fllkniarsGlie Courant. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Hindird twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Stadsnieuws Hun beider weg. 1 Vo. 176 1930 Dinsdag* 29 Juli 1 aas Woensdag 30 Juli. Hilversum., 1875 Al. (Uitsluitend V. A R. 'A -uitzending). 8.— Orgelconcert. 9— Gra mofoonpl. 10.— Morgenwijding te verzorgen door de V. P. R. O. 10.15 W. van Cappellen leest voor. 10.30 Voor de zieken. Voordracht imet piano- en vioolsoli. 11.30 Gramofoonpl. 12.15 Concert door het V. A- R. A.-septet. 1Verzorging zender. 2.30 Kindermatinee ;in het Kurhaus te Scheveningen. 3.30 Maak !|het zelf-les. 4.30 Orgelconcert. 5.— Voor de kinderen. 5.45 Concert door het V. A. R. A.- orkest. 7.15 Literaire causerie door A. M. de 'Jong. 8.Inl. tot de avond-uitz. 8.15 Con cert in het Kurhaus te Scheveningen onder lleiding van C. Schuricht. Daarna persberich ten en gramofoonplaten. Huizen, 298 M.'ÊWa 6 uur 1071 M.) XUitsluitend N. C. K. V.) 8.1 £-9.30 Mor genconcert. 10.30—11.— Ziekendienst. 11.— 111.30 Gramofoonplaten. 11.3012.30 Con cert op het orgel. 12.302.Solistenconcert, zang, viool, piano en cello. 2.2.45 Solisten- concert, sopraan, cello en piano. 2.453.15 Christel, lectuur. 2.154.15 Vervolg concert. 4.155.Gramofoonpl. 5.6.Kinder uurtje. 6.7.Gramofoonpl. 7.7.45 Cau serie over de letterkunde. 7.45 Gramofoonpl. 8.11.Concert. Chr. Radio-orkest. Mej. ScheffelaarKlots, viool. Mej. NoltheniuS, piano. Lezing over tuin-architectuur. 10. Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Or- kestconcert. 2.20—2.50 Concert. H. Searle, sopraan. A. Brough, bariton. 4.20 Strijkkwar tet. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsbe richten. 7.— Piano-recital door F. Dawson. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaude ville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Concert. Orkest. I. Baillie, sopraan. 11.20 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solist. 9.05 „La Pé- richole" van Offenbach. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Concert. Piano, viool en cello. 8.20 Concert. Orkest en mezzo-sopraan. Intermezzo: Koor concert. Na afloop tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg1153 M. 12 20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert en voor dracht. 8.209.05 Orkestconcert. 9.059.35 Orkestconcert, voordracht en zang 9.55— 10.20 Pianorecital. 10.20—11.20 Orkestcon cert. 11.2012.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Trio-concert. 8.35 Gramofoonpl. 8.40 Con cert. Orkest en solisten. DEBAT A.V.R.O.—V.A.R.A. In September. Zooals men zich zal herinneren heeft de heer G. J. Zwertbroek, algemeen secretaris der V A.R.A., eenigen tijd geleden den heer Willem Vogt uitgenoodigd tot een openbaar debat. Dit debat heeft echter niet plaatsge vonden. Thans heeft de heer H. F. Oets, hoofdbe stuurslid der V.A.R.A. en voorzitter der V.A.R.A.-afdeeling te Haarlem, den heer mr. L. G. van Dam, voorzitter van het Haarlem- sche A.V.R.O.