Een familiedrama te Deventer. Amerikaansche notities. Gruwelijk drama te Leiden. h Man doodt zijn vrouw en pleegt daarna zelfmoord. Vrouw doodt haar kind en pleegt daarna zelfmoord. Gehandeld in vlaag van zwaarmoedigheid. Buitenland Pluimveeteelt DE STORM VAN MAANDAGNACHT. Tientallen tenten aan het strand vernield. De storm van Maandagnacht heeft aan het zeestrand te IJmuiden, Zandvoort en Bloemendaal deerlijk huisgehouden. Niet alleen heeft de wind veel vernield en door elkaar gesmeten, maar ook de zee heeft aan de verwoesting deelgenomen, vertelt het Hbl. Aan het Zandvoortsche strand stonden, niet tegenstaande het slechte weer al verschei dene dagen duurt, nog 170 tenten. Daarvan zijn er meer dan veertig weggeslagen. In den nacht gaf dat natuurlijk groote conster natie. Er was een gezin bij met dertien kin deren. De dakloozen hebben bij de andere bewoners gedurende den nacht plaats gekre gen en gistermorgen hebben behalve de be woners van de vernielde tenten nog verschei dene anderen hun woning opgebroken en het strand verlaten. Er staan nu nog zestig ten ten, die meer weerstand hebben en waarven de bewoners zich niet laten verjagen. Aan het Bloemendaalsche strand tegen over den Zeeweg is het tentenkamp veel grooter dan in Zandvoort. Daar was Zater dag bij de politie de 300 ste inschrijving ge daan. De 300 tenten stonden er Maandag niet alle meer, maar ruim 200 hebben toch den storm doorgemaakt. De wind heeft het groote tentendorp letter lijk door elkaar geschud. Een aantal tenten Is vernield. Het grootste deel is sterk ge- noeg gebleken den storm te doorstaan. Niet temin heeft een groot deel der bewoners gistermorgen de tenten opgebroken. Ook het tentenkamp aan het strand te IJmuiden is voor een deel vernield. De 150 bewoners zijn in de jeugdherberg onderge bracht Wijk aan Zee. Ook in deze badpiaats heeft de storm danig Jtuisgehouden. Reeds om 8 uur werd de zee ruw en om middernacht werd het water zoo hoog opgestuwd, dat men in allerijl de bad koetsen en strandstoelen moest bergen, en toen de wind ruimde en uit Noord-Westelijke richting op de kust stond, kregen in het bijzonder de talrijke kampeerders op het jNoorderstrand onder de gemeente Heems kerk het hard te verantwoorden; elk oogen- blik dreigden de lichte tenten door den wind te worden opgenomen. De kampeerders bra ken in allerijl hun tijdelijke woningen af en namen overhaast de vlucht naar 't aan den duinvoet staanden paviljoen van de maat schappij Noorderbad, waar de pachter aan een aantal hunner een onderkomen voor den nacht verleende. Andere kampeerders vonden een gastvrij onderdak bij bewoners van Wijk -aan Zee. De houten consumptietent op het Wijk- aan-Zeesche strand werd door den storm wind opgenomen en grondig vernield. Het materiaal had men tijdig kunnen bergen. Op het Zuiderstrand was men niet zoo gelukkig geweest, daar waren de badcabines en tenten 'n prooi van den stormwind. Op dit strand- gedeelte werd een ware chaos aangericht en daardoor ontstond schade van beteekenis. In de badplaats zelf kregen eenige woningen stormschade. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Alle tijdelijke strandbewo ners bleken zich tijdig in veiligheid te hebben gesteld. Hedenmorgen vroeg kwamen de bedienden van den slager M. Philips aan de Spijker - boorsteeg te Deventer voor een gesloten deur Toen zij aan de deur rammelden, Werd door de kinderen opengedaan. Een der kinderen ging daarop naar de slaapkamer der ouders. Hij vond de moeder dood te bed liggen. De vader werd een verdieping hooger hangende aangetroffen. Een dadelijk ontboden geneesheer kon geen uiterlijke teekenen van geweld op het stoffelijk overschot van de vrouw constatee ren. Wel waren er blauwe plekken