milHItStlt (Hint. MIJN ADV Brieven uit de hoofdstad FEUILLETON. g k 0 ■s— Hindard twee en dertigste Jaargang, Radio-hoekje Hun beider weg. -T- Heel goed, mylady. Rookt Chief Whip want volgens mij en al mijn kennissen is er niets dat aan den prachtsmaak en kwaliteit dezer sigaret kan tippen! VIRGIN IA De Beste voor Uw Gezondheid! PUZZLEN a b c d e f h i m n JA v h No. 174 1930 Zaterdag 20 Juli Zondag 27 Juli. Hilversum, 1875 M. 9.Postduivenberich ten. V. A. R. A. 9.05 Orgelconcert. V. A. R. A. 9.30 V. A. R. A. Tuinpraatje. 10.Slui ting V. A. R. A. 10.30 V. P. R. O Dienst in het Gebouw van den Ned. Protestantenbond Ds. A. Vis spreker. 12.—12.30 A. V. R. O Volksuniversiteit. Lezing over Polders en plassen door R. Tolman. 12.302.A. V. R. O. Concert door 't Haarlem's klein orkest on der leiding van A. Nieman. 2.—2.30 A- V. R O. Boekbespreking door A. Binnendijk. 2.30 —3.30 A. V. R. O. Fanlare-corps „Onderling Genoegen" en mannenkoor „De Zaankan- ters". 4.5.A. V. R. O. Gramofoonpl. 5. V. A. R. A. Concert. Em. Hullebroek, E. Bomli, viool. L. Contran, piano. 6.30 V. A R. A. Concert door het V. A. R. A.-orkest. 8.Sluiting V. A. R. A- 8.— A. V. R. O. Persberichten. 8.158.45 A. V. R. O. Con cert door het Omroeporkest onder leiding van N. Treep. 8.45—9.15 A. V. R. O. Kamermu ziek. Hollandsch Instr. kwintet. 9.159 30 A- V. R. O. Vervolg Orkestconcert. 9.30 10.A. V. R. O. Vervolg Kamermuziek. 10.1010.35 Voordracht uit het werk van Oscar Wilde door G. Pilger. 10.3511. A- V. R. O. Vervolg orkestconcert. 11.12. A. V. R. O. Gramofoonplaten. Huizen, 1071 M. 8.25—9.20 Morgenwij' ding. N. C. R. V. 9.50 N. C. R. V. Dienst in de Geref. kerk Hoogeeven. 12.1512.30 K. R. O. Toespraak van Pastoor Perquin. 12.30 —1.30 K. R. O. Concert K. R. O.-sextet. 1.30 —2.K. R. O. Causerie over Italië. 2.2 35 K. R. O. Gramofoon. 2.354.30 K. R. O. Concert. Mannenkoor St. Caecilia. 4.30—5.— K. R. O. Ziekenhalfuurtje. 5.20 N. C. R. V. Dienst in de Ned. Herv. kerk te Veenendaal. 7.458.15 K. R. O. Causerie over de levens spanning in Brabant. 8.1510.45 K. R. O. Concert. Westers Harmoniekorps. 9.30 Nieuwsberichten. 10.4511.K. R. O. Epi loog. Daventry, 1554.4 M. 2.50 Kerk-cantate No. 136 van Bach. 3.25 Klokgelui. 3.35 Kerk dienst. 4.50 Concert. Orkest. I. Gray, piano 6.20—6.40 Voorlezing. 6.508.20 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Concert. Orkest. W Heseltine, tenor. 10.50 Epiloog. Parijs „Radto-Paris", 1725 M. 12.50 Ge wijde muziek. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.20 Gramofoonplaten. 4.50 Gramofoonpl. 7.50 Poppenkast „Radio-Paris". 8.20 Con cert. Orkest en solisten. 9.50 „Le Mariage de Colinette" m. m. v. solisten. 10.20 Orkestcon cert. Langenberg, 473 M. 7.208.20 Orkest- concert. 8.20—8.50 Gramofoonplaten. 9.25 1020 Kath. Morgenwijding. 12.251 Gramofoonplaten. 1.202.50 Concert. Or kest en bariton. 3.504.50 Feestconcert en toespraken. 5.456.20 Concert. Orkest en tenor. 8.20 „Der letzte Walzer". Operette in 3 bedrijven van Oskar Strauss. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.20 Orkest concert. 3.405.50 Orkestconcert en zang. 6.407.10 Solistenconcert. 8.209.20 Or kestconcert. 9.40—10.10 Liederen- cordracht. 10.1011.10 Orkestconcert. 11.1012.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orgelconcert door L. Joos. 8.50 Zang door Mej. Kort. 9.Vervolg orgelconcert. 9.20 Symphonie-concert uit de F urzaal te Oosten de. 11.(338.2 M Gramofoonplaten. Maandag 28 Juli. Hilversum, 1875 M. (Algemeen program ma van de V. A. R. A.) 8.Orgelconcert. 9.Gramofoonplaten. 10. 10.15 Voorlezing door M. Beversluis. 10.30 Voor de Zieken. Trio en M. Beversluis. 11.30 Gramofoon. 12.15 Concert door het V. A. R. A.-septet. 