-comité, uitgenoodigd tot een openbaar debat met den heer Zwertbroek Mr. van Dam heeft deze uitnoodiging aan vaard. Het debat zal eind September te Haar lem worden gehouden. VRIJDENKERS RADIO OMROEP. Het bestuur stelt zijn mandaat ter beschikking. In de Zondag te Amsterdam gehouden al gemeene vergadering der Vereeniging Vrij denkers Radio Omroep werd, na ampele be sprekingen een motie, ingediend door de de legatie der afd. Amsterdam, aangenomen. In deze motie werd afkeuring uitgesproken over het beleid van het algemeen bestuur inzake de samenwerking met de Vrijdenkers Vereeni ging „De Dageraad". De voorzitter, de heer I. G. Götze, deelde hierop mede, dat het be stuur deze motie als een votum van wan trouwen beschouwde en zijn mandaat ter be schikking stelde. De afgevaardigde van de afdeeling Rotterdam verklaarde, dat zijn af- deeling naar aanleiding van deze motie ont bonden zou worden. Een commissie van be heer zal de loopende zaken tot het eerstvol- gend congres afwikkelen. Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 89) XIX. Om half twaalf kwam een jonge man, gebruind door de zon, met een pak aan dat ondanks zijn ouderdom keurig zat, ook al was de stof wat kaal geworden, met een stroohoed op en gewapend met een paar handschoenen en een wandel stok, uit een kapperswinkel op Picca- het restaurant van Stewart bleef hij dilly en zette er flink den pas in. Voor staan, keek de straat naar beide kanten langs en ging dan naar binnen. Hij keek er al de tafeltjes langs, zonder den gas ten eenige aandacht te schenken, begaf zich naar de telefooncel, belde eenige nummers op en ging dan de deur weer uit, waardoor hij was binnen gekomen. Daarna ging hij op schildwacht staan, zoodat hij iedereen zien kon, die uit Bond Street of Piccadilly komen zou. Hij haalde zijn horloge te voorschijn en keek er lang en ernstig op. Hij had du" nog vier minuten en drie kwartier den tijd, eer het kwart voor eenen zou zijn. En terwijl hij dit uitrekende met het hor loge in de hand, kwam er een meisje met wonderblauwe oogen en goudblonde haren naast hem staan en zei: Goeie mogen, Dick! Audreyoh gelukkig! Ze gaven elkaar een korten handdruk. Ik w&s al bang, dat er iets tusschen VERSLAG OVER 1929 VAN DE BEVIN DINGEN EN HANDELINGEN DER GE ZONDHEIDSCOMMISSIE VOOR DE GEMEENTE ALKMAAR. Hoewel de algemeene gezondheidstoestand ook in het afgeloopen jaar niet ongunstig was, overtrof het aantal gevallen van be smettelijke ziekten ver dat van het vorige jaar. Het bedroeg 102 (vorig jaar 68), waar van 81 roodvonk, 3 fabris typhoïdea en 18 diphtheritis. De malariabestrijding door de gemeente Alkmaar werd met kracht voortgezet, zoowel door ontmugging van stallen, als door paraf- fineering van de om de stad binnen een af stand van plm. 1.5 K.M uit de kern van de stad gelegen slooten, met een totale opper vlakte van rond 153000 M2. De paraffinee ring der slooten begon op 20 Juni en werd voortgezet tot 1 October. De slooten werden in dit tijdvak vijfmaal, een gedeelte zesmaal, besproeid. In het geheel werd 1522 K.G. pa raffine verwerkt. In het najaar van 1929 viel een verhooging van het aantal malaria-gevallen te consta- teeren. Het kinineverbruik is sedert 1920 aanzien lijk verminderd. Het is van belang, te wijzen op het groot aantal overledenen boven den 60-jarigen leef tijd. Dit aantal bedroeg 62.2 pCt. van de to tale sterfte. Uit gegevens van het bevolkings register is gebleken, dat in deze gemeente verhoudingsgewijs een groot aantal inwo ners zijn van boven den 60-jarigen leeftijd. Het sterftecijfer voor zuigelingen en zeer jonge kinderen geeft een gunstigen indruk werkzaamheid der actieve vereeniging voor zuigelingenbescherming onderafd. van „Het Witte Kruis", zal hieraan zeker niet vreemd zijn. Bij het consultatiebureau dier vereeniging, gevestigd in de Nieuwe