Pluimveeteelt Zomersproeten Binnenland ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutoli Bij alle drogisten. nog een drukkerij-afdeeling, stands van het flrerbond der mutualiteiten, van de syndicaten, Jan het ministerie van Arbeid en een interes sante stand van het ministerie van landsver dediging, waar men o.m. een reliëfkaart zal jirindën van het voormalige frontgebied. Als pien zijn rondgang voortzet komt men onmid dellijk in het transport- en burgerlijk genie- paleis terecht, dat den leek zeer zeker in hooge mate boeit. Men vindt er o.m. bijeenge bracht vele types van spoorwagens, trams en locomotieven men zou waarlijk denken in een spcorwegremise beland te zijn ende 'democratische, derde en tweede klasse-reizi- 'gers kunnen er zich de visu overtuigen ?van het geraffineerde comfort, waarmee de spoorwegadministratie u bedient als ge maar niet het ongeluk hebt minder gunstig door de fortuin te zijn bedeeld. In verband hiermee herinneren wij ons het nieuwe derde klasse- model van de Nederlandsche spoorwegen te {Antwerpen geëxposeerd, en dat waarlijk in jdeze afdeeling heerlijk op zijn plaats zou ge- wweest zijn. I Het paleis van de metaalnijverheid en de iiijnen, heeft zooals men wel begrijpen kan, eereplaats op de tentoonstelling, aan de .venue Xeopold II en de Avenue de 1 Indé- ndance. De zwaar-industrie heeft hier haar aten opgeslagen in de vorm van zware, (reusachtige machines, indrukwekkende stalen geraamten. We zullen ons aan geen beschrij ving wagen die boven de ons hier gestelde mogelijkheid gaat. In de mijnafdeeling, die «oor de fédération des associations charbon- jnières en Belgique is tot stand gebracht, zal pen echter met belangstelling kennis nemen wan de intensiteit waarmee de Belgische on dergrond wordt ontgonnen. Er is een over vloedige documentatie aanwezig, waaruit men ook al de speciale moeilijkheden leert kennen 'die men in de Belgische mijnen ontmoet, en, kn verband hiermee, kunnen wij niet nalaten [de miniatuurmijn te vermelden, die de juiste ^reproductie is van den ondergrond in een mijn. Er is een modellift aangebracht, met alle kabels en lichtseinen. De bezoeker wan delt, met een electrische mijnlamp, door don kere gangen. De wijze waarop vroeger kolen /(werden gedolven, wordt gedemonstreerd met [daarnaast de nieuwe werkmethodes. Er is een {benzinelocomotief met kleine wagentjes die de &olen wegvoeren, de pomp- en luchtinstalla- kie, kortom alles wat noodig is om zich een {ernstig denkbeeld over een kolenmijn te vor- wien en tevens van alle maatregelen die wer den genomen voor de veiligheid, vooral in de gevaarlijke Belgische mijnen, die een hoog percentage hebben aan mijngas. Er is ook nog een kleine bioscoop waar doorloopend de lilm „Au pays de la Houille" wordt vertoond. Slechts de helft van de tentoonstelling is hiermee bezocht. De ceramiek- en glasnijver heid heeft een vrij groot paviljoen betrokken waar een werkelijk mooie productie te zien is, terwijl, naast het paviljoen voor de glasindus trie, waar men o.m. zich kan overtuigen dat deze heel nieuwe wegen opgaat het paleis van de wapen-, rijwielen- en motorfietsen-industrie een van de voornaamste industrieën van het Luiksche bekken een bezoek overwaard •is. Een bekende Belgische fabriek heeft er een groote afdeeling, waar men zien kan hoe mu nitie wordt ven aardigd, mett een interes sante stand van öe modellen motorfietsen sedert 1901. Hoe voorhistorisch en ge vaarlijk dat die oude dingen er uitzien Blijven nog de vele buitenlandsche pavil joenen. Het Nederlandsche paviljoen zal on getwijfeld in de eerste plaats uwe belangstel ling hebben. Nu het heelemaal klaar is mag het er, vergeleken bij wat door de andere lan den is-tot"stand gebracht, gerust