Allmaarsclie Courant FEUILLETON. Hun beider weg. Parilsche Brieven. Honderd twie en dertigste Jaargang. Woensdag 9 Juli Radio-hoekje DE ZENDTIJDVERDEELING. Indisch commentaar op de sluiting van de Phohi. Pi^ovincêaaB nieuws Ko. 159 1930. Donderdag 10 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A-V.R.O.- uitzending). 8.01—9.45 Gramofoonpl. 10.— 10.15Morgen\vijding. 10.30—12.— Concert door de Huiskapel van het Rembrandt- Theater te Amsterdam. 12.15—2.— Concert door A. V. R. O.-Kwintet. 2.-2.30 F de Mos: „Verzekerd zijn, gewekt en worden 2.30—3.30 Gramofoonpl. 3.30—4.— Con cert. Lion Contran, piano. Ben Meyer, viool. 4.-4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.30—5.— Ver- volg concert. 5.-6.- Orgelconcert door Wil lem Zonderland. K. Kuetenjcello 6.-7.15 Concert door A. V. R- O.Óctet. 7.15 7. Radio-Volksuniversiteit. Prof. Dr. 11. K. Kruyt: „Mensch en Natuurwet'. 8—'9.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw-Orkest. 9.30 11.—Concert door het Omroeporkest, loos Schleyer, sopraan. 10.Persber. Daarna: Vervolg concert. 11.12.Gramofoonpla- ten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 AU 8.159.30 K. R. O. Concert. 10.—1030 N C. R. V Zang door Dameskoortje. 10H0— 11.Ziekendienst. 11.3012.K. R. O Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.15 K_ K. O. Concert door K. R. O.-Trio. 1.15—2. K. R O. Gramofoonpl. 2.—2.45 N. C. R. V Gramofoonplaten. 2.453.45 N. C. R. V. Cursus Fraaie Handwerken. 4.-5.— N. C. R V Ziekenuurtje 5.6.30 N- C. R. V. Con cert door het „Hollandsch Harpkwartet" 6.30—6.40 N. C. R. V. Koersen. 6.40—7.50 N. C. R. V. Orgelconcert door Jac. Bonset. 7.40—7.55 N. C. R. V. Praatje door het Ned iTechnicüm te Arnhem. 7.558.N. C. R. V. Gramofoonpl. 8.11.N. C. R. V. Dr. O. Morel Jzn.: „De Inwendige Zending en haar pionier". Muzik. medewerking: C'hr. Gem. Koor „Sions Lofzang", Zangver. „Sursum Corda". Hr. G. ter Braake, orgel. 10.—10.10 Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. A. Tuck, sopraan. D. Shorrocks, viool. O. Tom- linson, piano. 1.2C Orgelspel door R. Foort. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst 4 05 Concert. A. Filipova, sopraan. A. Kiri- loff, bariton. 4 35 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 'Marktber. 7.Piano-recital door E. Isaacs. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „The Brass Bottle" van F. Anstey. 9.45 Nieuws berichten. 10.Berichten. 10.10 Lezing 10.25 Orkestconcert en soli. 10.5512 20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 3.50 Concert. 5.05 Piano recital. 8.20 Tooneeluitz. en solisten-concert. Brussel, 508-5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Trio-concert. 9.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Oostende. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —11.35 GramotV nplaten. 11.4012.20 Mu- ziekuitzending voor scholen. 12.30 Gramo foonpl. 1.252 50 Concert. Orkest en viool. 5.506.50 Solisten-concert. 8.25 Orkestcon cert en viool. Daama tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkest concert. 3.50—5 50 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkestconcert. 10.0510.30 Piano-recital door C. SchnedlerMeyer. 10.30—11.20 Orkestconcert. 11.20—12.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7 20 —7.50 Gramofoonpl. 10.50—12.20 Berich ten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20 4.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.50 B.50 Lezingen. 8.50 Dansmuziek. Daarna tot v2.50: Orkestconcert. De meeste Ned.