Doelen, stonden ingeschreven 254 zuigelingen (in 1928 167). De verpleegster legde 1094 bezoe ken af. Woningstatistiek. Het totaal aantal woningen steeg in den loop van het afgeloopen jaar met 27 en be droe gop 31 December 7340. De gemiddelde woningbezeting bedraagt derhalve bij een bevolking van 28011 inwoners, 3.8, dezelfde als in 1928. De aard der woningen blijkt uit het volgende overzicht: eengezinshuizen 6342 (vorig jaar 6320) benedenwoningen 319 320 bovenwoningen 656 650 noodwiningen 23 23 Uitbreidingsplan. Het ontwerp van het tweede gedeelte van het uitbreidingsplan, waaromtrent in 1927 advies was uitgebracht, werd in 1928 voor het publiek ter inzage gelegd. Aan het einde van het verslagjaar was het nog niet door den Raad vastgesteld. Teneinde de verbree- ding van den Bergerweg te bespoedigen en de uitvoering mogelijk te maken van een bouwplan bij den Bergerweg, tegen de grens van de gemeente Bergen, stelde de Raad bij besluit van 7 Maart 1929 een partieel plati vast, dat in verband met eenige opmerkingen der Provinciale adviescommissie gewijzigd opnieuw werd vastgesteld op 19 Dec. 1929. Bij Raadsbesluit van denzelfden datum werd vastgesteld een partieel plan voor het ge deelte der gemeente gelegen aan de over- ziidevan het N. H. kanaal bij de Vlotbrug en voor den Dirk Duivels weg en den Achter weg. Volkslogementen. Op 12 September 1929 bracht de commis sie een bezoek aan de verschillende volks logementen. De toestand gaf over het alge meen tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding in aanmerking genomen de noodzake lijkheid waari de eigenaren verkeeren om voor zoo weinig mogelijk geld een onderko men te verschaffen aan allerlei personen. Een enkele wenk die de commissie gaf met betrekking tot vermijding van gevaar bij brand werd opgevolgd. Geneeskundig schooltoezicht. Het gemeentelijk geneeskundig schooltoe zicht omvatte de 9 gemeentescholen voor ge woon l.o., de gem. U. L. school voor jongens en meisjes, de gem. school voor buitenge woon L. O., de school voor voorbereidend lager onderwijs, de Christelijke scholen aan gekomen was, waardoor je niet zoudt kunnen komen, zei Dick. In het eerst gaf Audrey geen ant woord. Ze keek hem verward aan. Toen zei ze: El* schijnt heusch iets geheimzin nigs met ons aan de hand te zijn. Ik was werkelijk bijna verhinderd. Maar hier kunnen we niet praten. Waar gaan we lunchen. Ik heb een tafel gereserveerd in Rendezvous. Zullen we er heen wande len? Waar is het? vroeg Audrey. Acht minuten hier vandaan. Laten we dan loopen. Het Rendezvous is een der restaurants, waar artisten, studenten en zoo meer komen, in een zijstraat van de Shaftes- bury Avenue, maar nu juist niet een plaats, waar men Audrey zou zoeken. En, begon Dick, zoodra ze gezeten waren aan hun tafeltje, vertel me nu eens wat ar gebeurd is? Hoe gaat het bij je thuis? vroeg Audrey. O, alles zijn gangetjeen Joyce heeft me gevraagd je te groeten. Maar zeg nu eens gauwwat is er gebeurd? Ik ben dol benieuwd. Audrey zuchtte. Och, Dick, er zal zooveel narigheid van komen. Ik had gehoopt dat vader en moeder, omdat ik zoo vasthoudend ben, zich wel lijdelijk in het onvermijde lijke zouden geschikt hebben. Met moe der zou het dunkt me wel gaan, na een beetje geharrewar, maar met vader wordt het vechten op leven en dood. Ik heb .49 eerste schermutseling, gewonnen, de Doelenstraat en de Palingstraat, der halve 17 scholen, met