ZSL-LJ EEN ROEIBOOTJE OMOESLAOEN. Pogingen tot redding hadden geen resul taat. BRANDEN. Zondagnacht is te Dussen-Hank de kapi tale boerderij van de weduwe Van der Kop pel tot den grond toe afgebrand. Niets kon worden gered. Bewusteloos werd de 85-jari- ge bewoonster dooi eenige personen gered. De nieuw ingehaalde oogst ging in vlammen op. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagavond omstreeks 10 uur ontstond brand in het stationskoffiehuis van den heer G. Stortelers, Stationsstraat te Winterswijk. De zolderverdieping brandde geheel uit. De daar beneden gelegen vertrekken en het café kregen veel waterschade. De oorzaak is ver moedelijk broeiing van matrassen door de zonnewarmte. Alles was verzekerd. Zondagavond is te Koewacht (Zeeland) het woonhuis met schuurtje van den heer Van Overloop afgebrand. Twee paarden en eeni ge varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het huisraad kon worden gered. Gistermiddag is brand ontstaan in de boer derij van de heer Stroobos te Zuiderhorn, gemeente Warffum. De brand vond gretig voedsel in de tot aan den nok met hooi ge vulde schuur. 31 varkens kwamen in de vlammen om. Er 'kon slechts weinig van de Inboedel worden gered. Verkeersongevallen. Zondagmiddag reed op de St. Annastraat, -Ier hoogte van de Van Peltlaan te Nijmegen, een auto, waarin gezeten was dr. Stiemens, geneesheer-directeur van het sanatorium „Maria-oord" te Gennep, met zijn familie. De auto werd bestuurd door een dochter van dr. Stiemens en reed met groote snelheid aan de rechterzijde van den weg. Op een gegeven moment schijnt de bestuurster de macht over haar stuur kwijtgeraakt te zijn, althans plot seling schoot de wagen met een zwaai naar den anderen kant van den weg, sloeg tegen een lantaarnpaal, die in drie stukken brak en vervolgens tegen een boom, waarna de auto in een greppel, terzijde van den weg, verdween. Onmiddellijk schoot hulp toe en werden de vijf inzittenden uit de overblijfse len van de geheel vernielde auto gehaald. Het bleek, dat dr. Stiemens en de bestuurster zeer zwaar gewond waren, de drie andere inzit tenden hadden lichtere kwetsuren bekomen. Dr. Frenken verleende de eerste hulp, waar na dr. Stiemens en zijn dochter naar het Wil- helmina-ziekenhuis werden overgebracht. De drie andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Gistermorgen was de toestand van dr. Stie mens en zijn dochter naar omstandigheden redelijk. ITet ernstig motorongeval, dat Zondagmid dag op den straatweg tusschen Leeuwarden en Roordahuizum heeft plaats gehad, heeft een tweede slachtoffer geëischt. De heer Dijk stra, die het motorrijwiel bestuurde, is giste ren zonder bij kennis te zijn gekomen, in bet Diaconessenhuis te Leeuwarden aan zijn ver wondingen bezweken. Het echtpaar Dijk straTuinstra had een dagje bij kennissen te Harlingen doorgebracht, zegt de Tel. Dicht bij huis heeft het op zoo tragische wijze den dood gevonden. De automobilist, de heer Bafitema, leeraar aan de ambachtsschool te Leeuwarden, met wiens wagen de motorrijder in botsing kwam, was van het gebeurde zoo zeer onder den indruk, dat hij per auto naar Leeuwarden moest worden vervoerd. Hij kon aanvankelijk niet door de justitie worden ver hoord. Tal van automobilisten, die de plek aes onheiis voorbijkwamen, hebben nog moeite gedaan de levensgeesten bij mej Dijk stra op te wekken, doch tevergeefs. Ter plaat se waren ook kort na de ramp een drietal medici, de burgemeesters van Leeuwarden en HET GEIIEIW (Uit het Roemeensch). Op een Vrijdag, tegen 't einde