DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De critieke toestand in Egypte. Buitenland AANSLAG OP ÊËNHOEMEENSCHEN HOOFDAMBTENAAR. No. UO DIV§DiG 22 JULI 1930 132e Jaargang. Dagolijksch overzicht. DE CRITIEKE TOESTAND IN EGYPTE. De moeilijkheden waarin de regeering verkeert. Afwachtende houding van Engeland. Se toestand weer verscherpt. Een waar oorlogstooneel. Suez door opstandelingen bezet? Henderson over den toestand in Egypte. Angelescu ernstig gewond Hoe de aanslag geschiedde. DE VIERING VAN HET BELGISCHE ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST. Huldiging door het diplomatieke korps. Défilé der oud-strijders. Een feestmaal van ridders van de Leopoldsorde. Een proclamatie aan de troepen. HET PAN-EUROPA-PLAN VAN BRIAND. Jules Sauerwein over den Vol kenbond en de Vereenigde Staten van Europa. DROEVIG EINDE VAN EEN BRUILOFT. OORLOGSVERMINKTEN CONTRA DE ENGELSCHE KROON. Een millioenenproces. VON HINDENBURG^ BEZOEK AAN HET RIJNLAND. Het verdere deel van de reis. CHINEESCHE TROEPEN VERSUS BANDIETEN. DE TYPHOONRAMP IN JAPAN. Honderden slachtoffers. DE NOODVERORDENING IN DUITSCHLAND. Afkondiging niet voor Vrijdag. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR MAAKT SCHOOL. Een moordenaar schrijft aan dê politie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voorui'betaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: 1 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. umnfiiimm—t~ Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Engeland heeft den laatsten tijd de han den wel vol! In eigen huis moet de regeering van MacDonald alle zeilen bijzetten, om het roer in handen te houden, maar daar naast moet ze ook een oogje houden op het buitenland. De actie, indertijd door Gandhi ingezet en langzamerhand gegroeid tot een nationalistische beweging, is nog steeds niet geëindigd in een overwinning voor Enge land. Wel is waar worden de berichten uit Britsch-Indië geruststellender en schijnt men een toenadering te kunnen bespeuren, maar in orde is het nog heelemaal niet! En nu is daar den laatsten tijd Egypte bijgekomen. In dat land is Engelands macht toch al danig aan het tanen geraakt de laat ste jaren, maar op het oogenblik maakt men daar wel een heel ernstige crisis door. Nahas Pasha, de leider der Wafdpartij, of om het misschien wat duidelijker uit te drukken der nationalistische partij, is kort geleden afgetreden, omdat hij een constitu tioneel conflict had met koning Foead. Dat ,was gevaarlijk, omdat Nahas Pasha onge veer 90 pet. van de Egyptische bevolking achter heeft staan, zoodat men gevoegelijk zou kunnen spreken van een breuk tusschen koning en volk. Opvolger van Nahas Pasha werd Sidki Pasha, die evenals koning Faoed, anti-constitutioneele ideeën heeft. Het gevolg was logisch: groote betoogin- 'gen, botsingen en pogingen, om de repu bliek uit te roepen. Alexandrië werd het too- r.eel van den strijd, waarin studenten en in tellectueelen de leiding hadden. Een veertien Üooden en eenige honderden gewonden waren de gevolgen- van de relletjes in Alexandrië. De Engelsche troepen, die in Alexandrië in garnizoen liggen, hielden zich afzijdig Zij moeten de vreemdelingen beschermen, maar hebben blijkbaar niet de taak, om ko ring Faoed te beschermen. Natuurlijk heeft de Engelsche regcering daarover het noodige moeten hooren en wel van de conservatieven, die deze afwachtende houding van de troepen scherp laakten en de regeering daarvan schuld gaven. Zoo was ongeveer de toestand aan het einde der vorige week. De berichten van gis teren brachten nog geen verbetering. Inte gendeel bleek, dat de toestand weer ver scherpt is. De Wafd-partij hield Zondag onder lei ding van Nahas Pasha in Caïro een verga dering. Aan het slot der besprekingen werd een afgevaardigde naar