een totaal aantal leer lingen van 2742 op 31 December 1929. Onderzocht werden 242 nieuwe leerlingen De andere nieuwe leerlingen waren in het bezit van een vrijstellende verklaring. Op alle bovengenoemde scholen, met uitzonde ring van de scholen voor U. L. O., de be waarscholen en de school voor buitengewoon lager onderwijs, werd in de 2e klasse een oog- en ooronderzoek ingesteld; 304 kinde ren werden onderzocht. Eerst werd de ge zichtsscherpte van ieder kind voor ieder oog afzonderlijk met de letters van Snellen be paald en daarna de gehoorscherpte van ieder oor nagegaan met de fluisterstem op een af stand van 6 M. Er waren reeds 7 kinderen van een bril voorzien. Bij 33 kinderen wer den afwijkingen in de gezichtsscherpte ge vonden, voor 14 van hen was een bril noo- dig; voor 6 hunner was een bril onnoodig. Voor 13 kinderen werd aan het advies van den schoolarts geen gevolg gegeven. Een ge- hoorafwijking kwam slechts bij 1 kind voor; medische hulp is voor dat kind ingeroepen. 26 gevallen van roodvonk kwamen voor, 1 geval van typhus, 10 gevallen van diphthe- rie. Van de 26 patiëntjes waren 8 driemaal en 1 éénmaal door den schoolarts ingespo ten met roodvonkvaccin. Voor de bestrijding van hoofdaandoenin gen wordt de schoolarts ter zijde gestaan door de zusters van de Vereeniging voor Ge zinsverpleging. Geconstateerd werden 73 gevallen van hoofdonrein, 188 van levend hoofdonrein en 9 van uitslag van andere aandoeningen. In den loop van het jaar onttrokken de R. K. schoolbesturen om principiëele redenen hun scholen aan het gemeentelijk schooltoe zicht en organiseerden een eigen dienst. Het toezicht op de R. K. jongensscholen strekte zich uit over 890 leerlingen Bij toe lating werden 107 leerlingen onderzocht. De overigens waren in het bezit van een vrijstel lende verklaring van den huisarts. 131 leer lingen werden onderworpen aan een oog onderzoek, 42 hadden een onvoldoenden visus, 7 gevallen van roodvonk kwamen voor, 4 van dipththerie. De R. K. meisjesscholen en de R.K. be waarscholen telden 1265 leerlingen. Bij toe lating werden 87 leerlingen onderzocht. De overigen waren in het bezit van een vrijstel lende verklaring van den huisarts. Oogon derzoek hpd plaats bij 139 leerlingen; bij 20 kinderen werd onvoldoende visus geconsta teerd, terwijl bij 1 kind het gehoor onvol doende was, 9 gevallen van roodvonk kwa men voor. Geneeskundige Armen verzorging. Voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur zijn in het Stadsziekenhuis (in totaal in het oude en het neuwe ziekenhuis) verpleegd 254 personen met een aantal verpleegdagen van 117711. De kosten bedroegen 23084.06 (in 1927 5711.50). In het St. Elisabeth- ziekenhuis werden (van 6 Juni 1929 af, den datum waarop voor het eerst R.K. behoeftige patiënten in dit ziekenhuis konden worden opgenomen voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur) verpleegd voor rekening van het Burgelijk Armbestuur 88 pesonen met een aantal verpleegdagen van 4205. De kos ten beliepen 11993.65. Deze buitengewone toeneming der verpleegkosten was het gevolg van de omstandigheid dat sedert de inge bruikneming v,an het nieuwe stadsziekenhuis voor de verpleging van behoeftige patiënten niet meer 50 cent per dag doch 3— per dag aan het Burgerlijk Armbestuur in reke ning wordt gebracht, welk bedag ook wordt betaald aan net St. Elisabethziekenhuis voor de verpleging van R. K. onvermogende