DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Tragisch ongeluk te Koblenz. De critieke toestand in Egypte. Buitenland VOS HINDENBUR'S T0CHT DOOR DE BEVRIJDE GEBIEDEN. No. 171 WOENSDAG 23 JULI 1930 132e Jaargang. Dagalijksoh overzicht. Brug onder de menigte bezweken. Een paniek onder de feestvierenden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE OPSTAND DER KOERDEN ONDERDRUKT? Het Turksch-Perzisch geschil bijgelegd. De Turksche pers over Engelands belang bij den opstand. Het schijnt, dat de Turken er in geslaagd Zijn den Koerdischen opstand te onderdruk ken, zoodat het voorloopig weer rustig is in Klein-Azië. We zeggen voorloopig, omcj^t de ervaring geleefd heeft, dat de Koerden geen rustig volk zijn en te zijner tijd wel weer een nieuwe poging zullen doen, om zich vrij te maken en een eigen rijk te stichten op Jurksch of Perzisch grondgebied. Perzië ziet zelfs geen kans, om de Koer den op zijn gebied tot rust te dwingen en wat Turkije aangaat, de gevaarlijke opstand van dezen zomer heeft bewezen, dat ook het Turksche staatsgezag niet veel ontzag inboe zemt. Niet minder dan twee legerkorpsen zijn noodig geweest, cm de opstandige Koer den te onderdrukken en over de grens te zet ten. Een gedeelte der Koerden zit dus weer op Perzisch grondgebied. Daaruit is een con flict ontstaan tusschen Perzië en Turkije. Turkije beweerde, dat Perzië niet genoeg deed, om de rust in het land te bewaren. De Turksche bedreiging is afgewend, min der door het feit dat het Turksche gouverne ment genoegdoening van het Perzische zou hebben gekregen want het laatste heeft er mee volstaan, op de Turksche protest-nota met het excuus te antwoorden dat het er niet veel aan doen kon, al wilde 't wel dan ten gevolge van de omstandigheid, dat men te Angora toch wat huiverig is voor een con flict met Perzië. De regeering van Kemal voelt zich nog niet sterk genoeg om de West- Aziatische solidariteit te verbreken; ze heeft nog steeds het gevoel, zich tegen Europa te weer te moeten stellen. Dat blijkt ook wel uit de artikelen in de Turksche pers over de oorzaak van den toe stand. Men geeft Engeland de schuld van den opstand. Het schijnt, dat de Turken niet willen gelooven, dat de Koerden uit eigener beweging, uit louter onafhankelijkheidszin en uit afkeer van de door Angora aan de Turk sche onderdanen opgelegde „moderniseering" tot dezen opstand gekomen zijn. En de Turk sche pers staaft haar meening daarin, door te wijzen op het moderne oorlogsmateriaal, zooals machinegeweren, enzdat de Koerden bezaten, en waarmede deze het Turksche le ger nogal belangrijke verliezen toebrachten. Wat voor belang heeft Engeland dan bij zoo'n opstand? zal men zich afvragen. En de Turksche pers, gesteund door de Sovjet- Russische, weet ook daar antwoord op te geven. Zij ziet achter het geheele drama een poging van Engeland om een Koerdisch ko ninkrijk te stichten, een bufferstaat tusschen Turkije, Rusland, Perzië en Irak. Zulk een bufferstaat zou dan moeten dienen om con flicten tusschen deze thans aan elkaar gren zende landen, die voor de belangen der Brit- sche petroleumnijverheid schadelijk zouden zijn, te voorkomen. Engelands invloed in Westelijk Azië zou er bovendien door ver groot worden. Men is er aan gewend geraakt, het woord petroleum in vele beschouwingen over de buitenlandsche politiek aan te treffen. Toch lijkt het ietwat gezocht, de regeering van MacDonald met zulke avontuurlijke semi-ko- lonisatie-plannen in verband te brengen. Het ligt niet in haar aard, en bovendien heeft En geland op het oogenblik al zorgen genoeg met vreemde volkeren. In zekere kringen is het nu eenmaal ge woonte, het „perfide Albion" in verband te brengen met alles wat er