-Gemeenteraad van Alkmaar. provinciaal nieuws WIERINGERWAARD. Dinsdagavond 8 uui vergaderde de Raad voltallig. Van den Inspecteur der dir. belas tingen was bericht ontvangen, dat nog f 126.79 gewetensgeld is ontvangen, ten 2e. dat de heer H v. d. Brink zijne be noeming als agent van politie heeft aangeno men onder dankzegging voor de extra ver goeding voor uniform. De gemeentebegrooting is goedgekeurd terug ontvangen. Dan is ontvangen een verslag van de ge- Ihouden vergadering Spoor (Tram)-weg Wie- ringen—Schagen, waaruit blijkt, dat over 1929 4% dividend werd uitbetaald en 5% renteloos voorschot werd gerestitueerd. De heer Speets heeft als afgevaardigde die ver gadering bezocht en deelde nog mede dat die uitbetalingen wel niet meer zullen plaats hebben. Verder deelt de voorzitter mede, dat de verbouw school en de stichting Gymnas tieklokaal thans zoo ver zijn gevorderd, dat het bestek en teekening aan den heer Inspec teur van het Lager Onderwijs ter goedkeu ring is toegezonden. Van den heer jb. Kaan is een schriftelijke bevestiging ontvangen dat hij zijn aanbod van schenking tot een maxi mum van 12000 gestand doet, waarbij eenige voorwaarden worden gesteld, betrek- lking hebbende op gymnastiek en sport. Op voorstel van B. en W. wordt ditaanbod onder de gestelde voorwaarden onder dank aanvaard. De heer Speets vraagt of ook b.v. cursus sen in het boekhouden of iets dergelijks daarin gehouden kunnen worden. Voorzitter zegt dat het de bedoeling is om het ook voor andere doeleinden beschikbaar te stellen Ingekomen is een brief van Ged. Staten om een hoogere bijdrage voor kanalisatie. Voorzitter zegt, dat B. en W. een uitnooda- ging hebben ontvangen om in het Gouverne mentsgebouw een samenspreken bij te wonen over de kanalisatie. Er 'bleek toen dat er nog 'ƒ44000 'sjaars ontbrak. Er wordt nu ge- vraagd de toegezegde bijdrage ad 200 met [f 100 te verhoogen. Voorzitter zegt, dat op ;die vergadering werd aangedrongen, dat bedrag bij elkaar te brengen. Onze gemeente heeft reeds ƒ200 toegezegd. B. en W. heb ben gemeend dat in verhouding met de be langen die'wij bij het kanaai hebben er geen aanleiding bestaat dit bedrag te verhoogen en stellen voor om afwijzend te beschikken. De heer Speets wil er iets van zeggen. Toen de Commissie van Aalst ƒ400 vroeg, heeft de Raad dat te hoog gevonden en werd toen besloten de helft te geven. Op een latere bij eenkomst was de Raad nog van hetzelfde gevoelen. Thans wordt door Ged. Staten een hoogere bijdrage verzocht. Nu komt de vraag naar voren: Moeten wij op hetzelfde stand punt blijven staan? Moeten wij ons afzijdig houden? Is 't niet een streekbelang en dus gewenscht, desnoods als een daad van piëteit mede te werken. Ik weet wel, aldus spr., dat onze gemeente er niet zoo veel belang 'bij heeft. Laten we in ieder geval toonen mede te willen werken. We moeten een hooger standpunt innemen dan die anderen, die er nog meer belang bij hebben dan wij. De heer P. Visser is het geheel met B. en W. eens. Het belang dat Wieringerwaard er bij heeft is zeer weinig. Aanvankelijk waren we zelfs over 't hoofd gezien. De.Voorzitter meent op de vraag van den heer Speets te moeten antwoorden, dat wan neer b.v. Barsingerhorn niet meer wil bij dragen, he t toch niet opgaat dat wij dan voor Barsingerhorn zouden betalen. Wij hebben getoond wat te willen doen, temeer waar wij een uitstekend kanaal langs onze gemeente hebben. Laten dan eerst de meer belanghebbenden beter uit den hoek komen. De heer Speets merkte op niet gezegd te heb ben dat wij voor Barsingerhorn moeten be talen, dat was geenszins de bedoeling, doch hij had willen aantoonen, dat zij veel te wei nig betalen en dat wij ons daar boven moeten verheffen. Voorzitter zegt, dat het toch op hetzelfde neerkomt. De heer Blaauboer meent dat de reden van dat tekort is, dat men bet niet noodig heeft. Het zal je overkomen als ze dwars door je land gaan. Voor menige landeigenaar is het een strop. Het heele graven van dat kanaal is meer dan overbodig en groote nonsens. Voorzitter merkt op, dat de heer Blaauboer zich wel wat kras uitdrukt. Men moet reke ning houden met de belangen die de gemeente er bij heeft. Wij hebben er zeer weinig belang bij en dat is de reden dat wij voorstellen om niet meer te geven. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op 't verzoek te beschikken werd met de stem van den heer Speets tegen, aangenomen.. Van de commissie tot uitvoering Vleesch- keuringsdienst is een schrijven ontvangen waarbij goedkeuring wordt gevraagd tot het fangaan eener g;eldleening. De stichtingskos- ten zijn belangrijk overschreden. De voorzitter zeide dat B. en W. dit ver zoek hebben overwogen en zij meenen, dat het den weg der gemeente ligt goedkeuring te verleenen. De wijze waarop de vraag wordt gesteld is ons niet recht duidelijk wat betreft de vaste leening. Naar onze meening moet convertéeren mogelijk blijven en in verband daarmede een bedrag voor jaarlijksche aflos sing worden gesteld van tenminste een be paald bedrag. Dit kan zoo worden geregeld dat de leening op z'n langst 29 jaar kan loopen. Wij stellen daarom voor aan een lee rling, op die wijze gesloten, góedkeuring te verieenen. Allen voor. Tevens zeide de voor zitter, dat het wel gewenscht is dat men zich meer aan de gemeenschappelijke regeling houdt en dat men ons tijdig afschriften zendt van genomen besluiten. Goedgevonden werd om dit onder de aan dacht te brengen. Thans volgt een tusschentijds praatje over de verwerkingsinrichting, hoe deze floreert enz. enz. Algemeen vond men 't gelukkig, dat deze inrichting tot stand is gekomen. Alsnu volgde een voorstel van B. en W. om aan den rijksveldwachter een gratificatie toe te kenenn ad 50 voor bewezen diensten tiidens de vacature van gemeenteveldwachter. Niemand verklaarde zich hiertegen. Alzoo .aangenomen. Hierna werd de gemeenterekening 1929 aangeboden. Deze sloot als volgt: Ontvangst gew.one dienst 63985.06 >1, uitgaven 48487,62; saldo 15497.44K, kapitaal- dienst ontvangst 987,12 H, uitgaven 800, saldo 187,1254, totaal saldo 15684.57. Wordt voorgesteld deze rekening in han den te stellen van de commissie en deze commissie te doen bestaan uit de 5 raadsle den buiten de wethouders. Dit werd goedge vonden. Ook de rekening van 't Burg. Armbestuur kon tegelijk worden onderzocht. Laatste punt is vaststelling verordeningen betreffende classificatie en heffing personee- le belasting. Onze gemeente was in de 8e klasse. B. en W. stelden voor de gemeente in die klasse te laten. Dit werd goedgevonden en de desbetreffende verordening vastge steld. Hierop werd vastgesteld de verordening op de heffing van de personeele belasting, welke hierop neerkomt dat hoofdsom en per centage zijn omgerekend in vaste bedragen en volgens raming dezelfde opbrengst kan worden verkregen als thans aan personeele belasting in totaal door de ingezetenen werd betaald. Ook deze verordening werd goedge keurd en vastgesteld. Bij de rondvraag werd door den heer P Visser de vraag gesteld of in verband met de schoolbouw overleg is gepleegd met de Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs De voorzitter antwoordde dat in de verga dering van B, en W. is besloten dat een tee- kening aan die Commissie zal worden toege zonden. Hierna ging de raad in comité ter behan deling van het kohier hondenbelasting. De raad vergaderde heden ten 1 ure, onder voorzitterschap van mr. Wendelaar. Aanwe zig alle leden. Vacature wijlen mr. D. Sluis. Op de publieke tribune waren ditmaal een achttal belangstellenden aanwezig. Mr. Slu^s herdacht. De voorzitter opende met een woord van welkom en sprak een woord ter eere van de nagedachtenis van Mr. Sluis, welk woord staande door de aanwezigen werd aange hoord. Spr. geloofde, dat iedereen waardee ring heeft gehad voor diens bedoelingen en zijn scherpzinnigheid om den kern van de zaak te vatten en het