om den hals, op de borst en achter de ooren. Het vermoeden bestaat, dat de man eerst zijn vrouw en daarna zich zelf van het leven heeft beroofd. Waarschijnlijk is malaise in zaken de oorzaak van dit drama. Het echt paar laat vier kinderen achter. De man was ongeveer 54 jaar, zijn echtgenoote iets jon ger. De lijken zijn in beslag genomen voor 'ustitioneel onderzoek. VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden De heer L. Levey te Nietap (Gron.), die Ècndag met zijn motorfiets tegen een boom is gereden, tengevolge waarvan hij in levens gevaarlijken toestand werd opgenomen, is gister overleden. De jonge man was kort ge leden in het huwelijk getreden. Onder autobus geraakt. Dinsdagmiddag is de 6-jarige J. Raay- makers te Heerlen onder een autobus geraakt. Het kind was op slag dood. Hedenmorgen, terwijl de kleermaker T., /onende in de Magdalena Moonstraat te Leiden, zich naar het ziekenhuis had begeven, om daar zijn kind, dat gisteren ernstig ziek daarheen was vervoerd, te bezoeken, speelde zich in zijn woning een vreeselijk drama af. Zijn vrouw zette het andere-kindje dat een half jaar oud was, met het hoofd naar bene den in een emmer water en hield het daarin tot het gestikt was. Daarna beroofde de vrouw zich zelf van het leven door met een mes pols- en halsslagader door te snijden. De vrouw, die door de ziekte van het an dere kind ten zeerste overspannen was, heeft waarschijnlijk in een vlaag van zwaarmoedig heid gehandeld- BRAND. Boerderij afgebrand. In de gemeente Borger is gisternacht door onbekende oorzaak de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Luit, geheel afge brand. De bewoners konden zich met moeite redden. Een groot aantal kippen kwam om. Opslagplaats Sigarenfabriek al- gebrand. Een zeer felle brand heeft gisteravond te Beverwijk gewoed en wel in een pakhuis aar. de Koningstraat, dat door de N. V. Sigaren fabriek v.h. Gebroeders Majoor werd ge bruikt als opslagplaats van emballage. O.a. bevonden zich vele tienduizenden gebruikte sigarenkistjes in dat gebouw. De brand werd om half zeven geconsta teerd en had bij ontdekking reeds een groo- ten omvang aangenomen. Ten gevolge van de groote brandbaarheid van het materiaal breidde het vuur zich zeer snel uit en weldra stond het gebouw over de volle lengte in lichte laaie. Groot gevaar bestond voor de aangrenzende perceelen, een timmerfabriek van Heidoorn en voor twee huisjes, die dan ook inderhaast werden ontruimd. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en wist door energiek werk te voorko men, dat de timmerfabriek en de woningen in brand geraakten. Het pakhuis, dat in eigendom toebehoorde aan de N.V. Stouten- beek's modemagazijnen te Beverwijk, brand de totaal uit. Het gebouw was voldoende verzekerd. Het verbrande fust laag. De be lendende perceelen bekwamen belangrijke wa terschade. Een gewonde. Gistermorgen is te Warm (gem. Gendrin gen) de boerderij van T. Bus geheel afge brand. Bij reddingspogingen werd de bewo ner door vallende stukken getroffen waar door hij brandwonden bekwam. Hij is naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht. KORTE BERICHTEN. Nabij den vuurtoren te Huisduinen is een in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijk aangespoeld. Te 's-Gravenhage is gisteren overleden, 82 jaar oud, de gep. officier van gezondheid le kl., majoor-tit. van het Ned. Indische leger, H. Breitenstein. SPORTBEOEFENING IN EEN MINISTERIE. Gezonde ambtenaren en ambtenaressen. Wie 's morgens zoo tegen acht uur op een der hoogere etages van het Duitsche rijks- ministerie van posterijen komt, zoo lezen we in het „Berl. Tag.", zal onverwachts in een langen corridor '/en aantal dames en heeren in turncostuum bezig zien