mkniinschc Courant. Mct [^IACÏINAPOL FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Rechtszaken Hun beiden weg. Provinciaal nieuws Jfo. 171 19^* Woensdag '23 Juli Donderdag 24 Juli. Hilversum, 1875 M. A.V.R.O.-uilzending). g _9.45 Gramofoonplaten. 10.10.15 Mor genwijding. 10.30—12.— Concert. Haarl. Orkestvereenigign. 12.15—2.— Concert. A. iV. R- O.-Kwintet. 2.-3.— Gramofoonplaten. 3 _4.Solistenconcert. Sietske Botten, zang. ,y. Jacq. V. Kinsbergen, viool. Aan den vleuge Egbert Veen. 4.-4.45 Uitzending voor zie ken. 4-455.30 Gramofoonplaten. 5.30 7.15 Concert. Haagsch Harmonie-Orkest. 7.157.45 Radio-Volksuniversiteit. Mr. Marius G. Levensbach: „Mensch en Tech niek" (II). 8.01 „Broedertje-Fijn". Oud- Weensch zangspel in 1 bedrijf. Muziek van Leo Fall. 8.50 A. V. R. O. Radio-tooneel „Onder vier oogen". Blijspel in 1 bedrijf van L. Fulda. 10.40—11.— Vervolg concert. 11 Gramofoonplaten. 12.—Sluiting. Huizen, 298 Al. (Na 6 uur 1071 Al.) 8.159.30 K. R O» Concert. 10.-10.30 N. C. R- V. Zang door Dameskoortje. 10.30 iijl.— N. C. R. V. Ziekendienst. 1130—12.— K. R- O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 I.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. il.15—2.K. R. O. Gramofoonplaten. 2.— 2.45 N. C. R. V. Gramofoonplaten. 2.45 3.45 Cursus Fraaie Handwerken N. C R. V. 4.5.N. C- R- V. Ziekenuurtje. 5.—6.30 !N. C. R. V. Concert. H. Hermann, viool. P. IV. d. Hurk, fluit. Mej. L. Lauenroth, piano. 6.30—6.40 N. C. R. V. Koersen Vaz Dias. 6.407.40 N. C. R. V. Orgelconcert, door F. 'Asma. 7.40—8.N. C- R- V. Gramofoon platen. 8.—11— N. C. R. V. Uitzendavond. Spreker: W. Kok en W. v. d. Vuurst. Muzik. medew. Ghr. Radio-Orkest. Mej. C. Samuels, harp. P. v. d. Hurk en W. Clemens, fluit !10.Persberichten. Daventry 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding. J11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Ward, so- fraan. Dames-orkest. 1.20 Orgelspel door R. oort. 2.202.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. E. Forst, alt. J. Franquin, piano. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber. 7.Zang door Helen Hen schel en Herbert Heyner. 7.207.40 Lezing. i,7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair Orkest 'N. Allin, bas. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Kamermuziek. S. Wilson, te nor. R. Maas, cello. M. Maas, piano. 11.05 12.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Pari/s „Radio-Paris", 1725 Al. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 8.20 Tooneeluitz. 9.50 Concert. Solisten en trio. Langenberg, 473 Al. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 II.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert m. m. v. cellist. 5.50 —6.50 Solistenconcert. 8.20 Gramofoonpl Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkest- ccncert. 3.505.50 Bijeenkomst. 8.209.05 Voordracht en zang. 9.059.45 Moderne dansmuziek. 10.0511.35 Moderne dansmu ziek. 11.3512.50 Dansmuziek. 12.50—2.20 Dansmuziek. Brussel, 508-5 Al. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Zang en voordracht. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Oostende. Or kest en solisten. Zeesen, 1635 Al. 6.107.20 Lezingen. 7.20 —7.50 Gramofoonplaten 10.50—11.05 Be richten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Be richten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.20 Lezingen. 4 20—5.50 Concert. 5.50—8.50 Lezingen. 8.50 Concert. Orkest, vocale en in strumentale solisten. 10.50 Orkestconcert. TELEVISIE IN NEDERLAND? Naar „de Voorwaarts" meldt is dezer da gen te Berlijn een studiecommissie van de V. A- R- A. aangekomen, bestaande uit de partijgenooten Zwertbroek, Lebon en Sluyzer in verband met het feit, dat het V. A. R A.