lllmiggmlit Conrant. Moederzorg. Onze Staatsmachine. FEUILLETON. Hinderd twee en dertigste Jaargang. Woensdag 10 Juli Hadio-Koekje Hun beiden weg. Reohtsgaken Mo. 165 193°- Donderdag 17 Juli. Hilversum, 1875 M. (A.V.R.O.-uitzending). gOl9.45 Gramofoonplaten. 10.10.15 Morgenwijding. 10.30—12.— Concert door het Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 12.152.Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 C. K. Dogger: „Een praatje over Tessel". 2.30—3.30 Gramofoon platen. 3.30—4.Concert. Victorine Binnen dijk, zang. J. Aerts, cello. 4.—4.30 Zieken- halfuurtje. 4.30—5.— Vervolg concert. 5.— 5.45 Gramofoonpl. 5.457.1o Concert. De Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie. 7.15 —7.45 Radio-Volks Universiteit. Prof. Dr. J. Goudriaan: „Techniek en Arbeid". 8.01 8.45 Concert. Philharm. Orkest „Mozart" en de Kon. Ver. „De Vereenigde Zangers" 8.45 —9.45 Concert. Omroeporkest. Zia Fuldauer, 60praan. 9.45—10.15 Radio-Tooneel. „Valse champêtre" van Jan Fabricius. 10.15 Pers berichten. 10.30—11.— Vervolg concert. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8.159.30 K. R. C. Gramfooonplaten. 10 10.30 N. C. R. V. Zr-ng door Dameskoortje. 10.30—11.N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30 12.- K. R. O. Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 K. R. O. Concert. Het K. R. O.- Trio. 1.15—2.K. R. O. Gramofoonplaten. Verder den geheelen dag N. C. R. V.;uitz. 2.2.45 Gramofoonplaten. 2.453.45 Fraaie Handwerken. 4.-5.— Zickenuurtje. 5.—6.30 Concert. Solo-kwartet „Apollo", 2 tenoren, bariton en bas. 6.306.40 Koersen. 6.407.40 Orgelconcert door W. Abraham. 7 408.Gramofoonplaten. 8.—11.Het Chr. Radio-Orkest. Mevr. W. Canté—van Amerongen, sopraan. Alex. Adema, piano. Spreker. 10.— Persberichten. Daverttry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. E. Lewis, so praan. Quintet. 1.20 Orgelspel door Reginald Foort. 2.202.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. G. Ferrari, bariton. Olive Cloke, pia. o. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktprijzen. 7.— Concert. Strijkkwartet. 7 20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Mid- summer Madness" van Clifford Bax. 9.20 Nieuwsberichten. 9A Lezing. 10.— Dans muziek en variëté-nummer. 11.— Dansmu ziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. 12.20— 12.25 Televisie. Parijs „Radio-Parisv, 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 5.05 Piano-recital door Jeanne Marie Darer. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Strijkkwartet. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 —12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en soliste. 5 50— 6.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en bas. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5 50 Orkestconcert en voorle zing. 8.20—9.20 Liederen-voordracht en de clamatie. 10.40—11.10 Concert. Piano en xylofoon. 11.10—12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Strijkkwar tet. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Oostende. Orkest en solisten. leesen, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.50—11.05 Be richten. 12.20—1.15 Gramofoonplaten. 1.15 —2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonpla ten. 3.20—4.20 Lezingen. 4.205.50 Con cert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Concert. Or kest en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmu ziek Ned. Centrale Organisatie voor toegepast natuur-wetenschappelijk Onderzoek. We zullen in Nederland krijgen een Neder- landsche Centrale Organisatie voor toegepast natuur-wetenschappelijk onderzoek. Het gaat dus om een centrale organisatie, want be doeld onderzoek wordt reeds jaren gedreven. De oude alchemisten waren feitelijk reeds met dat onderzoek bezig. Deze centrale orga nisatie zal werken in het belang van de be drijven, welke met de resultaten van dit on derzoek gebaat zijn. Het buitenland is ons reeds voor geweest. In verschillende landen Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 