met allerlei sport- oefeningen. Een maatregel, waartoe men is overgegaan op speciaal verlangen van minister Schützi. De ervaring heeft geleerd, lichtte men den journalist in, dat de arbeid aan de schrijftafel het lichaam op den duur doet verslappen en te vroeg doet verouderen. Daarom heeft men vrijwillige oefeningen voor het personeel vóór het begin van den dienst in elkaar gezet, waaraan een ieder twee maal per week ge durende drie kwartier deelneemt. De oefeningen staan onder leiding van een officier. Alle deelnemers worden van te voren door een manlijken of vrouwelijke dokter onderzocht. Tenslotte werd den journalist verzekerd, dat de invloed ten goede van deze lichaams oefeningen op het werk reeds duidelijk merk baar is. Een voorbeeld, dat wellicht navolging ver dient! SLACHTOFFERS VAN BERG- TOERISME. Drie jongelieden uit Straatsburg, van wie een dertien jaar oud was, zijn met hun gids. den geestelijken Sudre, op excursie bij Bes- sans omgekomen. MOORDAANSLAG OP EEN EX-PARTIJGENOOT. Naar de „Tempo" meldt is gisternacht een politieke moordaanslag gepleegd op den Na- tionaal-socialist Kohier, die vroeger lid was van de Duitsche Communistische Partij. Hij werd voor zijn woning door Communisten opgewacht, die tevergeefs haden getracht er binnen te dringen. Toen dit hun niet gelukte iosten zij revolverschoten door de vensters, zonder echter Kohier te treffen, die zich na bij zijn huis verborgen had. GEEN STAKING BIJ DE ZUID IERSCHE SPOORWEGEN. Bij de besprekingen tusschen vertegen woordigers van de Bond van personeel bij de Iersche spoorwegen en de Directie der Zuid-Iersche spoorwegen is men Dinsdag namiddag tot overeenstemming gekomen. Uit hoofde van deze overeenstemming zullen de ontslagen spoorwegarbeiders weer te werk worden gesteld. Daarom is de 24-uurssta- king welke tegen heden was vastgesteld af gelast. DE ENGELSCHE OORLOGSIN VALIDEN NIET ONTVANKELIJK. In het proces van de Engelsche oorlogs invaliden tegen den staat heeft de rechtbank zich op het standpunt gesteld, dat deze in- validenorganisatie geen juridischen grond slag heeft voor hare eischen inzake schade loosstelling. De eisch werd derhalve afgewe zen. Naar verluidt zou de conclusie van den oppersten krijgsraad luiden, dat het Londen- sche vlootverdrag bezien van het standpunt der Japansche defensie weliswaar gebreken heeft, doch dat het verdrag voor een betrek kelijk korten tijd van kracht is, zoodat de gebreken maar weinig invloed kunnen uit oefenen en niet van dien aard zijn, dat zij wettigen den keizer te adviseeren, het ver drag te verwerpen. Vragen, deze rubriek betreffendee kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a, te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Coccidiosis. Bloeddiarrhee der Kuikens. De pullorum is dus een ziekte van jonge kuikens en wordt veroorzaakt door bacteriën, die meestal in de broed- eieren zitten. Deze bacillen kunnen ech ter ook door musschen en andere vogels overgebracht worden en vooral tijdens het uitkomen is de besmetting groot. Het slijm dat de kuikens bedekt bij het uitkomen drcogt snel op en verspreidt zich dan als stof, dat door de anderen ingeademd wor t. De coccidiosis wordt veroorzaakt door heele kleine één cellige diertjes, die in de cellen van den darmwand der kui kens trekken, deze verwoesten en zoo doende aanleiding geven tot een gewel dige darmontsteking. De verschijnselen van zoo'n darmontsteking zien we als bloeddiarrhee, vandaar dan ook bij coc cidiosis vaak bloeddiarrhee. Maar ook weer niet altijd, soms sterven de kuikens zonder verschijnselen. Coccidiosis komt echter meestal voor bij oudere kuikens, b.v. boven vier of zes weken. Dit is een belangrijk verschilpunt met de pullo rum en dit