minimin Courant. FEUILLETON. De Z.V.T. te Enkhuizen. Hmderd twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Opening Psychopathen-Asyl te Heiloo. Hun beider weg. Ko. 179 Vrü<la£ 1 Aiifustiis Zaterdag 2 Augustus. Hilversum., 1875 M. (A.V R.O.-uitzending), g 01—9.45 Gramofoonpl. 10.10.15 Mor genwijding. 10.30—12.— Concert door het Orkest van het Rembrandt Theater te Am sterdam. 12.15—2.— Concert A. V. R. O- Kwintet. 2.3.Gramofoonpl. 3—3.30 Or gelconcert door Jan Nieland. 3.30—4. Concert door het Tokkel-Octet. 4.—4.30 Gra mofoonplaten. 4.30—5.— Radio Kinderkoor zang. 5.—5.30 Zang. Neerland's Mannen- kwartet. 5.30—6.15 Concert. Kon. Militaire Kapel. 6.15—6.30 Gramofoonpl. 6.30—7.15 Voortz. Concert. 7.157.45 Radio Volks Uni versiteit. J. A. de Koning: „Jeugd en Zomer". 8.9.Concert door het Omroeporkest. 9. fl.15 Pianospel door Pierre Palla. 9.159.30 Vervolg concert. 9.30—9.45 Vervolg piano, spel. 9.4510Optreden van Stella Fon- taine. 10.Persberichten. 10.30 Vervolg concert. 10.3011.30 Concert door Cowboy Band. 11.3012.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) 8.159.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 11.30 12.K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O. Kwintet. 1.152.K. R. O. Gramofoon platen. 2.3.15 K. R. O. Kinderuurtje. 3. 4.30 N. C. R. V. Congreszaalmuziekkorps v. !h. Leger des Heils in Londen. 5.6.K. R. O. Gramofoonplaten. 6.-6.55 K. R. O. Gra mofoonplaten. 6.557.15 K. R. O. Journalis tiek weekoverzicht. 7.157.30 K. R. O. Gra mofoonpl. 7.308.K. R. O. Causerie over groote werken van kleine diertjes. 8.11. K. R O Concert door het K. R. O.-salon- zielf8 K. R. O. Gramofoonmu- 1 müfo on' n°v4'f M' 10-35 Morgenwijding. 0rke?tconcert- 3.50 Concert. Or- est. G. Lizzey, bariton. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7. Sportber. 7.05 Piano-recital door F. Uawson. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vau deville 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. Concert. Orkest. W. H. Squire, cello. 11.12.20 Dansmuziek. ParJjs »Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Con eert. Saxophoon-kwartet en zangeres. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vroolijke avond. 12.201.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). Kalundborg, 1153 M. 11.35—12.05 Gra mofoonplaten. 12.202.20 Orkestconcert. 3.50—5.50 Concert. Orkest en zangeres. 8.20 9.20 Concert. Orkest en zangeres. 10.05 11.05 Liederenvoordracht. 11.05—12.35 Dansmuziek. Brussel, 508 5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Symphonieconcert vanuit de Kurzaal te Oos tende. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Een betere tijd voor de A V-R O.? In de Woensdagavond op Schinkelhaven te Amsterdam gehouden protestmeeting van de A.V.R.O. heeft de heer W. Vogt te kennen ge geven, dat hij reden had om te zeggen, dat hij aan den horizon een blauwstipje ontdekte. Het Hdbl. meente te weten, dat de spreker hier doelde op plannen, waarbij het niet uit gesloten is, dat voor de A.V.R.O. een betere tijd dan thans zal aanbreken. Een grootsche stichting van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Louides. Gistermiddag werd door den Minister van justitie Mr. Dr. J. Donner te Heiloo het St. Paulus-huis, asyl voor R.K. Crimineele psy- chopathen, officieel geopend. De opening geschiedde in een conversatie zaal van het asyl, in tegenwoordigheid van een beperkt aantal genoodigden, waarvan wij noemen broeder Calasance, vertegen woordiger van den Generalen Overste der Congregatie van de Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes; broeder Chrysosto- mos, provinciaal overste; den commissaris der koningin jhr. mr. dr. A. Roëll, den officier van justitie, mr. v. Lookeren Campagne, den heer Veenstra, inspecteur van het toezicht op de uitvoering van de psychopathen-wet, dr. Lubberman en