18) Prachtig! zei ze, de banjo opne mend. Winkles, neem jij zijn koffer en vooruit. Het is tijd voor de thee. Haar grinnekende zoon volbracht het bevel, ondanks dat Dick tegenstribbel de. Hij wierp dus zijn golftasch over den schouder en volgde. Het scheen zoo te hooren. Hij bemerkte, dat de portier en de andere beambten zonder te grin niken over de ongewone dracht der Winkles, eerbiedig aan hun pet tikten. Aan het portier van een enorcn groote limousine stond een chauffeur. Hij nam de bagage terstond over en borg ze op. Mevrouw Winkles ging zelf achter het stuur zitten. Stap in, jongelui! zei ze, en gunde hun nauwelijks den tijd om het te doen, voordat ze wegreed. Hel stadje Seabridge was vrij druk. De straten leken wel een mierennest. Maar de groote wagen toeterde wild en luid en beschreef mooie bochten om karren en fietsers en kinderwagens heen onder de vaste hand van mevrouw Winkles Dick hield telkens w-er zijn adem in. Hij was in Whiteleaf zulke dingen niet meer ge wend. Hij was zoo echt hc anders voor hem. Maar hij was er spoedig aan ge wend en had er inwendig plezier in. Waar zit jij over te prakkizeeren? vroeg Winkles. Hij kreeg geen antwoord. Dick bleef teeft men reeds zulk een nationale organi satie. De regeling, die op komst is, wil in de eerste plaats zooveel mogelijk eenheid bren gen in hetgeen reeds bestaat, een doelbewuste samenwerking bevorderen tusschen de ver schillende Rijks- en particuliere instellingen, die thans reeds op dit gebied werkzaam zijn, ten einde het rendement van die werkzaamheid zoo groot mogelijk te maken. Zij beoogt ver der die werkzaamheid zelve te verhoogen en uit te breiden door de belanghebbenden daar toe aan te sporen, tot samenwerking te bren gen en zoo noodig voorlichting en steun te geven. f Het ligt in de bedoeling voorloopig een drietal bijzondere organisaties in het leven te roepen, één voor landbouw en veeteelt; één voor de industrie en één voor de visscherij. Aan deze organisaties zullen de ministers diensten en instellingen van het Rijk, zooals laboratoria, bij bijzondere regelingen kun nen overdragen, doch tevens zullen ook par ticuliere lichamen of instellingen zich daarbij kunnen aansluiten, althans zal een nauwere samenwerking tot stand kunnen komen. Juist voor het particulier initiatief zal alle ruimte gelaten worden, terwijl anderzijds daaraan alle vrijheid gelaten zal worden om zich op te lossen in of samen te werken met de in te stellen organisaties. Vrijheidsbeperking of annexatie wordt niet beoogd. Gevestigd zal dan worden te 's-Gravenhage een rechtspersoon zijnde „Nederl. Centrale Organisatie voor toegepast natuur-weten schappelijk Onderzoek", die tot taak heeft te bevorderen, dat dit onderzoek op de doel matigste wijze dienstbaar gemaakt wordt aan het algemeen belang. Zij dient al dan niet desgevraagd den minister van advies op 'het gebied van het bedoelde onderzoek. Zij is bevoegd op dit gebied vraagstukken te be- studeeren of te doen bestudeeren; bijzondere personen of lichamen voor te lichten en in het algemeen de bedoelde studie en de toe passing van de resultaten daarvan te bevor deren en te steunen. Verder kan het bestuur commissies van één of meet personen in stellen ten einde in eenig onderdeel van de werkzaamheden bijstand te verleenen. Deze centrale ontvangt een rijkssubsidie, jaarlijks vast te stellen in verband met de te verrich ten bezigheden, welke subsidie over de daar voor in aanmerking komende hoofdstukken der Staatsbegroodng verdeeld wordt. Verder wordt in de benoodigde middelen voorzien door andere subsidiën, vergoedingen voor onderzoekingen en adviezen, schenkingen, legaten enz. De gewone leden worden benoemd door de Kroon op voordracht van de ministers van Onderwijs, enz., van Arbeid enz., van Defen sie, van Koloniën, van Waterstaat en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De helft dezer leden wordt benoemd uit per sonen, die geacht worden deskundig te wezen op natuur-wetenschappelijk gebied; de ande re helft uit