Alkmaarstle Contant. SCHOORL's GASVOORZIENING. FEUILLETON. Hun beider weg. Honderd twee en dertigste Jaargang. Donderdag 24 Juli Rasflio-hoekje Een feestdag voor Schoort, ondanks regen en wind. Provinciaal nieuws Wo. 172 1930. Vrijdag 25 Juli. Hilversum, 1875 Af. 10.V. P. R. O. Morgenwijding. 12.152.A. V. R. O. Con cert. Omroeporkest. Jean Janssens, tenor. 2.3.A. V. R. O. Gramofoonpl. 3.-4. A. V. R. O. Concert. Omroepkwintet. 4.V. A. R. A. „Onze keuken" door P. J. Kers. 4.45 V. A. R. A. „Voor onze kinderen". 5.45 V. A. R. A. Concert door het V. A. R. A-orkest. 6.05 V. A. R. A. Actueel allerlei te verzorgen door het N. V. V. Daarna: Vervolg concert. 7.45 V. A. R. A. Politieber. 8.01 V. P. R. O. Persberichten. 8.05 V. P. R. O. Gramofoonpl. 8.45 V. P. R. O. Dr. J. C. A. Fetter: „Het tragische in den mensch". 9.20 V. P. R. O. ■Gramofoonpl. 10.V. P. R. O. Persberich ten. 1010 V. P. R. O. Voorlezing uit „Rieu- jwertje Brand" van A. Smeding, door ds. E. 1D. Spelberg. 10.30 V. P. R. O. Gramofoonpl 11.15 V. A. R. A. Gramofoonpl. 12.— V. A. R. A. Sluiting. Huizen, 298 Af. (Na 6 uur 1071 Af.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.30 Concert. ;10.30—10.50 Bijbellezen. 12.30—2.— Con cert. Mevr. C. van RavenzwaayMöllen- tkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. •Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. Horst— jBleekrode, piano. 2.4.Gramofoonplatten. 4.—5.30 Concert. Mevr. G. de Knegtter Haar, sopraan. L. v. d. Lek, hobo en viool. IMej. R. Bete, piano. 5.30—6.30 Orgelbespe ling door George Robert. 6.306.40 Koersen. 6.40—7.Gramofoonpl. 7.7.30 Bezoek van den Radiodokter. 7.308.A. J. Her wig: „Juli-planten en Juli-werk in den tuin". 8.—10.15 Uitzendavond. Spreker: Dr. P. Ma- rang. Concert door de Arnhemsche Orkest vereniging. 10.15—10.20 Persberichten. 10.20— 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. V. Olof, viool. S. Crook, piano. 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner. M. Tarrant, mezzo-sopraan. 1.50 2.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws berichten. 6.50 Verslag van cricketwedstrijd. 7.— Zang door Helen Henschel. 7.20—7.40 Lezing. 7.50 Concert. Orkest. L. England, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.„Twelve Thousand". Hoorspel van B. Frank. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 Af. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Piano en orkest. 9.50 „Don Juan" van Mozart Orkest en solisten. Langenberg, 473 Af. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Kamer muziek. 8.359.20 Concert door Kinderkoor. 9.20 „Der Narr mit der Hacke". Hoorspel van E. Reinachel. Muziek van H. Ebert. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 AA. 12.20—2.20 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en voorlezing. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.20 10.20 Zang cn Voordracht. 10.40—11.20 Kamermuziek. Brussel, 508.5 M. 3.20 Concert. Orkest en violiste. Uit de Kurzaal te Oostende. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit Luik. 8.35 (338.2 M.) Concert door de SAROV. Zeesen, 1635 Af. 6.10—7.20 Lezingen. 7.20 7.50 Gramofoonplaten. 