van Augus- >tis, loopt vadertje Jorgu bij mij binnen en stelt me voor den volgenden dag met hem op jacht te gaan. „Met genoegen, ik was juist van plan jou op te zoeken en je hetzelfde te vragen. Maar laat ons in den namiddag wegrijden, wij overnachten dan in Milesti, zijn Zondag avond weer thuis. Hier in de omgeving vindt je geen kwartels". „Voor geen geld ga ik naar Milesti!" wierp Jorgu tegen. „Waarom niet?" „Na 't gebeurde met dien ongelukkigen Virgil krijg je me niet meer naar dat dorp". Met betrof een ongeluk, den majoor over komen, die door de onhandigheid van een der drijvers het leven had ingeboet. Het was waar, Milesti deed ons aan dat droevige ongeval herinneren, maar ik wist, dat slechts daar kwartels vielen te schieten ?n zei daarom gedecideerd: „Ja, je hebt gelijk, maar laat den dood de dooden er» wees levend met de levenden.." Maar teen ik Jorgu's verlegen blik ontmoet te, voegde ik er aan toe: „Wij behoeven niet in het dorp terug te keeren Wij nemen ons eten mee en slapen in 't hooi". De hartstocht voor de jacht verkreeg de overhand boven de bezwaren, Jorgu stemde toe en zorgde voor paarden en wagen. Jorgu was een voortreffelijk jager. Hij wist direct in alle omstandigheden, de jacht betreffende, het juiste, hij was vlug ter been. ondanks zijn 65 jaren, en een zeker schutter. En vai; hoeveel waarde was niet zijn goed gedresseerde hond! In zijn rugzak ontbrak ook nu niet de kleinste kleinigheid. Zelfs had hij een thermos-flesch met koffie en rhum meagenomen. wat zoo heerliik smaakt in den Leeuwarderadeel en het parket van Leeuwar den aanwezig. De gemeentepolitie van Leeuwarderadeel en de marechaussee hebben de zaak in on derzoek. Auto en motorrijwiel zijn in beslag genomen. Zaterdagmiddag reed mevr. de R., echtge- noote van den burgemeester van Dubbeldam, met haar auto over den Dubbeldamschen v/eg in de richting van Dordrecht, toen bij de Mauritspoort een voor haar rijdende fiet ser, de 25-jarige kantoorbediende A. H., plotseling zonder teeken te geven naar links uitweek. Hij werd door den auto gegrepen en omver geworpen. Met een ernstige hersen schudding is hij in het gemeentelijke zieken huis opgenomen. De 53-jarige Van Soest uit Amsterdam is op den Driebergschenweg bij Zeist achter het autostuur door een flauwte bevangen en te gen een boom gereden. Hij en zijn echtgenoo- te werden ernstig verwond naar het zieken huis overgebracht, waar de man korten tijd later is overleden. KORTE BERICHTEN. De 42-jarige mej. B. uit IJmuiden, die op Zondag 22 Juni onder Santpoort een on geluk kreeg door het slippen van een motor fiets waarop zij als duorijdster meereed, is in het St. Anthonius ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. De gemeente Haarlemmermeer bestond gister 75 jaar. Het aanvankelijke voornemen van het gemeentebestuur om dit feit feestelijk te vieren is prijs gegeven. Te Oudepekela is Zondag kastelein Vonk ernstig met een mes door den schip persknecht gestoken. B. is na heftig verzet gearresteerd. POLITIE EN BURGERIJ. Zondagnacht is het te Bussum tot een hardhandig treffen gekomen tusschen politie en publiek, dat een dronken persoon uit de handen van de politie wilde bevrijden. De agent K- werd daarbij ernstig mishandeld. De politie voerde herhaaldelijk charges uit met de blanke sabel. Omstreeks half één in den nacht wilde de opgewonden menigte het hoofdbureau van politie bestormen om den arrestant met geweld te bevrijden De politie en de marechaussée deden een uitval, waar bij zij met sabel en gummistok harde klap pen uitdeelden. Om half vijf werd de voor man van het verzet, de varensgezel R., ge arresteerd wegens openlijke geweldpleging. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT Door de politie van Enschedé is aange houden zekere H. S., die de vorige week, uit het psychopathenasyl te Leiden is ontsnapt; bij zijn arrestatie verzette hij zich hevig, zoo dat vijf agenten noodig waren om hem naar het politiebureau over te brengen. Hij wordt naar Leiden teruggebracht. Filmnieuws. DE GEHEIMZINNIGE X (DE TREINDUIVEL). Een sensatie-film in het A. B. T. Dat een spannende en geheimzinnige sen satiefilm nog steeds de belangstelling heeft, bewees gisteravond de eerste vertooning van „De Geheimzinnige X". Deze treinduivel treedt op buitengewoon brutale wijze op te gen de groote spoorwegmaatschappijen. Hij deinst er niet voor terug, ontzettende spoor weg-ongelukken te veroorzaken en deze ram pen zijn op zeer sensationeele wijze opgeno men. Maar wie is de booswicht, die alles organiseert? Hij lijkt onvindbaar. Doch als een neef van den spoorwegdirecteur aan de maatschappij wordt verbonden, krijgt men hoop dat deze jongeman, die als cricketer reeds den bijnaam had van „de geluksvogel" 'het mysterie zal oplossen. En met behulp van een moedige secretaresse, een snuggere de tective en een andere jongedame worden en kele rampen voorkomen en de booze dader ontmaskerd. Meer mogen wij van den inhoud niet vertellen, daar wij anders te veel van het geheim zouden onthullen. Benida Hume is een aantrekkelijke secreta resse, terwijl ook Pauline Johnson haar rol goed vervult. Carlyle Blachwell als de chef van vervoer bij de maatschappij is uitstekend vroegen morgen... De paarden bleken wat vermoeid te zijn; eerst tegen het vallen van den avond bereik ten wij de hooibergen. Nadat we een kleine hartversterking hadden genomen, kropen we ijlings in het hooi. Rondom heerschte één dier onbeschrijfelij ke Augustus-nachten, die mij met ontzag ver vulde; vadertje Jorgu beluisterde eveneens de stilte onder de sterren. Van tijd tot tijd hoorden wij de paarden snorken, die in ae nabijheid gegraasd hadden; ook klonk even het puffen van een Boekarester trein uit d; verte op, daarna onderbrak .de stilte alleen het zingen der krekels. Plotseling dreunde boven onze hoofden een luide stem: „Wie daar in 't hooi?" Het was de wachter. „Wij zijn 't, Victor Miculescu en Jorgu Petrescu, we zijn op jacht. „Zóó-zóó...." bromde de oude en kwam na derbij. „Goeienavond", zei hij. Wij kenden hem, hij was'onze trouwe kameraad. Toma, die extra meeging als 't wolven en wilde zwijnen gold. „Hoe gaat 't met Vasilie en Lazar?" „Goddank, die werken". „En Marin Dorobantzu?" vroeg ik. „Die heeft zich te gronde gericht." „Zóó? is hij gestorven?" vroeg Jorgu ver wonderd. „Hij was verschrikkelijk achteruitgegaan. Na het gebeurde met den majoor zat hij een maand gevangen en begon daarna te drin ken. Men kon hem uit de kroeg niet houden... r/ou, wel te rusten! Jullie moet morgen tijdig eruit". En de oude verdween in het duister. De mededeeling over Marin's dood herin nerde me opeens weer die geschiedenis. Met opep oogen, uitgestrekt liggend, doken voor evenals Winde Huil en Joseph Striker. De detective zorgt voor komische intermezzo's. Een journaal, een wetenschappelijke film uit het dierenleven en een komisdie twee- acter met den veelbelovenden titel: Als de kat van honk isvormen het voorprogram ma; CORRESPONDENTIE. BURGERLIJKE STAND. OEBOREN: Jan, z. van Johannes Yfoog&movK en Jo- hanna Maria Schollee. Onze