in de wereld scheef gaat. Het is, voor het minst, een verouderde gewoonte, maar de Russen zien er niet tegen op, haar in stand te houden. Al ware het slechts om de aandacht van hun eigen metho den, die dan toch heel wat perfider zijn dan die van Engeland in zijn „besten" tijd, af te leiden. Het bezoek aan Koblenz. Na de plechtigheden, aangeboden door de Pruisische staatsregeering gebruikte de Pre sident der Republiek Von Hindenburg in in- tiemen kring een déjeuner. Tegenover een vertegenwoordiger van de Koblenzer pers gaf Von Hindenburg uiting aan zijn dank baarheid voor de loyale houding der bevol king tijdens de bezetting. Te Foste Ehrenbreitstein had Koblenz een begrootingsplechtigheid georganiseerd, .waarbij korte redevoeringen werden gehou den en eenige veteranen van 1866 en 1870 werden voorgesteld. Begeleid door een afdee- üng bereden Schupo reed vervolgens de oper. wagen van den President in een langzaam tempo door Koblenz. Weer botsingen te Port Said. Naar uit Cairo gemeld wordt, heeft de Egyptische premier Sidky Pascha, koning Foead verzocht, het verzoek der Wafdisten een buitengewone parlementszitting uit te schrijven, te verwerpen. De Wafd-partij heeft er echter op gewezen, dat een weigering van het verzoek tot een staatscrisis zou leiden. In Londen wordt gevreesd, dat de toe stand zich op gevaarlijke wijze zal kunnen toespitsen, voor het geval Koning Foead het verzoek der Wafdisten zou van de hand wij zen. Bovendien is het teekenend, dat de Itali- aansche regeering in Londen heeft te ver staan gegeven, dat zij niet zou terugschrik ken voor het zenden naar Egypte van 2 of 3 oorlogsbodems, indien Engeland niet op af doende wijze voor de bescherming der bui tenlanders zou zorgen. Te Cairo en in andere steden waren de .winkels Dinsdag weer voor het grootste deel geopend, doch worden op eenige belangrijke punten nog troepen gereed gehouden. Te Port Said is het gisteravond opnieuw tot botsingen gekomen tusschen de politie en Wafdisten, waarbij eenige personen werden gewond. Brandweer en politie werden eenige malen door de menigte aangevallen, zoodat de po litie zich genoodzaakt zag van de vuurwa penen gebruik te maken. Daarbij werd een persoon gedood en twee gewond. Geen zitting van het parlement. In overeenstemming met het advies van den minister-president Sidki Pasha, heeft koning Foead het verzoek van de Wafelpartij, om het parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen, welk verzoek overeenkomstig de Egyptische grondwet door 2/3 van het aan tal afgevaardigden was onderteekend, ver worpen. Gisteren vonden behalve in Pord Said ook te Alexandrië onlusten plaats, die echter tot kleine botsingen beperkt bleven. In totaal werden te Alexandrië drie' personen gedood, terwijl het aantal gewonden onbekend is. HENDERSON VERKLAART DAT HET IN EGYPTE WEER RUSTIG IS. Arthur Henderson, minister van Buiten landsche Zaken, zeide gisteren in het Lager huis dat officieele informaties aantoonden, dat men den toestand meester is en dat de Egyptische regeering zelf had medegedeeld, dat er geen reden was voor speciale bescher mende maatregelen voor buitenlanders. DE TYPHOON IN JAPAN. Een officieel rapport. Officieel wordt bekend gemaakt, dat ten gevolge van den typhoon, welke Vrijdag j.1. boven Zuid Korea 393 dooden zijn te betreu ren, terwijl 1493 personen worden vermist en 203 verwond. 8475 huizen zijn verwoest. Te Kioetschoe (Zuid Japan) zijn 82 perso nen gedood, 75 vermist en 425 gewond. 