Imiirsclt Coormt. Honderd twee en dertigste Jaargang. Maandag Hl Juli Radio-hoekje EEUILLETON. Hun beider weg. Stadsnieuws NEDERL. R.K7BÖND VOOR GROOTE GEZINNEN. Mm Ho. 169 Dinsdag 22 juli. Hilversum, 1875 M. (A.V.R.O.-uUzending). gOl—9.45 Gramofoonplaten. 10.1015 Morgenwijding. 10.3012.Concert door het Orkest uit het Asta-Theater te Den Haag. 12.15—2.— Concert. A. V. R. O-Kwintet. 2 —3.Gramofoonplaten. 3.4.Concert. Rie Kaemeno—-Kist, zang. D. v. Baale, viool. Egbert Veen, piano. 4.5.— Concert uit cafe .Moderne" te Amsterdam. 5.—5.40 Gramo foonplaten. 5.30—7.15 Concert door de Am- sterdamsche Orkestvereniging. 7.15—7 45 Radio-Volksuniversiteit. Muziekcursus. Inlei der Sem Dresden. Medew. van H. Rijnbergen, viool. 8.01—8.20 Herdenking van Sir Conan Doyle door Dr. P. H. Ritter Jr. 8 20 Concert. Omroeporkest. G. van Renesse en G. Henge- veld, piano. 9 9.30 A. V. R. O. Radio-Too- neel. 9.3010.30 Concert door het Omroep orkest. 10.30—11.30 Aansl. Bellevue te Am sterdam. Ober Bayern. Oberlandier Kapelle Edelweiss. Tanzkapelle Joe Junkers. 11.30 12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Ha 6 uur 1071 Al.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.15—9.30 Concert. 11.30—12.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 Conceri. K. R. O.-Trio. 1.152.— Gramofoonplaten. 2.3.Vrouwenuurtje. 5.6.— Gramofoonplaten. 6.01—6.15 Sport- praatje. 6.15—6.30 Gramofoonplaten. 6.30 6.40 Koersen. 6.40—7.30 Gramofoonplaten. 7.30—8.Dr. R. Post: „De toestand der Ka tholieken van Nederland in de zeventiende eeuw". 8.0111.Concert. Het K. R. O.- orkest. Tjalko Vlehnga, tenor. F. Boshart, piano. 9.30 ca. Persberichten. 11.12.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. R. Shepherd, alt. H. Mackay, tenor. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Concert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Zang door H. Heyner. 7 20—7.40 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Piano recital door M. de Pachmann. 8.20—8.50 S.208.50 Lezing 8.35 „Fragmenten uit „Macbeth" van W. Shakespeare. 9.20 Nieuwsberichten. ".45 Lezing. 10.05 Dans muziek. 11.05 Dansmuziek., 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Oikestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Derde acte van „Die Walkure", Wagner. Orkest en solisten. Langenberg. 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 11.20 —1.20 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. Koor, orkest en orgel. Toespraken. 12.30 Gramo foonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50 6.50 Concert. Koor en hoorn-kwartet. 8.20 9.20 Concert. Orkest en violiste. 9.20 Orkest concert. Ralundborg, 1153 Al. 12.20—2.20 Orkest- concert. 3.505.50 Orkestconcert en voor dracht. 8.2019.20 Dansmuziek. 9.4510.10 Piano-rcital. 10.30—11.20 Orkestconcert. 11.201.20 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. In de pauzes: Berichten. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.10—7.20 Berichten. 7.20 7.50 Gramofoonplaten. 10.50 Nieuwsber. 12.051.40 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.20—4.50 Le zingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Le zingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Hoorspeluit zending. 10.Liederen-voordracht door Irma Godau. 10.31 Verslag van de rond vaart van Rijkspresident von Hindenburg. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 15, 16, 17 en 18 Juli 1930: dop van een benzinetank; sjaal; notitie boekje, steeksleutelportemonnaie met in houd; huissleutels; handschoenen; banden van mantels en japonnen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 15, 16, 17 en 18 Juli 1930: lint, C. Frijn, Clarissenbuurt43; penning, J. v. 