Ilkiimili Ceirant. FEUILLETON. LANDBOUW en VEETEELT. Hinden! twee en dertigste Jaargang. Dinsdag1 5 Augustus Radio-hoekje Stadsnieuws Hun beidep weg. Ho. 182 1930 Woensdag 5 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R-A. Uitzending). 8.— Orgelspel door Fred. Wol- fers afgew. door gramofoonplaten. 9. Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding (te verzorgen door den V. P. R. O.) 10.15 Voor dracht door Gerard Pilger. 10.30 Ziekenuur- tje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.Politieber. 12-15 Concert door het V. A. R. A.-Septet af gewisseld door gramofoonplaten. 1.45 Gra mofoonplaten. 2.30 Kindermatinée vanuit het Kurhaus te Scheveningen. 3.30 „Maak-het- zelf" door C. Schaake—Verkozen. 4.30 Or gelspel door Fred. Wolfers. 5.— Vraaghalf- uurtje voor de kinderen. 5.45 Concert door iTokkel-Octet, afgew. door gramofoonpl. 7.15 Literaire lezing door A. M. de Jong. 7.45 Po litieber. 8.Toelichting tot het Kurhauscon- cert door Eli Bomli. 8.15 Concert vanuit .et Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie orkest. Solisten: Jacq. Urlus en Ilona Durigo. Na afloop: persberichten. Daarna: gramo foonplaten. Huizen, 298 At. (Na 6 uur 1071 At.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Gramo foonplaten. 10.30—11.— Ziekendienst. 11 11.30 Gramofoonplaten. 11.3012.30 Har- moniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.30 2.Concert. Mevr. J. Hekkert—van Eysden, sopraan. Mevr. I. Mulder—Belser, alt-mezzo. H. Hermann, viool. Cor Kee, orgel en piano. 2.-2.45 Concert. Mevr. C. van Ra- venzwaay—Möllenkamp, alt. Mej. To Stelle maker, piano. Joh. Lammen, bas. H. Brug man, viool en piano-begel. 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15—4.— Vervolgconcert. 4.-5.— Concert door de Stafmuziek der Kon. Marine te Den Helder. 5.-6.— Kinder uurtje. 6.-7.Gramofoonplaten. 6.30— 6.40 koersen. 7.—7.30 Declamatie door R. Sijbring. 7.30—8.30 Wijdings-samenkomst in de Oosterkerk te 's-Gravenhage. 8.3010. AFDEELING NOORDHOLLAND NOORD DER VEREENIGING VAN SOC.-DEM. LE DEN VAN GEMEENTERADEN EN VAN PROVINCIALEN STATEN IN NEDERLAND. Zondag 3 Augustus j.1. hield deze vereeni- ging haar tiende jaarvergadering in „De Unie" alhier. Toen te ruim half elf de voor zitter, de heer W. van de Vall, de vergade ring het welkom toeriep, waren aanwezig een 40-tal gemeenteraadsleden en leden van de Prov. Staten van Noordholland, onder meer het lid van Ged. Staten, de heer A. W. Michels. Voorts was als gast aanwezig de secretaris van het hoofdbestuur der landelijke Vereeniging de 'heer J. Reinders van Utrecht. In zijn openingswoord wees de voo:rzitter op de belangrijke werkzaamheden in het af- geloopen werkjaar in Raden en Staten door de sociaal-democraten verricht en herdacht de heengegane partijgenooten, strijders en strijdsters op het terrein van het openbare leven t. w. Mr. Troelstra, mevr. L. van Kuyk- hof—Koedijk en K. Hocgenboom. Te hunner nagedachtenis verhieven de aanwezigen zich een kort oogenblik van de zetels. Op verzoek van het hoofdbestuur om fi- nanciëele steun bij de inrichting van het bu reau van de vereeniging, noodig geworden, doordat de administratie, het advies- en documentatie-bureau voortaan geheel los van het partij-apparaat zou komen te staan, werd goedgunstig beschikt en een klein bedrag zal aan het hoofdbestuur worden overgemaakt. Van verschillende zijden werd de opmer king gemaakt, dat men hiermede niet wilde goedkeuren de wijze waarop deze losmaking van de zijde van het Partijbestuur was voor gesteld en behandeld. Het aftredende bestuur