Kunsten en Wetenschappen. Sport Zeetijdingen Binnenland Ingezonden stukken Verkeersongevallen.. Voetbal. Alkmaar speelt gelijk tegen Amsterdam. Onze politie trof het gisteren niet al te test met het weer. Een koude, akelige regen maakte een verblijf op het sportterrein niet aangenaam, maar desondanks ging de wed strijd tegen Amsterdam door. Er waren nog heel wat belangstellenden, die zoowaar een aanval op de spiksplinter nieuwe tribune ondernamen. Het vrouwelijke element vormde de stormtroepen en daar voor moest alles wijken! Zoodat de tribune onverwacht onofficieel werd ingewijd op een cnofficieele wijze door onofficieele personen De wedstrijd zelf is ons nog meegevallen vooral wat Alkmaar betreft. Onze stadge nooten, die slechts een 1—0 voorsprong had den met de rust, niettegenstaande een krach tige wind en 'n malsch stortbuitje hen hielpen tornden na de rust zoo tegen de natuurele menten op, dat ze zoowaar de stand op 2O brachten, 't Leek er dan ook veel op, dat Alk maar met de overwinning zou gaan strijken maar toen Verbaan een ongelukje had en de bal over zijn vingertoppen in het net gleed, kwam in de allerlaatste minuut de verdien de gelijkmaker. Daar bleef het bij en het lot besliste, dat Alkmaar de zilveren tak kreeg. iDeze werd door inspecteur Zoll met enkele woorden uitgereikt. De heer Zoll sprak daar bij woorden van dank aan den schenker, den heer Otto en aan de spelers van beide par tijen voor het prettige en faire spel. Het spel bespreken? We kunnen dat eigen lijk niet doen, omdat het weer goed spel on mogelijk maakte. Er was weinig controle over den bal, die ontzettend glad was. Mis- trappen en effectballen kwamen dan ook her haaldelijk voor. De doelpunten waren ietwat vreemd. De eerste was een fantasiebal, de tweede een doorsjouwer-succes, de derde een clippertje" en de vierde een schot. Wedstrijden in OudkurspeL 1 D. T. S. bVrone b 2- D. T. S. aVrone a 2- D. T. S. 3Vrone 2 5 'Athlctiek. Successen van Alcmaria in den Helder. Op de Zondag j.1. te Den Helder gehou den athletiekwedstrijden van de N. H. A. B behaalden vier leden van de athletiekafdee ling van „Alcmaria Victrix" eenige fraaie successen. Niet minder dan vier eerste en twee tweede-prijzen mochten zij behalen. Van Genne, die zich in korten tijd onder onze bes te athleten heeft weten te kwalificeeren, sleep te 3 eerste prijzen in de wacht. In 't nummer polsstokverspringen waarin hij kampioen van Nederland is sprong hij 9.43 H M., d.i. een halve c.M. beneden het Nederlandsch record) terwijl hij bij 't polsstokhoog en hoogspringen onbedreigd als eerste eindigde met resp. 3.30 M. en 1.66 M. H. de Bakker eindigde met een worp van ruim 44 M. als 2de in het nummer speerwerpen. C. Bakker won de 1500 M. in 4 minuten en 40 secon den met veel tegenwind err Koelemeij plaatste zich bij 't polsstokhoogspringen achter van Genne. Bij de dames onderscheidde zich Olympia van Wieringerwaard; o.a. liep mej A. Smit de 100 M. in 13 sec. Het vierta Smit,, Bronder, Butter en Bakker behoort op 't oogenblik tot de 3 sterkste estafette-ploe gen van Nederland. Sportdag in Noord-Scharwoude. Zondagmiddag werden op het sportterrein te Noord-Scharwoude Sportwedstrijden ge houden, waarvan de uitslagen als volgt lui den Wedloop adspiranten (710 jaar): 1. J. Tromp, 2. S. Steeger, Jb. Biersteker. Verspringen adspiranten (1114 jaar): 1. G. Droog, 2. J. Groen, 3. C. Horio. Driekamp Heeren: 1. Gymnastiekver. D. V. V. Noord-Scharwoude 112 Vt p., 2. Gym nastiekver. K. D. O. Heer-Hugowaard 95 p Personeelwedstrijd Hoogrek. 