't Hof, Anjelierstraat 2; belastingmerk, C. Wigmans, Clarissenbuurt 59a; calotje, N. J. Rensenaar, Kinheimstraat 9actetasch met inhoud, J. Serpenti, Wildemanstraat 21vul potlood, C. Peereboom, Varnebroek 21ro zenkrans, Buissink, Vogelenzang 8; porte- Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 82) Daar ken ik het niet goed genoeg voor. Zijn het goede golfbanen hier? Ja, uitstekend. Heuvelachtig en vol brem. Brem? Hm! Niet zoo heel prettig. Dan moet je zoo geweldig nauwkeurig spelen. Dat wou ik juist eens van jou leeren. Ik kan een bal wel ver weg slaan, maarze ver dwalen bij mij nog al eens. Dick keek over het stuk toast met marmela de, dat juist onderweg naar zijn mond was, naar haar lengte en breedte van schouders en knik te, We zullen eens zien, wat we vanmorgen doen kunnen, zei hij. Prachtig! Zeg, hoe lang denk je nog over dat reuzenmaal van jou te doen? Dick grinnikte en nam een stuk toast. Is er nog koffie? Groote hemel! Ik dacht dat ik als een woh at, maar jij lijkt wel een olifant! En terwijl die twee over zulke doodnuchtere dingen als eetbare waren en golf zaten te pra ten, liep mevrouw Winkles langs het strand en telde lachend twee bij twee op. De uitkomst vras vier. Feitelijk had het drie moeten ziin. Want ijo.ch monnaie met inhoud, J. Schipper p.a. B. Koomen, Laat 14a; oliejas, L. van Leeuwen, Lindenlaan 25; portemonnaie met inhoud, A. Bergsma, Westerweg 55; sierspeld, C. A. Dekker, Asterstraat 6; kinderportemonnaie, P. v.d. Kuit, Nieuwpoortslaan 111; belasting- merk, J. Kuys, Baanpad 36; damestaschje met inhoud, J. Taman, 2e Landdwarsstraat 13; kinderportemonnaie, P. Scholte, Paarden markt 2; geldstukjes, J. L. C. de Rover, Stu- artstraat 74; dekkleed, P. Kops, Slempari 52; Heiloo; horloge, J. Vredenburg, St. Joseph- straat 10; lipssleutel, G. Mersen, Zuiderhout- laan 2. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het bureau van po litie. Vergadering van den Centralen Raad. Zaterdag en Zondag vergaderde in „Het Wapen van Heemskerk" van den heer Th. van Gijzen de Centrale Raad van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen. Officieele ontvangst ten Stadhuize. Na een muzikalen rondgang door de stad, begeleid door de muziekkapel „St. Louis", had om 2 uur ten Stadhuize de officieele ont vangst plaats. Daar waren behalve wethou der Ringers en de gemeentesecretaris, de heer Koelma, nog aanwezig de raadsleden mevr. Helleman en de heeren Geels, Bakker, Woldendorp en Van Slingerland. Naast het volledige hoofdbestuur en de be stuursleden van de afdeeling Alkmaar wa ren in de raadszaal aanwezig een zeventigtal heeren. Weth. R i n g e r s deelde bij den aanvang mede, dat de burgemeester en "wethouder mr. Leesberg door uitstedigheid verhinderd wa ren aanwezig te zijn. Namens het gemeentebestuur heette spr. allen welkom, opmerkende, dat de Bond voor groote gezinnen een uitzonderlijke plaats in neemt onder de vereenigingen, die een jaar vergadering houden. Spr. constateerde, dat het niet groepsbelangen zijn, die de leden samenbrachten, integendeel, alle leden heb ben dezelfde belangen. Voortgaande, zei spr., dat we door alle eeuwen heen in de geschiedenis vermeld vin den namen van personen die groote gezin nen hadden, zelfs in het Oude Testament lezen wij er al van (aartsvader Jacob). Ook de kronieken van Alkmaar bevatten allerlei mededeelingen over het bestaan van groote gezinnen, b.v. Jan van