fllkiDistht EoiraiL Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Provinciaal! nieyws Binnenland Honderd Iwee en dertigste Jaargang. No. 164 iy3U- Dingdag 15 Juli Woensdag 16 Juli. Hilversum, 1875 M. (V-A.R.A.-uitzending). iO— Morgenwijding (V. P. R. O.) 12 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 2.— Rodie Medenbach: „De moeder die de knaap Vrede Iiocht" en andere gedichten van Henr. Ro- and Holst. 2.30 Kindermatinée vanuit het Kurhaus te Scheveningen. 3.30 Maak het zelf! les. 4.45 Orgelconcert door Joh. Jong. 5.15 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.45 Concert door het V. A. R. A.-Orkest, afgew. door Gramofoonpl. 7.15 Garmt Stuiveling: „Geen schooner tijd dan studententijd 7.45 Politieberichten. 8.Inleiding tot het Kurhaus Concert. 8.15 Concert vanuit het Kurhaus te Sche- eningen. Het Residentie- Orkest onder leiding van Carl Schuricht. Anna el Tour, zang. In de pauze gramofoon platen. Na afloop: Persberichten en gramo foonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (N.C.RN.-uitzending). 8.15—9.30 Concert. 10.30—11.Ziekendienst. 11.11.30 Gra- imofoonplaten. 11.3012.30 Harmoniumbe speling door M. F. Jurjaanz. 12.302. Concert. Mevr. v. RavenzwaaijMollen ikamp, zang. H. hermann; viool. H. v. d. (Horst Jr., cello. Mevr. v. d. HorstBleek rode, piano. 2.2.45 Concert. iMej. A. Her- mes, alt. Heeren G. Beths, viool. P. Halsema, piano. 2.45—3.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15—4.15 Vervolg concert. 4.155.Gra- oiofoonplaten. 5.6.Kinderuurtje. 6. 6.30 Gramofoonplaten. 6.306.40 Koersen. 6.407.10 Declamatie door J. Heidama. 7.10 —7.30 Gramofoorpl. 8.—10.15 Dr. C. J. Honig: „Bestrijding van ziekte". Muzik. me dewerking van d Stafmuziek van het 6e ,'Regt. Infanterie te Breda. 10.1510.25 Pers berichten. 10.2511Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 511.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Or kestconcert. 2.20—2.50 Concert. J. Tucker, alt. J. Collett, tenor. 4.20 Trio-concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7. Concert door Strijkkwartet. 7.20—7.40 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 'Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.„Antho- ny and Cleopatra" van William Shakespeare. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solist. Langenberg, 473 Al. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —11.35 Gramofoonpl. 11.40—12.20 Muziek- uitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 2.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Gramofoonpl. 8.209.15 Orkest en viool. 9.20 „Schön ist es auch anderswo". Concert. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert en voorle zing. 6.10—8.10 „De Unges Idraets" Lands- lejr. 8.359.50 Concert. Orkest en zanger. 10.4011.25 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert. Orkest en solisten. 8.50 Lezing. Daarna: Vervolg concert. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonplaten. 10.5012.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.204.50 Concert. 4.505.50 Liederen-voordracht. 5.506.20 Lezingen. 6.206.45 Liederen-voordracht. 6.509.Lezingen. 9.— Liederen-voor dracht. 9.20 Cabaret-uitzending. Daarna be richten en gramofoonpl. 11.10—12.20 Zigeu- nermuziek uit Budapest. EEN GEHEEL NIEUWE CONSTRUCTIE VAN RADIOLAMPEN. Naar wij vernemen, zal op de groote Ber- lijnsche radio-tentoonstelling, welke op 22 Augustus a.s. geopend wordt, een geheel nieuw soort radio-onivanglamp verschijnen. Deze lamp is geheel afwijkend van de typen, welke wij thans kennen en zoowel de uitwen dige vorm als de inwendige constructie ervan vertoonen slechts zeer weinig overeenkomst daarmede. Voor zoover bekend, wordt bij deze nieuwe constructie het „rooster", dat zich tot nog toe steeds in het vacuum van den glasballon