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.20—4.50 Le zingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Le zingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Narr mit der Hacke". Hoorspel van E. Reinacher Daarna tot 12.50 Dansmuziek. De dag van gister is, ondanks alle storm en regenvlagen die het mooie dorp evenmin als andere streken gespaard hebben, een feestdag geworden. Immers de gasvoorzie- ning is een feit geworden, en dat dit een ge beurtenis van zeer groote beteekenis is en van vèr strekkende gevolgen zal zijn voor deze seizoenplaats, ligt voor de hand. Juist om dat het een seizoenplaats is, werd de behoefte aan gas sterk gevoeld en nu de lang gekoes terde wensch eindelijk in vervulling is ge gaan, mag een felicitatie daarmee niet ont houden worden aan hen, die ertoe hebben meegewerkt dat aan den eisch van hygiënisch koken kan worden voldaan. Lang en ingespannen is er gewerkt vele weken lang, opdat het werk van het leggen der buizen zoo spoedig mogelijk gereed zou zijn. ook al omdat een ander zeer belangrijk werk, n.1. dat van het in goeden staat bren gen (lees: geheel vernieuwen) van den Duin weg en den Laanweg wachtte op het gereed komen der gasleiding. En nu is het dan zoo ver, geen wonder dat Schoorl's gemeentebe stuur er prijs op stelde deze voor het dorp zoo belangrijke gebeurtenis eenigszins feeste lijk te vieren. Tegen gisteravond 8 uur waren de leden van den gemeenteraad en vele andere voor aanstaande burgers, alsmede het gemeente bestuur van Warmenhuizen, uitgenoodigd aanwezig te zijn bij het nieuwe metergebouw te Schoorldam (de gemeente Warmenhuizen is de leverancierster van het gas dat in Schoorl zal worden gebruikt). Bovendien waren daar aanwezig de opzichters, de hoe ren Paap en Coenraedts, onder wier leiding de buislegging plaats had, alsmede de heer iVan der Gaag, die het werk uitvoerde voor de N.V. De Ned. G. M. F. George Wil- son te Den Haag, en de directeur dezer fir ma. In totaal waren er een honderdtal dames en heeren aanwezig, onder wie we nog op merkten de besturen van de V.V.V.'s Schoorl en GroetCamperduin. De plechtigheid van het openen der kraan. Nadat de muziek van het fanfarekorps „De Vriendschap" onder leiding van den direc teur, den heer G. Anderson uit Alkmaar, zich had doen hooren, nam de burgemeester van Schoorl, baron v a n F r i d a g h, het woord. Met het oog op de minder gunstige weersgesteldheid zou spr. zijn eigenlijke rede willen uitspreken in hotel „De roode Leeuw", waar hij de aanwezigen uitnoodigde samen te komen, als de gewichtige gebeurtenis van het Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 25) Is dat heel je familie? Ja behalve dan de kateen pik zwart beest, dat spint als het zoemen van een Rolls-Royce, eet als een haai en heel genadig in den tuin naar je toe kan komen loopen en je dan aangrijnzen, alsof hij je voor den gek houdt. Is het ver van Londen, Dick? Ik zou zoo graag eens komen kijken. En ik verlang er heusch naar, Jo te ontmoeten. Och, het is een mijl of veertig, - Dat is gemakkelijk. Dan kun je me wel eens komen halen en kunnen we met den wa gen samen terugrijden. Prachtig! Het is een aardig plaatsje. Maar ik prefereer LondenNu is het jouw beurt vertel eens op! WellaM ik dan moeder maar eerst ne men doodgewoon een schat! Ze ziet er nog heel knap uit en ze heeft schitterend wit haar. Als ik dat haar zie, dan hoop ik altijd, dat ik ook nog eens zoo oud mag worden en dat het mijne net zoo mooi wordt. Denk daar nu maar niet over! Je haar is zoo al onbetaalbaar mooi. En de gedachte, dat jij oud worden zult, vind ik gewoonweg onver- dragelijk. Noudan heb je vader, vervolgde Au- drcy, met een militairen knevel, recht als een kaars, vreeselijk netjes, lid van de club en de soos en ik weet niet wat meer. Jaagt, wanneer hij niet uit visschen gaat en