Egmond, de baljuw van Nijenburg en Augustijn, de zoon van dezen laatste, rentmeester van de abdij van Egmond en burgemeester van Alkmaar. Voorts vinden we meerdere leden van het ge slacht van Foreest vermeld, die tot twintig kinderen hadden. Eigenlijk is er bij den Bond voor groote gezinnen dus niets nieuws onder de zon. Waarom was de Bond dan noodig? Spr. antwoordde hierop, dat het de geest van den tijd was, die den Bond in het leven riep, de geest van den tijd, die leidde tot bewuste be perking van' het kindertal met de daaruit ontstane moeilijker levensomstandigheden voor de groote gezinnen, die gevoelen de verantwoordelijke taak van de opvoeding. Spr. geloofde, dat de overheid een taak heeft in het vergemakkelijken van die moei lijke levensomstandigheden. Het Alkmaar- sche gemeentebestuur is het daar mee eens, wat bewezen wordt door het \villige oor, dat verleend is aan een verzoek om woningen te doen bouwen voor speciaal de groote gezin nen. In de komende gelijkstelling door de nieu we rijksregeling ten aanzien van de belastin gen zag spr. een groot belang niet alleen voor de gemeente, maar ook voor den Bond. Spr. heette ten slotte de heeren welkom in Alkmaar en hoopte het beste voor het wel slagen der vergadering. Antwoord van den Bondsvoor zitter. De bondsvoorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, bracht dank voor de officieele ontvangst in het oude Alkmaar met zijn mooie gebouwen en zijn vele stadsschoon. Hij sprak de hoop uit, dat Alkmaar zal blijven groeien. Met genoegen had spr. gehoord, dat ook in Alkmaar van oudsher de groote gezinnen geen zeldzaamheid waren. Spr. wees er op, dat het idëele bij den Bond voorop gaat en ook nummer één zal blijven. Dat evenwel ook gelet moet worden op het materiëele, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de kleine gezinnen den levensstandaard op drijven, waarmee de grootere dan geen ge lijken tred kunnen houden. De vergadering. Na bezichtiging van het stadhuis begaven de afgevaardigden zich naar Het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat. Ver tegenwoordigd waren 45 afdeelingen met Dick, noch Andrey was echt verliefd. Dat wil zeggen, dat als iemand het aan een van beiden had gevraagd, hij zeker ten antwoord zou heb ben gekregen: Ik verliefd op Dick? Pff! Ik mag hem graag lijden, omdat hij zoo sportief is ennu ja, omdat hij Dick is en meer niet! Of van Dick: Ik verliefd op Audrey? Maar beste kerel, je raaskalt! Ik mag haar dolgraag lijden! Ze is een aardige meid! Maar ver liefd. Audrey had in Dick terstond een verwanten geest ontdekt. Ze mocht de uitdrukking van zijn oogen. Ze mocht zijn uiterlijk, rustig, ge spierd. Ze mocht de open, eerlijke manier waar op hij tot haar sprak. Ze voelde, dat hij haar opvattingen over het leven en haar idealen deelde. Ze hield van de bedaarde manier, zon der veel omhaal of flauwigheden, waarop hij met haar omging en ze was van meening, dat hij een echt goede kameraad voor haar zou zijn. Gedurende de volgende dagen scheen het iets vanzelfsprekends te zijn, dat die twee bij iede- ren wedstrijd elkanders partners waren, bij ieder uitstapje eveneens. Zelfs Midge, die al da delijk door Dick opzij gezet was, berustte in haar nederlaag en deed geen verdere pogingen om hem voor zich te winnen, maar onderwierp Tiny Tim des te volkomener aan al haar grillen. Audrey en Dick vonden de anderen een beet je vervelend. Er was toch al zooveel tijd, dat ze in gezelschap moesten zijn en er waren vreese- lijk veel dingen die ze samen te bepraten had- dgfUSg jgWIggE je h£t eegs moesten wordafl totaal 9797 leden, alsmede de secretaresse van den r.