bevond, (thans buiten op den glaswand in den vorm van een metaallaag aangebracht. Dergelijke constructies zijn wel reeds vroeger in de laboratoria principiëel beproefd, doch tot practische resultaten daar mede is men nooit gekomen. Eerst thans is men door de ontdekking van een specialen constructievorm erin ge- Vrij naar het Engelsch - H. Al ONSEN 17) Nou, wat zeg jij daarvan, Jo? vroeg hik het aan haar overhandigend. Jovce las: Kun je vandaag om 3.45 Victoriastation komen? Zoolang moge lijk blijven. Geen gekleed costuum. Breng golfstokken en banjo. Leuk zood- je. De Bungalow, Seabridge. Winkles. Is dat niet meer dan toevallig? rien Dick. Op den dag zelf, dat ik be sluit er tusschen uit te breken, geeft Winkles me de gelegenheid. Wat een goeie kerel! De kans is gekeerd! Ga je, vroeg Joyce. Dick keek haar stom verbaasd aan. Of ik ga? Wat denk je anders? Die goede Winkles toch een fideele vent! Hier, heb je een potlood bij je? De telegrambesteller zocht in zijn tasch. Dick legde het antwoordformulier 'egen den tuinmuur en krabbelde: John Winkley Smit. Bungalow. Seabridge. Kom om 3.45. Dick. De jongen nam het van hem aan, tik te tegen zijn pet en liep fluitend het pad af. Wie is Winkles? vroeg Joyce. Dick las het telegram nog eens over en stak het zijn zak. slaagd, voor de praktijk bruikbare resultaten te verkrijgen, waarbij de groote stabiliteit als een der voornaamste gunstige eigenschappen sterk op den voorgrond treedt. De eigenaar dige staafvormige uitvoering van deze „lamp" gaf Telefunken, in welker laborato ria deze nieuwe vinding na veeljarigen ar beid voor de praktijk ontwikkeld is, aanlei ding, het nieuwe product den naam „Tele- funken-staaf" te geven. Deze Telefunken-staven, waaromtrent wij onze lezers hopelijk spoedig meerdere techni sche bijzonderheden kunnen geven, zijn niet bedoeld om de tegenwoordige lampen te ver vangen. Zij danken hun ontstaan voorname lijk aan het systematisch zoeken van nieuwe mogelijkheden en ontvangtoestellen, welke di rect uit het lichtnet gevoed worden, goedkoo- per te kunnen maken. Deze apparaten toch zijn reeds zoover ontwikkeld, dat langs ge wone wegen een prijsverlaging welke niet gepaard zou gaan met een aanmerkelijke ver mindering der kwaliteit, nauwelijks mogelijk lijkt. De Telefunken-staven nu zijn niet alleen goedkooper in aanmaak, doch ingevolge hun ne bijzondere eigenschappen b.v. groote ongevoeligheden voor den bromtoon van het lichtnet kunnen zij de constructie van ont vangtoestellen in nieuwe banen leiden. Naar verluidt, zal Telefunken een nieuw ontvang toestel, waarin deze Telefunken-staven zijn toegepast op de Berlijnsche radiotentoonstél- ling demonstreeren. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de ver dere ontwikkeling der normale lampen niet beïnvloed wordt door deze nieuwe construc tie doch dat de aanmaak van normale lampen en toestellen gewoon wordt voortgezet. De Telefunken-staven worden in twee ty pen in den handel gebracht, n.1. „Arcotron 301" en „Arcotron 201". HET BLOEMENCORSO TE BERGEN. EN EEN VERLICHTINGSAVOND. Reeds een aantal jaren achtereen (het vorige jaar uitgezonderd) organiseert de V. V. V. te Bergen in de maand Augustus een Bloemen corso, dat steeds de belangstelling van duizen den weet te trekken. Dank zij de medewerking door verschillende, in Bergen woonachtige ar- tisten verleend, kenmerkt het corso zich door een vindingrijkheid van uitbeelding die de on dervonden belangstelling ten volle doet verdie nen. De datum voor het corso werd voor dit jaar bepaald op Woensdag 6 Augustus, des middags om drie uur. Het gemeentebestuur stond daar voor de wegen om de Hertenkamp af en ver leende een garantie van 1000.en schonk te vens een gouden medaille. De V. V, V. schonk de commissie een bedrag van 500.benevens een gouden medaille. De