maakt de bestrijding erg be zwaarlijk. Wat toch is het geval? Evenals de genezen pullorum-kuikens later de smetstof met de eieren ver spreiden, zoo blijven de genezen cocci- diosis-kuikens de cocidiën in hun darm herbergen en raken deze met de ontlas ting kwijt. Vandaar nu de bestrijdings wijze die ik al noemde: Nooit kuikens opfokken op terrein waar kippen geze ten hebben. Een lezer uit Terschelling schreef mij: schrik om het hart. En zoo zal het wel Bij het lezen van uw artikel sloeg mij de meerdere kleine kippenhouders gaan. U schrijft dat jonge kippen van 8 tot 7 weken ud op een plaats laten loopen, waar oude kipp.en een ren hebben gehad staat gelijk met het laten spelen van een klein kind met lucifers tusschen een aantal hooibergen. Het zal u niet onbe kend zijn dat er duizenden in ons land eenige kippen hebben in een meer of minder groote en en als de oudste op- gëruim worden komen de jonge er weer in, omdat men met de beperkte ruimte woekeren moet. Ook wel laat men een paar jonge hennen tusschen de oude' in- loopen of neemt men elk jaar voor de helft jonge hennen. Wat is het beste in deze om de ren te ontsmetten. Is het vol doende een halve voet zand uit te gra ven en er versch zand in te doen? of moet er meer gebeuren, want we willen toch graag een paar kippen houden." Ziedaar een brief uit de volle praktijk en wel van een dergenen die het gevaar niet kenden. Of er velen zijn die het ge vaar niet kennen? Kijk, hedenmorgen schreef ik in het kippen-onderzoekijboek no. 3440, d.w.z. dus vanaf 1 Jan. '30 reeds 3440 menschen die sterfte onder hun kippen en kuikens hadden en die de moeite namen deze dieren op te zenden voor onderzoek. Welnu, een groot deel der kuikens is gestorven aan coccidiosis en dat deze ziekte niet mis is, zien we uit de volgende bloemlezing van brieven van lezers-inzenders: (Men bedenke vooral dit betreft geen kuikens van een dag tot een week oud, zooals bij pullo- mm, maar waardevolle dieren van 4 tot 12 weken oud, die a' heel wat geld gekost hebben eer ze zoover waren). Poortugal: Gisteren stierven mij plot seling 50 kuikens. Wat kan dat zijn? Zijn ze vergiftigde? Uithuizermeeden: Ik zend u hierbij een aantal zesweeks hennetjes. Van morgen toen ik als gewoonlijk heel vroeg naar mijn kuikens ging kijken vond ik er 18 bij elkaar in een hoek van het hok dood. Ze hebben hoegenaamd geen wonden en zijn dus niet door rat ten aangevallen. Ook zijn ze gevoederd precies zooals anders, n.1. opfokvoer, tarwe en snijbiet. Gaarne spoedig be richt als u dat tenminste kunt consta- teeren. Ze zijn ook niet gedood doordat ze gestikt zijn, want zé lagen 's morgens op een andere plaats dan waar ze 's avonds zijn gaan slapen. Loenen a. d. Vecht: Dank voor het vo rige enderzoek maar nu moet ik nog maals van uw hulp gebruik maken. 3 Juni kocht ik 200 eendagskuikens, de eerste drie dagen ging het goed tot er op den 4den dag 15 dood waren. Nn zijn er reeds 75 gestoreven. Ik ben bang dat het de gevreesde pullorum is en dan zal er niet veel van terechtkomen." Hier betreft het een uitzonderingsge- DE KINDERVERLAMMING IN DEN ELZAS. In de laatste 48 vren zijn in den Elzas 7 nieuwe gevallen van kinderverlamming ge signaleerd. De dirigeerend hoofdofficier van gezond heid van het Straatsburgsche militaire hospi taal spreekt het bericht tegen, volgens het welk deze epidemie zich ook tot het garnizoen zou hebben uitgestrekt. HET LONDENSCHE VLOOTVERDRAG. Het a.s. Japansche antwoord. De Japansche opperste krijgsraad stelde gisteren den tekst van de aan den Japanschen keizer te overhandigen aanbevelingen ten aanzien van het Londensche vlootverdrag vast. val, n.1. coccidiosis bij erg jonge kuikens, er op wijzende dat de ren door en door besmet was. Voorburg: Ik zend u vier jonge hen nen die geheel verlamd zij'n. Ik kocht ze Woensdag j.1. 