-k. bond van vroedvrouwen in Nederland, mevr. van der Linden uit Oister- wijk. Tijdens de vergadering kwamen nog binnen vertegenwoordigers van buitenland- sche zusterorganisaties, n.1.: mgr. Duval uit Parijs, lid van de Fransehe Kamer; Hans Conrad, voorzitter van den Bund der Kin- derreichen Deutschlands; Otten, secretaris van het Rheinlandisoher Verband; Joh. Schröder, Geschaftsfuhrer Westfalischer Verband, en dr. Ballet van den Bond der kroostrijke gezinnen in België. Ook deze heeren werden door den voorzitter welkom geheeten. Openingsrede. Devoorzitter herinnerde aan de vergadering van verleden jaar te Schoon hoven en weidde uit over de kracht van den Bond. Met een variant op het opschrift op de Alkmaarsche Waag zei spr.: de moed der mannen van de groote gezinnen heeft de ge zinsrechten weer van kracht doen worden. In dit verband wekte spr. op om nog meer kracht te ontwikkelen, opdat de stem uit de groote gezinnen luide zal doordringen naar 's lands vergaderzaal. In België heeft de zusterorganisatie reeds 121000 leden. Na de vorige vergadering heeft de Ned. Bond voor Neo-Malthusianisme groote pro paganda gevoerd en naar onder juichtonen is bekend gemaakt, zijn daardoor 900 Iede.i gewonnen. Maar ook wij hebben niet stil ge zeten, zei spr. Onze bondssecretaris, dien ik een Frederik Hendrik „den Stedendwinger" zou willen noemen, heeft het aantal afdee lingen van 68 tot 86 weten op te voeren met de stellige overtuiging dat er het volgende jaar honderd zullen zijn. Bovendien zijn er 625 begunstigers toegetreden, onder wie rie bisschop van Den Bosch, hoofden van scho len, groot werkgevers en burgemeesters. Alles te zamen zijn er dit jaar 2700 leden bijge komen. Voor het eerst is de bondsbanier geplant in het noorden, nu in Sneek een afdeeling is gevestigd. Bolsward zal waarschijnlijk spoe dig volgen en voor Groningen is het beleg geslagen. In pers, gemeenteraden en Kamer is veel gesproken over de groote gezinnen en hunne behoeften, maar desondanks is er niet veel gedaan om daaraan tegemoet te komen. De reden hiervoor is te zoeken in het feit, dat men ons alleen laat staan, de christelijke broeders en andere volksgroepen schenken niet voldoende aandacht aan onze wenschen. Dit moge niet ontmoedigen, wij mogen niet rusten vóór onze beweging nationaal is ge worden, zooals zij dat is in België. Spr. stelde in het licht, dat ook in streken waar de r.-k. ver in de meerderheid zijn, niet altijd gestreefd wordt naar vervulling van het program van de r.-k. Staatspartij, zooals b.v. in Heerlen bleek. Den Bosch daaren tegen nam goede bepalingen inzake tege moetkoming in de huren ten bate van de groote gezinnen, welk voorbeeld in Amster dam zal worden gevolgd. In gemeenteraden kan men minstens even goed als in de Kamer practische gezinspolitiek voeren, wat in Gel- aersche gemeenten ,wel duidelijk is gebleken. De gezinspolitiek moet aan de orde worden gesteld overal waar men zulks nog niet deed. De Bond streeft naar erkenning door alle organisaties, wat bewezen wordt door een samenwerking, waartoe tot dusver bereid willigheid werd betoond. De pauselijke Kerstmis-encycliek van ver leden jaar kan van groote beteekenis worden voor de groote gezinnen, zooals het Reruni Novarum dat is geworden voor de werk lieden. Spr. wees erop, dat dit jaar voor het eerst onderwerpen in grooten stijl op de agenda voorkomen, n.1. aangaande het woning vraagstuk. Tot dusver was zulks niet moge lijk, doordat zoovele andere kleinere