DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BRIEF VAN RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG. OOIDERDAG U JULI 193© Dagelijkse© overzicht. Buiienbnd Opheffing van het Stahlhelmverbod. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant vordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER CEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. DE WOELIGE DAGEN IN DUITSCHLAND. De dtkkingsvrorstellon in den rijksdag Aitikel 2 verworpen. Het Duitsche rijk staat de laatste dagen Wel in het teeken van de belangstelling. Daar was eerst de brief van rijkspresident von Hindenburg, die de gemoederen in beweging heeft gebracht. Het uit dien brief ontstane conflict is intusschen bijgelegd en heeft voor- loopig een overwinning van von Hinden burg gebracht. Die brief met zijn gevolgen heeft bijna een andere brandende kwestie op den achter grond geplaatst: de moeilijkheden der rijks- regeering inzake de dekkingsvoorstellen. Eergisteren al heeft de regeering een zwaar bevochten zege behaald. Het was be kend, dat de regeeringspartijen vóór zouden stemmen, maar zij hebben slechts 208 stem men tegen de oppositie 283. Een dubbeltje op zijn kant dus! De cociaal-democraten, die dringend waren verzocht, bij de behandeling der dekkingsvoorstellen aanwezig te zijn, heb ben waarschijnlijk den doorslag gegeven, door zich van stemmen te onthouden. De Duitsch-Nationalisten, de Nationaal-Socia listen en de communisten stemden tegen, maar de uitslag was toch zoo, dat artikel 1 van de dekkingsvoorstellen werd aangeno gend vereischte parlementaire werkzaatnhe den, in het bizonder voor de afhankeling van de Rijksbegrooting en de doorvoering van de Wet voor den Hulp aan het Oosten i gevormd. De Rijkspresident heeft overeenkomstig de Rijksgrondwet van de volgens artikel 48 uitgevaardigde maatregelen onverwijld ken nis gegeven aan den Rijksdag. Deze maatre- I gelen bestaan in 2 verordeningen, waarvan de eerste naast de dekkingsvoorstellen der Rijksregeering de „Burgerabgabe" en de tweede de belasting van gemeentewege op den verkoop van drank omvat.. De financieele saneering der gemeenten is eveneens een onafwendbare noodzakelijkheid om de uitbetaling der steunverleenigingen voor het toenemende aantal welvaart-rente- trekkenden te garandeeren. Ook juist om dezen reden heeft de Rijks president toepassing van artikel 48 van de Rijksgrondwet noodzakelijk geacht. schermende rechten. Snowden zeide, dat de oppositie geen enkele industrie zou kunnen noemen, waarin de invoering van bescher mende rechten een verbetering van haar toestand had geschapen. Bij de voortgezette debatten richtte Lloyd George zich scherp tot Baldwin. Deze motie van wantrouwen, aldus Lloyd George, is de merkwaardigste en onbegrijpe- lijkste, welke ooit in het Lagerhuis is inge diend. Baldwin zelf heeft steeds de belastin gen op de levensmiddelen van de hand ge wezen. Waarvoor en tegen wie Baldwin zich bij de komende verkiezingen op de bres zal stellen, heeft Baldwin in het geheel niet gezegd. Ter verbetering van den uitvoer van den land bouw, moet het handelssysteem en de ontwik keling van de natuurlijke hulpbronnen van het land worden bevorderd. Sir Oswald Mosley constateerde, dat de toenemende massaproductie in de Oostersche landen den levensstandaard van het blanke ras dreigt te ondermijnen en de geldmarkt vernietigen. Hij stelt voor de grondstoffen der Domi nions en de producten van den Engelschen landbouw tegen gegarandeerde prijzen te verkoopen. wen. Gisteren nu zou artikel 2 onder den hamer komen. En nu zou de regeering niet zoo ge lukkig zijn. Onthielden bij artikel 1 de soci- aalijdemocraten zich van stemming, bij arti kel 2 stemden zij tegen, en zoo was het niet te verwonderen, dat dit artikel verworpen werd. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, :de sociaal-democraten, de communisten, de nationaal-socialisten en de beide leden der volkspartij, samen 256 stemmen tellende. Met 256 tegen 204 stemmen was het voorstel dus verwonpen. Dadelijk daarna legde de rijkskanselier, dr Bruening, de verklaring af, dat de regeering geen prijs meer stelde op de verdere behande ling van de dekkingsvoorstellen. De rijksdag stemde vervolgens nog slechts over het voorstel der economische partij be treffende ontbinding van den rijksdag en over het communistische motie van wantrouwen. Het voorstel der economische partij werd verworpen. De communistische motie van wantrouwen werd verworpen met de stemmen der commu nisten en nationaal-socialisten voor, terwijl de sociaal-democraten zich van stemming onthielden. Na afloop van de stemming in den rijks dag is het rijkskabinet des avonds om zes uur bijeengekomen teneinde te beraadslagen over hetgeen verder te doen staat. Het kabinet heeft toen besloten, de dekkingsvoorstellen door middel van een noodverordening op grond van art. 48 der rijksgrondwet van kracht te verklaren, nu de poging om deze voorstellen in den rijksdag te doen aannemen zijn mislukt. Op grond der noodverordeningswet wor den de rijkssubsidies, de bijslagen op de in komstenbelasting, de beslag voor vrijgezel len, de vergunningsbelasting, enz. van kracht verklaard. Een officieel communiqué over de noodver ordening luidt aldus: De Rijksdag heeft den 15 Juli het eerste artikel van de regeeringsvoorstellen tot dek king van de begrooting aangenomen en daarmede vastgesteld, dat ter effening van de uitgaven op de gewone begrooting, die ten gevolge van den slechten economischen toe stand zijn gegeven zullen gelden voor den "tijd tot 31 Maart 1931 door heffing van een buitengewonen toeslag op de inkomstenbe lasting van ambtenaren in openbaren dienst en der vrijgezellen. Bij de stemming over artikel 2 was geen meerderheid te verkrijgen voor de bizondere uitvoering dezer voorschriften. Door den uit slag der stemming 204 stemmen voor tegen 256 stemmen is de parlementaire meerder heid niet verkregen. De Rijksregeering heeft hierna afgezien van de verdere beraadslaging over de dek kingsvoorstellen op de Rijksbegrooting. Een tegen de regeering ingediende motie van wantrouwen is met een meerderheid van 240 tegen 59 stemmen verworpen. De dekking van de Rijksbegrooting is een onvoorwaardelijke eisch voor de goede orde van de staatsfinanciën en voor de ere- dietwaardigheid van het Rijk en den hande' Zij zijn van onvoorwaardelijke noodzaak voor de werkloozen en een onafwendbare be hoefte in een tijd dat de economische toe stand ter wereld in bijna alle landen ernstige gevaren voor de Staatsfinanciën met zich brengt. Daarom heeft de Rijkspresident toepassing van artikel 48 van de Rijksgrondwet noodig geacht en op voorstel van de rijksregeering öe ter dekking van de begrooting vereischte maatregelen getroffen. Daarom is een vast uitgangspunt voor de verdere staatswerk- «amheid en voor de afwikkeling der drin- Officieele mededeeling. E>e officieele Pruisische Persdienst deelt mede: In den ioop van den löden Juli heeft in het Pruisische ministerie een langdurige bespre king plaats gehad met gevolmachtigde ver- tegenwoordiggers van de Bondsleiders van den Stahlhelm en de Frontsoldaten. Hierbij werd door den Pruisischen minis ter van Binnenlandsche Zaken opnieuw uit eengezet, dat de gewenschte wedertoelating van den Stahlhelm in de provincies Rijnland en Westfalen door een ondubbelzinnige ver klaring van de zijde van de leiding van den Bond afhankelijk gemaakt, die een bepaalde belofte in houdt dat in de toekomst vergrij pen tegen de bestaande wetten niet meer zullen