llkniMtkc EiiriiL HEERENBAAI Htnitrd twee en dertigste Jaargang, Zaterdag 2(i Juli Provinciaal nieuws Filmnieuwsi MORDACH, DE KONING DER MISDADIGERS. Eddie Polo, een welkome gast in het A.B.T. ADOLPHE MENIOU NAAR DE METRO. „OLYMPIA" (DE BLAUWE OOGEN VAN DEN KEIZER). EEN NIEUW CONTRACT VOOR KEATON. JENNY LIND, DE ZWEEDSCHE NACHTEGAAL. No. 174 1930 NOOROSCHARWOUDE. Donderdagavond kwain een auto van den heer C. K. bestuurd door den heer W. in aan raking met een handwagen, met gevolg dat de wagen met één der ruiten van café „de Burg'' in aanraking kwam, dat brak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet ¥Oor. SCHERMERHORN. Den 27 sten Augustus a s. zal in de herv. fterk alhier het huwelijk worden voltrokken van mr. James Schermerhorn en Miss Piers, door een Engelschen predikant. De Ameri- kaansche gezant zal getuige zijn bij dit hu welijk. De plechtigheid zal behalve door ge- noodigden worden bijgewoond door onzen predikant in ambtscostuum, den kerkeraad en door kerkvoogden. Mr. Schermerhorn, wonende te New York, stelde er prijs op zijn huwelijk te doen sluiten in een kerk zijner voorvaderen. UITGEEST. Naar wij vernemen is thans ook mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee van den veehouder G. van Meurs te Markenbinnen, onder deze gemeente. DIRKSHORN. Donderdagmiddag brak op een boerderij in de Schagerwaard, bewoond door den heer D. Hoogland, ten gevolge van hooibroei brand uit. Aangewakkerd door een vrij stevi- igen wind, stond weldra het gansche gebouw in lichte laaie, zoodat aan blussching niet viel te denken. De inmiddels gearriveerde brandweer be paalde zich dan ook tot het nat houden van een belendende boet, welke kon worden be> houden. De heer Hoogland, nog niet geheel her steld van een ziekte, werd1 per auto naar een naburige woning vervoerd. Het vee kon tijdig gered worden. Verzekering dekt de schade. CASTRICUM. Wederom is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, thans onder het vee van de veehoudster Wed. G. Bos aan den rijksweg alhier. Aan het verzoek van het gemeentebe stuur om zorg te dragen dat het nieuwe uur werk in den gemeentetoren vóór de a.s. feest- week gereed zou zijn, is door den fabrikant den heer Eijsbouts te Asten (N.B.) voldaan. Donderdagavond was het geheel gereed en werd *de verlichting van de wijzerplaten en wijzer mede in werking gesteld. Dit voldoet uitermate. Vele dorpsbewoners stondten in groepjes de verlichting gade te slaan. Een in woner van deze gemeente zag uit Assemburg gisteravond hoe laat het was. De electrische verlichting wordt bediend door een klok met astronomische tijdschijf, welke naar gelang van het intreden van de duisternis kan wor den ingesteld. De muziektent die in het begin dezer maand door het gemeentebestuur werd aan DE ACROBATEN DES DOODS. Theater Cinema Ainericain. Hoog, in de nok van het circus verrichten de drie acrobaten hun gevaarlijk werk. En de menigte in het Circus Royal slaat het met gespannen aandacht gade. Totdat een der acrobaten des doods zoo genoemd naar het griezelig costuum met een geraamte er opgeschilderd, zich uit teleurgestelde liefde naar beneden werpt en buiten het valnet in de arena te pletter valt. De beide anderen, het meisje Ziska en Frank kunnen hun nummer niet meer uitvoe ren. Met den clown Atto komen zij in een tweederangscircus terecht. Op zekeren dag biedt een uitvinder Ziska hulp om een nieuwen partner te vinden. Die partner isde radio-mechanische mensch, anders gezegd een kunstmensen. Ziska accep teert het aanbod en de uitvinder, dr. Magirus (Bernhard Goetzke) verwacht haar liefde in ruil ervoor. Maar Ziska houdt nog altijd van Frank, en tenslotte, na een paar scènes besluit het drie tal te vluchten. Dr. Magirus en de circus directrice trachten het te verhinderen, maar beiden beieven een paar afgrijselijke avon turen, de eerste met een slang en de ander met een losgebroken beer, zoodat de vlucht ongehinderd plaats vindt. Zij gaan weer in 'het Circus Royal optre den, en wel in hun oude glansnummer, met den radio-mechanischen mensch als partner. 