personen, die geacht worden des kundig te wezen inzake de economische ver houdingen in het algemeen, hetzij inzake de economische belangen, die door de natuur wetenschappen worden gediend. Voor de be noeming vart- de leden uit de eerste categorie wordt een aanbeveling gevraagd van de af- deeling. Natuurkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen. Zulke leden kunnen ook, wanneer bijzondere omstandigheden dit noo dig maken, op voordracht van den minister van Onderwijs tijdelijk worden benoemd. Ook kunnen al dan niet in samenwerking met andere bijzondere organisaties in het leven geroepen worden die tot taak hebben te bevorderen, dat he* toegepast natuur-weten schappelijk onderzoek op de doelmatigste volksbelang of eenigen tak van volkswei- wijze dienstbaar wordt gemaakt aan eenig vaart. Aan deze organisatie kan jaarlijks door de centrale organisatie subsidie verleend worden. Ook hier geldt wat de benoeming betreft de methode, die gevolgd wordt bij de benoeming van de leden der Centrale Orga nisatie. Verder worden allerlei voorschriften gege ven omtrent de leiding van den gang van zaken der Centrale en Bijzondere Organisa ties op dit gebied. Wat we hier echter ge geven hebben bevat wel de hoofdzaak. Moederzorg voorkomt dat het huidje van het wiegekind branderig wordt of smet. Zij houdt daarom het huidje en de huidplooien van de kleine altijd droog met Purolpoeder en een stukgaand plekje behandelt zij terstond met Purol, omdat zij weet dat dit spoediggeneest. Beide artikelen bij Apoth. en Drogisten. zitten te soezen over de heerlijke voor uitzichten van de komende veertien dagen. Stomme eend! zei zijn vriend. Wacht maar tot we thuis zijn! Dan zul len we wel weer een bescha fd mensch van je maken! Da Bungalow was een nieuwe wereld voor Dick, een soort ongelooflijk vreem de droomwereld, waarin hij rondging, zonder goed te weten, of hij waakte of sliep, een wereld vol jonge menschen met onuitputbaren levenslust, vrij van zorgen en dol van pret. Toen de wagen voor de villa stilhield, kwamen twee jon gens en drie meisjes ovei het strand hollen. Achter het huis vandaan kwa men er twee andere met tennisrackets in de hand, met verbrande gezichten. En nog een paar kwamen de oprijlaan door met golfstokken over de schouders, lachend en joelend. Hallo, mevrouw Winkles! Die heeft zijn eigen koekepan mee gebracht! Bent u niet bekeurd wegens veel te langzaam rijden? Zeg, wat zou hij voor een virtuoos zijn? Op dat oogenblik begon binnen een g oote bel te luiden. Ze waren juist op tijd voor de thee thuis. Mevrouw Winkles stak haar hand omhoog Kinderen! Kinderen! Sta stil en hou je monden dicht, dan kan ik Dick voor dien! Aller oogen waren op hem gevestigd, ofschoon ze hem al van top tot teen had den opgenomen. Dick, zei mevrouw Winkles, ik zal VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 14 Juli DE UITSPRAAK DES POLITIE RECHTERS. In deze vacantiezitting van den ooliterech- ter werd de behandeling hervat in de zaak tegen den 42-jarigen landbouwer Nic. D. te Hoogkarspel die op 29 Mei zijn broeder Ja- cob, met wien hij op gespannen voet stond op grond van ontstane familiekwesties, zoo krachtig met de vuist in het aangezicht had geslagen, dat broeder Jacob tegen het weg dek was gegaan. Dit proces was bereids op 30 Juni ter gerechtstafel gebracht, doch de politerechter had de zaak geschorst ten einde een onderzoek te doen instellen naar den maatschappelijken welstand van den ver dachte, aangezien deze met het geven van inlichtingen zeer achterhoudend bleek te zijn. De heer Wiggers bracht rapport uit en ad viseerde een voorw. straf. E>e officier kon zich daarmede vereenigen en requireerde 2 maanden voorw. met 3 proefjaren. Vonnis conform eisch van den officier. DIEFSTAL VAN EEN SCHULD BEKENTENIS. Voortgezet werd de zaak contra den land bouwer Cornelis B., wonende te Zwaag, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een obligatie groot 5000 ten nadeele van zijn tante, een 80-jarig weduwe te Blok ker. Uitgebracht werd