m Sport Pluimveeteelt foE AYOITIIRE» VAI ÊirVERREERSAGEHTJE^ i V Binnenland - ■ggtJg-'SJg BIWAAR ONZK tLUiTztaeLlr KZ6 HSWIH WAAK*. SMILDE'S RUNDVET ..NATURE" IN £LI< 'HUISG EZIN i 11» i «m mw elk der genoemde plaatsen de bijzonderheden maar voren brengt. Op Vrijdag 5 September wordt een grootc lyiootrevue gehouden waaraan meer dan 800 risschersvaartuigen zullen deelnemen en 200 .jachten van de Koninklijke Ned. Zeil- en Roeivereeniging. &Het behoeft geen betoog, dat deze revue een zeldzaam en bijzonder schilderachtig schouwspel zal.brengen. Op een Zuiderzee-Tentoonstelling van zulk een grootschen opzet, mocht uiteraard een 'Afdeeling gewijd aan de Zuiderzeewerken niet ontbreken. Zij is dan ook met bijzondere [zorg samengesteld en zal een zoo compleet [mogelijk beeld van dit gigantische werk ge- uven. Kaartenen fotographieën zullen den be langstellende een kijk geven op de diverse ®lannen,en de verschillende methoden.die bi] ret leggen van dijken, het bouwen der^sluizen 'en der gemalen worden toegepast. De producten van den Proef polder te An 'dijk zullen ter Tentoonstelling geëxposeerd worden. Tevens zult U zich van de ontzil- tings-processen op de hoogte kunnen stellen. Onder deskundige geleide zullen excursies gehouden worden naar den afsluitdijk ei\ naar den Wieringermeerpolder, resp. per boot en per autocar. Aan elke excursie zal een korte toelichtin zoo noodig met lichtbeelden verduidelijkt voorafgaan, die gegeven zal worden doo een der leden van de Commissie voor de Zui derzeewerken der Z. V. T. Een aardige kaart van de Zuiderzee met de nieuwe polders wordt op het Tentooi stellings-terrein geboden. De groote Enkhuizer Zaadfirma's leggen daar, op een terrein van 1600 M2. een kaarr 'aan van bloemen in diverse kleuren. Ook dit zal een aardige attractie vormen. Aan attracties zal het overigens niet ont breken. Heel Enkhuizen werkt mee om d< Z. V. T. zoo aantrekkelijk mogelijk te maken Roei- en zeilwedstrijden zullen gehouden worden, paardenrennen, zwemwedstrijden, -zangersfeesten etc. En natuurlijk zal het pretpark niet ontbreken. Meerdere conferen lies worden tijdens de Tentoonstelling op baar terreinen gehouden. De verschillener- films van de Zuiderzee zullen vertoond wor den; maar er is nog veel meer. Te veel om op te noemen. Komt U toch vooral een kijkje nemen en., genieten. Genieten van het vele mooi dat de Z. V. T. biedt, maar ook van de prachtige cude stad Enkhuizen, met zijn stijlvolle ge yels en schemerige grachtjes, zijn beroemd' torens en weidsche kerken, haar heerlijke ver gezichten over zee en over haar bloemenvel den. Tijdens de Z. V. T. zal Enkhuizen een .kleed van groen en bloemen dragen, en 's avonds zal een smaakvolle illuminatie stad en Tentoonstellings-terreinen herscheppen tot een toovertuin van glans en kleur. Hadden wij niet het recht te spreken van een unicum onder de Tentoonstellingen? De Z. V. T. is een nationale expositie bij uitne mendheid. Daar neemt het Nederlandsche volk afscheid van de Zuiderzee: daar roep» 't wellekom toe aan de nieuwe gebieden; daar ziet het de geweldige overgang van vischwa 'ter tot landbouwgebied; daar wordt het de kentering der bedrijven gewaar. De Z. V. T. staat in het keerpunt der ge schiedenis van de Zuiderzee. „Geen Nederlander die het even bekosti gen kan" en hier borgen we een woord van >Z. Exc. Minister van Staat H. Colijn „mag dezen zomer nalaten Enkhuizen te be zoeken om aan het oude een afscheidsgroet te brengen en het nieuwe