andere leden van de commis sie van den algemeenen Raad van psychopa- then-zorg; den architect, den heer Thunnis- sen, den heer A. J. van Meeuwen, pastoor van Heiloo en B. en W., alsmede den gemeen tesecretaris van Heiloo. Voor de opening sprak de broeder Chry- sostomos, provinciaal overste, een woord van welkom en gaf hij een uiteenzetting van het totstandkomen van de congregatie. Hij her innerde er aan, hoe in 1825 de jonge priester Glorieux te Ronse in Vlaanderen, toen een stadje van 15000 inwoners, waar een gewel dige armoede heerschte (van de 15000 in woners waren er niet minder dan 5000 arm lastig), zoozeer werd getroffen door het schandelijke systeem om armen en lichamelijk of geestelijk minderwaardigen te verpachten, dat hij zich het lot van die stakkers aantrok In een niet meer in gebruik zijnde kerk sticht te hij een tehuis voor ouden van dagen, voor blinden en voor allerlei ongelukkigen, terwijl hij ook werkverschaffing aan landloopers en bedelaars organiseerde. Kinderen stelde hij in de gelegenheid een vak te leeren; van zijn bisschop ontving hij opdracht zelf klooster lingen te vormen, die hun leven zouden wij den aan het beoefenen van goede werken. Het instituut kreeg later den naam van Congre gatie van Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Bij de invoering van de psychopathen-wet- ten besprak de congregatie de wenschelijk- heid om zich ook aan dit werk te geven. De heer Lubberman, inspecteur van het Rijkstoe- zicht van het Krankzinnigenwezen, richtte tot de congregatie de vraag of deze principieel voelde voor een asyl voor R.K. psychopathen. Verschillende conferenties waren daarvan het gevolg, met als resultaat, dat overgegaan werd tot oprichting van een asyl voor R.K. I crimineele psychopathen, naast de Sint Wil- librordusstichting. om daardoor economische exploitatie mogelijk te maken. Na een uiteenzetting van het opvoedend werk in de niet-katholieke cfsyls, waarvoor spr. groot respect had, zette hij uiteen, waar om voor R.K. psychopathen een afzonderlijk asyl noodzakelijk was. In hoofdzaak was dit noodzakelijk voor het doen gelukkig zijn van het leven hierna maals. Spr. bracht den minister en zijn ambtena ren dank voor de betoonde royale medewer king; dank bracht hij voorts aan dr. Lub berman, aan dr. Barnhoorn, den geneesheer directeur van de St. Willibrordusstichting, aan den broeder-overste Junianus en aan den architect die de plannen op schitterende wijze had uitgewerkt. Een woord van hulde richtte hij hierna aan den aannemer P. Bot en tot den hoofd-opzichter den heer Linse. Hierna noodigde spr. den minister uit de ope ning te verrichten. Het openingswoord van minister Donner. Minister Donner verklaarde gaarne aan de uitnoodiging gevolg te hebben gegeven om op dezen gewichtigen dag aanwezig te zijn. Toen voor enkele jaren de voorbereidin gen van de ingevoerde psychopathen-wet tot stand kwamen, moest de vraag onder de oogen worden gezien, tot wien men zich moest wenden om het daaraan verbonden werk te verrichten. De aandacht van dr. Lub berman viel mede op de Congregatie; over eenstemming werd spoedig bereikt, met als gevolg, dat naast het krankzinnigengesticht dit afzonderlijk asyl voor psychopathen tor stand kwam. Het aanvangswerk is thans voltooid, zoo dat men nu staat voor het begin van den eigenlijken arbeid. Het is geen gemakkelijk werk, dat gij gaat ondernemen. Toen voor twee jaar het psychopathen-asyl te Leiden werd geopend, stond men voor vele onzekerheden ten opzichte van de psychopa- then-behandeling. Sindsdien beschikt men over een zekere praktijk en juist daarom kon spr. constateeren, dat de taak niet gemakke lijk is, omdat iedere psychopaath weer een afzonderlijk geval is. Men kan niet altijd ar beiden, wanneer men in elk geval een blijven de verbetering wenscht. Det wetgever heeft dit gevoeld en daarom in dit opzicht