1. J. Kos 29H p-, 2. S. Tromp 28'A p-, 3. J. Tames 28 punten. Hindernisloop Heeren: 1. S. Tromp, 2. J. Kuileboer, 3. A Floris. Een talrijk publiek was aanwezig bij deze wedstrijden. Het R. K. fanfarecorps „Genot door Kunst" verleende welwillend haar medewer king. Gvmnast. iek. Uitvoering van U. D. I. te Hensbroek. Zondag 20 Juli werden in café Mantel alhier onder leiding van den heer Schotsman en mej. Termaat, beiden uti Alkmaar, de aangekondigde onderlinge wedstrijden ge houden. Het publiek dat in flinken getale was opgekomen, heeft volop kunnen genieten van de mooie oefeningen van klein zoowel als van groot, want bij de meesten werd het beste beentje voorgezet. Vooral het nummer van de getrouwde niet-leden werd, gezien de en kele repetities die ze slechts gehouden had den, schitterend uitgevoerd. De voorzitter der vereeniging kon dan ook niet nalaten een woord van hulde te spreken. Er werd ge werkt aan rek, brug, paard en ringen en voorts in vrije oefeningen en hoogspringen voor heeren, terwijl de dames bovendien nog een mooi nummertje knotsoefeningen lieten zien. De prijzen werden als volgt gewon «en: Getrouwde niet-leden le prijs G. Poscb Games: le prijs Ali de Vries, 2de prijs G. Schaak. Meisjes A: le prijs M. v. Leijen, 2e prijs G. Gelder, met gelijk aantal punten als S Houtkooper, zoodat die ieder een 2en prijs kreeen. Meisjes B: le prijs L. den Das, 2e prijs C. Edel. Heeren: le graad Jn. v. Leijen Kz. le prüs; 2e graad P. Groot Lz. le prijs. Jongens A: le prijs Jb. de Hart, 2e prijs A. Evers. Jongens B: le prijs W. Houtkooper, 2e priis Jn. Koning. Adspiranten: le prijs Jb. Burger Pz. Het hoogst aantal punten behaalde de heer p. de Vries (buiten mededinging). De jurv bestond uit de heeren D. Bood uP Heiloo en G. de Rie en P. Schuit uit Alk maar en de dames mej. M. Boelhouwer en rnevr. G. de RieLangerijs, beiden uit Alk maar Alles bij elkaar genomen was het een gezellige middag en U. D. I. heeft ons weer eens laten zien, dat, als de wil gr is, er nog wel iets goeds tot stand kan worden ge bracht. De voorzitter hoopte dan ook, dat er zich nog meer nieuwe leden zouden aan melden. Schieten. Schietwedstrijden voor Burgerwachten in den Kring voor Alkmaar en omstreken. Zaterdag, Zondag en Maandag j.1. had den op de baan te Limmen de jaarlijksche Kringschietwedstrijden plaats. Deelgenomen werd door de Burgerwachten Heiloo, Lim men, Schoorl, Heemskerk, Noord-Scharwou de, Zuid-Scharwoude en Alkmaar met een 150 tal schutters. De uitslagen waren als volgt: Korps wedstrijden. Afd. A. Klasse A (max. 300 p.) le prijs Alkmaar I 242 punten in 135 2/5 sec. Klasse B. le prijs Alkmaar I 248 punten in 170 3/5 sec.; 2e pr. Limmen II 200 pun ten in 180 sec. Klasse C. le prijs Alkmaar I 213 punten in 182 sec.; 2e prijs Heiloo II 199 punten in 209 sec.; 3e prijs Heiloo I 191 punten in 206 1/5 sec. Afd. B. Klasse A. le prijs (max. 300 p.) le prijs Zuid-Scharwoude 177 p. in 144 4/5 sec. Klasse B. le prijs Heemskerk I 175 p. in 195 sec., 2e prijs Zuid-Scharwoude 173 p in 191 sec. Klasse C. le prijs Zuid-Scharwoude 178 p. in 193 2/5 sec., 2e prijs Schoorl 169 p. ln 211 sec. Rozenprijzen in: Klassen A A. J. A. Ge- nefaas Alkmaar; Klasse B J. Vogelpoel idem; Klasse C