- bestuur besprekingen heeft gevoerd met den K. R. O. en de christelijke omroep-vereeniging om in de radio-programma's televisie op te nemen. Met de Bcrlijnsche Telehor-omroep maatschappij zijn voorloopige besprekingen gevoerd. Vrij naar het Engelsch - H. AIONSEN «4) Daar hoor je, zei Dick, voor altijd en altijd! En dan hier zij haar hoofd o pen herhaal de stralend van vreugde: Voor altijd en altijd! Wat kon het hun schelen, of een van die .verregende stumpers daar buiten op een per ron hen zag zitten. Uit de hoogte van eigen gelukzaligheid konden ze met een glimlachje neerzien op al die ongelukkigen, die nog niet, zooals zij, het toppunt van hun wenschen bereikt hadden. De raampjes aan den an deren kant drqpen van den regen, die er tegen aan kletterde, alsof een kwajongen er handen vol rijst of zand tegen wierp. Audrey lachte even, acht en gelukkig. Dick hield zijn adem in. Zóó had hij haar nog nooit hooren lachen. Nou stil zoo blijven zitten! zei hij. Wat anders? Maar zeg, ik zal er net over te denken, dat jij zoo heelemaal anders geworden bent. .Je bent heukch dezelfde niet ?eei! je stem ook niet. Je bent niet meer dezelfde Dick, waarmee ik heb zitten praten op het balcon. Je gezicht is veranderd. Je handen ook. En weer lachte ze en vroeg: Is dat niet gek? Natuurlijk, zei Dick, maar jij bent ook veranderd. Gisteren was ik een blinde gek, die naar een foto zat te kijken. Maar van daag heb ik mijn oogen gelukkig terugge- ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. BEHANDELING VAN NIEUWE ZAKEN OP DINSDAG 22 JULI. DIEFSTAL VAN RADIO-ARTIKELEN In deze vacantiezitting werd voortgezet de aan onze lezers bekende zaak contra den ge-, detineerden Klaas K., zuivelarbeider te Wij- denes. Omtrent zijn omstandigheden was ingekomen een reclasseeringsrapport dal niet gunstig luidde ten opzichte van den ver dachte, reden waarom de president der meer voudige strafkamer, mr. Ledeboer, nog eens nadere gegevens van verdachte wenschte te vernemen, onder meer, wat toch wel het mo tief was van deze zonderlinge diefstallen, waarvoor voor den dader geen enkele rede lijke aanleiding bestond. Een bepaald ant woord scheen deze daarop echter niet te kun nen geven. De vrouw van verdachte, die zich het geval sterk aantrekt, zou ook als getuige worden gehoord, doch was nog niet verschenen. Na eenige oogenblikken wach ten. bleek zij gearriveerd te zijn. Zij werd onder eede en buiten tegenwoordigheid van haar man gehoord. De mededeelingen door haar gedaan, moesten echter beschouwd wor den als te zijn van vertrouwelijken aard en wij zullen daar aan geen publiciteit geven. Wel kunnen w ijmededeelen, dat deze goede en liefdevolle vrouw, haar uiterste best zal willen doen, om haar man op het rechte pad te houden. Verdachte, na het ver hoor weer binnen geleid werd medegedeeld welke voornemens die zijn vrouw had ter zijner verbetering. De officier, mr. van Lookeren Campagne, wijzend op de verschillende straffen, door verdachte ondergaan, zag geen enkel motief om een voorwaardelijke veroordeeling tegen hem te requireeren. Het mooie instituut der voorw. veroordeeling mag niet in discrediet worden gebracht. Spreker requireerde dus een definitieve gevangenis voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden gev.. zooals bereids was gevorderd. Verdediger van verdachte, mr. Wijnne, bleef desondanks in het belang van zijn cliënt op een voorw. veroordeeling aandrin gen. De vrouw en het Leger des Heils waren volkomen bereid te steunen en de vrouw neemt zich voor voortdurend toezicht op hem uit te oefenen. Aan het verzoek van verdachte, direct uit spraak te willend oen, werd, als zijnde niet in zijn belang, geen gevolg gegeven. POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN PAARD. De 30-jarige koopman Sjoert G., geboren te Texbierum (Gr.) en wonende te Middel- harnis, thans gedetineerd, stond terecht als verdacht in den nacht van 22 Juni te Beha gen een paard, toebehoorende aan den heer Willem Pastoor, wederrechtelijk zich te heb ben toegeëigend. Hij werd echter in dit voor nemen verhinderd door de heeren