de particuliere zorg op den voorgrond gesteld. De wetgever begreep, dat deze arbeid de volle persoonlijkheid vraagt. De congregatie vindt het aangrijpingspunt in den godsdienst, staat in de overtuiging, Vrij naar het Engelsch - H. AIONSEN «2) XXI. Londen in Augustus! Snikheet, stoffig, benauwd. Dick ondervond het dag aan dag, een heele week lang. Om tien uur 's morgens begon hij en keerde met den trein van zes uur naar huis terug. Iedere dag leek hem een nachtmerrie, waarin heeren in jaquet met beleefde manieren op een belletje drukten en iemand ver zochten hem uit te laten, na hem verze kerd te hebben, dat het hun ten zeerste speet, maar dat hij te oud, of te jong, of to hoog ontwikkeld, of te dit of te dat was voor hun kantoor. Toch hield Dick vol uit dezelfde vasthoudendheid of kop pigheid, hoe men het noemen wil, die hem gedurende elf maanden aan het schrijven had gehouden. Hij volgde een vast systeem. Hij zocht uit de adverten ties een lijstje van kantoren, die dicht bij elkaar gelegen waren, om, zoodra de deur van het eene achter hem gesloten was, naar het volgende te gaan. Hij ging naar bankinstellingen, assurantiekan toren, groothandelaars in veiligheids scheermessen en schoenveters, maga zijnen van speelgoed, kleeren of glas- en aardewerk, in één woord, naar alle mc- mtMkSt Ml onmogelijke zakgü. - Maanden geleden had hij tegen Joyce verklaard, dat hij naar werk verlangde en zijn plaats wilde zoeken in den strijd om het bestaan. Nu was hij er mee bezig en hij kwam tot de ontdekking, dat hij voor dien strijd minder goed toe gerust was, dan de eerste de beste loop jongen. Zijn universitaire opleiding, waarop hij zich een paar maal beroepen had, toen men hem vroeg, wat hij tot nog toe gedaan, gaf slechts aanleiding tot glimlachjes en afwerende bewegin gen. Hij had toen dat woord maar uit zijn woordenschat geschrapt. Hij was tot de conclusie gekomen, dat hij veel eer zeggen kon: „niets". Het re sultaat was toch hetzelfde en het kostte minder tijd om het te zeggen. De over tuiging drong zich aan hem op, dat een jongste bediende, die twaalf gulden in de week verdiende, een genie moest we zen, en dat een gestudeerd man niet veel meer dan een ezel was, die niets kon en nergens verstand van had en in geen ge val bruikbaar was. Hij had vijf pond geleend van Joyce, van haar huishoudgeld, en die waren ge weldig aan 't slinken. De reis naar Lon den en terug kostte hem per dag vijf shilling en daar kwam dan bij het geld voor bus of tram, voor een stukje eten en wat tabak, waaraan hij nog meer be hoefte gevoelde dan aan eten. Soms stond hij op de harde stoepstee- nen van een kantoor, waar men hem zoo juist de deur had gewezen, met opeen geklemde tanden, razend tegen pa troons, die er zich geen steek .van, qam dat de rechte verhouding tot God het beste rustpunt is voor de verscheurde levens, die aan haar zorg zijn toevertrouwd. Spr. hoop te zeer, dat de onmisbare zegen Gods op dien arbeid zou rusten. Dan zal die arbeid vrucht baar zijn- tot heil van de maatschappij en ook vruchtbaar voor de verpleegden en tot genoegdoening strekken voor hen, die" hun leven daarvoor geven. Hiermede verklaarde spr. het asyl voor ge opend. (Applaus.) De geneesheer dr. Barnhoorn spreekt. Dr. Barnhoorn wees erop, dsT thans een nieuwe phase door de psychopathenwet is in geluid. Hij oordeelde het niet zonder beteekenis, dat voor de uitvoering van de wet aan hét particulier initiatief de voorkeur wordt gege ven. Niet alleen de bescherming van de maat schappij, maar ook de verbetering van de verpleegden zelf wordt beoogd. Getracht wordt dit te bereiken door den psychopaath een geestelijke kracht te geven over het zin nelijke. In hem wordt aangekweekt beheer- sching van gevoelens, neigingen eh harts tocht, alsmede versterking van het verant woordelijkheidsgevoel. Voor den R.K. psycho paath is daarom