vermogen om kort zijn meening te zeggen. Wanneer de debatten wel eens warm liepen en wij ons onaangenaam begonnen te gevoe len wist hij door een geestige opmerking de debatten op een ander niveau te brengen. Ook den ernst van hem zullen wij allen wel hebben begrepen. Hij leefde in en door zijn geloof. Hij ruste in vrede. De familie kan er zeker van zijn, dat zijn nagedachtenis lang bewaard zal blijven. Installatie van den heer West er hof. In de commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven van den heer Westerhof, werden de heeren Vogelaar, Klaver en Bonsema be noemd, waarna de vergadering een oogenblik werd geschorst. Na heropening rapporteerde de heer Kla ver, dat de commissie de stukken in orde heeft bevonden. Er is geen wettelijk beletsel tot toe lating, zoodat tot zijn toelating werd geadvi seerd. De voorzitter besliste hiertoe en ver zocht den secretaris den heer Westerhof bin nen te laten. De heer Westerhof legde hierop in handen van den voorzitter de door de wet vereischte beloften af. De voorzitter wenschte den heer Wes- terhof namens den raad geluk met zijn weder om plaats nemen. Een toespraak tot een nieuw lid is gemakkelijker. Wij kennen elkander haast te goed. Toch wil spr. zeggen, dat hij erkent de groote kennis en ijver van den heer Westerhof en hij hoopte, dat hij die weer in dienst van de gemeente zal stellen. De heer Wes ter hof dankte voor de vriendelijke woorden en hoopte dat het zoo zou gaan. De heer Westerhof nam hierop plaats tus- schen de heeren Bonsema en Bulens. Na goedkeuring van de notulen deed de voorzitter mededeeling van een formeele moeilijkheid, die een nieuw besluit noodig maakte, ten aanzien van een overeenkomst met regenten van het Stadsziekenhuis, ten aanzien van een inschrijving Grootboek, om deze te kunnen verkrijgen. Ingekomen zijn: a. Een brief, d.d. 2 Juni 1930, nr. 117 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, ten geleide van het door hen voor zooveel noodig goedgekeurd raadsbesluit van 5 Juni 1930 tot aankoop van de per- ceelen Molenbuurt nrs. 18 en 22. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief, d.d. 9 Juli 1930, nr. 75 van het zelfde college, ten geleide van, het door ben goedgekeurd raadsbesluit van 26 Juni 1930 tot vaststelling van eene suppletoire begrooting voor 1929. Als voren. c. Brieven, d.d. 25 Juni 1930, nr. 93 en 2 Juli 1930, nr. 72 van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van êen afschrift van de be sluiten van Ged. Staten van die data, tot verv erping van het ingestelde beroep tegen de ónbewoonbaarverklaring van verschillende woningen. Als voren. d. Een brief, dd. 28 Juni 1930, nr. 2.07.516 van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau, ten geleide van een afschrift van zijn besluit, houdende de benoeming van den heer J. Westerhof tot lid van den Gemeenteraad. Als voren. e. Drie brieven, dd. 5, 7 en 7 Juli 1930, van het Bestuur der Vereen. St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen, daarbij gelden uit de gemeentekas verzoekende op grond van artikel 72 der L. O. wet 1920, ten behoeve van de St. Adelbertus- school en de St. Alocysiusschool. In handen van Burgemeester en Wet houder. gesteld om bericht en raad. f. Een adres, dd. 8 Juli 1930, van de Handelsvennootschap onder de firma Van Geelen en Van den Berkhof, verzoe kende ten behoeve van de exploitatie der stad~:.utobusdiensten over 1930 een subsidie uit de gemeentekas toe te staan. Als voren. De heer Bonsema verzocht spoed. Do voorzitter zegde dit toe. g. Een brief, dd. 7 Juli 1930, van het Bestuur van de Stichting „Volksuniver- siteit voor Alkmaar en Omstreken", daarbij verzoekende een subsidie uit de gemeentekas te willen toekennen. Besloten te behandelen bij de gemeen tebegrooting voor 1931. h. Een brief, dd. 18 Juli 1930, van Mej. E. J. M. Wiegersma, daarbij eervol ontslag verzoekende als onderwijzeres aan de Lindenschool, Het ontslag eervol