70 stuks. Donderdag wa ren er veel reeds lam, 2 stierven er en een 10 stuks loopen heden weer heel slecht. Mij dunkt het is weer mooie deze week. Coccidosis komt dus meestal bij oudere kuikens voor, hoewel niet altijd. Verloopt vaak onder bloeddiarrhee, doch evenmin altijd. Vaak denkt men aan vergiftiging, vaak ziet men niets anders dan dat de dieren plotseling lam worden. Het berust haast altijd op be smetting van den grond, jaren gaat het goed en dan opeens is het mis. Jaren spelen kinderen met lucifers, dan op eens breekt ergens brand uit. Wat er tegen te doen? Geen kinderen met luci fers laten spelen, geen kuikens op grond waar kippen liepen, omdat haast elke oude kip coccidiën in den dam heeft. Wilt gij dus met de vele duizenden zooals op Terschelling kuikens opfok ken in rennen waar kippen liepen, doe dan het vologende: Bedek den bodem met ongebluschte kalk, hark dit door de bovenste met mest besmette ladg en spit dan een voet diep de bovenste laag er uit. Breng er daarna versch zand in. Dat is een manier. Zelf heb k proeven genomen met de volgende methode en daarmede verrassende resultaten ge kregen. Bedek de vloer van de ren met een laagje kalk en dan ongeveer 12 c.M. er boven met duims gaas. Spijker dit dus op ramen van smalle planken die onge veer 12 c.M. breed zijn. De kuikens loo pen nu dus op het gaas, de mest valt er door op de kalk, wordt ontsmet en der gelijke gaasramen kosten haast niets. Elke maand spit gij de ren om, de kalk en de mest dus dooreen en steeds nieu we kali: er op. Dan r ls de jonge hennen 4 a 5Vi maand oud zijn het gaas wegne men en opbergen voor het volgend jaar cn uw kippen zullen wel gezond blijven. Dr. TE HENNEPZL Onafhankelijkheidsdag. Hitte: kleeding van mannen en vrouwen. Dit is de dag der dagen voor de Amerika nen, de Fourth of July, ook bekend onder den naam Onafhankelijkheidsdag. Op den 4en Juli 1776 werd de Onafhankelijkheidsverkla ring onderteekend, die gediend heeft als ope ningsschot voor den opstand tegen Engeland. Het is wat de Quatorze Juillet voor de Fran- schen of de 13e October voor de Boljewisten is, het afschudden van het juk der tirannie en het begin der zelfstandigheid. Onder alle feestdagen en de Amerikanen zijn daar ruimschoots mee bedeeld is de 4e Juli de meest patriottische, die vooral in vroeger ja ren op reusachtige schaal gevierd werd. De moderne tijd heeft er een beetje de klad in gebracht en zelfs in mijn tienjarig verblijf heb ik het zachtjes aan minder zien worden. Daarmee beweer ik volstrekt niet, dat de ge voelens, die er aan ten grondslag liggen, minder zijn geworden, maar het hedendaag- sche leven stelt zich niet meer tevreden met de eenvoudige feestelijkheden van vroeger. Volgens beschrijvingen en mededeelingen van hen, die den goeden ouden tijd hebben meegemaakt, was de dag gewijd aan rede voeringen, optochten overdag en bij fakkel licht, picnic's en 's avonds kolossale vuur werken. Dat waren bijzonderheden in die dagen om een bekend Congreslid een vurige rede van vaderlandsliefde te zien en hooren afsteken, waarvoor het publiek met paard en wagentje van heinde en ver kwam. Nu kan men de radio niet aan den gang zetten of een Senator of Congreslid, of de President zelf vertelt ons zijn meening over de brandende vraagstukken van den dag. En vandaag houdt President Hoover een toespraak naar aanleiding van den datum, die van Canada tot Mexico en van Californië tot New-York door millioenen beluisterd wordt. Een optocht was vroeger een zeldzame ge beurtenis, die voornamelijk in verkiezingsda gen plaats vond en voor een fakkeloptocht liep de halve stad leeg, zooals