-Indische bladen hebben ifiin of meer volledig de afscheidsrede van dr. Van Aalst ter gelegenheid van de laatste uit zending door de Phohi, opgenomen, met hier en daar slechts enkele woorden van bitter commentaar als uiting van teleurstelling. Het „Bat. Nieuwsblad" protesteerde 2 Juli j.1. opnieuw tegen „dit staaltje van partij geest uit ons Moederland". Het blad vraagt Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 12 Het spijt me, maar ze hebben hier al het volk, dat ze noodig hebben. Gisteren, toen het laatste hooi binnen was, hebben ze er zelfs vier afgedankt. Het is op het oogenblik juist een slappe tijd op het land. Dick raapte een steen op en wierp die woe dend met alle kracht tegen een hek. Dat scheen hem even op te luchten en hij begon te lachen. Maar beste kerel, waarom ga je niet naar Londen? vroeg Turnbull. Daar liggen honder den baantjes op je te wachten. Hm, jain Londenvooruit, ik zal naar Londen gaan en een van die honderden baantjes zien te krijgen. Tot ziens! Hij wendde zich af en ging den heuvel op. Daarboven kon hij beter zitten denken. Dagen achtereen ging hij daarheen, zwoegend in de gloeiende zonnehitte en liet zich daar boven in bat korte gras neervallen, om de zaak van alle kanten te bekijken. Hoe moest hij nu wel aan geld komen? Hij bekeek zichzelf critisch van alle kanten. Wat was hij voor iemand? Hm... flink, gezond en sterkkon dansen, roeien, eenvoudige instrumenten bespelen, een beetje zingen, golf en bridge spelen. Maar geen van die dingen had eenige handelswaarde. Ze waren veeleer schadelijk, omdat ze hem belet hadden, een beroep of ambacht te leeren. Was hij niet naar de universiteit geweest, dan zou hij nu misschien een paar honderd pond per jaar op .en kantoor verdienen, 'n Kantoorkruk! iiii zich af, of de verantwoordelijke personen In Nederland dan niet eens beseffen, dat men de Nederlanders op afgelegen eilanden een beter bestaan kan geven door hen het genot te laten van een radio-toestel ter ver strooiing. Het blad hoopt, dat er toch nog een oplossing gevonden moge worden, want besluit het blad, „wij kunnen de Phohi maar zéér moeilijk missen". De „Preangerbode" schrijft: „Wij kunnen slechts hopen, dat de Nederlandsche luiste raars in hun oppositie tegen de beslissing zullen slagen. Overigens heeft de pers zeer weinig over deze aangelegenheid geschreven, zeer waar schijnlijk omdat reeds, vóór de Phohi geslo ten werd, het voornemen tot deze sluiting bijna algemeen in de pers diep betreurd is, bij welke gelegenheid scherpe critiek wera uitgesproken over verdeeling van den zend tijd. ROMANTISCHE FEESTELIJK HEDEN. De viering van het eeuwfeest van het romantische wordt voortgezetEn inderdaad, waarom zou ze het heele jaar niet worden voortgezet, en nog lan ger zelfs Ditmaal waren er feestelijkheden ge organiseerd van officieel e zijde. En ter wijl één dier feestelijkheden werkelijk bewonderenswaardig geslaagd mag heeten en van een zeldzaam romantisch effekt was, kan dat van de andere min der veel minder gezegd worden. Verscheiden dagen van te voren reeds hadden do dagbladen het aangekondigd: de Notre-Dame kathedraal zou door een groot aantal sterke projectie-lampen heelemaal verlicht worden, zoowel van binnen als van buiten. Het is te begrij pen, dat die belofte met vreugde verno men werd door het Parijsche publiek, dat dol is op dergelijke schouwspelen. En op den vastgesteiden dag zag men dan ook zoodra de magazijnen, ateliers en fabrieken uitgingen, reeds stróómen menschen toevloeien naar het groote plein in de Cité, waar zich het beroemde grandiose kerkgebouw verheft, dat met "ooveel romantisch enthousiasme en fantasie door Victor Hugo verheerlijkt is. Uren van te voren stelde men zich op om een goed gezichtspunt te hebben. En toen tegen het vallen van den avond de projectielichten in werking werden ge steld, was niet alleen het plein, maar waren ook alle omliggende straten en Seine-kaden, en alle plaatsen waar van dichterbij of verderaf het grootsche sil houet van het gothische gebouw te zien was zwart van een begeerig toekij kende menigte. Maar het moet erkend worden, dat het schouwspel al die belangstelling dan ook volkomen waardig was. Toen uit de duisternis rondom de kathedraal zich