DAGBLAD YQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een goed rapport is een KODAK waard! Buitenland De mijnramp in Silezië. Fotohandel fa. v. d. Horst, Langestraat 21. Binnenland Mo. 161 VRIJDAG 11 JULI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. moeilijkheden voor de engelsche regeering. De regeering MacDonald aan een .nederlaag ontsnapt. Het amendement der liberalen verworpen. De regeering van MacDonald beleeft de laatste dagen veel moeilijkheden, en als ge volg daarvan kan men elk oogenblik een cri sis, verwachten met natuurlijk nieuwe verkie zingen. Dat de regeering nog „leeft" heeft zij te danken aan de liberalen, die gisteren bij een stemming den doorslag gaven. Men weet, dat gisteren bij de voortgezette behandeling van de debatten over het finan- cieele programma der regeering, een amende ment zou worden ingediend door de libera len; in dat amendement zou bepaald worden, dat handelsorganen van belasting op de door hen gemaakte winsten zouden worden vrijgesteld voor uitbreiding van het bedrijf zou worden gebruikt. De leider der labourfractie in het lager huis verklaarde, dat het aannemen van dit amendement den vat van het kabinet zou be teekenen. Gisteren is dat amendement inderdaad be handeld. In de toelichting zeide Lloyd George, aldus de N. R. Ct., dat het ge schrijf in de bladen over een mogelijke regeeringscrisis, bij eventueele aanneming van dit amendement, onverantwoordelijk po litiek spel was. De liberalen dachten er niet aan door dit of door een ander amendement een crisis uit te lokken. Het was eenvoudig een der middelen, die de liberalen toegepast wilden zien om de Engelsche nijverheid beter op de been te helpen en dus indirect de werk loosheid te bestrijden, die nog steeds bleef toenemen. Nog voor den winter zou het cijfer van 2 miljoen werkloozen bereikt worden en daarmee zou het land dan de moeilijkste en zwaarste winter in economisch opzicht moe ien ingaan, sinds de zwartste dagen midden in den oorlog. Minister Snowden zeide, dat hij het amen dement niet kon aanvaarden, omdat het ad ministratief tot een verschrikkelijke chaos zou lijden en alle controle onmogelijk zou zijn. Reserveering van winsten voor aanschaffing waarvan de eene fabriek veel meer zou kun nen profiteeren dan de andere en ten slotte geloofde de minister niet, dat het tot het door den inleider geschetste gevolg zou leiden. Reserveering van winste nvoor aanschaffing van nieuwe machines was een zoo algemeen erkend beginsel van goede bedrijfspolitiek, dat daarvoor geen bijzondere gunsten of voordeelen mochten gegeven worden. Winston Churchill zeide, dat de conserva tieven het amendement zouden steunen, om dat zij er wel voordeel voor handel en in dustrie van verwachtten en de tegenwerpin gen van den minister z.i. alleen voortsproten uit Snowdens bekende halsstarrigheid. Spr. verwachtte volstrekt geen ernstige admini stratieve bezwaren, want firma's die voor deze vrijstelling in aanmerking zouden ko men, konden balansen overleggen die door de regeeringsaccountants gemakkelijk te con troleeren zouden zijn. Onder groote spanning werd toen tot de stemming overgegaan en het amendement bleek verworpen te zijn met 278 tegen 276 stemmen. Tegen stemden 270 leden der arbeiders partij, benevens 4 liberalen en 4 onafhankelij- ken; de aanwezige 250 conservatieven stem den allen voor, maar van de liberalen stem den slechts 26 voor en 12 anderen stemden blanco. De uitslag werd met hoongelach door de cbnservatieven ontvangen. Door een ongekend kleine meerderheid van 6lechts drie stemmen werd zoo de arbeiders- regeering gered. En hoe?! Als de vier libe ralen hun eigen