voorkomen. In de avonduren werd bij het Ministerie van Binnenlandsche zaken van Pruisen een verklaring ontvangen, onderteekend door de beide Stahlhelmleiders Seldte en Duester- berg, waarin o.m. staat: dat zij verklaren, dat in de toekomst geen handelingen zullen worden gepleegd, welke aanleiding hebben gegeven tot de ontbinding in Oetober 1929, terwijl ook de wapenhandel en het gebruik van oorlogswapenen door den Stahlhelm niet geduld zal worden. Hierop antwoordde de minister van Bin nenlandsche Zaken van Pruisen, dat er indien de Stahlhelm zich verplicht de eischen te ver vullen, geen bezwaar bestaat tegen de nieu we organisatie van den Stahlhelm in de Rijnprovincies en in de provincie Westfalen. De Pruisische regeering vertrouwt daarbij dat de nieuw te organiseeren Stahlhelm in de beide provincies in wezen een ander karakter zullen hebben dan de indertijd ontbondene. De Pruisische regeering acht het vanzelfspre kend, dat overigens de wedertoelating van den Bond geen aanleiding zal zijn tot nieuwe aanvallen tegen de regeering. Tegelijkertijd heeft het ministerie aan de autoriteiten in de betreffende provincies me degedeeld, dat er tegen eventueele nieuwe organisatie van den Stahlhelm geen bezwa ren bestaan. De reis van Hindenburg naar de bevrijde gebieden. Naar verluidt, is de Pruisische minister president Braun voornemens hedenmorgen aan president Hindenburg een bezoek te brengen, teneinde hem te verzoeken op zijn reis door de bevrijde gebieden ook de Prui sische gedeelten te bezoeken. Daar het Stahlhelmverbod gisteravond door de Pruisische regeering is opgeheven, neemt men aan, dat de reis van. Hindenburg zal geschieden volgens het oorsrponkelijk op gestelde reisplan DE AMNESTIEWET IN DEN RIJKSDAG. Verworpen. In den Duitschen rijksdag is gisteren de beslissing gevallen over het bezwaar van den rijksraad tegen de amnestiewet. Tegen dit bezwaar werden 296 stemmen uitgebracht, 146 (soc.-dem.) stemden er vóór, terwijl tien afgevaardigden zich van stemming onthielden. Rijksdagpresident Löbe constateerde, dat de vereischte meerderheid van 2/3 niet was bereikt, dat aan het bezwaar van den rijksdag dus is gevolg gegeven, zoodat de wet als verworpen wordt be schouwd. Het resultaat der stemming werd op de banken der rechterzijde met groot tumult ontvangen. Opnieuw ingediend. De regeeringspartijen hebben gisteren het amnestie-ontwerp opnieuw bij den rijksdag ingediend. Het moet thans opnieuw in drie lezin gen door den rijksdag worden behan deld en vervolgens nog eenmaal in den rijksraad aan de orde komen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE ENGELSCHE REGEERING. Conservatieve motie van wan trouwen. Gisteravond diende Stanley Baldwin in het Lagerhuis een motie van wantrouwen in tegen de regeering. In de motie wordt verklaard, dat het Huis, van oordeel dat een terugkeer van de wel vaart het beste kan worden bevorderd door de safeguarding van de binnenlandsche markten tegen oneerlijke concurrentie en door uitbreidig van den exporthandel door weder- zijdsche overeenkomsten met de overzeesche gebieden betreurde dat de regeering de polifjek van safeguarding den rug had toegekeerd in plaats van deze uit te breiden. Baldwin zeide, dat de motie in hoofdzaak was ingediend omdat het zoo goed als de laatste gelegenheid was voor de imperiale conferentie om te debatteeren, waarbij hij Snowden uitnoodigde te willen verklaren welke politiek de regeering zich voorstelt te volgen. In zijn antwoord zeide Snowden, dat de regeering niet voor belasting zou zijn op de levensmiddelen op grondstoffen of van be- DE ONLUSTEN IN ALEXANDRIE. Persstemmen over de onlusten. Met betrekking tot de onlusten in Alexan- drië schrijft o.a. de „Daily Express": Enge land heeft in het Oosten grooter