Vaderlandscie Bant Spaarboekjes Fa. De Lange 4 De loraaz, Konsten en Wetenschappen. RadiieraDseh Weerbericht, RENTE 3\ 1. Zeetijdingen AGENDA Luchtvaart Stadsnieuws Kerk en school M.KATER NT2-¥ ALKMAAR. na> Maandag 14 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het negerbataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Haar held (sport). Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Broederliefde geluidfilm (voor alle leeftijden). Dinsdag 15 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het negerbataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur A. B. T. Haar held (sport) boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Broederliefde, geluidfilm (voor alle leeftijden). Woensdag 16 Juli. 10.30 uur, provinciaal N. Holl. Zendings- feest te Heiloo. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het neger-bataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar held (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Broederliefde, geluidfilm (voor alle leeftijden). Donderdag 17 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het neger-bataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar held (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Broederliefde, geluidfilm (voor alle leeftijden) Vrijdag 18 Juli. 4.30 uur, Central, algemeene vergadering Vreen. voor Volkshuisvesting Alkmaar. ANTI-FASCISTISCHE PROPAGANDA IN ITALIË. Uit een vliegmachine. Een onbekend vliegtuig vloog op groote hoogte gedurende vijftien minuten boven Milaan en wierp anti-fascistische en anti militaristische pamfletten uit. Een vliegmachine omlaag gestort. Men vond in de overblijfselen van een in de buurt van de versterkingen van de St. Got- hard omlaag gestorte vliegmachine een anti fascistisch manifest. Het vliegtuig werd be stuurd door Giovanni Bassanesi. Geen spionnage in het vliegtuig. Naar de justitie mededeelt is het bericht, volgens hetwelk er bij het vliegtuigongeval bij den St. Gothard sprake zou zijn van een geval van spionnage, niet juist. De vlieger schijnt geen valsche passen bij zich te heb ben gehad. De justitie is de meening toege daan, dat Gossignosi de vlieger is geweest, die gistermiddag boven Milaan anti-fascisti sche pamfletten omlaag heeft geworpen. In verband met den gezondheidstoestand van 'den aviateur heeft men hem nog geen vol doende verhoor kunnen afnemen. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK Zenuw-instorting van prof. Deycke? De „Hamburger Anzeiger" verneemt van zijn correspondent te Lubeck, dat Prof Dey cke, tegen wien, in verband met de gevallen van zuigelingen-sterfte te Lubeck tengevolge van het gebruik van een Calmette-preparaat, lijdende zou zijn aan een ernstige zenuwcri sis. Sedert vier weken zou hij zich bijna met niemand ophouden, haast geen woord meer spreken en zelfs reeds eenige malen een po ging tot zelfmoord hebben gedaan. Naar zijn echtgenoote meedeelt, zou hij zich den dood van het groote aantal kinderen te Lubeck zoodanig aantrekken, dat zijn zenuwgestel ei geheel door in de war is. DE VOORMALIGE MIN.