een reclasseeringsrap- port, aangezien mr. Judell, de verdediger in dertijd een voorw. straf had verzocht. Gevor derd was 4 maanden definitieve gevangenis straf. De officier achtte het feit evenwel zoo ge meen en zoo ondankbaar dit bedrag van zijn oude tante, die hem welwillend geldelijke hulp had verstrekt, dat hij bij zijn eisch 4 maanden onvoorwaardelijk, persisteerde. Mr. Judell, verdediger, noemde het even eens een gemeene streek, doch wees op de be narde omstandigheden van den delinquent, reden waarom hij de vrijheid nam, op een voorw. straf te blijven aandringen. De politierechter, hoewel het volkomen eens zijnde met hét oordeel van den officier, wilde verdachte de kans niet onthouden in de maatschapp te mogen blijven verkeeren en veroordeelde hem derhalve tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met last dat hij zal worden gesteld gedurende zijn proef tijd van 3 jaar onder het toezicht der r.k. re- classeering te Hoorn. WEDERSPANNIGHEID. Voorts had plaats voortgezette behande ling der zaak tegen Joh. W., slager te Groo tebroek, die in den nacht van 18 op 19 Mei wederspannigheid had gepleegd tegen den gem. veldwachter Key van Bovencarspel en in welke zaak ook door den heer Wiggers een rapport was uitgebracht. Het bleek dat verdachte geen medewerking betoont* om zich van drankgebruik te willen onthouden. Hij is een persoon met een zeer zwak ka rakter, was de conclusie van den reclassee- ringsambtenaar. De politierechter, nog niet voldaan, stelde de verdere behandeling op nieuw uit en wel tot 8 Sept. e.k. Het zal zeker wenschelijk zijn dat de verdachte persoonlijk werd voorgeleid. WEDERSPANNINOHEID BIJ EEN ARRESTATIE. De niet-verschenen heer Jan B., wonende te N. Niedorp, die veroordeeld was tot een gering bedrag aan boete subsidiair hechtenis en de opgelegde boete 1 niet had voldaan, werd op last van den officier 6 Mei door den rijksveldwachter Brunes aangehouden ten einde de hechtenisstraf te ondergaan. Hij had zich tegen die aanhouding handtastelijk verzet. Eisch 30 boete of 39 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. De boete werd bij later gelegenheid door verdachte voldaan. MEIDOORNTAKKEN AFGERUKT. De 66-jarige heer Willem M., particulier te Heiloo, verscheen voor den politierechter als verdachte naar aanleiding van het feit, dat hij op 26 Mei aldaar van een bloeiende meidoornheester eenige takken had afge sneden ten einde deze takken zich wederrech telijk toe te eigenen, hetwelk door majoor Steen, brigade-commandant der Rijksveld- wacht te Heiloo was geconstateerd. De heer M., het feit toegevende, ontkende de takken te hebben afgerukt. Gevorderd werd 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De officier noemde de verdediging van verdachte „kinderachtig" en laakte het, dat verdachte op zoo'n leeftijd zich aan der gelijk bedrijf schuldig maakte. Uitspraak 7 boete subs. 7 dagen ter zake diefstal. Dit je ze een voor een aanwijzen, van links af te beginnen. Goeie genade! mompelde Dick. Ze brulden van het lachen. Het leek wel appèl van een troep recruten. Och, maak maar geen omslag moe der, zei Winkles. Ze weten nu allen, wie hij is en hij zal er gauw genoeg achter komen wie zij zijn, zoo ken ik hem wel! Mevro xw Winkles liet het dus daarbij. Mij best! zei ze, Dick een arm gevend. De „kinderen" kakelden als een troep Lippen door elkaar en holden naar bin nen. De villa was een lang, laag gebouw van roode baksteen, twee verdiepingen hoog, met een witte waranda, die om het heele huis heenliep en waarboven een balcon was, waarop al de openslaan de deuren der tweede verdieping uitkwa men. Er waren geen andere huizen iu de nabijheid. Het stond heelemaal vrij, ht aan de kust, en de tuin, die aan drie zijden met een muur omheind was, reikte tot aan het strand, vlak aan de hoogwaterlijn. Over meer dan een mijl hadden ze het strand voor eigen beschik king, want het was te ver van de stad voor gewone bezoekers en het huis, dat in een vallei lag, was van de landzijde onzichtbaar. Ze hadden