een welkom toe te roepen". Algemeen Sportblad. Het Algemeen Sportblad bevat o.m. dc notulen van de jaarvergadering van den N.H.V.B., welke den 18en Augustus in Alk maar gehouden werd. Dan lezen we met be langstelling, wat de verschillende vereenigin- gen thans reeds doen, om goed beslagen in September ten ijs te komen. In deze rubriek vinden we ook nog verschillende mededee- lingen en nieuwtjes over den K.N.V.B. en zijn diverse vraagstukken. Siem Bak heeft een brief geschreven over zomergenoegens enz. en zal dezen brief nog vervolgen. Herman Elfring heeft zijn oor te luisteren gelegd en zoodoende een gesprek aangehoord tusschen Flip en Flap, dat veel gelezen zal worden. De korfbalweekrevue en de athletiek- rubriek bevatten beide meerdere mededeelin- g-en, die de betrokk-ert vereenigingen en per sonen wel zullen bestudeeren en tenslotte zal het vereenigin-gsnieuws wel verslonden worden. Revue der Sporten. Drie grootere artikelen vragen deze week de aandacht der Revue-lezers: Blauw-Wit's internationale athletiekwedstrijden, de Neder landsche cricketsport en de zwemkampioen- schappen van Nederland. Over Bl.-W.'s wedstrijden schrijft Adriani Engels, het cricketartikel is een interview van mr. H. van [Manen en de zwemwedstrijden worden door •S.P.J. Borsten verslagen. Groothoff schrijft dan nog een voetbal- artikeltje over de wereldkampioenschappen in Montevideo, terwijl ook de cricket-test match EngelandAustralië van zijn hana is. Dan zijn er nog wat kleinere bijdragen, die met elkaar ook heel wat interessante copy opleveren. Auto-Revue. 'Het Augustus-nummer van Auto-Revue is /erschenen en we hebben het alweer doorgevlogen en verslonden. Verschillende •leuke bijdragen komen in dit nummer voor, waarvan het succes bij voorbaat reeds ver zekerd is. Daar is allereerst „De Flater", een kort verhaaltje van J. v. Hoogstraten Ter voort, dat echter allergeestigst in elkaar is gezet. Anita geeft een geschiedenisje weer, Bat „De Dans" tot titel draagt en dr. C. J. Koch B-ouma vertelt een verhaal, dat zeer onderhoudend en spannend is en getiteld is ',',De kreet uit de auto". De groote vervolgroman van Henri van .Wermesker-ken „Het iMannenf-eiland" blijft den lezer nog steeds boeien, terwijl het „Waarom Mascottes" de menschen niet min der aangenaam bezig houdt. Uit Groot- vader's Auto-tijd mag ook niet ongelezen -blijven, terwijl De Uil, de Wijsheid en de Dood een gevoelig geschreven schets van Wolfgang Federau is. Tenslotte noemen wij nog De onbewaakte overweg van de Raedt vau Kesteren, die geen ongeluk, maar juist geluk brengt! We hebben slechts een zeer korte opsom ming gegeven van het vele, dat ook dit Aug. 'nummer bevat. Naast het bovengenoemde zijn echter nog vele andere, kleinere bijdra gen opgenomen, die de moeite van het lezen waard zijn Auto-Revue, het jongste magazine, is weer uitgekomen met een inhoud, die een groot deel -van Nederland weer zal doen genieten! Auto-Leven. Jerome Mertens geeft deze week in zijn rubriek Uit en voor het Auto-Leven een zeer lezenswaardige beschouwing over het touri-s- me in Zwitserland. Verder vertelt hij het een en ander over de richting-aanwijzers, over •kokende olie in den gangwissel en over slaap, den grootsten vijand van den auto mobilist. Aan Ford de Eer is een verhaal geworden, dat bizonder interessant is en een uitsteken den kijk geeft op het werken en het werk van den automobiel magnaat. Een ander belang wekkend onderwerp is Zijne Majesteit de Client, waarvan