de inyloed van een katho lieke opvoeding in een katholiek instituut, wanneer dwangverpleging voor hem nood zakelijk wordt geacht, een belangrijke fac tor. De broeders van de congregatie en spr. zijn zich bewust, dat hen een moeilijke taak wacht, vooral, waar zij te doen hebben met zware psychopathen. Taai zullen zij toch blijven streven naar het doel voor de maat schappij en het individu heilzaam werk te verrichten en met Gods hulp zullen zij daar in zeker in een belangrijk percentage van de gevallen slagen. De moeite zal reeds dan voldoende beloond zijn. Het gebouw. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van het mooie gebouw, waarin men zooveel mogelijk het huiselijke karakter heeft bewaard en dat men in prettige kleuren bijzonder hygiënisch heeft uitgevoerd. Het gebouw bestaat uit twee rechthoekig op elkander staande vleugels, waarvan de een aan 22 en de andere aan 18 verpleegden een onderkomen verschaft. Direct links van de entree bevindt zich een badkamer, bestemd voor het ontkleeden en baden van nieuw opgenomenen. Deze wor den daarna in uniform gestoken. Achter de entree is de hal, die toegang geeft tot beide vleugels. Men heeft daar een kamer voor het dokters-onderzoek en administratie-vertrek ken. In iederen vleugel heeft men twee dag verblijven, ieder met twee aangrenzende werkplaatsen, een schoollokaal en isoleer cellen, annex waschgelegenheden, urinoirs en W.C.'s. Boven heeft men slaapzalen voor 18 en 12 patiënten, terwijl aan iedere slaapzaal zes afzonderlijke slaapkamers grenzen. Ook heeft men daar kamers voor de broeders-surveil lanten en een magazijn. Ondanks de stevigheid en de hechtheid van deuren en ramen heeft men het geheel een vriendelijk aanzien gegeven. Spr. bracht daarvoor den architect lof. Hij vestigde ook nog de aandacht op een speel- en gym- nastiekterrein en merkte op, dat de psycho pathen in het asyl gebruik maken van de cen trale keuken en de wasscherij van de naast het asyl gelegen St. Willibrordusstichting. In een te bouwen kerk zullen zij ook gemeen schappelijk met de verpleegden van de St. Willibrodusstichting de godsdienstoefenin gen kunnen bijwonen. De rector en de genees heer-directeur zijn aan beide inrichtingen ver bonden. Het werkprogram. Het werkprogram gaat van de gedachte uit, dat het asyl geen inrichting is voor ge straften, maar in de eerste plaats een inrich ting voor verpleging en opvoeding, die echter moet zijn van een strenge tucht in het raam van de bevoegdheden, die het psychopathen- reglement verleent. Hooger opvoering van het godsdienstig peil der psychopathen wordt in de eerste plaats beoogd, alsmede aankweeking van eer- en verantwoordelijkheidsgevoel. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van den gang die een nieuw-aangekomene in de inrichting doorloopt. Veel waarde hechtte hij aan de eerste kennismaking van den geneesheer-di recteur met den verpleegde. Wanneer het ge lukt, om bij de eerste kennismaking den de- linkwent te overtuigen, dat men zijn geeste lijk en sociaal welzijn beoogt, dan is de eer ste stap op den goeden weg reeds gezet. De observatie-periode duurt twee tot drie weken. Van groote waarde is ook het con tact van de surveillanten met de verpleeg den. Na de observatie-periode wordt aan trokken, die nauwelijks begrepen, dat hij broodgebrek leed! Woedend, omdat alles scheen samen te spannen, om'hem iedere betrekking onmogelijk te maken. Op andere oogenblikken was hij beangst. Hij was een werklooze, die langs de straat naar werk loopt te vragen, met schijnbaar even weinig kans om het te krijgen, als die groote massa van werk- loozen, die in lompen gekleed demon straties hielden op het Trafalgar Square. Ze schenen hem toe slechts enkele schreden lager te staan op den maat- schappelijken ladder dan hij zelf. Lon den was wreed en ongevoelig. Wie lette er op als een man, die