zijn. Met (Italië is Frankrijk hier wel het best vertegen wpordigd, met een groote halle en dan nog een paviljoen van de stad Parijs. De andere paviljoenen van het buitenland zijn allen in den geest van de tentoonstelling en zullen met veel voldoening worden bezocht. Luxem burg heeft er iets oorspronkelijks van ge maakt, n.1. door van zijn paviljoen een groot café te maken waar de verschillende groote bierbrouwerijen en wijnbouwers hun drank laten proeven, tegen betaling, het spreekt van zelf! jonge beenen zullen aan dit bezoek wel een dag besteden. E enige verpoozing zal men vinden aan den anderen Maasoever, waar het Lunapark, of liever het Pare des At- tractions is opgericht. Maar de Luiksche handelaars zullen niet moeten klagen, zoo als te Antwerpen, dat de attracties van de tentoonstelling het publiek uit de stad hou den, en er bijgevolg weinig aan te verdienen valt. Van den noordelijken sector kan men per boot den zuidelijken bereiken, ook per tram, wat niet minder snel gaat, wegens de sluizen op de Maas. De boot is echter te verkiezen om het mooie gezicht op de ligging van de stad, aan de twee oevers, in een door heuvel rijen begrensd rivierdal. De Zuidelijke sector is eigenlijk het Pare de la Doverie, waar in 1905 de Luiksche wereldtentoonstelling heeft plaats gehad. Een feestpaleis is er opge bouwd in hard thateriaai, dat als een herin nering zal blijven bestaan. Er is een pavil joen waar de drie groote steden Aniwerpen Gent en Brussel gezamenlijk ten toon stellen Er is een paleis voor -toerisme, dat prachtig het natuurschoon van de provincie Luik doet kennen, er zijn de gebouwen waar de land bouw meer dan volledig uitgepakt, aange vuld door een complete modelhoeve, en ten slotte is er hier nog de tentoonstelling van Waalsche kunst, geestelijke en wereldlijke, die van drt gedeelte, de hoofdschotel te ge worden. De wereldlijke kunst, te ondergebracht in het qjédelijk Paleis van Syhoone Kunsfc n,i terwijl de retegseuee lrurite fft de nieuwe St. Vinpentiuekefk is ten todh gesteld. TatJoos zijn de wetenschappelijke coijgres sen «i sportmeetings met een internationaal karakter, welke dit jaar te Uak zulle» plaats hebben. Alles overaidiouted te, wat Lmk aan het internationale publiek aanbiedt, iets grootsch, dat boeit en het bewite vormt dat menechelüke geest inderdaad de be- ersöht. KVt zonder voldoening wr men dan ook dfe rité ardente verlaten. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over ontsmetten van broedmachines en druk-regalatenr. Een hoenderparkhouder vraagt mij inlichtingen omtrent hei ontsmetten der broedmachine teneinde het gevaar van pullorumbesmetting tegen te gaan. Deze vraag uit de dagelijksche praktijk is ook voor de overige lezers van belang. Deze methode van ontsmetten berust er op dat formalinea. ir.nen sterk ont smettend werken en men sluit dus de machine heel nauwkeurig af en ontwik kelt dan binnen in de machine formali- nedampen. Deze dampen zijn echter ook voor den mensch gevaarlijk, daar ze een hevige ontsteking kunnen verwek ken van de slijmvliezen van neus, keel en oogen. Men dient er dus erg voorzich tig mee te zijn. Men meet zoo ongeveer den inhoud der machine en neemt nu per kubieke voet 175 milligram kaliumpermanganaat en 350 milligram formaline. Dit kan men bij den dierenarts of bij een drogist wel krijgen. Het kaliumpermanganaat is een paarsrood poeder, de formaline is een vloeistof. Men zet in de machine een kopje en doet daarin het kaliumpermanganaat. Nu zet men dit kopje in een ruim bakje, zoodat als de boel er soms door een of andere oorzaak uitloopt, de machine niet direct vol permanganaat komt. Daarna worden alle schuiven dicht ge daan, de lamplclep goed gesloten en giet men snel