-PRESIDENT VAN GRIEKENLAND VEROORDEELD. Uit Athene wordt gemeld, dat de uit sena toren samengestelde bizondere rechtbank den voormaligen minister-president en dictator Pangalos heeft veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, aangezien hij indertijd een 'koopcontract voor de levering van legergoe- deren aan een firma heeft gegund, niette genstaande het feit, dat een andere firma een veel voordeeliger offerte had gemaakt. De voormalige minister van oorlog Niri werd vrij gesproken. WAT DE AMERIKAANSCHE DRANKBESTRIJDING KOST. Uit Washington wordt gemeld, dat blij kens mededeelingen van de regeering het drankverbod en de maatregelen tot handha ving hiervan den staat in het afgeloopen jaar heeft gekost een bedrag van 995.972.870 dol lar of 24 millioen meer dan het jaar te voren. DE VERMISTE ENGELSCHE CONSUL. Nog steeds niet terecht. Van den vermisten vice-consul van Groot- Brittannië te Marseille Lee heeft men tot nu toe nog niets vernomen. De moeder van den vermiste is te Marseille aangekomen en heeft voor zijn opsporing een bedrag van 10.000' francs uitgeloofd. DOODELIÏK ARBEIDSONGEVAL AAN DEN DONAU. Twee arbeiders door vallend ge steente gedood. Tengevolge var. den hevigen regenval raakte in een steengroeven nabij Vilshoven aan den Donau een rotsblok los, dat terecht kwam op twee arbeiders, die gedood werden. DE K. N. I. L. M. Mooie resultaten. Op 1 Mei 1930 was, zegt het Hbld., het 1 Yi jaar geleden sinds de K. N. I. L. M. hare luchtlijnen begon met een enkeldaag- schen dienst Batavia—Bandoeng v.v. en een dagelijkschen dienst Batavia— Scmarang v v. Thans na 18 maanden exploitatie heeft dit verkeer zich uitgebreid tot Een dubbeldaagschen dienst Batavia— Bandoeng v.v. Een dagelijkschen dienst BataviaSema- jang—Soerabaja v.v. Een wekelijkschen dienst Batavia—Palem- bang v.v. Een wekelijkschen dienst Batavia—Palem- bang—Singapore v.v. terwijl de opening van een wekelijkschen ver binding Batavia—Medan binnen afzienba- ren tijd te verwachten is. In deze 18 maanden vlogen de vliegtuigen der K. N. I. L. M. 4849 uren, waarbij zij een afstand aflegden van 775840 K M. of bijna 20 sjaal de wereld rond. In totaal vlogen 21703 passagiers, d.i. biiua 4000 c-ersonen meer, dan de geheele Europeesche bevolking van Bandoeiur- Het vrachtvervoer bedroeg 92719 K.G., het postvervoer 4447 K.G., gelijk aan onge veer 311290 brieven of ongeveer 700 brieven per vliegdag. VLIEGONGEVALLEN IN AMERIKA De makkelijke «n onregelmatige wijze, waarop men in de Vereenigde Staten soms zijn vliegbrevet kan halen, is oorzaak, dat een groot aantal personen vliegtuigen bestu ren, zonder daarvoor eigenlijk de noodige bekwaamheid te bezitten. Het aantal vlieg ongevallen in vele staten is daardoor dan ook vrij groot en brengt de luchtvaart ten onrechte in discrediet. Gedurende den afge loopen Zondag stortten nabij Makee City Edward Nonan en Charles Hirsch, beiden uit Philidelphia, met hun toestel omlaag en wer den geaood. In de nabijheid van Elmira in den Staat New-York stortte het toestel van Theodoor Holbert en Walter Arnold omlaag en vloog in brand. Beide inzittenden kwamen in de vlammen om. AUSTRALIE-VLIEGER MATTHEWS GEVONDEN. Expeditie op zoek naar Hook. Uit Rangoon wordt aan de Crt. gemeld, dat de regeeringscommissaris van Prome, Pegu gemeld heeft, dat de Australische vlie ger Matthews door dorpelingen gevonden is op 94 graden 56 minuten Oosterlengte, 18 graden 47 Noorderbreedte, nadat hij zeven dagen lang de Buyol rivier stroomafwaarts had gevolgd. Hook, die te zwak was om te loopen, werd op een dagmarsch afstand ach tergelaten. Een reddingsexpeditie, waarbij zich een dokter bevond, is gister uit Padaung vertrokken. Men gelooft, dat ook de politie en de dorpsbewoners reeds naar Hook zoe ken. Het vliegtuig is neergekomen ten Oos ten van de Yomas-bergen, doch de juiste plaats is nog niet bekend. voor Belaste gaarden, 's Gravenüage, P 0/ tegen beurskoers l iflH h OBLÏGATIËN U met jaarliikscha uitloting u 1 w GESLAAGD. De heer mr. D. J. Roos