'Na beëindiging van het nummer wil de uit vinder zich op Ziska wreken, boven in het circus, maar zijn voet schiet uit en dr. Magi rus stort naar beneden in de arena. Een ©ogenblik later worden de voorstellingen weer hervat, doch het geluk van Frank en Ziska zal voortaan ongestoord zijn. Het eiland der verloren vrouwen. Voor de buitengewoon spannende circus film wordt nog een mooie tropenfilm ver toond, die het leven van dé blanken op de Zuidzee eilanden weergeeft. Dorothy Sebas- tian vervult de rol van het inlandsche meisje Marua, die sterft voor haar blanken meester, zonder ooit haar groote liefde te hebben be antwoord gezien. Het bijprogramma bevat naast een Fox journaal nog een prachtig geslaagde en zeer,leerzame! Fox-comedy: Raadgevin gen voor kippenfokkers. Daar is zoowaar onze oude vriend Eddie Polo weer op het tapijt gekomen. Kent gij hem nog, den geweldigen vechter, den onbe- vreesden held, die steeds opkwam voor de zwakken en voor het recht? Men scheen hem in Alkmaar nog niet vergeten w siia naam besteed nadert zijn voltooiing, zoodat met de a.s. feestweek de verschillend muziekkorpsen hnune concerten daarop zullen geven. In den hoek van het feestterrein geplaats, of liever gebouwd, zal de muziek op verren afstand te hooren zijn, terwijl de muzikanten, door dat de muziektent geheel is ingebouwd, een z.g.n. nistent, geen last van regen of wind zullen hebben. SINT PANCRAS. Bij beschikking van den Minister van De fensie, is aan dén dienstplichtige C. Tromp, uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend. VEENHUIZEN. Donderdagnamiddag nam de heer J Lier- hebber h.d.s. alhier, die naar Emmer Compas- cum gaat vertrekken, afscheid van zijn leer lingen. Nadat hij met zijn echtgenoote en dochtertje het met groen en bloemen ver sierde lokaal binnengetreden was, zongen de kinderen hem onder leiding van den onder wijzer, den heer C. v. Twuiver een door dezen vervaardigd afscheidslied toe. Hierna werd hem met een hartelijke toespraak na mens de jeugd een fraaie bureaustoel aange boden, terwijl zijn echtgenoote, een mooie cactusbak overhandigd werd. Diep bewogen dankte de heer Liefhebber zijn leerlingen voor zooveel blijken van ge negenheid en gehechtheid van hen ontvangen en ook den onderwijzer voor zijn prettige samenwerking en ijverige plichtsbetrachting in al die jaren. Het dochtertje ontving een fraai aangekleede pop, welker kleertjes'onder leiding van mej. Kooy door de meisjes ver vaardigd werden. Hierna werden de kinde ren door den heer Liefhebber en zijn echtge noote rijkelijk onthaald. Wij hopen, dat het den heer Liefhebber, die zich bij jong en oud bemind en geacht had weten te maken, in zijn nieuwe staodnb.it» wel moge gaan. GEMEENTERAAD VAN HEER-HUGOWA RD. Vrijdagmiddag 3 uur kwam de raad in voltal lige zitting bijeen. Voorzitter-secretaris was burgemeester Van Slooten. Deze openende met een woord van welkom de vergadering, om daarna de notulen te lezen der laatst gehouden raadszitting. Deze werden aldus vastgesteld. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat de familie Dekker, ter voldoening der nog steeds niet betaalde rekening van het ziekenhuis te Alkmaar, was begonnen met 2 maal een bedrag te storten. Ingekomen was een schrijven van mej. van de Pol, waarin dank betuigd werd voor de bijdrage in de kosten van den electri- schen aanleg in de door haar te verlaten ge meentewoning. Dit schrijven werd voor kennis geving aangenomen. Van het bestuur der R. Kath. school te Oudorp was het verzoek ingekomen om een bij drage voor het aldaar te houden schoolfeest. Wijl ook voor schoolfeesten in eigen gemeente geen subsidie wordt gegeven en elders school gaande kinderen aan een algemeen, door de ge meente gesubsidieerd, feest mogen deelnemen, oordeelden B. en W., dat op dit verzoek niet moest worden