Staatsmachine. Verleden jaar 29 Juli verscheen het Koninklijk Besluit, dat binnen het raam van het Veiligheidsbesluit 1916 voor schriften geeft met betrekking tot acetyleentoestellen. Aangezien volgens artikel t van dit besluit de voornaamste bepalingen daarvan op één October in werking treden, kan het voor sommige lezers zijn nut hebben den inhoud van dit Kon. Besluit uiteen te zetten. Dit besluit berust op de artikelen 6 en 7 der Veiligheidswet van wijlen minister Talma, waarin gezegd wordt, dat bij al- gemeenen maatregel van bestuur voor schriften gegeven kunnen worden in het belang van de gezondheid, de veiligheid enz. In artikel 189 nu van dit Veiligheids besluit staat, dat ketels, reservoirs en andere toestellen, waarin zich gassen bevinden, die ontploffingsgevaar kun nen opleveren, zoodanig geplaatst moe ten wezen en ingericht, dat een ont ploffing zooveel mogelijk wordt voor komen. Zoolang zich na het openen van een dezer ketels, reservoirs of toestellen daarin nog ontplofbaar gasmengsel be vinden kan, mag in de nabijheid ervan geen vuur of ander dan voldoend geiso- leerd kunstlicht branden. Aan deze voor schriften wordt nu het volgende toege voegd: flesschen of cylinders, waarin zich saamgeperste, vloeibaar gemaakte of or.der druk in oplossing verkeerende gassen bevinden, moeten tegen verwar ming zijn beschut. Het vervoeren en ver plaatsen moet zoodanig geschieden, dat vallen of stooten tegen harde voorwer pen zooveel mogelijk wordt voorkomen. Flesschen en cylinders moeten zoo zijn gesteld, dat ze niet kunnen omvallen. Een flesch of een cylinder, die opgelost acetyleen bevat, moet gesloten worden, zoodra er geen gas meer aan onttrokken wordt en gesloten worden bewaard. Ook een flesch, die dat bevat heeft, moet ge sloten worden. De sleutel van zulk een flesch of cylinder moet tijdens het ge bruik op den afsluiter zijn geplaatst of daaraan of aan de flesch of den cylinder bevestigd zijn. Met betrekking tot de reduceerafsluiters en de manometers wordt voorgeschreven, dat de eersten zoodanig moeten zijn ingericht, dat de veiligheid ten opzichte van een staan- den cylinder omhoog gericht moet zijn en wat de tweede betreft, dat deze zoo danig moeten zijn aangebracht, dat de aflezing kan geschieden van een nlaats, waar de kans om getroffen te worden door afgestooten deelen van den redu- ceerafsluiter het kleinst is. Art. 190 van het Veiligheidsbesluit be paalt, dat toestellen, waarin acetyleen ontwikkeld wordt, zoodanig moeten zijn ingericht en van zoodanige veiligheids- middeUn moeten zijn voorzien, behalve door een veiligheidsbuis naar de buiten lucht, dat gasontsnapping zooveel mo gelijk wordt voorkomen. Daaraan wordt nu toegevoegd, dat de ontleding van carbid niet geschiedt in een gashouder onder een beweeglijke gasklok. Dit wordt echter nog toegestaan tot één October a.s., mits het lichten van de gasklok ge schiedt met behulp van een hijsch- of herinrichting, welke den arbeider in staat stelt bij dat werk een veilige stand plaats in te nemen. Verder moeten ace tyleentoestellen, waarbij de ontleding van carbid buiten den gashouder ge schiedt, voorzien zijn van een inrich ting, die zonder dat daartoe een afzon derlijke bediening noodig is, terugstroo- men van gas uit den gashouder naar de mijn geest op allerlei beelden uit het verleden zooals de jolige avond in de gelagkamer van Alescu Popa, een slede-vaart door het bosch en ook de plotselinge wanhoopskreet van Thomas. „Meneer Victor, kom toch, men heeft den majoor doodgeschoten!" Hoe zie ik alles weer