alhier is te Den Haag geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel examen. INSTALLATIE OPGEDRAGEN. De opdracht tot uitvoering der geheele electriscne installatie ten behoeve van het in aanbouw zijnde r.k. Lyceum te Alkmaar, is opgedragen aan het Electro-Techn. Bureau „Pedroli alhier. AANRIJDING. Gisteravond ongeveer half negen reed op de j platte steenenbrug een taxi van den heer de R. achteruit en kwam daarbij in botsing met een 3-wielig ijsco wagentje van den heer S. Het wagentje werd in elkaar gereden en de daarop zittende bestuurder bezeerde zich zoo danig aan het been, dat hij per auto naar huis gebracht moest worden. EEN KRANIGE PRESTATIE. De heer De Waal uit het Fnidsen bericht ons, dat hij gisteravond bezoek kreeg van twee Beiersche jongens, Frtiz Blesch en Josef Vogel, die per fiets en te voet van München naar Alkmaar waren getrokken en een af stand van pl.m. 1600 K.M. hadden afge legd. VEERTIG JAAR APOTHEKER. Men verzoekt ons te melden, dat het mor gen, 15 juli, 40 jaar geleden zal zijn, dat de heer H. J. F. Wanna op het Ritsevoort de apotheek van den heer Drom overnam en zich dus als apotheker in Alkmaar vestigde. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Aan Ringers' Chocoladefabriek is komen aanvliegen een postduif, die een ring om een poot droeg met opschrift 3 '30 A 9298. LICHT OP 1 Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 9.45 uur licht op. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de week van 6 tot en met 13 Juli werden de volgende baden genomen: Heeren 1174 Dames 1012 Onvermogend: Jongens 416 Meisjes s 268 Totaal Hoogste temperatuur 74°. 2870 Voor het eindexamen aan de R.H.B.S. te Purmerend zijn geslaagd de heeren S. Dobber en C. Kooiman te Purmerend; C. B Laan te Oosthuizen; A. L. de Vries te Eters- heim; J. de Vries, K. Zijp en mej. H. M. Wieringa te Purmerend. Afgewezen één. GEMEENTELIJKE HANDELS SCHOOL. Toegelaten tot de eerste klasse: Annie As. sies te Alkmaar, C. van Barneveld te Scha- gen, Elie van dep Berg te Alkmaar, J. Bult huis te Alkmaar, N. R. Daalder te Alkmaar, J. P. Koster te Oudorp, C. F. de Munk te Alkmaar, A. A. Peereboom te Nieuwe- Niedorp, Jannie Roemer te Castricum, L. Schats te Alkmaar, A Sleutel te Schagen, J. Timmerman te Broek op Langendijk, K. Tip te Alkmaar, I. Trijbetz te Alkmaar, A. van Wieringen te Alkmaar en D. Zeegers te Alk maar en Marie Jansen te Alkmaar. Toegelaten tot de tweede klasse: J. Kiste- maker te Kolhorn. Bevorderd naar de tweede klasse: J. Anto- nijsen, P. Binnenwijzend, A. Beorsma, Willy Bos, D. Daalder, H. Elte, M. Hoet, H. W Holsmuller, E. Koops, Jannie van der Laan, M. Stam, F. Stroomer, A. Eendebak en N. E. Wennink. Naar de derde klasse: T. J. de Beer, R. W. van der Gaoy, Letty Godijn, G. H. ALKMAAO MI El Grijsen, N. M. D. Kaper, H. H. Klomp, Jansje Pool, J. G. Renaud, J. G. A. Span jaard, P. Stoutenbeek, G. Teitsma, J. P. W. van Vliet en H. van Zuylen. Naar de vierde klasse: K. D. de Haan, A. de Man, D. Nap, Coba Rus, K. Schenk, W. van Limburg Stirum, J. Uitentuis, Rie Velt huis, J. Vroeg in de Wey, A. Winkel, G. Worm en E. J. Truyens. Naar de vijfde klasse: Jannie Ackerman, L. C. Baas, Fientje Dekker, Mien ter Horst, P. de Jong, Geertje Maarse, C. Maters, J. Matser, Du de Reus en J. Timmerman. DR. OORT NIET NAAR AMERIKA. Dr. J. H. Oort, lector in de sterrekunde te Leiden en conservator aan den Leidschen Sterrewacht, is het professoraat in de astro nomie aan de Columbia University te New York aangeboden, waarmee gepaard zou gaan een reorganisatie