werd met uitzonde ring van den heer S. Visser van Enkhuizen, die bedankt had, bij acclamatie herkozen. In de plaats van laatstgenoemde werd1 verko zen de heer P. Rodenburg van Enkhuizen. Het bestuur werd hierdoor als volgt sa mengesteld: W. van de Vall, voorzitter, Alk maar; J. Westerhof, secretaris, Alkmaar; P. Zeeman, penningmeester, Zuid-Scharwoude; K. Prins, Zaandam; H. Bakker, Oudkarspel; P. Rodenburg, Enkhuizen; H. van den Berg, Purmerend. Bij de behandeling van een punt van de vorige jaarvergadering inzake de vorming van een vaste verbintenis tusschen verschil- Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN $5) Toen hij zijn das omdeed, moest hij al weer lachen. Wat kwam het er ook op aan? Als hij naar Afrika was gegaan, dan had hij er 's morgens eerst op uit moeten gaan om een ontbijt te krijgen en had hij zich daarna eerst kunnen wasschen. En nu was het in elk geval zijn eigen ontbijt en betaalde hij het zelf. Om tien minuten voor achten liep hij fluitend naar beneden en begaf zich naar het dichtst bijzijnde restaurant. Hij had Lon den nog nooit zoo in de vroegte gezien. Tot zijn groote verwondering liep Regent Street al vol met meisjes, die naar haar werk gingen en er over het algemeen veel opgeruimder uitzagen dan de mannen en toen hij in het restaurant kwam op den hóek van Schafts- bury Avenue, waren ook daar reeds vrouwen druk aan het werk. Dick begon na te denken. Toen een der meisjes hem gebakken eieren met spek en koffie bracht, vroeg hij haar: Hoe laat staat u op? Om half zes, antwoordde ze. Winter en zomer? Ze kmkte van ja. Hebt u nog iets anders noodig? vroeg Nee dank u. Hij keek haar peinzend na toen ze vroolijk wegtrippelde. Om tien minuten voor half negen stond hij weer op straat met een pijp ln den mond en liep Shaftsbury Avenue vlug' Concert door het „Boris Lensky"-trio. 10. 11— Orgelconcert door S. P. Visser 9.30 ca. Persberichten. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert, j 202.50 Concert. B. Allen, mezzo-sopraan. J- A. Thomas, bariton. 4.20 Orkestconcert. 5 20 Gramofoonpl. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.35 Nieuwsberichten. 7. Piano-recital door L. England. 1.20—7 40 Lezing. 7.45 Vioolrecital door Isaac Losowsky. 8.05 Concert. Orkest. A. Fear, bariton. F. Russell, tenor. Koor. 9.20 Nieuws berichten. 9.45 Lezing. 10.Optreden van de „Co-Optimists". 10.4012.20 Dansmu ziek. Parijs Radio-Paris1725 At. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Concert door Kwintet. 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 „Don Juan" van Mozart. Orkest en solisten. Langenberg, 473 At. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5-50—6.50 Orkest concert. 8.209.15 Orkestconcert. 9.20 „Schwert üfcer uns". Hoorspel van P. Dick. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. (Gramo foonplaten). Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert. 8.20—9.35 Concert. Orkest. Operazanger. 10.2011.05 Concert. Hawaiïan Kwartet. 11.0512.50 Dansmuziek. Brussel, 508-5 At. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Fragmenten uit „De Groot- Hertogin van Geroistein" van Jacq. Offen- bach. Orkest en solisten. HEBBEN S. O. S.-BERICHTEN SUCCES? Vele luisteraars zullen zich hebben afge vraagd of de S. O. S.-berichten, die dikwijls over verschillende zendstations worden uitge zonden, wanneer iemand gezocht wordt, wiens aanwezigheid hier of daar dringend noodig is, werkelijk succes hebben. Uit een opgave van de B.B.C. blijkt, dat dit vrij dik wijls het geval is. In de eerste drie maanden van dit jaar werden door de B.B.C. 179 S.O.S.