Boeken Provinciaal nieuws SCHERMERHORN. DE AVOITPBËM YAI Ejl VËRKEERSAGENTJE. elkaar bedroeg de noteering hiervan in deze week 3.304.70 per 100 Kg. Op jl. Donderdag werd nog een mooi partijtje ge kocht voor 5.10. Blauwe Eigenheimers. Geluk kig dat de arbeid aan dit iproduct besteed loo- nend is. 'Jammer is het, dat dit geen hoofd product is. Flinke aanvoeren Blauwe Eigen heimers kwamen in deze week ter markt. Van Maandag tot en met Woensdag bedroeg de noteering van 3.704.80. Van Donder dag tot "en met Zaterdag ging het tamelijk beter. Ongeveer 0.500.90 werd toen meer besteed. Bloemkool. De enkele partijen Bloemkool, die in deze week geveild zijn, konden wat betreft de prijzen lang niet wed ijveren met die van de week van 7—12 Juli jl. Op Dinsdag jl. werd voor eerste soort, als men het nog eerste soort kan noemen, van y 59.80. Donderdag daarna waren de prijzen iets beter nl. 15.10 per 100 stuks Z i 1 v e r n e p. In dit seizoen wordt reeds 2 weken Zilvernep en Zilveruien ge veild. In de prijzen is in dien tijd hoege naamd geen verandering gekomen. De prij zen varieeren nog steeds van 10.90 tot <f 15.10. Jl. Zaterdag werd hiermede het slechtst gemarkt. Roode kool. Zooals men nog wel zult herinneren waren de prijzen hiervan in het laatst der voor afgeloopen week aanmerkelijk gedaald. Veel verbetering hebben wij in deze .week niet kunnen constateeren. De hoogste noteering kon niet hooger komen dan 1.60 per 100 Kg. Kleine roode kool was jl. Zater dag wel meer in trek. Jammer genoeg komen 'deze hier nog niet ter markt. Gele kool. Aanvankelijk leek het bij 'de eerste aanvoer in de voorlaatste week, dat de financieele uitkomsten der gele kool teelt /loonend zou zijn. Dit heeft niet zoo mogen 'zijn. Jl. Maandag bespeurde men al heel gauw, dat de lonende prijzen van Zaterdag daarvoor niet gehandhaafd bleven. De notee ring der prijzen bedroeg in deze afgeloopen week van 1.702.40 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg deze week: 51000 Kg. aardappelen; 2875 Kg. Gele kool; 12900 Kg. Zilveruien; 35000 Kg. roo de kool; 275 stuks bloemkool tegen 277415 ,Kg. aardappelen; 23975 Kg. roode kool; 3,400 Kg. witte kool; 2.700 Kg. gele kool; 273 Kg. tomaten; 1.193 Kg. zilveruien; 2.034 stuks bloemkool in de week van 14 tot m met 19 Juli jl. eeuw voor Christus: Amos, Hosea, Jesaja en Micha. Uiterst belangwekkend is de opvatting van Prof. Eerdmans, die zich richt niet tot den kleinen kring van vakgeleerden, doch tot de breedere schare van theologen en van hen, die genoeg belangstelling in de geschiedenis van onze beschaving hebben om er kennis van te willen nemen. We komen met dit ge schrift tot in de achtste eeuw van Christus. Wie dit deel met aandacht heeft gelezen, zal zeker met verlangen uitzien naar het tweede. De Godsdienst van Israël door Prof. Dr. B. D. Eerdmans, deel I. UHgegeven door de N.V. Uitgevers- Mij. „De Wachttoren", Huis ter Heide. Wie meenen mocht, dat door de geleerden Van vroeger de godsdienst van Israël in al zijne uitingen onomstootelijk was vastgesteld, zal licht bedrogen uitkomen. Wie meenden op vasten bodem te staan in dat opzicht door de werken van Knepen en anderen, zullen verrast hebben opgezien, toen zij hoorden van het verschijnen van „den godsdienst van Israël" van Prof. Eerdmans. Trouwens het is geen geheim, dat de Génestet waarheid sprak, toen hij dichtte: „Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, straks komt een ander, die 't weg redeneert." En weg geredeneerd wordt, wat men als vaststaande meende te mogen aannemen en ieeren op het gebied van O. en N. Testament, door de onderzoekingen van enkele tientallen van jaren door wat de aardbodem, de