Spaarboekjes Vaderlandse^ Bank AGENDA Fa. De Lange 5 De Moraaz, Safesfiscti Wesrfeerieht. RENTE 3'|j 1. Sport .KATER Kerk en school ALKMAAR. Woensdag 16 Juli. 2.30 uur, Victoria Theater, middagvoor stelling van de geluidsfilm Broederliefde. 10.30 uur, provinciaal N. Holl. Zendings- feest te Heiloo. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het neger-bataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar held (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Broederliefde, geluidfilm (voor alle leeftijden). 810 uur des av., Muziektuin, concert Stedelijk Muziekkorps. Donderdag lt Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: De helden van het neger-bataljon (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar held (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Broederliefde, geluidfilm (voor alle leeftijden) Vrijdag 18 Juli. 4.30 uur, Central, algemeene vergadering Vereen, voor Volkshuisvesting Alkmaar. DE BOVEN-OOSTENRIJKSCHE HEIMWEHREN. Vervolging van den Vorst von Starhemberg. Volgens berichten in de middagbladen, is «gen den leider der Boven-Oostenrijksche Heimwehren Vorst von Rödiger von Starhem berg een vervolging ingesteld wegens over treding van de wapenwet. Starhemberg zou gesmokkelde wapenen, waarvan men de her komst niet kan nagaan, in groote hoeveelhe den hebben aangekocht. Enkele Weensche kooplieden zouden bij de zaak betrokken zijn. Ook tegen hen is een strafvervolging inge- iteld. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN ALEXANDRIE. Gisteren vonden te Alexandrië ernstige on geregeldheden plaats. Volgens officieele mel dingen zijn 14 personen gedood, w.o. 8 Euro- peesche onderdanen. 250 personen werden gewond. De beurs van Alexandrië en talrijke zaken zijn gesloten. Onder de acht gedoode Europeanen bevindt zich ook een Italiaan. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo- den, dat bij de ongeregeldheden te Alexan drië gevallen is, 17 bedraagt, terwijl verschei dene politie-officieren en soldaten gewond .werden. De ongeregeldheden hadden plaats na een algemeene staking van twee uur, welke ge houden werd als een demonstratie voor de slachtoffers te Mansouriah. De Egyptische troepen hebben den toestand weer geheel in handen. Britsche troepen werden niet te hulp geroepen. De onlusten een volkomen verrassing. Volgens de laatste berichten zijn bij de on lusten te Alexandrië 17 personen gedood en ongeveer 400 gewónd. De regeering heeft het verschijnen van drie groote dagbladen der Wafdpartij verboden. Ondanks de heerschende spanning waren de onlusten voor de autoriteiten een volkomen verrassing. De politie werd op het Moham med Ali-plein door de studenten in een omme zien overmeesterd. Ook het optreden van klei ne afdeelingen Egyptische soldaten bleef zonder resultaat. Van de aangevallen politie posthuizen werden verschillende geheel ver nield. In sommige kringen wordt scherpe critiek geoefend op de passieve houding van Enge land. Men verwacht, dat heden in het Lager huis verschillende leden de regeering vragen zullen stellen naar aanleiding van het gebeur de in Egypte. Gisteravond had de regeering nog geen officieele berichten over de onlusten ontvan gen. SPOORWEGONGELUK IN LINCOLNSHIRE. 