plotseling vertoonde in een felle ver lichting, die alle bijzonderheden van haar gracieuze architectuur deed uitko men in een scherpe afwisseling van licht en donker, stond dat zoo vaak ge ziene en bewonderde monument daar ineens als een openbaring. Want zóó had men het nog nooit kun nen zien, zoo duidelijk in al zijn schoon heden apart en in de harmonieuse een heid van zijn geheel tegelijkertijd. Van overal stegen bewonderende, ver rukte kreten op. De Parijzenaars, die zóó gewend zijn aan hun monumenten, dat ze die nauwelijks meer opmerken, of er gewoonlijk toch maar weinig be langstelling meer voor hebben, voelden zich nu plotseling trotsch op hun prach tige kathedraal, en ze moesten hun ge voel luchten in opmerkingen en uitroe pen, waarin zooals dat nu eenmaal de manier der Parijzenaars is hun spon tane bewondering Land aan hand ging met hun spottenden geest. Kijk toch eens, Popaul, kijk die drakenkop daar eens, wat is die mooi, pr&chtig, hè?jammer alleen, dat hij een beetje al te erg op je schoonmoeder lijkt! Anderen stonden bij groepjes met elkaar de geschiedenis van de kathe draal op te halen, en praatten over de personen uit den roman van Victor Hugo. alsof het historische persoonlijk heden waren, die werkelijk bestaan haddenZe wezen elkaar precies de plaats aan, vanwaar Quasimodo en huiverde toen hij er aan dacht,,, en, ja.,, daar was hij nu te oud voor. Geen enkel kan toor kon een man van zijn leeftijd, en nog wel een universitair gevormd man, gebruiken. Als hij eens dienst nam? Dan was hij ten minste voor zeven jaar geborgen. Maar dan? Dan was hij nog even ver. Turnbull had het over Londen gehad, Hij zou nergens liever heengaan. Maar hoe zou hij daar in hemelsnaam moeten leven, zoolang hij op zoek was naar een baantje? Joyce won het in die dagen van hem bij het golfspel. Ze had er zelf een hekel aan, omdat ze wist dat het kwam omdat Dick zat te tob ben. Het beteekende ook, dat hij vroeg of laat weer aan Canada zou gaan denken. Ze trachtte toch een zoo vroolijk mogelijk gezicht te trek ken. Op een morgen kwam ze beneden en kon ze Dick nergens vinden. Ze liep den tuin, de schuur en den stal door. Geen Dick! Hij was toch niet naar de links gegaan zonder haar? Of misschien naar Risborough gaan fietsen? Nee., de fiets stond er en bovendien was het niets voor hem om weg te gaan, zonder haar te waarschuwen. Waar was hij dan toch ergens? Ze ging ten slotte naar de keuken. Heb je mijnheer Dick soms gezien? Nee, juffrouw, antwoordde de meid, na het ontbijt niet meer. Joyce dacht een oogenblik na en ging dan naar de deur van haar vaders studeerkamer. Geen enkel geluid. Het was erg vreemd en die ellendige brieven van den laatsten tijd hadden hem ook al zoo van streek gebracht. Eindelijk ging ze naar zijn kamer, waar ze hem heele maal niet verwachtte te zullen vinden. Het was doodstil daar binnen. Ze dorst bijna niet te kloppen en riep: Dick! Er kwam niet terstond iemand. Ze wist m Claude Frolle da terechtstelling van Esmeralda bijwoonden, en vanwaar Quasimode zijn ongelukkigen medemin naar van de kathedraal naar beneden deed storten. Op een gegeven oogenblik stond de Notre-Dame ineens weer in het duister, maar om onmiddellijk daarna met een nieuwe verlichting de geestdriftige be wondering der menigte te wekken. De kerk werd nu niet meer van buitenaf, vanaf het plein, verlicht, maar van bin nenuit. Het was alsof een onmetelijke brand er binnenin laaide, en of aan alle kanten de vlammen zóó door alle ope ningen, vensters en spleten naar buiten zouden uitbreken. Fantastisch, bijna mvstiek werd de indruk, toen plotseling alle licht geconcentreerd werd op het groote middenroset van kleurig glas mozaïek De groote donkere kathedraal daarom heen scheen iets onwezenlijks gewor den, een geheimzinnige verschijning, opgerezen uit een sfeer van droom en mysterie De tweede manifestatie ter eere van het