de Phohi, ter buiten werking stellen van den zender gezegd, dat dit ge nomen werd om baas te blijven in eigen huis. Wij zien dit anders. Commissarissen der Phohi, die op de hoogte zijn der Indische aangelegenheden en wat daarmede zooal samenhangt, konden als goede vaderlanders geen andere beslissing nemen. Hun besluit spruit o.i. voort uit vaderlandsliefde. Wij willen hiermede in het geheel niet zeggen, dat de leden van den radioraad geen goede vaderlanders zouden zijn, alleen zij weten vermoedelijk niet wat ze doen. Waarom het advies van den radioraad onbillijk is? De Phohi-zender zendt op een golflengte van 16—88 meter. Echter zijn er voor den omroep naar Indië nog twee andere golfleng ten geschikt en beschikbaar, n.1. 31.2 en 19.71 meter. De Radio-raad zou dus gevoe gelijk kunnen adviseeren: laten de groepen, die zoo gaarne naar Indië willen zenden twee zenders bouwen en op deze beide golf lengten gaan zenden. De Phohi zou dan on gemoeid kunnen blijven. Met andere woor den: er is voor den Radioraad geen enkele noodzaak om den zendtijd van den Phohi- zender te verdeelen. Immers, er zijn twee an dere golflengten vrij! Gaan wij nu eens de consequenties na van het advies van den radio-raad. Veronderstel len we eens dat het door de regeering opge volgd werd. Wij zouden ons kunnen inden ken, dat de leiders van de Phohi dan zouden hebben gezegd: wij kunnen aan uw eisch niet voldoen en kunnen geen ander tot onzen zender toelaten. Wat* zou de regeering dan gedaan hebben? Wij twijfelen er niet aan of zij zou aan de Phohi de zendvergun ning hebben ontnomen. Dat zou althans een consequente doorvoering van het advies van den radio-raad hebben beteekend. Doch een dergelijke daad zou niet anders te kwalificee- ren zijn dan als een gewelddaad Het mes op de keel! De regeering zou hierdoor wel in een heel onaangename situatie zijn geko men! Door het besluit van commissarissen om den Phohi-zender buiten werking te stel len is de regeering hiervoor bewaard geble ven. De regeering mag de heeren dus wel dankbaar zijn! Bij het beoordeelen van het advies van den radio-raad zij onze regeering ervan door drongen dat zij een beslissing neemt voor het forum van de geheele wereld. Naar onze meening is het advies er een dat niet behoort te worden opgevolgd. je, al die dingen kosten geldik zit al dade lijk vast. Het eenige, wat ik er op weet, is naar Canada te gaan. Joyce werd doodsbleek. Dick vervolgde kalmweg. Het eenige, wat Oxford voor me gedaan beeft, is dat ik er een sterke kerel geworden ben. Z; zouden me daar wel kunnen gebruiken op een of andere farm. Canada! Canada was duizenden mijlen ver weg! Ze keek naar Dick, zooals hij daar op het gras zijn pijp lag te rooken. Ze kon de gedach te, dat hij van haar weg zou gaan, niet verdra gen. Geloof je ook niet, dat dat plan over Ca nada nog het beste zou zijn? vervolgde Dick. Nee, zei Joyce, geen denken aan! Toe, Dick, ga nu niet naar Canada! Hoe kun je daar over ook maar denken? Je weet er geen steek van af en het is zoowat aan het andere eind van de wereld en veronderstel eens, dat je er niet kunt aarden. Je hebt nog geen enkele po ging in Engeland zelf gewaagd. In Londen kan toch altijd wel geld verdiend worden. Je hebt toch een graad van Oxford? Dat heb je toch voor op heel wat anderen? Waarom sturen de menschen hun zoons anders naar Oxford? Dick kwam overeind zitten en keek haar aan. Jaik weet wel niet veel van Canada af, maar het is toch geen kwaad idee en ik moest er toch eens over denken. Kijk eens, Jo, ik moet toch iets gaan doen, niet waar beste meid, en gauw ook. Ik kan toch maar niet op kosten van den ouden heer hier den boel blij ven opeten? Twee honderd pond in het jaar voor ons vieren!! Het is meer dan dwaas... cn toch, als ik er over denk, hoe ik dat bedrag bij HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept J. H. BEK, zeemilicien van de lichting 1927, op, om op Maandag 1 September 1930 te Den Helder, Hms. „Wachtschip", voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen voor den tijd van 5 weken. De persoonlijke oproeping ligt ter gemeen te-secretarie ter afhaling. ALKMAAR, 8 Juli 1930, De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. BOTER- EN EIERENMARKT. De Directeur van het Marktwezen te Alk maar deelt belanghebbenden mede, dat met ingang van Zaterdag 12 Juli a.s. de over dekte graanmarkt tot het houden van de bo ter- en eierenmarkt zal worden opengesteld. Alkmaar, 8 Juli 1930. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. DIENSTPLICHT. Overgang naar de Aanvulllngs-Reserve. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: Behoudens onvoorziene omstandig- h den zullen op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan .de gewone dienstplichtigen van de lichting 1915 der landmacht. De tot de aanvullingsreserve behoo- rende dienstplichtigen komen ingeval van mobilisatie van het leger, eerst bij nadere oproeping en dan bi, de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen verstrek- e rijksgoederen zullen met uitzonde ring van het zakboekje vermoedelijk b October 1930 moeten worden inge leverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. Nader zullen belanghebbenden, zoo- elkaar zou moeten verdienen, dan weet ik er heusch nog geen weg op. VII. Geld is een ellendig ding, omdat je niets kunt doen als je het niet hebt, omdat het moderne leven van je vordert, dat je dag aan dag al je vermogens zult gebruiken, of je wilt of niet, om het bij elkaar te krijgen en omdat je er een walg van krijgt, als je het eenmaal in overvloed hebt. Dit was de korte samenvatting van Dick's overpeinzingen in de lange, zwoele zomerda gen, die volgden. De geldduivel scheen hem overal te kwellen. Als hij een brief wilde pos ten, moest hij Joyce om een postzegel vragen. Had hij golfballen noodig, dan moest hij trach ten ze op crediet te krijgen. Zijn tabak was op... alweer naar Joyce! Hij moest zijn haar laten knippen laat maar groeien! Hij was een man vol gezondheid en kracht, met een goed verstand en een groote werklust. Waarom kon hij nu geen geld verdienen, zooals, om er maar een te nemen, Parsons, die sloome sul met zijn grooten bril, die zoo stijf als een stok was en zoo maar begonbegon!.... met vijf honderd pond per jaar in de zeepfabriek van zijn vader? Het zou me geen steek kunnen schelen, waarmee ik begonals ik maar beginnen kon! Ik zou tevreden zijn met twintig shilling in de week, als er maar eenig vooruitzicht was! Maar wat kan ik doen, zoolang ik hier in deze negerij opgeborgen zit. De betrekkingsbureaux schrijven me, dat er een te veel is aan leeraren en schoolmeesters en zoo leef ik maar op kos ten van den ouden heer en ben nutteloozer dan wel bij openbare als bij persoonlijke kennisgeving, bekend worden gemaakt met da plaats en het tijdstip, voor de in levering vastgesteld. Alkmaar, 8 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, WENDÜLAAR. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BE KEND, DAT DE TURFMARKTBRUG GP, WOENSDAG 9 JULI 1930 VOOR HET VERKEER TE LAND ZAL ZIJN AF- GESLOTEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 4, 5, 6 en 7 Juli 1930: Duimstok; deksel van een waterketel; brief; rozenkrans; slap linnen boord; muts; kindertaschje met inhoud; damestasch met inhoud; stroohoed; sleutels; banden van mantels; ceintuurtjes. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 4, 5, 6 en 7 Juli 1930: Siagersmand, Van Gend en Loos, Nieuwesloot; konijn, A. J. Rits, Oudegracht 263; schortje, J. v. Essen, Snaarmanslaan 68; vulpotlood, W. H. Wiilemsen, Bruinvisch- straat 20; schippersboek, P. Ris, Breedstraal 31; portefeuille met inhoud, J. Boode, Burg. Bosstraat 46; muts, C. Kemp, Hekelstraat 17; kindercape, P. Delver, Dijk 15;'pelerine van verpleegster, P. Kok, Heilooërdijk 5; dames badpak, R. J. Smit, Liefdelaan 10; kinder muts, D. J. Visser, Baansingel 5a; bruin kin dertaschje met inhoud, M. Verhagen, Ruiter- straat 5; kinderhoedje, M. Joostema, Vis- scherslaan 15; damestasch, C. H. Bierman, Verl. Landstraat 15; damestaschje met inh., P. Mooy, Koorstraat 24; broche, P. Kalb, le Landdwarsstraat 28; zakspiegel, T. Hulst, Uitenboschstraat 77; zakkammetje, C. Jooste ma, Visscnerslaan 25; jongenshorloge, A. E. een gewone daglooner. Ik moet eens vragen of Turnbull me geen plaatsje op die boerderij be zorgen kan. Hij ging regelrecht naar hem toe. Jou een baantje bezorgen? lachte Turn- buul. Maar beste kerel, wat voor een baantje? Dick spreidde wanhopig zijn handen voor- zich uit. Wat je maar wilt. Toen ik hierheen kwam, stond er een man langs den weg te schoffelen, of zoo iets. Kan ik daar niet een paar pond in de week mee verdienen? Turnbull floot eens tusschen zijn tanden. Een paar pond? Kerel, hier in heel de streek wordt hoogstens zestien shilling per week verdiend. Nou, dan zestien shilling! Turnbull hield op met lachen. Hoor eens hier, ouwe jongen, hoe zit 't 'ft eigenlijk? Kan ik je soms een paar pond leev nen? Luister eens, antwoordde Dick tanden knarsend. Als je het dan precies weten wilt, 't zit zóó! Ik moet... geld... begrijp je?.,.. Geld gaan verdienen. Mijn toelage van Oxford is opgedroogd, in ieder geval weg! Ik heb nog een schuld van twirtig pond. Ik heb geen rooi en cent, kan geen tabak, geen postzegel... in één woord niets koopen. Mijn schoenen moe ten gerepareerd, mijn haar geknipt, mijn over- hemden raken op en mijn boorden rafelen. On kort te gaan, ik moet geld zien te krijgen. Nou dan, kun je me niet gebruiken om te melken ol te hooien of te wieden, of iets van dien aard? Turnbull voelde veel lust om te lachen, av&aa Dick keek zoo ernstig dat hij zich, al was hel dan ook met moeite inhield. Wordt xervo&ü).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5