Winkeliersvereeniging te Bergen zegde een Verguld Zilveren Medaille toe, de V. V. V. Alcmaria schonk een Verguld Zilveren en een Zilveren Medaille, Krom's was- scherij te Alkmaar een Verguld Zilveren Me daille. Voorts werden verschillende kunstvoor werpen als prijzen ontvangen en worden boven dien 5 prijzen van 50.en 5 prijzen van 25.uitgeloofd. De belangstelling voor het corso komt ook tot uiting door het feit, dat de firma Lucas Bols uit Amsterdam een vierdeeli- ge flesch met likeuren schonk en de firma Bootz uit Amsterdam een mandje likeuren. Voor de deelname aan het corso werd reeds de medewerking verkregen van Bergen's Har monie, het muziekcorps St. Louis uit Alkmaar, Bergen's Gemengd koor, Bergen's Mannenkoor, de Gymnastiekvereeniging, de tooneelvereeni- ging Kunst na Arbeid en de Operettevereeni- ging. De deelname aan het corso is vrij en staat open voor de volgende rubrieken: Auto's, Ver- eenigingsgroepen, Vrije groepen, Paren en En kelingen. Voor deelname gelieve men zich te melden aan het Informatiebureau van de V. V. V, te Bergen. De dag van het Bloemencorso, dat des avonds met een rondgang van een lichtstoet wordt be ëindigd, belooft wederom Bergen's Gloriedag te worden. Iri 1928 vervoerde alleen de tram Alk maarBergen dien dag 26.000 passagiers. Dui zenden kwamen bovendien per rijwiel of auto, zoodat men zich wel kan voorstellen hoe druk het zoo'n dag in Bergen is, als men weet dat daar in het drukst van het seizoen een 5000 gasten verblijven en de bevolking een 5000 zie len telt. Volgens de Badcourant van 7 Juli vertoeven er reeds thans in Bergen en Bergen aan Zee 2500 gasten. De volgende week zal dit aantal al reeds belangrijk hooger zijn, omdat de va- canties dan aanvangen. Het strandleven neemt ook te Bergen aan Zee geweldig toe. In dit opzicht werd den 4den Juli een mijlpaal bereikt, De stranddrukte was toen geweldig, evenals het autoverkeer. In Ber gen begrijpt men dat het economisch belang van de bevolking vordert het vreemdelingenverkeer Hij was verleden jaar met ons in Henley. Weet geen raad met zijn geld; heeft nog nooit een examen afgelegd; was de beste roeier van onze boot; een drommels aardige kerel. Kom, help me even met inpakken, wil je? Hoe laat gaat er hier een trein.wert 'e dat soms? Ik zal even het spoorboekje halen. Ze zocht een trein voor hem op. Dan ging ze naar haar kamer en haalde er een klein blikken doosje voor den dag. Ze deed het open met 'en sleuteltje, dat in een kistje op haar kaptafel lag. Er waren drie goudstukken in het doosje. Ze nam ze er uit, sloot het doosje weer en stopte het weg. Dan ging ze naar Dick's kamer, waar ze hem bezig vond zijn overhemden en dassen in een kof fertje te pakken. Zal het lukken? vroeg* hij. Er gaat een trein om twee uur, die je om drie uur in Paddington brengt. Prachtig, riep Dick uit. Dan kan ik net met een taxi naar het Victoria station komen. Joyce hield hem haar hand voor met al wat ze aan geld bezat. Je zult wel wat geld noodig hebben, Dick, zei ze eenvoudig. Goeie genade! Da's waar ook! O, heb jij wat? Prachtig! Wil jé het me lee- nen? Hij nam de goudstukken en liet ze in zijn vestzak glijden. Dank je wel, meid. Ik wou, dat je mee kon komen! Ze keek op h&ar polshorloge, V te bevorderen. Voor wegenverbetering werd dit jaar 100.000.— uitgegeven, terwijl voor den aankoop van het boseh, waarvoor het Rijk 1600.per jaar offert en de Provincie 40.000.