van het onderwijs en wetenschappelijk werk in de sterrekunde aan die universiteit. Dr. Oort heeft dit aanbod eenigen tijd in beraad gehouden en tenslotte besloten dit professoraat niet te aanvaarden, maar zijn werk aan de Leidsche Universiteit voort te zetten. Eenigen tijd geleden heeft dr. Oort reeds voor een professoraat aan een andere Amerikaansche universiteit bedankt. AMSTERDAMSCH STUDENTEN- LEVEN. Wij ontvingen een exemplaar van het pro pagandaboekje van het Amsterdamsche Stu denten Corps. Het geeft den nieuwe aangekomen studen ten een uitvoerig overzicht van alle voordeden welke het Corpslidmaatschap hen bieden kan en van alle daaraan verbonden attracties. Alle gewenschte inlichtingen omtrent Univer siteit, Corps enz. worden verstrekt door den Senaat van het corps, Sarpathistraat 3, Am sterdam C. en bovendien door Corpsleden die zich in verschillende plaatsen tot het geven van inlichtingen bereid hebben verklaard. Voor Alkmaar is dat de heer H. Schuur man, Emmastraat 4. DE STÖSSELLUIT. Op een congres Van instrumentmakers in Duitschland, reeds vóór den oorlog gehou den, werd de vraag gesteld of het mogelijk zou zijn een snaarinstrument te bouwen, dat door iederen leek, ja, door een kind na enkeie weken oefening bespeeld1 kan worden. Dit bracht de instrumentmaker Georg Stössel op het idee een luit te fabriceeren die aan boven genoemde eigenschappen zou voldoen en den naam kreeg van Stösselluit. Voor speciaal schoolgebruik ontwierp hij een luit die door haar grootte en door het soort hout, waaruit zij vervaardigd is, en wel niet het minst door haar geringen prijs geheel en al aan het doei beantwoordt. De maker gaf haar den naam van „Freudenborn" (Bron van vreugde). Het succes, dat de Stösselluit in Duitschland on- dervondt bleef niet tot dat land beperkt. Langzamerhand werd er ook in ons land aandacht aan geschenken, en op aandringen van den heer P. de Nobel, muziekleeraar aan het Kennemer Lyceum te Overveen, begon men aldaar een proef met het instrument te nemen bij het muziekonderwijs. Die proef slaagde volkomen en men was zeer verrast over de gemakkelijke speelbaarheid van het instrument. Een groot voordeel vond de heer de Nobel het ook, dat leerlingen, die geen goede stem hebben, door dit instrument toch een werkzaam aandeel aan de zanglessen kunnen hebben. Het Amsterdamsch Lyceum volgde; het bestelde een groot aantal luiten, om die bij het muziekonderwijs te gebruiken. Roeske, muziekleeraar aan die inrichting, was over het instrument en haar waarde bij het muziekonderwijs, zeer enthousiast. In Alkmaar begint men er ook aandacht aan te wijden, want met medewerking van den heer Inspecteur van het lager onderwijs, en met toestemming van het gemeentebestuur is er op de zesde gemeenteschool een proef genomen met de Stösselluit als hulpmiddel bij het zangonderwijs. De heer Brands, directeur der particuliere muziekschool nam daartoe het initiatief, met het doel de Stösselluit ingevoerd te krijgen op de lagere scholen. Enthousiast vertelde hij ons welke perspectieven door dit instru ment geopend worden, le. Indien voor elke school voor één klas luiten aangeschaft wor den, is het de bedoeling dat in de vierde klas met dit onderwijs begonnen wordt, dat aan vangt met een door Stössel uitgevonden sna- rennotensysteem, en waarnaast men gelijker tijd de gewone noten leert, dat geleidelijk ontwikkeld wordt, wat van veel beteekenis voor het zangonderwijs kan worden. Met behulp van het instrument wordt het lang zamerhand zoo, dat de onderwijzer een zang nummer op het bord schrijft, dat de leerlin gen dadelijk na spelen en ook direct kunnen zingen. 