den Koning gezon den, om hem namens twee-derde van het parlement dringend te verzoeken, een bui tengewone zitting van het parlement bijeen te roepen. De Wafdpartij heeft door dit ver zoek elke verantwoordelijkheid voor eventu eele onlusten bij een poging om, ondanks het verbod der regeering, een parlementszT- ting te houden, bij voorbaat afgewezen en op de schouders van koning Foead geladen Want volgens de Grondwet is de Koning verplicht, een buitengewone zitting van het parlement bijeen te roepen, wanneer twee derde van het aantal afgevaardigden hem daarom verzoekt. Wanneer deze zitting in derdaad bijeen geroepen wordt, zal deze slechts dienen om de Wafdpartij gelegenheid te geven een motie van wantrouwen tegen het kabinet in te dienen, die zeker zal worden aangenomen, waardoor het kabinet tot aftre den zal zijn gedwongen. Het schijnt dan ook wel vast te staan, dat de dagen van de huidige regeering geteld zijn, doch wanneer Koning Foead en minister-president Sidki Pasha niet overgaan tot het bijeen roepen van het parlement, zou de wijze, waarop de regeering tot aftreden gedwongen zou wor den, wei eens met bloedige offers gepaard kunnen gaan. Die bloedige offers zijn er intusschen al geweest. Naar aanleiding van het besluit der Wafd-partij, om ondanks de ontbinding van het parlement, den toegang tot het par lementsgebouw te forceeren, had zich giste ren een groote menigte in de nabijheid van het gebouw verzameld. Langzamerhand vormden ^ich groote stoeten van demonstran ten, grootendeels bestaande uit jeugdige per sonen. Demonstranten trokken door de hoofdstraten. Op vele plaatsen werden win kelruiten en lantaarns ingeworpen, terwijl de trams tot stilstand gedwongen werden. In sommige hoofdstraten bleef geen winkelruit heel. Talrijke personen werden door de poli tie gearresteerd. Tegen den middag namen de betoogingen ernstiger vormen aan. In vele straten kwam het tot bloedige ge vechten, waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Een groot aantal demonstran ten den gedood. bijzonderheden ontbreken. et dus, dat de toestand verre van i - - .:g ia. Uit latere berichten blijkt, dat Enge land nu toch niet langer rusteloos wil blij ven toezien. Uit Palestina wordt tenminste gemeld, dat alle verloven der bij de lucht macht ingedeelde manschappen en officieren ingetrokken zijn, hetgeen men in verband brengt met den gespannen toestand in Egypte. Ook uit Caïro komen berichten van mili taire maatregelen. Oip alle belangrijke stra tegische punten der stad staan n.1. troepen met bajonet op het geweer opgesteld, om bij eventueele onlusten dadelijk krachtig te kun nen ingrijpen. Langs de spoorwegen staan verder ook troepen opgesteld, die order heb ben ontvangen op iederen trein te vuren, die een poging zou willen doen, om de spoorlijn te vernielen. Zoo is thans ongeveer de toestand. Uit bovenstaande blijkt wel. dat de rust in Egyp te nog lang niet teruggekeerd is. We zullen de eerstkomende dagen dan ook nog wel ver schillende berichten uit Egypte te verwerken hebben Naar uit Cairo gemeld wordt, heeft zich de toestand in Egypte wederom verscherpt. Ie Port Said bleek de politiemacht niet op gewassen tegen de enorme volksmenigte, zoo- dat in allerijl uit Cairo een afdeeling ter on dersteuning moest worden gezonden. Te Cairo zelf kwam het gisteravond tot verdere botsin gen, waarbij een aantal Europeanen door een vrij groote menigte werd aangegrepen. Een Europeaan loste uit een revolver ver scheidene schoten, waardoor een Egyptenaar gedood werd. Dit was het teeken tot een al- gemeenen aanval op de Europeanen, die in een winkel waren gevlucht. E>oor snel ingrij pen van de politie konden zij echter worden ontzet. De toestand in de stad is weer zeer gespannen. Het aantal slachtoffers van de onlusten, welke