— bijdroeg, de gemeente 130.000. beschikbaar stelde. De V. V. V. te Bergen doet wat mogelijk is om de vreemdelingen ter wille te zijn. Zij stichtte een informatiebureau, waar gratis alle mogelijke inlichtingen worden gegeven en dat op aanvrage gratis pensionlijsten toezendt en bovendien de schriftelijke aanvragen ter ken- nisse van belanghebbenden brengt. Woensdag 23 Juli organiseert de V. V. V. in samenwerking met daarvoor ingestelde buurt- commissie een verlichtingsavond. Deze verlich tingsavonden zijn feeëriek. Om de oude Kerk- ruïne en langs de in het groen verscholen we gen in het centrum van het dorp hangen op zoo'n avond ruim 10.000 oranje lampions, waar van de kaarsen door vele rappe handen in een minimum van tijd zijn aangestoken. Een derge lijke avond brengt duizenden in bewondering over het dorpsschoon van Bergen. Moge dit ook 23 Juli het geval zijn en moge de V. V. V. met het Bloemencorso op 6 Augus tus wederom dat succes ondervinden, waarop zij, met het oog op het vele daaraan verbonden werk, alleszins recht heeft. NOORDSCHARWOUDE. Door de R.K. zangvereeniging „St Caeci- lia", directeur de heer Jac. N. Al, werd op het Zondag in Anna-Paulowna gehouden zang concours, een lsten prijs behaald met 337 punten in de eerste afdeeling. ZIJDEWIND. Gedurende het tweede kwartaal van 1930, waren er in het veefonds alhier verzekerd 37 runderen voor een totaal bedrag van 86390. De omslag werd bepaald op 50 cent per 100 gulden verzekerd kapitaal. OUDE NIEDORP ('T VELD). f De vroegere Coöperatieve Stoomzuivelfa- briek „Nooit Gedacht" alhier is omgezet in een N.V. met een maatschappelijk kapitaal van 25500, gesplitst in 170 aandeden van 150 nominaal. Van deze 170 aandeelen zijn er 107 geplaatst. OUDORP. Hondenkeuring. Bij de op 12 dezer gehouden keuring van trekhonden in deze gemeente zijn de honden van 8 houders van trekhonden gekeurd, van deze werden 7 goedgekeurd terwijl een werd afgekeurd. Geboren: Adrianus Franciscus, zoon van Jan Kunst en Alida Verduin. Jacobus, zoon van Sijtze Breeuwsma en Wiebigje van der Zee. Maria Cornelia, dochter van Hermanus de Reus en Gezina Maria Brucke. SCHAGEN. De heer J. P. Roep te Schagen is benoemd tot adjunct-commies bij de posterijen, telegra fie en telefonie. De vereeniging tot Ondersteuning bij Ziekte te Schagen zal op 17 Juli 40 jaar hebben bestaan. Bij hare oprcihting sloten 20 personen zich als leden aan, thans telt zij 430 leden met 200 betalende kinderen. Het eerste bestuur bestond uit de heeren Th. Roep, voorzitter; C. Burger, secr. en Jn. Overtoom, penn. Verdere besturusleden wa ren J. Castricum, G. Nieuwenhuis, P. van Twuijver, S. Overtoom, C. J. Plomp en Mr C. H. Beels, burgemeester van Schagen. De heer C. Burger is gedurende de 40 jaar van haar bestaan onafgebroken secretaris der vereeniging geweest. DIRKSHORN. In het door de Noord-Holl. Zangersbond uitgeschreven Zang-Concours, gehouden op 13 Juli j.1. te Anna Paulowna, behaalde de Vereeniging „Excelsior" alhier, directeur de heer Jb. Hovenier, een len prijs met 317 p. in de le afd. Gemengde Koren. WINKEL. Door twee leerlingen der U. L. O.-School alhier is dit jaar deelgenomen aan h et M. U. L. O.-examen, n.1. door Jb. Kwantes te Winkel en A. Nap te Barsingerhorn. Beiden behaalden het M. U. L. O -diploma. WIERINGERWAARD. Reeds geruimen tijd is gebleken, dat de Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" feite lijk nog te bekrompen was, vooral wat betreft de pekelafdeeling en kaaspakhuis. Bij de op richting, toen Aurora en de Volharding één geheel zou worden, werden door enkele tegenstanders nog al bezwaren ingebracht. Het ging natuurlijk in hoofdzaak om de cen ten, doch na veel wikken en wegen kwam men tocht tot overeenstemmine. Dezer dagen werd een algemeene ledenvergadering gehou- Je zult moeten voortmaken, zei ze, zonder op zijn opmerking in te gaan. Je golfstokken zijn nog boven op den heuvel, denk daarom! Groote hemel dat is waar ook. En ik ben nog niet half klaar met pakken! Ik moest ze maar op de fiets gaan halen, anders mis je je trein nog. Wil je dat doen? Erg graag, hoor! Zoo holde Joyce dan de trap af en sprong op haar fiets en trapte tegen een heuvel op, die steil genoeg was om iemand