A. Florijn idem. Personeele wedstrijd. Afd. A. Klasse A. (max. 60 p.) le prijs A. J. A. Genefaas Alkmaar 56 punten in 29 sec.; 2e prijs P. v. d. Bosch idem 51 p. in 27 sec.; 3e prijs J. Dingerdis idem 49 p. in 23 4/5 sec. Klasse B. le prijs J. Vogelpoel Alkmaar 55 p. in 34 sec., 2e prijs Ji. Rigter idem 53 p. in 35 sec., 3e prijs Schoehuis idem 52 p. in 26 3/5 sec., 4e prijs H. v. Galen idem 51 p. in 31 sec., 5e prijs P. Commandeur Lim men 50 p. in 31 2/5 sec., 6e prijs P. Pep ping idem 50 p. in 36 sec., 7e prijs J. Kaai Alkmaar 48 p. in 33 1/5 sec. Klasse C. le prijs S. Admiraal Limmen 52 p. in 40 sec., 2e prijs C. Koppes Heiloo 48 p. in 40 sec., 3e prijs A. Sengers Jzn idem 47 p. in 38 sec., 4e prijs A. Sengers Jbzn. idem 47 p. in 50 sec., 5e prijs S. Pep ping Limmen 46 p. in 40 2/5 sec., 6e prijs P. de Lange Alkmaar 45 p. in 32 sec., 7e prijs W. Kraakman Limmen 44 p. in 33 sec., 8e prijs J. Zentveld Alkmaar 44 p. in 48 sec., 9e prijs J. W. Zonderhuis idem 44 p. in 49 sec, 10e prijs P. Biersteker Heiloo 44 p. in 50 sec. Afd. B. Klasse A. le prijs KI. Bekkers (Noord-Scharwoude) 51 p. 26 2/5 sec., 2e prijs J. Snijders (Zuid-Scharwoude) 45 p. ln 27. 2/5 sec., 3e prijs P. Slot (Noord-Schar woude) 42 p. in 30 sec. Klasse B. le prijs A. Metzelaar (Zuid- Scharwoude) 48 p. in 40 sec., 2e prijs J. Heeringa (Noord-Scharwoude) 45 p. in 363/5 sec., 3e prijs Jb. Castricum (Heems kerk) 45 p. in 38 sec., 4e prijs S. de Boer Kzn. (Zuid-Scharwoude) 45 p. in 39 1/5 sec 5e prijs P. de Wildt (Heemskerk) 43 p. in 37 sec., 6e prijs M. Kamminga (Noord-Schar woude) 42 p. in 37 sec., 7e prijs L. Diemeer (Heemskerk) 42 p. in 35 sec. Klasse C. le prijs J. Stoop (Noord-Schar woude 1 50 p. in 45 sec., 2e prijs Jan MeiJ- land (Heemskerk) 49 p. in 47 sec., 3e prijs Jac. de Wijs (Noord-Scharwoude) 46 punteu in 50 sec., 4e prijs P. Berkhout (Zuid-Schar woude) 44 n. in 42 2/5 sec., 5e prijs Jb. Kaandorp (Schoorl) 43 p. in 42 sec. De prijsuitreiking zal plaats hebben Za terdag 26 Juli 8 uur n.m. bij den heer H. London (Verdr. Oord.) STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarneveldt (thuisr.) Don derdagochtend 10 uur te Amst. verwacht. Bijgkali (thuisr.) 22 Juli v. P. Said. Kon. Ned. Stcomb. Maatschappij. Amazone 20 Juli v. Pasajes te Bilbao. Astrea 20 Juli v. W.-Indië te New York. Bennekom (uitr.) 20 Juli te Callao. Euterpe 21 Juli v. Kopenhagen n. Aalborg, Jason 20 Juli v. Curagao n. Cristobal. Perseus 21 Juli v. Malta n. Venetië. Rhea 19 Juli v. Guatemala n. Kingston. Telamon 21 Juli v. Melilla te Alicante. Tellus 21 Juli v. Napels te Catania. Titus 22 Juli v. W.-Indië te Havre verwacht. Triton 19 Juli v. P. au Prince n. C. Haïtiën. Vulcanus 21 Juli v. Cavalla te Smyrna. Bodegraven (thuisr.) 20 Juli te Valparaiso. Euterpe 22 Juli v. Kopenhagen te Aalborg. Saturnus 22 Juli v. Amst. n. Hamburg. Tiberius 21 Juli v. Bremen n. Amst. Boskoop 22 Juli v. Rott: n. Ipswich. Simon Bolivar, 22 Juli v. amst. n. Hamb. Kon Holl. Lloyd. Orania (uitr.) 20 Juli v. Rio Janeiro. Rotle/damsche Lloyd. Indrapoera (uitr.) 22 Juli te Sanbang. Kota Gede (thuisr.) 22 Juli te Londen. Slamat (thuisr.) 20 Juli v. Port Said. Buitenzorg 22 Juli v. Hamburg n. Rott. Tapanoeli (uitr.) 22 Juli v. Suez. HollandAmerika-Lijn. Binnendija 22 Juli v. Rott. n. Baltimore. Nebraska, Paciïickustt n. Rotterdam, 20 Juli te San rrancisco. Delftdijk 20 Juli v. Rott. te Seattle. Eemdijk, Pac.