46 gewonden. Op het station Grimsby (Lincolnshire) is /en personentrein uit New Holland op een anderen trein ingereden, waarbij 46 personen werden gewond. HET VALSCHE MUNTERSPROCES TE TSCHERWONE. De officier van justitie te Tscherwone eischte in het proces tegen de valsche mun tersbende, wegens voortgezet misdrijf gevan genisstraffen van vier maanden tot twee ja ren en tien maanden. GEARRESTEERD TE WEENEN. De leider van de stedelijke veiligheidswacht te Hallein in Salzburg, dr. Ernst Cham, is wegens het aankoopen van wapenen gearres teerd. Hem wordt tevens ten laste gelegd, dat hij deze aankoopen met gelden, die der ge meente toebehoorden, zou hebben gedaan. Cham staat als communist bekend. HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Denemarkens antwoord. In het antwoord der Deensche regeering yp het memorandum van Briand wordt het denkbeeld als zoodanig met sympathie be groet, gewezen op de verbindingen van Euro peesche Statefl met buiten-Europeesche gebie den en verklaard, dat zoo mogelijk alle be langrijke staten van Europa aan de pogingen moeten deelnemen. De Deensche regeering spreekt zich uit te gen al te ver doorgevoerde assimilatie der voorgestelde organisatie met den Volken bond. Een permanente politieke commissie of een secretariaat der Europeesche staten wordt niet noodzakelijk geacht. De unie zou in de eerste plaats economische problemen moeten bestudeeren. Denemarken is tegen uitbreiding der sanc- tieverplichtingen, zooals het verdrag van Locarno behelst, daar zij de veiligheid veel eer benadeelt dan bevordert. De Deensche regeering meent voorts, dat het onderzoek der veiligheidskwestie tot de competentie van den Volkenbond behoort en dat de des betreffende beraadslagingen door afzonderlijke besprekingen over samenwer king der Europeesche landen slechts zouden .worden bemoeilijkt, zonder dat er eenig re sultaat zou worden verkregen. Zij is het er ten slote mee eens, dat geen poging moet werden gedaan om de bestaan de grenzen me' geweld te wijzigen. GEEN EXAMENS, MAAR PERSOONLIJK HEID. Fabrieksopzichters zonder erva ringen. In de Engelsche koninklijke commissie in zake arbeid in Indië, die thans te Londen zit ting houdt, werd gisteren bekend gemaakt dat voor een departement van burgerlijk be stuur geen examen meer zullen worden afge nomen, doch dat voortaan een candidaat op zijn persoonlijkheid zal worden onderzocht. Bij de bespreking van de hoedanigheden, noodig voor fabrieksopzichters, verklaarde de hoofdinspecteur Sir Gerald Bellhouse, dat hij practisch gesproken geen examens meer liet afnemen, doch dat candidaten alleen een opstel moeten maken om te zien of zij zich behoorlijk kunnen uitdrukken. Mannen, aan genomen zonder eenige practischc ervaring, hadden zich als fabrieksopzichter uitstekend van hun taak gekweten. DE ONLUSTEN IN BENGALEN. De ernstige onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen in het Oosten van Bengalen, duren voort. In drie dagen tijds zijn totaal 14 personen gedood, De Mohammedanen zijn in de meerderheid, zoodat op sommige plaatsen vele Hindoes zijn gevlucht. Te Mangazia zou een Hindoefamilie door Mohammedanen zijn vermoord, waarna de lijken werden verbrand. De politie doet vergeefsche moeite de orde te herstellen, waarbij zij eenige malen zelf werd aangevallen. Vier personen werden door de kogels der politie gedood. 53 personen werden gearresteerd. Er wordt militaire versterking naar het gebied der onlusten gezonden. To taal zijn 12 dorpen bij de onlusten betrokken. GEVECHTEN IN MAROKKO. Uit Casablanca wordt gemeld dat in de laatste dagen eenige hevige vuurgevechten hebben plaats gevonden tusschen Fransche troepen en eenige nog niet onderworpen stam men. De Franschen maakten hierbij gebruik van een paar bombardeervliegtuigen. Voorts wordt gemeld, dat bij een gevecht tusschen een vergeavanceerden Franschen voorpost en een opstandigen stam aan Fran sche zijde een officier, een onderofficier, een Europeesch en 11 inlandsche soldaten wer den gedood.. Bij een botsing tusschen een Fransche afdeeling van het Vreemdelingen legioen en 400 opstandelingen verloren de Fransche troepen drie legioenarissen en twee inlandsche soldaten, terwijl 6 soldaten ge wond werden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN MAROKKO. Zes dooden en twaalf zwaar gewonden. In de nabijheid van Rabat in Marokko vond gisteren een ernstig auto-ongeval plaats. Na een botsing met een andere auto stortte een vrachtauto, waarop verscheidene Marokkanen hadden plaats genomen, in een afgrond, Zes hunner werden gedood en twaalf zwaar gewond. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA, Nieuwe successen der Noordelijken, Van Japansche zijde wordt meegedeeld, dat de Noordelijke troepen in de provincie Honan nog steeds successen hoepen. Thans hebben zij den Kaissow Toengowan-spoorweg bezet, ter wijl de troepen der Nanking-regeering zich ver der hebben moeten terug trekken. MAJOOR PABST BEREID VOOR DE RECHTBANK TE VERSCHIJNEN. Volgens de bladen heeft majoor Pabst den procureur generaal te Weenen medegedeeld, dat hij bereid is zich ter beschikking van de justitie te stellen, mits hem een vrijgeleide wordt gegarandeerd. DE ONBEKENDE VLIEGER BOVEN MILAAN. De in het Gotthardtgebied neergestorte Italiaansche vlieger heeft tegenover Zwitser- sche autoriteiten verklaard, dat hij niet Bas- sanesi, maar Giovanni Bassanei heet. Hij ontkende beslist dezelfde vlieger te zijn, die Vrijdagmiddag j.1. boven Milaan pamfletten heeft uitgeworpen. Het vliegtuig zou door den Franschen vlieger Brabante te Bellin- zona gekocht worden. Het onderzoek te Bel- linzona en te Lodrino ingesteld, heeft uitge wezen, dat talrijke pakketten aan boord van het vliegtuig zijn gevonden. De weide, waar op de tusschenlanding heeft plaats gehad, is het eigendom van Martignoli, een bekend so cialist. Ook werden in het vliegtuig en te Lo drino talrijke exemplaren van dezelfde pam fletten gevonden, die ook boven Milaan zijn uitgestrooid. Een Italiaansche nota aan Zwit serland. Uit Bern wordt gemeld, dat de Italiaan sche regeering den Zwitserschen gezant ie Rome een nota heeft overhandigd, waarin in scherpe bewoordingen geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de vlieger Basanei in het kanton Tessino gelegenheid heeft kunnen vinden op te stijgen en door gebrek aan waakzaamheid der Zwitsersche politie zijn anti-fascistische propagandavlucht heeft kunnen maken. De Libera Stanjpa, een der Zwitsersche dagbladen, die in Tessino verschijnen, publi ceert de mededeeling, dat Italiaansche ge heime agenten uit Rome in Tessino zijn aan gekomen, om op eigen hand op dit gebied een onderzoek naar het geval Basanei in te stel len. Van de zijde van de bondsvergadering wordt meegedeeld, dat tegen een dergelijk on derzoek niets kan worden gedaan, zoolang de agenten geen politieke handelingen ple- gen. DE ZONDE VAN RYKOW. We lezen in het Hbl. Vóór het XVIe congres en op het congres zelf werd Rykow vaak zijn redevoering voor de bolsjewiki van het Oeral-gebied verweten. Over die redevoering werd ook in de sovjet pers gesproken, maar geen enkel blad had een verslag gegeven, zoodat de inhoud ervan onbekend was. Uit het verslag in de „Praw- da" van de redevoering van een zekeren Finkowsky op het XVIe congres komen wij nu eindelijk te weten wat Rykow in 't Oeral- Gebied heeft gezegd. Volgens Finkowsky zou Rykow in die redevoering zich op zeer pessi mistische wijze hebben uitgelaten over de toekomst van de bolsjewistische dictatuur. Hij sprak er over de z.g. „generale linie" yan Stalin en zei daarbij het volgende: „Geen enkele linie is in staat een garantie te bieden voor de definitieve overwinning van het proletariaat". Ofschoon Rykow naar het Oeral-Gebied gekomen was als vertegen woordiger van het Polit-bureau, waarvan hij lid was, vond hij het mogelijk over de nade rende ineenstorting van het sovjet-regime te spreken. Hij „troostte" de Oeral-boïsjewiki op de volgende eigenaardige wijze: Hij zei, dat hij, een der oudste bolsjewiki, iemand die lid van de partij was van af den eersten