eeuwfeest van het romantisme had plaats op de place des Vosges, vóór het Victor Hugo museum. Zoo de gebouwen, die rond dat plein staan, hun historisch karakter en hun eigenaardige schoonheid hebben het plantsoentje, dat het middengedeelte er van vormt is een van de minst interes sante van Parijs. Er is iets saais, iets kleinzielig-symetrisch in dat plant soentje, zonder iets, geen boom, geen struik, dat een beetje afwisseling brengt in die eentonigheiu. De Parijsche gemeenteraad wilde op j schitterende wijze hulde brengen aan de nagedaentenis van Victor Hugo, den grooten meester van het romantische tijdperk, en noodigde daarom de Comé- die Fran<;aise uit om op het plein zelf, tegenover het huis waar Victor Hugo gewoond heeft en dat tegenwoordig het „Victor Hugo Museum" is, een van diens tooneelwerken op te voeren. De voorbereidselen lieten niets te wenschen over; een groote, verhoogde tooneelestrade werd opgericht; de ach tergrond van arcaden werd gemaskeerd met rood fluweel en gouden franjewerk, alle toegangen tot het plein werden af gesloten, en vóór de estrade werd de ruimte gemeubeld met stoelen en ban ken de stoelen voor de belangrijkste, de banken voor de minder belangrijke geïnviteerde persoonlijkheden Maar om Victor Hugo's nagedachtenis te eeren had de Comédie Francaise een van diens meest ronkend hoogdra vend rhetorische stukken gekozen, vol melodramatisch-romantische toe standen, en wat nog erger is omdat het stuk zelf toch nog zijn schoonheden heeft ze had de voornaamste rollen van het stuk, jonge, vurige, hartstoch telijke rollen, opgedragen aan haar oudste, afgeleefdste en daarbij nog meest onnatuurlijk-spelende acteurs, zooals aan die verschrikkelijke Cécile Sorel, alias gravin de Ségur, die al jaren en jaren schijnt vergeten te zijn, hoe een menschel ijk wezen een eenvoudig en natuurlijk gebaar maakt, of een doodge woon woord uitspreekt. En dus zat midden op een gloeiend- zonnigen dag een talrijk publiek zonder eenige beschutting te braden en te sto ven op de hiërarchisch gerangschikte stoelen en banken, terwijl op het tooneel een stelletje ouwe sokken onder het aan nemen van „edele houdingen', zooals de klassieke tooneelspel-kunst die voor schrijft, op romantische wijze stonden te gebaren en te brullen om te trachten vurige jeugd-hartstochten uit te druk ken. In alle dingen is er natuurlijk een kwestie van smaak, en als u wilt, ook van gewoonte. Maar degenen, die in de dramatische kunst waarde hechten aan natuurlijkheid en frischheid, hebben ze ker zelden ooit een bespottelijker schouwspel te zien gekregen dan daar, waar in het volle zonlicht de artiesten (en vooral de figuranten) geschminkt waren alsof ze in een theater-zaal speel den beschenen door het electrische voet licht, en waar een oude comediante met ieder harer gebaren met ieder stemge luid ergernis wekte door het onechte, aanstellerige en conventioneele daar van. En vier duizend toeschouwers zaten onderwijl te puffen en te zuchten van de warmte, en probeerden ernstig te blij ven. (Kom, 't is toch de Comédie Fran- ijaise kom, 't is toch Cécile Sorel, de beroemde Cécile Sorel, gravin de Ségur, komaan 't is toch deeenen ze deden al wat ze konden om hun aan dacht erbij te houden, keken, transpi reerden, luisterden 't Is waar, af en toe schoot er toch hier en daar een lach omhoog. Want het Parijsche publiek is wel heel gewillig en goedig, maar toch ook tamelijk vrij gevochten van nature. En wanneer het door de warmte ineengeloopen blauw en eeel van een figuranten-gezicht plotse ling wat sterk in''t oog viel, dan won de Parijsche zin voor het komische en be lachelijke het toch even van de beste bedoelingen, van allen goeden wil en ernst En toen eindelijk het stuk uit was, toen de laatste pathetische „edele" kreet verklonken was o, wat een gevoel van verlichting kwam er toen over de me nigte, hoe klaarden de