net zoo goed op een onbewoond eiland kunnen zitten. Dick zat al heel gauw in een vouw stoel onder de waranda, achter een kop thee met geroosterd brood en verschil lende soorten biscuits. Hij geboot ervan. Hij gevoelde zich echt thuis. Het gezelschap scheen een vrijgevoch ten troepje te wezen. Daar was vooreerst zijn gastvroyw met haar duikmuts op en vonnis is dus een waarschuwing voor andere dergelijke „natuur-minnaars". NOG EEN PAAR BLOEMEN- LIEFHEBSTERS. Eveneens wegens het plukken van bloemen in het Heilooërbosch op 27 Mei stonden te recht een tweetal 21-jarige jonge meisjes, de dames A. G. C. K. en Jacoba Wilh. v. W., beiden te Alkmaar, de politierechter gaf deze verdachten een ernstige, doch niet onvriende lijke vermaning het openbaar eigendom te willen respecteeren. Eisch tegen ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. VERDUISTERING VAN EEN RIJWIEL. De 46-jarige timmerman Adr. Maria v. d. B., wonende te Wassenaar, had 30 Maart te Helder van den rijwielhandelaar P. Sweed aldaar gehuurd een rijwiel a 1.50 per week, doch het karretje zich toegeëigend en op 1 April ten eigen bate beleend. Verdachte er kende het feit en zeide in de war te zijn ge weest. Hij was 'n beetje aan 't drinken ge gaan en had het onderscheid tusschen „mijn en dijn" verloren. De heer Kossen, caféhou der te Helder, had op 1 April aan verdachte 1.70 ter leen gegeven en het rijwiel van Sweed in pand genomen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis conform eisch. MISHANDELING VAN EEN PAARD. De 43-jarige veehouder Klaas H. te Wer- vershoofd stond terecht als verdacht op 31 Mei met medewerking van zijn 15-jarigen zoon Petrus Jacobus een paard te hebben mishandeld, door het paard af te ranselen met gebruikmaking van een stuk bank en een mesthaak met punten. Het feit was tot groote ergernis geconstateerd door den groentenhandelaar Koomen, die thans met zekeren heer Jansen als getuige op trad. Ver dachte verontschuldigde zich met de be wering, dat het paard hem onder den voel had geloopen, waardoor hij zich bezeerde en zich daardoor kwaad maakte. De heer Jan sen, onderwijzer te Wervershoof, had even eens de ergelijke mishandeling waargeno men. De mesthaak mét afgebroken steel was als stuk van overtuiging aanwezig. De offi cier was van meening, dat de grenzen eener geoorloofde kastijding verre overschreden waren en vorderde ter zake deze kennelijke dierenmishandeling 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis 50 boete of 50 dagen. MISHANDELING DOOR EEN VERONTWAARDIGD VRIJER. De heer Willem Corn. E. te Werverhoof, niet verschenen, had volgens dagvaarding in den nacht van 25 op 26 Mei den landbou wer Cornelis Roozendaal, die op zoek was naar zijn dochter, welke hem te lang uitbleef, mishandeld. Het bleek, dat genoemde dochter verpoosde in het gezelschap van genoemden heer E., die daarop zeer onhebbelijk tegen den ongerusten vader optrad. Gevorderd werd 30 boete of 30 dagen. Vonnis dito. MISHANDELING IN VEREENIGING Het echtpaar Klaas Sm., 'n 32-jarige jour nalist te Hoorn en zijn 38-jarige echtgenoote Hermina Geertruida B., zonder beroep, stona gezamenlijk terecht wegens mishandeling van den transportarbeider Cornelis Anne Bender, een broeder van mevr. S., die zij op 3 Juni hadden mishandeld. De heer Sm. had zijn schoonbroeder onthaald op stompen, slagen en trappen, waardoor hij bloedend werd verwond, terwijl de echtgenoote daar bij assistentie had verleend. Het feit was ge pleegd op het Roode Steen, alwaar de vrien delijke ontmoeting plaats had. Een zekere heer Ursem, die geld schuldig scheen te zijn aan het echtpaar S. werd lot betaling aan- gejnaand, waarop Ursem zeide, daartoe niet in' staat te zijn. Hem werd toen een pak op slaag gepresenteerd en toen zwager Bender zich er in mengde, ontving hij het pak, dat men oorspronkelijk voor Ursem had bestemd. De verdachte, mevr. B., kwalificeerde dit alles als leugen en ontkende zich aan eenige mishandeling te hebben schuldig gemaakt Ook had zij haar broeder niet vastgehouden teneinde haar man een gunstige gelegenheid te geven dezen af te takelen. De agent van politie Plaat, op de fiets zich naar het bureau begevende, had het relletje op het Roode Steen opgemerkt en gezien dat verdachte, mevr. Sm., een persoon vastgreep, waarop hem döoi»verdachte Sm. vuistslagen en een trap werden toegebracht. Nadat de politie tusschenbeide was geko men, werd het opstootje beëindigd en aan mishandelde, die in 't gelaat bloedde, ge legenheid gegeven zich te laten behandelen. 