-berichten uitgezonden. 69 hiervan hadden succes, 90 werden niet beantwoord en van 10 is het resultaat niet bekend. lende raadsfractiën in gebieden waar het noodig is. dat gemeenschappelijke belangen gezamenlijk besproken worden, teneinde tot eensgezind optreden bij behandeling van be paalde punten te geraken, werd het dage- lijksch bestuur opgedragen, waar noodig, kringvergadering voor dit doel bijeen te roepen. Vervolgens kwamen in behandeling de jaarverslagen van den secretaris en den pen ningmeester. Wij zullen uit deze verslagen even de voornaamste gedeelten vermelden. Gehouden werden: een excursie naar Ber gen, Egmond aan Zee en Heiloo. Voorts een cursus met als inleider de heer Ed. Polak, wethouder van Amsterdam over „Particulier- of Overheidsbedrijf" en een vergadering waar de burgemeester van Hoogezand sprak over het onderwerp: De nieuwe financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. In Zaandam was een kring-vergadering gehouden waar getracht en bereikt werd eenheid van optreden in de verschillende Zaansche gemeenten inzake de verkrijging van een gelijktijdige winkelsluiting van ge meentewege op den Dinsdagnamiddag. Door den daarvoor aangewezen secretaris J. Westerhof werden vanaf 1 Juli 1929 tot 30 Juni 1930 83 schriftelijke en 21 mondelinge adviezen verstrekt, te zamen 104. Gespecificeerd werden deze adviezen gege ven over: Annexatie van gemeenten 5; Ar beidsbeurzen 3; Armbestuur 2; Armenraad 4; Armenzorg 1; Gemeentelijk Grondbedrijf 3; Gemeentelijke Keuringsdienst 4; Gemeenr lelijk Slachthuis 2; Georganiseerd Overleg 3; Havendienst 2; Kinderbewaarplaatsen (crèches) 2; Léges 3; Marktwezen 4; Nieu we financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten 12; Onderwijs: bijzonder onder wijs 2, b. buitengewoon lager onderwijs 2, c. R. H. B. S. 2 en d. lager onderwijs 4; Samen werking van gemeenten 4; Wegenaanleg 3; Werkloozenzorg 4; Woningbouw: a ge meentelijke woningbouw 4, b. woningbouw door particulieren 3 en c. woningbouw door woningbouwvereenigingen 5Winst uit de bedrijven 4; Zaalafschrijving 2; Ziekenhuis verpleging: a. gemeentel, ziekenhuizen 4, b. katholieke ziekenhuizen 4 en c. vereeniging voor ziekenhuisverpleging 3; Zuigelingen zorg 4; in totaal 104 adviezen. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde aan inkomsten, incl. saldo vorig af. Overal werden de luiken afgenomen en toen hij Oxford street bereikte, stroomden de winkel- en kantoorbedienden overal reeds bin nen. Alle bussen zaten vol. Troepen fietsers schoten hem voorbij en iedere twee minuten golfde er een menschenstroom uit de stations van den ondergrondschen spoorweg. Hoe dichter Dick bij zijn kantoor kwam, hoe zenuwachtiger hij werd. Hij gevoelde, dat de anderen hem zouden uitlachen om zijn gebrek aan routine en den spot zouden drijven met zijn universiaitre opleiding. Hij was er be nieuwd naar wat ze hem te doen zouden geven en of hij er toe in staat zou zijn. Toen hij den hoek van Hatton Garden omsloeg, sloeg hij zijn pijp uit, trok zijn das nog eens redht en keek naar de andere menschen, die in de straat liepen, zich afvragend wie van hen allen ook naar Thomson en Jaffery gin- gen. Hij was er om vijf minuten voor negenen. Er leek nog niemand te zijn. Buiten stonden een paar portiers in uniform te praten. Ze vertelden hem, dat mijnheer Benham er nog niet was. Ieder oogenblik ging de deur open en kwamen er klerken binnen van allerlei leeftijd. Ze namen Dick terloops op en groe ten elkander even in 't voorbijgaan. Sleutels ramelden, lessenaars