gezichten op, en met wat et gevoel van dankbaarh„ j bijna spoedde men zich heen om zich gauw wat te gaan verfrisschen en te restaureeren, en misschien zelfs om maar gauw de penibele uren te vergeten dat men had moeten luisteren naar hoogdravende phrases, had moeten kij ken naar „fraaie" '-ebaren en zooveel hevig-sublieme kreten had moeten aan Looren M. DE ROVANNO. Parijs, 29 Juni 1930. haar angst niet wat ze er van denken moest. Hij had misschien een ongeluk gekregen? Binnen! riep Dick. Hij riep het met een klank van vreugde in zijn stem. Kom toch binnen! riep Dick nogmaals. Ik ben heusch toonbaar! Met enkele stappen was hij bij de deur en deed die open. Ze stond er doodsbleek voor. Hij sloeg vlug zijn arm om haar heen en bracht haar naar een gemakkelijken stoel. Ze dronk wat water, dat hij haar gaf. Ikik... dacht, dat ik flauw viel..., stamelde ze. Die hitte, zie jèMaar nu is het weer beter, hoormaak je maar niet onge rust, DickMaar 't is ook heet vandaag, niet waar? Poes lag ook al opgerold in de schaduw van een boom. Hm ja nou je 't zegt, is 't ook wel heet, zei Dick. Voel je je nu heusch wat beter, meid? Ja, natuurlijk... Het was maar even! 't Is nu heelemaal over. Wat zie jij er vroolijk uit. Wat is er? Dick nam met een plechtig gebaar haar arm, bracht haar naar een tafeltje dat voor het raam stond. Hij wees op verschillende vellen dicht beschreven papier. Kijk maar eens! zei hij. Wat is dat?" Het begin van een kort verhaal. Zeg Joyce, met korte verhalen is een fortuin te verdienen en ik ga ze schrijven! O, Dick wat een prachtidee! Ben je be gonnen? Wat heb je geschrevenl Lees me eens voor. Dick deed een beetje zenuwachtig. Ochik ben bang, dat het je verveten zou. Zie je, ik heb nog pas een ruwe schets op- <t£Z£* HEILOO. Het Witte Kruis, afd. Heiloo, hield Dins dagavond een buitengewone algemeene ver gadering in „De Rustende Jager". De voor zitter, ds. D. Eilerts de Haan, opende en zei- de dat de leden eerder werden opgeroepen dan men gedacht had. De reden is niet aan genaam, doch spr. uitte de hoop dat het tot een goede oplossing komt. De secretaris heeft bedankt. Hij was ver toornd geworden omdat B. en W. geweigerd hadden toestemming te geven om op 1 Juli den Emmabloem te verkoopen. Die ontstem ming werd nog vergroot omdat aan anderen personen wel 'n soortgelijke vergunning was gegeven. Spr. betreurde het heengaan van den heer Jonker die veel werk heeft gedaan en een ijverig secretaris was. Ieder moet zelf weten waarom hij heen gaat. Het overige bestuur is daarom aangebleven. Nu er een vacature is meent het bestuur aan een reeds eerder geuitten wensch tegemoet te komen als het een katholiek aanbeveelt. Het is ech ter geen voordracht. De heer Van Diepen is bereid het secretariaat te vervullen als hij gekozen wordt, de leden zijn echter volko men vrij. De heer De Vroom stelde candidaat dr. Cohen. Spr. meende dat het goed was dat een medicus in het bestuur zitting had. Dr. Co- hen meende, dat het beter was dat de functie vervuld werd door iemand die er den tijd voor had. Het secretariaat vraagt veel werk. Gekozen werd de heer J. Th. van Diepen met 21 van de 24 stemmen. Daarna kwam aan de orde verkiezing 2 bestuursleden voor het badhuis. Hiervoor werd een dubbel tweetal voorgedragen. De voorzitter zeide dat de pas benoemde secre taris candidaat werd gesteld, omdat de wen- schelijkheid was geuit om contact te hebben met bestuur en badhuis. De voordrachten luidde: vac. Balk: 1. J. H. Dumans, 2. A. N. K. Hopman; vac. Jon ker: 1. J. Th. van Diepen, 2. H. Keesman. De heer Balk zeide dat hij had bedankt omdat hij te weinig tijd had; als hij een be stuursfunctie vervulde wilde hij zich geheel geven, om deze reden meende spr. dat het beter was dat er een ander voor hem in de plaats kwam. Gekozen werden de heeren Dumans en Van Diepen, beide met 15 stemmen. De voorzitter zeide, dat een