voor me; in een bloedplas ligt de majoor, zijn kleeren zijn gescheurd, een gruwelijke wond vertoont zich aan de rechterheup. Vadertje Jorgu en Pa- ladi legden hem een verband aan. De drijvers hadden zich op Marin geworpen, vloekten hem uit en Marin had steun tegen een boom gezocht, naar adem snakkend... Het ergste was nog, toen we met de boerenslede, waarin de stervende Virgil lag, de stad bereikten Een menschenmasca stond saamgescholen, zijn vrouw en kinderen jammerden wanho pig, terwijl hij hen nog met een laatsten glimlach trachtte te troosten. Juist was ik zoover met mijn herinnerin gen, toen Jorgu zacht fluisterde: „Hm... God vergeve 't hem!" „Wien?" „Marin Dorobantzu". Ik wilde inslapen, toen Jorgu opnieuw fluisterde: „God moge 't hem vergeven!" „Slaap je nog niet, vadertje Jorgu?" Inplaats van te antwoorden, boog Jorgu zich naar den koetsier heen en riep zacht, maar duidelijk: „Jonitza, Jonitza!" en toen hij geen antwoord kreeg, kroop hij dichter uaar mij toe en zeide: „Niemand anders zal het geheim verne men. Zweer mij, Victor, dat het bij je gebor gen blijft". „Dat zweer ik". „Luister dan Je weet, dat jij toen met Konstantin en Misu Paladi bij Alescu Popa den nacht doorbracht; Virgil en ik gingen naar Marin. Je kent ziin yrouw, is 't niet".?, ontwikkelruimte belet. Verder wordt verboden om acetyleentoestellen te ge bruiken, waarin het gas onder grooteren overdruk dan dien van 0.5 K.G. per vierk. M. kan voorkomen. Acetyleentoe stellen, waarin een grooteren overdruk wordt bereikt, moeten voorzien zijn van een goed werkenden manometer van zoodanige inrichting en afmeting, dat d/e druk niet hooger kan stijgen dan 0.5 K.G. per vierk. M. Verder wordt in gewijzigd art. 191 voorgeschreven, dat acetyleentoestellen moeten zijn opgesteld in de buitenlucht of buiten eenig .verklokaal in een uit sluitend voor het toestel of de toestellen bestemde goed geventileerde ruimte en op zoodanigen afstand van open vuur of ander dan voldoend geïsoleerd kunst licht, dat bij gasontsnapping geen ge vaar voor ontploffing kan ontstaan. Dit voorschrift geldt niet ten aanzien van verplaatsbare toestellen, die tijdelijk in een fabriek of werkplaats worden ge bruikt voor het autogeen snijden of las- schen van vast opgestelde of moeilijk verplaatsbare voorwerpen noch voor toestellen, waarvan de lading niet meer dan 1 K.G. carbid kan bedragen en waarvan het gas verbruikt wordt zonder toevoer van zuurstof (soldeer- en af- bran dapparaten) Ten slotte moet tusschen eiken snij- of laschbrander en een toestel of een lei ding, waarin zich een brandbaar gas b.vindt, een waterslot of een andere in richting zijn aangebracht, waardoor het terugslaan van een vlam en het binnen dringen van lucht en zuurstof in het toe stel of de gasleiding verhinderd wordt. Op elk waterslot of elke inrichting als bovenbedoeld, mag niet meer dan één snij- of één laschbrander zijn aangeslo ten. Indien meer dan één waterslot of zulk een inrichting op een gasleiding of toestel is aangesloten, moet elk water slot jf elke inrichting afzonderlijk van die leiding of het toestel kunnen worden afgesloten en die watersloten-inrichtin gen moeten gemakkelijk uit elkaar ge nomen en nagezien kunnen worden. Sport Motorsport. De N.R.Crt.