het vierde vervolg deze week opgenomen is. De luchtvaartrubriek -bevat eenige bijzon derheden van de Europeesche rondvlucht en natuurlijkhet portret van Van Dijk. Met de talrijke -kleinere bijdragen vormt dit nummer weer een aantrekkelijk geheel. V-ragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Henn-epe, D-iergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. DE KUIKEN-MISERE. Deze titel kiinkt op den duur erg onaan genaam maar toch is het beter het kind bij den naam te noemen dan er doekjes om te winden en de zaak goed te praten. Er zijn een massa van die goedpraters die al maar beweren: het is zoo erg niet, als we alles in orde hebben gaat het best. Allemaal menschen zonder kennis van de dagelijksche practijk, want men kan gaan waar men wil, overal kan men haast hygiënische fouten aantreffen en d-_ meeste kippenhouders weten wel dat het zoo vlot niet gaat als sommigen beweren. Een groot raadsel blijft de pullorum voor velen. Als men in de ziekteleer thuis is lijkt het niet zoo vreemd. Dat besmette kuikens onder beste omstandigheden toch wel groot te brengen zijn is niet bijzonders, maar daar gaat het in de groote practijk niet om, daar zijn de omstandigheden meestal niet ideaal en krijgens de kuikens vooral bij verzending meestal een heel-e tik. Dat deze zi-ekt-e dan- ook een zoo gevreesde bedreiging geworden is voor de geheele pluimveewereld komt omdat het overal hetzelfde is, n.1. dat het in de prac- alles hygiënisch te behandelen. Een mooi voorbeeld noemde ik laatst uit Ruinen. In middels kreeg ik op mijn verzoek om inlich tingen al het volgende 'bericht: „Alle honderd kuikens zijn met hetzelfde opfokvoer gevoe derd en het strooisel bestaat in beide hokken uit zand, dat iedere dag ververscht wordt. (Dat is prachtig, maar vraag eens wat dat op een grootbedrijf aan werkloon, enz. kosten zou). Van mijn vijftig kuikens is er maar één gestorven en van die van mijn kennis reeds twintig, terwijl er nog meerderen zijn die de vleugels laten hangen. Ik zou nu gaarne van U ver-nemen of de leverancier ook verplicht is schadevergoeding te betalen of nieuwe kui kens er voor te leveren, nu U pullorum ge constateerd heeft." Ik noemde dit geval vorige keer al een zeer typisch geval, zooals er duizenden voor komen, wat we bij de leveranciers dagelijks kunnen constateeren. Van denzelfden fok- toom leggen ze eieren in dezelfde machine, sturen d-e gelijktijdig uitgekomen kuikens aan verschillende adressen envan den een krijgen ze een prachtige bedankbrief en van den ander een reuzen nijdige brief dat het slechte kuikens zijn, allemaal besmet en dat ze allemaal dood gegaan zijn en dat pullo- 1-rum geconsta-teérd is. Natuurlijk wordt dan om schadevergoeding gevraagd', vooral als er een papier bij- was van de pullorum- commissie waarop stond dat de hennen op pullorum onderzocht zijn. Nu mag men in dit opzicht geen algemeen geldend advies geven, men moet elk geval apart onderzoeken maar in het Ruinersche geval zou ik zeggen, dat dë schuld grooten- deels aan het opfokken ligt en de leverancier, geen blaam treft. Men lette zeer goed op de dagelijksch gemaakte fout dat men n.1. zegt: mijn kippen zijn op pullorum onderzocht. Dit is absoluut onjuistf, want het bloed onderzoek haalt er over het algemeen niet meer dan 90 pCt. der besmette dieren uit, vooral als men maar één maal onderzoeken laat. Pullorum-bestrijding is dan ook alleen suc cesvol als men het een paar jaar volhoudt en zoolang er nog