1.45 Gramofoonpl. 2.2.30 Ver zorging zender. 2.30 Over Nedërl. schrijvers en dichters. 3.15 Kinderuurtje. 4.15 Gramo foonpl. 5.30 Concert door het V. A. R. A.- Orkest. Opera's. 7.15 Causerie door J. de Meza over bijen. 8.Inl. tot de avond-uitz. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheve- ningen. Het Residentie-orkest onder leiding van C. Schuricht. Di Moorlag en J. de Stuers, zang. Toonkunstkoor. Daarna pers berichten en gramofoonplaten. Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 27) Ja, liefste? Ze maakte haar hand uit de zijne los. In den ouden tijd, begon ze, ging een ridder er op uit om eer en roem te behalen voor zijn geliefde, met haar kleuren om zijn arm, terwijl zij bleef wachten op zijn terugkomst. Ze zei het met gebogen hoofd en iet wat verlegen. Hier heb je mijn lief despand, Dick. Draag het altijd bii je en ga er op uit om een levensmogelijkheid voor ons samen te verdienen. Ik zal wachten Ze hield hem een kleinen zegelring voor, die ze aan haar pink gedragen had. Dick nam hem bijna eerbiedig aan en wist geen antwoord te geven. Eerst na een poosje kon Lij haar in vurige woor den verzekeren, dat hij zich geheel aan haar toewijdde met hart en ziel en dat hij haar getrouwe ridder zou wezen. "Voor Hadborcugh House hield de wa gen stil. En bijna gelijktijdig was de livreiknecht er uit gesprongen, had het portier geopend, den reisdeken van hun knieën genomen en liep hij den stoep van het hooge huis op. Het had opgehouden met regenen. Dick stapte uit en hielp Audrey. Horton, zei zij. Je wilt mijnheer Ardley Mannors zeker wel even naar het Paddiagton Station brengen. CHIEF WHIP Huizen, 1071 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.3011.Zie- kendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 2.35— 3.15 Causerie: Tuinplanten. 2.153.45 Kniples. 4.5.Ziekenuurtje. 5.—6.30 Con cert, sopraan, alt-mezzo, orgel en piano. 6.30 Koersen. 6.40 Solistenconcert, sopraan, viool en paino. 8.Causerie van Mr. v. d. Deurne. 8.3011.Concert. M. Plooyer, tenor. Da- meskooren dubbelmannenkwartet te Utrecht. Radio-orkest. Spreker. 10.Persber. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. T. Cook. O. Davis, tenor. 1.35 Orkestconcert. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert. R. Watson, bas. Kwintet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Verslag van cricketmatch. 7.Piano-recital door F. Dawson. 7.207.40 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Piano-recital door B. Heather. 8.20 „Sob Stuff" van G. McConnel. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Kamer muziek. G. Joachim, zang. Catterall Strijk kwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpla ten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M'. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramo foonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Solisten-concert. 8.209.20 Or kestconcert. 9.20 Kamermuziek. Intermezzo: Das Weltgedicht. Na afloop tot 12.20: Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 3.55—5.55 Concert. Orkest en zanger. 8.209.50 Orkestconcert. 10.30—11.30 Orkestconcert. 11.20—2 20 ca. Feestconcert. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert en zang. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Symphonie-concert vanuit de Kurzaal te Oostende. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederland en zal zich vervolgens van daaruit met een studieopdracht naar de Ver- eenigde Staten begeven. Door den Rott. Lloyd wordt aan boord van de „Sibajak" een tweepersoonshut beschikbaar gesteld, waarin de vinding van d-m heer Einthoven zal wor den geïnstalleerd. De bedoeling daarvan is gedurende de reis ontvangproeven te nemen. Voor de uitzendingen, in verband met deze proeven, zal de P. L. E.