Alknirsctie Coirait. HtMtrd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag II Juli Binnenland Reuzenvaranen in Artis. Het avondtoilet. Luchtvaart Kerk en school ..NATURA' Rechtszaken !N ELK HUISGEZIN „Freule, ik ben wanhopig- Op het oogen- No. 161 1930 De grootste, thans nog levende hagedis-soort. Twee fraaie, volkomen gezonde, nog niet volwassen reuzenvaranen arriveerden eenige weken geleden in „Artis". Een derde exem plaar wordt binnen eenige weken verwacht. Pe dieren zijn een geschenk van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel te Buitenzorg. Zij zijn ondergebracht in het Reptielen huis, waar gedurende den zomer hun ver blijf zoodanig verbouwd zal worden, dat zij er ook des winters in alle opzichten de voor hen passende levensomstandigheden zullen aantreffen. Van de drie groote terraria in den Z. O. lijkenvleugel van het reptielenhuis zal een geheel gemaakt worden In den zand bodem van hun verblijf liggen reeds verwar mingsbuizen. Bovendien is de Zuidwand dezer terraria uitgebroken en door dikke spiegelruiten vervangen. Een daarvoor buitenstaande boom wordt in het najaar verplaatst. Ten slotte zal nog een hol, in de wanden waarin verwarmingsbuizen loopen, aange legd worden, terwijl een zandplek voor het hol vanuit electrische lampen en gloeilicha- men stralende warmte en licht zullen ont vangen. Waar het dier leeft en wat het eet. In de reeks der kleine Soenda-eilanden, tusschen Soembawa en Flores, liggen drie kleine eilandjes, Komodo, Rindja en Padar geheeten. Deze eilandjes alsmede het nabij gelegen westelijke uiteinde van Flores wor- 'den bewoond door een reuzen-varaan, het grootste, sterkste en meest geduchte hagedis achtige dier, dat tegenwoordig op aarde .leeft en dat nergens elders wordt aangetrof fen. De reuzen-varaan van Komodo werd eerst in 1912 voor de wetenschap ontdekt en be schreven door wijlen majoor Ouwens, toen maals conservator aan het Zoölogisch 'Museum te Buitenzorg. Nadien hebben over de geheele wereld al lerlei phantastische verhalen betreffende deze dieren in de pers de ronde gedaan. Zoo werd o.a. steeds weer beweerd, dat de Komodo- varanen tot 7 Meter lang werden. In werke lijkheid is het grootste van 73 exemplaren, waarvan men de lengte heeft kunnen bepa len, slechts 2.90 Meter lang, de staart een ge ducht verdedigingswapen, die ongeveer de helft van de lichaamslengte van het dier uit maakt, inbegrepen. Toevalligerwijze behoor- ',de dit grootste exemplaar tot het door majoor Ouwens verzamelde en derhalve het eerst be schreven materiaal. Voorts zijn de groote exemplaren alle mannetjes, het grootst bekende wijfje was slechts 2.10 M. lang. Het milieu, waarin de dieren worden aan getroffen vertoont op de eilandjes Komodo en Rindja en op het westelijk uiteinde van Flores hetzelfde karakter. Het is een tamelijk dor gebied met naakte rotsen in een oneffen terrein, bedekt met alang-alang, hier en daar wat struikgewas, wat open bosch en enkele alleen staande lon- tar-palmen. Daarbij zijn speciaal Komodo en Rindja rijk aan herten en zwijnen. Uit het onderzoek bleek, dat de dieren zich met be doelde herten en zwijr.en voeden Ook werd gezien, dat de varanen zich voedden met de lijken van geschoten herten en zwijnen. Boven zes a zeven honderd meter hoogte komen op Komodo verder verwilderde karbauwen voor, waarvan eveneeens resten in een maag inhoud van den reuzenvaraan werden aange troffen. Tenslotte leven op Rindja ook nog wilde paarden, waarmede, volgens de verhalen van inlanders, de varanen zich eveneens zouden voeden. Het is nog niet uitgemaakt of de reuzen varanen slechts lijkeneters zijn, dan wel of zii levende herten of zwijnen en misschien zelfs ook levende karbouwen en paarden jagen, aanvallen en dooden om ze te ver slinden. De Amerikaan Douglas Burden meent, dat1 