Pastoor, (vader en zoon), die hem op heeterdaad be trapte. Het paard bevond zich vastgezet aan een ijzeren ketting op het erf vóór de wo ning. Verdachte was dien dag met negotie naar Wieringen geweest en op zijn terug tocht had hij het paard opgemerkt en lust ge kregen om eens 'n ritje te maken. Het was absoluut niet zijn bedoeling het paard weg te nemen. De president noemde deze toelich ting een dwaas verhaal. De 55-jarige arbei der Willem Pastoor, die nogal moeite had met de wettelijke formaliteiten, verklaarde, dat hij het paard aan den ketting had gezet, met een grooten bak met groen voer voor zich. 's Nachts werd de oude heer wakker en mist het paard. Hij waarschuwde zijn zoon en zij ontdekten toen verdachte met het paard op het erf achter het huis bezig om de knip van het holster te open. De officier begreep niet ,als verdachte het paard wilde stelen, wat hij dan toch op het erf achter het buis te maken had. Het paard stond vóór het huis aan den ketting. Ver dachte zeide nimmer bier of sterken drank te gebruiken. Dien avond had hij hoofdpijn en was naar dé bioscoop gegaan en dit hem waarschijnlijk in de war gebracht. De president vroeg onder hilariteit, of ver dachte soms een wild-west film met veel hol lende paarden had gezien en deze voorstel ling hem wellicht had opgewonden? Toen in den bewusten avond de zoon van den heer Pastoor verdachte betrapte, bood deze hem welwillend een sigaar aan, die door Willem Pastoor Jr. werd geweigerd. De heer Willem Pastoor is met verdachte, na eerst met hem een bad i neen sloot te heb ben genomen, naar de politie gewandeld, waarop laatstgenoemde in arrest is gesteld. De officier noemde het ten laste gelegde een ernstig delict, doch twijfelde aan het kregen en nu zie ik voor het eerst echt, hoe je bent. Je bent het mooise tmeisje, dat ik nog ooit gezien heb. Stel je eens voor, dat je weg gegaan was zonder dat ik het bemerkt had! Dat is onzin! zei Audrey. Dat kon natuur lijk niet! Zeg eens Dick, hoè heb je 't eigenlijk ontdekt? Dat weet ik zelf niet precies. Toen ik aan het pakken was, trof het me plotseling. Nadat we dien eersten avond samen gepraat hadden, kreeg ik zoo'n gevoel, dat ik nooit meer naar hui; behoefde te gaan. Ik had vergeten, dat ik ergens anders vandaan kwam. Als ik 's morgens opstond, kreeg ik je wel te zien, en als ik 's avonds naar bed ging, had ik de zekerheid, dat ik den volgenden morgen je zou terugzien. En toen mevrouw Winkles ons zoo plotseling op straat stuurde, kwam ik opeens tot het be wustzijn, dat ik je den volgenden morgen niet aan het ontbijt zou terugzien, dat ik geen golf meer met je spelen zou, dat ik geen gelegenheid zou hebben je meer te zien, omdat jijweg zoudt zijn. Hij hield op met spreken en drukte haar nog vaster tegen zich aan. En toen? vroeg Audrey. Toen,... toen voelde ik me uit mijn hu meur doodeenvoudig razend. Je had geen recht om heen te gaan. Ik wist toen opeens, dat je geen gewone kameraad was. Je was de eenige voor me op de heele wereld mijn Audrey. Ik wist, dat ik van je hield met mijn heele wezen... dat ik, als je weggegaan zoudt zijn, een of andere groote dwaasheid begaan zou hebben Hij voelde, dat er een huivering door haar le den voer. Toen riep ik je op het balcon en als je oogmerk der wederrechtelijke toeëigening. Verdachte leek geheel niet op een paarden dief en bovendien wezen zijn handelingen er niet op, dat hij het opzet had diefstal van het paard te plegen. Spreker requireerde dus vrijspraak en invrijheidstelling. Mr. Prins was het volkomen eens met dit requisitoir, doch wenschte nog eens den na druk te leggen op de opmerking van den offi cier, dat deze persoon geen figuur is voor dergelijke feiten. Voorts had verdachte, die bovendien een gebrekkige hand heeft en dus invalide is, een blanco strafregister en hij heeft zeer fatsoenlijke familie. Mr. Prins concludeerde dus vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Na