belangen dan welk ander land ook. Vroeg of laat zul len de onlusten in een gedeelte van ons Oos- tersch rijk zich uitbreiden. Er bestaat voor ons slechts een enkele vorm van politiek: wij moeten regeeren of vertrekken. De Oosterling weet, dat wij rechtvaardig zijn. Hij moet zich er eveneens van bewust worden, dat wij sterk zijn. Een krachtige houding in het Oosten, vanaf Alexandrië tot Singapore is de eenige methode om den vrede in het rijk te handha ven. De „Daily Telegraph" schrijft: De uit Alexandrië binnenkomende berichten bewij zen, dat de voorzorgsmaatregelen, die men genomen heeft absoluut onvoldoende zijn ge weest. De Engelsche regeering is thans in de eerste plaats gehouden maatregelen te nemen ter bescherming van diegenen, tegenover wie zij op zich genomen heeft voor veiligheid zorg te dragen. In de tweede plaats moet thans uit de gebeurtenissen de conclusie ge trokken worden, dat de toezegging van Hen- derson, gedaan aan Nahas Pasja, dat hij de aangeboden concessies zou handhaven, thans als vervallen moet worden beschouwd. voor den 14den Juli waren manifesten ver spreid, waarin de bevolking werd opge wekt, niet deel te nemen aan de gearran geerde feestelijkheden. Op den avond van den 14den Juli werden de Fransche autoriteiten er van op de hoogte gesteld, dat buiten de stad een vergadering van inboorlingen werd gehouden. Er begaven zich troepen naar de plaats der vergadering en men gelastte de deelnemers uiteen te gaan. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werd op de me nigte geschoten. Hierbij werden drie Anamie- ten gedood en talrijke personen gewond. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK. Thans 59 sterfgevallen. De gezondheidsdienst te Lübeck deelde hedenmorgen mede dat het aantal sterfge vallen onder de met het Calmette-preparaat gevoede zuigelingen is gestegen tot 59. Er zijn nog 60 kinderen ziek. REGEERINGSCRISIS IN BEIJEREN? De economische boerenbond in Beijeren heeft gisteren besloten, in verband met con- stitutioneele meeningsverschillen besloten uit de huidige regeering te treden. Dit beteekent het aftreden van Dr. Fehr den Beijersehen minister van Landbouw, uit de regeering. ten tot het verkrijgen van producten van de coöperatieve winkels, waar de magere voor raden spoedig zijn uitgeput. Honderden ton fruit en groenten zouden, zoo wordt gezegd, staan te rotten in goede rentreinen buiten Moskou, terwijl van 60 tot 90 pCt. der aardbeien en erwten in de stad in onverkoopbaren toestand aankomen. Aardbeien zijn in het midden van het seizoen te Moskou niet verkrijgbaar, tenzij bij den particulieren handel. HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Het Engelsche antwoord. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. verneemt, dat het Engelsche antwoord op het memorandum van Briand gisteren door het kabinet is goedgekeurd en dat het heden door den Britschen ambassadeur te Parijs op de Quaie d'Orsay zal worden overhandigd. Engeland verbindt zich weliswaar tot niets, maar de toon is zeer welwillend tegen over Briands voorstellen. Groote aandacht heeft in Engelsche kringen, die aanvanke lijk onverschillig, of zelfs wantrouwig tegen- cvér het Pan-Europa-plan stonden, het Duit sche antwoord gewekt, niet alleen vanwege de tactische wijze, waarop verschillende moeilijke punten behandeld zijn, maar voor al vanwege de verklaring, dat tegenover En geland met het oog op zijn positie als moe derland van een deel van een buiten Europa gelegen wereldrijk, een tegemoetkomende houding moet worden aangenomen. ONLUSTEN IN INDO-CHINA. Op den Franschen Nationalen feestdag. Uit Saigon wordt gemeld, dat het op ver schillende plaatsen in Indo-China ter gele genheid van de viering van den Franschen nationalen feestdag op 