—Rott., 18 Juli v. Los Angeles. Veendam 21 Juli v. W.-Indië te New York. HollandAfrika-Lijn. Nijkerk (thuisr.) 22 Juli v. Dar-es-Salaam. Rietfontein (uitr.) 20 Juli te N. Natal. Giekerk 20 Juli v. Antw. te Hamb. Randfontein 21 Juli v. Hamb. te Antw. Holland Australië-Lijn. Aagtekerk (uitr.) 21 Juliv. Messina. Almkerk (uitr.) 22 Juli te Fremantle. Holland—West Afrika-Lijn. Gaasterland 22 Juli v. Amst. n. W.-Afrika. Holland—Britsch-Indlë-Lijn. Bovenkerk (uitr.) 22 Juli v. Suez. Meerkerk (thuisr.) 21 Juli te Madras. JavaChinaJapan-Lijn. Tjileboet 19 Juli v. Hongkong n. Swatow. Tjisondari 20 Juli v. Shanghai te Hongkong Kon. Paketv aart-Mij. Sigli 20 Juli vè. Rangooj n. Sumatra. Java—New-York-Lijn. Astyanax 21 Juli v. New York te Batavia. Euryades, Java—New York, 21 Juli v. Bela wan. Sembilan, New York n- Java, 22 Juli te Port Said. Blommersdijk 20 Juli v. Java te Boston. Java Pacific-Lijn. Batoe 19 Juli v. Los Angeles n. Java. Halcyon Lijn. Stad Arnhem 22 Juli v. Rosario n. Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan. Achilles 20 Juli v. Shanghai n. Rott. Aenes 20 Juli x. Tientsin n. Rott. Agamemnon, Java—Amst., 20 Juli te Sin gapore. Clytoneus 20 Juli v. Amst. te Batavia. Mentor 19 Juli v. Yokohama n. Rott. Phrontis, Java—Amst., 19 Juli v. Port Said. Diomed, Japan en Singapore n. Rott., 20 Juli v. Port Said. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) OPEN BRIEF. Aan alle bioscoop-, theater-, cabaret en concertzaaldirecteuren, bestuur ders- van vak- en andere vereenigin- gen, het publiek en de pers in Neder land. De Nederlandsche Artisten-Organisatie richt zich door dit schrijven tot alle hierbo ven genoemden om, in grooten ernst wijzen de op de groote malaise die er heerscht in de kringen van den Nederlandschen Variété- en Cabaret-artist, hun te verzoeken te willen bevorderen dat de plaatsen op de program ma's in Bioscoop-theaters, cabarets en con certzalen in ons land in de eerste plaats wor den bezet door Nederlandsche artisteh. Immers zult gij ervan overtuigd zijn dat het in groote mate grievend en ont moedigend moet werken, wanneer Neder landsche artisten in dezen tijd van malaise werkeloos rondloopen en hun gezinnen aan armoede worden prijs gegeven, terwijl bui- tenlandsche artisten hun plaatsen en hun loon innemen. De N.A.O. richt zich tot de directeuren met het dringend verzoek, om, gezien het hier boven geargumenteerde, vanaf heden in de allereerste plaats Nederlandsche artisten te werk te stellen. De N.A.O. richt zich tot bestuurders van vak- en andere vereenigingen om, gezien den zwaren strijd om het bestaan van den be- roeps-artist, onder de huidige omstandighe den, te willen verhinderen dat dilettanten, vaak arbeiders die met grooten strijd hun 8- uren-dag hebben bevochten, hun vrijen tijd misbruiken, door op hun feesten op te tre den en daardoor onderkruipersdiensten ver richten en een groep mede-arbeiders in den rug aanvallen. De N.A.O. richt zich tot het publiek met het gegronde verzoek om zooveel mogelijk, ja zelfs uitsluitend, slechts die bioscoop-thea ters, cabarets en concertzalen te bezoeken waar Nederlandsche artisten optreden. Zij beroept zich op de meegaandheid van het publiek, om zijn veeleischendheid in deze tijden van groote malaise te willen beperkert ten opzichte van de samenstelling van pro gramma's in die bioscooptheaters