lid van het bestuur door het gemeentebestuur wordt be noemd. Spr. meende, dat dit spoedig zijn be slag zal krijgen. Bij de rondvraag vroeg een der leden of er voor een familielid van hem, nu elders woon achtig, die straks hier in pension komt en wel op medisch advies dezelfde rechten gel den. Bedoelde persoon was elders lid. Uit de bespreking bleek dat bedoeld lid een patiënt is die van een lighal gebruik moet maken. De voorzitter zeide, dat de leden dezelfde rechten hebben als zij van elders hier komen, in dit geval was het geen vestiging. Dit geval Malle jongen! Als je bang bent het voor te lezen, laat dan maar eens kijken! Ze nam de papieren op en ging in een leun stoel zitten. Dick verzette er zich niet tegen, maar zijn ooren werden erg rood, terwijl hij toekeek hoe ze zijn eersteling doorlas. Zie jehet is bijna het eenige waarvoor je niet te veel kapitaal noodig hebt. Al wat je noodig hebt is papier en inkt en een stoel heel houshoudelijke artikelenen in een om mezien rolt het geld naar binnen! Doodgemak kelijk! Maar dan zul je toch wat fatsoenlijker en duidelijker mogen leeren schrijven, Dick, meen de Joyce. Dick staarde haar vreeselijk nuchter aan. Groote hemel, dat is waar ookdat had ik vergeten! zei hij. Joyce stikte bijna van het lachen, maar Dick keek somber voor zicht uit. Wat komt mijn schrift er op aan? Alles moet toch eerst getypt worden, als een uitgever het zal nemen. Dat was een heele slag. Ze keken elkander verbluft en ontmoedigd aan. Alweer dat geld! zei Dick zou er wel één enkel ding op de wereld zijn, dat je zonder dat vervloekte geld kunt doen? Hoe zou ik daarmee aan moeten? Een heel bezwaar, meende Joyce. Wat zou zoo'n machine wel kosten? Daar heb ik geen idee van, maar duur is 't zeker! zei Dick wanhopig. Wat geeft het me of ik al schrijf, als ik de zaak niet getypt kan krijgen? Alweer een loopbaan naar de maan. Ik kan net zoo goed uitkijken naar een baantje als straatveger. Hij liep met een gesmoorde verwenschintf zal met de afdeeling besproken worden en onderzocht. De heer Langendijk vroeg of het juist was, dat de Stichting badhuis aandeelen a 5 pCt. uitgaf en of dit mocht. De voorzitter meende dat de commissie zich had vergist. De bedoe ling zal obligatiën zijn a 5 pCt. De heer Van Gemeren zeide, dat het aandeelen waren, doch aandeelen in de geldleening, geen aan deelen in het badhuis. Als er een eventueel tekort was zouden de aandeelen toch 5 pCt. rente geven. Deze vorm was gekozen in over leg met notaris De Lange. De heer Balk bevestigde de verklaring. De heer Langedijk bestreed die opvatting. Ook de heer Hopman zeide, dat men wel de gelijk meende dat men met aandeelen van het badhuis te doen had. De voorzitter sloot dc discussie. Men had een verklaring van een deskundige. Daarna sluiting. WINKEL. Tot boekhouder bij de Coöp. broodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" al hier, is benoemd de heer R. Korver, thans controleur bij de Coöp. Zuivelfabriek „West- Friesland". URSEM. In de dezer dagen gehouden raadsverga dering werden verschillende stukken voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. cm een post op de begrooting te brengen van 500, voor het aanstellen van een ambtenaar ter secretarie kon in de oogen van den Raad geen genade vinden. Niet tegenstaande men overtuigd was, dat hulp noodzakelijk was. Wel werd de post schrijf loon verhoogd met 200, doch voor een tij delijke hulp. Een voorstel van het college om een crediet tot aanschaffing van een motor brandspuit bleek luxe te zijn. De R.K. fractie achtte de tegenwoordige handspuit voldoen de, al was men overtuigd, dat bij een brand moeilijk het vereischte aantal manschappen te zullen vinden om de spuit te bedienen. Toen aan de orde was een bespreking over aanschaffing meubilair eri verbouwing van de school, stelde de heer Genefaas als voor zitter van de fractie voor een