verleend, met in gang van een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. i. Een brief, dd. 10 Juli 1930, van den Voorzitter van het Hoofdstembureau, daarbij mededeelende dat de heer J. Westerhof heeft bericht zijn benoeming tot lid van den raad aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving, j. Een adres, dd. 19 Juli 1930, van de afd. Alkmaar en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, en Restau ranthouders en Slijters, omtrent de hef fing van de personeele belasting, ten aanzien van de billards. Besloten te behandelen bij punt 8 van de agenda. k. Een adres, dd. 17 Juli 1930, van het Bestuur der Vereeniging tot verbete ring van het Centraal Stadsgedeelte NieuweslootMagdalenenstraatHof plein, houdende het verzoek te willen be sluiten tot het aanleggen van trottoirs aan beide zijden van de Gedempte Nieu wesloot In handen van B. en W. om bericht en raad. 1. Een adres, dd. 21 Juli 1930, van de Arbeiders-muziekvereeniging „Excel sior", de R. K. Muziekvereeniging „St. Caecilia". de Chr. Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", en de R. K. Muziek kapel „St. Louis", houdende het verzoek een jaarlijksche subsidie uit de gemeen tekas te mogen ontvangen van minstens 250.— per vereeniging, ingaande 1931. Te behandelen bij de begrooting voor 1931. m. Een brief, dd. 22 Juli 1930, nr. 22.06.2, van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph", daarbij intrekkende zijn verzoek om beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor de aan schaffing van schoolborden ten behoeve van de St. Bavoschool. B. en W. trokken naar aanleiding daarvan het voorstel in de betreffende bijlage in. n. Een adres, dd. 22 Juli 1930, van de afdeeling Alkmaar van het Ned. Onder wijzersgenootschap, verzoekende verla ging van het maximum aantal leerlingen per klasse op de scholen voor gewoon lager onderwijs. In handen gesteld van B. en W. 0. Een brief, dd. 22 Juli 1930, van den heer G. Cloeck, verzoekende ontslag als lid van het college van Regenten van het Stads-Ziekenhuis. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen dien sten. p. Een adres, dd. 22 Juli 1930, van het Bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs, verzoekende gelden uit de gemeentekas te verleenen voor de Aanschaffing van nieuwe banken ten behoeve van de Wil- helminaschool. In handen gesteld van B. en W. q. Een adres, dd. 22 Juli 1930, van het Bestuur der afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, verzoekende niet over te gaan tot het maken van een spreekkamer voor het hoofd bij de Gemeenteschool nr. 4, doch een nieuw schoolgebouw te stichten. Bij punt 16 te behandelen, r. Een brief, dd. 23 Juli 1930 van IJ. Blokker te Heiloo, om den ontruimings termijn voor de bij Raadsbesluit van 8 Mei j.1. onbewoonbaar verklaarde wo ning Sandersbuurt nr. 9 te willen ver lengen. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. (Het was nu 1.30 uur, zoodat de raad een half uur had ingehaald). BENOEMING GENEESHEER DIRECTEUR STADSZIEKENHUIS. TEVENS DIRECTEUR VAN DEN GEM.- GENEESKUNDIGEN DIENST. De voordracht luidt als volgt: 1. A. K. Dijkhuizen, arts, geneeskun dig inspecteur van het Centraal Genoot schap voor herstellings- en vacantieko- lonies te Alkmaar; 2. Dr. P. W. L. Penris, arts, te Amster dam. Benoemd de heer A. K. Dijkhuizen met 17 stemmen tegen één stem op den heer Penris. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR AAN HET GYMNASIUM. Voorgesteld wordt de tijdelijke benoe ming van drs. G. H. Blanken, leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium, voor den cursus 1930/1921 te verlengen. Drs. Blanken werd met algemeene stemmen benoemd. BENOEMING ONDERWIJZER AAN DE OPENBARE U.L. SCHOOL. De voordracht luidt: 1. A. Govers te Gouda. 2. J. Gorter te Soest. 