in raadkamer over dit verzoek te heb ben beraadslaagd, werd het onderzoek ge sloten, verdachte vrijgesproken en in vrijheid gesteld. OPLICHTING VAN GOUDEN RINGEN Hendr. Jal. van Z., alders gedetineerd ter zake dergelijke oplichtingen, was niet versche nen. Zijn zaak werd dus bij verstek behan deld. Bedoelde verdachte was op 31 Mei verschenen in den goudsmids- en juwelierswin kei der fa. Hermann Plas in het Payglop te Alkmaar, welke zaak wordt gedreven door mevr. Boereboom— Nieuwenhuis. Verdachte had zich voorgesteld als reiziger in dienst van den heer Jan de Vries,, drogist op het Luttik Oudorp, en eenige gladde gouden ver lovingsringen op zicht gevraagd, waartegen mevr. Boereboom, vertrouwen stellend in den solieden naam van den heer de Vries, geen bezwaar ontwikkelde. De heer van Z. verdween dus met de ringen en later bleek, dat alles wat hij tegen mevrouw Boereboom had opgeschept, geheel in strijd was met de waarheid De heer de Vries kende verdachte wel van vroeger, doch had hem geenerlei opdracht gegeven. De zaak werd op voorstel van den officier geschorst tot 30 September en voorgeleiding gelast van den delinquent. ZEDENMISDRIJVEN BETREFFENDE ART. 249 EN 247 WETB. VAN STRAFRECHT. (Zaken met gesloten deuren.) De twee laatste gedetineerde verdachten, respectievelijk de 47-jarige beroeplooze Leen- dert Anth. V., een te Helder woiïende Noord brabander, alsmede de half toerekenbare har monicaspeler Ant. de J., stonden terecht bui ten tegenwoordigheid van publiek ter zake de hen ten laste gelegde zedenmisdrijven. Voorts werd nog met gesloten deuren be- handerd de vordering tot omzetting eeaer op gelegde voorwaardelijke straf tegen den koopman Abraham v. L. te 's-Gravenhage, destijds voorwaardelijk veroordeeld ter zake oplichting van autobanden, gepleegd te Hel der. De officier requireerde ten uitvoerlegging van bedoelde voorw. straf. Uitspraak in alle zaken, met uitzondering van Sjoert G., werd bepaald op Dinsdag 29 Juli a.s. Hierna sluiting. PERSDELICT. Gisteren diende te 's-Hertogenbosch in hooger beroep de zaak van wethouder S. van O. te Eindhoven tegen het Eindhovensch Dagblad. De uitspraak is bevestiging van het vonnis en veroordeeling van de tegenpartij in de kosten van het proces. Het Eindhovensch Dagblad is dus ook in hooger beroep vrijgesproken. HULPELOOS OP ZEE ROND DRIJVEND VISSCHERSVAARTUIG. De gansche equipage vergiftigd. De Raad voor de Scheepvaart heeft gister middag een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van een merkwaardig voorval, dat zich heeft voorgedaan aan boord van het stoom- visschersvaartuig „Derika IJm. 418". Op 14 Juni 1.1. heeft dit schip n.1. hulpe loos op zee gedreven, tengevolge van onbe kwaamheid tot werken door vergiftiging der geheele equipage. De s'chipper, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij op genoemden dag te on geveer kwart over twee door den eersten stuurman uit zijn kooi geroepen werd met de woorden: „Schipper, als je nog levende menschen wilt zien, dan moet je gauw ko men; ik kan ook niet meer!" „Ik voel niks!" had get. geantwoord. Aan dek komende, zag hij de geheele equipage als slangen rondkruipen, kermende van de pijn. De menschen waren van boven tot onder be vuild, ook het dek en de logiezen waren niet toonbaar meer. Na eenige oogenblikken kreeg ook get. hevige kramp in den buik; hij kon zich nog naar de verschansing sleepen, waar hij gedurende een half uur den inhoud van zijn maag aan de zee prijsgafNiemand toen gezegd had, dat je naar het andere einde van de wereld ging dan was ik meegegaan al had ik er het geld voor moeten leenen van mevrouw Winkles. Hij voegde er lachend aan toe: Ik ben blij, dat het Londen was. Waarom? Omdat het nu niet zoo ver weg is en ik dus gemakkelijker bij je komen kan! Woon jij dan ook in Londen, Dick? Wat eenig! Nee maar ik ben niet zoo heel ver weg. Waar ergens woon je i de stad? Hoe is je adres? Met iedere post krijg je een brief van me! Hij schaterde het uit van pret en keek haar vlak in de oogen. Waarom lach je? vroeg ze. Waarom? vroeg Dick. 