commissie te benoemen die deze aangelegenheid zou on derzoeken en in de commissie te benoemen een der wethouders. Weth. de Jong wenschte geen zitting te nemen in de commissie en betoogde uitvoerig hoe dit punt op de agenda was gekomen eu de Inspecteur van het Lager Onderwijs de wensclielijkheid had bepleit van verbouwing der school en vernieuwing van de banken. De voorzitter was van meening, dat er in het college van B. en W. weinig vertrouwen werd gesteld, doch als de commissie deze zaak gaarne zelf wilde onderzoek, had spr. geen bezwaar. Spr. kon zich best indenken, dat de wethouders liever geen deel van de commissie wilde uitmaken, doch wellicht de heer Broertjes, die eveneens voor de eer be dankte. De beide hooistekers G. Vet en K. Peereboom werden herbenoemd en op hun verzoek om jaarwedde-verhooging werd af wijzend beschikt. Aan den heer Jb. Ruyter te Schermerhorn werd ongeveer 5Ü0 M2. grond verkocht voor den prijs van 900. Op de aanbieding van makelaar van Diepen uit Alkmaar om eenige jjerceelen grasland in de Schermer bij te koo- pen, werd afwijzend beschikt. Op het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van een woning bewoond door D. Sneekes in eigendom toebe- hoorende aan C. Kramer Glijnis te Stompe- toren werd eerst door de fractie afwijzend be- list, doch later na toelichting van den voor zitter, werd het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Op het adres van den heer Datema te Oterleek om een voorschot krach tens de landarbeidswet werd gunstig be schikt. Tevens werd hem een perceel grond verkocht gelegen in de Schermer en werd be sloten aan het Rijk een voorschot ingevolge de landarbeiderswet aan te vragen. Door het raadslid Veldboer waren twee schriftelijke vragen ingediend, n l.: Wanneer en in v/elke raadsvergadering gehouden na 1 Jan. 1930 is voldaan aan het bepaalde bij artikel 233 en het vermenigvuldigcijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting vastge steld? 2. Hoe groot is het bedrag van het be lastbaar inkomen over het jaar 1928? De voorzitter deelde wat vraag 2 betrof het bedrag mede, dat bij de inspectie bekend stond als het belastbaar inkomen. Wat de andere vraag betrof, deelde de voorziter mede, dat er geen plaatselijke be lasting is ingevoerd, gewijzigd of afge schaft en er dus niets te besluiten valt. Bij de behandeling van de begrooting was de fractie tegen verlaging van belasting en moest het heffingspercentage van 3.6 ge handhaafd blijven. op en scheurde ze woest doormidden. Joyce sprong op hem toe. Gek, die je bent! Nu moet je alles weer overschrijven. Dick schudde haar zwijgend van zich af en scheurde ze met opzet nog eens door. Joyce begon te lachen. Heb ik niet ge zegd, dat het vandaag snikheet is? We krijgen nog storm binnenkort! Dick was op het punt los te barsten. Als je m'n broer was, dan zou ik je op je gezicht slaan! Hou in hemelsnaam je mond dicht. Maar omdat ik nu eenmaal maar een meis je ben, gaat dat niet en zul je dus wel moeten luisteren. Ik weet hoe je dat werk voor nietf getypt kunt krijgen. Dick gromde. Joyce lette er niet op. We zullen een machine huren en ik zal voor je tikken. En de opbrengst van je eerste verhaal zal ruimschoots genoeg zijn voor maanden huur. Maar je kunt niet typen! zei Dick. Ik niet? zei Joyce. Jij weet immers ook niet of je kunt schrijven, maar je waagt toch een kansje, niet waar? Nou dan, iedere idioot kan allicht letters op een toetsenbord opzoeken en als ik binnen een uur niet langzaam tikken kan, dan ben ik nog grooter zot dan jij. Dick stond een minuut lang roerloos. Hij staarde onafgebroken uit het venster. Dan keer- dehij zich om en keek naar het ding, dat „maai een meisje" was. Groote goedheid! Jij hebt het bij het rech te eind Maar dan zul je ook de helft hebben van wat het opbrengt! (Wordt vervolgd),. L

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5