3. C. Lorrier te Leeuwarden. De heer Westerhof betoogde, dat op geroepen is een onderwijzer met acte M. O. Wiskunde en de heer Gorter bezit deze. Het hoofd heeft behoefte aan iemand die hem daarin kan vervangen. Reeds 5 jaar neemt de heer Gorter mede klas-examens af en hij geeft daarom in overweging no. 2 te benoemen. De voorzitter wilde er niet te veel van zeggen, doch het hoofd geeft de voorkeur aan den heer Govers, die z.i. buiten stemming zal moeten blijven. (Gelach.) Benoemd werd de heer A. Govers met 10 tegen 8 stemmen op den heer Gorter. OVERPLAATSING ONDERWIJZERES 3E GEMEENTESCHOOL NAAR DE LINDENSCHOOL. Voorgesteld wordt te besluiten: Mej. A. W. Stins met ingang van 1 Augus tus a s. als onderwijzeres over te plaatsen van de Gemeenteschool nr, 3 naar de Lin denschool. Tot de voorgestelde overplaatsing werd besloten, met op één na algemeene stemmen. De voorzitter stelde voor om, nu de heer Westerhof zitting had genomen, ook te voorzien in de vacatures van de commissies van bijstand. De heer Govers wilde dat aanhouden tot in de vacature van den heer Sluis voor zien kon worden. De heer Bonsema zeide, dat zijn fractie er prijs op stelde, dat daarin reeds nu werd voorzien. De heer Klaver was het hiermede eens, waarop de heer Bonsema mededeelde, da zijn fractie adviseerde den heer Westerhof in de vacature-Hoogeboom voor het slacht huis te benoemen, den heer Bakker te onthef fen van zijn lidmaatschap der commissie van financiën den heer Bulens in die van het ge organiseerd overleg en in deze beide com missies ook den heer Westerhof te benoemen. De heer Govers wilde als dit zoo maar ging, ook wel ontslag als lid van verschil lende commissies. (Gelach.) Het ontslag werd hierop aan de heeren Bakker en Bulens verleend en de heer Westerhof in deze com missies benoemd. Voor het slachthuis met 16 en voor de beide andere commissies met 15 stemmen. De voorziter beantwoordde hierop de uitgestelde vraag van den heer Bulens over de zwemschool. Het rapport is bij het Witte Kruis ingekomen en dit stuurt een afschrift van het rapport over het Sportfondsenbad. Het rapport is gunstig, doch het hangt af van tal van vragen, als prijs van den grond en de kosten van den bouw en bovenal van het gebruik. Op den duur wordt echter een gun stige exploitatie verwacht. wij vreezen dat het bekijken veel tijd zal vorderen en dit zou het dagelijksch bestuur prijzen, omdat dit de toestand aldaar ook on voldoende vindt. In afwachting of besloten wordt tot een overdekte,n vonden B. en W. in ieder geval een onoverdekte bad- en zwem school, zooiets als aan het Zeglis. B. en W. trekken hiervoor gelden uit op de begrooting voor 1931 met de bedoeling dat de nieuwe in richting het volgend jaar kan worden geopend. De heer Bulens sprak een woord van dank en zeide dat hij alleen voor een overdekte zou zijn, als daarvan ook de verhinderde be volking gebruik kan maken. Hij geeft anders ook de voorkeur aan een onoverdekte De interpellatie werd hierop ges',o'en. VERHUUR GROND AFGESNEDEN KANAALVAK. In bijlage 80 stellen B. en W. voor te be sluiten Te rekenen met ingang van 1 Juli 1930, aan de N.V. Gebr. Rolff's Handels Maat schappij, gevestigd alhier, te verhuren een aan het afgesneden Kanaalvak, ten Noorden van de zich ter plaatse bevindende puin- plaats van de gemeentereiniging, gelegen stukje grond, ter grootte van plm. 10O M2., dat deel uitmaakt van den z.g. toegangsweg tot het afgesneden Kanaalvak, kadastraal be kend gemeente Alkmaar sectie C nr. 3353. Conform besloten. VERHUUR SCHOOLLOKALEN VOOR VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. In bijlage 82 stellen B. en W. den raad voor te besluiten: Aan de Vereeniging „Alkmaarsche Fröbel school" (School voor Algemeen Voorberei dend Lager Onderwijs) te Alkmaar te verhu- deren, kadastraal bekend gemeente Alk dag, voorafgaande aan dien, waarop de te stichten schoolgebouwen nabij het Overdie- pad en in den Hout in gebruik kunnen wor den genomen, één lokaal in Gemeenteschool nr. 9 en twee lokalen in de Lindenschool, door Burgemeester en Wethouders nader aan te wijzen, tegen een huurprijs, berekend naar 200 per lokaal jaar, waarin de kosten van verwarming der lokalen zijn begrepen, met bepaling, dat de lokalen alleen zuilen mogen worden gebruikt voor het geven van voorbe reidend lager onderwijs, en verder op de door Burgemeester en Wethouders nader vast te stellen voorwaarden. Als voren. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL VERORDENING. In bijlage 85 stellen B. en W. den raad voor vast te stellen de volgende verordening tot wijziging der verordening tot regeiing van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen (gem.blad nr. 1167). Artikel I: Aan artikel 1 der Verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen (gem.blad nr. 1167) worden onder d. na de woorden „van dit motorrijtuig" ingevoegd de woorden: „of dit rijwiel". Aan het slot van artikel 9 worden toege voegd de woorden „behoudens het bepaalde bij artikel 10". Artikel 10 wordt gelezen: „Behoudens hetgeen bepaald v. ordt krach tens de Wet Openbare Vervoermiddelen is het verboden met een autobus op den weg een standplaats in te nemen of wel aldaar te stop pen tot het in- en uitlaten van reizigers". In artikel 11 vervallen de woorden „Het is" en wordt in de plaats daarvan gelezen: „Behoudens hetgeen bepaald wordt krach tens de Wet Openbare Vervoermiddelen is het". Artikel II. Deze verordening treedt in werking tege lijk met de Verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het ge bruik van motorrijtuigen en rijwielen (gem. blad nr. 1167). Als voren. BEZOLDIGING TECHNISCH PERSONEEL ZIEKENHUIS. In bijlage 86 stellen B. en W. den raad voor: I. de loonen van den electricien-stoker, de hulp van den machinist, de hulp in de was- scherij bij het Stadsziekenhuis voorloopig te .bepalen op 28.80 per week, overeenkomstig het minimum-loon voor de werklieden in loongroep I, en zulks te rekenen met ingang van 1 Januari 1930; II. de bezoldiging van den machinist van het Stadsziekenhuis te bepalen op 1850— 2450. Als voren. AANKOOP GROND KOORSTRAAT. In bijlage 87 zegen B. en W.; De heer B. Strooker, alhier, eigenaar van de perceelen Koorstraat nrs. 5 en 7, gren zende aan het nieuwgebouwde perceel der N.V. Boekhandel v.h. K. ter Burg, heeft zich. bereid verklaard, met de gemeente een over eenkomst aan te gaan, waardoor de gemeente tegen betaling van 5100 de beschikking verkrijgt over de buiten de nieuwe rooilijn liggende strook ter verbreeding van de Koor straat en de heer Strooker zich verbindt, de bestaande panden zoodanig te verbouwen, dat de gevel op die rooilijn wordt geplaatst en voldoet aan de door ons te stellen eischen, Gelijk uit de ter inzage liggende teekening blijkt, zal door deze transactie een definitieve oplossing worden verkregen, waardoor de reeds bij het hoekperceel tot stand gebrachte verbreeding zal worden voortgezet. Boven dien is de heer Strookef bereid een bouwplan te doen ontwerpen in den geest van en aan sluitend aan het nieuwe hoekperceel. Het ge- meentebelang vordert naar ons voorkomt, dat de overeenkomst wordt gesloten, waar door voor langen tijd met de behoeften van het drukke verkeer op dat punt op voldoende wijze rekening zal kunnen worden gehouden. Zij geven den raad daarom in overweging tot de transactie medewerking te verleenen door vaststelling van een dien overeenkom stig besluit. Als voren. LEVERING VAN GAS IN DE GEMEENTE KOEDIJK. In bijlage 90 stellen B. en W. voor ie be sluiten: 1. met de gemeente Koedijk de in ontwerp hierbij gevoegde overeenkomst aan te gaan omtrent de levering van gas uit de gasfabriek te Alkmaar in eerstgenoemde gemeente; 2. Burgemeester en Wethouders te mach tigen van de gemeente Koedijk te huren of in gebruik te nemen het terrein of gebouw be doeld in artikel 6 der ontwerp-overeenkomst tegen een door hen met het gemeentebestuur van Koedijk nader overeen te komen vergoe ding; 3. aan Burgemeester en Wethouders het voor de uitvoering der onder 1 en 2 bedoelde besluiten