een hartverlamming te bezor gen, om het mogelijk te maken, dat haar broer een trein zou kunnen halen, die hem van haar weg zou brengen naar de zeekust, ver weg van het saaie dorp en het sombere predikantshuis, tusschen een troep jongelui, waaronder zij zelf ook zoo dol graag zou geweest zijn. En Dick ging door met pakken, veel te blij, dat hij er eens tusschen uit kon, om er lang over na te denken, hoe jammer het voor zijn zuster was, dat ze niet mee kon. Hij dacht er zelfs geen oogenblik aan, of ze het geld, dat ze hem gegeven had, soms ergens anders voor noodig kon hebbenze had er negen maan den voor moeten sparen om het bij elkaar te krijgen en het was haar kleed geld, waarmee, wie weet voor hoelang ze zou moeten rondkomen. Hij vroeg zichzelf zelfs geen oogenblik af, hoe zij zich zou moeten vermaken in dien tijd, dat hij voor zijn plezier uit w»* den. We zijn daarbij niet tegenwoordig ge weest, doch ons werd medegedeeld, dat op die druk bezochte bijeenkomst met bijna al gemeene stemmen (er waren 3 blanco) werd besloten opnieuw tot verbouwing over te gaan. De kaasmaker kan, zooals de inrich ting thans is, zijn product niet maken zooals het behoort te zijn, wat natuurlijk van in vloed is op de marktprijzen. Aanvankelijk heeft de verbouwing onge veer 80 mille gekost. Het is dus te betreuren, dat het nu weer geld moet kosten. Misschien was het met de helft meer van hetgeen het thans weer zal kosten, toen direct afdoend te maken zijn geweest. Er zijn thans 920 koeien, Na de verbouwing kan er van 1200 koeien worden verwerkt. Door den architect de Boer van Alkmaar zal een bestek worden gemaakt, v/aarna tot aanbesteding wordt overgegaan. Het ligt in de bedoeling om cr zoo spoedig mogelijk mee te beginnen. CASTRICUM. Gistermiddag tegen 7 uur kwam van de helling van den Zeeweg afrijden een jong meisje met een rijwiel met bandrem. Toen zij ongeveer half weg was en een vrij groote vaart had, heeft zij waarschijnlijk met haar bandrem sterk geremd, tengevolge waarvan zij over het stuur op den weg kwam te vallen en naast vrij ernstige blesuren aan haar ge zicht te hebben bekomen, haar arm zoodanig gekneusd was, dat zij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De genees heer achtte het echter noodig dat de arm in het ziekenhuis te Alkmaar werd gezet wijl deze op verscheidene plaatsen was gebroken. Een waarschuwing om toch niet met groote vaart op een helling een bandrem te gebrui ken. Aan de veiling Ons Belang was de aanvoer heden zeer slecht te noemen. Aan gevoerd werden slechts 644 manden aard beien met prijzen van 22—3114 cent per K.G. met een middelprijs van 24 ct. per K.G. Iets beter dus dan de daaraan .voorafgaande veiling. De aanvoer van erwten en tuinboonen was ook zeer beperkt. Erwten werden aangevoerd 60 zak met prij zen voor doppers van 16 tot 31% cent en voor raspers van 2114—48 cent per K.G. Tuinboonen 10 zak met prijzen van 8 tot 13 ct. per K.G. De opbrengst van de gehouden bloempjesdag ten bate van Herwonnen Le venskracht welke gisteren werd gehouden en waartoe van den kansel een aanmoedigend woord werd gesproken heeft opgebracht de mooie som van 143. Gisteravond tegen 9 uur kwam uit de richting Alkmaar een auto, die een andere wagen uit tegenover gestelde richting pas seerde, tengevolge van een verkeerde hande ling stopte de beide automobilisten en kregen eenige woordenwisseling, tengevolge waar van een dezer zich zoodanig opwond dat hij de voorruit van den anderen auto verniel de. Toen de politie kwam waren beiden reeds gevlogen, of liever vertrokken, zonder dat een dezer aangifte deed. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. ZUIDSCHARWOUDE. Bij het Zondag te Anna Paulowna gehou den zangconcours, uitgeschreven door den Noord-Hollandschen, Zangersbond, behaalde het „Gemengd koor" van hier een eersten prijs met 312 punten. Het „Gemengd Koor" gaat hierdoor van de 2e in de 1ste afdeeling over. DE CONTROLE E RE NDE GENEESHEER BIJ CENTRAAL BEHEER. Zondagmiddag heeft de groep B (Cen traal Beheer Raden van Arbeid) van de Ned. Ver. van Controleerende Geneesheeren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bui tengewone ledenvergadering gehouden ter „bespreking van de ongewenschte toestan den, de controleerende geneesheeren bij Cen traal Beheer betreffende, en berading over de aan te nemen houding". In verband met den ernst van de situatie waren ook de con troleerende geneesheeren die „nog" geen lid dezer vereeniging zijn, uitgenoodigd tot bij woning dezer vergadering. De voorzitter, dr. Sturkop uit Amsterdam, wees op het besluit der groepsvergadering van huisartsen, dat als minimum honorarium per visite 2 moet worden gevraagd en zette uiteen wat er is gedaan ter verkrijging van inwilliging van dezen eisch. Verschillende leden namen deel aan de dis cussie over deze kwestie. Eenigen hunner zouden zoo mogelijk lie ver strijd voorkomen en voorloopig rustig onderhandelen omdat men verwacht bij Hij was in Oxford geweestvier jaar lang. Joyce had nooit wat gehad. En nu zou hij dit pretje weer hebben; maar zonder haar geld zou hij het nooit gehad hebben. Broers en zusters zijn soms vreemde schepsels! XII. De zilte zeelucht woei door de portie ren naar binnen. Dick keek op zijn hor loge. Het leek hem jaren geleden, dat hij uit Whiteleaf vertrok. Nog tien minuten en dannatuurlijk eerst die goede knul van 'n Winkles en dan de Bungalow en de lui daar en lachen en pret en sport. Hij haalde eens diep adem en zuchtte, omdat de trein met zoo'n slakkengangetje voortkroop, stond op, stak zijn hoofd buiten het raampje en keek met samengeknepen oogen langs de locomotief heen naar de daken van Seabridge boven op de kalksteenheu vels. Daarachter lag de onmetelijke zee. Hij trok zijn hoofd terug en haalde zin gend zijn koffer uit het net en zijn banjo en zijn golfclumb. Zijn oogen glinster den. Hij was er eindelijk eens uit, blij als een kind. De taxi van het eene sta tion naar het andere was een heele ge beurtenis voor hem geweest. Het Lon- denschc rumoer had hem in de ooren geklonken als een vrijheidszang. De drukte bad zijn bloed sneller doen BBBBfiniiSSÉriMwnM nader overleg tot een goed besluit te kunnen komen. Wanneer men enkele concessies doet, zal Centraal Beheer het billijke van een be drag van 2 moeten erkennen. E)e medische adviseur van Centraal Be heer wijst erop, dat hij het reeds met de directie eens geworden is dat de z.g. arbitra ge-controle hooger moet worden gehonoreerd dan de gewone controle. In de tweede plaats worden enkele concessies minder juist ge acht. De voorzitter stelde tenslotte namens hel bestuur voor te trachten langs minnelijken weg een oplossing te vinden. Belangrijker dan het honoraium zijn feitelijk de gesigna- leede fouten in het stelsel. Een der aanwezigen wees erop, dat hef een groote fout is geweest de ziektewet in werking te stellen voordat de controlekwestie behoorlijk geregeld was. Tenslotte werd het bestuursvoorstel aan vaard. EEN ONVOORZICHTIGE ORAP. - Vuurwapens in handen van kwajon gens. Zondagnamiddag heeft te Kerkrade de 18- jarige Grond het ongeluk gehad zich met een flobert-geweer in de slaap te schieten. De jongen was met een vriend bezig vogels te schieten. Op een gegeven oogenblik zette hij het geweer aan zijn slaap en zeide schert send: „Zoo doet men, als men het leven moe is". Ongelukkig ging het geweer toen juist af. De toestand van den jongen is zeer ern stig. ONREGELMATIGHEDEN VAN EEN POLDERBESTUUR. In de algemeene vergadering van ingelan den van den Hoogveenschen polder, op 23 Mei te Noordwijkerhout gehouden, is een commissie benoemd met de opdracht een