oude biblotheken, de diepere kennis van taal, van zeden en gewoonten van de volkeren der oud heid aan het licht hebben gebracht. In de wereld van het O. T. is op vele plaat sen gegraven, bibliotheken, die tot voor korten tijd gesloten waren, openden 'hunne schatten en een geheel ander beeld van den godsdienst van Israël werd voor oogen ge steld en neergelegd in het hierboven aange kondigde werk van' Prof. Eerdmans. Daar door is veel van wat onomstootelijk vast scheen te staan, omver geworpen. Dat is ver bijsterend! Het oude gebouw begon te kra ken en te scheuren, het viel, terwijl enkele muurstukken en balken bleven staan. Maar, aan den anderen kant is veel duidelijker en minder ingewikkeld geworden Ingewikkeld was de samenstelling van de oudste littera tuur, met name van de 5 of 6 eerste boeken van het 0. T., een samenvoeging van veel soortige wetten en geschiedenissen, die op naam stonden van verschillende schrijvers, die de namen droegen van Elohist, Jahwist Deuteronomist, schrijver der Priesterlijke wetten en Redactor, die alles in één verband en verhaal op de zonderlingste wijze samen bracht. Men nam aan, dat de gebeurtenissen, die werden vernield, vooral ten doel hadden de toestanden en denkbeelden, die in den tijd der schrijvers bestonden, in een veel ouderen tijd te plaatsen. De verhalen van de aarts vaders werden beschouwd als weerspiegeling van verhoudingen uit den'tijd der 'koningen. De beschrijving van den tabernakel werd op gevat als eene nabootsing van den tempel te Jeruzalem. Het gevolg van een en ander was, dat men meende omtrent den oorsprong van het volk Israëls in het duister te tasten. Deze beschouwing van de O. T.ische bronnen laat zich, volgens den schrijver niet meer hand haven. Niet meer te handhaven is de meening om trent het ontstaan van den sabbath, van den oorsprong der '10 geboden, van het geloof in 'Jahmè (Jahu noemt de schrijver dezen God), .van de éénwording van het Joodsche volk, van den overgang van veelgodendom tot eengodendom, van... maar waar is het einde. De gansche beschouwing omtrent den godsdienst van Israël is veranderd, welke be schouwing door den schrijver goed wordt gedocumenteerd. Het boek behandelt, na een voorwoord, een inleiding met algemeene opmerkingen en de bronnen zijn onderwerp in de volgende hoofdstukkenHet ontstaan van den gods dienst. De oudste wetgeving, De god des verbonds, Het heiligdom. Vereering van andere goden, De denkwereld der oude Israë lieten, De godsdienst in de Richterenperiode, David en Salomo, De tempelcultus te Jerusa- lem, Het Jahwisine tot aar. de Assyrischc periode 750), Het Jahwisme in de Assy- rische periode, De wetgeving van de balling schap, De godsdienstige overlevering in den voor-vilitischen tijd, Qe pMejea der ZOUTWATERLIEFDE door Melis Stoke, Uitgave N. V. H. P. Leopolds Uitgeversmij, 's-Gra- venhage. Melis Stoke, de bekende auteur, heeft in dertijd eens een boek geschreven, dat Zout waterliefde werd gedoopt, en bij de N. V. H. P. Leopold's Uitgevers Maatschappij te Den Haag het levenslicht zag. De lezersliefde voor deze liefde van het zilte nat heeft blijk baar verstrekkende gevolgen gehad, want één dezer dagen verscheen er een tweede druk van dit werk waarvoor B. van Vlijmen een prettig aandoende omslagteekening maakte, welke den naam van het boek afdoende illustreert. Zooals men weet, behandelt Melis Stoke in zijn boek het leven aan boord van een Mail- stoomer naar Indië, waarvan alle kanten zeer humoristisch bekeken zijn met het oog van iemand, die over veel opmerkingsgave en menschenkennis beschikt. Het drijvend eilandje vol menschen van allerlei slag en soort, die gedoemd zijn zich een