smetstof in een of ander dier overgebleven is kan de ziekte telkens weer uitbreken en zich weer snel verspreiden. De pullorumbacil verspreidt zich in het li chaam der besmette kuikens snel en ze sterven heel vaak zonder ziekteverschijnselen. Men noemde de ziekte vroeger ook wel „witte diarrhee", naar een verschijnsel dat er soms wel eens bij komt, maar dat gebeurt lang niet, altijd. Pullorum is een echte bloedbesmetting en vandaar dan ook dat men soms 's morgens alle kuikens nog gezond heeft en er 'smid-, dags hoopen dood vindt. '4 Zeg dus niet zooals zoovelen doen bij sterfte: pullorum is het niet, want ze hebben geen diarrhee, neen, wees wijzer en laat di rect doode kuikens onderzoeken en vertrouw absoluut niemand, die zonder bacteriologisch onderzoek U zou willen zeggen wat de dier tjes mankeeren. Ik heb er duizenden en nog eens duizenden onderzocht en kan het in de meeste srevalleo ahsnluut niet constateeren zonder bacteriologische hulpmiddelen in het laboratorium. Hierbij nog een paar dagelijks voorkomen de gevallen van pullorum uit brieven: Nieuw-Helvoet. Hierbij een paar kuikens waarvan er vele sterven. Als ze loopen zien ze nog vlug maar worden erg vies en als ik ze in een kist zet, zijn ze in een oogenblik dood. De broedeieren waren van kippen waar bloedonderzoek was toegepast. Wat. kan de oorzaak zijn? Hier betreft het dus pullorum met diarrhee na bloedonderzoek der foktoomen. Leek: Hierbij doode kuikens van veertien dagen oud. Ze sterven bij handenvol. Eerste klas broedmachine, lichte, luchtige hokken, gedurig ontsmet, flink laag turfstrooisel. Te voren nooit geen sterfte en nu gaan ze den kelijk allemaal dood. Ze vreten niet en ze groeien niet, zijn in het laatst een beetje be nauwd en sterven zoo maar. Een voorbeeld van wat ik al gezegd heb, dat als men de ziekte er onder heeft, ontsmet ten haast niet meer helpt. Wat redding kan brengen is gaasbodem met hygiënische voer bak en drinkbak, maar die heeft niet ieder bij de hand. Daar deze ook van belang zijn voor de thans heerschende coccidioces, zal ik hieraan nog een artikel wagen. Nog een vraag uit Alkmaar: 16 Mei ont ving ik 500 kuikens en ben nu zoo ver heen dat er nog 100 over zijn. Het hok is met turfmolm, ze doen niets anders dan op elkan der zitten en groeien niets. Ik voer..... opfok voer, wat te doen? Ook een typisch geval, want heel wat slachtoffers geven de schuld aan het oipfok- voer. Nu kan dat wel een groot deel van de schuld zijn. als het slecht is, maar de beken de groote fabrieken (waarvan dit ook was) leveren heusch geen rommel en daar ligt dan ook de oorzaak niet. Nog even tot slot dit: Pullorum komt meestal voor gedurende de eerste twee weken en op den lOd'en dag is vaak de sterfte het grootst. Coccidiosis komt pas voor bij oudere kui kens van 4 tot 10 weken en uit zich vaak "Hoor z.g. bloeddiarrhee. Kijk dus zorgvuldig 's morgens de mest der kuikens na of er bloedige bij is en pas dan op. Hierover ook de volgende keer. Dr. TE HENNEPE. DE INBRAAK AAN HET ROKIN TE AMSTERDAM. Nog eenige bijzonderheden. Het was voor onbevoegden zeer goed mogelijk zich den toestand in -deze, ingewik keld door elkaar heen en tegen elkaar aan gebouwde p-erceelen op de hoogte te stellen, meent het Hbld. De toegang in de Ga-per- steeg stond overdag open, een ieder kon de trap naar de commissionnairs-firma bestijgen en zoowel in de kunstzaal als in den horloge winkel uiteraard gemakkelijk onder eeni-g voorwendsel een kijkje nemen zonder