kwesties alle aandacht vroegen. Nadat spr. alle aanwezigen had welkom geheeten en speciaal deken Rengs en pater Frehe, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Het officieele gedeelte van de agenda. Onder de ingekomen stukken bevond zich een groet en sympathiebetuiging van den chr. bond voor groote gezinnen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de rekening en verantwoording vroeg Bergen op Zoom na dere mededeelingen over het tekort ad 3000 van het congres van verleden jaar. De voor zitter zei, dat deze schuld reeds was betaald. De penningmeester deelde mede, dat het tekort was ontstaan doordat verschillende posten te laag geraamd bleken. De rekening enz. werd goedgekeurd. Voor het nazien van het financieele ver slag 1930 werd aangewezen de afdeeling Bergen op Zoom. Het verslag van het orgaan werd goedge keurd. De redacteur deelde mede, dat het tegen Oct. zal worden uitgebreid met een rubriek voor de moeders en een dito voor de kinderen. al hadden ze nooit oneenigheid dat het vanzelf sprak, dat ze iederen dag er samen op uit moesten, over de duinen, of langs de rotsen, of uit visschen gingen in een van de bootjes. Wanneer mevrouw Winkles met z'n allen een verre motortocht voorstelde, of een danspartij tje in de ruime hal, dan waren ze natuurlijk graag van de partij, maar dan wisten ze 't toch altijd zoo in te pikken, dat ze in dezelfde auto terechtkwamen en dat ze altijd samen dansten. En iederen avond, als het gezelschap uiteen ging, haastte Dick zich naar zijn kamer en bracht zijn twee vouwstoelen op 't balcon. Als Audrey er al niet reeds was, dan kwam ze toch zoodra ze hem hoorde en dan zaten ze bij elkaar en keken uit over de slapende stad en de stille zee. Het balcon was hun eigen terrein geworden en niemand was zoo onbeleefd om hen te komen storen. En al wisten ze, dat ze daar door de anderen gezien konden worden en al moesten ze fluisterend praten, om niet door de openstaande ramen gehoord te worden, dat hinderde hen niet, omdat ze geen reden hadden zich schuil te houden. Zelfs de gedachte aan een kus was niet bij Dick opgekomen, Zij was immers Audrey en zoo heel anders dan de anderen. Hij nam haar heel ernstig. Hij zou er evenmin aan gedacht hebben, aanhalerig tegenover haar te zijn, als hij dat zou wezen tegenover mevrouw Winkles. Als hij haar bij het beklimmen van een steile rots de hand reikte, dan was het als een vriend, ai«t als aes Het verslag van het orgaan „De dag van het kind en oudershulp" werd vastgesteld met een batig saldo van 3564.91. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 10.100. Op voorstel van Utrecht werd besloten tot verhooging van de vergoeding voor den secretaris. De aftredende bestuursleden, de heeren Reuser, van de Ven, Wijffels en Js. de Boer, werden bij acclamatie herkozen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Den Haag aangewezen. Voorstellen der afdeelingen. Gezinspolitiek. Een gemeente program. De afd. Arnhem stelde voor het hoofdbe stuur op te dragen een leiddraad samen te stellen ten dienste van gemeenteraadsleden en anderen voor het voeren van gezinspoli tiek. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur daar al op vooruit was geloopen. Het zal een boekje doen drukken, waarin verschillende deskundigen artikelen zullen schrijven over allerlei belangrijke onderwerpen, als: bijslag op loonen, schoolgeld-vraagstukken, gemeen te-exploitatie van bedrijven, het woning vraagstuk, de gemeente en de volksontwikke ling, de gemeente en de gezondheid, de ge meente en de zedelijkheid en de gemeente en de armenzorg. Tegen Sept. zal het verschij nen. Het boekje zal dienen als een soort ge meenteprogram, dat thans nog ontbreekt, of althans niet wordt nagekomen. Alle ge meenteraadsleden, onverschillig van welke kleur, zullen een exemplaar ontvangen, »en ook den burgemeesters zal men het toezen den. Utrecht merkte op, dat het noodig zal zijn om ook de kerkelijke overheden en de bestu ren der roomsche scholen te bewerken inzake de schoolgeldregelingen, want de te betalen bedragen zijn voor die scholen vaak hooger dan voor de openbare. De plannen van het hoofdbestuur werden goedgekeurd. Ten aanzien van kinderbijslag werd de vrees uitgesproken, dat vele patroons bij voorkeur vrijgezellen of vaders van kleine ge zinnen in dienst zullen nemen. Daartegen over meenden anderen weer, dat de bijslag uit een apart fonds dient te worden betaald, iets aparts moet zijn in het particuliere be drijf, dat dan later als het vrij algemeen is, gesanctionneerd moet worden door de regee ring. In verband jaet het voorgaande, werd be sloten, dat hetrooofdbestuur zal ijveren voor invoering van een rijkskindertoeslagfonds. Mgr. Duval zette uiteen hoe de kindertoe slag in Frankrijk is geregeld. In de in- dustrieele centra bestaan compensatiekassen, waarbij de werkgevers zijn aangesloten en waaruit de werknemers een toeslag ontvan gen. Om nu te voorkomen, dat de niet-aange- sloten werkgevers een te sterke concurrentie voeren, is een wetsontwerp ingediend, dat de verplichting tot aansluiting oplegt aan alle patroons. De staat zal controle houden over de compensatiekassen. Dr. Ballet vertelde wat in België is gebeurd ten aanzien van den kindertoeslag. Na acht jaren propaganda is verleden week in de Kamer een voorstel aangenomen om aan alle loontrekkenden dezen toeslag te doen uitbe talen. Thans zal worden geijverd dit ook te doen gelden voor de niet-loontrekkenden. De leerplicht. De afd. Schinnen vroeg om te trachten ge daan te krijgen, dat kinderen, die zeven leer jaren hebben en zeven klassen eener schooi hebben 'doorloopen, van de school mogen worden genomen, ook al zijn ze nog geen 13 jaar. De voorzitter geloofde niet, dat er veel kans van slagen zal zijn. Inmiddels zal het advies gevraagd worden van de daarvoor in aanmerking komende organisaties. Het financieele beleid. Twee voorstellen ten aanzien van de financieele beleid van het bestuur, gesteld door de afd. Bergen op Zoom, na bestrijding door den voorzitter, ingetrokken. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Zondagmorgen 10 uur. Om 6 uur vereenigden afgevaardigden en genoodigden zich aan een gemeenschappelijk diner in het Gulden Vlies. Des avonds bood de afdeeling Alkmaar een concert aan in den Stedelijken muziektuin, uitgevoerd door het Alkmaarsch r.-k. gemengd koor, direc teur de heer Jac. N. Al, en de r.-k. muziek kapel St. Caecilia, directeur de heer P. N. Joosen. DE TWEEDE DAG. Voorstellen der afdeelingen. Het orgaan. Nadat des morgens 8 uur in de kapel van de Pius-stichting een mis was opgedragen voor de afgevaardigden, werd Zondag om 10 uur de vergadering hervat met de behan deling van voorstellen van de afdeelingen Amersfoort, Leiden en Den Bosch, alle be- oogende, dat het hoofdbestuur maatregelen zal treffen om het orgaan door den drukker Ze behandelden elkaar als goede kameraden, niet als een man en een vrouw. En even ge woon als het weer op slag soms verandert, even gewoon kwam de verandering in Dick's leven, werd Audrey gedwongen hem niet langer als een kameraad te beschouwen en werd aan