de verhouding tusschen het aantal op Komo do levende varanen een zoodanige is, dat niet aangenomen kar. worden, dat de varanen zouden kunnen bestaan alleen van de lijken der gestorven herten en zwijnen. Dat zou dus willen zeggen, dat de dieren inderdaad op herten en zwijnen jacht zouden moeten maken. Uitgemaakt is deze kwestie echter zeker nog niet. Wel staat het vast, dat de reuzen varanen ook rot vleesch eten en dat zij vports gewonde soortgenoten aanvallen. Flet was nog pas tien uur en er waren dus nog weinig gasten in het salon van mevrouw José del a Monnaye, zoodat de gastvrouw nog met ieder persoonlijk een paar vriende lijke woorden kon wisselen. Toen zij Jacques Dorant zag binnenkomen, ging mevrouw de la Monnaye hem een paar schreden teg mioet. „Ben je alleen?" zeide ze otp een zacht verwijtenden toon. „Waar is je broer? Hij komt toch ook, hoop ik?" „Ja zeker, mevrouw, Robert komt straks. Maar andere goede vrienden van ons geven ook vanavond een soirée en wij kunnen daar onmogelijk wegblijven. Mijn broer is nu daar heen en u wilt mij wel excuseeren, wanneer ik vóór het einde van het feest verdwijn...." „w'at is dat nu? Je zult me toch niet in den steek laten? Ik heb goede danseurs hier noodig en..." fluisterde zij, „ik wilde jelui in kennis brengen met een paar allerliefste jon ge meisjes, die ieder een flinken bruidsschat nebben bovendien. Solange!" Mevrouw de la Monnaye had een bekoorlijk jong meisje aan geroepen, dat juist voorbijging. „Solange we dit is miinheer Jacoues Dorant, die Men heeft op Komodo waarnemingen kun nen doen, betreffende de wijze, waarop de reuzenvaranen hun prooi verslinden De zijdelings afgeplatte, achterwaarts gekromde tanden hebben een scherpen, gezaagden voor- en achterrand. Wanneer een reuzenvaraan bijt, zet het dier zich schrap op zijn vier pooten en beweegt zijn lichaam voor- en achterwaarts en wel telkens met een ruk en met alle kracht achterwaarts, zoodat de tan den door de buit heen snijden en zagen. Daarbij kunnen de dieren met gemak een stuk uit de taaie huid van een dooden kar bouw bijten. De aldus losgebeten, vaak zeer groote brokken, worden in hun geheel inge slikt. Na het slikken likt het dier zijn muil af met de lange, smalle, van voren gespleten tong en wrijft het de zijden van den bek af tegen den grond. Worden de dieren onder den maaltijd ge stoord, dan spuwen zij vaak hun maaginhoud weer uit, alvorens er van door te gaan. Waar nemers op Komodo zagen verder varanen wegloopen, terwijl groote slieren darm, af komstig van hun buit, ter weerszijden van hun bek afhingen. De reuzenvaranen maken holen, soms on der de wortels van boomen aan de oevers van geulen, waardoor in den regentijd het water afstroomt, soms onder rotsblokken. Een der waarnemers, die Komodo bezocht, vermeldt, dat al deze holen met hun opening naar het Westen gericht zijn, zoodat de ver warmende stralen der middagzon kunnen bin nendringen. Het schijnt, dat de dieren in deze holen den nacht doorbrengen en dat zij daar uit pas des morgens om een uur of tien, wanneer de zon weer warm begint te wor den, te voorschijn komen. Ook vogels en vogeleieren werden in de onderzochte maaginhouden van reuzen varanen aangetroffen. In verband hiermede is het interessant, dat althans jonge reuzen varanen in boomen klimmen, waardoor zij vogeleieren zouden kunnen 'bemachtigen. Op het eilandje Padar, dat niets anders is dan een dor, opgeheven en drooggevallen koraalrif, trof men slechts weinig en dan nog uitsluitende kleinere exemplaren van de reu zenvaranen aan, die zich aldaar, naar vast gesteld 'kon worden, vrijwel uitsluitend voe den met de eieren van zeeschildpadden, die zij langs het koraalzandstrand opgraven. De reuzenvaranen op Komodo leven niet alleen op een vast, in uitgestrektheid beperkt terrein, maar