on derzoek in te stellen naar eventueele onregel matigheden, voorzoover het bestuur en be heer van den polder betreft, dit onder meer naar aanleiding van door den voorzitter en den penningmeester geuite beschuldigingen. De peningmeester, de heer H. Langeveld. uitte voor de commissie verschillende beschul digingen van financieelen aard tegen der voorzitter van het bestuur. Nadat de commissie verschillende getuigen had gehoord, komt zij in een rapport aan het polderbestuur tot de conclusie: 1. dat het vertrouwen in den voorzitter geschokt is; 2. dat het bijzonder polderreglement nauwkeu rig moet worden gehandhaafd; 3. dat ten minste een eenvoudige controle op het doen van leveringen en op de uitvoering van wer ken noodig is en 4. dat eenzelfde controle behoort te worden toegepast op het doen van betalingen. LIMONADEVERGIFTIGING. Het uitstapje, dat gister gemaakt werd door een 250-tal personen van de hervormd apostalisch gemeente te Amsterdam, naar Laren, heeft een minder prettig einde gehad Toen het gezelschap n.1. met een aantal groote autobussen de terugreis wilde aan vaarden, klaagden eenige kinderen en een aantal ouderen over misselijkheid. In minder dan geen tijd was een 25-tal personen onge steld. Men bracht hen in den zomertuin van hotel Hamdorff onder. De ontboden genees heer, de gemeentearts dr. Holtmann, was spoedig ter plaatse en constateerde een lichte vergiftiging bij de meeste personen. Vermoe delijk is deze vergiftiging veroorzaakt door limonade, welke het gezelschap van Amster dam had meegenomen, en waarin zich te veel zuren bevonden. Gelukgig was een en ander niet van ernsti- gen aard en later op den avond konden di zieken weer per autobus naar Amsterdam worden teruggebracht. POLITIEKRUISER „NAUTILUS" VERTROKKEN. Een gedenksteen op Jan May en- eiland. Gisteravond 7 uur is H. M. politiekruiser „Nautilus" commandant kapitein luitenant ter zee H. J. van der Stad van de haven van Nieuwediep naar Jan Mayeneiland vertrok ken, ter volbrenging van een daad van pië teit tegenover de bij de overwintering van 1633—1634 omgekomen Hollandsche wal- vischvaarders. Zooals men weet zal op het eiland een ge denksteen geplaatst worden op het graf van de zeven Hollanders, die bij deze overwinte ring het leven lieten. JONGETJE VERDRONKEN. Zondagmiddag omstreeks 2 uur geraakt* de 5-jarige N. Xhofler, die bij zijn familie te Neer op bezoek was, in een onbewaakt oogen blik te water. Toen het wind weer op het dro ge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. stroomen. Het was toch wel goed in het leven. Ten laatste begon de trei te knar sen en te rommelen, schoof het perron langs onder veel lawaai en hield stil in een'wolk van gierenden stoom. Hallo, Dick! Hallo, Winkles! Hoe gaat het? Hij rolde het perron op, bijna in de af men van den ander en greep diens hand. Winkles was geheel verbrand. Onder de lange gummijas, die hij droeg, kwamen zijn bloote voeten en witte strandschoe- nen te voorschijn. Moeder, zei hij, dit is nu Dick! Dick stond een oogenblik later de hand te schudden van een groote, knap pe vrouw, met heel eigenaardige oogen. Je hebt, zie ik, je banjo meege bracht, zei ze. Dat is best, Dick. Zijn oogleden trilden even, toen ze hem zoo dadelijk bij zijn voornaam noemde. Ze zag het meteen. Kijk eens aan, vervolgde ze. We zetten het wel niet op ons briefpapier, maar het is bij ons toch altijd: Vrijheid, blijheid! Het kan ons niet schelen, wie of wat je bent. Bijvoorbeeld.hij is Winkles. Ik ben mevrouw Winkles en jij bent Dick basta! Jij bent huis-tuin of keuken Dick en dat blijf je. Zoo is het met allemaal in de Bungalow. Is dat duidelijk? Als een klontje, mevrouw Winkles, antwoordde Dick haar nogmaals in de lachende oogen ziende. - (Wordt vervolgd^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5