't Is gewoon meer dan kostelijk! Ben je er dan nog niet achter, dat jij niet weet wie ik ben, en ik niet weet wie jij bent? Audrey zette groote oogen op en begon toen ook te lachen. Het kan me niet schelen, zei ze. En ik ben er zelfs niet benieuwd naar. Jij bent Dick dat is me meer dan genoeg! Liefste! zei Dick en trok haar hoofd weer tegen zijn schouder aan. Maar hoe dan ook, vervolgde hij, ik sta er op, dat je weten zult wie ik ben. Je zult me antwoord moeten geven op mijn brieven en aan het postkantoor weten ze niet wie „Dick' is. En dan, ik kan wel een orgeldraaier uit Bloomsbury zijn... wat weet jij daarvan? Dat zou me geen steek kunnen schelen! Dan kom ik met het centenbakje loopen! Stel |e voor! Als we dat deden zouden wc was in staat te werken. Om vier uur stopte de machine vanzelf en dreef het schip. De machinist en get. hebben later de machine weer op gang gebracht en zoo goed en zoo kwaad als het ging bereikte men de haven van IJmuiden. De logiezen werden met een waterstraal gereinigd en te acht uur 's mor gens van 15 Juni arriveerde het schip in de visschershaven. De dokter, die aan boord kwam, vermoed de vleeschvergiftiging. Ook had de kok op 14 Juni te elf uur 's morgens, een blik andij vie opengemaakt. Het blik scheen eenigszins bol te staan, de vloeibare inhoud spoot bij het openen op zijn handen. Doch de andijvie maakte in het geheel niet den indruk, bedor ven te zijn. Een lid der bemanning, dat geen groenten had gebruikt, is toch ziek gewor den; get. geloofde echter, dat deze man een „tipje" andijvie gegeten heeft. Om den ande ren dag werd deze reis vleesch gegeten. De porties meegenomen vleesch werden in een kuiltje op het ijs gezet. De laatste portie was den vorigen dag gebraden en in het vet ge zet. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiraal b.d. Fock, gaf als zijn oordeel te kennen dat de oorzaak van de vergiftiging niet vast staat omdat den dokter niets meer ten onderzoek kon worden vertoond. Vleesch vergiftiging acht spr. echter niet uitgeslo ten. De kok en de dokter, die aan boord een onderzoek hadden ingesteld, waren verhin derd ter zitting te komen. De Raad zal later uitspraak doen. EGMONDBIMNEN. St. Deus Dedit. Donderdagavond vergaderde de afd. Eg- mond van de Land- en Tuinarbeiders in het Patronaat. Aanwezig waren 23 leden. De voorzitter, de heer van de Reep, heette de aanwezigen welkom in zijn openings woord, in het bijzonder de heer Dekker als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur. Hierna werden door den secr., den heer P. Schilder, de notulen gelézen, die ongewijzigd werden vastgesteld. De heer Dekker hield daarna een bespre king over het collectie contract. Met genoegen mocht geconstateerd worden, dat de bloemis ten hier er niet meer zoo afwijzend tegenover staan. Verschillende bepalingen daaruit zijn reeds door hen aanvaard', en lang zal het niet meer duren of enkele patroons zullen het ge heele contract onderteekenen, waarna stellig de anderen wel volgen. Voorzeker een mooi succes voor de nog jonge vereeniging. En nog grooter zal 't resultaat worden als alle arbei ders beseffen, dat organisatie, dus- aanslui ting, noodzakelijk is. Spreker wees er op, dat de arbeiders, waar zij voor hunne rechten op komen, toch ook hun plichten niet verwaar- loozen mochten. De werkman moet toonen zijn loon en de toegestane voordeelen waardig te zijn. Een der patroons had hierover klach ten geuit. Zooiets mag niet noodig zijn. De pastoor dankte den heer Dekker voor het gesprokene. Bij monde van den heer G. Baltus bracht de controlecommissie verslag uit, zij had de zaken in orde bevonden. Aan de orde kwam vervolgens de verkie zing van een voorzitter. De heer van de Reep meende als zoodanig niet meer op zijn