zwerven door het geheele land. Dit bleek o.a. uit het vinden in de maag van een op zee-niveau gevangen reuzenvaraan van resten van een karbouw, die op Komodo niet lager dan op 300 a 700 Meter hoogte voorkomt. Onder de vele onjuistheden, welke betref fende de reuzenvaranen de ronde gedaan heb ben, behoort waarschijnlijk ook het verhaal, dat de dieren doof zouden zijn. Weliswaar is het strikte bewijs van het tegendeel nog niet geleverd, nog veel minder is echter bewezen, dat de dieren wel doof zouden zijn, hetgeen om allerlei redenen hoogst onwaarschijnlijk is. Tenslotte moge vermeld worden, dat de reuzenvaranen gedurende Jangen tijd achter een kunnen zwemmen. Dit is een feit van belang, wanneer men zich gaat afvragen, waar de reuzenvaranen op Kemodo, Rindja en Padar en het Westelijk einde van Flores van daan gekomen zijn. Flet is niet goed mogelijk hier ook maar eenigermate op deze kwestie in te gaan. Slechts zij vermeld, dat de voor vaders der Indische reuzenvaranen zeker van Australië gekomen zijn. In Australië leven nog verschillende, weliswaar kleinere, maar toch nauw verwante vormen. Onze reuzenvaranen is derhalve volstrekt geen z.g. „levens fossiel" m. a. w. geen naaste verwant b.v. der groote uitgestorven rep tielen, die in het mesozoische tijdperk de aarde bevolkten, maar een moderne zijtak van een groep Australische varaanachtige dieren. Dat bij den weg, dien de voorouders, onzer reuzenvaranen hadden af te leggen, om van Australië naar de Kleine Soenda- eilanden te komen, hier en daar tijdelijke landverbindingen en een tijdelijke daling van de zeespiegel, waardoor deelen van den huidigen zeebodem land werden, een rol ge speeld kunnen hebben, is meer dan waar schijnlijk, zeker is het echter, dat de dieren ook vaak zwemmend vanuit het eene eiland het andere bereikt en bevolkt moeten hebben, waarbij de in deze streken overheerschende Zuid-Oostelijke driefstroom een rol gespeeld kan hebben. De voorouders onzer reuzenvaranen leef den in Australië in den tijd, vóór aldaar de mensch en de dingo (wilde of verwilderde hond) arriveerden. Noch in hun woonge bied. noch in dat hunner nakomelingen, die de Kleine Soenda-eilanden bevolkten, kwa men groote roofdieren voor. Waar deze con currenten ontbraken, konden de dieren, of reeds in Australië of 'i°rst na aankomst op de Kleine Soendaeilanden zich ontwikkelen tot groote roofdieren of althans lijkeneters Waarom tenslotte de reuzenvaranen alleen maar in een zoc beperkt gebied en juist In dat bepaalde gebied voorkomen, zijn vragen, waarop men tot op heden het antwoord schul dig moest blijven. vraagt aan je voorgesteld te worden. Mejuf frouw Solange Gerny. Je zult mijn vriendin netje wel om een paar dansen vragen en onder anderen voor het souper!" „Mevrouw ik zou dat met het grootste genoegen doen, maar zooals ik u zeide, ik moet noodzakelijk naar die andere familie..." „O dan ga je daar een half uurtje heen en komt terug", en mevrouw de la Monnaye yoegde op zachten toon erbij: „een knap meis je, niet waar?" Daarop riep ze weer luider: „Denise! Denise!" en een ander jong meisje kwam naderbij. „Dit is mijn nichtje, Denise de la Mon naye mijnheer Jacques Dorant, die het souper heeft met je vriendin Solange en mijn beer Dorant's broer is jou partner. Het is een aardige jongen. Reserveer maar vast een tafeltje voor jriui vieren". „Goed, tante," zei het meisje, ik zal bet tafeltje openhouden". „Lief, hè?" vroeg de gastvrouw, „en een rijke erfgename wat ook niet te versmaden is." Op dit oogenblik kwam een aantal nieuwe gasten binnen. Mevrouw de la Monnaye keerde zich tot hen en Jacques bleef een oogenblik met het jonge meisje alleen, wier HET ONGELUK BIJ AALSMEER. Toestand van gewonden gunstig. Naar wij vernemen, is de toestand van den piloot Guilbot en den radiotelegrafist Manne, die bij het vliegongeluk van het Far- mantoestel bij Aalsmeer werden gewond, zeer gunstig. Guilbot zal morgen per vliegtuig naar Parijs worden vervoerd. Manne, die in het Wilhelminagasthuis was opgenomen, zal binnen korten tijd kunnen worden ontslagen. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN HAMMERFEST. Het luchtschip „Graf Zeppelin" passeerde gistermiddag in stralenden zonneschijn op ongeveer 100 meter hoogte Hammersfest. Spitsbergen bereikt. De Graf Zeppelin vloog van liammerfest naar de Noordkaap en van daar tegen den middag naar Spitsbergen, dat te 6 uur 's avonds bij stralende zonneschijn werd be- -reikt. Vandaar veranderde het luchtschip van koers en voer in de richting van de Noorsche kust. VLIEGONGEVAL IN BULGARIJE. De Roemeensche vlieger prins Jonel Ghika, die zich op een afstandsviucht van Londen naar Stamboel bevond, raakte gisteren boven Bulgarije in een dichten nevel. Hij raakte met zijn vliegtuig een uitstekende rotspunt van het Balkangebergte en stortte naar beneden. Prins Ghika werd zwaar gewond door her ders gevonden en naar een ziekenhuis over gebracht. ENGELSCHE OCHTENDBLADEN PER K.L.M. NAAR BELGISCHE BADPLAATSEN. Evenals in 1928 en 1929 is de K.L.M. ver eerd met een opdracht van een Engelsche uitgeversmaatschappij voor het overbrengen van de Engelsche ochtendbladen van Zuid- Engeland (dus ook Londen) naar Oostende Het vliegtuig, dat dagelijks 1100 KG. cou ranten kan meevoeren, vertrekt 's ochtends om 6 uur en landt om 7.15 uur in Oostende, waardoor de mogelijkheid tot stand komt, dat de Engelsche badgasten in de Belgische kustplaatsen hun ochtendblad aan hun ont bijt vinden. AMERIKANEN OP WAALHAVEN. Jimmy Doolittle vliegt op een Koolhoven. Na de vliegdemonstratie, die dezer dagen met Amerikaansche vliegtuigen plaats had op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, vloog de bekende piloot Jimmy Doolittle met het nieuwe Koolhoven F.K. 42-toestel. Naar het Hbld. verneemt, was de opinie van dezen zoo ter zake kundigen vlieger, die gedurende een half uur een schijngevecht on derhield tusschen het Koolhoven-toestel en een zijner kameraden, meer dan vleiend voor het Koolhoven-toestel en voor de in Neder land gebouwde toestellen in het algemeen. Doolittle feliciteerde den heer Koolhoven van harte met het bereikte succes. LUCHTVERBINDING MET BORDEAUX, BIARRITZ EN SPANJE. De Fransche luchtvaartmaatschappij Aéro-postale is thans definitief overgegaan tot het openen van een luchtlijn naar en van Bordeaux, Biarritz en Madrid, in aansluiting op den dienst naar en van Parijs van de K.L.M. De dienst is niet alleen voor passagiers, doch ook voor vrachtgoederen opengesteld. VLIEGTUIG VERONGELUKT BIJ DEN HELDER. Gistermiddag is op de Zandplaat tusschen he vliegkamp de Mok en Onrust het vlieg tuig 508 uit Soesterberg, gedetacheerd op het vliegkamp de Kooy te Den Helder over den kop geslagen en in brand geraakt. Van de beide inzittenden bekwam de sergeant vlieger Mutsaers eenige gebroken ribben. De sergeant-vliegtuigmaker Siebesma kreeg brandwonden aan de beenen. Beiden zijn naar het Marinehospitaal overgebracht. Nader vernemen wij nog omtrent dit vlieg tuigongeval, dat te ongeveer 5 aiur de vlie gers Mutsaers en Siebema uitl Amsterdam op de Zandplaat wilden starten met het vliegtuig 508, toen tijdens de start de motor afsloeg. Men was daardoor genoodzaakt te landen. Tengevolge van het mulle zand op de Zandplaat ging dit met groote moeilijk heden gepaard. Het vliegtuig is daarbij over den kop geslagen en in brand geraakt. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN TEXAS. Bij Arkansas Pass in Texas (V.S.) is een vliegtuig met 5 passagiers uit aanzienlijke hoogte neergestort. Alle inzittenden vonden den dood. SMILDE'S RUNDVET persoonlijkheid reeds indruk op den jongen man had gemaakt. „Ik wil u niet ophouden, mijnheer", zeide zij. „Gaat u gerust naar uw vrienden. Straks zien wij elkaar terug bij het dansen en bij het souper". „Dank u, freule, dan tot straks." Jacques Dorant ging naar de vestiaire, riep een taxi aan en reed naar huis, waar htj zijn broer Robert in grijze pyjama aantrof. „Ik weet niets afschuwelijkere dan om elf uur tegenover je bed te zitten in afwachting dat je naar een soirée gaat!" riep Robert uit. „Ik wel en dat is wat ons nu overkomt". „Wat dan?" „Mevrouw de la Monnaye heeft mij voor gesteld aan een zekere Solange Gerny, die mijn souperdame moet zijn en zij heeft jou bestemd1 voor Denise de la Monnaye. Zij wachten op ons". „Op ons beiden?" „Ja, hand in hand". „Alle duivels! Dat is een mooie grap". Óm die uitroepen te begrijpen, dient men te weten, dat Jacques en Robert slechts één avondtoilet bezaten. En omdat zij van gelijke groote waren, hadden zü het verhaal van die De gemeenteraad van Amsterdam be noemde tot gewoon hoogleeraar in de uit legging van het Nieuwe Testament en in de Oud-Christelijke Letterkunde: Dr. D. Plooy, thans buitengewoon hoogleeraar. Aan de kweekschool Mariënburg te 's- Hertogenbosch is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. J. Netten uit Alk maar. ONTSTEMDE CURATOREN. Van de week benoemde de gemeenteraad van Deventer tot leeraar in de klassieke ta len aan het gymnasium den heer J. D. L. de Vries, thans tijdelijk aan genoemde inrich ting werkzaam. Dit geschiedde met afwijking van de aanbeveling, waarop curatoren had den geplaatst (niet alphabetisch) 1. mej. L. de Haan te Doetinchem en 2. den heer K. de Vreeze te Delft. Thans heeft klaarblijkelijk tengevolge hiervan, het college van curatoren den raad collectief zijn ontslag aangeboden. NED. ZENDINGGENOOTSCHAP. Woensdag heeft het Ned. Zendeling-Genoot schap te Rotterdam zijn 133e jaarvergadering gehouden. Het verslag van de Ned. Zend. School was weer opgesteld door prof. dr. H. M. van Nes. Het cursusjaar begon met 44 leerlingen. Vijf leerlingen verlieten de school. Als leden van het hoofdbestuur werden her benoemd ds. J. P- van Melle te 's-Graven hage, prof. dr. A. van Veldhuizen te Gronin gen, ds. C. L. Voorhoeve te Nijmegen en D. Naudin ten Cate te 's-Gravenhage. Prof. dr. Scholten te Amsterdam bedankte om drukke werkzaamheden. Als nieuwe leden werden ge kozen dr. G. Royer te Amsterdam, prof. dr. W. A. P. Scheiffner te Amsterdam, prof. mr. C. van Vollenhoven te Leiden en G. Baron van Wassenaer te 's-Gravenhage. De jaarrekening gaf aan inkomsten 355.875.82, uitgaven 355.504.70, zoodat er een batig slot is van 371.12. Het jaarverslag werd toegelicht door de directoren Crommelin en Brouwer. Het liet over het algemeen een hoopvallen toon hoo- ren. Op Oost-Java is een tekort aan arbeids krachten en aan geld. Allerwegen is er ont vankelijkheid en er zijn vele aanknoopings- punten voor de evangelie-prediking. Het aan tal Genootschapsscholen klom van 220 tot 229, het aantal leerlingen van 16.811 tot 17.347. In Bolaang Mongondou steeg het aantal christenen tot 7307er zijn 49 ge meenten. In Posso werd het werk door bezwa ren van verschillenden aard gedrukt. Er was geen volledige bezetting en daardoor kwam er achteruitgang. Over het gehalte der onderwij zers-voorgangers werden klachten vernomen. Dr. Alb. C. Kruyt is thans 40 jaar in Posso werkzaam met nog ongebroken kracht. Hij is thans bezig met bijbelvertaling. De Deli-zen- ding bestaat 40 jaar. Er zit daar op het oogenblik veel groei in het werk. Ds. Rynders gaf een overzicht van den ar beid der „Binnenlandsche Actie". In de middagvergadering werd aan zr. Ada Hulleman van het Haagsche Diacones- senhuis de algemene instructie uitgereikt. Des avonds was er een samenkomst in de Groote Kerk voor de afvaardiging van de zusters A. Hulleman, bestemd voor Oost- Java, en H. J. Heerens, bestemd voor Sangi, en tevens tot handoplegging door de aan wezige predikanten en zendelingen aan de dienaren des Woords K. Martin (Duitscher) en W. E. Aebersold (Zwitser), bestemd voor Sangi. De afvaardiging geschiedde door ds. Stam. De zendingsrede hield ds. S F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, pred. te Rotter dam, die sprak over Handelingen 1:8: „Gij zult mijne getuigen zijn". INTERN. VRIJZ. PROTEST. 