-zender alhier worden gebezigd. TELEFOON EN RADIO. Ontvangst van verscheidene tele- jonie-uitzendingen tegelijk op één radio-ontvangtoestel. Een Aneta-telegram uit Bandoeng meldt: Het hoofd van het bureau Proefnemingen en Laboratorium van de afdeeling Radio-tech niek der P. T. T., de ingenieur W. F. Eintho ven, heeft een uitvinding gedaan, welke het mogelijk maakt door middel van één radio ontvangtoestel verscheidene telefonie-uitzen- dingen tegelijk op te vangen. Op deze uitvin ding zal patent worden aangevraagd. De heer Einthoven vertrekt 30 Juli e.k., per Onze Derde Jnli-Opgave. Aardrijkskunde en nog iets. De aardrijkskundige kennis liet weer weinig te wenschen over. De tien namen van sKden en rivieren werden precies gevonden uit de gegeven letters. En als men dan van onder naar boven de eer ste letters las, kwam de naam Hinden burg te zien. De tien namen waren: 1. Genua 2. Reval 3. Utrecht 4. Brest 5. Niger 6. Essen 7. Dundee 8. Napels 9. Isar 10. Havel De vele inzenders, die ons de juiste oplossing zonden, verdienen een woord van hulde voor hun keurig werk. Nu nog de laatste hindernis van deze maand en we gaan de balans weer op maken. Onze Nieuwe Opgave (No. 4 tevens laatste der Juli-serie). Eigenaardige getallencombinatie. In het hieronder gegeven diagram ziet men de letters a tot en met o. Deze letters stellen de getallen voor van 1 tot 15. Hallo! riep Audrey, over Dick's schouder heenkijkend Daar is vader! Dick wendde zich vlug om. Vlak te genover hun wagen had een andere auto stil gehouden en daaruit was een lange, stramme figuur met een grooten, grijzen knevel gestapt, die nu glimlachend naar hen toekwam. Audrey liep hem tege moet, hij nam zijn hoed af en gaf haar een kus. Zoo, weer terug? zei hij. Wat zie je er verbrand uit! Heb je plezier gehad? Een paar grijze oogen gleden over Dick heen, bekeken hem onderzoekend. Geweldig! antwoordde Audrey. Va der, dit is mijnheer Ardley-Manners. Hij was ook van de partij. De hertog glimlachte nogmaals en stak zijn hand uit. Heel aangenaam. Hoe vaart u? Dick had zijn stroohoed afgenomen. Dank uen u, sir? antwoordde hij. Hij nam de aangeboden hand stevig aan. Of hij den man nu lijden mocht of niet, hij was in ieder geval de vader van Audrey. Wat is jull'e logeerpartij plotseling uit geweest, zei de hertog. We wisten er niets van, dat je terug zou komen, voor dat we vanmorgen aan het ontbijt een telegram ontvingen, dat je al op den trein zat! Audrey lachte. En wij wisten pas, dat er zoo'n trein bestond, een half uur voor ons vertrek. Kom nu maar gauw mee, kindje. Moeder is benieuwd te zien hoe je het maakt. Dag mijnheer! vervolgde hij met gen hoofdknikje tot Dipk. Ik ben u zeer. Wanneer wij nü van de verschillende verplicht voor het thuisbrengen van mijn dochter. Dick beantwoordde zijn groet met een beleefde buiging. De hertog ging den stoep op. Audrey stak haar hand uit. Nee, ik zeg je niet vaarwel, Dick tot ziensmorgen! Ze gaven elkaar een hand en keken elkander vast in de oogen. Morgen! antwoordde Dick. In zijn armzalige plunje bleef hij kaarsrecht staan, totdat ze met haar vader den hoogen stoep op en de groote deur doorgegaan was. Op het laatste oogenblikje keek ze nog even naar hem om. Toen ging de deur dicht. Zou die nog ooit voor hem open gaan, of was hij gedoemd er altijd voor te blij ven staan? Hij stapte in de auto en nam den kleinen ring, dien ze hem gegeven haddie het teeken was, dat ze hem als haar ridder beschouwde. XVIII. Er was geen rijtuig aan het station en dus beloofde de beambte der bagage-af- deeling, dat hij Dick's koffer en golf- tasschen 's middags met den vrachtrij