plaats te zijn. Hij zwichtte echter voor den algemeenen aandrang uit de vergadering, die hem gaarne zag aanblijven, zoodat de voorzitter zijn functie zal blijven waarnemen Tot heden werd de contributie geïnd door 2 leden, daar dit. te veel moeilijkheden ople verde zullen in het vervolg 5 leden zich hier mede belasten. Een nieuw lid trad nog toe. Hierna volgde sluiting. Paal stuk gereden. Zaterdagmorgen werd door de vrachtau+o van den heer de Gr. te Egmond aan Zee te gen een paal van het electrisch net in het weggtje bij Roosloot aangereden, waardoor deze paal bij den grond afknapte. 2GM0NE AAN ZEE. Een goed seizoen voor onze bad plaats. De reddingsboot. Jan van Reemsdijk. Nu we midden in het seizoen zitten, wil len we even constateeren, dat onze voorspel ling, dat het een goed seizoen zou worden, vervuld is. Heel wat gasten bevolken thans ons dorp en hun aantal neemt nog steeds toe. Volgens verkregen inlichtingen zijn de meeste gemeubileerde kamers verhuurd en kan men in de pensions bijna niet meer te recht. Ook de kleine neringdoenden maken op één dag een fortuin bij elkaar kunnen krij gen. Londen zou dol worden. Alle kranten zou den een verslaggever zenden' om onze levens geschiedenis op te teekenen en een fotograaf om een kiek van jou te nemen, terwijl je met een zoetsappig glimlachje een cent van een of anderen hoogen oome in ontvangst nam! Als ten minste de politie niet kwam en ons beval door te loopen, omdat we het verkeer belemmerden, voordat wc onze centen binnen hadden. En, voegde Audrey er aan toe, we zouden voordat het avond was in de gevangenis zitten, onder verdenking van oplichterij. Het zou een kostelijk plannetje zijn. We moesten het op een goeien dag toch eens probeeren, alleen maar om te zien wat er van komt, Geen denken aan, zei Dick. Jij zult geen gemeen goed worden van die snertkranten, die er grapjes over zouden verkoöpen om het pu bliek te laten lachen. Ik zou veel liever gauw weten, wanneer je mevrouw Ardley-Manners wilt worden. Wat zeg je oh! Audrey ging rechtop zitten en keek hem glimlachend aan. Zoo is dat je naam? Dick Ardley-Man ners? Ze herhaalde den naam zachtjes, alsof ze dien klank goed wilde doorvoelen. En, vroeg Dick, hoe bevalt je dien naam? Wel, hij past jou precies! Ik vind hem heel aannemelijk. Maar ga verder en vertel wat over je vaacr en moeder, je broers en zusters. Nog al gemakkelijk! We zijn nog al niet met een heel leger. Alleen vader en Jo, m'n zuster. Een schat. Ze heeft vorig jaar al mijn typewerk voor me gedaan. Wat fijn van haar. Ik geloof dat ik best met haar zal kunnen opschieten. goede zaken, daar het aantal dagjesmen- scnen die ons dorp bezoeken, niet tegenvalt. Dat er heel wat menschen het dorp bevol ken, bleek Zaterdagmiddag bij de oefening der reddingboot. Toen stonden het strand en de werf vol belangstellenden die een in druk kregen, hoe het in werkelijkheid toe gaat. Het te water laten der boot ging vlot, maar dan was daar de branding, die tenge volge van den westenwind zeer sterk was. Menig ervaren Egmonder vreesde, dat de boot er niet zou doorkomen. Maar schipper Van der Plas en zijn mannen dachten er an ders over en hoewel vele golven over de boot sloegen en deze soms niet meer te zien was, wisten zij er doorheen te komen. Ook de te rugkomst ging goed. Spoedig lag de redding boot weer op den wagen, om in de daarvoor bestemde boet opgeborgen te worden. Des avonds bezochten we de zaal van „De Vergulde Valk". Hier waren Jan van Riems dijk met zijn vrouw en Rie van de Roovaart op bezoek om de gasten een aangenamen avond te bezorgen. De opkomst had wel wat grooter kunnen zijn, maar dit was voor het gezelschap geen beletsel, om door zang en voordracht het pu bliek te laten schateren. Het eene liedje volg de op het andere en Jan van Riemsdijk had dan ook, evenals Rie van de Roovaart, me nig applaus'te boeken, dat ook gold voor mevr. Van Riemsdijk, die de pianobegelei