tot het doen van inkoopen over te gaan en ook zon der argwaan te wekken. Een bijzonderheid is nog, dat in het per ceel Rokin 36 welks bovenverdieping uit zicht geeft op het plat, waarlangs de dieven hun weg moeten hebben genomen de meeste avonden ettelijke personen tot een uur -of elf, half twaalf aanwezig zijn.be halve juist op den avond, voorafgaande aan de inbraak, toen omstreeks tien uur alles zich tijk van het grootbedrijf -haast onmogelijk is daar te ruste heeft begeven. Verder vernemen wij nog, dat een in de buurt wonende heer, die verleden week Vrij dag 's avonds te half twaalf met zijn echtge- noote door de Gapersteeg kwam, twee ver dacht uitziende personen, gekleed in lange stofjassen, heeft zien staan in de nis bij- den ziji-n-gang vtfn de zaak Miele. ONGELUK MET EEN BRANDWEER- AUTO. Brandweerman noodlottig om het leven gekomen. Hedennacht brak brand uit in de St. Pie- tershalsteeg te Amsterdam. De brandweer, onderweg om dezen brand te blusschen, had op het Frederiksplein het ongeluk tegen een vluchtheuvel te rijden, met het noodlottig ge volg dat een der brandwachts van den brand weerauto viel en onmiddellijk gedood is. HET LOT VAN 65.000. Na de berooving op het Konings plein te Amsterdam. Ook de be- roover beroofd. Wij lezen in Het Volk: Men herinnert zich de gefingeerde beroo ving van een banklooper op het Koningsplein te Amsterdam van een bedrag van 65.000, en het geheimzinnige gedoe met „Bleeke Wil lem", een bekende figuur uit donker Amster dam, $lie door gasverstikking om het leven is gekomen. Bij de politie bestaat het vermoe den, dat deze plotselinge dood van „Bleeke Willem" ten nauwste verband houdt met de in scene gezette berooving van den bankloo per. De „poet" van 65.000 zou door den van roof beschuldigden P. van D. bij „Bleeke Willem" in bewaring zijn gegeven, een paar weken, nadat de „berooving" had plaats ge had. P. van D. had gedacht van den buit te kunnen profiteeren, nadat hij de tegen hem geëischte gevangenisstraf van vier jaren zou hebben uitgezeten. Weldra bleek hem echter, dat hij slachtoffer zou worden van de on trouw zijner kornuiten. Tot goed begrip diene, dat P. van D. voor het levensonderhoud van de vrouw, met wie hij voorheen leefde en thans getrouwdis 1000 gulden noodig had en haar naar een der mannen, aan wie hij het geld had overgedra gen, verwees. Het geval zit namelijk zoo, dat P. van D. na de „berooving" het geld aan twee beruch te knokbazen had „afgeslagen" (toever trouwd). Deze helers waren de plotseling ge storven „Bleeke Willem" en een zekere I. N., heler van goud en diamant, van wien in zijn omgeving wordt gezegd, dat hij over geld be schikt. Toen nu de vriendin van P. van D. bij N. kwam, om de 1000 te halen, bleek plotse ling, dat N., na den dood van Bleeke Willem besloten scheen, de geheele „poet" voor zich alleen te houden. Hij ontkende althans, iets met deze zaak uitstaande te hebben en ook nadat de vrouw met een door hem geschre ven bewijs bij hem kwam, weigerde hij eenig geld af te staan. Zijn brutaliteit ging zelfs zoo ver, dat hij zich vrijwillig naar een politiebureau begaf, om zich te beklagen over het feit, dat eenige „penoze jengens" die op de hoogte waren van het geval, getracht hadden hem 10 rooie ruggen 10.000) afhandig te maken door middel van chantage. Ondanks de teleurstelling hield P. van D. zich stil, daar zijn straf nog niet definitief was uitgesproken. Nu hij veroordeeld is tot vier jaren gevangenisstraf, heeft hij