de benoodigde formaline in het kopje, dat al in de machine klaar stond. Daarna direct het deurtje dicht en de randen even met wat papierstrooken en stijfsel dicht plakken. Laat het nu maar eenige uren rustig staan en zet dan de machine voorzichtig open, zoo danig, dat er voldoende ventilatie is om de formalinedampen af te voeren. Na tuurlijk moet de machine van te voren goed gereinigd zijn en uitgeschrobd, zoQüat alle zichtbare vuil van kuikens verdwenen is. De vraag luidt verder: Heeft dit gas ook bezwaar voor de andere eieren in de machine in andere af deelingen? Neen, zwakke formalinedampen zijn voor de eieren niet schadelijk en in Ame rika omsmet men zelfs de machines tijdens het broeden wel met zwakke formalinedampen. Men is zelfs al bezig proeven te nemen om ook tijdens het uitkomen de kuikenruimte te ontsmet ten, doch dit is alles nog in een proef stadium. Waar het hier een broedcen- trale systeem Newtown betreft, kan men de te ontsmetten laden goed afsluiten en behoeft er voor de andere laden geen vrees te bestaan. In een der voorgaande artikels heb ik een en ander vertelt van een z.g. trek- reguiateur, doch er zijn ook druk-regu- lateurs. Onderdeelen Broedmachines. Het is niet mogelijk in deze artikelen op allerlei onderdeelen diep in te gaan, er is wat dat betreft te veel. Zoo kan er over petroleumlampen heel wat verteld worden en heeft men o.a. te letten op de volgende punten: De brander moet voldoende capaciteit hebben. Heel vaak kreeg ik te maken met machines, die alleen op temperatuur bleven als de brander op de volle kracht werkte. Het gevolg is dat de vlam bijna steeds op het kantje af is van walmen en dat zij bij de minste of geringste stoornis gaat walmen, wat een ontzettende smeerboel geeft. Een vlam moet bij kon- de temperatuur in staat zijn op haar ge mak een machine op temperatuur te houden. De katoenpit moet iederen dag schoongemaakt worden, afwrijven met een stukje papier is het beste. Als er verkoolde stukjes blijven zitten krijgt men walmen. Van de meeste reservoirs is de vulopening vee! te klein en is het een wanhopig iets steeds met petroleum te morsen. Gewenscht is dus een flinke groote vulpoening. Verder zijn de reser voirs zelf vaak te klein, zoodat men ze precies op tijd moet vullen bij koud weer, anders gaan zo uit. Goedkoope re servoirs worden spoedig lek en hierbij is dus ook al weer goedkoop duurkoop. De petroleummachine is betrekkelijk ge makkelijk maar zij geeft steeds een vieze lucht in het huis en het werken met pe troleumlampen geeft eveneens een on aangename lucht Ik trek altijd daarbij e»n paar oude handschoenen aan wat nog. het beete is. Hij electrische machines die met weer standen werkten heb i|k ondervonden, dat soms de broedeieren en de kuikens onder stroom staan aie de machine erg voebttig wordt en kreeg ik bij het beet pakken der eieren o< kuikens zeer on aangename schokken. Bij zoo'n machine zorge men er dus voor dat een knap electricien haar stelt zoodat men geen gevaa*,;k)opt Qejijtowarming bij heete lucht machi nes fe^roo gemaakt, dat nooit de ver brandingsgassen der vlam in de machi ne (ku$nerj £omen. De inrichting is on- vi^atóde lucht gaat er dus door een aparte opening onder weer uit, ter wijl de fieete lucht die voor de machine bestemd is eerst langs den schoorsteen strijkt. De schoorsteen zelf is echter van de eierenruimte afgesloten. Als we nu de kast en de verwarming bekeken hebben komen we op het derde gewichtige punt, n.1. de warmte-regula- tie. Dit is een der voornaamste onder deelen en meestal geschiedt zij op een betrekkelijk eenvoudige manier. Zooals gezegd er zijn vele soorten re gulateurs, ook metalen, maar ik kan ze niet alle beschrijven. Ik kreeg over de broedmachines