nuttig en werk zaam burger zou kunnen wezen, vertre den en vertrapt werd. Maar ten laatste scheen er een krui meltje van de tafel voor hem te vallen. Hij kwam in een ouderwetsch assuran tiekantoor terecht in de Lombardstreet, waar men tijdelijke hulp te kort kwam. Het was vacantietijd en bovendien wa ren twee bedienden ziek. Zijn goede uiterlijk bezorgde hem het baantje. Hij zag er uit als een heer en zoo werd hij na heel wat besprekingen en formalitei ten aan het copieeren van brieven gezet en het plakken van postzegels op brieven van des morgens negen tot 's middags zes uur, met een uur vrij om te gaan lunchen. Als salaris voor dit belangrijke werk ontving hij de kapitale som van één pond per week. Het duurde precies veertien dagen en toen kwam er een klerk van vacantie terug. gebruiod.gg yjoplifc ga Dicfr dacht geschonken aan werkverschaffing, ont spanning, onderwijs en het klasse-systeem. Spr. stelde in het licht, waarom voor psy chopathen buitenwerk de voorkeur verdient en deed uitkomen, dat ook binnenshuis voor geschikten arbeid zal worden zorg gedragen. Hiervoor is 'n mandenmakerij, 'n borstel-, schoen- en kleermakerij ingericht, terwijl ook eenigen in de gelegenheid zullen worden ge steld timmer- en schilderwerk te verrichten. Ook 't dagelijks voorkomende huiswerk zal daarvppr :worden benut. Als eisch zal worden 'gesteld dat de arbeid degelijk en productief is, omdat den patiënt 't gevoel bespaard moet worden, dat zijn arbeid onnutte tijdpassee- ring is. Door de werkverschaffing moeten de patiënten opgevoed worden. Ook de ontspan ning mag geen luierende hang-ontspanning zijn. Zeer groote waarde kende spr. toe aan het beoeferien 'van muziek- en rythmische gymnastiek. Eenige keeren per week zal in de avonduren godsdienst-onderricht, herha- lings-onderwijs, eenvoudig handels-onder richt en een zeker vakonderwijs worden gege ven. Ook zullen lezingen worden gehouden over onderwerpen die v^or de verpleegden nuttig zijn en waarvoor bij hen belangstel ling bestaat. Het is niet uitgesloten die le zingen door de verpleegden zelf te laten hou den. Het geheele onderwijs-einddoel is ver sterking van het moreel en de sociale ophef fing der verpleegden. Naar Engelsch systeem wordt overwogen invoering van een klasse stelsel om daardoor het eergevoel van de ver pleegden op te wekken. Drie klassen zijn daarvoor gedacht. De nieuw-aangekomenen komen in de eerste, en door eigen verdiensten kunnen zij in de hoogste klasse komen, den overgangsvorm voor voorwaardelijk ontsla genen. Hun, die zich misdragen, worden ver kregen voorrechten ontnomen en zij worden weer verlaagd. Hierna noodigde spr. de aanwezigen uit tot een rondgang door het gebouw. Wij kon den constateeren, dat hier tot stand is ge bracht een verplegings-instituut van dwang- opvoeding, waarin zooveel mogelijk het hui selijke karakter is behouden. Ook voor de ra men bevinden zich hier ijzeren tralies, door aardige gordijntjes nagenoeg onzichtbaar. De meubileering is modern en maakt een prettigen indruk. De lokalen zijn in aardige kleuren utigevoerd, terwijl 't sanitair aan de hoogst te stellen eischen voldoet. De stoffee ring en meubileering van het gebouw is van de fa. A. van Leeuwen te 's-Hertogenbosch. Na den rondgang werd aan de genoodigden in een der lokalen een tea aangeboden. Een nationale expositie bij uit nemendheid. 