ingegaan. Na eenige discussie werd in dien geest beslo ten, te meer, daar in verschillende andere ge meenten ook kinderen van hier schoolgaan. Door een tweetal bewoners van het pad naast de woning van de wed. Rood werd bezwaar ge maakt tegen het afwijzend antwoord op hun verzoek om hun pad te voorzien van verlich ting. Aangezien de heer Tromp in dit adres oefende nog steeds aantrekkingskracht uit. Want het A.B.T. was nagenoeg geheel bezet. De titel van deze film doet iets heel slechts van Eddie verwachten. Maar zoo is hij niet. Wel is er een juffrouw, die belust is op sen satie. Alles op dit gebied'heeft zij al mee gemaakt. En als de jongeman, die haar lief heeft, haar geen nieuwe sensatie kan bren gen, krijgt hij zijn congé. De dwaas wil zich nog van het leven berooven. Maar dan komt Eddie tusschenbeide. Wat hoort hij daar? Wil de juffrouw sensatie? Goed dan zal Ed die Polo daar eens voor zorgen. En men be grijpt nu wel dat er wat gaat gebeuren. Ed die geeft zich zelf uit voor den gevreesden Mordach, den koning der misdadigers. Ont voering, moord, gevechten, diefstal, inbraak, alles wordt in vlug tempo afgewerkt. Eddie is nog steeds niet bang voor een man of zes, en de jongedame in kwestie krijgt respect voor den echten held, die haar de ware sen satie deed beleven. En het einde? Och, dit moet ge zelf maar gaan zien. Het publiek leeft de avonturen van Eddie nog steeds in spanning mee. Het voorprogramma bracht een mooie na tuuropname van het vogeleiland en een heel dwaze komische twee-acter, waarin de be kend Al St. John volop gelegenheid had om zijn lust tot dwaasheid bot te vieren en de toeschouwer te laten lachen. werd genoemd, maakte deze de opmerking, dat tot nog toe alleen aan een pad verlichting if aangebracht, indien dit kon geschieden aan een aldaar bestaand net. Spr. had den verzoekers er op gewezen, dat dan ook een lichtpunt zou kunnen worden gevraagd door bewoners van een pand meer dan 40 M. van den weg verwij derd. Bovendien levert het bewuste pad niet het minste gevaar, daar het tusschen twee heg gen gelegen is. Na eenige discussie werd op nieuw afwijzend beschikt. Door C. Vader was het verzoek ingediend zijn vrouw te doen verplegen in een inrichting. Uit een begeleidend schrijven van het consulta tiebureau bleek, dat waarschijnlijk een verple ging van 5 maanden noodig zou zijn. Door den voorzitter was met den verzoeker hierover ge sproken, waarbij bleek, dat deze oordeelde slechts weinig in de kosten te kunnen bijdragen, terwijl bovendien hij zijn vrouw, met het oog op bezoek, gaarne te Hilversum geplaatst zou zien. Ten slotte was een schriftelijke verklaring in gekomen, dat door den betrokkene 15 tot 20 per maand bijgedragen zou kunnen wor den. Uit nadere bespreking bleek, dat de kos ten te Hilversum 50 ct. per dag hooger zouden zijn dan elders. Besloten werd het verzoek in te willigen, mits Vader zich verbindt tot een bijdrage van 20 per maand. Het ingekomen verslag van den Keurings dienst werd ter beschikking van de raadsleden gesteld. Eenige bezwaarschriften waren ingekomen te gen de schoolgeldheffing. Voor zooverre die gebaseerd zijn op den aanslag in de inkomsten belasting, zal daaraan tegemoet worden geko men. Hierna werd door den heer A. Kooy rapport uitgebracht namens de commissie be last met het nazien der rekeningen van het Birrgerlijk Armbestuur en het G. E. B. Spr. zei- de, dat de commissie alles in goede orde had bevonden. Met betrekking tot het B. A. werd meegedeeld, dat de ontvangsten hadden bedra gen 8535.95, de uitgaven 9832.