'Daarna werd de heer Sm. ter verantwoor ding geroepen en gaf deze heer een niet be paald vleiende beschrijving van zijn zwager Bender, die bij hem thuis en in dienst is ge weest. Deze had zich zoodanig gedragen, dat haar eigenaardigen glimlach, vroolijk als de morgenzon. Met zijn rug tegen haar stoel geleund zat een heel groote man in een flanellen pak en tennis schoenen. Hij had zijn mouwen tot aan de ellebogen opgestroopt en zijn armen waren volgetatoueerd. Nu en dan reikte hij achter den rug van het meisje, dat naast hem zat, om en nam een stuk cake, dat hij met zijn oogen dicht opat. Hij luisterde naar den naam van Tim, Tiny Tim. Hij had zoo juist een inspan nende partij tennis gespeeld en zat nu, in vrede met heel de wereld, uit te rus ten. Hot meisje naast hem had goud blond haar en blauwe oogen en kleine witte tanden. Ze droeg een nauwsluitend lichtblauw costuum met wit afgezet en maakte drukke gebaren met een afge hapt stuk cake in haar hand. Men noem de haar Midge, dat als een verklein woordje van Magdalena scheen bedoeld te zijn. Ze was een uiterst beweeglijk persoontje. Dick kwam tot de ontdek king. dat ze een zuster van zijn vriend moest wezen, dcor het heel gewone feit, dat ze mevrouw Winkles „moeder" noemde. Verder zat er een zekere Doris in een tennispakje, een heel aardig, mopneuzig, breedgeschouderd, stevig kind, dat even goed te vinden scheen voor een gezellige wandeling langs het strand als tot een gevecht met kussens en kleedjes. Het tweede meisje had heel donker haar en toen ze haar badmuts had afgezet, begon Winkles heel gedien- tig het tot twee lange, zware vlechten te strengelen. Ze heette Mary. Wat voor soort hit derde meisje was, dat Joan ge noemd werd, was moeilijk te zeggen, verdachte zich verplicht achtte, hem hard handig op straat te zetten. Voorts gaf de heer S. een soort demonstratie hoe zich het ge beurde op het Roode Steen had toegedragen Verdachte gaf daarbij toe, zwager Bender eenige slagen en een schop te hebben gege- ven om hem af te weren, toen hij bemerlTte, dat Bender hem wou schoppen. Zijn vrouw heeft alleen getracht aan de vechtpartij een eind te maken, door zich tusschen Bender en verdachte te plaatsen. De verklaringen van agent Plaat noemde verdachte onjuist. Voorts verzocht verdachte een lichte en liefst voorwaardelijke straf met het oog op zijn geldelijken en gezondheidstoestand. Getuige Plaat bleef bij zijn opgemaakt proces-verbaal. De officier achtte de bedoeling om tot eeni ge mishandeling mede te werken door tweede verdachte, mevr. Sm., niet bewezen en requi- reerde voor haar vrijspraak. Wat de eerste verdachte, de heer K. Sm. betreft, was de officier van meening, dat deze beer te ver was gegaan, doch was uitgelokt en tegen hem vorderde het O. M. 15 boete of 15 dagen. Mr. Dwars, verdediger van mevr. Sm sloot zich aan bij het requisitoir en zag van zijn pleidooi af. Daarop werd mevr. Sm. vrijgesproken en de heer Sm. veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, in welk vonnis werd berust. MISHANDELING VAN EEN JONGE DAME. De 63-jarige landarbeider Jozef B. te De Rijp nam plaats op het bekende verdachten- banlqe, ter zake een hem telaste gelegde mis handeling in den avond van 5 Juni gepleegd op de 12-jarige schoongaande jonge dame, mej. Wilhelmina Baam, die bij ongeluk een pot met teer met haar rijwiel omver wierp, welke pot met inhoud toebehoorde aan voor melden heer B. Deze had zich driftig ge maakt, omdat het meisje hem schold voor „rotvent" en haar toen een tik om de ooren gegeven, zooals hij zelf erkende. De politie rechter noemde dergelijke onbeschaafde woor den niet passend in den mend van een jong meisje en bracht getuige Wilhelmina zulks onder het oog. De 23-jarige zuster van de mishandelde had gezien, dat verdachte haar zusje had ge slagen. Een getuige k decharge, mej. Boersen, de 54-jarige echtgenoote van den verdachten heer Jozef B., verklaarde, dat het meisje de jpot met teer had omgeworpen en haar man had uitgescholden. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagen. BELEEDIOING IN GESCHRIFTE. De heer J. W. B., tuinder aan den Omval te Alkmaar, stond terecht ter zake beleedi- ging in geschrifte van den 24-jarigen land bouwersknecht Willem Renooy te Alkmaar door middel van een geschreven papier, dat hij aan een boom had gehangen en waaroj> genoemde heer Renooij werd aangemaand 35.30 te betalen aan de echtgenoote van verdachte, waartoe hij herhaaldelijk was aangemaand, welk feit was gepleegd op 27 Mei j.1. De heer Renooij, kennis genomen hebbende van deze origineele publicatie, ge voelde zich grovelijk beleedigd en diende een klacht in. Eisch vrijspraak, omdat het opzet der beleediging niet was bewezen. Vonn'» conform eisch. GROVE BELEEDIGING VAN POLITIEAMBTENAREN. De niet ter zitting aanwezige Koopman Cor nelis Joh. Str. te Zijpe had in den nacht van 1 op 2 Juni te Zijpe den brigadier Holema en gem.-veldwachter Noorman verschillende zware beleedigingen toegevoegd. Hij beschul digde hem ook van stroopen en diefstal. Hij is reeds meermalen veroordeeld. Eisch 60 of 60 dagen. Vonnis 30 boete of 30 dagen. BELEEDIGING EN MISHANDELING. De 2'7-jarige caféhouder Joh. v. R. te Hoorn stond in persoon terecht ter zake be leediging en mishandeling van den getuige S. Scheltus, caféhouder aldaar, een zwager van verdachte, welken heer hij op 15 Mei had uitgemaakt voor oplichter, brandstichter en nog veel meer en hem bovendien nog met de vuist had mishandeld, welke handelingen gepleegd waren in het café van getuige Scheltus. De verdachte schilderde dezen ge tuige af als een niet bepaald respectabel per- soon en beweerde, dat deze de vijandelijkheden had geopend door hem een duw te geven. Een scherp voorwerp was niet door hem ge bruikt. De heer P. L. Smit, landbouwers- knecht te Berkhout, die ook in het café van den heer Scheltus aanwezig was, had ver dachte hooren schelden en gezien dat ver- omdat ze achter een jongen man zat, met haar oogen strak gevestigd op een glimmenden verlovingsring, dien ze on ophoudelijk om haar vinger rond draaide. Op de onderste trede van de trap naar de waranda zaten twee jongelui in bad mantels, wier nog natte haren netjes geplakt en gekamd zaten. De eene was Harry. Dick herinnerde zich hem nog van Oxford. Fatty zat naast hem en deed zijn naam eer aan, want telkens als hij lachte gingen zijn oogen bijna schuil tusschen zijn bolle wangen en dat deed hem nog eens zoo vet lijken. Hij scheen de grappenmaker van het gezelschap te zijn, want hij maakte allerhande droge opmerkingen, die het heele gezelschap telkens in lachen deden uitbarsten. Hij was voortdurend aan het kibbelen met mevrouw Winkles. Harry was een lan ge, magere man, net een windhond. Zijn beenen waren eindeloos lang. Hij haalde een gouden sigarettenkoker te voor schijn, wierp ieder der aanwezigen een sigaret toe, waarna hij zoo lui mogelijk ging liggen rooken. Op de bovenste trap zat een meisje in blauw golfcostuum. Dick's oogen dwaalden telkens weer on willekeurig naar haar toe. Ze was er niet bij geweest, toen de anderen hem in de auto waren komen begroeten. Haar ha ren hadden de kleur van een beuken bosch in den herfstdonker bronslco- per en haar handen waren lang en blank. Dick begon bepaald een hekel te krijgen .-an Harry, die zoo dicht bij haai zat. Hij had hem wel bij haar vandaan willen rukken. Op dat oogenblik stond ze tot zijn groote vreugde op, rekte zich eens uit en ging naar een vouwstoel on der de waranda toe. JV (Worejt y&ryolgdjj 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5