heeft bet altiid bar opendraaien van de gaskraan was geschied, waardoor het gas uit Warmenhuizen's bui zen zou kunnen stroomen in die van het distributiebedrijf van Schoorl. Spr. gaf het woord aan den leider van Warmenhuizen's gasbedrijf, den heer R ij p- m a, om, alvorens de gaskraan zou worden opengedraaid, een uiteenzetting te geven van het inwendige van het gebouwtje. Ook al mede met 't oog op de weersomstandigheden meende deze het kort te moeten» maken. Hij herinnerde er aan, dat 15 jaren geleden voor het eerst gesproken is over gasvoorziening van Schoorl. Toen werden door Warmenhui zen gasbuizen gelegd te Schoorldam, waar mede de doortrekking tot Schoorl in principe zou zijn beslist. Tot een definitieve uitvoering zou het echter vooreerst nog niet komen. Tel kens kwamen er weer bezwaren, tot dat eerst thans de toestandkoming van de gasvoorzie ning van Schoorl een feit is geworden, In- tusschen heeft echter Schoorl ook electric:- teit gekregen, die nu vrij algemeen voor ver lichting wordt gebruikt. Het zal dus geen lichtgas, maar kookgas zijn, dat Warmen huizen aan Schoorl zal leveren, en aangezien dit in hoofdzaak een belang is voor de vrou welijke ingezetenen, verzocht spr. aan mevr. vanFridaghomde kraan te willen opendraaien. Gaarne voldeed deze aan die uitnoodiging en weinig oogenblikken daarna kon zijn mededeelen, dat de kraan geopend was en het gas kon doorstroomen naar Schoorl. „Ik hoop", zoo sprak zij, „dat dit tot in lengte van dagen tot zegen mag strekken van Schoorl". Een daverend applaus van de aanwezigen onderstreepte dezen wensch. Naar De Roode Leeuw. Het weer, dat zich tot nu toe goedgezind had betoond, werd langzaam-aan ongunsti ger, en toen alle aanwezigen zich op verzoek van Schoorl's burgemeester achter de muziek schaarden om in optocht naar het dorp te trekken en in het De Roode Leeuw de heuge lijke gebeurtenis verder te vieren, viel de regen in stroomen neer. Maar dat bleek geen beletsel voor het handhaven van een goede stemming, die bovendien nog werd aange- wakked door de opwekkende tonen van de muziek. Gewapend met regenjassen en para- pluies, maar desondanks nog allesbehalve droog, kwm de stoet in het hotel aan, waar den genoodigden vanwege het gemeentebe stuur een paar bonnetjes voor vertering wer den aangeboden. Nadat allen gezeten waren (de zaal was druk. En ten slotte, al behoorde hij volgens zijn eigen opinie een belangrijker plaats in te ne men, hebben we nog onze goeie Eustace. Negen en twintig. Lang zes voet. Hoeveel zijn gewicht is, weet ik niet, maar hij zit goed in zijn vleesch. Hij dient bij de garde, die arme jongen. En dus meent hij verplicht te zijn voor zijn figuur te zorgen, zoodat hij er uit ziet als een duikelaar tje met een touw om het middel. Hij droomt van zijn kleeren, die hij nooit laat maken, maar „bouwen", met telkens iets nieuws op het ge bied van knoopen of zakken of broekspijpen. Het eenige wat hem nog redt is, dat hij een volmaakt ruiter is en eCn meer dan goed figuur in het zadel maakt. Hm! zei Dick. Rijdt hij veel? Audrey grinnikte. Die malle Eusty! Als hij maar niet zoo saai was! Nu zijn er nog twee dingen, die je me niet verteld hebt, zei Dick, En dat is? Je naam en waar je woont. Audrey begon te lachen en dan als een schoolkind op te dreunen Ik heet Beaumont, ik ben een Engelsche, ik woon in Grosvenor Square en de halte van de bus is in Bond Street.,, Dick begon te lachen. Je bent het snoe- zigste ding, dat ooit op de wereld bestond! Dat laatste