partij gesteund hadden met dit amendement, dan was de val van Mac Donald een feit geweest. Men kan dus ge voegelijk aannemen, dat het de liberalen ge weest zijn, die de arbeidersregeering gered hebben. Intusschen blijkt meer en meer, dat de ar beidersregeering haar langsten tijd gezeten heeft. Als de tusschentijdsche verkiezing eens ongelukkig voor haar mocht uitloopen, dan is haar meerderheid in het Lagerhuis ver dwenen. En nieuwe verkiezingen zullen dan moeten uitmaken wie MacDonald zal opvol gen. WORDT EGYPTE EEN REPUBLIEK? De Voorwaarts verneemt uit Kairo, dat van goed ingelichte zijde wordt meegedeeld, dat de Wafelpartij voornemens is, de door koning Foead gevormde regeering tot aftreden te dwingen en voornemens is op 21 Juli a.s. de Egyptische republiek uit te roepen. Talrijke officieren zouden zich reeds voor de plannen van de Wafd hebben uitgesproken, terwijl besprekingen met het officierscorps en met verschillende andere groepen uit het leger non caande ziio. j Thans 92 dooden geborgen. In den loop van gisterenmorgen is men er in geslaagd nog elf lijken van mijnwerkers te bergen. Naar thans is komen vast te staan, heb ben zich bij het uitstroomen van het kool zuurgas niet 193, doch 211 mijnwerkers in de schacht bevonden. Het totaal aantal der lijken, dat geborgen is, bedraagt 92, dat der nog ingesloten werklieden 70. In den loop van gisterenmiddag is men er eindelijk in geslaagd een deur te openen, waarachter 5 dooden gevonden werden. Bi] een nieuwe poging konden nog 6 dooden ge vonden worden. Hoewel er reeds eenige vor deringen gemaakt zijn, kan men voor het oogenblik met het oog op het mijngas, dat nog steeds uitstroomt, niet verder naar bin nen dringen. De opperpresident van Neder-Silezië is gistermiddag op de plaats des onheils aan gekomen. Nog hoop op redding? Officieel wordt medegedeeld, dat het nog niet absoluut vast staat, dat de in de Kurt- schacht ingesloten mijnwerkers verloren zijn. Er bestaat nog een geringe hoop, dat de ïn- geslotenen gered zullen worden. In de officieel verklaring wordt verder ge zegd, dat het ongeluk een zeer bijzonder ge val was. In geheel Duitschland bestaan slechts vier mijnen, waarin koolzuurgas voorkomt. Men had als zeker aangenomen, dat door de getroffen veiligheidsmaatregelen alle gevaar voorkomen zou zijn. In de Wenzeslaus-mijn zijn gedurende het jaar 1929 35 maal koolzuurgasuitbarstingen voorgekomen, zonder dat zich daarbij ooit eenig ongeval heeft voorgedaan. De bergingwerkzaamheden in de schacht. Nadat de lijken der slachtoffers van het mijnongeluk door het parket zullen zijn vrij gegeven, zal Zaterdagmorgen een rouw dienst plaats hebben. De opruimingswerkzaamheden maken thans goeden voortgang en men hoopt nog in den loop van gisteravond tot 11 uur de laatste dooden te kunnen bergen. De nog niet geborgen mijnwerkers zijn met een bijna anderhalven meter hooge laag koolstof bedekt. De werkzaamheden schieten dientengevolge zeer snel op. Een der 49 geredde mijnwerkers, die zich in het ziekenhuis bevindt, een zekere Franke, die slechts licht gewond is, bevond zich in de schacht, waar het ongeluk heeft plaats ge had. Hij zal misschien nadere bijzonder heden kunnen mededeelen. Op het' oogenblik is de man evenwel nog te veel overstuur. Herdenking in rijksdag en rijksraad. In de gistermiddag gehouden zitting van den rijksdag herdacht de voorzitter Löbe in een rede de noodlottige ramp van Hausdorf. Hij wees op de absolute noodzakelijkheid een minutieus onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Hij verdacht de slachtoffers en gaf de verzekering, dat hun nagelaten betrekkin gen uit openbare middelen ondersteuning