—', alzoo een nadeelig saldo groot 1296.05'; de ontvangsten van het G. E. B. bedroegen 43795.02, de uit gaven 34201.54, alzoo een voordcelig saldo groot 9593.48. Namens de commissie adviseerde spr. tot goedkeuring. Door den heer Kostelijk werd gevraagd of het belangrijke nadeelig saldo der rekening van het B. A. nog een gevolg was der fraude door den vroegeren beheerder der gelden gepleegd, Door den voorzitter werd hierop nadere toe lichting verstrekt. Gehoopt was, dat het Arm bestuur toegekund zou hebben met de bijdrage der gemeente voor dekking van het tekort; ge bleken is echter, dit dit ontoereikend is ge weest, zoodat daarin nader zal moeten worden voorzien. Door den heer Tromp werd gewezen op het mooie voordeelig saldo der rekening van het G. E. B. Door de commissie was de opmer king gemaakt, waarom er dan niet meer dan 5 pCt. werd afgeschreven; doch de admini strateur had uitgelegd, dat er feitelijk 8 pCt, wordt afgeschreven. Door den voorz. werd dit nog nader toegelicht. Beide rekeningen werden hierna goedgekeurd. Aangeboden werd vervol gens de gemeente-rekening over den dienst 1929. De ontvangsten bleken te hebben bedra gen 165317,74', de uitgaven 136668.25, alzoo een batig saldo groot 28649.49'. Algemeen was men zeer tevreden over de uitkomsten van dit jaar. Voorts werd door den voorz. meegedeeld dat een 16-tal aangeslagenen van het kohier der hondenbelasting waren afgevoerd, wat een vermindering veroorzaakte van 29.50. De hon denbelasting had over 1929 juist 700 opge bracht. Geregeld blijkt het aantal honden te verminderen, wat trouwens ook het doel is ge- DRIE GELUIDSFILMS IN HET VICTORIA-THEATER. Muziek, zang en sporl. Dat zijn wel de hoofdkenmerken van het programma van het Victcria-Theater voor de ze week tot'a.s. Vrijdag. Eigerflijk de sport het meest, \vant daar gaat het om in het hoofdnummer „De geheimzinnige hertog". Die hertog (gespeeld door William Haines) is zeer zeker een mysterieuse persoonlijkheid voor zijn omgeving. Inderdaad is hij een hertog en zoon van een millionnair daar bij, maar dat zegt niets, volgens den boks-trainer, die niets zoo belangrijk vindt als handen vol eelt van het boksen en een naam als bokskam pioen. De jongde hertog speelde een goede bokspartij en nu was die trainer bang, dat er niet genoeg geoefend zou worden. En daar was reden voor, want onze jonge vriend had al zijn tijd noodig om achter het „voorwerp" van zijn belangstelling aan te loopen in- tusschen: dit was nog wel verklaarbaar, want het voorwerp in kwestie was het liefste meisje van de universiteit, waar de millionnairszoon studeerde onder den doodgewonen naam van Jimmy Smith, zulks om zijn boksersneigingen te verbloemen. Maar nu trof het voor hem al zeer slecht dat de mooie Suzie (Joan Crawford) aan een ander de voorkeur gaf. Evenwel, als een goed bokser trainde hij zich ook in volharding waar het hartszaken betrof en na een knok- partijtje, waarbij hij in een minimum van tijd eenige kerels, pp wier gezelschap Suzie niet gesteld was, in hei zand deed biiten. kon hii ervaren dat hij voor haar toch wel iets meer beteekende dan een oppervlakkige kennis. Echter zijn volharden in de eenmaal aangeno men geheimzinnigheid was oorzaak dat er weer een scheiding kwam en een nieuwe boks partij dezen keer een echte, om het kam pioenschap nog wel waaruit hij als over winnaar te voorschijn kwam, was noodig om hem het bezit van het meisje te verzekeren. Deze film brengt naast de boksfoto's tal van vroolijke momenten en is inderdaad een mooi nummer voor een vacantie-programma. De beide andere geluidsfilms zijn een-acters en brengen resp. muziek en zang. Vincent Lopez doet ons genieten van pianomuziek, ge speeld met soms wonderbaarlijke vlugheid, en de neger-zanger Georg Washington vertoont zich als een tweede Caruso, waarbij hij zoo nu en dan de allures aanneemt van cabarettist. Daarnaast een journaal met mooie kieken van paardenrennen in Frankrijk en o.a. foto's van een bergstorting in België en van een snelheidswedstrijd tusschen automobielen uit lang vervlogen jaren. Alles te zamen een zeer aantrekkelijk pro gramma. CINEMA EN THEATER. Het nummer van deze week begint met een artikel over reizen, waaraan toegevoegd kan worden het praatje over hotels en treinen in Amerika (met afbeeldingen). Verder bevat het een vervolg over de „Triumph van