dag van het bestaan er van, hen, den Oeral-bols- jewiki, den raad gaf den moed niet te laten zakken, dat hoe treurig en hopeloos de voor uitzichten van de dictatuur van het proleta riaat ook mogen zijn, men de hoop niet mag opgeven en dat hij, Rykow, op het uur van de ineenstorting van de dictatuur zal aan- toonen, dat hij samen met de partij den dood kan ingaan. Het is den bolsjewistischen leiders ten strengste verboden eenige zinspeling te ma ken op de mogelijkheid van een ineenstorting van het sovjet-regime. Zij moeten steeds ver klaren, dat de toestand rooskleurig is en dat geen enkel gevaar het regime dreigt. De ver ontwaardiging van de stalinisten is dus be grijpelijk: In hoeverre de lezing van Fin kowsky echter juist is en Rykow de geïncri mineerde woorden werkelijk gebezigd heeft, valt niet met zekerheid te zeggen. EEN KRANT VOOR BEGINNERS. Van 1 Juli af verschijnt in Rusland een nieuw dagblad, dat den volgenden titel heeft: „Boeren-Blad voor hen, die beginnen te lezen". Het blad wordt uitgegeven door het centraal-comité van de bolsjewistische partij en verschijnt onder leiding van Kroeps- kaja (de weduwe van Lenin) e.a. Het blaa is bestemd voor de breede massa van bijna analphabete boeren en voor hen, die een „likbez" (een school voor volwassenen, waar zij leeren lezen en schrijven) hebben door- loópen. Het blad wordt daarom gezet met een bijzonder groot en duidelijk lettertype, terwijl de leesstof bijzonder populair bewerkt wordt. ZUIVERING VAN DE TAAL. Den laatsten tijd is in Rusland een bewe ging ontstaan, gericht tegen het verknoeien van het Russisch door de dagbladschrijvers. Er zijn zooveel kunstmatige woorden en ulf- drukkingen (in den regel samenvoegingen van de eerste lettergrepen van eenige woor den) ontstaan, dat de gemiddelde lezer niet meer in staat is ze te onthouden. Om een blad te lezen is het nu noodig een zich speciaal woordenboek van die kunstmatige woorden aan te schaffen. Het „Pers-Huis" te Moskou heeft nu besloten een actie tegen dit kwaad te voeren. Het heeft een overeenkomst geslo ten met eenige vereenigingen van letterkun digen e.d. en heeft nu een wedijver ingevoerd voor de zuivering van het Russisch. Er wor den speciale clubjes opgericht, waar jongelui practische en theoretische opleiding zullen krijgen in het Russisch, zooals het behoort te worden (dus zooals het geschreven werd vóór de invoering van de bolsjewistische af kortingen en samenvoegingen). Het „Pers Huis heeft bovendien een speciaal bureau op gericht, dat de taak zal hebben de taal in de sovjetbladen te zuiveren, aldus de „Krasnaja Gazeta". Hf Gymnastiek. De adspiranten van „Turnlust" naar Wijk aan Zee. Zondag j.1. maakte onze populaire Gym. Ver. „Turnlust" haar jaarlijks uitje met de adspiranten naar Wijk aan Zee, dat, gezien het slechte weer der voorafgaande dagen door buitengewoon mooi weer begunstigd werd. Toch was te bemerken dat het bij menige ouder in gedachte al was uitgesteld, daar verscheidene der adspiranten 's morgens niet present waren. Niemand had dan ook kunnen denken, dat na zulk slecht weer zoo'n prach- tigen Zondag volgen zou. Te pl m. 8 uur werd met ontplooide vlaggen van de Paardemarkt afgemarcheerd naar het station om per trein naar Beverwijk te reizen. Vandaar met slaande trom op Wijk aan Zee aan, en na eerst de dorstige keelen met Ranja te hebben besproeid, in zeer opgewekte stem ming naar het mooién strand* de vlaggen als bakens geplant en het feest was in vollen gang. In minder dan geen tijd waren de kou sen en schoenen i-it en de heele club, onder behoorlijk toezicht, aan 't pootje baden Wat hadden de kinderen een plezier en de grooten niet minder. Was er eens een bizondere wilde bras die door zijn drukte het evenwicht niet bewaren kon en omviel, direct