1930 is het jaar der Tentoonstellingen. De Belgische Wereldtentoonstellingen zijn in vollen gang, de „Zevenmijls" is pas ach ter den rug en de I. B. T. en de Z. V. T. staan voor de deur. Elk op hun eigen terrein hebben zij een overzicht gegeven van den stand van Scheepvaart en Industrie, van de vorderingen op electro-technisch en brand- weergebied. Doch in de toekomende jaren zal U zulk een overzicht nog ettelijke malen ge boden worden. Niet alzoo met de Z. V. T., de groote Zul- derzee-Visscherij-Tentoonstelling, die dit jaar te Enkhuizen zal gehouden worden van 25 Augustus tot 6 September. Deze Tentoonstel ling is een unicum, en reeds daarom een bezoek overwaard. Zij is niet voor herhaling vatbaar, want zij is meer dan een gewone Tentoonstelling; zij is een afscheid van "het Nederlandsche volk van een brok echt Neder- landsch leven, dat verloren gaat, en tevens het Wellekom, dat dat volk toeroept aan zijn nieuwe bezitting, de Zuiderzeeprovincie. Hebt U er wel eens aan gedacht wat de drooglegging der Zuiderzee aan Nederland kost, behalve de millioenen door de Regee ring daarvoor gevoteerd? Daar is het prach tige visschersbedrijf, dat aan duizenden men- schen brood gaf, daar is de mooie aanblik van de pittoreske visschersplaatsen, die zoo veel duizenden vreemdelingen lokte, de fleuri ge kleederdrachten, de typische zeden en ge woonten, die van geslacht op geslacht in ecre werd gehouden. Als straks de afsluitdijk voltooid is, en de drooglegging der Zuiderzee langzamerhand haar beslag krijgt, is al dat typisch Hol- landsche leven aan den ondergang prijsgege ven. De schilderachtige visschersplaatsen die als zoovele parelen in den zoom der Zuider zee schuilen, zullen doodgewone dorpen wor den in de oneindigheid van tuin- en weide land. Het stoere geslacht, dat van ouder op kind met vaste hand zijn schuiten stuurde over de bewogen zee zal weldra een volk zijn van nijvere boeren en tuinders, timmerlieden en smeden. Zoo blootgesteld aan nieuwe in vloeden, gedwongen tot andere arbeid, zal de visschersbevolking zich spoedig afkeeren van de gebruiken der vaderen. Innerlijk en uiter lijk zich aanpassend aan de nieuwe bestaans vormen, zal zij de typische zeden laten varen, het typisch kleed verwisselen en tot schade van „mooi Holland" ten onder gaan in ge lijkvormigheid van het moderne leven. Voor dit onherstelbaar verlies heeft het Bestuur der Z. V. T. een open oog, en hij heeft gemeend, dat nu de tijd gekomen is om al dat mooie van bedrijf en leven op en oni de Zuiderzee, dat ten doode opgeschreven is, voor het laatst bijéén te verzamelen om het Nederlandsche volk als in één greep te laten zien wat het verliezen gaat. Daarnaast was het zijn wensch in het bestek dezer Tentoon stelling de kentering der bedrijven en de ge leidelijke overgang van zeeboezem tot vrucht baar polderland onze natie duidelijk voor oogen te brengen. Daartoe dient in de eerste instantie een uitgebreid overzicht van de visscherij: wa: ze was, wat ze nu nog is, en wat ze in de toekomst wezen zal. Aan de hand van kaar ten en tabellen zal de belangstellende kun nen zien welk een bron van inkomsten de vis scherij voor Nederland was; hoe reeds nu met het oog op de onttakeling van het be drijf een sterken achteruitgang te bespeu ren is. De Tentoonstelling zal in deze Afdeeling voorts keurige modellen te zien geven van alle scheepstypen, waarmee de Zuiderzee be varen wordt. Verschillende visch-methoden zullen in miniatuur te zien zijn. De neven- bedrijven zijn op de terreinen in werking. U kunt zien hoe een net gebreid en getaand wordt. Het azen en spleten van het wand wordt gedemonstreerd, alsmede het haringsteken, ansjoviszouten. garnalenpellen, bokking ma ken, en het proces van haring tot bokking. In aquaria zullen de vischsoorten der Zul- derzee, en de vischsoorten, die in het IJsel- meer worden uitgeplant, ondergebracht wor' den. De Afdeeling Folklore is bijzonder inte ressant. Zij bevat een keur van bezienswaar digheden. De verschillende kleederdrachten zullen vertegenwoordigd zijn. Origineele ty pen uit de Zuiderzeeplaatsen zullen op de terreinen in hun eigen huisjes wonen en U gaarne een kijkje gunnen in hun beroemde pronkkamers. Prachtige lijfgoederen, keurig snij- en smeedwerk, oude gebruiksvoorwerpen uit alle kustplaatsen langs de Zuiderzee zullen op dc Z. V. T. te bewonderen zijn. Het