14 Juli wederom tot botsingen is gekomen tusschen de bevolking en Fransche troepen. Reeds eenige dagen OM DEN HONGAARSCHEN KONINGSKROON. Geheimzinnige bezoeken. Het Belgische dorpje Steenockerzeel, zoo vertelt het Hbld., krijgt langzamerhand een wereldnaam in verband met het verblijf op een daar gelegen kasteel door ex-koningin Zita, haar zoon Otto en haar andere kinde ren. Zooals men weet, bezoekt de aartshertog Otto de colleges te Leuven. Iedereen morgen, zoo lezen wij in een Brusselsche correspon dentie in een Duitsch blad, verlaat hij het kasteel om naar Leuven te gaan, van waar hij om drie uur terugkeert. De Hongaarsche troonpretendent moet onder de studenten vele vrienden hebben. De corespondent maakt verder melding van allerlei geruchten over geheimzinnige be zoeken op het slot van personen uit Honga rije. Ex-koningin Zita heeft plan voor de vacan- tie met haar kinderen naar Spanje te gaan en natuurlijk mompelen velen, dat zij wel niet meer terug zal keeren. Anderen weten heel zeker te vertellen, dat de gasten op het kasteel overtuigd zijn binnen het jaar weer in Hongarije te zitten. Voorloopig heeft de ex-koningin, althans volgens den Weenschen correspondent van het Boedapester blad „A Reggel", alle mon dige leden van het huis Habsburg geschre ven met dringend verzoek de vroeger afge legde belofte van trouw aan Otto te hernieu wen. In den brief wordt eraan herinnerd, dat „de keizer en koning'' Otto op 20 Nov. 18 jaar wordt en de leiding van zijn Huis aan vaardt. Aangezien niet alle mondige leden waarschijnlijk dien dag aanwezig zullen kun nen zijn, schijnt het gewenscht, zoo heet het in dit schrijven, dat schriftelijk de belofte van trouw wordt hernieuwd en bekrachtigd en daarmede de verplichting wordt aanvaard naar vermogen mee te werken tot het her stel van het Huis Habsburg. COMMUNISME ONDER DE AMERIKAANSCHE SCHOOLJEUGD. Een parlementair onderzoek. De door den Amerikaanschen Senaat inge stelde parlementaire commissie tot het instel len van een onderzoek naar de communisti sche propaganda in de Vereenigde Staten is volgens bericht der bladen Dinsdag met haar verhooren begonnen. Vertegenwoordigers der onderwijsautoriteiten verklaarden, dat slechts in drie van de 810 New-Yorksche scholen een groot aantal communistisch beinvloede kin deren waren, die weigerden, zich te onder werpen aan het voorgeschreven dagelijksch eerbetoon voor de Amerikaansche vlag. De communistische kinderen worden, werd ver klaard, door een uit andere kinderen gevorm de politiegroep bewaakt. Voor de commissie werden ook eenige pam fletten behelst de leuze: „Weg met de vol- kinderen waren opgesteld. Een dezer pam- flette nbehelst de leuze: „Weg met de vol wassenen Een getuige verklaarde, dat eeni- I ge kinderen een buitengewone bekendheid hnet de geschriften van Karl Marx aan den dag legde. Verscheidene getuigen gaven uiting aan de meening, dat de communistische beweging in de Amerikaansche scholen door Moskou werd geleid. CORRUPTIE OP GROOTE SCHAAL' AMERIKA. Bij de federale rechtbank te New York h aanhangig ean zaak betreffende corrupties bij de douane. Het schijnt vast te staan, dat de Ameri kaansche staat gedurende het afgeloopen jaar voor meer dan een millioen dollar is be nadeeld door niet betaalde invoerrechten. Er is een complot van inspecteurs, beambten en importeurs, waardoor groote hoeveelheden goederen zonder dat invoerrechten worden betaald, in de Vereenigde Staten worden bin nengesmokkeld. De importeurs betaalden ae douane-beambten daarvoor belangrijke be dragen. Reeds zijn twee inspecteurs in staat van be schuldiging gesteld. EEN SPAANSCHE GRAVIN TOT 4 JAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Madrid veroordeelde tol vier jaar gevangenisstraf de burggravin van