2e. Op jeugdige leeftijd leeren de kinderen zelf musiceeren, wat een groot cultureel be lang is, daar zij reeds vroeg in kennis ge bracht worden met muziek in practischen zin; lust voor de kunst wordt opgewekt. 3e. Wordt het van groot belang op toekom stige leden van zangverenigingen die daar zullen oefenen met leden die muzikaal onder- legt zijn. Ongeveer 8 weken is de heer Brands met de klasse bezig en gaf 's wekelijks twee maal een half uur onderricht. Met deze proefklasse wordt a.s. Woensdag 16 Juli, 's avonds, een demonstratie gegeven in de zaal van 't Gul den Vlies waar zij zullen doen hooren de aanvangsoefeningen, solo- en begeleidings- spel en tot slot een paar stukjes met tekst, maarvan zij eerst de melodie spelen daarna de eene helft de melodie, de andere.de bege leiding laat hooren, om te eindigen met de melodie te zingen en zich zelf te begeleiden. Een nichtje van den heer Stössel, fraulein Sünder, zal mede aanwezig zijn, en eenige liederen met luitbegeleiding ten beste geven. A. K. IN DEN MUZIEKTUIN. Het prachtigste zomerweer dat men zich denken kan, een geheel bezette tuin, dat was weggelegd voor de uitvoering van Corn. Jonker's koren. 't Gemengde koor „Zanglust" uit Koedijk was 't eerst aan de beurt. Het kleine ensemble, wat ijl van klank, vooral bij de sopranen zong zeer beschaafd „Wilt heden nu treden" van Valerius, in de bewerking van Sem Dres- den, en een stemmig koortje „Kindje der armoe" van Diamant, op dezelfde wijze. Schoorl's gemengd koor, grooter dan het vorige, vertolkte zeer goed „Slaap zacht" van Bonset, een nummer waarin men den moder nen Bonset niet zou herkennen, en „Sneeuw" van Olman. Bergen's mannenkoor kwam op met een drietal nummers waarvan de uitvoering den gunstigen indruk bevestigde die dit man nenkoor steeds maakt, door zuiveren frisch klinkenden mannenzang, -even achter het dub- belmannenkwartet „Zang en Vriendschap" dat dezelfde kwaliteiten als het mannenkoor bezit. De laatste regel van het derde couplet van „Andreas Hofer" van Rebbert klonk ech ter sterk. Gezamenlijk zongen de gemengde koren „Vlaamsohe kermis" van Wierts. Een uitstekend geslaagde auditie gaf men van dit moeilijke, een losse vrije voordracht ver- eischende nummer. De kinderkoren hadden bij het publiek na tuurlijk de meest mogelijke belangstelling. De Alkmaarsche eerste klasse gaf een zestal aar dige, bekende en onbekende liedjes van mej. van Rennes, Jo Hol en Wierts, op een manier die deed uitkomen hoe goed ze begrepen wat ze zongen; in vereeniging met Schoorl en Koedijk zongen de kinderen drie stukjes van onze stadgenooten Eli en Jakob Prins. Laatstgen. wist op de tekst van „Scheme ring", „de Wind" en „Torenliedje" echt kinder lijke melodieën te vinden, die met de klavier begeleiding door den componist uitgevoerd bij meerdere bekendheid de aandacht zul len trekken, hun weg wel zullen vinden. De vertolking dezer stukjes, en later nog van •vier liederen van Weisenborn, van Frans horst, van Tusscbeabroek en van der Bijl, toonde ook de bekwaamheid van den leeraar in dit genre. „Botrenmarsch" van v. d. Bijl, moest gedeeltelijk herhaald worden. De „Dans der molenaarsjongens" uit de operette „Hans Drift" (in costuum uitge voerd) besloot den avond en werd er het hoogtepunt van. Het nummer moest natuur lijk herhaald worden. Waar noodig speelde Gerrit Hekket de pianobegeleiding. A. K. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 11 Juli te Suez. Koningin der Nederlanden (uitr.) 12 Juli v Colombo. Moeana (thuisr.) 