gedeelte kwam er minder op aan, maar je inlichting is verder nauwkeurig. Zoo, je woont dus op Grosvenor Square, miss Beau mont? Beau... mont! Goeie hemel! Hij greep haar bij de schouders en hield haar recht voor zich, als om beter te kunnen zien. Audrey zag verwondering in zijn blik, dan ver warring.., en tenslotte kop dat waar zijn? zoowat vol), nam de bu, rc^ecsler van Schoorl, baron v a n F r i d a g h, het woora om allereerst een woord van welkom te spreken tot alle aanwezigen op dezen ge- aenkwaardigen avond. Daarna deelde hij een en ander mede uit de lijdensgeschiedenis van de gasvoorziening, die de gemeente heeft doorgemaakt. Hij' ging daarbij terug tot het jaar 1921, toen, blijkens de archieven, van de gemeente Warmenhuizen een concessie aanvraag was ingekomen voor het leggen van gasbuizen langs den Duinweg, den Laanweg en den Boschweg. Dit verzoek werd door Schoorl afgewezen, waarop in 1924 de vraag herhaald werd. Er scheen zeer veel voor gevoeld te worden om de concessie te verkenen, men werkte met lijsten en er werd een gasdemonstratie gegeven, maar tot een overeenkomst tusschen de beide gemeen tebesturen kon het nog niet komen. Daarop kwamen verleden jaar nieuwe plannen en nu werd het ernst. De verschillende vereenigin- gen in de gemeente spanden zich er voor, zij meenden, dat de gasvoorziening nu een on afwijsbare eisch was geworden en in menige bijeenkomst werd het noodzakelijke ervan be toogd. Men sloeg spijkers met koopen, de inge zetenen werkten mede onder het motto „Nu of nooit" en spr. gedacht dankbaar het werk van den heer E. Bruinwold Riedel, den tech- nischen adviseur van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, die door zijn talentvol be leid de beide gemeenten tot elkaar had weten te brengen, zoodat een overeenkomst voor de levering van kookgas tot stand kwam. Het speet spr., dat deze heer door ziekte verhinderd was thans hier aanwezig te zijn en hij vroeg toestemming om hem namens de aanwezigen een telegram te mogen zenden met den wensch voor spoedig herstel. Onder daverend applaus betuigde men zijn instem ming met dit plan. Dankbaar herinnerde spr. aan het werk van het comité van voorstanders uit de ge meente, dat er in was geslaagd een waar borgfonds bijeen te brengen van 1400, waarmee de totstandkoming van de gaslei ding was gewaarborgd. Den 19en December 1929 besloot de gemeenteraad in te gaan op het verzoek, mits er vóór begin 1930 min stens 200 aansluitingen gegarandeerd wer den. Door dezen eisch liet het comité zich niet uit het veld slaan, het toog opnieuw aan het werk en het vereischte aantal kwam bijeen; thans zijn er ongeveer 250 gemeentenaren die den wensch hebben te kennen gegeven, aangesloten te worden op het gasbuizennet. (Applaus.) Wij zijn nu nog slechts aan een mijlpaal, zei spr., er moeten er nog meer, veel meer komen. Voor den leider van het gasbedrijf van Warmenhuizen moest deze dag wel van groo te beteekenis wezen, meende spr., omdat hij zich zoo bijzonder veel moeite heeft gegeven om het gas in Schoorl te krijgen. Spr. wenschte hem hartelijk geluk met het welsla gen dezer pogingen. (Applaus). Voorts bracht de burgemeester dank aan de leden van den raad en aan Warmenhui zen's gemeentebestuur, alsmede aan alle leve ranciers en werkers, die ieder voor zich veel moeite hebben gedaan om zoo spoedig moge lijk met het werk gereed- te komen. Deze vlotte samenwerking van zoovelen was spr. -een waarborg dat die ook in de toekomst niet zal ontbreken. Wat den