gisteren te Cairo en Port Said hebben plaats gehad, staat nog niet geheel vast. In totaal werden er tot dusverre 123 personen als gewond gerapporteerd. Beide steden bo den een waren oorlogsaanblik, daar de poll tie ondersteund wordt door troepen in veld- tenue met stalen helmen. De Engelsche troe pen zijn in de kazernes geconsigneerd. Aüe strategische punten te Cairo en Port Said zijn door troepen en politie bezet. Op tal van plaatsen zijn pantserwagens opgesteld. In de nabijheid van het gebouw van den Britschen Hoogen Commissaris heeft de me nigte de Egyptische politie met steenen ge worpen, waarop met een vuursalvo geant woord werd. Nabij het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken te Cairo vuurde de poli tie op een menigte van 500 personen. Op het plein van El Azkar verbrijzelde het publiek de straatlantaarns en velde de boomen. Het aantal vernielde winkelruiten loopt in de honderden. In de buurt van het Abdin Palels verschanste zich een groote menigte, waarbij in den strijd tegen de politie van alle mogelij ke en onmogelijke voorwerpen gebruik werd gemaakt. De politie greep energiek in en ar resteerde in totaal 323 personen. De offici- eele verlieslijst, die nog niet geheel compleet is, rapporteert 1 doode en 87 gewonden. De troepen en de politie zijn den toestand volko men meester. Te Port Said werd het Europeesch kwar tier door troepen van den inlanderswijk af gescheiden. Het publiek trachtte en masse het cordon te doorbreken, hetgeen door verschei dene salvo's verhinderd werd. Twintig perso nen werden daarbij gewond, terwijl de politie 16 gewonden had. De troepen hebben teza men met de politie de rust hersteld. Volgens een bericht in den „Lokalanzei- ger" uit Cairo hebben opstandelingen, vol gens daar ontvangen berichten zich van dc stad Suez meester gemaakt. Inboorlingentroepen zijn derwaarts gezon den om de opstandelingen te verdrijven. Gisteren heeft de minister van Buitenland- sche Zaken in het Lagerhuis eenige vragen beantwooid met betrekking tot den toestand in Egypte. Ten aanzien van de recente onlusten te Cairo en Port Said, verklaarde Henderson e.a. dat geen Britsche troepen zijn gezonden De Engelsche regeering is ook niet verzocht troepen te zenden. Op een vraag van een conservatief afge vaardigde of de Britsche regeering gelijk Voorheen bereid is met de Egyptische regee ring te onderhandelen op den basis van het ontwerpverdrag, antwoordde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat de houding der regeering te Londen geenszins is veranderd. De regeering van Groot Brittannië moet zich evenwel bij de bepaling, van haar ver dere houding laten leiden door de laatste gebeurtenissen. Deze opzienbarende mededeeling werd op de banken der conservatieven ontvangen, met ..hear, hear", 2ec verklaring van de Egyp tische regeering. Do Egyptische minister van binnen- landsche zaken heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd, waarin hij er op wijst, dat de regeering reeds van te voren op de hoogte was van de voorbe reiding van de onlusten van gisteren. De regeering is ten zeerste voldaan over het feit, dat de revolutionnaire omwente lingsplannen zoowel te Cairo, als te Port Said en Suez mislukt zijn. De on derste laag der bevolking, die altijd bui tengewoon gemakkelijk tot onlusten op te zetten is, heeft getracht, eigendom men te vernielen en de politie aan te vallen, zonder evenwel tegen gewapende macht iets te kunnen uitrichten. In de verklaring wordt de houding der politie bij het bestrijden der onlusten ten zeer ste geprezen en er wordt op gewezen, dat van de troepen slechts in het uiter ste geval van nood gebruik is gemaakt. Het resultaat van de voorzichtige en bezonnen houding der regeering, aldus de verklaring, is dan ook dat het aantal dooden tot het