der mee zou geven. Dick ging het sta tion uit en nam het voetpad, dat dwars door de velden liep. Er was niets ver anderd in den eeuwigen tijd, dat hij van huis was geweest. Aan het begin van het dorp kwam hij op den grooten weg uit, waarlangs de oude huisjes stonden, met hun eigenaardige uithangborden en roo- de verweerde daken. Het marktplein lag verlaten. Alles zag er uit alsof hij niet weggeweest was, combinaties der letters het volgende vermelden, welke getallen stellen dan de verschillende letters voor? a+b+c 29. c+e+o 29 a-4-d+f+i+k 29 k+l-fm+n+o 29 f+g+h 24 h+j-j-m - 24 f+i+k 24 k-f-l+m 24 b+g 24 c+h+k 24 e+j 24 Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 1 Aug. 12 uur aan. den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. We krijgen dus een betere verbinding naar den Rijn. De bestaande waterweg van Am sterdam naar den anderen gróóten water weg, waarlangs onze handels- en scheep vaartrelaties met het Duitsche achterland steeds van grooter beteekenis geworden zijn, was al sedert jaren als onvoldoende gebrand merkt! Maar wat is er niet gepraat en ge schreven en gekibbeld vóór eindelijk nu de beslissing is gevallen en het Merwede- kanaal, in 1892 in gebruik genomen, voor een groot gedeelte zal plaats maken voor een betere verbinding, waarvan de hoofdstad zich wederom grooteren bloei droomt. Moge die droom verwezenlijkt worden, niet alleen voor het e i g e n-belang der Amsterdam mers, doch ook voor dat van geheel ons vaderland, want niemand zal kunnen ontken nen, dat ten slotte de welvaart van onze twee groote havensteden, Amsterdam en Rotter dam, direct of indirect eiken Nederlander ten goede komt. Ik ga hier natuurlijk niet verder over de beteekenis van de aanstaande nieuwe Rijn verbinding uitwijden, te meer niet, omdat aie beteekenis nog maar een paar weken geleden zoo glashelder in verschillende pers-organen onzer provincie-steden in het licht werd ge steld, maar ik wijs er hier op in verband met de verbetering van bestaande en den aanleg Hij liep het postkantoortje binnen, om te zien of er soms brieven voor hem wa ren. Er was er een een vertraagd manuscript... herinnering aan vervlo gen idealenHij scheurde het in stuk ken en gooide het in een vuilnisbak, die ergens buiten stond. Ten slotte ging hij den tuin van zijn huis in. Toen hij het grasveld overstak, kwam de kat hem te gemoet met hoog opgestoken staart en hard miauwend. Dick bukte zich en til de het dier op. Ze wil jou graag eens zien! zei hij. De kat begon te spinnen. Dick liet haar lachend op den grond springen en liep verder. Er was geen taal of teeken van Joyce te bekennen. Dick ging het huis in en riep haar. De meid kwam uit de keuken en keek hem verwonderd ~an. Groote Grietwat maakt u me daar aan het schrikken, mijnheer Dick! Och, dat spijt me, zei Dick. Maar zeg eens, waar is juffrouw Jo? Ergens heen op de fiets. Dick stond even na te denken, ging dan naar boven, liep de kamer van zijn vader voorbij en ging naar zijn eigen kamer. Hij gooide zijn hoed op bed en keek rond. Er lag post op tafelnog meer manuscripten. Hjj begon te lachen en gooide ze, zonder ze in te zien, in de prullemand. Een tijdlang bleef hij staan met de handen in zijn zak. Hij wilde een wereld veroveren, maar hij wist niet, hoe en waar te beginnen. Hij ging weer lang zaam naar beneden en liep het huis doelloos rond. Hij hoorde niets anders dan zijn eigen voetstappen. Hij haalde tden ring yan Audrey, te .voorschijn, al van nieuwe verkeerswegen van allerlei aard, de hoofdstad betreffende, en waarin de „ge middelde" Amsterdammer eigenlijk veel méér belangstelling toont dan in deze Rijnvaart beslissing. Eigenaardig toch wat maakten de Amsterdammers zich