11 Juli v. Marseille. Johan de Witt (thuisr.) 11 Juli v. Singapore Poelau Bras 12 Juli v. Amst. n. Hamburg Rotti 12 Juli" v. Antwerpen ji. Amst. Kon. Ned. Stcomb. Maatschappij. Ajax 11 Juli v. Triëst n. Fiume. Berenice 11 Juli v. Barcelona te Tarragona Bodegraven (uitr.) 10 Juli v. Mollendo. Bodegraven 10 Juli v. Mollendo n. Arica. Brion 11 Juli v. Oporto n. Vigo. Crijnssen 10 Juli v. Curacao n. Pto Cabello Haarlem 12 Juli v. Amst. n. Hamburg. Juno 9 Juli v. Guatemala n. Kingston. Perseus 11 Juli v. Tanger n. Oran. Pluto 12 Juli v. Amst. n. Hamburg. Simon Bolivar (thuisr.) 13 Juli te Plymouth verwacht. Stella 11 Juli v. Rott. te Gibraltar. Telamon 12 Juli v. Rott. n Malaga. Theseus 11 Juli v. Kopenhagen n. Amst. Trajanus 11 Juli v. Amst. te Hamb. Kon Holl. Lloyd. Waterland 12 Juli v, Amst. n. Hamburg. Zaanland 12 Juli v. Amst. n. B.'Aires. Rottexdamsche Lloyd. Garoet (uitr.) 12 Juli te Sabang. Kota Gede (thuisr.) 11 Juli te Suez. Palembang' (thuisr.) 12 Juli v. Havre. HollandAmerlka-Lljn. Bilderdijk 12 Juli v. Philadelphia te Balti- more. Drechtdijk, ipacifick. n. Rott. 11 Juli v. Lon den. Lochkatrine, Vancouver/Rott., 9 Juli v. Cris- tobal. Lochmonar, Pacifick. n. Rott., 10 Juli v. San Francisco. Nebraska 10 Juli v. Portland (O.) n. Liver pool/Rott. Nieuw-Amsterdam 12 Juli v. New York n. Rotterdam. Rotterdam 12 Juli v. Rott. n. New York. Rotterdam, Rott. n. New York, 12 Juli v. Boulogne. HollandAfrika-Lijn. Heemskerk (uitr.) 12 Juli v. Port Natal n. Lorenzo Marqués. Nieuwerk (thuisr.) 12 Juli te Antwerpen. Sumatra fthuisr.) 10 Juli te Kaapstad. Holland Ansfrallë-Lljn. Arendskerk (thuisr.) 11 Juli v. Sydney. Holir.ndBrifsch-Inriië-Lljn. Andijk 12 Juli1 v. Karachl m. Rott. Hoogkerk (thuisr.) 11 Juli v. Algiers. Ridderkerk (thuisr.) 11 Juli v. Oran. Salawati (uitr.) 11 Juli v. Suez. IJselkerk (thuisr.) 11 Juli te Calcutta. Holland—Oost Azt6-Ll]n. Oldekerk (uitr.) 11 Juli v. Penang. Holland—West Afrlka-Llin- Drechtstroom (uitr.) 10 Juli te Grand Bas- sam. Gaasterland (thuisr.) 14 Juli te Hamb verw. Pollux (thuisr.) 11 Juli v. Lagos. Reggestroom (thuisr.) 9 Juli v. Lagos IJstroora (uitr.) 10 Juli y. Freetown. naar waarnemingen, verricht in den morgei van 14 juli. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instiuut te De Büdt. Hoogste barometerstand 765.9 te Lacon» Laagste barometerstand 752 4 te Shield» Verwachting, geldig tot den avond van 15 Juli: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuid. Westelijke tot Westelijken, mogelijk tijdelijk Noord-Westelijken wind; zwaar bewolkt mei regenbuien en tijdelijk opklaring; weinig ver. andering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Büdt heden te 10.05 uut aan alle posten: Attentiesein neer! Java—Bengalen-Lijn. Bali 11 Juli v. Java te Calcutta. JavaNew-York-Lljn, Deli, New-York n. Java, 12 Juli v. Port Said Aon. Paketvaart-Mij. Nw. Holland 10 Juli v. Melbourne te Sin gapore. Toba, Rott. n. Bat., 12 Juli tc Aden. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 12 Juli v. Hamb. n. B. Ayres Rotter dam—Z aid-Amerika-Lijn. Alcor (thuisr.) 11 Juli v. Santos. Alhena 11 Juli v. Rott. te Hamb. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Japan/Rott. 11 Juli v. Marseille. Achilles 11 Juli v. Daiaren n. Rott. Dolius, Rott./Japan, 11 Juli v. Singapore. Melmpus 12 Juli v. Amst. n. Liverpool. Mentor Japan/Rott. 11 Juli te Vladiwostock, Phemius, Japan/Rott., 12 Juli v. Belawan. Stentor 11 Juli v. Gravesend n. Hamb. Eiazetco-Lijn. Jonge Jacobus 11 Juli v. Carthagena n. Londen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jan Wilhelm, z. van Gerrit Blom en Ger ritje van Drunen. Cornelis Thcodorus, z. var Theodorus Smit en Maria Cathaiina Stroo- per. Hcnry Alfred Edevin, z. van Albert Dijkstra en Femke Vooistra. Reinder Jan, z. van Reinder Fruitema en Geertruida Kos ter. Frans Willem, z. van Willem Drager en Anne Maria Catharina Venverloo. Marga- retha Gerarda Maria, d. van Theodorus Jo- hannes Brouwer cn Alida Kuijs. OVERLEDEN: Guurtje Groot, gehuwd met Dirk Akker man, 60 jaar. Cornelia Kloek, wed. van Dirk Bloemendaal, 84 jaar. Hendrik Hekket, 52 jaar. NICOTINE GEDRONKEN. De landbouwer Q. te Aalsmeer vond in zijn woning een flesch met nicotine, die ge bruikt wordt om rozen te bespuiten. De man dacht, dat het thee was en dronk; hij zeeg bewusteloos neer en moest onde* dokters behandeling worden gesteld. ARBEIDSCONFLICT OPGELOST. Heden is het arbeidsconflict aan de in aan bouw zijnde r. k. kerk te Grave opgelost in het voordeel der stakers. De arbeiders krijgen hun gevraagd uur loon, zoomede 70 pet. voor regenverlet. Bij sterfgevallen in een gezin gaat voor verzuim het volle dagloon door. De politie bewaking is opgeheven. EEN POLDER AAN HET HOLLANDSCHE DIEP OVER STROOMD. Tengevolge van den zeer hoogen vloed ii Zaterdagavond het water van 't Hcllandsche Diep te Lage Zwaluwe buiten zijn oeverst getreden, tengevolge waarvan de Kwistgeld-' polder aanwezige hooi-oppers dreven weg moest met vereende krachten van den ver drinkingsdood worden gered. De vele in dien polder aanwezige hooi-oppers dreven wge tengevolge waarvan de geheele hooioogst voor de pachters verloren ging. Toen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt stond het water in den polder tot een hoogte van ruim VA M. TJALKSCHIP BINNENGESLEEPT. Het zeil overboord geslagen. Zaterdagavond te ongeveer zeven uur lebben vijf Lemster visschers te Lemmer binnengesleept het ijzeren tjalkschip „Eerste ling", schipper H. Schoeten van Hoogeveen, op reis van Gorinchem naar Wolvega. Een hevige rukwind had voor Lemster- haven het zeil over boord gerukt. Hét schip dreef eerst hulpeloos rond, doch kon later voor anker komen. De Lemster reddingsboot voer or.middel- ijk uit om te midden van een hol staande zee de vrouw en vier kinderen, waarvan de jong ste zeven weken oud, over te nemen. Met veel moeite zijn vijf schippers er later in geslaagd ook het tjalkschip binnen te sleepen. ZAL PRINSES IUL1ANA VERLOVEN? De Crt. heeft het volgende telegam uit Stockholm: Hoewel de hofkanselier officieel ontkend ïeeft, dat er eenige waarheid is in de geruch ten betreffende de verloving van prins Sieg- ward met prinses Juliana, verklaart het „Svenska Dagbladet", dat de opperkamer heer van den prins Rudebeck morgen uit Stockholm naar Noorwegen zal vertrekken, waar koningin Wilhelmina en prinsen Juliana een rustkuur maken in Bessiicim- ^rins Hendrik komt morgen uit Finland Stockholm aan en zal ten paleize met koning Gustaaf lunchen, die eveneens morgen uil Stockholm terugkomt van Saerae, ten eindt de groote regatta van de koninklijke jacht club bij te wonen. IN HET BAD VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 20-jarige kindel juffr. M. H. Bom, in dienst van den heer S. te Maastricht, in het bad om het leven geko men. Na de kinderen van de familie S. l' hebben gebaad, heeft zij zich ook zelve in bet bad begeven. Vermoedelijk doordat het water te warm is geweest, heeft mej. Born een

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2