kleine 30 dagen in eikaars onmiddellijke nabijheid op te houden, geeft veel stof tot ver tellen en vooral aan boord van een Indië- ganger valt er veel op te merken. Immers, zoodra de boot van wal steekt, is er aan boord al merkbaar de streng gescheiden In dische samenleving met al haar coterietjes van den militairen van den ambtenaar B B., van den oudgast en den suikerplanter. En al deze menschen moeten zich langen tijd met elkaar occupeeren, moeten door onderling vermaak de lange zeereis en de eentonigheid doormaken. Geen wonder dat dit aanleiding is tot vele incidentjes en incidenten, die tot in het uiterste uitgevochten en opgeblazen worden. Melis Stoke heeft heel die samenleving, met alle daarbij behoorende hebbelijkheden en onhebbelijkheden, beschreven en hij heeft dit gedaan op een allergezelligste manier. Hij laat namelijk de hoofdpersonen, die zijn zeereis meemaken, één voor één vertellen hoe zij over de anderen denken, terwijl die op hun beurt de schrijver of schrijfster van het vorige hoofdstuk kunnen becritiseeren of be- kapittelen. Het geheel is een alleramusantst boek geworden, dat ge met een glimlach uit leest en dat U een goeden kijk geeft, zij het dan misschien ietwat overdreven, op het der- tigdaagsch verblijf aan boord. Voeg daarbij het feit dat Stoke het geval nog spannend maakt door enkele typen te laten optreden die men gemeenlijk nu niet direct iederen dag pleegt te ontmoeten, dan zal men zeker niet den lust kunnen weerstaan ook eens met deze Zoutwaterliefde kennis te maken. Waartoe de tweede editie velen in staat zal stellen. Kr. WIERINGLN. De raad vergaderde Vrijdagmiddag 4 uur. Tegenwoordig waren alle leden. Vccrzitter: burgemeester Kolff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De voorzitter deelde mede ,dat de winst, gevallen op den verkoop van den zeegras- oogst 1929, heeft bedragen 8475.67, uit makende per pak van 50 K.G. 0.62129 (vorige oogst 0.49525). Vervolgens, dat ingekomen waren de Vol gende stukken: van Gedep. Staten het goed gekeurd raadsbesluit tot aankoop van een grondstrook van den heer Jb. Smit ter ver breeding van de Nieuwstraat; van denzelf den het goedgekeurd raadsbesluit tot wijzi ging van den datum van aflossing der kas- geldleening groot 100.000; van B. en W. de maandstaat der Zeegrasexploitatie over Juni; in deze maand is geen zeegras ver kocht; van den administrateur der Zeegras exploitatie het verslag over het dienstjaar 19291930; van B. en W. van Alkmaar het verslag van den keuringsdienst voor Waren over 1929; van de Ver, van Ned. Gem. het jaarverslag over 1929; van de N.V. Spoor- (Tram-)weg Wieringen-Schagen eveneens het verslag over 1929, waaruit o.m. blijkt, dat het bestuur voorstelt 4 dividend uit te keeren. Van den heer F. H. Th. Jasperse, onder wijzer aan de O.L. school te Oosterland, was een verzoek ingekomen hem in verband met zijn vertrek uit de gemeente ontslag te verleenen als lid der commissie van toezicht op het L.O. B. en W. stelden voor het ont slag eervol te verleenen. Aldus besloten. Van het bestuur der vereen, tot bevorde ring van het onderwijs in Oostelijk Wierin- gen was ingekomen een verzoek om de ten behoeve der leerlingen van de openbare scholen toegekende bijdrage ad 0.50 per kind in de kosten van schoolreisjes ook be schikbaar te stellen voor de bijzondere school te Den Oever. B. en W. wezen er op dat de gemeente jaarlijks aan de schoolbesturen de exploitatiekosten vergoedt, waartoe volgens de bestaande opvattingen ook de kosten van schoolreisjes behooren. De bijzondere school ontvangt dus de bijdrage op gelijken voet als de openbare scholen. Daar het niet de be doeling kan zijn een dubbele