mede naar de duinen om eerst te drogen. Een goede ge dachte was geweest het medenemen van een paar voetballen. Daar werd naar hartelust mede gespeeld, zelfs nog een echten partij door de jongelui. Door al dat ravotten op behoorlijke tem peratuur geraakt, was de uitdeeling van ijs wafels een bijzoneer welkome tractatie. Te ongeveer 1 uur werden allen opgesteld voor het nemen van een foto, die een vroolijke groep te zien zal geven. Om drie uur werd van het'strand vertrok ken, om, na eerst nog weer eens Ranja en cakes geconsumeerd te hebben, de mooie wandeling door het bosoh naar Beverwijk te beginnen. C iderweg nog even rusten om daar tevens nog een frisch stukje kauwgum te ontvangen en net laatste stuk wandelen begon. Een bij zonder woord van lof voor onze jeugdige tamboers met hun maftre, die er flink op los geslagen heblen, en zich op buitengewone wijze verdienstelijk maakten. Op het perron te Beverwijk werden de laat ste versnaperingen nog uitgedeeld en te pl m. half acht arriveerde we weer onder groote belangstelling in Alkmaar Met vliegende vaandels en slaande trom trok de stoet naar de Paardenmarkt waar na een driewerf hoera, en na het ontvangen van nog een reep chocolade ieder weer welvoldaan en in opgewekte stemming huiswaarts keerde. Als ieder jaar, is ook dit uitstapje weer een genotvollen en prettigen dag geweest. Automobilisme. Het auto-feest te Zandvoort. Het „Concours d'Elégance" en de „Behen digheidswedstrijd" voor automobielen, die Za terdag jl. wegens het meer dan slechte weer moesten worden uitgesteld, zullen nu plaats vinden Zaterdagmiddag 19 Juli op den zee boulevard voor het „Grand-Hotel" te Zand voort. De aanvang is eveneens op één uur ge steld, terwijl het overgroot meerendeel der automobielen, die inschreven, van de partij zal zijn, dus in totaal ongeveer 115 wagens. ALKMAAR MIENT2óé Voor de 3 vacatures van onderwij zeres) aan de R.K. Bijz. school alhier, heb ben zich in totaal 48 sollicitanten aangemeld, waarvan 4 mannen en 44 vrouwen. OVERGANGSEXAMEN RIJKS H. B. S TE ALKMAAR. Bevorderd tot de 2e kl.J. F. Ansink, C. J. v. den Braak, D. C. Broersma, L. van Buren Lensinck, K. de Haan, J. Jansma, K. Koe ten, Ga. Lakeman, A. A. C. J. v. Leeuwen, G. M. Louwaars, M. H. Massink, R. C. Posthuma (met lof), P. Schoorl, B. Sj. Sies- werda, D. S. Spruit, E. M. Verheus, H. A. YVessels, W. P. de Wilde, S. de Wolff, F. A. Bergsma, J. C. van den Braak, A. Dekker, M. F. Dun, A. Goedhart, A. Halff, C. Hil- ienius, H. J. G. Klijn, P. J. Meurs, E. Scheepmaker, K. L. Slot, W. Stroink, M. Tj Visser, J. Vos, C. G. Wiegers, A. van Wie- ringen. Bevorderd tot de 3e kl.: D. B. A. Appel, W. A. H. Blaeser, A. P. Borst, G. Bosman. T. Brander, J. Th. Ch. Buckmann, E. Daal der, M. G. Grondsma, A. Hartong v. Ark, J. Ch. Koel, J. A. de Lange, A. P. Lind, M A. Marbus, P. Maschhaupt, Ch. H. Oostin- ga, C. G. Pranger, C. A. Rens, Sj. Th. Stap, J. H. Trijbetz, J. N. Akkerman, K. J. P. Bak ker, B. Dun, fi. Ernste, G. J. Faber, J. de Fouw, M. Hillenius, A. G. Hooning, W. A.. N. Hos, Sj. Kaarsemaker, G. Koster, P. Kroonenburg, K. Over, H. J. Ringers, P. H. Ruinardt, P. A. Sipman, J. A. Thomsen, A. G. v. d. Tooren, N. C. Vennik, A. C M. Baas, S. Broersma, P.. J. Bruul, J. C. du Burck, J. de Geus, N. Geus, S. Hartog (met lof), A. Hoekstra, K. Koenot, A. Langerijs, F. M. Leguit, M. J. H. Makkink, P. J. Ott, C. Overmeijer, E. Poppens, J. P. Schrieken, A. L. Smit, J. A. Verwaal, P. J. de Wilde. Bevorderd tot de 4e kl.: J. Bakker, R. van Beek, M. de Boer, W. C. de Boer, D. f. Eecen, M. L- 't Hart, E. \y. Hekket, J. j. Helder, A. D. Imhulsen, L, Kohnert, E. H J. Leurink, H. van der Meer, J. Molenaar, H. H. Nieuwenhuijzen, P. van der Pol, M J. Schagen, J. H. Schenke, P. J. Schrieken, W. van