den of ficier van justitie, die het onderzoek tegen hem had geleid, verzocht bij- hem te komen en heeft hij klaren wijn geschonken. P. van D. wist met overstelpende bewijzen aan te toonen, dat hij de geroofde 65000 raan Bleeke Willem en N. heeft afgedragen in een portiek van een woning, die hij nader aanduidde. Alhoewel N. hardnekkig ontken de, ooit in relatie te hebben gestaan met P. van D. en dezen nimtner thuis te hebben ont vangen, kon P. van D. ook in de kleinste fi nesses N.'s woning-inrichting beschrijven. Nog vernemen wij, dat N. in de grootste wanhoop den kornuiten van P. van D. heeft gesmeekt, hem niet in de gevangenis te hel pen. Door de bekentenis van v. D. zal het my sterie van deze berooving weldra geheel op gelost zijn. Voorts vernemen wij, dat bij deze zaak nog een derde heler betrokken zou zijn, wiens spoedige arrestatie eveneens verwacht kan worden. Volgens onzen zegsman zou dit een te goeder naam bekend staande kastelein zijn. Inmiddels is N. ingesloten in het huis van bewaring. VROUWELIJK LOCO-BURGEMEESTER OVERLEDEN. In den ouderdom van 73 jaar overleed mevr. A. M. C. RuypersErens, loco-burge meester en- wethouder van Valkenburg. De overledene was sinds 1903 onafgebro ken 'lid van den gemeenteraad en tevens eerste wethouder en loco-burgemeester van Valken burg. Zij was de eerste vrouw die lid werd van een gemeenteraad en aangewezen werd als loco-burgemeester. TE EEN VERBODEN DEMONSTRATIE AMSTERDAM. Door de communisten was een oproep ver spreid aan de havenarbeiders, om hedenmor gen te 7 uur te komen demonstreeren in d-e Tasmanstraat. Op dat tijdstip kwam inder daad een aantal mannen bijeen. Zij zouden worden toegesproken door Lou de Visser. Daar er echter geen vergunning was voor deze demonstratie, werd zij door de politic verboden, die •handelend moest optreden, toen toch werd doorgegaan met spreken. Het publiek begon daarbij' op te dringen, maar werd door de politie verspreid. Enkele agen ten hebben daarbij met de revolver gedreigd. De heer de Visser heeft toen maar van verder demonsteeren afgezien. MOTIE VAN AFKEURING TEGEN EEN RAADSLID. Wegens beleediging van een on- derwijsinspecteur. In de jongste raadsvergadering der ge meente Zelhem is een 'brief behandeld van den inspecteur van het lager onderwijs, -den heer W. Charbo te Doetinchem, waarin deze zich beklaagt over de b-el-eedigende uitdrukking die het raadslid mevrouw Tieck-en ten zijnen opzichte in de raadsvergadering van 28 April had gebezigd, toen besloten werd1 tot de stichting van een bijzondere christelijke school, waarbij dit raadslid had 'beweerd, dat HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Augu stus. Hoog water Laag water 2 9.57 10.25 6.15 6.35 3 10.59 11.31 7.09 7.3S 4 0.12 8.16 8.54 5 0.47 1.32 9.35 ion 6 2.02 2.37 10.46 11.17 7 2.55 3.24 11.42 8 3.39 4.05 0.06 0.27 9 4.16 4.43 0.50 1.08 10 4.54 5.20 1.29 1.47 11 5.27 5.52 2.07 2.22 12 5.59 6.22 2.39 2.54 13 6.30 6.51 3.11 3.22 14 7.00 7.21 3.37 3.49 15 7.31 7.51 4.10 4.19 EGMOND AAN ZEE. Augustus. Hoog water Laag water 2 9.54 10.22 6.03 6.23 3 10.56 11.28 6.57 7.26 4 0.09 8.04 8.42 5 0.44 1.29 9.23 9.59 6 1.59 2.34 10.34 11.05 7 2.52 3.21 11.30 11.54 8 3.36 4.02 0.15 9 4.13 4.40 0.38 0.56 10 4.51 5.17 1.17 1.35 11 5.24 5.49 1.55 2.10 12 5.56 6.19 2.27 242 13 6.27 6.48 2.59 3.10 14 6.57 7.18 3.25 3.37 15 7.28 7.48 3.58 4.07 door den inspecteur met zijn gunstig advies „zwendelarij" is gesteund. De inspecteur ver zocht nu, dat mevr. T. haar