uitkeering te verstrekken, stelden zij voor aan adressante te berichten, dat zij zich te dezer zake zal hebben te verstaan met het betrokken school bestuur. Van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Den Oever een verzoek, de gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de bijzondere school te Den Oever met twee lokalen. Een verklaring, waarbij het bestuur zich verbindt 15 van de stichtingskosten in de ge- R.K. kerkbestuur alhier, om de gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school te Hippolytushoef- De gemeente-rekening, dienst 1929 en de rekening van de zeegras-exploitatie diensf 19291930 werden den raad aangeboden De rekening van de gezondheidscommissie te Schagen over 1929 werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 1853.84 in uitgaaf op 1043.1 voordeelig saldo 810.73 De bouw- en woningverordening werd aangevuld met een bepaling, waarbij de eigenaar van een aangelegde straat ver plicht wordt daarin voor een behoorlijke rioleering zorg te dragen en met een bepa ling .waarbij aan de bewoners de verplich ting wordt opgelegd hun woningen van brievenbussen te voorzien. Naar aanleiding van de in hunne handen om prae-advies gestelde aanvrage van het Roomsch Katholieke Kerkbestuur van de parochie van den H. Hippolytus alhier, om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van een bijzondere lagere school te Hippolytushoef, deelden B. en W. mede, dat de aanvrage betrekking heeft op een school voor 2 leslokalen voor ten hoogste 96 leer lingen. Ook ten aanzien van deze aanvrage moes ten B. en W. er op wijzen, dat op de bijlagen vrijwel uitsluitend de handteekeningen voor- komen van ouders, die bij beëindiging der Zuiderzeewerken de gemeente Wieringen weer zullen verlaten. B. en W. vonden het dan ook betreurenswaardig, dat de wet geen middel aan de hand doet om dergelijke gevol gen te verhinderen. Gezien de onlangs gevallen beslissing omtrent de bijzondere school te Den Oever, meenden B. en W., dat het verzetten tegen de inwilliging van het verzoek weinig zal baten, daar de overgelegde stukken voldoen aan de wettelijke vereischten. Er rest ons dan ook niet anders, aldus B. en W., dan voor te stellen medewerking tot de gevraagde be schikbaarstelling te verleenen. Verschillende leden wezen er op, dat de school door de eigenlijke r.-k. burgers van Wieringen niet gewenscht wordt en van hen slechts één ouder op de lijst heeft geteekend Al de overigen zijn tijdelijke ingezetenen van deze gemeente. Er is in het kerkbestuur van de parochie over dezen schoolbouw zelfs on- eenigheid' ontstaan, zoodat één der leden uit dit bestuur is getreden. Het voorstel van B. en W. werd daarna verworpen met 10 tegen 1 stem, die van Weth. Bosker, zoodat de gevraagde mede werking voor de stichting niet werd verleend. Aan den heer S. C. Kooij' werd een perceel bouwgrond te Den Oever verkocht van 219 M2., waarvan 168 M2. a 3 en 51 M2 kf 1-50. Besloten werd bij de Maatschappij' voor Gemeentecrediet te Amsterdam een geldlee- ning aan te gaan van 14.000 voor schoolbouw te Hippolytushoef, Oosterland en Westerland, a pari, tegen een rente van 4 3/4 en 14 provisie. Af te lossen is jaarlijks 5000. Verder waren nog aanbie dingen voor deze leening ingekomen van de Boerenleenbank en van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De aanbieding van de Boerenleenbank was het voordeëligst, daar deze geen provisie vroeg. De bank moest echter dispensatie hebben van de Cen trale Bank en hiervoor was de termijn waar op het geld moest worden verstrekt te kort. Tot onderwijzer aan de school te Hippoly tushoef werd benoemd met 9 stemmen de heer J. H. Eden, no. 1 van de