den lach", die zooveel opgang maakt, over Mo- lière's „Tartuffe" en de voortzetting van Lief- de's Doolwegen, het verhaal van Oliver San- dys, dat voor „het Weekblad" is vertaald, en de eerste Hollandsche vertaling uit het En- gelsch is. Voorts bevat het prachtige por tretten groote van Sue Carol, Bessie Love, Diana Ellis, den beroemden Rudolf Schildkraut, onlangs overleden, Eduard Ver kade, kleinere van Elly Ney, Robert Casade- sus, pianisten,Henri Temianka, violist, die op getreden zijn, of zullen optreden in het Sche- veningsche Kurhaus, van operette artisten en verschillende afbeeldingen betrekking heb bende op de Ufa-geluidsfilm „Wie is de da der?" en op die, genaamd „Die Sehnsucht je- der Frau". „Avond aan Zee", het zangstukje, is van Nico Splinter en Melchert Schuurman. Metro Goldwyn Mayer heeft haar aantal sterren met één uitgebreid. Adolphe Menjott heeft dezer dagen een contract op langen ter mijn met deze maatschappij geteekend en zal zich speciaal gaan toeleggen op het maken van Engelsch en Fransch-sprekeade films. Tot voor korten tijd was Menjou verbon- dén aan Paramount. Daarna ging hij eenigen tijd naar Parijs, waar hij voor Pafhé een Franshoe talkie „Mon gosse de père" maakte, die ook in Amerika zoo goed gevonden werd, dat •en icerv jtrjjd OOtgkond, om het bezit van wee(»t der invoering van de hondenbelasting. Overgegaan werd tot de samenstelling van een commissie voor het nazien der gemeente- rekening. Bij eerste stemming werden aangewe zen de heeren P. Kostelijk en Van Langen, bij tweede stemming de heer P. Borst. Voorgele zen werd het concept-besluit voor het aangaan eener leening tot een maximum van 28000 ten behoeve van aanleg van een ondergrond- schen kabel voor een deel van het electrische net. Door den voorz. werd toegelicht, dat het niet wenschelijk geacht wordt het reservefonds aan te spreken. Op een vraag van den heer Koste lijk of ten deele niet van het bedrijf zelf kan worden geleend, werd geantwoord, dat dit niet wenschelijk is met het oog op nog andere wel licht het volgend jaar uit te voeren werken aan het net. Mede vroeg de heer Kostelijk tegen welke rente zal worden geleend, waarop door den voorz. werd geantwoord, dat men hoopte deze leening geplaatst te krijgen tegen 4% pet Het besluit tot het aangaan van deze leening werd door den raad goedgekeurd. Uit een schrijven van Ged. Staten bleek, dat geen goedkeuring verkregen zou worden op het besluit der vorige vergadering betreffende het heffen van opcenten op de personeele belas ting. Het bedrag dezer opcenten moest nauw keurig worden aangegeven. Dientengevolge werd het vorige besluit ingetrokken en thans besloten tot het heffen van 80 opcenten op de personeele belasting. Met het oog op de onze kerheid der inkomsten voor de gemeente voor het volgend jaar, werd het door B. en W. niet ondienstig geacht om toch eenige opcenten ook te heffen op de gemeentefondsbelasting. Door den voorz. werd dit nader toegelicht. Voorge steld werd deze opcenten te bepalen op 30, wat vermoedelijk ongeveer 3300 zou kunnen op brengen. Te meer werd dit wenschelijk ge acht waar voor sluiting der begrooting nog een klein tekort te dekken viel en vermoed wordt dat de opbrengst der belastingen niet mee zal vallen. Blijken de inkomsten het volgend jaar ruim voldoende, dan kan wellicht tot verminde ring der opcenten worden besloten. Dcor den heer Kostelijk werd opgemerkt, dat het wel goed is zooveel mogelijk zeker heid te scheppen voor de gemeentelijke in komsten. De nieuwe rijksregeling schept ech ter naar sprekers oordeel groote onbillijkheid, daar gemeenten, welke in vele opzichten royaal hebben geleefd, daarnaar uitkeering krijgen feitelijk ten koste van gemeenten, waar men wat zuiniger is geweest met de gemeen tegelden. Na eenig debat werd besloten tot heffing van 30 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Naar aanleiding der gehou den bespreking werd door den heer Kooij op