toen een draai orgel op straat zich in groote belangstelling verheugde. Waar zijn tegenwoordig de draaiorgels gebleven? De radio, die van 's morgens zes tot 's nachts één onophoudelijk muziek uitgolft, de bioscoop met de geluids film hebben al deze kinderlijke vermaken op den achtergrond geduwd; in vergelijking met vroeger komt zoo goed als niemand meer kij ken. Maar wat ondanks de jaren en ondanks de verbodsbepalingen is blijven bestaan, dat is de voorliefde voor vuurwerk en sinds de bevolking te ver af woont en te talrijk is ge worden om zich allen om een monumentaal vuurwerk te vereenigen, gaan de menschen het op hun eigen houtje doen. Bij den 4en Juli hoort lawaai van ontploffend kruit; voetzoekers, slagbommen, vuurpijlen worden in geweldige hoeveelheden aangekocht en privé genoten. Hetgeen een allergevaarlijkste liefhebberij is, zooals uit de krantenkolom men van de paar volgende dagen elk jaar op nieuw blijkt. Honderden worden het slacht- offer van brandwonden en tientallen, van Xvd-chaufjemJBé, meneer, we bêane angereje", (Liïei wie de meeste kinderen zijn, verliezen gr het leven bij. Elk jaar, ook gisteren weer, wordt van hooger hand gewaarschuwd geen vuur werk te koopen of af te steken, hetgeen bij de wet verboden is en in elk geval geen kinde- ren met vuurwerk te laten spelen, maar ieder jaar blijken massa's dien goeden raad in den wind te hebben geslagen. Tetanus en de klem zijn infecties, die heel gauw bij brandwonden optreden en de over heid heeft extra hoeveelheden serum laten verspreiden bij de apotheken öm dadelijk na een ongeluk te kunnen toedienen. Vuurwerk verkoopen is verboden, maar het gaat daar net mee als met sterken drank, het wordt clandestien verkocht en de politie heeft het al druk genoeg om zich nog extra in te^span- nen voor dezen sluikhandel, die ten slotte maar een paar dagen duurt. Wanneer van avond de zon ter kimme neigt, begint het hier en daar en overal zachtjes te knallen, terwijl bengaalsch vuur den heelen horizon verlicht. En hoe donkerder het wordt, hoe machtiger het kruitconcert gaat klinken, tot dat tegen een uur of elf geen seconde stil is; aan alle kanten rijzen vuurpijlen op, flik kert het tegen de nachtlucht en dreunen don derende slagen, veraf en dichtbij. In kleinere plaatsen worden groote vreugdevuren aange stoken van oud houtwerk, dat vaak weken te voren tot een huizenhoogen stapel is opge tast en aangezien we daar in New-York geen tijd en geen plaats voor hebben, bepaalt de jeugd zich hier tot kleine brandjes op straat of onbebouwde stukken land, die ook al ver boden zijn, omdat zij dikwijls groote branden veroorzaken. De brandweer heeft vandaag veel te doen en de politie eveneens; tusschen het geknal kan men telkens de hoog gillende sirenen der brandweerauto's herkennen, maar dat maakt nog meer spektakel en is dus heel welkom. Dit jaar heerscht er groote vreugde in het land, omdat de dag op een Vrijdag valt; tien duizenden, die 's Zaterdags maar een halven dag werken hebben den Vrijdag er bij ge nomen of gekregen en zoo hebben zij een va- cantie in miniatuur gekregen, die van Don derdagmiddag tot Maandagmorgen duurt. Om eenig idee te geven van de drukte bij zulke gelegenheden, deel ik mee, dat spoor weg-autoriteiten aan de hand van statistieken over vorige jaren berekend hebben, dat dit maal per trein, autobus, over water en door de lucht ongeveer twee millioen menschen naar en uit New-York Central en de New- York-Hartford, New Haven Spoorweg Maat schappijen legden vandaag 500 extra Pull man-wagens in; gisteravond liet de Pennsyl- vania Maatschappij alleen 33 extra-treinen loopen naar dichtbij gelegen badplaatsen. Daarbij komt nog dat de groote vacantie net begonnen is en de