voordracht. No. 2 der voordracht de heer A. den Broeder te Den Helder kreeg 2 stemmen. Een langdurige discussie ontstond over de verbetering van den hoofdweg. B. en W. hadden zich voor het uitbrengen van een advies daaromtrent gewend tot het inge nieursbureau Nijhoff te 's-Gravenhage, welk bureau een voorloopige raming van de kos ten had ingediend. Deze zouden, met ver schillende verbeteringen aan de afwatering, het afronden van hoeken enz. ongeveer be dragen 25.000. Het bureau vroeg voor het ontwerpen van plannen, uitbrengen van ad vies enz. 17.000. Hierboven kwamen nog de kosten van dagelijks toezicht, welke ten minste 2500 en ten hoogste 6500 zouden bedragen. Hoewel B. en W. de toestemming van den Raad hadden verkegen voor bet doen uitbrengen van een advies, meenden zij, met het oog op de hooge kosten van dit ad vies nadere goedkeuring te moeten vragen. Verschillende leden meenden, dat de kosten van deze wegverbetering de draagkracht van üe gemeente te boven zouden gaan. Daarom werd besloten opnieuw te trachten van het rijk een bijdrage uit het wegenfonds te krij gen en de beslissing om met het adviesbu- tc-au in zee te gaan uit te stellen tot hierom trent zekerheid zou bestaan. Bij de rondvraag stelde de heer P. Kooij voor voor de straten in de bebouwde kom men rooilijnen vast te stellen. De heer Oden gaf in overweging ook voor oen rijksveldwachter Van Duinen van ge-1 meentewege een woning beschikbaar te stel len, daar alle andere rijksveldwachters even eens een woning van de gemeente huurden of een bijdrage in de huur ontvingen. De voorzitter antwoordde, dat door het rijk zelf voor Van Duinen wordt gewerkt. B. en W. werden ten slotte gemachtigd voor een maand een proef te nemen met het ophalen van huisvuil te De Haukes door den ophaler D. van Duin. Hierna ging de raad in comité De heer H. van Duinen, rijksveldwachter te Den Oever, is dezer dagen geslaagd voor het examen als brigadier. Volgens bij het gemeentebestuur ont vangen bericht is ten behoeve van de gemeen te Wieringen wederom gewetensgeld gestort, ditmaal tot bedragen van 125 en 100. TEXEL. Opnieuw ontstond Zondagavond twist tus schen de arbeiders aan de dijken terwijl er ook eenige Texelaars bij betrokken werden. Direct begonnen de dijkwerkers weer met messen te zwaaien, doch deze werden spoe dig afgenomen. Slechts een kleine verwon ding werd een der Texelaars toegebracht Gelukkig treedt dezer dagen den 2en politie dienaar te Den Burg in functie. Verscherpt politietoezicht, vooral op Zondag, is hier in dezen tijd wel gewenscht. TEXEL (Den Bnrg). Gisternacht zijn in de chars nabij Den Burg 6 schrammen door den bliksem dood- eslagen, toebehoorende aan den heer A Irak. Ook 't woonhuis van den heer Brak werd nog even door den bliksem geraakt, doch brand werd niet veroorzaakt. HEILOO. Op 29, 30 en 31 Juli beleven we weer de kermis. Sinds het afschaffen van de Zondag- kermis is er van de kermis bitert weinig over gebleven. In „De Rustende Jager" is er nog optreden van den humorist Herman Diede richs en de Jazzband-muziek zal nog eenige afwisseling brengen. Op het kermisterrein treffen we den bekenden draaimolen, zweef molen en kramerijen aan, doch van de kermis van vroeger is weinig meer over. Van de raadscommissie, die een program voor ver- evendiging van de kermis zou opstellen, ïooren we niets. Van het H.A.B.