e.d. waar het nationale element tijdelijk boven het inter nationale wordt gesteld, overwegende dat de directies van die theaters, wanneer deze pre caire tijden voorbij zijn, hun programma's weer zullen aanvullen met internationale nummers. De N.A.O. richt zich tot de Nederlandsche pers met de dringende bede om het publiek den werkelijk nijpenden toestand van een groot deel der Nederlandsche artisten onder het oog te brengen en er op te wijzen dat het een nationale en zedelijke plicht is dit ge deelte landgenooten voor algeheele armoede te bewaren en werkeloosheid in het amuse mentsbedrijf tegen te gaan. Dit kan worden bereikt door te eischen werkgelegenheid te bieden, waar nog werkgelegenheid aanwezig is Bevordert dus gij allen dat in de allereer ste plaats in Nederland Nederlandsche artis ten worden te werk gesteld. Dat is uw plicht als Nederlander! Het bestuur, HENRI ORVAN, voorzitter. M. BLITZ, secretaris. IN DEN MUZIEKTUIN. Onder de meest ongunstige omstandighe den wat het weer betreft nu ja, het had nog erger gekund, maar het was al erg ge noeg musiceerde het strijkorkest „Trinitas" gisteravond in den Muziektuin. 't Is niet pret tig, op deze manier een concert te geven, pu bliek was er bijna niet en naar ons later werd medegedeeld ontbraken er acht orkestleden. Dus de dirigent, Joh. van Engelen, èn de aan wezige leden, èn de soliste mej. Corrie Bijster uit Haarlem, waren niet te benijden. Die jonge sopraanzangeres, hier nogal eens opgetreden we meenen in de Groote Kerk is sedert dien zeer vooruitgegaan. Haar zuivere buigzame stem heeft aan volu me zeer gewonnen en klinkt over den gehee- len omvang egaal. Vandaar dat zij met haar nummers, een aria uit de opera „Freischütz" van Weber, met „Mattinata" van Leonca- vaila. „Air de Lia" van Debussy en „Maan licht' van Zweers, zich kon voordoen als een zangeres die met de noodige rust, maar niet temin met bezieling zich tot vertolkster der gekozen stukken maakte. Eèn der damesleden schonk haar bloemen. „Trinitas" zelf liet zich door de omstan digheden ook niet intimideeren en speelde met ambitie en toewijding de reeds meer door haar uitgevoerde nummers n.m. de Athalia marsch van Mendelssohn, ouverture „Die Hochzeit des Figaro" van Mozart, „Ases Tod" van Grieg, muziek uit „Rosamunde" van Schu- bert, ouverture „Der Barbier von Sevilla" van Rossini en Hongaarsche dans van Brahms. Eine kleine Nachtmusik" van Mozart" hoor den wij niet. Mej. Otto, uit Haarlem zou de zangeres accompagneeren. Zij was echter niet aanwe zig. Haar taak werd door van Engelen over genomen, iets Wat hem wel toevertrouwd is, evenals Jan Molen zich verdienstelijk maakte het strijkorkest met pianospel aan te vullen. - A. K. VERHOOGDE INVOERRECHTEN IN FRANKRIJK. Vooral reuzel, varkensvleesch en kaas getroffen. Wij lezen in het Hbld.: De pessimistische toon, die in het laatste jaarverslag der Ned. K. v. K. te Parijs tot uiting kwam ten opzichte van de te verwach ten nieuwe verhoogingen van invoerrechten, wordt wel spoedig aoor de feiten gerechtvaar digd. Gebruikmakend van de haar verleende bevoegdheid, heeft de Fransche regeering bij een thans openbaar gemaakt decreet nieuwe belangrijke tariefsverhoogingen afgekondigd, die reeds terstond worden toegepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Nederland sche invoeren treffen. De verhoogingen betreffen een aantal pro ducten van