zooveel vragen, dat ik hieraan eerst een artikel wil wijden. Als we begrepen hebben wat ik tot nu toe besproken heb volgt de rest van zelf. Dr. TE HENNEPÊ. Verontwaardigde huisheer „Wat mot dat beteekene. Dit is een nieuw huis en nu is de deur er al afgerukt". Huurdster Ja, ziet u, ik had de hond aan de deurknop gebonden en toen kwam er een kat voorbij". DE OPHEFFING VAN DE WIJNKOOP- GROEP. De „Tribune" meldt, dat de vergaderingen van de leden van de Communistische Wij-n- koopgroep in Groningen en Friesland heb ben besloten tot opheffing van deze groep. Hiermede is de afgescheiden communistische partij, die onder leiding van Wijnkoop stond, definitief in het geheele land ontbon den. Vele leden zijn tot de communistische Partij Holland (C.P.H.) sectie der Derde In ternationale, toegetreden, doch in het geheele land hebben verschillende leden der Wijn- koopgroep toetreding tot de C.P.H. gewei gerd. Omtrent de toelating tot de officieele communistische partij van de heeren Wijn koop en Brommers te Amsterdam, Hoogcar- spel en Van Burink te Rotterdam, die zich als lid hebben aangemeld, zal beslist worden door het bestuur der Communistische Inter nationale te Moskou. HET LABORATORIUM VOOR HET ONDERZOEK VAN PAPEGAAIEN ZIEKTE. Wordt opgeheven. De directeur van den Veeartsenijkundigen dienst brengt ter kennis van belanghebben den, dat het laboratorium voor het onder zoek van papegaaienziekte, Mathenesserdijk 80 te Rotterdam, met ingang van morgen wordt opgeheven. De betreffende onderzoekingen zullen daarna geschieden aan de Rijksseruminrich- ting te dezer stede. Voor het onderzoek en de opzending van zieke, van ziekte verdachte en gestorven dieren gelieve men zich tevoren te wenden tot den directeur van de Rijksserum- inrichting. DE WEGENBELASTING. De ambtenaren kunnen de boeten dadelijk innen. Aan den rijksambtenaren, met de controle op de wegenbelasting belast, is thans de be voegdheid verleend, meldt de „N. Rott. Crt.", om bij de ontdekking van overtredingen de boete dadelijk te innen, zoodat rechtsvervol ging kan achterwege blijven. ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDINGEN. De stranding van de Salento. Na eenige woorden van dank namens de Italiaansche regeering heeft gisterochtend de Italiaansche gezant, graaf Senni, de onder scheiding van ridder in de Kroonorde van Italië en de bronzen medaille van verdienste van de marine uitgereikt aan kapitein-vlie ger H. van Weerden Poelman en kapitein vlieger P. F. van Dorst, en de bronzen me daille van verdienste van de marine aan de onder-officieren-vliegers Bosch en v. d. Hoeck. Deze onderscheidingen zijn hun toegekend in verband met hun pogingen om de beman ning van het Italiaansche stoomschip Salen to in November 1928 bij Zandvoort gestrand, te redden. STAKING VAN WERKLOOZEN. Onder de werkloozen uit de groote steden, te werk gesteld bij de van rijkswege gesubsi dieerde inpoldering te Giethoorn, is een alge- meene staking uitgebroken. Rijkspolitie en marechaussee van Steenwijk en uit den om trek hebben zich er heen begeven. DE EMMABLOEM-COLLECTE. De netto-opbrengst der Emmabloem-col- lecte heeft dit jaar 186.710.23 bedragen, tegen 154.065.21 in 1929. De gemiddelde opbrengst per bloempje was 12.87 (v. j. 11.63) cents. HET NIEUWE LEIDSCHE STADHUIS. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden zou be handeld worden het door B. en W. ingedien de rapport inzake den bouw van een nieuw stadhuis. Uit een en ander bleek, dat voor den bouw van een nieuw stadhuis zonder behoud van den ouden gevel drie plaatsen in de stad in aanmerking gekomen, n.1.: Plan 1: het terrein tusschen Breestraat, Koornbrugsteeg, Vischmarkt en Maars- manssteeg (geraamde kosten 1.827.900); Plan 2: het terrein tusschen Beestenmarkt, Steenstraat Rijnsburgersingelgracht, 1ste Binnenvestgracht en Nieuwe Beestenmarkt (geraamde kosten 1.513.388): Plan 3: (minderheidsvoorstel-Schuller) het terrein tussebto Umffleraarkt, Korte Scheistraat en Rijnsburgersingel (geraamde kosten 104.278). Het eerst kwam in bespreking, het voorstel van de heeren Wilmer (r.k.), Wilbrink (c.h.) en Van Es tox) om de behandeling van dit punt aan 'te nouden tot na het tijdstip dat bij den raad is ingediend het plan voor den bouw van een nieuw raadhuis met behoud van den ouden gevel. Dit voorstel werd aangenomen met 21 tegen 12 stemmen. Tegen stemden alle sociaal-democraten en de heeren Parraentier (a.-r.) en Bosman (lib.) FRIEZENDAO. De Bond van Friesche Vereenigingen bui ten Friesland hield Zondag in het open luchttheater Birkhoven te Amersfoort een wapenschouw en het bestuur kan daarover in alle opzichten tevreden zijn. De opkomst was buitengewoon groot en er is een mooi en gevariëero' programma afgewerkt, waar van uitstekende propaganda uitging. In de eerste plaats denken we dan aan het open luchtspel van Geertsema en Eppinga, geti teld: Op Frejmde Groun, een soort revue, waarin rondom de Friesche vlag met de zeven pompebladeren er waren ook zeven grietenijen in Friesland op symbolische wijze verzameld werden degenen, die buiten Friesland hun saamhoorigheidsgevoel too- nen door lid van den Bond te worden. Het stuk had veel succes. Ook de zangwedstrijd der afdeelingskoren was goed. Prijswinners werden: 1. Rotter dam, 2. Haarlem, 3. Arnhem, 4. Den Haag. De directeursprijzen kwamen aan: 1. S. L. Wertheim in Den Haag: 2. H. Ringma te Rotterdam. 3. A. G. v. d. Voort te Bussum. Door alle aanwezige Friezen werd het Volkslied gezongen, terwijl onder leiding van den heer S. L. Wertheim door alle koren het verplichte nummer van den wedstrijd gezon gen werd, n.1. Wekfee$«:-ki< for 't Smidsbêrn, woorden van P. J. Ti 'stra, muziek van Jac. Bonset. Het aantal Friesche costuums wordt bij iederen volgenden bondsdag minder; men zag er Zondag ten hoogsten tien. STAKING IN DE TEXTIEL FABRIEKEN TE GOOR. 300 arbeiders leggen het werk neer. Naar wij vernemen, hebben heden 300 ar beiders, werkzaam bij de textielfabriek der firma Jannink en Zn., het werk neergelegd in verband met de aangezegde loonsverla ging van 25 pet. Uitsluitend de vischnetwevers werken door. Betreffende het arbeidsconflict bij de N.V. Katoenfabrieken v.'h. A. Jannink en Zn., ver nemen wij nader, dat in de gisteren gehou den vergadering van hoofdbesturen en afdee- lingsbesturen van de betrokken arbeiders organisaties besloten is, dat de hoofdbestu ren zich in verbinding zullen stellen met het bestuur van de betrokken fabrikantenvereeni- ging. De staking duurt voort. FABRIEK STOP GEZET. De Cokesfabriek Hollando-Belge te Maas tricht wordt 15 Juli stopgezet. Hierdoor wor den 95 werklieden en 20 beambten werk loos. MET EEN KIND OP DE FIETS. De wielrijdster overleden. Te Wageningen reed Zondagmiddag de 32-jarige juffrouw M. Wien, toen zij den Harnjesweg affietste met een kind op de fiets, bij het overstekqn van den grindweg tegen de auto van den heer D. M. Bolkestein uit Rotterdam aan. Zij kwam te vallen en moest met een schedelfractuur in Ziekenzorg wor den opgenomen, waar zij gistermorgen is overleden. Het kind bleef ongedeerd. DE CRISIS IN DE NED. REIS- VEREENIGING. Het hoofdbestuur treedt af. In de hoofdbestuursvergadering der Ne derlandsche Reisvereeniging, welke Zater dagavond in Den Haag werd gehouden, is het rapport-De Visser uitvoerig besproken en ten slotte is besloten, dat in de algemeene veigadering der Nederlandsche Reisvereeni ging, die vermoedelijk in September zal wor den gehouden, het hoofdbestuur zijn man