gemerkt, dat het wellicht wenschelijk geacht moet worden ook in den zomertijd wat steun te verleenen aan armlastigen, die alleen in den winter steun ontvangen. Indien dit ge schiedde, zouden die menschen wat sterker staan in den wintertijd. Spr. heeft hierbij vooral het oog op menschen, die zelf niet zullen vragen. Door den voorzitter werd op gemerkt, dat dit een zaak is van het armbe stuur, terwijl tot nog toe het armbestuur nooit aan banden is gelegd. De heer Wijn- ker oordeelde, dat, indien men wat ruim is met steun het huis voor ouden van dagen weldra onbewoond zou zijn, wat spr. niet ge- wenscht acht. De heer Kostelijk merkte op, dat over deze zaak gesproken zal kunnen worden bij de behandeling der begrooting. Door den voorzitter werd er nog op gewe zen, dat de gemeente wellicht in de naaste toekomst zich offers zal moeten getroosten met betrekking tot de schoolgebouwen. Naar aanleiding eener circulaire van Ged. Staten, Menjou. De Metro heeft hem nu blijkbaar het mooiste contract geboden en van nu af is Menjou dus ingelijfd1 bij de sterrenserie van Metro Goldwyn. Ik vtuj«t vtrdriet en zongen, En myrt dobbertje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pijpje DOUlVE EGBER.TS rook. Zelfs dut, viscfijes in den vijven Komen aan hei oppervlak Ruik een6Dat is DOUU/E EGBER.T31 HeerlijkWat een pracht tabak. Clinft Dooranbc» ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PERONS verschaft U ivoikm vangmot. st waarin gewezen werd op het aanbrengen van brievenbussen aan de woningen, werd voorgesteld een paar wijzigingen aan te brengen in de bouw- en woningverordaning. Voor nieuw te bouwen woningen zal worden voorgeschreven 't aanbrengen van een gleuf in of terzijde van de deur voor het inwerpen van poststukken; indien klachten der posterij inkomen, zal dit eveneens worden voorge schreven voor reeds bestaande gebouwen. Algemeen achtte men deze maatregelen, vooral met het oog op de vele afgelegen wo. ningen en de avondbestelling zeer gewenschi De voorgestelde wijzigingen werden aange nomen. Nog deelde de voorzitter mee, dat 't kohiei der hondenbelasting aangevuld moet worden met 10 personen tot een gezamenlijk bedrag van 26.50. Hierna werd de openbare zit ting gesloten om over te gaan in comité. BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. VOOR HET ONGESCHONDEN Met de achtste verantwoording van giften en toezeggingen, loopende over de week van 19 tot 26 Juli 1930 is het bedrag van 8500 bijna bereikt. Laten zij, die uit principe of om andere re denen zich van deze actie afzijdig meenen te moeten houden, rustig overtuigd blijven, dat zij het bij het juiste einde hebben; het comité wordt in zijn actie gesteund door de sympa thie o.a. van de meest vooraanstaanden in Bergen en Alkmaar en door de eenstemmig heid, waarmede alle leden van de Prov. Sta ten, géén uitgezonderd, en alle leden van den raad van de gemeente Bergen zich vóór het plan van aankoop der 9i/2 H.A., tot het ten uitvoerleggen van welk plan deze inzameling een steentje wil bijdragen, verklaarden! De tweede geheel Duitshc sprekende film der Metro Goldwyn! Mayer (de eerste was „Die Sehnsucht jeder Frau") is „Olympia", naar het bekende tooneelstuk van Ferenc Molnar, hier te lande opgevoerd door het Rotterdamsch Hofstadtooneel onder den titel „De blauwe oogen van den keizer". De regie voor deze Duitsche talkie wordt gevoerd door Jacques Feyder en dezer dagen is men met de opnamen begonnen. De vrouwelijke hoofdrol wordt gespeeld door de beroemde Oostenrijksche actrice Nore Gregor, die tot voor kort een der be langrijkste actrices van Max Reinhardt too- neelgezelshcap was, terwijl de mannelijke hoofdrol gegeven werd aan Theo Shall, een bekend Weensch acteur. In de rolverdeeling komen verder nog voor: Hans Junkermann, Julia Serda, Karl Etlinger, Arnold Korff en Annemarie Frey. Buster Keaton heeft de loopgraven verla ten om een nieuw contract met de leiders der Metro Goldwyn Mayer