-comité, dat verleden jaar nog eenige feestelijkheden or ganiseerde, evenmin. Waarom de gemeente raad, djf de echte kermis van vroeger om hals bracht nog deze vertooning handhaaft, is ons een raadsel. OUDKARSPEL. De gemeenteraad is door den burgemeester bijeengeroepen tegen Donderdag, 31 Juli a.s., des namiddags 8 uur (nieuwe tijd). Door den gemeente-veldwachter werd proces-verbaal opgemaakt tegen C. v. d. M. te St. Maarten en J. O. te Oudkarspel, we gens het naast elkander rijden van meer dan twee wielrijders. Nogmaals wordt er ernstig voor gewaarschuwd in deze gemeente niet met meer dan twee personen naast elkander te rijden, daar thans onherroepelijk proces verbaal wordt opgemaakt. GROOTEBROEK. Bij beschikking van den dir.-generaal P. T. T. is met ingang van 1 Sept. aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Boven- karspel—Grootebroek de adjunct-referenda ris de heer D Jorritsma te Utrecht (Telef.). De bouw van de r.k. school is door het schoolbestuur opgedragen aan den aanne mer P. Bot te Heerbugowaard voor de som van 18989 Aan denzelfden aannemer is te vens den bouw opgedragen van de onderwij zerswoning. DIRKSHORN. Herbenoemd tot hoofdingeland van de banne Harenkarspel de heer J. Zutt. •^sjses AARDAPPELZIEKTE. Binnen weinige dagen zijn bijna alle vroe gere aardappelen do Hollands Noorden aan getast door de aardappelziekte. Dit zal weer een geduchte tegenslag voor den tuinder zijn ZUIDSCHARWOUPE. Evenals andere jaren is het schoolfeest van de kinderen der openbare school ook nu weer uitmuntend geslaagd. De leerlingen van de 6e -en 7e klasse en zij, die met het eindigen van het leerjaar in April de school hadden verlaten, gingen per autobus van Kok en Tuinman naar Den Haag en Soheveningen. n Den Haag werden het Eerste en Tweede (amergebouw, de Gevangenpoort, Pano rama Mesdag en de Bijenkorf bezocht. Alles lad de grootste belangstelling der jongelui en het was hun aan te zien, dat ze genoten. etzelfde bleek ook aan het strand te Scheve- ningen, hoewel het water wel wat frisch was. Er is wel eens meer aandrang noodig ge- weest om strand en zee te verlaten. Het weer d z ctl goed. De tocht zelf naar Den Haag en Scheveningen was al een genot. Vertrok ken om 7 uur 's morgens, kwamen allen in hoogst verheugde stemming 's avonds te ruim 10 uur thuis. De kinderen der 5 laagste klassen gingen, wen-eens met autobussen, naar Haarlem en omstreken. Ook deze hebben een uiterst ge. noeglijken dag gehad. eiserbeek, Zandvoort, Kraantje Lek, de namen zijn alleen reeds vol- doende om verzekerd te zijn van genot en jolijt Volop hebben de kleinen genoten en uit volle borst werd daaraan herhaaldelijk uiting" £ü£€vcn door ccn op^cw^kt feestlied. Alles was tot in de puntjes voorbereid, de leidsters en leiders waren voor hun taak be- rekend en kweten zich er op uitnemende wijze van. Zoo moest dit schoolfeest er wel een worden, dat voor de andere in opgewekt heid en gezelligheid niet hoeft onderdoen. SCHOORL. Zomerfeesten van de V. V. V. g Schoort. j Op Zondag jl. en ook op de daaropvol. gende Maandag werdei? hier in Schoorl, evenals dit vorige jaren met zooveel succe* geschiedde, weder V. V. V.-feesten georgani- seerd, algemeen bekend onder den naam ,,'t Zomerfeest". Het doel dezer feesten is tweeledig: Het geven van variatie-aan de vertoevende gasten en het trekken van menschen uit de nabije omgeving om in Schoorl een dagje te toeven en te genieten. Deze feesten, het zal de lezers bekend zijn, worden steeds in de openlucht gegeven, op mooie terein tegenover de boschwachterswo. ning; een ieder zal dus begrijpen, dat het goede weer den koopman is en, naast een goede organisatie, de voornaamste factor voor een goedslagen van dit feest. Vooral waar in de afgeloopen paar weken de vele regendagen allesbehalve bemoedigend werkten op de verwachting van zoovele Schoorlaars, was het een ware uitkomst toen Zondagmorgen de weerteekens iets gunstiger waren, en werkelijk, het is meegeloopen, de eerste dag dan, kan