minimum beperkt is. Ten slotte constateert de minister van binnenlandsche zaken, dat de organisa tor van de onlusten niet in staat waren, een massa-beweging onder de vreedzame Egyptische bevolking te verwekken. Gistermiddag werd op den plaatsvervan ger van den Roemeenschen Minister van Binnenlandsche Zaken, Staatssecretaris An gelescu, een revolveraanslag gepleegd. Te gen één uur verscheen in zijn werkkamer een student, die drie schoten op hem loste. An gelescu werd ernstig gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken. De „Donaupost" verneemt nog de volgen de bijzonderheden omtrent den moordaanslag op den plaatsvervanger van den Roemeen schen Minister van Buitenlandsche Zaken: Te elf uur vervoegden zich acht studenten aan het Ministerie van Binnenlandsche Za ken om Angelescu, die de werkzaamheden van den thans met verlof zijnden Vajda Wojwod, waarneemt, te spreken. Zij wacht ten geduldig tot het onderhoud zou worden toegestaan. Men hoorde later een achttal re volverschoten en vond den staatssecretaris hevig bloedende op den grond liggen, terwijl een student, waarschijnlijk Dezea geheeten, er met nog rookende revolver bij stond. De dader kon gearresteerd worden, evenals de overige studenten. De dader had nog een tweeden revolver bij zich, dien hij naar hij zeide zou hebben gebruikt, indien het andere wapen geweigerd had. Voorts verklaarde hij voornemens te zijn alle leden van de Roe- meensche regeering te vermoorden. Angeles cu werd aan hoofd, schouders en een der armen door kogels getroffen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar de drie ko gels verwijderd werden. Zijn toestand is be denkelijk. Manioe en de Minister van Bin nenlandsche Zaken zijn onverwijld naar Boekarest vertrokken. De dader van den aan slag heeft aan het hoofd gestaan van de Roemeensche vertegenwoordiging van de Vereeniging van Macedonische Studenten. Hij motiveert zijn daad met de mededeeling dat het een politieke wraakneming betreft wegens de houding van Angelescu tegenover de antisemieten. Het B.T.A. meldt aan het Hbld.: In verband met het feest van de viering van de honderdjarige onafhankelijkheid van België heeft de koning Zondag het diploma tieke korps ontvangen. De deken van het korps, mgr. Micara, wenschte den koning in bewogen bewoor dingen geluk. Hij wees erop, dat België zijn aanzien dagelijks ziet toenemen, terwijl zijn naam geëerbiedigd en bewonderd wordt in de geheele wereld. Wij zijn overtuigd, dat de Belgen, eensgezind in een zelfde liefde voor het vaderland en dank zij de groote hoedanig heden van hun ras, de toekomst van hun land op een het verleden waardige wijze zullen waarborgen. De koning verklaarde in zijn antwoord, dat het daartoe noodig is, dat de Belgen in vrede kunnen arbeiden en in het bewustzijn, dat tusschen de volken eendracht en vriend schap heerschen. Ik begroet in u de boodschappers van de zen vrede en deze harmonie, zonder welke geen voortgang mogelijk is en geen geluk voor de volken. De koning verzocht den diplomaten de door hen vertegenwoordigde staatshoofden den dank over te brengen voor de tot uiting gebrachte wenschen. Een groote stoet oud-strijders, het z.g. dé filé van de overwinning, trok voorbij de ko ninklijke familie. Alle ministers waren aan wezig. Het défilé duurde twee en half uur en wekte groote geestdrift. De plechtigheid werd begunstigd door prachtig weer. Na afloop van het défilé vond een banket plaats van soldaten en onderofficieren, op het slagveld tot ridders van de Leopoldsorde geslagen. Van de 248 ridders zijn er nog 157 in leven. De koning, prins Leopold en talrijke autori teiten, vooral militaire, namen aan het feest maal deel. De koning hield een rede, waarin hij uiting gaf aan zijn grooten eerbied voor de man nen, die alles ten offer hebben