ipuikje van „mooi Holland" vindt U daar bijéén. Het geschiedkundig gedeelte brengt als voornaamste punt een belangwekkend Open luchtspel, dat een voorstelling zal geven van een bezoek van Stadhouder-Koning-Willem III aan Enkhuizen. Dit spel wordt gehouden op Dinsdag 25 Augustus en zal den geheelen dag in beslag nemen. Voorafgegaan door een groote op tocht, waarin, behalve Z. M. en gevolg, zin nebeeldige groepen Ceres, Flora en Pomona, en prachtige pronkwagens voorstellende de groote bedrijven van Enkhuizen, zullen mede- rijden, wordt op het Tentoonstellingsterrein een spel gegeven, waarin serenades, boeren dansen, rhytmische dansen, Boerenbruiloft, Ridderslag en plechtige voorstelling der Oude Getrouwen elkander opvolgen en U prachtig-aangekleede folkloristische taferee- len voor oogen brengen. Voorts zullen speci ale dagen gehouden worden gewijd aan Urk, Marken, Volendam, Spakenburg enz. waarop OVERAL GEZOCHT WELLNe.R-ZlL.VER SHOW ROK IN l09-l(t AMSTEROAt-t keerde terug in de rijen der werkloozen. Hij was nog steeds platzak, want de reiskosten naar huis bedroegen meer dan zijn geheele salaris, maar het gaf hem toch weer een beetje moed om ver der te zoeken, het was voor hem een be wijs, dat er toch wel werk te vinden was. Het was een strenge beproeving voor iemand, die tot nu toe gewend geweest was geld naar believen uit te geven en die nooit tegenover de harde werkelijk heid van net leven had gestaan. En als hij na een dag hard werken thuis kwam, dan was Joyce er nog. Zoodra hij in huis kwam, deed hij al zijn best om zijn eigen zorgen op zij te zetten en Joyce op te monteren. Hij nam haar mee naar de golfbanen en mopperde met opzet over iederen minder goeden slag, om haar te dwingen al haar aandacht aan het spel te wijden. Werd het te donker om te spelen, dan liet hij haar wandelen door het bosch totdat ze niet meer kon, ver telde haar over de menschen, die hij dien dag ontmoet had en al de nieuwtjes, die hij in Londen op straat had gezien. En hij vertelde haar over al wat Audrey in Schotland uitvoerde en over zijn ver wachtingen en hoop. De genezing van de gewonde ziel ging langzaam, maar Dick hield taai vol en langzamerhand begon Joyce zich er van bewust te worden, dat er nog andere zorgen op de wereld bestonden dan de hare. Ten laatste, toen Dick zijn schoenen bijna totaal versleten had op de Lon- de&sche straten, kwam £r een vreugdfts, dag, waarop hij een plaatsje kreeg bij een makelaar in effecten, een wonderlijke goede positie van dertig shilling in de week. Hij trilde van blijdschap en schreef er uitbundige brieven over aan Audrey. Klokslag negen uur was hij op kantoor en begon boeken te catalogisee- ren en stumperig op een schrijfmachine enveloppen te adresseeren, zonder te let ten op het gegichel en gefluister van de loopjongens achter zijn rug. Zijn broek werd glimmend op de hooge kantoor kruk en zijn ellebogen sleten bij het tel len van lange kolommen met cijfers. Het voornaamste was, dat hij geen werklooze meer was! Eiken keer, dat hij op of van zijn kruk sprong, voelde hij zich in zijn eigen achting stijgen. Iedere inktvlek, die hij op zijn vingers kreeg, was een bewijs, dat Richard 'Ardley Manners op do wereld meetelde en dat hij aardig op weg was, om een vrouw te kunnen onderhouden. Zoodoende werk te hij naar best vermogen en vertelde aan Audrey en Joyce, dat hij zeker was van succes. Maar het kantoor had juist een week noodig om tot de overtuiging te komen, dat de bekwaamheid van den nieuwen bediende niet op hei gebied der cijferkunst gelegen was. De volgende week deed die overtuiging tot zekerheid stijgen. De derde en vierde week gingen voorbij met geduldig toezien en op het einde der vierde week deelde de jongste compagnon aan Dick mede, dat zijn diensten niet verder verlangd werden, - y

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5