ten aeel zal vallen. Dienaangaande zijn reeds door sociaal democraten en communisten voorstellen ge daan, die op de agenda van heden worden geplaatst. Ook in den rijksraad herdacht de voorzitter Woensdag de slachtoffers der mijnramp. Voorstel der regeeringspartijen. De regeeringspartijen hebben in den Rijks dag het volgende voorstel ingediend: In verband met de mijnramp in de Wen- zeslaus-mijn bij Hausdorf verzoeken wij de regeering: lo. met den grootst mogelijken spoed de oorzaak van het ongeluk vast te stellen; 2o. alle gewenschte maatregelen te nemen om rampen van dezen aard te voorkomen; 3o. voor voldoende ondersteuning der ach tergebleven betrekkingen der slachtoffers 'zorg te dragen. Deelneming van den Saksischen landdag. Aan het einde der eerste zitting van den nieuwen Saksischen landdag, heeft de nieuw- gekozen president, Weckel, eenige woorden van deelneming aan de slachtoffers van het mijnongeluk in Silezië en hun nagelaten be trekkingen gewijd. De organisatie der hulpverleening. De hulpverleening bij mijnrampen in het district Waldenburg is naar wij aan een Wolffbericht ontkenen verleden jaar volko men gereorganiseerd. Er bestaat een reddingsdienst, die met speciale auto's is uitgerust "n die als voor beeldig wordt beschouwd. Ingeval van een telefonische oproeping komt niet alleen de dienst van het betrokken gebied in actie, maar ook die der omliggende mijnen. Dit geschied de ook op de Wenzeslausmijn: er waren meer personen voor de redding beschikbaar, dan er te werk konden worden gesteld. Dezer dagen zal worden beslist of de mijn zal worden stilgelegd, mèt wellicht twee of drie andere mijnen in de buurt, die het meest gevaar loopen door gasontploffingen te wor den geteisterd. Daarbij moet rekening wor den gehouden met het feit, dat het mijn- district Waldenburg een der armste gebieden van Duitschland is en er weinig kans bestaat de door stopzetting werkloos wordende ar beiders op andere wijze aan werk te helpen. Omtrent het gevaar voor ontploffingen wordt nog gemeld, dat dit in de Wenzeslaus mijn den laatsten tijd is toegenomen. In 1929 hadden 36 uitbarstingen plaats, waar bij echter geen menschenlevens verloren gin gen. Men meende reeds, dat de genomen veiligheidsmaatregelen volkomen afdoende waren. Op de bedreigde plaatsen bracht men het gas, dat er zich verzamelde, langs elec- triscfien weg tot ontploffing, voordat de ar beiders zich er heen begaven. Tot dusver werd bij elke uitbarsting onge veer 1000 ton kolen losgemaakt, maar men vermoedt, dat ditmaal eenige malen deze hoeveelheid is weggeslingerd. Behalve door verstikking zijn de arbeiders door deze mas sa's steenkool gedood. Een telegram van het I.V.V. Het congres van het I.V.V. te Stockholm bijeen, besloot naar aanleiding van de catastrofe te Neurode een telegram van deel neming te zenden aan den Duitschen Mijn- werkersbond. Het ergste mijnongeluk sedert 1908. De directie van den Wenzeslaus-mijn geeft thans getallen over de dooden en veronge lukten, welke getallen definitief zullen zijn. Volgens deze laatste opgaven werken in den geheel en schacht 224 man. Niet in gevaar hebben hiervan 14 man verkeerd, zoodat in totaal 210 man in het gevaarlijke gebied aan het werk waren. Hiervan zijn 10 man levend gered, die zich onmiddellijk huiswaarts kon den begeven. 19 man zijn gewond naar het ziekenhuis overgebracht, zoodat in totaal 59 man gered werden. 