druk op de leiding betreft, spr. geloofde dat daarover in den eersten tijd wel eens geklaagd zal worden, maar hij meende te mogen zeggen, dat die klachten zeker wel vaak een kleine fout bij de gebrui kers tot oorzaak zullen hebben en voorts misschien wel eens eer. foutje in de fitting of een andere kleinigheid. In elk geval vroeg spr. om niet direct aan een te geringen gas druk te denken. Spr. hoopte dat allen zullen willen meewerken tot den bloei van het gas bedrijf der gemeente Schoorl. De gedenk waardige dag van het openen der leiding zal mogelijk maken, dat de gemeente in bloei steeds meer toeneemt. Waar ook de nieuwe wet op de financieel-e verhouding tusschen rijk en gemeenten voor Schoorl voordeelig is, zal men met meer kans op succes kunnen concurreeren met andere seizoenplaatsen. Im mers nu Schoorl gas en water en electriciteit kan leveren aan zijn gasten, zal men in veel gunstiger positie staan dan tot dusver. Wat nu nog moet komen, dat zijn de meer dere aansluitingen. Misschien zal men een premie kunnen geven als een bepaald aantal is bereikt, zooals men dat ook doet men ten toonstellingen e.d. Den 300sten aangeslotene zal misschien een gratis aansluiting worden gegeven, enz. Op Warmenhuizen's medewer king en goede samenwerking meende spr. zonder eenigen twijfel te kunnen rekenen. Hij besloot met den wensch uit te spreken, dat Schoorl moge bloeien door meerdere aan- schrik! Wat is er? vroeg ze. Dick je wilt Ik weet nu, waar ik je eerder gezien heb.... in de Sketch en Tatler en meer van dat soort bladen! Groote hemel! Hij staarde haar aan, alsof hij zijn eigen oogen niet gelooven kon, alsof ze een vreemd en spookachtig wezen uit een andere wereld was, alsof ze een zee meermin was, die op een gegeven oogen- blik met haar staart zou kwispelen en in de golven verdwijnenen zijn hart meenemen. Jawaarom niet? zei Audrey met een raadselachtig en grappig lachje. Teen Dick haar antwoord gaf, klonk zijn stem dof en toonloos. Er sprak wan hoop uit. Waarom niet? Nergens om alleen het zou beter voor me ge weest zijn, als ik maar blind gebleven was. Dan zou ik je nooit gezien hebben, jij was nimmer in mijn leven gekomen, en dit alles zou nooit gebeurd zijn. Maar Dick! Zonder haar te durven aankijken, ver volgde Dick:Audrey.... ik vraag excuusik maak mijn verontschul digingen voor wat ik gedaan en gezegd hebDoe alsof ik het niet gezegd had. Ikik neem hetallemaal terug! Hij stond op en met zijn rug naar haar toegewend, bleef hij uit het raampje staan kijken. Was hij maar dood! Au drey zijn Audrey was wegvoor altijd! In haar plaats zat Lady Audrey Beaumont, dochter van den Hertog van Harborough, wiens voorvaderen op klommen tot Alfred de Groote, en die sluitingen op het nieuwe bedrijf der ge- nrccütC. (Applaus.) 'Toespraak van den voorzitter var. Algemeen Welzijn. De heer Dehé, voorzitter van Algemeen Welzijn, het comité van vereenigir.gen, die ijverden voor de totstandkoming van de gas leiding, kreeg hierop het woord. Hij was het eens met wat de burgemeester had gezegd, maar hij was niet te spreken over de weinige medewerking, die aanvankelijk door de in gezetenen was betoond, ook door leden van den raad. Spr. memoreerde hoeveel tegen stand had moeten worden overwonnen en hoe vaak men de vraag had gesteld: waarom moeten we gas hebben? Maar ondanks alles was men doorgegaan, omdat het comité de noodzakelijkheid van de gelegenheid voor het gebruik van gas inzag. Het moest er komen. Het vreemdelingenverkeer stelde het