zijn plannen om naar de koloniën te gaan of bij de bereden politie in Bechuanaland, den bodem in geslagen. Op een avond, dat ze naar gewoonte op het balcon rustig hadden zitten praten, waren ze plotseling tot de ontdekking gekomen, dat de lucht zwaar betrokken was, doordat dikke re gendruppels onverwacht op hen neerplensten. Ze waren wel gedwongen naar binnen te gaan. Den volgenden morgen moesten ze door een druipenden regen naar zee om te gaan baden. Gedurende het ontbijt las mevrouw Winkles het weerbericht van de „Times", tweemaal over en toen ze allen klaar waren met het ontbijt en er over begonnen, hoe ze den dag binnenshuis zou den moeten doorbrengen, omdat het geen zin had naar buiten te gaan, om zich doornat te la ten regenen, gaf zij doodbedaard haar beslis sing. Kinderen, zei ze, jullie moeten er van door! De „Times zegt, dat we een regenperio de krijgen, Als jullie hier in huis opgesloten zit ten, dan vliegen jullie elkaar binnen vier en twintig uur in de haren. In de hal kunnen jullie spoorboekjes vinden en de auto staat altijd voor jullie klaar om je naar het station te brengen, i J-egM dat besluit vjpl rjf>, Yff?| m hififlgfiflc g—-g pe: post te doen toezenden aan alle leden. De voorzitter zette uiteen, dat een bespreking met -den drukker tot de conclusie heeft geleid, dat de meerdere kosten van deze verzending 3079 zullen bedragen, welk bedrag bijeen kan komen als alle leden per jaar daarvoor 25 cent betalen. De afgevaardigden van de bovengenoemde afdeelingen lichtten de voorstellen nader toe, vertegenwoordiger van Tilburg, Arn hem, Made e.a. verklaarden zich ertegen, voornamelijk omdat er minder contact zal komen tusschen de afdeelingsbesturen en de leden en in de tweede plaats uit hoofde van de meerdere kosten. De verschillende sprekers beantwoordende, stelde de voorzitter voor de verzending per post facultatief te stellen, welk voorstel onder applaus werd aangenomen. Geen rustoord voor volwassenen. Het tweede punt van behandeling was het voorstel van de afd. Bergen (N.-.H.) om over te gaan tot oprichting van een rustoord voor volwassenen.' De voorzitter gaf te kennen dat het hoofd bestuur de risico van een dergelijk plan niet durft te aanvaarden, omdat er zooveel aan vast, b.v. de zorg voor een plaatsvervangster in het gezin als de moeder eenige weken moet worden opgenomen in het rustoord, terwijl er voorts nog andere overwegingen waren, als: het vooral bij vrouwen sterk levende gevoel1 voor standsverschil, zoodat het bestuur vreest, dat een vrouw zich niet gemakkelijk in het rustoord thuis zal gevoelen. Amsterdam deelde mede, tegen 1 Oct. een proef te zullen nemen met een rusthuis te Apeldoorn, plaats biedende aan 45 perso men, mannen en vrouwen, bij voorkeur Bonds leden. De proef zal drie jaren duren. Men gelooft aan het welslagen, omdat immers ook de vacantieoorden voor kinderen een succes bleken. Haarlem deelde omstandig mede hoe die afdeeling de uitzending van hare leden regelt: door samenwerking met andere orga nisaties. Bergen verdedigde nader het voorstel, de afgevaardigde meende, dat de Bond zich niet mag laten beschamen door een afdeeling. Nadat verschillende afgevaardigden nog het woord hadden gevoerd over het voorstel werd het prae-advies van het hoofdbestuur goedgekeurd. Misleidende advertenties. Inzake een voorstel-Made om advertenties, die misleidend blijken te werken (genoemd werd „Vogels Breimachinehandel"), uit het orgaan te weren, zegde het bestuur toe dili gent te zullen blijven. Leeken-verpleegsters. De afd. Maastricht stelde voor» zooveel mogelijk te bevorderen dat aan r.