ding verzorgde. Zonder een toegift kwamen zij er niet af, waarna een gezellig bal volgde. Een groep Duitsche studenten en scholieren, afkomstig uit Braunschweig, Rheinland en omstreken hebben, onder leiding van den heer Carl Oelbermann, in het duin, achter villa Margaretha j.1. Zondagavond een opvoering gegeven van het openluchtspel: „Wilhelm Teil". Daar dit spel bij duisternis, met fak kelbelichting opgevoerd zou worden, gaf het uit ongeveer 15 personen bestaande gezelschap eerst eenige Duitsche en Rus sische liederen ten beste. Hierna was het voldoende donker ge worden om met de voorstelling te begin nen. De nationale kleederdrachten, ver licht door de fakkels, kwamen goed uit. Hot spel en de voordracht waren uit stekend. Het gezelschap mocht dan ook een daverend applaus in ontvangst ne men. Na de opvoering werd door een 4-tal leden van het gezelschap, dat in de Paaschvacantie een excursie naar Grie kenland had gemaakt, een Grieksch lied gezongen. Hierna volgde: „Die wacht am Rhein" Tot slot het „Wilhelmus" met Duitschen tekst. Er waren zeer veel aanwezigen, die allen voldaan huiswaarts keerden. De opbrengst van de uitvoering was ten bate van de Duitsche jeugdherberg gen. Eén ding was echter minder aange naam. Waarschijnlijk hebben sommigen den Duitschen tekst niet verstaan, want op oogenblikken van stillen ernst was er hier en daar groote hilariteit. OTERLEEK. De scholenkwestie. Maandagmorgen heeft ten raadhuize de conferentie plaats gehad tusscher een commissie uit Ged. Staten, benevens den hoofdinspecteur van het L. O., den heer Brands, en den raad dezer gemeen te. De leiding der vergadering beruste bij den heer Gerhard. De besprekingen, gehouden naar aan leiding van het bekende adres van de minderheid uit den raad, werden groo- tendeels in comité gevoerd, zoodat we tot onzen spijt niet in de gelegenheid zijn alles te publiceeren. Een enkelen .keer werden de gemoe deren eenigszins warm en de heeren raadsleden een beetje al te welsprekend en te scherp. Het resultaat der urenlan ge conferentie is geweest, dat de com missie den raad heeft verzocht de zaak nog eens van voren af aan te behandelen en dit ter kennis te brengen van Ged. St. Aan dit verzoek zal door den raad wor den voldaan, zoodat het geheele scho- lenbouw-debat, waar reeds een viertal vergaderingen aan gewijd zijn, nog eens moet worden heiTiaald. Dat dit alles een andere beslissing zal brengen, is echter twijfelachtig, gezien de verhoudingen in den raad. Door den hoofdinspecteur, den heer Brands, werd den raad aangeraden, om UitstekendZe zal je aanbiddelijk vin den. j Hoe oud is ze? J Een en twintig. Net een jaar jonger dan ik. Hoe ziet ze er uit? Ja... hoe? Donker... met veel haar,,, een gewoon gezichtwat kleiner dan ik en ze speelt schitterend golf. Audrey schoot in een lach. Je bent echt 'n broer, is 't zoo niet? Hoe bedoel je dat? Je vraagt me hoe ze er uit ziet endat vertel ik je toch? Wat ben je toch een heerlijke jongen, Dick. Kom, vooruit, beproef je beschrijvings talent eens op je vader. Hm dat is niet zoo gemakkelijk! Vader is nog al eigenaardig. Hij is al aan een boek bezig vanaf dat ik een kleine jongen was. Hij is predikant op ons dorp, zie je?. Ik zie niks. Op welk dorp? Whiteleaf. Nooit van gehoord. Even voorbij Wycombe. In de buurt van Aylesbury. O ja in Buckinghamshire, niet waar? Juist. Nou, om dan door te gaan met va der zijn haar wordt wit en hij kijkt zuur. Toch heeft hij een fijn gezicht en op zijn ma nier is hij een drommels goede man, maar och.... ik weet het zelf niet.... we kennen hem eigenlijk maar half. Hij is een beetje bui- tennissigik weet niet of je met hem zoudt kunnen opschieten. Laat dat maar aan mij over, zei Audrey. Ik zal hem wel weten in te palmen. Dick grinnikte. Misschien, dat je dan zijn aandacht wat van dat bock kunt afleiden! (Wordt verwvIcAty

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5