16890 huizen zijn verwoest, 20786 bescha digd, terwijl 1803 booten vermist worden. GEZIN DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN. Te Boizenburg is een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen door gasverstik- king om het leven gekomen. TREINBOTSING BIJ SIGMARINGEN. Gistermiddag is tengevolge van verkeer den wisselstana de express-trein Ulm-Frei- burg nabij Scheer op een aantal volgeladen goederenwagens ingereden. Er werden 15 reizigers licht gewond. De locomotief van den D. trein derailleerde en enkele goederenwa gens werden beschadigd. GROOTE BRAND OP DE VULKAN- WERFT TE HAMBURG. Gistermiddag brak op de voormalige „Vul kan-Werft" in een loods brand uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen en het gebouw met al de daarin aanwezige ijzer- en staal- waren ging geheel verloren. Het blusschings- werk heeft geruimer. tijd geduurd. De oorzaak van den brand is onbekend. DE COLLIER-AFFAIRE VAN SALVATOR. Aartshertog Leapold Salvator, tegen wien een aanklacht was ingediend wegens ver duistering in verband met den verkoop van den historischen halsband van zijn tante, de Aartshertogin Maria Theresia, heeft de mede- deeling ontvangen, dat de instructie op zijn vroegst in October zal kunnen plaats hebben, daar de twee voornaamste getuigen, Barones se Eisenmenger, gevolmachtigde van de aartshertogin, benevens de aartshertogin zelve, thans in Europa vertoeven. De aarts hertog is op eigen aandrang in het huis van bewaring opgesloten, teneinde op deze wijze de zaak te bespoedigen. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. De halsband, een geschenk van Napoleon I aan Keizerin Marie Louise ter gelegenheid van de geboorte van den koning van Rome, is door Leopold Salvator en den met den ver koop' belasten 'Engelschen overste Towsend aan een New-Yorksch juwelier verkocht. Van de koopsom hadden beiden het grootste deel als „onkosten en commissie" in mindering gebracht en de aartshertogin slechts een ge ring bedrag doen toekomen. HET VLOOTVERDRAG DOOR HOOVER ONDERTEEKEND. Naar uit Washington gemeld wordt heeft President Hoover het Londensche Vlootver drag gistermiddag onderteekend. Het verdrag van het grootste be lang voor den wereldvrede. President Hoover heeft met betrekking tot het Vlootverdrag verklaard, dat dit van het grootste belang is voor de verzekering van den wereldvrede. Het feit, dat de Vereenigde Staten het verdrag onderteekend hebben, be wijst, dat dit land geen imperialistische doel einden nastreeft, geen agressieve politiek voert en ook niet denkt aan onderdrukking van andere volkeren. Het vlootverdrag vórmt den grondslag van verdere vermindering der bewapening en herstelt het geloof der volke ren aan den wederzijdschen goeden wil, zoo dat een wedloop in bewapening uitgeschakeld wordt. Niettemin waarborgt het verdrag toch ook de veiligheid van de Vereenigde Staten. AUTOBUS BIJ PARIJS IN AFGROND GESTORT. Op den terugkeer van een toer naar den tête noire bij Chamonix is een autobus, waar schijnlijk tengevolge van het weigeren der remmen in een afgrond gestort. Van de in zittenden alle jonge meisjes werd een meisje gedood, 5 gewond, terwijl ook de chauffeur verschillende verwondingen op liep. PROTESTSTAKING TE RIJSSEL. Naar uit Rijssel wordt gemeld, zijn aldaar in 54 fabrieken 104000 arbeiders in staking gegaan als protest tegen de premiebetaling voor de sociale verzekering. Daar er vrees bestaat voor botsingen hebben de autoriteiten veiligheidsmaatregelen genomen; politie patrouilles te paard en te voet doorkruisen de stad. EEN UITLATING VAN MUSSOLINI. „De fascistische revolutie staat eerst in haar begin". Ter gelegenheid van de onthulling te Sar- zana van een monument ter eere van de na gedachtenis der vijftien fascistische soldaten, die door communisten in een hinderlaag wa ren gelokt, heeft Mussolini een telegram aan Turati gezonden, waarin hij o.a. zegt, dat de zwarthemden weten, dat de revolutie nog niet ten einde is. Zij is nog ter nauwernood be gonnen en moet van haar macht nog veel andere bewijzen geven. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De Vereenigde Staten gaan nog steeds ge bukt onder de hittegolf, die vrijwel het ge heele gebied teistert. Het is de hevigste hitte golf van dit jaar. Te New York is het kwik tot 34 Gr. gestegen en het heeft allen schijn, dat de warmterecords van vroegere jaren overschreden zullen worden. Groote men- ichenmenigten verdringen zich voor de bad huizen en zwembaden om verkwikking te zoeken. Tal van personen in de stad en haar omgeving moeten tengevolge van de hitte om het leven gekomen zijn. EEN BLANKE VROUW VERMOORD? Bij den Victoria-waterval. Aan de Times wordt uit Livingstone ge meld, dat men zich ongerust maakt over het lot van een blanke vrouw mrs. Kirby uit Pretoria, die met een vriendin den Victoria- waterval bezocht. Toen beide vrouwen bij den waterval kwamen, troffen zij daar een in boorling aan, die naar haar toekwam en mrs. Kirby aanrandde. Mrs. Alison liep hard weg om hulp te halen; toen zij later met eenige anderen terugkwam, waren èn haar vriendin èn de inboorling verdwenen. De politie stelt een onderzoek in en op aan wijzing van twee inboorlingen, die de wacht bij een brug hadden, en die vertelden dat zij een man, die blijkbaar een heenkomen zocht in een ravijn hadden zien vallen, vond men den inboorling. Hij was echter zoo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis stierf. Geen spoor van mrs. Kirby werd gevon den, hoewel de streek nauwkeurig werd af gezocht. EEN 156-JARIGE TURK IN AMERIKA. Wil van zijn elfde vrouw scheiden. Zaro Agha, een bejaarde Turk, landde Vrijdag op Rhode Island. Zijn paspoort, dat als geboortedatum 1774 vermeldde, bleek in orde te zijn. Een geneesheer onderzocht hem en bevond, dat zijn algemeene gezondheids toestand goed was, ofschoon hij eenige teeke nen van ouderdomszwakte vertoonde. Hij kreeg toestemming om de Vereenigde Staten binnen te gaan. Zaro Agha deelde den verslaggevers mede, dat hij' een gedeelte van de opbrengst van zijn Amerikaansche tournee denkt te be stemmen voor de verkrijging van een echt scheiding van zijn elfde echtgenoote, zoo vertelt de Tel. De steward van de boot, waar mee hij naar Amerika kwam, was verbaasd over zijn gezonden eetlust gedurende de reis. Tragisch ongeluk bij de bevrij dingsfeesten. Tegen het einde der bevrijdingsfeesten te Koblenz vond gisteren een ernstig ongeluk plaats. Toen de menschen menigte van Neu- endorfer Eek naar de voorstad Koblenz-Luet- zel terugkeerde, stortte een brug over den „Floss-Sicherheitshafen" in. Ongeveer 100 menschen, die zich op de brug bevonden vie len te water. Onmiddellijk snelden brand weer, politie en burgers te hulp Een groot aantal drenkelingen slaagde er echter in om zonder hulp den oever te bereiken. Tal van anderen werden nog gerd. Bij het reddings werk werdén tot dusverre 12 dooden gebor gen. Het reddingswerk wordt voortgezet. De brug door overbelasting in gestort. Het vreeselijk ongeval te Koblenz door het instorten van de pontonbrug, had plaats na afloop van de feestverlichting van de vroegere vesting Ehrenbreitstein en van den Duitschen Eek. Een groote menigte, die naar de verlichting was geweest, keerde naar de stad terug over de smalle pontonbrug over de vluchthaven KoblenzLuetzel. Toen de brug, waarschijnlijk tengevolge van over belasting instortte, bevonden zich ongeveer 100 personen daarop. Het was omstreeks elf uur, toen de ramp plaats had. Onder de menigte ontstond een paniek, toen uit het water een hevig gegil en ge schreeuw opsteeg. Slechts een klein aantal personen kon zich zelf redden. Dadelijk met het reddingswerk begonnen. Onmiddellijk werden reddingsmaatregelen genomen. Brandweer, politie en ook burgers snelden te hulp. Van hen, die in het water vielen, werden velen door stukken van de brug getroffen, of met de pontons mee in de diepte gedrukt. De omgeving van de plaats van de ramp werd spoedig door de politie afgezet. Het reddingswerk onder leiding van den burgemeester duurde den geheelen nacht voort. Te kwart voor drie in den afgeloopen nacht waren 35 lijken geborgen. De lijken werden overgebracht naar de vroegere tele- grafenkazerne. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. De brug die ingetort is, was een licht ge bouwde ijzeren brug, die niet voor het Open baar verkeer bestemd was. In Koblenz werd hedenmorgen halfstoks gevlagd. De president in kennis gesteld met het gebeurde. Het tragisch einde van de feesten is gis teravond niet meer ter kennis gebracht van den rijkspresident, die in zijn salonwagen op het station sliep, toen de ramp plaats had. Het gebeurde zal hedenmorgen te zijner kennis worden gebracht. Men verwacht dat hij zal afzien van de reis naar Trier en Aken. Reeds 38 lijken geborgen. Bij de bergingswerkzaamheden zijn tot nu toe 8 lijken geborgen. Onder de puinhoopen van de brug zouden nog eenige lijken, men vermoedt vier of vijf, liggen. 16 personen zijn gewond. Bij he politiebureau te Koblenz komen voortdurend berichten binnen, omtrent ver miste personen. Een groot aantal slachtof fers van buiten Koblenz. Onder hen bevinden zich tien dames uit een pension te Rheinbrohl. De ingestorte brug is een, die gelegd is over de ongeveer 25 M. breede invaart van de Moesel in de vluchthaven. Toen de feestver lichting tegen elf uur geëindigd was, stroom de de menigte naar deze brug, die daarvoor niet geschikt was. De brug rustte op twee pontons, op elk waarvan twee pijlers waren aangebracht, waarover het brugdek van den eenen naar den anderen oever ligt. Een ware paniek onder de menschen. Doordat de brug aan een kant te zwaar belast werd, toen de menigte de brug betrad, zonk zij naar het Westen. Toen de menigte nog grooter werd, sloeg zij geheel om. Naar schatting zijn 120 tot 150 menschen te water gevallen, van wie een groot aantal zich wel kon redden. De brug, die niet aan een hoofd verkeersweg ligt, had geen verlichting, zoo dat een groote verwarring en een geweldige paniek ontstond. Het hulpgeroep was tot op verren afstand in den nacht te hooren. Het kon zelfs aan de tegenover gelegen oever van de Moesel en den Rijn worden vernomen. De brandweer was binnen 8 minuten ter plaatse, terwijl tegelijkertijd een groote poli tiemacht verscheen. De technische noodhulp stelde zich ook direct beschikbaar, evenals een groot aantal vaartuigen. Vele motorboo ten en kano's snelden naar de plaats van den ramp. Direct na het ongeval werden ongeveer 50 personen gered. De glooiings aan beide zij den van de rivier is vrij steil, zoodat zij, die zich zwemmende naar den oever konden be geven, toch nog in groot gevaar verkeerden. Na redding van de in het water drijvende menschen werd onmiddellijk begonnen met het zoeken naar slachtoffers. Ter plaatse van de ramp is de rivier 7 tot 8 meter diep. Meest jonge meisjes en vrouwen verdronken. De verongelukten zijn meest jonge meisjes van 16 tot 20 jaar en vrouwen. Onder de slachtoffers zijn ook enkele kinderen en man nen. Het was niet mogelijk alle lijken te iden- tificeeren, daar vele vrouwen en meisjes geen papieren bij zich hadden. Gedurende den nacht is niet alleen de opperburgemeester van Koblenz, doch ook de opperpresident van de Rijnprovincie ter plaatse verschenen. Hedenmorgen arriveerde de Pruisische minister-president Braun, om zich op de hoogte te stellen van den