daat ter beschikking zal stellen der algemee ne vergadering, overeenkomstig de conclusie van het rapport-De Visser. Het hoofdbestuur zal, volgens de Tel., tot de beslissing der Alg. Verg. in functie blijven. OVERVLOEDIGE KERSENOOGST. Op enkele plaatsen wordt niet mee geplukt! De overvloedige kersenoogst van dit jaar en het groote aanbod op de veilingen heeft ten gevolge, dat de prijzen bijzonder laag zijn, zóó laag, dat men het, volgens de Tel., op vele plaatsen in de Betuwe en Maas en Waal niet de moeite waard acht, de vruchten nog te plukken. Rovendien ondergaat het fruit den slechten invloed van het weer der laatste dagen. Vele vruchten rotten aan de boomen. PRINS DAMRONG IN HOLLAND. Aankomst in Amsterdam. Met de „Etoile du Nord" is gisteravond te zeven uur te Amsterdam aangekomen prins Damrong van Siam in gezelschap van zijn beide dochters Poon Diskul en Pilai Diskul, den gezant van Siam te Parijs Phya Vijita- vongs en den generaal-majoor Phya Rejintra. De consul-generaal van Siam te 's-Graven- hage, de heer G. A. Sardeman, was het hooge gezelschap tot de Nederlandsche grens tege moet gereisd. Aan het Amsterdamsche station waren ter ontvangst aanwezig de consul van Siam en de secretaris van de Vereeniging Oost en West de heer L. D. Petit. Het gezel schap nam in een aantal auto's plaats, die dc Siameesche vlaggen voerden, waarna ge reden werd naar het Amstel-hotel, alwaar het gezelschap logeert. Welke belangen Nederland ia Siam kan hebben. Naar aanleiding van het bezoek van den Siameeschen prir.s Damrong aan ons land, had het Persbureau V. D. kort na de aan komst van Z. K. H. en familie te Amsterdam, een onderhoud met den consul-generaal van Siam, den heer G. A. Sardeman, die de reis van het vorstelijk gezelschap van de grens- af heeft meegemaakt. De heer Sardeman vertelde getroffen te zijn door de groote algemeene kennis van den prins, zijn belangstelling voor Nederland en in het bizonder voor Nederlands' koloniën. De prins ziet dc noodzakelijkheid in van een nauwer contact tusschen Siam en de Ne derlandsche landbouw- en waterbouwkundige deskundigen aangezien Siam op dit gebied nog zeer veel voordeel van het buitenland kan trekken. Zooals men weet, werd in het begin van deze eeuw door Homan van der Heiden het groote plan ontworpen Siam te irrigeeren door Siams groote rivier, die den poetischen naam van de koninklijke moeder der wateren draagt, te regulariseeren. De welvaart van Siams hangt n.1. grootendeels van deze rivier af, omdat het slagen of mislukken van Siam'» hoofdproduct, de rijst, weer samenhangt met den staat der bevloeiingswerken. Destijds vertrok een commissie van Hol. landsche ingenieurs naar Siam om deze plan nen uit te werken, doch doordat het benoo- digde kapitaal niet kon worden bijeenge bracht, liepen deze pogingen op niets uit. De plannen werden tegengewerkt, doordat Enge land en Frankrijk, onder wier druk Siam leeft, wel geld willen voorschieten voor den grooten spoorweg van Singapore via Bang kok naar de Noordelijke provincies toe, doch voor deze waterbouwxundige werken geen leeningen willen afsluiten. De laatste dier Hollandsche ingenieurs, de heer Stein Callen- fels, is verleden jaar overleden, zoodat zich geen Nederlandsche ingenieur meer in Siam bevindt. Het plan leeft echter bij de Siameesche re geering en het is derhalve geen wonder, dat de prins bij voorbaat groot belang stelt in de Zuiderzeewerken, in de nieuwe sluis van IJmuiden en daarbij tevens den wensch heeft te kennen gegeven de voor buitenlanders zoo merkwaardige polderwerken in oogenschouw te nemen. Naast de rijst zijn het djatiehout en de nog vrijwel onontgonnen mineralen van Laos, de voornaamste exportproducten van Siam, daarentegen worden de