gebracht voor het heil van het vaderland, en aan zijn vreug de hen, evenals aan het front, vereenigd te zien op dit feest. Na te hebben herdacht wat de oórlog voor België beteekende, verklaarde koning Albert vurig den algemeene vrede te wenschen. Intusschen, zoo voegde hij hieraan toe, de kleine landen zullen slechts zonder gevaar dan kunnen ontwapenen, wanneer de groote landen het voorbeeld hebben gegeven. Als soldaat, sprekend tot soldaten, heb ik slechts één zorg, n.1. die voor de onafhanke lijkheid van ons volk en de onafhankelijkheid van onzen geboortegrond. Tenslotte sprak de koning zijn vertrouwen uit, dat in de toekomst, evenals thans, Vla mingen en Walen als wapenbroeders naast elkaar zullen staan. De koning heeft tenslotte in een dagorder aan de troepen zijn dank betuigd voor het geen zij voor de eer en het behoud van het vaderland hebben gedaan. In de „Matin" van gisteren publiceert Sauerwein een artikel over de Vereenigde Staten van Europa in verband met den Vol kenbond. Sommigen meenen in dit artikel duidelijk den invloed van den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Briand, te onderkennen. De antwoorden der uitgenoodigde staten aldus Sauerwein beteekenen een stem ming der volkeren voor den Volkenbond, want degenen die vroeger bezwaren maak ten tegen de onmogelijkheid van den Volken bond om iets te bereiken, schrijven hem thans buitengewone verdiensten toe. Het gaat er slechts om, een middel te vinden, waardoor een Europeesche Statenbond een nauw con tact met het Volkenbondssecretariaat kan blijven, doch anderzijds ook de mogelijkheid heeft, in direct contact met de betrokken mo gendheden te treden. Gedurende de perioden, dat de Volkenbond geen zittingen houdt, moet de voorzitter van den Statenbond ge legenheid hebben om met de vertegenwoordi gers der verschillende staten te kunnen om gaan, zonder gedwongen te zijn, al zijn werkzaamheden te beperken tot het wisselen van nota's met het secretariaat van den Vol kenbond. Men zou zelfs kunnen overwegen, hem een permanenten vertegenwoordiger van den Volkenbond toe te voegen. Wanneer een aantal staten heeft gewezen op de nood zakelijkheid om ook Turkije en Sovjet Rus land in den te stichten Statenbond op te ne men, dan is zulks een rede te meer om den Bond zijn zelfstandigheid te laten behouden, aangezien hij anders moeilijk staten, die den Volkenbond bestrijden of niet erkennen als lid zou kunnen winnen. Hoewel Sauerwein een zeer nauw contact tusschen Volken- en Statenbond afwijst, verklaart het toch tegen over het verlangen van eenige staten, om de verhoudingen een andere basis te geven, dat men den Volkenbond alle voorrechten moet laten, aangezien men hem niet zonder zeer groote gevaren van zijn priveleges berooven kan. Wat de algemeene economische crisis betreft, moet het de eerste taak van den Sta tenbond zijn, hulp te verschaffen. In een Europa, dat den vasten wil heeft, tot een goe'de verstandhouding te komen, zullen ook doeltreffende middelen te vinden zijn, om de ondragelijkheden van zekere grensverhoudin- gen weg te nemen, zonder tot grenswijzigin gen over te gaan. Het is echter onmogelijk thans reeds definitief stelling te nemen ten aanzien van de politieke zijde van het vraag stuk, zoolang de nieuwe verkiezingen in Duitschland nog niet hebben plaatsgehad. Te Buxtehude zijn 1'5 deelnemers aan een bruiloftsmaal na het eten van varkensvleesch ziek geworden. Negen personen, waaronder het bruidspaar zijn gevaarlijk ziek. Het be treft hier waarschijnlijk tricjiine-vergiftiging. Te Londen is gisteren het proces begonnen van de vereeniging der civiele oorlogsver minkten tegen den Britschen kroon over vor deringen ten bedrag van 45 millioen. De grootste eisch werd ingesteld door de civiele gevangen van het gevangenenkamp