New-York-New-Haven deelt zoo pas mede in vijf dagen tijds onge veer 14.000 jongens en meisjes naar hun kampen in New-England getransporteerd te hebben. Autobus-maatschappijen kregen zoo veel aanvraag voor besproken plaatsen, dat zij twaalf bussen achter elkaar moet laten loopen, waar anders een enkele op een be paald uur vertrekt. En dan is het bij geen benadering te schatten, hoeveel families in eigen auto geladen4 worden om kleine of groote tochten in de buurt te maken. Men moet 's avonds eens gaan kijken op de groote heirwegen als de King's Highway langs de Hudson of de Boston Post Road; kilometers achtereen staan de wagens daar in drie en vier dubbele rijen, onwrikbaar vast, nu en dan een eindje oprijdend en dan weer wach tend.' Geen verkeersregeling is daar tegen op gewassen die eindelooze stroom wagens, die dikwijls tot diep in den nacht voortduurt, moet verwerkt worden door wegen, die zelfs daar niet op berekend zijn, al zijn ze vol maakt in normale omstandigheden. We zijn tot heden nog vrijwel verschoond gebleven van het moordend klamme weer, waardoor New-York zoo berucht is. Het is waar, dat we het een paar dagen met be hoorlijke tusschenpoozen genoten hebben en dan doet het niet zoo'n kwaad. Pas wanneer het een week achter elkaar duurt of langer, begint de New-Yorker op de hitte walmende straten tusschen de zon-weerkaatsende wol kenkrabbers de lijdzaamheid uit zijn ziel te verliezen en slaat openlijk aan het rebellee- ren. Het vraagstuk van een fatsoenlijke en luchtige heerenmode werd omstreeks Mei ge opperd, maar vindt weinig belangstelling, ntt wij er niet aam-echtig bijzitten. Toch zag ik bij de officieele ontvangst van admiraal Byrd na zijn terugkeer uit de Zuidpoolstreek eeni ge mannequins over Broadway marcheeren, gedost in een costuum, dat het midden hield tusschen een Tyroler pakje en een tropen- uitrusting. Geen boord of das, een korte broek met wijde pijpen, bloote knieën, jas, broek en hemd van sjantoeng-zijde. Zij liepen tusschen het afgezette gedeelte, waar Byrd's stoet zou langs trekken en de arme kerels werden overal gehoond en uitgelachen, zelfs door politieagenten, die met hoofden als roode kooien boven hun nauwe uniform kraag stonden te puffen. Dan zijn de meisjes en jonge vrouwen en helaas ook veel oude re dames verstandiger in dien zin, dat zij minder torsen dan wij en heel wat minder pok. Zelfs is het dikwijls zoo weinig, dat iemand, die niet eens gauw gechoqueerd is, zich afvraagt: is dat het verstandige niet een beetje te ver gedreven? Maar tot nog toe hoeven wij. mannen, nog niet jaloersch te zijn op de Onafhankelijke Amerikaansche, die aller blikken trekt, maar bij den eersten brutale de hulp van een agent kan inroepen en dat dikwijls doet ook. Want, indien ze het niet al te bont maakt, geniet hier honderd percent onafhankelijk heid: H.M. de Vrouw, een overblijfsel uit den voortrekkerstijd, toen vrouwen schaarsch wa ren en vereerd werden en dat nu grooter stempel op de samenleving zet dan men hier en elders bevroedt, zie de politiek, zie het onderwijs aan lagere en middelbare scholen en vergeet zelfs niet het gelukkige einde aan de film! Terwijl ik dit schrijf zit het zoontje van mijn buurman met een klein kanon losse patronen af te vuren, nadat hij eerst tever geefs geprobeerd had met jachtpatronen van zijn vaders geweer met een lucifer aan te steken en in de verte ratelt het alsof er ma chinegeweren een opstand bedwingen. En als een klap op de vuurpijl, deelde de minis ter van financiën, Andrew Mellon, gisteren mee, dat de schatkist een onverwacht over schot van 180 millioen dollar rijk is, want het heele fisqale iaar begint ook op den 4en Juli.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8