-medewerker op automobiel en motorsportgebied schrij rt over de T.T. o.m. het volgende: Telken jare hebben de heeren te Assen een enormen arbeid te verzetten, een werk dat trouwens ieder jaar zwaarder wordt en om vangrijker. Telken jare neemt de belangstel ling toe en ieder jaar ook worden deelnemers en publiek veeleischender. Men is niet meer tevreden als de wegen van het circuit niet in een idealen toestand verkeeren, ën wanneer de accomodatie niet steeds weer wordt ver beterd. Zoo blijft er altijd voor de commissie nieuw werk over moeilijker werk ook, omdat men gaarne zoekt naar de mogelijkheid van een volmaakte organisatie. In alle opzichten kon men merken, dat de routine van een zesjarigen arbeid zich deed gelden en dat er nu niet veel meer was, dat niet op rolletjes liep. Dat bleek den talrijken bezoekers reeds bij het binnenkomen te As sen. Aan den ingang van de stad toch had zich Vrijdagnamiddag een leger van padvin ders opgesteld, dat, ijverig geholpen door de politie, iederen bezoeker aanhield om hulp aan te bieden bij de verzorging van logies. Met de hulp van de ingezetenen had men de beschikking^ gekregen over een groot aan tal bedden, zóó zelfs, dat er Vrijdags nog een duizendtal onbezet waren. Maar dat aan tal had men wel noodig, want in den loop van den avond meldden zich steeds maar weer nieuwe bezoekers aan, die gaarne on der dak kwamen. Men moet over zulk een zaak niet te licht denken. Want alleen door een uitmuntende regeling van de logieskwes- tie kan men ieder jaar meer belangstellenden trekken en dus de gebeurtenis aan belang rijkheid doen winnen. Nu mogen wij echter niet vergeten, dat de commissie in Assen ook in alle opzichten ieders medewerking heeft, zoowel in Assen als daarbuiten. De groote benzine-maatschappijen bijvoorbeeld, als*de Shell, A.P.C. en Texaco, beijveren zich steeds rneer om de T.T. te steunen. Zij zorgen er voor dat alle pomphouders langs de belang rijkste wegen naar Assen voldoende voorra den benzine hebben om aan de groote vraag naar brandstof en olie te kunnen voldoen. Zij „Zeker, een vrouw, waar we allen naar keken". „Je kent ook het huis van Marin. Wij la gen in het midden-vertrek tusschen twee lee- ge ruimten. Naast den stal was nog een ka mer, waar onze herbergiersfamilie woonde Ik was juist van plan om nog eens mijn pijp op te steken, toen Virgil plotseling opstond en wegliep. Hij riep Marin en zei hem, dat hij voor den volgenden morgen nog men- schen gebruiken kon en verzocht hem dit aan deze te gaan mede te deelen. Marin ging om de opdracht uit te voeren. Misschien was er een kwartier verstreken; Virgil was nog niet terug. Plotseling knarste het poortje en meteen trad Virgil het vertrek binnen, terwijl hij de deur op slot draaide Iemand probeerde die na hem te openen. Ik wilde Virgil vragen wat er gebeurd was, maar hij gebood mij te zwijgen. Daarop na men wij een gekleun waar en Virgil fluis terde: „Hij gaat haar vermoorden". „Ik ried wat er gebeurd was- en liep ijlings naar buiten. Ik hoorde Marin's heesche stem dreigen „Slet, die je bent, slet!" Ik klopte aan de deur. Hij opende en bij het schijnsel van de lamp zag ik zijn door woede en smart verwrongen gezicht. Toen hij mij zag herstelde hij zich en vroeg, wat ik wenschte. Ik vroeg of hij de opdracht had uit fevoerd, deed alsof ik weg wilde gaan, maar leef dicht bij de deur toeven. Binnenin was alles weer stil. Toen ging ik naar onze eigen kamer en zei tot Virgil: „Je moest je schamen! deze -man was steeds een ons toegewijde knecht cn togen wij ter jacht, dan liet hij dadelijk zijn werk in den steek en volgde ons als een trouwe hond En inplaats van dankbaar te zijn, heb jij schande gebracht over hem... Wat moest er van ié «rouw en kinderen worden als hij ie zorgen voor een speciale bewegwijzing van de wegen naar het circuit