Ruhle- ben, die ruim 1 millioen pond eiscnen. De officier van justitie verklaarde, dat de totale vorderingen van Engeland op Duitschland 3 milliard pond bedroegen. Van de door de regeering geëischte sommen heeft Engeland van Duitschland ontvangen 100 millioen pond, waarvan aan civiele personen veel meer is uitgekeerd, dan waarop zij volgens hun aandeel aanspraak zouden hebben kun nen maken. Van Stroomburg, waar Von Hindenburg als eereburger begroet werd, werd de tocht door het bevrijde gebied over Waldalgeier- Weiler naar Eltville voortgezet. Overal luid den de klokken. Als de president der repu bliek passeerde, had hij steeds luidde ovaties bliek passeerde, had hij steeds luide ovaties en Rüdesheim bij Geisenheim werd de tocht vervolgd. In den namiddag had een begroe ting door de oud-veteranen plaats. Naar uit Hongkong gemeld wordt, is het op ongeveer 64 K.M. ten Z. van Kanton tot bloedige botsingen gekomen tusschen Chi- neesche regeeringstroepen, die ondersteund werden door kanonneerbooten en veldartille rie en eenige honderden bandieten. De regee ringstroepen slaagden erin ongeveer hon derd bandieten te dooden en de gevangenen, welke de bandieten slechts tegen een hoog losgeld wilden vrijlaten, te bevrijden. De ver liezen der regeeringstroepen bedragen 17 dooden. Meer dan 100 zeeroovers gedood. De regeeringstroepen hebben een einde ge maakt aan de operaties van een bende zee roovers in de omgeving van Kanton. Gedurende een geheelen dag werd met de zeeroovers gevochten. In deze gevechten wer den meer dan 100 zeeroovers gedood of ge wond. 17 man der regeeringstroepen werden gewond. De officieele lijst der slachtoffers van den typhoonramp te Kioesjoe geeft een aantal van 349 dooden aan, terwijl 210 personen gewond zijn en bijna 1400 nog vermist wor den. In Zuid-Japan zijn 62 personen ge dood. Naar verluidt, zullen de nieuwe noodveror deningen van den president der republiek niet voor Vrijdag a.s. worden afgekondigd. Een definitief besluit hieromtrent kan niet eerder worden genomen, daar eerst dan alk ministers weer te Berlijn zullen zijn terugge keerd. EEN DRANKSMOKKELARIJ IN AMERIKA. Een smokkelschip aangehouden De kustwacht heeft een tankschip aange houden met rum ter waarde van 500.00C aan boord. Het schip is te New-Yersey binnenge bracht. In Stettin heerscht groote onrust. Er zijn n.1. in de laatste dagen twee mis drijven begaan, welke den indruk maken door eenzelfden persoon begaan te zijn en herin neren aan de gruwelijke misdaden van den Dusseldorfschen moordenaar. Ook hier n.1. heeft de misdadiger een brief kaart aan de politie gestuurd, waarop hij zijn misdaad beschrijft en nieuwe moorden aankondigt. In den avond van 6 Juli werd in de on middellijke nabijheid van de stad het lijk van een 21-jarige dienstbode, Charlotte Hilde- brand, gevonden. Het slachtoffer was be roofd. Terwijl de politie druk bezig was met het onderzoek, kwam bericht binnen van een tweede misdaad. Een gemaskerde man was aan boord van een aak in de haven gespron gen, had de vrouw van den schipper een re volver op de borst gezet en gedreigd haar te zullen neerschieten als zij cm hulp riep: hij was de moordenaar van Charlotte Hilde- brandt en kende geen medelijden. De man maakte zich van eenig geld meester en kon daarop onbemerkt verdwijnen, zonder her kend te zijn. Niettegenstaande een uiterst nauwkeurig onderzoek kon de politie geen enkel spoor vinden. Thans heeft zij een briefkaart gekre gen, waarvan de schrijver beweert de moor denaar van het dienstmeisje te zijn en de be- roover van de schippersvrouw. De kaart is in een plomp handschrift geschreven en be vat een nauwkeurige beschrijving van de plaats van den moord. Blijkens het stempel komt de briefkaart uit Eberswalde. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1