Anthonio, die na het overlijden van haar echtgenoote valschelijk had voorgewend dal haar kind van dezen was geboren, teneinde op deze wijze als voogdes over dit kind de beschikking te krijgen over het landgoed en de andere bezittingen van wijlen burggraaf van Anthonio. TASMANIA GAAT BEZUINIGEN. Maar begint van boven af! Uit Hobart wordt gemeld, dat de gouver neur van Tasmania bij de opening van de nieuwe zitting van de wetgevende vergade ring mededeelde, dat de regeering voorne mens is, de salarissen van de ministers en de vergoedingen aan de leden der wetgevende vergadering te verlagen, teneinde op deze wijze een begin te maken met de in alle on- derdeelen van staatsbeheer in te voeren be zuiniging. I GEVECHTEN IN MAROKKO EN ALGIERS. Aan de „Echo de Paris" wordt uit Casa» blanca geseind, dat de Fransche troepen in Marokko en Algerie tweemaal met opstandi ge inboorlingen slaags zijn geraakt. Het eerste gevecht had plaats met den stam Ait Moghrad, die een aanval had gedaan op de Fransche voorposten. De opstandige leden van den stam werden met groote verliezen teruggeworpen. Aan Fransche zijde werden een officier, een onder-officier en een Euro- peesche soldaat gedood, terwijl elf inland- sche soldaten gedood of gewond werden. Het andere gevecht had plaats tegen een afdeeling van 400 man inboorlingen, die in Zuid-Algerie oprukten. Ook hier werden de inboorlingen met groote verliezen terugge slagen. Van de Fransche troepen sneuvelden twee legionnairen en twee inlandsche sol daten, terwijl er vier gewond werden. TYPHUS IN EEN POOLSCHE STAD. Reeds meer dan 100 zieken. Volgens berichten uit Thorn is daar een 1 onderbuiktyphus epidemie uitgebroken. Meer j dan 100 personen zijn reeds als besmet bij den Gezondheidsdienst aangegeven. ARRESTATIE VAN SOVJET BEAMBTEN IN RUSLAND. Beschuldigd van knoeierij. Volgens den correspondent van de „Daily Express" te Moskou zijn zestig beambten van de coöperatieve winkels te Leningrad gear resteerd. Zij worden beschuldigd van misda dige nalatigheid bij het behandelen van fruit en groenten. Zij worden ook beschuldigd van net verstrekken van producten aan parti culiere handelaars tegen exhorbitante prij zen, terwijl arbeiders in files vergeefs wach- EEN ERFENIS VAN BI [NA EEN MILJARD. Meer dan zestig pretendenten. In Camberwell (Eng.) liggen bezittingen, de z.g. Stockwell-Angell estates, ter grootte van verscheidene vierkante mijl, die hebben toebehoord aan een zekeren John Stockwell, i die in 1730 overleed zonder een bestemming aan zijn eigendom te geven. Deze bezittingen worden sedert beheerd door trustees en ge schat op een waarde ten bedrage van zestig millioen pond sterling of 720 millioen gul den met een bedrag aan jaarlijksche rente van 250.000 pond sterling of drie millioen gulden. Al sedert meer dan eens zijn ver meende nakomelingen van John komen opda gen om hun erfrecht te vindiceeren, doch tot nog toe zonder succes. Dezer dagen heeft de eigenaar van een kleermakerswinkel te Bristol, een zekere George Edward Bloodworth, in de kranten 'n advertentie geplaatst, waarin hij allen op riep, die meenden rechten te kunnen doen gelden, zich tot hem te wenden, zegt 't Hbl. 't Resultaat was, dat hij meer dan zestig brie ven uit alle deelen van Engeland, doch ook uit Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten, ontving, en dat Maandag in den kleermakers winkel ongeveer dertig personen tezamen kwamen om te overleggen, wat zij zouden doen om hun rechten te bewijzen. John Stockwell was voordat hij zich in Camberwell vestigde een zeeschuimer. .Ge zegd wordt, dat daarom een vloek op het be zit rust, te meer daar hij met een non in het huwelijk trad, die daardoor haar gelofte brak,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1