patiënten. Deze omstandigheid brengt mede, dat thans ook velen, die tevoren zonder hulp van het Burgerlijk Armbestuur in het zie kenhuis werden verpleegd, thans op die in stelling een beroep moeten doen. Specialistische behandeling en verpleging in verschillende ziekenhuizen vorderden een uitgave van 3096.35 (in 1928 1708.50). Overigens werd uigegevent voor genees kundige behandeling, geneesmiddelen, ver sterkende middelen, enz. 5541.61 (in 1928 4281.53). In 23 gevallen werd verloskun dige hulp. Voor vrije geneeskundige hulp werden afgegeven 425 kaarten, waarvan 324 gezinskaarten, omvattende 1134 personen. Bovendien werden kaarten verstrekt ten be hoeve van het Burgerweeshuis, het Diaconie huis der Ned. Herv. gemeente en de Pius- stichting. In totaal strekte de geneeskundige armenverzorging zich uit over 1335 perso nen. In het Stadsziekenhuis bedroeg het aantal patiënten 1089 met 35728 verpleegdagen, tegen 676 patiënten met 23998 verpleeg- door nu naar je toe te gaan. Wil je daarmee zeggen, dat ze alles al over ons wefen? Audrey knikte en keek Dick diep in de oogen. Ik was heelemaal niet van plan er iets over te vertellen, maar moeder heeft, ik weet zelf niet hoe, het uit me weten te krijgen. En verder? Toen ik met vader naar binnen ge gaan was, liepen we dadelijk naar Je bibliotheek, waar moeder brieven zat te schrijven. Ze zag er heel lief en vriende lijk uit en ik was echt blij, dat ik haar weer terug zag. Zij keek me rustig eeni ge oogenblikken aan, sloeg toen haar armen om mij heen en vroeg: „Heeft mijn kindje haar hartje ver loren?" Hoe kón moeder het toch raden? Denk je misschien, dat ikZe zweeg heel even en ging toen gejaagd door: Ik was zoo verrast, dat ik haar alles vertelde, Dick? En, wat zei ze? Ik geloof, dat alleen vader en ik aan het woord zijn geweest. Hij keek me verschrikkelijk kwaad aan en trok aan zijn knevel en vroeg: Wie is die jonge man? net zoo. Dick gi-innikte zenuwachtig. Ze deed haar vader zoo uitstekend na. Hij kon zich voorstellen, dat de hertog het pre cies zoo gezegd had. Enwat gebeurde er toen? Ik vertelde hem, dat ik je drie mi nuten geleden aan hem had voorgesteld. Hij gromde, keek nog leelijker en vroeg allerlei bijzonderheden; nou, en toen .vertelde jk hem over jou en Jo en je dagen in 1928. Men moet hierbij in aanmer king nemen dat de instelling op 5 Juni 1929 in het gebouwencomplex aan de Wilhelmina- laan werd gehuisvest, waardoor de capa citeit in zeer belangrijke mate werd ver hoogd. In het St. Elisabethziekenhuis werden ver pleegd 2154 patiënten met totaal 61866 verpleegdagen. Op 17 November 1929 werd door de Noordhollandsche Vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose een nieuwe districts consultatiebureau voor t. b. c.-patiënten ge opend in het voormalig Rijksopvoedings gesticht. Aan het slot van haar verslag acht de commissie het van belang, te vermelden het Raadsbesluit van 25 Mei 1929 tot instelling van een Gemeentelijken Geneeskundigen dienst. De leiding van dezen dienst zal wor den opgedragen aan een directeur, die tevens geneesheer-directeur van het stadsziekenhuis zal zijn. De commissie is van oordeel, dat de nieuwe tak van dienst nuttig werk zai kunnen verrichten en wacht met belangstel ling al hoe deze dienst zich zal ontwikkelen. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. De slechte uitkomsten in het Langendijker tuinbouwbedrijf zijn tegenwoordig het onder werp van discussie op eiken dag. Iedereen weet je mee te deelen, wat de oorzaken zijn van de malaise in den tuinbouw en sommige zijn er, die als „de beste stuurlui aan den wal" een oplossing aan de hand weten te doen, om uit deze moeilijke positie te geraken. De voorzichtigen en bezadigden, die er van overtuigd zijn, dat een krom gegroeiden boom niet zoo maar recht is te maken, zijn van oor deel, dat hier wijs beleid en voorzichtige stuurmanskunst voorwaarden zijn voor een degelijke sameering. Allen zijn het er over eens, dat de ellendige invoerrechten, de belem meringen, die overal van een vrijen uitvoer onzer tuinbouwproducten in den weg worden gelegd, een der funeste oorzaken zijn, die den tuinbouwer in zijn bestaan bemoeilijken. Het samengestelde raderwerk van de economische machine, die de tegenwoordige zieke wereld in beweging houdt, is zoo moeilijk te beheer- schen dat er wel een deux ex machine zou moeten optreden om niet alleen het verlossen de woord te spreken, maar om orde en regel maat te scheppen in den chaos der tegen woordige toestanden. Wij bepalen ons dan ook slechts tot een sober overzicht der veilin gen gedurende de afgeloopen week. De aanvoer van vroege aardappels was door de aanhoudende regens gering. Het op treden van de gevreesde ziekte heeft tot gevolg gehad, dat de prijzen naar omlaag gingen. In totaal beliep de aanvoer nog slechts 30 spoorwagens, waarvan 18 te Noordscharwou de. De meest gewilde aardappels voor het binnenland, die echter het kleinste quantum uitmaken, brachten 56 per 100 K.G. op, de andere 3 en hooger. De groote brach ten te Noordscharwoude in 't begin 3.80 4.30 op, Woensdag echter slechts 2.10 3.30, op het eind der week weer 33.70. Schoolmeesters werden verkocht voor 3.50, Duken voor C.90. Voor Eigenheimers werd 4—5.20 betaald. Drielingen varieerden van 1.60—2.80. Roode Kool werd in groote hoeveelheden aangevoerd: in totaal 70 spoorwagens, waar van 50 aan de veiling der L. G. C. Treurig was het gesteld met de prijzen. Meermalen kwam het voor, dat groote kool onverkoop baar was, zoodat zelfs den vastgestelden mi nimum-prijs van 60 cent niet kon worden'ge maakt. Herhaaldelijk ook werd prachtkool voor 60 cent afgemijnd. De hoogste prijs, wel ke aan de veiling der L. G. C. gemaakt werd, was 2.70. Betrekkelijk zelden kwam het voor dat 1.80 werd gemaakt. Te Noord scharwoude werd een marktdag als hoogste prijs 1.70 bedongen, op vier 1.10 en op een 1.20. Vroege witte kool verging het al niet veel beter. Ook bij dezge vroege koolsoort kwam de minmum-prijs van 0.60 per 100 K.G. herhaaldelijk voor. De hoogste prijs, deze week voor witte kool gemaakt, was 2.20 te Noordscharwoude. De hoogste noteering bleef overigens verre beneden de 2. De aan voer beliep ongeveer 30 spoorwagens aan beide veilingen Met de gele kool liep het ook al mis. Ging het een paar weken vrij goed (de laatste week werden nog prijzen van 10 en meer ge maakt), de eerste veilingsdag van deze week was de prijs te Noordscharwoude 2.80 3.60, te Broek 1.50-/ 3.80. In het verder verloop der week liepen de prijzen nog ach teruit en werd ook voor deze koolsoort nog 60 vader. Hij stond stokstijf tegen den schoorsteen, met zijn handen op zijn rug, zooals aan alle goede vaders in zoo'n geval betaamt en deed zijn best me er onder te krijgen. Wat bedoel je daar precies mee? informeerde Dick. Audrey trok haar neusje