en niet te vergeten voor de belangrijke hulp aan de rijders tij. dens de races enz. Weer een anderen steun verleende ditmaal de N.V. Automobiles Ci. troën te Amsterdam door het beschikbaai stellen van een viertal zescylinder automobie len, waarmede de pers haar jaarlijksche rondrit over het circuit kon maken, teneinde een indruk te krijgen van de verbeteringen welke de wegen weer hadden ondergaan. De directeur van Citroën, de heer Van Mill uit Amsterdam, had zelf de leiding dezer expe- ditie, wel een bewijs, hoe ook in handelskrin- gen deze wedstrijden worden gewaardeerd. Het Roode Kruis was langs de voornaamste wegen bij Assen diligent door het inrichten van hulpposten, waardoor bij eventueele ver- keersongelukken, welke bij een zoo grooten stroom van automobilisten en motorrijders naar Assen niet kunnen uitblijven en dan ook niet uitgebleven zijn, zoo spoedig moge. lijk hulp te kunnen verleenen. De autoriteiten hadden den Asser nering doenden gelegenheid gegeven, hun winkels open te houden, zoo lang zij wildende bak kers mochten 's morgens vroeg reeds versch brood afleveren en de café's mochten, als zij zulks wenschten, den ganschen nacht open blijven, ten einde de laat- en vroegkomers in de gelegenheid te stellen, den honger te stillen en den dorst te lesschen. Zoo was er aller- wege hulp en medewerking. En zoo moest deze wedstrijddag ook wel in alle opzichten slagen. Wanneer wij echter opmerkingen zouden willen maken, dan kunnen dat slechts oipmer. kingen van ondergeschikten aard zijn. Wij hebben met vreugde de uitbreiding en verbe- tering der tribunes bij start en finish gezien, maar vragen ons toch nog altijd af, waarom de commissie zoo star blijft vasthouden aan de niet bijster gelukkige plaatsing van die tribunes. Zou het niet mogelijk zijn ze een nieter hooger te plaatsen? Daardoor zouden zij, die op deze tribunes gezeten zijn, onge twijfeld een veel beter uitzicht op de baan krijgen; het publiek zou daardoor dus ook veel meer overzicht en inzicht in den gang van zaken bij de races krijgen en zulks kan niet anders dan propagandistisch werken. Verder blijven er ook voor de pers nog al tijd enkele wenschen over, ondanks het feit, dat de heeren uit Assen steeds alle mogelijke moeite doen om het der koningin der aarde zoo gemakkelijk en prettig mogelijk te ma ken Een dier vrome wenschen dan is een kleine aparte tribune voor de pers, met ietwat gemakkelijker zitplaatsen en wat flinkere schrijfruimte. De pers is genoodzaakt om van 's morgens half tien tot des avonds half zes a zes uur steeds maar op dezelfde plaats te blijven zitten, te midden van het rumoer van het publiek op de tribunes, op smalle en harde, zelfs steeds harder lijkende banken, hetgeen een vermoeiende zaak is. Zelfs de overigens zeer op prijs gestelde aanbieding van lunchmandjes met de noodige eet- en drink- en rookwaren, is niet in staat om het verlagen naar een bet-er en vooral wat gerie felijker onderkomen te bevredigen Een andere zaak welke naar wij meenen meer tot de bevoegdheid der K. N M. V be hoort, is de vraag waarom de pers angst- vallig ieder verblijf om en nabij de pitch ver boden wordt. Daardoor ontneemt men den journalisten de gelegenheid om zich voor of na de races in verbinding te stellen met de rijders of hun helpers, kortom het contact te krijgen met de deelnemers, dat voor een goed* reportage nuttig er. noodig is. Wij hebben daarop reeds vroeger aangedrongen bij de commissie, welke echter dt K. N M V ver antwoordelijk stelt. Het wordt als zulks juist is en wij