1 CONGRES. Dinsdag is te Arnhem het Intern. Congres voor het Vrijz. Protestantisme begonnen, met zeventig afgevaardigden uit Amerika, Enge land, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland, België, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Dene marken, Zweden en Nederland. Prof. dr. Ru- dolf Otto kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. In zijn plaats is gekomen prof. Siegfried uit Marburg. Dinsdagavond opende prof. H. F. de Graaf het congres met een welkomstwoord. Prof. Heering sprak daarna over de bctee- kenis van dit congres voor het vrijzinnige pro testantisme der wereld. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous< saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam, 4.30 uur en Woensdagavond 7.30 uur dienst UIT DE OMGEVING. Herv. gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Boersen, van Vierlingsbeek. BERGEN, 9.30 uur, Ds. v. d. Kieboom. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie Al ara- nat ha, vm. 10.15 uur, de heer Hofman, var Amsterdam. Vrije Evang. gemeente, huize Berkenhof Komlaan 12, voorm. 10.15 J. J. Ruijs, des avonds geen dienst. BERGEN AAN ZEE, 11 uur, Ds. F. W. J. van den Kieboom te Bergen. Liturgische dienst. Evangelisatie in „Welgelegen" bij 'f strand, Zondagavond 7.30 uur, J. J. Ruijs met zang. Vrijdagavond 7.45 uur strandpre- diking. BROEK OP LANGENDIJK, Hervorm de Kerk 9.30 uur, o.t., Ds. v. Baaien. H. A. 2.30 uur o.t. Ds. v. Baaien. Dankzegging. Chr Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur o.t. Ds. Drenth. Doopsgez. Kerk, geen dienst. EGMOND-BINNEN, 10.15 uur, ds. No- bel. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, Ds. Roo- bol. Evangelisatie in „Welgelegen", 7.30 uur. J. J. Ruijs. Vrijdagavond 7.45 uur, strand- predicatie. GROET, zaal van K. Pijs te Hargen, Vrije Evangelische gemeente. 13 Juli nm. 5 ure, de heer C. v. Hekeren, van Oterleek. GROÓTSCHERMER, geen dienst. GR AFT, 10 uur, Ds. Rooker. HEERHUGOWAARD, 10.30 uur, Ds Bax. FIEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal v.m. 10 uur, Ds. A, A. Donszelmann, van Amsterdam. KOEDIJK, geen dienst. LIMMËN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie boom. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Kerk 9.30 uur, geen dienst. OUDORP, 10 uuy, Ds. Groot. OTERLEEK, geen dienst. OBDAM, geen dienst. URSEM. 10.30 uur. Ds. Kruizinga. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, 10.30 uur, Ds. Heep. Evangelisatie, voorm. 10.15 uur, de heer L. van der Meer, van Noordwijk aan Zee UITGEEST, voorm. 10 uur, Ds. Van Peursem. Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur de heer G. G. Vrouwerff van Meer en Bosch. 11.30 uur, Zondagsschool. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Ds. Zii- linger Molenaar. ZUID-SCHARWOUDE, Hervormde Kerk 9.30 o.t. Ds. Jellema. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Juli 1930. Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal Bed. H. Avondm. Avond 6 uur, Ds. Ver waal. Dankz. H. Avondm. Kapel, voorm. 10.30 uur, Ds. Deetman. Waakt en Bidt, 10 uur, de heer G. C. Dun. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, Ds. C. Met, van Zaandam. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds. S. J. Popma. 