vereischte crediet te verleenen en na der bij suppletoire begrooting te regelen. Conform besloten. De Voorzitter uitte een woord vaft vreugde over de gesloten overeenkomst, waarvan hij hoopte, dat deze zou strekken tot het belang van beide gemeenten. ADMINISTRATIEVE REGELINGEN GRAANBEURS. In bijlage nr. 93 zeggen B. en W. het vol gende Gelijk wij aan het slot van het voorstel be treffende de overkapping der Graanmarkt (bijlage 18) hebben medegedeeld, zouden wij U nog nadere voorstellen doen ten aanzien der exploitatie van de nieuwe Graanbeurs. Uit elders op dit punt geldende regelingen is ons gebleken, dat daar van de bezoekers van de beurs een toegangsgeld wordt gevor derd, terwijl daarnaast nog bepalingen gel den betreffende de goede orde. De toegangsgelden bedragen per dag en per jaar onderscheidenlijk te Amsterdam 0.60 en 0.50, te Rotterdam 0.50 en 2'5, te Groningen 0.25 en 10, te Leeu warden 0.30 en 12.50. De toegangsgelden dienen onzes inziens niet te hoog te worden opgevoerd, om geen belemmering te vormen voor het bezoek van de Graanbeurs. Met de bedragen, die te Gro ningen worden geheven, zou naar onze mee- ing ok hier kunnen worden volstaan. Voorts zullen nog te behoeve van een doelmatige exploitatie rechten behooren te worden ge heven voor het innemen van zitplaatsen aan tafels. Een bedrag van 15 per jaar schijnt ons hiervoor billijk. Tot dusver is het regel, dat van de partijen graan en zaad, die ter markt worden aange voerd, ook al worden zij niet aan de markt gelost, marktgeld wordt geheven. Bij de in- gebruikgeving van de nieuwe overdekte graasbeurs is er geen reden om met deze ge woonte te breken, daar er, ten aanzien van de aangevoerde goederen, door deze inge- bruikgeving geen verandering plaats grijpt. Het is echter gewenscht, dit duidleijk in de verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden tot uitdrukking et brengen, in verband waarmede een wijziging dezer ver ordening hieronder wordt voorgesteld. Behalve aan de merktbelangen zou de nieuwe graanbeurs wellicht ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan tentoonstellin gen, festiviteiten, bijeenkomsten e. d. Het ver dient aanbeveling voor het gebruik van de Graanbeurs voor deze doeleinden geen vast bedrag te heffen, doch de hoegrootheid daar van, met het oog op de omstandigheid, dat het algemeen belang daarbij in meerdere of mindere mate op den voorgrond kan treden, voor elk geval afzonderlijk ter vaststelling aan ons College over te laten, waardoor met bijzondere omstandigheden rekening zal kunnen worden gehouden. Wanneer de exploitatie van de Graan beurs op vorenbedoelde wijze wordt geregeld besatat er kas, dat de uitgaven (met inbe grip van rente en aflossing) van het voor de overkapping aangewende bedrag door de in komsten zullen kunnen worden gedekt. De maatregele van orde, voor de graan markt geldende, zijn thans opgenomen in de Algemeene Politieverordening in artt. 50. 51 en 52. In verband met het verkrijgen van een afgesloten ruimte en de beperking van den toegang, zullen deze bepalingen moeten worden uitgebreid. Wegens het bijzondere karakter van de be palingen van orde voor de Graanbeurs ver dient het aanbeveling deze in eene afzonder lijke verordenng bijeen te brengen, in ver band waarmede de artikelen 50, 51 en 52 der Algemeene Politieverordening kunnen ver vallen. Tenslotte stellen zij den raad voor dien- overeenkomsting een verordening vast te stellen. Conform besloten. RUILING VAN GROND AAN DEN GEESTERWEG. In bijlage 95 stellen B. en W. voor: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het verzoekschrift van 3 Juli 1936 van H. Eijssen te Bergen, om den voor de bouwlijn gelegen grond van het aan hem toebehoorende bouwterrein aan den Geester- weg, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C, nr. 2626 gedeeltelijk en nr. 2625, aan deze gemeente te mogen overdragen en

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7