151 mijnwerkers zijn om gekomen. Tegen 20 uur is wéér een reddingsafdee- ling van 20 man de schacht binnengegaan; daar de gassen thans niet meer uitstroomen, konden zij zonder gasmasker gaan. Het op- ruimingswerk blijkt zeer moeilijk te zijn. Men is er nog niet in geslaagd tot den aanvang van het ongeluk door te dringen. Dit blijkt het ergste mijnongeluk te zijn, dat in Duitschland sedert 1908 heeft plaats gehad. Fransche deelneming met den ramp. De Fransche bladen geven lange versla gen van de mijnramp te Hausdorf in Silezië, welke ook in Frankrijk groote ontroering heeft gewekt en getuigen van diep meeleven met deze tragische ramp. De Fransche minister van openbare wer ken heeft in een telegram aan de Duitsche rijksregeering uitdrukking gegeven aan de deelneming en het leedwezen van de Fran sche regeering. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Zetel van Noord Norfolk voor Labour behouden. Bij de Woensdag gehouden tusschentijd sche verkiezing voor Noord-Norfolk, noodig geworden door de verheffing tot pair van het zittende Labourlid Noel Buxton is, naar V.D. meldt, diens echtgenoote, lady Noel Buxton (eveneens Labour) met 14.821 stem men gekozen. Haar tegencandidaat, de con servatief Cook, een voorstander van rijksvrij handel, die krachtig gesteund werd door lord Beaverbrook, kreeg 14.642 stemmen. Labour had dus een meerderheid van slechts 179 stemmen. Bij de algemeene verkiezing van verleden jaar had Buxton 14.544 stemmen gekregen, Cook 12.661, terwijl de liberale candidaat mrs. Hoffman 3403 stemmen had behaald. Ditmaal was er geen liberaal candidaat ge steld. Een liberale persstem. Naar het Hbld. verneemt, zijn beide par tijen, betrokken bij de verkiezing in Norfolk, zeer tevreden over het resultaat: de Arbei derspartij, omdat Lady Noel Buxton den ze tel, opengevallen door het in den adelstand verheffen van haar man, heeft weten te be zetten; de Conservatieven, inzonderheid de fractie-Beaverbrook opdat hun candidaat thans 14.642 stemmen heeft gekregen tegen 12.661 bij de jongste algemeene verkiezin gen. Intusschen zegt de „Star" terecht, dat deze nederlaag van de voorstanders van voedselbelasting in een plattelandsch kies district, waar propaganda daarvoor het beste ingang had kunnen vinden, een leelijke klap is voor de protectionisten. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE VERHOUDING. Pertinax aan het woord. De mededeelingen, welke minister Briand gisteren in de Kamercommissie voor buiten- landsche zaken gedaan heeft, hebben in de Fransche pers groote belangstelling gewekt, aangezien men met zekerheid gelooft, er uit te kunnen afleiden, dat de Fransch-Italiaan- sche besprekingen binnen korten tijd weer hervat zullen worden voor zoover zulks nog niet reeds weer is geschied. Groote aandacht wijdt men aan Briands verklaring, dat tot Dec. a.s. in Frankrijk geen nieuwe oorlogs schepen op stapel zullen worden gezet. De rechtsche pers schreef, dat in deze verkla ring een concessie moet worden gezien aan Wij étaleeren de nieuwste modellen in kleuren voor Dames. den eisch van vlootpariteit van Mussolini en keert zich daarom scherp tegen Briand. Pertinax vraagt in de Echo de Paris, of Briands woorden misschien moeten beteeke nen, dat Frankrijk aan de Itatiaansche eischen heeft toegegeven. Wanneer men van Italiaansche zijde pogingen doet tot intimi- tatie en steeds weer den nadruk er op legt, dat zonder pariteit der vloten aan ontwape ning niet te denken valt, waardoor Duitsch land weer de vrijheid zou krijgen om naar eigen goeddunken zijn leger te gaan organi- seeren, dan kan men daar tegenover stellen, dat Duitschland op den duur toch vroeger of later deze vrijheid herkrijgt. Pertinax eindigt zijn beschouwing met de conclusie te trekken, dat Italië meer dan ooit gebonden is door zijn verdrag met Hongarije en zijn beloften aan Duitschland. EEN GROOT BIOSCOOPTHEATER IN AMERIKA. De