meeste voortbreng selen der industrie geimporteerd, zooals tex- tielgoederen. Ook in Siam bestaat daarbij de hevige concurrentie ttusschen de Twentsche fabrieken en Japan; zoodra het blijkt, dat de rijstoogst minder goed uitvalt, slaat dit terug op den import en gaan de importcijfers ach teruit. De inkomsten der djatiebosschen staan grootendeels buiten de volkswelvaart, daar deze bijna alle koninklijk eigendom zijn. Meestal wordt beginAugustus een voorschot aan de bevolking verleend op den velde staan- den oogst. In het jaar 1929 leken de vooruit zichten van den oogst gunstig, werden ruime voorschotten verstrekt, doch inderdaad ble ken de opbrengsten sterk tegen te vallen en zoowel in het Noorden als in het Zuiden des lands bleek een misoogst te bestaan. Dienten gevolge ontstond een crisis, uit ondercon sumptie voortspruitend en zaten de expor teurs dus met groote, moeilijk verkoopbare voorraden, zoodat de minder sterke huizen hun voorraden tegen sterk verlaagde prijzen moesten opruimen, hetwelk naast reeds be- staanden, gezonden concurrentiestrijd een groot financieel nadeel aan de exporteurs be rokkende. De prins ziet in, dat het zeer nuttig zou zijn een groot aantal Siameezen in Nederland aan onze wereldberoemde landbouwschool te Wageningen te laten studeeren, doch ziet een bezwaar in de taai. Nu zou men Neder- landsch-Indische onderwijzers aaar Siam kunnen sturen om voorbereidend onderwijs in de Nederlandsche taal aan de a.s. studenten te geven, doch het lijkt den prins eenvoudiger eenige Nederlandsche hoogleeraren aan de Bangkoksche universiteit te laten doceeren. Het levensbelang hiervan wordt in Rangoon gevoeld, waar men door herhaalde bezoeken der vorsten en autoriteiten aan Nederlandsch- Indië weet op we.k hoog peil Neaerlandsch- Indië staat, geregeerd door den Hollander, die in zich de qualiteiten van boer en koop man vereenigt. Ook voor techniek bestaat in Siam bij hoog en laag de grootste belangstelling. Men mag wel zeggen bij de hoogsten in de lande, want een prins van den bloede, prins Purachatra, thans minister van handel, heeft eenige maanden bij Philips te Eindhoven doorge bracht, terwijl anderzijds in herinnering kan worden gebracht de groote belangtselling, welke voor het vliegwezen in Siam bestaat. Ook is het bekend hoe snel het K. L. M.- toestel van Koppen, dat bij de landing op het vliegveld te Bangkok nogal onzacht neer kwam en ernstig werd oeschadigd, kon wor den hersteld. Dank zij de uitstekende tech nische hulp was het toestel reeds binnen 24 uur geheel hersteld. Overigens dient te worden opgemerkt, dat het viiegmateriaal van het Siameesche leger voor een groot deel bestaat uit oude, afge dankte oorlogstoestellen, welke het land heeft overgenomen. De belangstelling, voor de gastvrijheid, betoond aan de Nederlandsche vliegers, mag overigens als bekend worden ondersteld. Ongetwijfeld zal prins Damrong, die een bekend onderwijshervormer en historicus is, met meer dan gewone interesse alles wat hem hier dezer dagen zal betoond worden, aan schouwen. Hedenmorgen te 20 minuten over 10 ver trokken de Siameesche prins er. zijn gevolg in drie auto's, welke de Hollandsche en Sia meesche vlag voerden, van het Amstelhotel, waar de prins zijn intrek heeft genomen, tot 'het brengen van een bezoek aan de diamant slijperij van de firma I. J, Asscher in de Tol straat. De prins, die in civiel was, onderhield zich in de hall van het hotel eenige oogenblikken met den consul-generaal van Siam te 's-Gra- venhage. Om 10.30 uur werd de diamant slijperij bereikt. Omstreeks 12 uur begaf het hooge gezelschap zich naar het stadhuis, waar de prins ontvangen werd door den bur- genieester,-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7