landbouw en veeteelt, waarvan de opsomming hier volgt. De genoemde cij fers zijn die van het minimumtarief, dat voor ons land geldt. Oud Nieuw tarief tarief frs. frs. 75 100 11.25 15 125 175 125 175 250 100 Varkens per 100 K.G. Speenvarkens per stuk Versch varkensvleesch 100 K.G. Bevroren varkensvleesch 100 K.G. 65 Reuzel (bruto) 100 K.G. 75 Reuzel geraffineerd 100 K.G. 120 Harde kaas 100 KXj. 60 Aardappelen ondergaan in het seizoen, dat Frankrijk ze niet noodig heeft, tusschen 1 Juli en 1 Maart daaraanvolgende een verhoo ging van 6 tot op 15 frs. per 100 K.G. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitgezonderd Zwitserland, met welk land op 8 dezer een handeslovereenkomst ge sloten is, en Italië. In verband daarmee noemt het nummer van het tarief, dat vroeger sprak van „frommages dits de Hollande en de Gruyère" nu nog slechts de Hollandsche kaas. De verhooging van het invoerrecht op harde kaas komt dus vrijwel uitsluitend op ons land neer en het zou zeker in hooge ma te gewenscht zijn, dat ook tusschen Neder land en Frankrijk een handelsverdrag tot stand kwam waardoor onze belangen dan ook wat meer dan thans gevrijwaard zouden zijn. Al is onder de tegenwoordige omstan digheden een triomf van de beginselen, die ons dierbaar zijn, in afzienbaren tijd zeker niet te verwachten integendeel Nog sterker dan deze verhoogingen, waar van men tenminste weet, waaraan men toe is, is hetgeen er gebeurd is met de rechten op zeevisch. Te dien aanzien heeft de Kamer, voor zij uiteenging, een wetje aangenomen, waarbij het recht verhoogd werd volgens een bijgeyoegd tableau. Dit tableau was er ech ter niet bij, zoodat de regeering te dien aan zien als het ware een blanco chèque in han den heeft. Op het oogenblik is bij de betrok ken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de verhooging van dit voor ons land zoo belangrijke invoerartikel, die ons te wachten staat. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Vandaag herdenken de heer Bernardus Kamphuyzen en mej. Jentje Langemaat te Coevorden den dag, dat zij 65 jaar geleden in den echt werden verbonden. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit, dat in Coevorden nog nimmer heeft plaats gevonden, zal het ge meentebestuur het echtpaar een concert aan bieden. VOORSCHOTTEN AAN DE KON. HOLL. LLOYD. Tusschen de regeering en den Koninklijken Hollandschen Lloyd werd reeds tweemaal een overeenkomst aangegaan betreffende steunverleening, teneinde het bedrijf aan de eischen des tijds aan te passen, en ook overi gens zijn voortbestaan zooveel mogelijk te verzekeren. Bij deze overeenkomsten werd als voor waarde gesteld, dat het Amsterdamsche ge meentebestuur zich bij de steunverleening zou aansluiten tot een derde van de bedra gen, door den staat te verstrekken. Deze steunregeling loopt aan het eind van dit jaar af. De regeering wenscht op dezelfde voor waarden nog twee jaren de overeenkomst te verlengen en in die periode ten hoogste twee millioen aan voorschotten te geven, zoodat thans aan den gemeenteraad van Amsterdam wordt gevraagd om opnieuw een overeen komst aan te gaan met den Kon. Holl. Lloyd voor een uitkeering van 666.667. Deze nieuwe overeenkomst wordt hiermede gemotiveerd, dat de Lloyd haar positie heeft verstevigd door een pool-overeenkomst aan te gaan met den Norddeutschen Lloyd te Bre men. De directie der maatschappij verwacht