Slooten, J. W. Smit, A. van der Struijs, R. Visser, R. S. v. der Wal, P. F Akkerman, W. M. Bruinvis, J. W. v. Buren Lensinck, J. Degenaar, O P. R Elema, G. G. S. Hooning, P. S. Klerk, J. Koolhaas, C Koster, C. J. de Lange, W. Margadant, A. J. Massink, D. C. Schering, W. Swager, K van Til, N. Vis, A. Wiggers, A. te Winkel (met lof). Bevorderd tot de 5e kl. (A. afd.): S. C. Akkerman, W. A. C. H. Bosschaart, E. H Dijt, G. Faber, C. J. van,Gulik, D. Heijnis, P. Koning, M. H. Lind, G. H. Raat, H. Schoon, A. S. W. Westra (met lof), M. Zweedijk. Bevorderd tot 5e kl. (B afd.)W. A. Bar- ten, C. P. Hoed, A. P. v. der Molen, A. L Pot, B. Sieswerda, J. Vlug. M. A. Vogelaar, j. te Winkel (met lof), J. E. Winkelman. M. U. L. O.-EXAMEN Bij het gister te Alkmaar gehouden M. U. L. O.-examen zijn geslaagd: N. Leegwater, J. van der Laag, j. Helder en C. M. Basti- aanse, allen te Den Helder; J. A Alberts, P. H. Folkers, G. K. Daalder, J. M% Vos, J. Schermerhorn. G. Schreuder en J. E. Starre- veld, allen te Alkmaar; C. Sluiter en M. Ham te Wijk aan Duin; N.Jansen te Wijk aan Zee; J. Wegenwijs, P. Brandenburg, J Vet, S. de Jong, E. Mantje en A. J. W. de Rek, allen te Hoorn en J. Bouwman te Benning- broek. Afgewezen 7 candidaten. EEN ONDERSCHEIDING VOOR PROF. ZEEMAN TE AMSTERDAM. Benoemd tot doctor honoris eau- sa der Sorbonne. Naar wij vernemen heeft de universiteit van Parijs (de Sorbonne) op voorstel van de faculteit der natuurwetenschappen, besloten aan prof. P. Zeeman te Amsterdam het doc toraat honoris causa der universiteit van Pa rijs te verkenen. In een plechtige zitting, die in Sorbonne op Zaterdag 8 November a.s. zal worden gehouden, zullen het diploma en de insignes aan prof. Zeeman en enkele andere nieuwe doctoren worden uitgereikt. NEDERLANDSCHE GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING. In de gisteren te Utrecht gehouden 75ste algemeene vergadering werd besloten een telegram van hulde aan de koningin te zen den. De heer W. J. P. Suringar te Bilthoven, penningmeester der vereeniging, bracht ver slag uit van den staat der geldmiddelen, waaruit bleek, dat voor het komende jaar een bedrag van 7250 kan worden verdeeld Ds. F. A. France, herv. predikant te Jisp en reizend correspondent der Vereeniging, heeft enkele mededetlingen gedaan over de door hem ondernomen pogingen om afdeelin gen en correspondentschappen in hun werk te helpen. Ds. B. Klein Wassink te Bathmen werd bij naar waarnemingen, verricht in den morget» van 16 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.7 te Isafjord. Laagste barometerstand 744.6 te Holy* head. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Juli: Matige tot krachtiger., Zuid-Westelijke tot Westelijken, later mogelijk Noord-Westelijke wind; zwaar bewolkt met regenbuien en tij delijke opklaringen; mogelijk onweer; weinig verandering in temperatuur. handgeklap als lid van het hoofdbestuur her kozen. Bij de bespreking van het ondersteuning^ plan wees ds. De Haan, predikant te Ant werpen, er bij den post België op, dat voor de protestanten in de herdenking van de Bel gische onafhankelijkheid geen feit van ver heugenis ligt. Het is bijna een wonder, dat d« kerk nog bestaat. Zoo zijn ook nu de moeilijk heden heel groot en is bijstand ten zeerst* noodig. Ds. Eykman, predikant te Antwerpen, bracht naar voren, dat de gereformeerde pre dikant te Bmssel in Frankrijk de gerefor- meerde emigranten bezocht en vroeg of voor de hervormden daar ook iets gedaan kan worden Ds. Malta merkte op, dat de hervormden in België sterk tegengewerkt worden door de gereformeerden. De aandacht der synode mag er wel op gevestigd worden dat de ge reformeerden door een sterken baad met Ne derland zijn verbonden, terwijl de hervormde kerk zich niets van de belangen der