geweldig overstuur over het al of niet dempen van het Rokin en toen dienaangaande door den Raad beslist was, staken vele bewoners ter plaatse de vlag uit, sommigen „vol-uit", anderen half-stok, naargelang de beslissing al dan niet naar hun zin was, maar Amsterdam heeft niét van huis tot huis gevlagd bij het openen der pracht-sluis te IJmuiden evenmin over het feit, dat nu die nieuwe Rijnvaartweg in uit zicht is onvoldoende begrip over hetgeen dat alles voor de eerste stad des rijks betee- kent Groote verontwaardiging, betoogingen, protest-vergaderingen over de radio-beslis sing alles prachtig, althans naar mijn begrippen, aangezien hier m. i. gróót onrecht was gepleegd, maar in elk geval toch niet iets, dat in zóó ernstige mate de welvaart der hoofdstad raakt als de Rijnvaart-beslis sing, die feitelijk aan de groote m a s s a der bevolking onopgemerkt voorbij ging. Kan het ook eigenlijk anders wanneer wij zien hoe de gemeenteraad der hoofdstad vaak veel van zijn kostbaren tijd moet opofferen met de be handeling van reeksen interpellaties over allerlei futiliteiten en een voorstel van een zijner leden over het zonder eenige belemme ring voor het publiek openstellen van de openbare tribune in de Raadszaal, alsof het bestuurslichaam eener groote stad in het be lang van den bloei daarvan niets beters heeft te doen? Zoo lang van het hoogste bestuurs college eener groote haven- en handelsstad niet uitgaat het besef, dat géén partij- en per sonen-kwestietjes hoofdzaak zijn, doch aller eerst de zaken, die voor de geheele burgerij: beteekenis hebben, vrij van alle partijbelan gen, ernstig dienen onder de oogen gezien te worden, kan men niet verwachten, dat de ge. heele burgerij met die zaken mecfevoelt. Maar ik had het in verband met dien nieu wen waterweg naar den Rijn over andere wegen, waarvoor de Amsterdammer meer voelt, al liggen ook die niet allen in zijn on middellijke nabijheid. Een er van is nu reeds sedert eenige maanden voltooid, t.w. de ver- bindingsweg tusschen de hoofdstad des rijks en de hoofdstad der provincie die groote weg tusschen Amsterdam en Haarlem mag nu gezien worden, ook al is het oordeel van velen, dat hij vermoedelijk over enkele jaren toch weder te smal zal zijn. Tal van Am- moest die hem op een of ander idee brengen. Even later stak hij hem weer in zijn zak en ging naar buiten. Zonder het zichzelf bewust te zijn, liep hij twee maal den tuin in het rond en dan den weg op. De laan van het golfveld lag voor hem. Hij begon te klimmen en stond ten laatste voor het clubgebouw- tje. Op de verlaten „links" was een meisje alleen aan het spelen. Toen hij naderbij kwam, herkende hij Joyce. Ze joeg een bal na in het lange gras. Dick stond met de handen in zijn zakken haar na te kijken. Eindelijk keek ze op, zag hem staan, wuifde en riep hem toe. Dick gaf geen antwoord. Hij bleef doodstil staan. Joyce wachtte hem even en kwam toen den heuvel afgehold, op hem toe. Met gloeiend gezicht kwam ze op hem aangevlogen. Hallo! Dick!Dat is fijn! Zijn stem klonk haar zoo dof toe, dat ze het gevoel had, alsof er een emmer koud water over haar vroolijke stem ming heengegoooid werd. Voor dit een zame gevoelige kind was iedere vrien delijkheid van Dick als een voorsmaak van het hoogste geluk, iedere onvrien delijkheid deed haar van pijn ineenkrim pen. Wat was er aan de hand? Waarom was hij zoo onverwacht terug, zonder iets geschreven te hebben? En, heb je je geamuseerd, Dick? Ze vroeg het zoo opgewekt mogelijk, zonder haar teleurstelling te laten merken. Ja, best, dank je wel, antwoordde Dick. Zeg, haal een paar golfstokken en kom een partijtje met me spelen. y

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5