groote filmonderneming Paramount zal in New York een nieuw groot bioscoop theater bouwen, dat gevestigd zal worden in een nieuw te bouwen wolkenkrabber, die 72 étages hoog zal worden. Het nieuwe theater wordt het grootste ter wereld en zal 6000 personen kunnert bevat ten. WEDER EEN MHNONTPLOFFING IN DUITSCHLAND. In de mijn Paul I te Lückenau heeft een hevige explosie plaats gehad. Twee werklie den bekwamen doodelijk letsel, twee werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en drie anderen bekwamen lichte kwetsuren. DE HITTEGOLF TE CHICAGO. Naar uit Chicago gemeld wordt zijn er sedert Zondag tengevolge van de hittegolf, die thans het Noorden van de Vereenigde Staten teistert, in totaal 27 personen bezwe ken. Uit vele steden worden temperaturen van wel 39 graden gesneld. CHOLERA-EPIDEMIE OP DE PHILIPPIJNEN. 500 dooden. Op de Philippijnen-eilanden Cebu en Ban- tayen is een hevige chol era-epidemie uitge broken. Tot dusverre zijn er reeds 500 geval len met doodelijke afloop bekend geworden De autoriteiten hebben omvangrijke tegen maatregelen getroffen, teneinde verdere-uit breiding tegen te gaan. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. Stijging van het aantal stakers. Het aantal stakers in de steenkolenmijnen van de Borinage is weer gestegen. Het be draagt thans van zeven tot elf duizend. Dertigduizend stakers in de Borinage. De staking in de steenkolenmijnen van de Borinage heeft zich gisteravond na het wis selen der ploegen opnieuw uitgebreid. De staking omvat thans in totaal 30.000 mijn werkers in de Borinage. DE AARDBEVING IN SPANJE. Het totaal aantal gebouwen, dat tengevol ge van de aardbeving van Zaterdag j.1. be schadigd werd, bedraagt 250. De muren van het paleis der hertogen van Medinaceli zijn gescheurd, het dak van het hospitaal is in gestort, terwijl het klooster van St. Clara en het geboortehuis van Gonzalo de Cordoba instortte. Het aantal ingestorte gebouwen bedraagt 60. Dank zij het feit, dat men het geluid der onderaardsche rommelingen reeds lang van te voren had gehoord, is een nog grooter ramp voorkomen, daar de bewoners gelegenheid hebben gehad zich tijdig in vei ligheid te brengen. EEN AUTOBOTSING BIJ MADRID, DIE NAVOLGING VOND. Bij het aanbreken van den dag reed giste ren een vrachtauto in de richting van Ma drid. Van tegenovergestelde richting kwam een andere vrachtauto, beide voertuigen bots ten tegen elkaar, met het gevoig, dat de twee chauffeurs licht gewond werden. Een hevige twist ontstond. Op dit oogenblik naderde een derde auto, waarvan de chauffeur trachtte de beide vechtenden te kalmeeren, toen een vier de auto met volle vaart op het drietal inreed en in botsing kwam met den wagen van den kalmeerenden chauffeur. De laatst gearri veerde chauffeur werd ernstig gewond, ter wijl de overige drie eenige lichte verwondin gen bekwamen. Nauwelijks was men dezen schrik weer eenigszins te boven en trachtte men zoo goed en zoo kwaad als het ging de wonden te verbinden, toen in geweldigen vaart een vijfde auto naderde, die met zoo'n kracht tegen de vier andere opbotste, dat hij in bsatid vloog. Het vuur deelde zich aan een TELEFONEEREN MET SCHEPEN. Het houden van telefonische gesprekken tusschen den vasten wal en zich in volle zee bevindende schepen is nu ook al niets nieuws meer, al is deze radio-telefonische communi catie nog voor veel verbetering en uitbrei ding vatbaar. Ook in Indië worden op dit gebied proeven genomen: reeds werd telefonisch gesproken door het zich toen acht mijlen uit de kust be vindende kapal poetih „Sirius" mèt verschil lende personen aan land. Een mooi resultaat! Doch weet men wat eigenlijk