woorden buiten de raadszaal zou herhalen in 'het openbaar, teneinde haar strafrechterlijk te kunnen ver volgen. Namens B. en W. verzocht de voorzitter mevr. T. haar beleedi-gende woorden in te •trekken, of -deze in het openbaar te herhalen. Bij weigering stelde hij voor een motie van afkeuring uit te spreken over het optreden van mevr. T., wegens haar optreden tegen een ambtenaar wiens onkreukbaarheid vol doende vaststond. Mevr. T. meende dat er voor haar voldoende redenenen bestonden voor haar uitdrukking tegenover den inspec teur en zeide haar woorden slechts dan in te trekken, indien bij nader onderzoek zou blij ken, dat haar bewering onjuist was. Verscha lende raadsleden keurden de uitlating van mevr. T. af en verdedigden den inspecteur. Tenslotte werd de motie van afkeuring tegen mevr. T. met algemeene stemmen aan genomen. Mevr. Ti-ecken en de heer Abra hams 'hielden zich buiten stemming. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternacht ongeveer 12 uur gaf de parti culiere nachtve-iligheidsdienst te Apeldoorn aan de politie kennis, dat vermoedelijk een inbreker in het pand aan de Hoofdstraat al daar, waarin de zaak van de firma Kreym- borg is gevestigd, was binnengedrongen. Bij aankomst van de politie vond deze aan den zijkant van het gebouw een ruit verbrijzeld; zij drong ook door de opening naar binnen en ontdekte boven op een kast liggend den bij haar bekenden G. Deze man is geares- -teerd. KINDERVERLAMMING. Te Goriedijik is een 2-jarig zoontje van den •heer J. Bergsma aan kinderverlamming ge storven. j DE FILMACTEUR CHARLES K1NG IN AMSTERDAM. Vanmorgen te kwart voor tien arriveerdé met den trein uit Berlijn te Amsterdam de be kende filmacteur Charles King. Onder groote belangstelling van het publiek reed de film acteur per auto, waarop de Hollandsche en Ameitkaansche vlag, naar Tuschinsky. STAKING IN DE BOUWVAKKEN. De r-k. bouwvakarbeidersbond heeft op een paar werken te Nieuwenhagen (L.) het stakingsparool uitgegeven, ter doorvoering van het collectieve arbeidscontract. De sta- k.ng omvat ongeveer 60 werklieden. De r.k, patroons hebben reeds eenige '>ui-tsch« bouwvakarbeiders te werk -gesteld. Deze wor den des morgens door de poljtie aan de -grens te Mebaoh afgehaald en des avonds wederom naar de grens gebracht, ter voorkoming van ongeregelheden. STAKING BITUMASTIEKERS. Het personeel der firma Smits en Co. té Amsterdam, hetwelk sedert 12 Juli in staking is voor doorvoering van verbetering in de loonen en andere arbeidsvoorwaarden, is bij aange-tee-kend schrijven tegen Maandag 4 Augustus a-s. ontslag aangezegd, tenzij op dien datum de staking is opgeheven. De arbeiders, die overwegend georganiseerd zijn in de N.A.S. federatie, hebben besloten de staking voort te zetten. 93. „Droef te moede", zoo ging het prinsesje voort met het vertellen, ging ik naar mijn slaapvertrek. Boven op de hagel witte sprei van het mollige bed ging ik zitten, overdenkende mijn droevig lot en de streek van de heks, waarvan ik het slachtoffer was geworden. Wat moest ik doen? Hier was goe de raad duur. i 94. En terwijl ik nadacht kwam plotseling het kamermeisje, die in de muis, die op het sprei zat, niet haar meesteres, het prinsesje herkende. En nauwelijks had ze me gezien, of ze be gon te gillen en liep hard mijn kamer uit, roepende: „een mui», een muis". „Ze was bang voor een muis", lachte de kabouter, „en zette het daarom op een loopen";

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6