5.30 uur, dezelfde. Collecte voor den Eeredienst. andere partij verzonnen en waren van plan §eweest achtereenvolgens hun opwachting ij mevrouw de la Monnaye te maken. De groote vriendelijkheid, gevoegd bij de huwe lijksplannen van deze dame, hadden dat mooie plannetje verstoord. „Wat nu?" vroeg Jacques, terwijl hij zijn jas en vest begon uit te doen „Ik zal zeggen, dat je ongesteld bent ge worden", zei Robert, terwijl hij ze aandeed. „Neen, neen, dat niet. Dan denkt de jonge dame dat ik ziekelijk ben." Robert wilde de jas weer uittrekken. „Ga jij maar terug jij bent formeel gebonden, terwijl je maar over mij1 beschikt hebt zonder mij te raadplegen." „Maar het nichtje is een dot en zij ver wacht je. Het is misschien je geluk. Neen, houd de jas maar." „Wel neen. Feitelijk is 't jou eigendom." „Laten wij er dan om loten." „Nee, jij moet gaan." „Nee, jij". Wat te doen? Zij vonden er dit op: Robert deed het pak aan, haastte zich naar mevrouw de la Monnaye, maakte kennis met het nichtje en zeide op klagenden toon: EEN AANGESCHOTEN CHAUFFEUR. Twee meisjes aangereden. Zes weken straf. De 34-jarige autobestuurder J. W., die op 21 April j.1., onder den invloed van sterken drank met een vaart van 90 K.M. op den Nieuwen Zeeweg te Bloemendaal had gere den, tengevolge waarvan hij een aan de l rechterzijde van den weg stilstaanden auto had aangereden, waardoor twee meisjes ern stig zijn gewond, is door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf, met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Het O.M. had drie maanden geëischt. ONTROUW GE MEENTE-0NTV ANGER. Eisch 1 jaar en 9 maanden gevan genisstraf. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft gister terecht gestaan de vroegere gemeente ontvanger te Papendrecht, beklaagd op ver schillende tijdstippen gedurende begin 1922 tot Maart 1930 te Papendrecht als ontvan ger dier gemeente telkens verschillende be dragen aan geld en geldswaardig papier zich te hebben toegeëigend, door welke mal versaties een tekort in de kas dier gemeente is ontstaan van ongeveer 36,935.63. Twee getuigen a charge werden gehoord, n.1. de heeren Van Rees, burgemeester van Papendrecht en Geelen, verificateur te 's-Gravenhage. Flet O. M. requireerde een jaar en negen maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. A. Jager, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, omdat vele ingezetenen van Papendrecht beloofd heb ben, onderling het tekort min 9000 borgstelling te zullen aanzuiveren. BURENRUZIE. Putten verontreinigd Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de landbouwer J. v. d. A. te Boxtel, ter zake dat hij aldaar een drinkwaterput van M. Verouden door faeca- liën heeft verontreinigd en den rijksveldwach ter A. van Haren met zware mishandeling blik, dat dit aardige plannetje bedacht werd, vroeg de gastvrouw in het andere huis mij haar naar tafel te geleiden aan 't souper. zult wel begrijpen, dat, terwijl mijn hart hier is, mijn plicht mij daar roept. O! waarom ben ik niet eerst bij mevrouw de la Monnaye gekomen, mèt mijn broer. Ik zal het mijzelf nooit vergeven!" „Niemand kan er iets aan doen, mijnheer Het lot heeft het zoo gewild. Ik ontsla u tot een volgenden keer! Zent u ons nu maar uw broer „Hij zal stellig dadelijk komen. Ik begrijp niet, dat hij er nog niet is!" Robert snelde huiswaarts, gaf de kleeren over aan Jacques, die ijlings terugging naai de partij en die niet naliet gedurende het souper zijn broeder te beklagen, die zjch on getwijfeld zoo zou vervelen op dat andere feest! Dit alles belette niet, dat na eenigen tijd een dubbele verloving werd gevierd, waarbij Jacques en Robert ieder in een onberispelijk pak verschenen. De jonge vrouwtjes waren de eerste, die later de ware toedracht van de zaak vernamen, en die er hartelijk om lach ten.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9