op, maar werd dadelijk weer ernstig. Ohhij had het over de plichten van een dochter tegenover haar ouders, over gehoorzaamheid aan hun wonschen en zoo meer. Hij zei, dat het hem erg speet dat dit gebeurd was, dat hij het heel naar vond om me pijn te moeten doe, maar dat hij er geen woord meer over wilde hooren. Hij had andere plan nen met me voor. „Kijk eens, beste Au drey", besloot hij, „je moet met dien mijnheerhmArdleyof hoe hij nu ook heetniets meer te maken hebben." Dick hield zijn adem in van angstige vrees, gejaagdheid en verwachting. Haar guitige glimlach, waarmee ze den her tog had nagedaan en al die nare dingen vertelde, gaf hem hoop, dat ze den her- toe* nog wel om haar vinger gewonden had eja dat alles in orde zou komen. En? vroeg hij. Audrey zat met haar vork te spelen. Kijk eens, Dickik ben heel dol op vaderen wat hij zei, deed me erg pijn Oh, liefste! zei Dick. IR hem mijn meening gezegd, dat hij mijn gevoelens toch in aanmer king moest nemen ik beriep me op moederniets hielp. En toen nou, toen zijn we allebei opgevlogen en drif- cent per 100 K.G. betaald. Gelukkig was het op het laatst der week weer ietts beter en kon Zaterdag aan de Broeker veiling 2.20— 3.50 en aan die te Noordscharwoude 2 3.70 worden gemaakt. De aanvoer belkp 20 spoorwagens. Onbevredigend waren ook de prijzen van de uien. Voor Zilvernep werd aanvankelijk 13.80—15.30 te Broek en 13.59—14.10 te Noordscharwoude betaald. Op het eind der week waren de prijzen resp. 11.7013.30 en 8.30—14.30. Een enkelen keer werd iets meer betaald. Drielingen brachten aan vankelijk 3.60—4 op, later oploopende in maximum tot 5. Uien golden 1—-2. Zelfs werden er verkocht voor 0.200.40 per 100 K.G. Voor gele nep werd 10.80 11.90 betaald. De aanvoer beliep 5 spoor wagens. De prijs der boonen was ook achteruit ge- loopen. Werd de vorige week nog meer dan 20 betaald, deze week werd te Noordschar woude met 7 begonnen, te Broek met 7.40 10.30. Later liepen deze prijzen nog ach teruit. Den laatsten marktdag brachten ze te Noordscharwoude 6.507.70 op, te wei nig om van een loonende uitkomst te kunnen spreken. Tuinboonen brachten 2.903.20 op, snijboonen 713.80. Van de laatste 2 groenten was de aanvoer gering. Bloemkool bracht ook al niet meer die prij zen op van de vorige weken. Eerste soort werd Maandag aan de Broeker veiling voor 14 20.70 verkocht, tweede soort voor 2.10 6. Te Noordscharwoude was de prijs voor eerste soort 2.106. Te Noordscharwou de was de prijs voor eerste soort 7 13.70. In Broek liepen de prijzen in den ver deren loop der week wat terug, te Noord. Scharwoude daarentegen wat op. Zaterdag werd aan de resp. veilingen 9.2013.60 en 1012.50 besteed. Aangevoerd werden in totaal 4800 stuks. Op 4 marktdagen werden Tomaten ge veild. De aanvoer was minder. Met de prijzen kon het er mee door. Maandag werd voor A-kwaliteit 20 besteed, B ruim 15, C 16.70 en CC 7.10. Vrijdag waren deze prijzen 21.50—27.10; 20—21; 23.8024.70 en 11.80. Aangevoerd werden 34500 K.G. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht C. V. V. van 21 tot en met 26 Juli. Geheel in tegenstelling met de verwachtin gen, die wij bij het begin van dit seizoen koesterden, is de algemeene toestand thans slecht te noemen. De ipijzen zijn gedaald en de productie is slecht. Erger kan het ook al niet. Zoo is het niet alleen met de Schot- sche muizen, maar ook met alle andere pro ducten. Koolverbouwers hebben last van draaiers. Degenen die erwten verbouwen tie ten ook niet van blijdschap over de te ver wachten oogst. Zij die het gewaagd hebben in den loop der vorige week eenige partijen witte kool ter markt te brengen, hebben het in deze week niet herhaald. De prijzen waren verre van aantrekkelijk. De hoop op het leven der markt is bijna geheel verdwenen. Schotsche muizen. Bij den gerin gen aanvoer waren de prijzen van dit pro duct slecht te noemen. Tot en met jl. Dins dag waren de prijzen nog minder dan de helft van de iprijzen der voor afgeloopen v/eek. Op Dinsdag konden wij slechts notee- ren 1.501.80. Woensdag daarna was het iets beter. Echter nog verre van bevredi gend. Voor de naar omstandigheden schoone aardappelen werd dien dag betaald van 3 3.80. Dat de financieele opbrengst van de aardappelen terdege valt gelooft men stellig wanneer men weet, dat de prijzen voor de helft gedaald zijn, en dat sommige verbouwers nu al soms 50 pet. zieken in hun aardappelen vinden. Jl. Vrijdag was de aan voer van Schotsche muizen zeer gering. Van prijsnoteering was toen bijna geen sprake. De laatste dag bracht nog eenige verlichting De hoogste noteering bedroeg nog eenige verlichting. De hoogste noteering bedroeg toen 4.80 en de laagste 3.40 per 100 Kg. Drielingen Schotsche muizen werd in deze week alleen aangevoerd op Maandag en Dinsdag. Hooger als 2.80 werd niet be steed. Met de grove Schotsche muizen was het dito. De noteering hiervan was van 2 2.40 per 100 Kg. Eigenheimers. Met de prijzen van dit product is men, gezien de uitkomsten van Schotsche muizen, nogal tevreden. Naar men zegt woedt de ziekte onder de eigenheimers niet in zoo'n hevige mate als onder de Schot sche muizen. De kooplust voor de Eigenhei mers is dientengevolge goed te noemen. De prijzen wijzen het wel eenigszins uit. Door tig geworden Audreywat spijt me datEn hoe is het verder afgeloopen? Nouhet staat nu zoo, dat ik je niet meer mag zien, en niet spreken en geen brieven schrijven en evenmin van jou ontvangen. Maarik heb tegen vader gezegd, dat het me erg voor hem speet, dat hij mijn opvatting niet kon deelen en dat hij heelemaal niet van me hield, al beweerde hij ook honderdmaal van wel. Ik heb hem vlakweg gezegd, dat ik je zou ontmoeten, zoo vaak ik kon, en je zoo dikwijls zou schrijven, als ik wilde en dat als ik niet met jou mochf trouwen, dat ik dan heelemaal nooit zou trouwen. Moeder heeft een beetje gehuild, die arme ziel toch, en vader was bar uit zijn humeuren nu zit ik hier bij je! Dick had zitten luisteren met het machtelooze gevoel, dat hij in dat volle restaurant niet de minste gelegenheid zou hebben, om haar naar behooren te bedanken voor den strijd, dien ze zoo dapper voor hem gestreden had. Liefst had hij haar in zijn armen ge drukt en dan de St. Pauls cathedraal in de lucht laten vliegen, of was hij aange vallen door minstens honderd bandieten tegelijk, die allen sprekend geleken op den hertog van Harbourough, als hij ze maar een voor een dood had mogen slaan. Nu kon hij niet anders doen, dan over de tafel heen haar handje vatten en met een enkel woord zeggen: Audrey! Het was beter zóó! In den greep zijner vingers voelde ze de cathëdraal de lucht ingaan en de bandieten sneven, en de klank van haar naam wekte dieper echo dan een heel carillon van klokken. (Wordtjervol-gd).,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5