als on- afwijsbaren eisch. Langzamerhand was een bloeiend pensionhoudersbedrijf ontstaan, dat hoe langer hoe grooter behoefte kreeg aan •gas. Vandaar dat zij zich ter verkrijging daarvan aaneensloten en in samenwerking met de V.V.V.'s in de gemeente de plannen doorzetten. Vooral de dames werkten hard voor de zaak en een gelukkig resultaat mocht worden bereikt. De stem van het volk had gesproken en de raad gaf zijn sanctie. Voor de eindelijk bevochten overwinning eischte spr. de eer op voor de dames en daarom wilde hij haar huldigen in de persoon van mevr. van Fridagh. Spr. overhandigde haar hierbij een groot bouquet. (Applaus.) Baron van Fridagh, constateerend dat er eendracht en vrede in het dorp heerscht, dankte uit naam van zijn echtgenoote voor de haar aangeboden bloemenhulde. De burgemeester van Warmen huizen aan het woord. De heer H. N o 1 e t, burgemeester van Warmenhuizen, ontkende ten aanzien van dezen dag de waarheid van het gezegde, dat waar twee ruilen er een is die moet hui len. In dit geval is zoowel Warmenhuizen als Schoorl gebaat. Het gasbedrijf kon zich als gevolg van verschillende oorzaken niet voldoende ontwikkelen, maar nu Schoorl is aangesloten, zal het dit wèl weer kunnen. En voor die gemeente is het zeer juist, dat het zij een door vele vreemdelingen gezochte plaats het gas niet meer kon missen. Bij de woorden van lof voor den heer Bruinwold Riedel kon spr. zich volkomen aansluiten. De voor de overeenkomst noodige onderhandelingen waren in groote vriend schap en met veel waardeering gevoerd en spr. uitte den wensch dat zulks bij eventueeel volgende besprekingen over onverschillig welke zaak, weder het geval zou mogen zijn. Hij feliciteerde Schoorl met het gasbesluit en had de beste verwachtingen van d-e gevol gen ervan. Een stem van de ingezetenen. Ds. Boeke sprak als ingezetene 'n vrien delijk en behartigenswaardig woord. Hij be gon met ie wijzen op de letters S W die in gasvlammen op het plein vóór De Roode Leeuw te zien waren boven een opwekking om op gas te koken. Deze letters, die natuur lijk beteekenden Schoorl en Warmenhuizen, had spr. hooren uitleggen als een verkorting van Schoorl's Wee en Schoorl's Winst, maar voor hem beteekenden zij Samenwerking. Dat is wat moet blijven, zei spr., samenwerking moet er zijn. De wandeling van Schoorldam naar Schoorl, door spr. aardig beschreven als 'n optocht voor het eerste zomerfeest in het dorp, had nog een diepe beteèkenis. Spr. ging hier nader op in doop er op te wijzen, dat de wandeling was geschied over den weg, waarin de gasbuizen liggen, van waar uit Schoorl warmte zal krijgen. In passende beeldspraak wenschte spr. den ingezetenen die innerlijke warmte toe, die noodig is voor goede samenwerking voor goede plannen. Dan zal er winst zijn voor Schoorl. De voorzitter van de V. V. V. te Schoorl. De -heer R. Wognum, voorzitter van de V.V.V. Noord-Kennemerland, sprak met groote waardering voor alles wat de heer Rijpma had gedaan om de plannen werkelijk heid te doen worden. Spr. was de eerste ge weest, die -hem daarbij had terzijde gestaan en kon daar dus het beste over spreken. Aan vankelijk wou niemand iets van gas weten en toen met veel moeite menschen gewonnen waren voor het plan en ook het gemeente bestuur er wel ooren naar had, wou Warmen huizen niet meer en stelde dit weer andere eischen. Maar met veel geduld, waarvoor spr. den heer Rijpma bewonderd had. was deze voortgegaan met de uitwerking van zijn plannen, totdat de overwinning