te teekenen. Hij was toen namelijk juist bezig met zijn nieuwe talkie „Forward March", een militaire ge schiedenis. De man met het stalen snuit zal nog minstens vier films voor de Metro maken. Zooals men weet, was Buster Keaton tot voor enkele jaren aan de United1 Artists ver bonden. Hij maakte daarna voor M. G. M. „Een huwelijk uit wraak". „De cameraman" en een talkie „Free and Easy", die binnen kort in ons land zal worden uitgebrahet. De Spaansche editie van deze laatste film is met veel succes onder der. titel „Estradél- los" in Zuid-Amerika vertoond en men neemt aan, dat Buster nog meer Spaansche talkies zal maken. De tijd gaat snelEr zullen heel wat menschen zijn, die zich niets meer herinne ren van Jenny Lind, de Zweedsche nachte gaal. Misschien haar naam.meer niet. Toch was Jenny Lind in haar tijd een be roemdheid. Er is geen enkele zangeres ge weest inhet .laatst der vorige eeuw, die presteerde, wat zij gepresteerd heeft. Barnum, de groote man van Barnum en Bailey heeft haar ontdekt. Zij was een een voudig Zweedsch meisje met een prachtige stem en hij een handig zakenman. Barnurn maakte een zoo geweldige reclame voor z'n Zweedsche nachtegaal, dat haar optreden een historische cebeurienis werd. Zij zong 150. avonden voor bet meest selecte publiek, dat enorme entree-prijzen betaalde en ontving 2500 gulden per avond, hetgeen voor dien tijd een ongeloofelijk en ongehoord bedrag was. Metro Goldwyn Mayer 'heetf besloten om de levensgeschiedenis van deze merkwaardige Jenny Lind te verfilmen. De titelrol zal ver tolkt worden door Graoe Moore, d-e eerste sopraan van de Metropolitan Opera, die on langs gecontracteerd werd voor eenige films. Grace Moore is een der beste zangeressen van Amerika. Zij is de tweede opera-ster die naar de sprekende film overgegaan is. De eerste was Lawrence Tibbett, die men in het komende seizoen zal kunnen hooren in Franz Léhar's Zigeunerliebe. Er zullen in deze komende Jenny Lind- film drie belangrijke rollen voorkomen. In de eerste plaats Jenny Lind zelf, haar jeugd, haar huwelijk met dén componist-dirigent Otto Goldshcmidt in 1850 en haar triemph- tocht door Amerika. Miss Móore zal in de film verscheidene van Jenny Lind's lievelings- rollen: Norma, De Hugenoten, Don Juan, Der Freischütz enz. zingen. De tweede belangrijke figuur in de film is haar minnaar, Brandt, welke rol vervuld zal worden door Reginald Denny en de derde die van den museumbezitter en circusdirec teur Barnnm. Barnum. Deze Barnum is een hoogst merkwaardig mensch geweest. Hij begon zijn loopbaan door met een tentje op kermissen te gaan staan, en hij vertoonde toen een negerin van 109 jaar, die het kindermeisje van George Washington 'was geweest. Deze affaire bracht hem geld op en al spoedig kon hif grootere zaken beginnen. Later nam hij een soort van panopticum „Scudder's Museum" over en nog later trad hij op als leider van een grootsehe circusonderneming: „Barnum, Baily en Hutchinson", later alleen „Barnum en Bailey" geheeten, een zaak, die nog be staat, doch wel iets van haar roemruchte ka rakter verloren heeft. Voor Barnum en Bai ley was niets onmogelijk. Zij reisden 'de heele wereld rond met een circus, dat zijn weerga niet had, liet de menschen een serie natuur* wónderen rien, waarvan ze niet hadden dnr- - ven droomen en een van zijn daden was ook: het introduceeren van Jenny Lind In Ameri ka. Voor deze rol van Barnum wordt nog naar een geschikt acteur gezocht. De film zal worden geregisseerd door Sidney Franklin, terwijl verder optreden George Marion, Bodil Rosing, Jobyna How- land, Paul Porcassi en Giovanni Martino. Uitgebreide studie is gemaakt van de om standigheden waaronder Jenny Lind in Ame rika optrad. Men wil trachten de film histo risch zoo juist mogelijk te maken. Reeds is men bezig aan het bouwen van de zaal, waar Jenny Lind haar Amerikaansche debuut maakte in de^zestjggr jargg.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9