van deze overeenkomst belangrijke financiee- le voordeelen. Aangezien deze voordeelen eerst geleidelijk zullen worden gerealiseerd, zou door het niet voortzetten van den door staat en gemeente verleenden steun na expi- reeren van de thans loopende overeenkomst, het doel dat met die steunverleening destijds werd beoogd, niet worden bereikt. HET SCHIP, WAAROP ALLES MOCHT. In verband met het bericht omtrent de li quidatie van de affaire van „het schip, waar op alles mocht", heeft de N.R.Crt. van mr. Bekker vernomen, dat er wat hem betreft geen kwestie is van een aanklacht wegens oplichting tegen den heer S., den organisator van het mislukte geval. Mr. Bekker verzekerde, dat het een zuiver civiele zaak is, die geen sterveling buiten de jetrokkenen aangaat. LEGESGELDEN VOOR RIJBEWIJZEN. Volgens de Motor- en Rijwielwet moeten de rijbewijzen om de twee jaar worden ver nieuwd. Over deze telkens terugkeerende hef fingen bestaat veel ontevredenheid, die nog vergroot wordt door de omstandigheid, dat er groot verschil in de bedragen dier heffin gen bestaat. In de provincies Groningen, Overijsel en Noordholland is slechts één gul den verschuldigd, in de andere provincies zijn de bedragen hooger, in enkele zelfs 2.50. Naar aanleiding van deze verschillen heeft c e B. B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in ^ederland, zich tot de provinciale besturen, die meer dan één gulden heffen, gewend, om het bedrag ook voor deze provincie op niei meer dan dit bedrag te stellen. KINDERVERLAMMING. Een tweede geval van kinderverlamming heeft zich voorgedaan ten huize van W. n. Verkley in de afdeeling Randenburg, onder Reeuwijk. Het kindje van twee jaar is over gebracht naar het Van Itersonziekenhuis U Gouda. EEN PSEUDO MISSIEBROEDER. De politie te Poeldijk heeft gisteren aang® houden den 27-jarigen schoenmaker I. B. K. uit Den Haag, die zich in priesterkleeding had gestoken en bij inwoners van Poeldijk onder roerende verhalen geld inzamelde, naar hij voorgaf voor het missiehuis te Uden. ONS DAGELIJKSCH BROOD. Uit Stadskanaal meldt men ter aanvulling van het bericht omtrent het gebruik van aard appelmeel bij bereiding van brood, dat de proeven zijn genomen met 10 pCt. tarwe bloem in het wittebrood te vervangen door 10 pCt. aardappelbloem. Het daaruit be reide brood was uitstekend wat houdbaar heid, smaak en aanzicht betreft, terwijl de voedingswaarde dezelfde bleef. Men deelt nog mede, dat de heer H. Nie- boer Rzn., aldaar, sedert Maart de kwestie van het gedeeltelijk vervangen van tarwe bloem door aardappelbloem als oplossing van het aardappelmeelvraagstuk bij de regeering heeft aanhangig gemaakt en dat d# proeven ook op zijn initiatief zijn genomen. EEN SPEELHOL Gisteravond heeft de politie een inval gé daan in pand 45 aan de Leuvehaven te Rot terdam, op grond van het vermoeden dat in genoemd pand een speelhol was gevestigd. Inderdaad trof zij er 10 personen aan die om hooge bedragen aan het kaarten waren. On der hen bevond zich een Franschman die on geveer een jaar geleden op valsch spelen was betrapt. Hij maakt er zijn werk van om door middel van valsch spel zijn medespelers be dragen van 40 tot 50 in een half uur af handig te maken. Het geheele gezelschap is meegenomen naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg, waar het onderzoek wordt voortgezet. INBRAKEN TE ARNHEM. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van een 31-jarigen boek binder, die terecht heeft gestaan wegens het plegen van een reeks van inbraken, o.a. in de bureaux van gemeentewerken te Arnhem. Ds rechtbank veroordeelde verdachte tot eer jaar gevangenisstraf. SCHIP VERGAAN OP DE ZUIDERZEE. De opvarenden in veiligheid Maandagnacht is het zeilschip „Ebenhaë- zer" van schipper Klaas Kroezen uit Zwart sluis tijdens het hevige stormweer op de Zui derzee tusschen Schokland en Harderwijk omgeslagen en gezonken. Het schip was niet geladen en was van Kampen op weg naar Amsterdam. De schipper wist met levensgevaar zijn vrouw en drie kinderen van acht, vier en drie jaar oud, van boord te halen en in de sloep te brengen. Deze sloep werd later door schip per Bouwmeester uit Zwolle, die met zijn motorschip passeerde, op sleeptouw genomen en naar Schokland gebracht, alwaar schipper Kroezen èn zijn gezin thans nog vertoeven. Men zal trachten de „Ebenhaëzer", een licht scheepje van 134 ton, te lichten. Het vaartuig was verzekerd, de inboedel echter niet. De gladde wegen. Gistermiddag reed een vrachtauto over den nieuw geasphalteerden Rijksweg nabij Baara in de richting Amersfoort. Bij de Buitenplaats Buitenzorg moest de auto zijn vaart inhou den voor een man en een vrouw, die met eeni kinderwagen, waarin zich een kind bevond!, in dezelfde richting gingen. Door de glad heid van den weg had een aanrijding plaats met het gevolg, dat de vrouw ernstig gewond werd en per auto van dr. Dover, die spoedig ter plaatse was, naar het ziekenhuis werd vervoerd. De man en het kind werden even eens geblesseerd, doch konden naar hun wo ning in Laren worden vervoerd1. Tijdens het' ongeval kwam een luxe auto aanrijden, die zijn vaart moest verminderen, daar de weg versperd was. Eveneens door de gladheid vanf den weg kwam deze terecht tegen den vracht auto, waardoor beide wagens beschadigd werden. Na eenig oponthoud konden beide auto's echter hun weg vervolgen. Van een auto gevallen. Gisteravond om ongeveer kwart voor zeven is een tot nu toe onbekend gebleven man, die zich op den Loosduinscheweg te 's-Graven- hage, ter hoogte van de Noorderbeekstraat, aheter op een auto-vrachtwagen bevond, daarvan vermoedelijk afgesprongen of afge vallen. De man, die ter plaatse bleef liggen, werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Vrachtauto van een dijk gevallen. Gistermiddag omstreeks 2 uur moest op, den Waalbandijk nabij Doodewaard een met bessen geladen vrachtauto van de vruchten- conservenfabriek „De Betuwe" te Tiel uitwij' ken voor een passeerenden wagen. Teveel aan den kant van den dijk rijdend, zakte de auto weg, sloeg om en bleef zwaar gehavend lig gen aan den voet van den dijk. De chauf feur; zekere Slech uit Tiel, werd ernstig ge wond en had snijwonden in het gelaat, ter wijl een naast hem zittende man, eveneens uit Tiel afkomstig, die vermoedelijk tijdens den val pogingen heeft gedaan uit de autc te springen, dit met den dood heeft moeten bekoopen. KORTE BERICHTEN. Mevr. de wed. E. DouwesDekker (de 90-jarige weduwe van Multatuli) te E>en Haag is in hare woning bij het openen van een spiegelkast achterover gevallen, waarbij zij een been brak. De minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers zal met ingang van heden voor eeni ge weken met verlof naar het buitenland gaan.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7