hervorm den in België aantrekt. Besloten werd het daarheen te leiden, dat deze zaak op de sy node ter sprake wordt gebracht. Het ondersteuningsplan werd ten slotte vastgesteld. De „feestgave" bracht nog 85 op, welk bedrag nog ter vergadering werd verdeeld. voor Belaste 'Vaarden, 's Gravoniiage, P 0/ tegen beurskoers j* ifi h/ OBLIGATIËN H [j 0 met jaariiiksche uitlating u HET WACHTEN AAN DE LOKETTEN OP HET POSTKANTOOR. Herhaaldelijk bereiken 911» klachten ovet het lange wachten aan de loketten van het Postkantoor. Het komt zelfs .voor, dat men- schen die om half drie een zaak willen afdoen aan het loket voor geldzaken, welk loket om drie uur wordt gesloten, onverrichter zake weer moeten vertrekken. Zoo iets mag niet voorkomen. Hoe hier echter verbetering in te brengen? Onder den invloed van den te hooge belas- tingdruk heeft het Rijk bezuinigingen inge voerd door het aantal ambtenaren in te krim pen en de diensten uit te breiden. Bij onderzoek is ons gebleken, dai het ook vaak voorkomt, dat de ambtenaar, die het loket geldzaken bedient, door de minder goé de gewoonte van 't publiek om even voor het sluiten van het loket te komen, meermalen pas om kwart over drie het loket kan sluiten, hoewel hij het volgens den dienst om drie uur kan doen. Men zal begrijpen, dat dit voor een ambtenaar, die om 8 uur in dienst is ge komen en tot drie uur uiterlijk aan een loket heeft staan te werken, terwijl hij daarna tot 5 uur nog ander werk heeft ie doen, niet plezierig is. Het publiek zal dan ook verstan dig doen om zooveel mogelijk het postkan toor op de meer stille uren, vóór 12 uur, te bezoeken. Anderzijds gelooven wij, dat het noodza kelijk wordt, door het uitbreiden van het aan tal loketten de vluggere afdoening van zaken te bevorderen. Het publiek weet, dat er door de ambtenaren op de post- en belastingkan toren hard wordt gewerkt en verlangt geen- zins bezuinigingen, die alleen door een over belasting van de ambtenaren kunnen worden verkregen, Voorts zullen de belastingbeta lers verstandig doen om voor het betalen van belastingen gebruik te mpken van het belas tingkantoor. Ook daar komt het voor, dat men in een file moet staan, doch het voordeel van het doen vari betalingen aldaar is, dat men in ieder geval te doen krijgt met op dit gebied meer geschoold personeel, dat uit den aard der zaak deze aangelegenheden vlugger kan afdoen. Reeds eerder bereikten ons ook geruchten over a.s. uitbreidingen van het Post- en Telegraafkantoor. Hierover is echter nog geen zekerheid te verkrijgen en naar wij; nader vernemen, beoogt een eventueele uit breiding alleen de verbetering van den internen dienst. De gemeente Bergen had hoop hierdoor in een streeknet van Alkmaar te kunnen wor den opgenomen, zoodat ook daar het nacht en dag telefoneeren mogelijk werd. Op een betreffend adres ontving de V. V, V. te Bergen evenwel bericht, dat die uitbrei ding nog niet mogelijk is. Hoewel bet zielental in Bergen voortdu rend toeneemt, het steeg reeds tot 5500) is men er daar, door de bezuiniging niri de diensten die een postkantoor het pu bliek biedt, nu zer op achteruit gegaan, aat men daar het kantoor thans des middags een paar uur gesloten viudt. Het wordt o.i. wel noodzakelijk, dat men van regeeringswege gaat inzien dat naar verbetering van deze voor het publiek too belangrijke diensten wordt gestreeft. EXAMEN JONGGEZEL TYPOGRA FISCH BEDRIJF Bij de dezer dagen gehouden examens vot-t het verkrijgen van een bewijs van bekwsa.it- heid als jonggezel in het typografische be drijf slaagden de volgende leerlingen: C. Pover en G. Keppel, beiden werkcaaf> bij de fa. Jung Van der Hoek, als drul* ker; J. Schinkel, werkzaam bij de f* Putten Oortmeijer an H, Scwatót werk*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2