kwam. (Don derend applaus.) Spr. stelde met enkele woorden in het licht welk een groote behoefte de pensionhouders aan het Koninklijk Huis verwant was. Wat voor kans had hij, arme drommel, om de toestemming van den hertog ooit te krijgen voor een huwelijk met diens dochter? Met Audrey, die zoo mooi was en zoo aanbeden werd, dat de kranten b'ina dagelijks geruchten publiceerden over een aanstaande verloving met een Peer of een ander onmoggelijk hoogge plaatst persoon. Zou haar vader zich haar ooit laten vergooien aan den zoon van een onbekenden dorpspredikant afgezien nog van de vraag, of hij ooit in staat zou zijn zulk een vrouw te onder houden. Hij klemde de tanden op elkaar. Er bleef hem maar één weg open om haar te bewijzen, dat hij haar werkelijk liefhad en dat wasuit haar leven te verdwijnen. Zoodra ze uitstapten moest hij heengaan, weg naar White- leaf, zijn koffers pakken, Joyce gedag zeggen en dan naar Afrikaen Audrey, als het ging, uit zijn hart en ge heugen en zijn verdere leven bannen. Plotseling voelde hij haar armen om zijn hals en haar lippen achter zijn oor. Hij sidderde en moest zich aan hét por tier vastklemmen, om haar niet iu zijn armen te nemen. Toe niet doen ik kan het niet hebben! zei hij half verstikt. Audrey nam hem bii - schouders en draaide hem om. Ga zitten! zei ze. En luister nu eens naar mij. Laat het nu eens uit zijn met dien onzin, v/e leven in het jaar negen tien honderd dertig en we zullen het dus op. ons gemak uitpraten, Je kunt niet hadden aan gas. Immers het was meermalen gebeurd, dat een reeds gesloten huurcontract weer verbroken werd als de huurder ont- dekte dat er geen gas was in het dorp. Daar- om is het tot stand komen van de leiding niet alleen voor Schoorl maar bovenal voor de V. V. V. van zoo groote beteekenis. Hij hoop te dat de gemeente door het gas zal toene men in bloei. Het belang der pensionhouders. De heer Van der Garde sprak als voorzitter van de pensionhoudersvereeni- ging zijn vreugde en dank aan het gemeente-i bestuur uit over de gasvoorziening. Zij zal misschien niet voordeeliger zijn, maar in elk geval veel meer hygiënisch, en dat is het voornaamste. Wij hadden veel eerder moeten samen werken, zei sipr., misschien hadden wij dan wel veel eerder gas gehad. Thans hebben we er acht jaar voor moeten strijden Spr. hoopte, dat in het oude raadhuis een gasfornuis zal worden geplaatst, opdat men niet alleen meer theoretisch een gasdemon stratie zal behoeven te geven. De burgemeester, den spreker be antwoordend, zei dat de door dezen aan het slot zijner toespraak geuite wensch niet in vervulling zal kunnen gaan, want het oude raadhuis zal nog slechts heel korten tijd het eigendom der gemeente zijn, daar het over gaat in bezit bij de vereeniging Hendrick de Keijzer, die het geheel zal doen restaureeren, waarvoor ook Schoorl een subsidie heeft toe gestaan. Maar in elk geval zal het gebouw nu bewaard blijven. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik om op overleg tusschen belanghebbenden aan te dringen om tijdens de aanstaande zo merfeesten propaganda te maken voor het gebruik van gas. Warmenhuizen's bedrijfsleider aan het woord. Laatste spr. van den avond was de heer R ij ip m a, die dit een zwaarder werk vond dan het leggen van gasbuizen. Hij dankte voor de vriendëlijke woorden aan zijn adres gesproken door verschillende heeren en ga! toe dat hij veel met den heer Wognum over de mogelijkheid van gas had gesproken. Spr. hoopte dat het nieuwe bedrijf der gemeente Schoorl zal groeien en bloeien tot in lengte van dagen. (Daverend applaus). Het slot van den avond. 