over het geheel geno men, als goed geslaagd worden beschouwd. Het programma, dat bijna elk jaar gelijkt op haar voorgangers, zag er dit jaar eenigs- zins anders uit, waar het eerste nummer het aloude bloemencorso was vervangen door 't openluchtspel: „de Rattenvanger van Ha- meln". Het bloemencorso werd er minder op. De animo verflauwde, en na veel denken en pra ten kwam men tot het andere. De plaatselijke tooneelvereeniging „Nieuw Leven" met hare ferme leider, den heer Geurts, had hare me dewerking toegezegd en zoo kwam het dan dat Zondag te 1.30 uur n.m. zich nabij de Paardenmarkt een groote schare had verza meld, om het eerste bedrijf te aanschouwen van „de Rattenvanger". De inhoud der legende is reeds van te vo ren door de bladen vermeld, men kent ze dus De man, welke het stadje Hameln van zijn rattenplaag verlostte, trok voorafgegaan door Schout en Schepenen en door Schoorl's fanfarecorps „de Vriendschap" en omstuwd door vele nieuwsgierigen langs diverse stra ten naar het feestterrein, lustig spelende op zijn fluit, met als gevolg dat hij een geheele schare ratten achter zich kreeg welke hij later op het feestterein in een daarvoor speciaal ge- nouwde grot vernietigde. Hierna volgde het tweede bedrijf op 't terrein zelf, de wraak der rattenvangers, de klaagliederen der moe ders en het toegeven door Schout en Schepe nen. De totaalindruk was de volgende: de ar- fisten kweten zich naar behooren, er waren veel en lieve ratten (ook witte), voorgesteld door kinderen, gestoken in pakjes en maskers, vervaardigd door de goede zorgen van mevr, ?ackerBreed te Schagen. Het geheel gaf ons de gedachte dat er nog zeer veel te volmaken valt om het publiek te vreden te stellen, doch dat de V. V. V. op het goede pad is met de tooneelvereeniging, daar we den steil igen indruk hebben dat, wanneer op deze weg wordt voortgegaan, na enkele jaren een werkelijk pakkende attractie ■zal kunnen worden verkregen. Hierna had de officieele opening van het eest plaats. De voorz. van V.V.V. de hr. Wognum sprak eersten de aanwezigen toe en bedankte allen die hadden meegewerkt om 't feest te organi- seeren. Dit nu waren er zeer velen, en die velen hadden een goed werk verricht. Met alles een plezierig feest toe te wenschen ein digde deze spreker en gaf het woord aan den burgemeester, die op de bekende vlotte wijze zich van deze taak kweet en met gepas- te en vriendelijke woorden de zaak opende. Hierna verspreidden de vele aanwezigen zich over het ruime en mooi gelegen terrein om de kermisvermakelijkheden in oogen- schouw te nemen. Er waren daar de mooie gladde dansvloer met gezellige zitjes daar omheen, het goedvoorziene buffet, de zweef molen, de oudhollandsche draaimolen, de meentekas te storten, werd bij het verzoek overgelegd. Werd voor prae-advies in handen gesteld van B. en W. Van het bestuur van de afdeeling Wierin gen van Volksonderwijs het verzoek, afwij zend je beschikken op de aanvrage van het 87. Aangekomen bij den koning der kabouters, vertelde Kee- sie van zijn tocht naar de hut der heks en dat een der kabou ters gevangen werd gehouden door de kwade vrouw. Van schrik liet de koning zijn mantel vallen. Hij was van zijn troon opgesprongen. „Is dat nu alles waar wat je daar zegt", vroeg Z. M. „Denkt U, dat ik U voor het lapje zal houden", ant woordde de verkeersagent. „Ik zou het niet durven, De geschiedenis van het prinsesje. als Ln hf n-'ei dat- de kaboljtJer',dank 2Ü 2Ün tooverstaf zag wLi melS|e' ,vertelde hem baa<" geschiedenis. Het T,u,t- -i ze naast hem °P de brits had plaats genomen. „Luister zeide ze, „en geef je ooren goed den kost".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6