het begin was van -dit geval Het begin was het telefoneeren met te Tandjong Priok aan de kade gemeerde sche pen. Dat was tien, vijftien jaren geleden iets heel bijzonders; elk te Priok aan de kade lig gend schip kreeg onmiddellijk na aankomst een telefoon-toestel aan boord met bijbehoo- rende installatie, zoodat de officieren steeds met Weltevreden en elders konden telefonee ren en iedereen aan boord telefonisch kon worden opgeroepen. Daarmede was Ned. Indië de geheele we reld vooruit: Tandjong Priok was de eenige haven, waar die mogelijkheid bestond. En nu zijn wij ook ginds al weer zooveel verder MEISJE DOOR TREIN GEGREPEN. Een 12-jarig meisje van de familie Ver hoeven te Geldrop was gister tusschen de neergelaten afsluithekken der spoorbaan ge kropen, juist op het oogenblik dat twee treinen, een goederen- en een personentrein uit de richting Weert, passeerden. Het meisje liep achter den goederentrein om en werd door den personentrein gegrepen en op slag gedood. DE ZETEL' VAN HET I. V. V. VAN AMSTERDAM NAAR BERLIJN. Gistermiddag werd op het te Stockholm ge houden congres van het I. V. V. met 55 tegen 30 stemmen besloten den zetel van het 1. V. V van Amsterdam naar Berlijn te verplaatsen. DE WERKVERSCHAFFING TE BEILEN. Gisteren arriveerde te Beilen een auto met acht communisten uit Amsterdam, die tracht ten zich in verbinding te stellen met de te werk gestelde Amsterdammers bij de werk verschaffing te Beilen, meldt het bureau V. D. De burgemeester van Beilen, de heer J. C. Manssen, bijgestaan door de politie, wist echter te beletten dat de communisten met de tewerkgestelden in contact kwamen. Gis- termiddag waren de Amsterdamsche bezoe kers daarin dan ook nog niet geslaagd. BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN MINISTERRAAD. Het Hbld, meldt: Naar wij vernemen is tegen heden namid dag de ministerraad in buitengewone zitting bijeen geroepen op telegrafisch verzoek van de koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblik in Noorwe gen verblijft. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zal deze zit ting niet kunnen bijwonen, omdat hij de vori ge week naar het buitenland is vertrokken; naar wij zeker mocnen te weten toeft de mi nister thans in Scandinavië. Ook de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg is, vrij onverwacht, naar het bui tenland vertrokken. Naar ons ter oore kwam bevindt ook hij zich waarschijnlijk in Scandi- navië. Men seint ons nader uit 's-Gravenhage Van de meest bevoegde zijde vernemen wij, dat het bericht als zou tegen hedenmiddag de ministerraad in buitengewone zitting bij eengeroepen worden op telegrafisch verzoek van H.M. de koningin, van allen grond ont bloot is. KORTE BERICHTEN. Vandaag wordt de heer M. Adamse te Veere honderd jaar. tweede wagen mede, voordat men er in slaag de het te blusschen. De gewonden zijn naar Madrid overge bracht, met uitzondering der inzittenden van een auto, welke dermate de kluts waren kwijtgeraakt, dat zij in vliegenden vaart de plaats des onheils ontvloden. Eenige oogenblikken voor deze serie on gelukken, was op dezelfde plaats een priester met zijn motorrijwiel geslipt, waarbij hij ern stig gewond werd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en «Rcsrsagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. W PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: *T Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OQSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hooidredacteur: ïj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Hoe het begin was. Communistische bezoekers geweerd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1