't Was zoo langzamerhand al laat gewor den, zoodat de burgemeester van Schoorl van oordeel was, dat het tijd werd om naar huis te gaan. Hij sloot daarom de bijeen komst met weorden van dank aan de ver schillende sprekers en het uitspreken van een wensch voor Schoorl's bloei. Hij hoopte dat het wethouder van Lienen, die als voor zitter zal optreden van het gas-distributiebe- drijf, gegeven zal zijn dit tot even grooten bloei te brengen als dit met het electriciteits- bedrijf, waarvan hij eveneens voorzitter is, het geval is geworden. Met een daverend applaus gaven de aan wezigen hun instemming met dezen wensch te kennen. BERGEN. Op een verzoek van den heer D. W. B. aan de koningin om vernietiging van een besluit van den Raad dezer gemeente in zake de toepassing van de „welstandsbepaling" van de bouwverordening dezer gemeente, is afwij zend beschikt. In de onderwerpelijke toepas sing van genoemde welstandsbepaling werd geen strijd met de wet of het algemeen be- lang gezien. DE NOOD DER TUINDERS IN DE DUINSTREEK. Men schrijft ons uit Beverwijk: Het is tegenwoordig in het land- en tuin bouwbedrijf in de duinstreek zoo slecht als in geen jaren het geval is geweest. Dit geldt vooral den tuiniers- en kweekersstand. Zij, die altijd een stuk brood hadden, moeten tha.i hun uiterste krachten inspannen om het hoofd boven water te houden. Menschen die er vroeger niet over dachten om iets extra's buiten hun bedrijf te verdienen, staan thans hun huis af voor pensiongasten en be helpen zich zelf door de zomer door te bren gen in de een of andere opslagplaats. Alles een gevolg van de slechte bfdrijfsuitkomsten. De aardbeienteelt is hier nog altijd de hoofdtak van bestaan. Verleden jaar, toen de oogst voor 2/3 mislukt was, hebben toch nog enkele tuinders hiervan geprofiteerd door de luxe prijzen, maar dit jaar is er geen één die een goed aardbeienjaar gemaakt heeft. De zwarte bessenteelt is dit jaar ook op een fiasco uitgeloopen. Alleen voor doperwten wordt grof geld betaald, maar helaas is de teelt, een tweede hoofdbron van bestaan in jaren kon men nog eens rekenen op de bloem- zeggen, dat je niet van me houdt! Dat zou dwaasheid zijn! Dat weet je net zoo goed als ik! Maar je zegt, dat je alles terug neemt. Daarover heb ik ook nog wat t<« zeggen, maar je moet eerst ver tellen, waarom je dat gezegd hebt. Omdat het iets onmogelijk voor mij is te trouwen met !ady Beaumont, zei Dick bitter. Ik heb er geen geld en geen posi tie voor! Maar beste Dick, dat is puur onzin! Je had ook geen geld en geen positie, toen je nog niet wist, wie ik was, maar dat heeft je toch niet belet om me lief te krijgen! Stel je eens voor, dat ik eenvoudig Audrey Brouw of Jones was Zou je me dan kunnen trouwen, zonder geld? Nee, zei Dick, maar dan zou je op ine kunnen wachten. Kan ik dat dan nu niet? Nee, zei Dick. Waarom niet? Om je familie niet! 1 ,'./at heeft die er mee te maken? Alles! Je vader zou je uitlachen en kon loopen. Hij zou denken, dat ik een tegen mij zeggen, dat ik naar de maan of andere gewone kantoorklerk was, die op je geld belust was. En al zouden we hem ook kunnen overtuigen, dat dit niet het geval was, dan zou hij er toch nooit in toestemmen, dat je op mij wachten bleefhij zou me nooit ernstig ne men! En dusomdat ikjou jou liefhebmoet ik er vandoor gaan t". Waarojn? 'V

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5