hebben geen reden om er aan te twijfelen toch heusch hoog tijd, dat de K. N. M. V. eens goed gaat inzien, dat een jour nalist niet uit pure nieuwsgierigheid of per soonlijke belangstelling gaarne die vrijheid van beweging verlangt, welke voor een goede verzorging van zitn vaak noodig is; en dus zeer zeker veeleer in aanmerking komt voor die vrijheid dan menigeen der talrijke offi cials, die men er met gewichtige armbanden en strikken en nog gewichtiger gezichten ziet rondloopen. Dat verbod is overigens in hevige tegenspraak met de zoo uitmuntend verzorgde regeling voor de verschaffing van berichten tijdens de races. Die persverzorging, waar voor de heer T. J. Nortier, de secretaris- penningmeester der K. N. M. V., met zijn staf van helpers en de heer Dorsten uit Rot terdam verantwoordelijk zijn, is zoo goed als iedere journalist het zich maar wenschen kan. had aangevallen, misschien vennoord? In een dergelijken toestand is een mensch niet meer toerekenbaar!" X0£n ik vroeg 's morgens erop uit trok, spande Marin zijn paard voor den wagen, alsof er niets was voorgevallen. Zijn vrouw zag ik niet meer... Je weet nog hoe we opgesteld waren. Jij, Konstantin en de anderen links, dan Misu en ik en iets verder Marin en de majoor. Hij had zijn plaats naast den hollen boom gekozen en lag plat op den grond. Had hij gestaan, dan was het schot mogelijk in de beenen en niet in de zijde gedrongen... Het everzwijn kwam eerst op mii aan, week toen naar links. Ik schoot alleen maar fatsoenshalve, want het zwijn wilde, tusschen Virgil en Ma rin door, ontwijken. En nu, zeg: heeft hij hem met opzet dood geschoten of niet? Toen ik zag, dat hij ge wond was en hoorde wie geschoten had, voelde ik een rilling langs mijn rug. Maar ik hervond mijn zelfbeheerschïng En toen ik de plaats nog eens van dichterbij bekeek, begon ik te twijfelen: het kon ook toeval zijn. Eén woord van mij en Marin zou levenslang veroordeeld ziin geweest, maar toen hij te gen de menschen uitriep: „Ik heb hem r.iel willen dooden" begreep ik, dat hij dit om mij zei omdat ik alléén wist wat er gebeurd was Ik dacht, dat Virgil het nog wel halen zou maar ook, toen hij ten slotte stierf en ik del jammer zijner vrouw en kinderen zag be sloot ik te zwijgen, want de goede God kan zulke dingen niet ongestraft laten, als inder daad iemand schuldig zou zijn... En zie je nu is Marin gestorven... „Je gelooft dus, vadertjf Jorgu „Ja maar zie je, het bewiis het bewijs hA ik niet vindt je wel?" vroeg hij eo we wersten beiden nadenkend. Waarschijnlijk was het reeds hoe! DaA want toen we in^lieppr., waren f>" kr» kels verstomd. De inzittende jongen verdronken. Zondagmiddag is onder Heteren een 19- Jarige jongen, die in den Rijn aan het roeien was, in aanraking gekomen met de kettingen van de pont bij het Drielsche veer, waardoor de boot omsloeg en de jongen verdronk. Boerderij afgebrand. Zonnewarmte oorzaak van brand. Twee personen omgekomen. Boerderij afgebrand. Auto in een greppel gereden; alle inzittenden gewond, twee zwaar. Het ongeluk bij Leeuwarden. Ook het tweede slachtoffer overleden. Het nut van richting-aanwijzen. Flauw gevallen achter het stuur. Onderstaande berichten werden reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen. Vechtpartijen te Bussum. J. en C. alhier. Niet alleen dient de Re dactie uw namen te weten, maar ook moet een stuk als het door U gezondene met de volle namen worden geteekend. Het Acetyleen-Beslult. Na de Drentsche T. T. races.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8