-k. zieken- inrichtingen een opleiding tot leeken-ver pleegsters wordt mogelijk gemaakt, die wat salaris en andere voordeelen betreft zooveel mogelijk de opleiding aan neutrale inrich tingen benadert. De afgevaardigde van ge noemde afd. verdedigde het voorstel uitvoe- rig op grond van de noodzakelijkheid om de meisjes uit groote gezinnen aan een passen den werkkring te helpen. Amsterdam wees erop, dat aan het Bin nengasthuis aldaar een kern van roomsch personeel bestaat. De andere ziekenhuizen der hoofdstad achtte de spr. ongeschikt oni er r.-k. meisjes heen te zenden. Na nog eenige besprekingen werd de uit werking van de idee der afd. Maastricht aan het hoofdbestuur overgelaten. Een vereeniging voor steunver lening. De afd. Vught stelde voor in studie te ne men de mogelijkheid van oprichting van een landelijke vereeniging onder leiding van het hoofdbestuur, waarin de in verschillende af deelingen reeds opgerichte moeder- en kin derfondsen zouden kunnen worden onderge bracht. Het hoofdbestuur meende dat voorloopig alleen nog plaatselijke fondsen mogelijk zijn. Afgewacht dient te worden wat het rijk ten aanzien van moederschapszorg tot stand zal brengen. Bestrijding Malthusianisme. De afd. Rotterdam (Linker-Maasoever) wenschte dat het hoofdbestuur zich in ver binding zal stellen met het Ned. episcopaat cm te overleggen op welke wijze de strijd tegen het Malthusianisme krachtiger gevoerd kan worden. Verschillende heeren voerden hierover hel woord. Erkend werd de moeilijkheid om er in den gewonen mis over te spreken. Onder ap plaus werd ten slotte besloten dat het bestuur in dezen overleg zal plegen met de geestelijk heid. De woning voor het groote gezin. Over dit onderwerp hield de heer Jac. van Velsen, architect te Haarlem, een inleiding. Hij stelde voorop, dat den Nederlander de liefde voor een gezellige woning in het bloed zit. Sinds de werking van de woningwet 1901 is er veel ten goede veranderd in den wo ningtoestand, waardoor de volksgezondheid en de volkskracht zijn toegenomen. In den loop der jaren is een eenheidstype woningen ontstaan, dat spr. niet kan bevredigen, het Ze keken elkaar een oogenblik zwijgend aan. Toen stond Fatty op. Lieve kinderen, zei hij, ki zou willen voorstellen, dat w e, omdat mevrouw Winkles ons zoo'n kostelijke kinderkamer en alle moge lijke speeldgoed in deze drie weken met moe derlijke genegenheid verschaft heeft, nu ook een driewerf hoera op haar uit te brengen. Luidruchtig werd op zijn voorstel ingegaan en daarna zette er een in: Lang zal ze leven, waar mede de rest terstond uit volle borst meebrul- de. En ten slotte riep Fatty om een toespraak van mevrouw Winkles. Deze stond dadelijk op en keek met glinsterende oogen het jolige ge- zeischap rond. Schatjes! zei ze. Ik heb het vreeselijk leuk gevonden, dat jullie hier waart en vind het ake lig, dat jullie weggaat. Jullie moeten eens gauw terugkomen. Zullen jullie dat doen? Het was nu juist geen modelspeech, maar er kwam als antwoord een: „Ja" op, dat de tafel er van dreunde en de glazen rinkelden. Er volgde een algemeen gedrang en gehol door het huis en al spoedig stonden èn Audrey èn Dick op hun eigen kamer voor het vraagstuk, hoe ze zouden inpakken. Of beter gezegd, een vraag stuk was dit alleen voor Audrey, omdat ze het altijd door haar kamenier liet doen. Dick was er in een paar minuten mee klaar. Maar toen hij er mee klaar was, kreetf hij een gevoel alsof hij i lamgeslagen was,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5