voort gang der reddingswerkzaamheden. Hedenmorgen te 8 uur waren de brand weer en de politie nog met de bergingswerk zaamheden bezig. Het is tot nu toe echter niet gelukt de omgeslagen brug te lichten en de slachtoffers, die vermoedelijk onder de brug liggen, te bergen. Intusschen worden vele kleedingstukken, handtasschen, fototoestellen e.d. uit het water opgehaald. Mededeeling aan de bevolking. Hedenmorgen is de volgende mededeeling tot de bevolking van Trier gericht: Na de avondfeesten ter eere van den rijks president stortte te Koblenz gisteravond tegen elf uur een brug in, waarop zich men schen bevonden. Tot nu toe zijn 35 lijken geborgen. In verband met dit vreeselijk ongeluk, dat de zusterstad Koblenz en vele harer families getroffen heeft, heeft de rijkspresident het op heden vastgestelde bezoek aan Trier en Aken afgezegd. De bevolking wordt verzocht de vlaggen in te halen. De openbare gebouwen mogen als teeken van deelneming de vlaggen halfstok uitsteken. Een tragische aanblik. Het vreeselijk ongeluk, dat een zoo tragisch einde heeft gemaakt aan de bevrijdingsfees ten, is het grootste dat de stad Koblenz ooit heeft getroffen. Van de 38 lijken, die zijn opgehaald, hiel den zeven elkaar vast omklemd. Na op de weiden aan den oever te zijn neergelegd, wer den zij bij het aanbreken van den dag naar de Falkenstein-kazerne overgebracht. Volgens het onderzoek zijn ongeveer 25 personen bij het instorten van de brug ge wond, van wie zes met schedel-, been- en armbreuken naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Door de Eerste Hulp en door de brandweer konden met succes de le vensgeesten van 30 drenkelingen worden op gewekt. Nog een groot aantal personen wordt vermist. Nog een groot aantal personen wordt ver mist, o.a. eenige meisjes uit een nabij Ko blenz gevestigd meisjes-pensionaat. De meis jes bevonden zich tijdens het ongeluk op de brug. Van vier harer zijn de lijken reeds op gehaald. De directrice deelde mede, dat nog vijf meisjes vermist worden. Men vreest, dat ook zij onder het puin van de ingestorte brug op den bodem van de rivier rusten. Koblenz, dat gister nog jubelend en in feesttooi den rijkspresident verwelkomde; is in droefheid en rouw gehuld. De versierin gen zijn inderhaast van de huizen gehaald. De vlaggen heeft men ingenomen of halfstok laten zakken. De rijkspresident was ten zeer ste ontroerd, toen men hem hedenmorgen het treurige nieuws mededeelde. In het raadhuis vindt hedenmiddag een rouwplechtigheid plaats, die von Hindenburg nog zal bijwo nen, om na afloop daarvan naar Berlijn te rug te keeren. Deelneming te Trier; feestelijk heden afgezegd. Met groote droefheid heeft men te Trier en omgeving het bericht van de ramp te Ko blenz ontvangen en met leedwezen de feeste lijkheden afgezegd, die reeds zoo ver voorbe reid waren. Reeds zeer vroeg was de bevolking op de been, omdat de opstelling van de leerlingen der scholen en van de leden der deelnemende vereenigingen reeds om 8 uur op het nieuwe sportpark zou geschieden. De eerste extra-treinen uit de omgeving van Trier, die te Trier aankwamen waren gevuld met feestgangers, die het droeve nieuws met groote ontsteltenis vernamen. Vele auto's en autobussen uit het Saar- en Moezelgebied arriveerden hedenmorgen te Trier en moesten weer onverrichter rake te- rugkeeren. Een extra-trein, die te Saarbrü' eken gereed stond om te vertrekken, ging mei door. Alle vlaggen op de particuliere gebou wen en woningen werden weer ingenomen, die op de openbare gebouwen halfstok getifr schcn. Ook in andere steden ontsteltenis, Ook te Aken heerschte dezelfde ontstelte nis bij het vernemen van het bericht, po*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1