klapten open en soms klonk een luid gelach. Eindelijk kwam mijn heer Benham. Goeien morgen! zei hij. Kom maar mee naar binnen. Dick volgde hem door de lage klapdeur en gevoelde, hoe ze hem allemaal nakeken, toen hij stond te wachten, totdat de oude heer zijn handschoenen en paperassen op zijn lesse naar gelegd had. Mijnheer Benham wendde Zich tot een der portiers. Is mijnheer Nash jaar 299.10, uitgaven f 218.03. zoodat een batig saldo van 81.07 geconstateerd kan worden. Na enkele opmerkingen van ondergeschik ten aard werden beide verslagen onder instem ming van de vergadering goedgekeurd en bracht de voorzitter secretaris en penning meester dank voor het vele werk wat zij in "t belang van de vereeniging hadden verricht. Hierna kwam in behandeling het bestuurs voorstel. Er worden door onze afdeeling centrale cursussen gehouden over: a. Erfpacht of verkoop van grond. Hier voor als inleider aan te zoeken pg. Dr. H. G. Sdholten, secretaris der gemeente Zaandam; b. Bijzonder neutraal lager onderwijs? Hiervoor als inleider te vragenT pg. S. N. Posthumus, secretaris-penningmeester van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers; c. Samenwerking of samenvoeging van gemeenten. Hiervoor pg. A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Uit de vergadering werd de opmerking gemaakt dat het mogelijk moest zijn op deze cursus-vergadering na afhandeling van het hoofdonderwerp, korte bespreking van actu- eele onderwerpen te houden zooals bijv. de kwestie van de stroomlevering door de pro vincie regelrecht aan de verbruikers met uit schakeling door overname van de gemeente lijke electriciteitsbedrijven. Nadat hierop een toestemmend antwoord was verkregen werd in behandeling gebracht het voorstel van de Purmerendsche raads fractie: „Bespreking verhouding P. B. en de Ver. van S. D.-Raads- en Statenleden, in verband met de voorgenomen opheffing van het advies- en documentatiebureau in zijn tegen- woordigen vorm". Toelichting: Het bestuur kan dan hieromtrent aan de vergadering mededeeling doen, terwijl mis schien de jaarvergadering zich kan uitspre ken vóór behouden van dit bureau. Hierover werd allereerst het woord ge voerd door den secretaris van het Hoofd bestuur, welke uiteenzette de moeilijke posi tie waarin deze vereeniging is gekomen door het voorstel van het Partijbestuur van de S. D. A- P- om de oude, jarenlang bestaan hebbende banden tusschen partij en Ver. van Raads- en Statenleden, waarvan ieder zoodra hij Gemeenteraads- of Statenlid wordt ambtshalve lid moet zijn te verbreken en thans te willen volstaan met een subsidie van 2000 per jaar, waardoor normaal functioneeren met een goed advies- en do cumentatie-bureau onmogelijk zou zijn ge worden. In den Partijraad werd ook geen beslissing genomen, omdat over het voorstel van het Partijbestuur de stemmen staakten. Nu wordt er gezocht naar een compromis. Dit mag echter nimmer zoo zijn, dat de ge volgen zouden wezen, het niet meer behoor lijk functioneeren van het Advies- en Docu mentatiebureau. Beter geen bureau en geen vereeniging dan een bureau, dat door onvol doende bezetting geen goed werk kan leve ren en dus in onzen opbouwenden arbeid in de gemeenteraden een gevaar zou kunnen opleveren. Dat het Floofdbestuur bij zijn opvattingen op den steun van de afdeeling Noord-Holland mag rekenen, een afdeeling die door haar werkwijze en prettige kameraadschappelijke onderlinge geest 'bij het college zoo goed staat aangeschreven, stemt spr. tot verheuge nis en met een opwekking om bij het werk in de Gemeenteraden de schoone socialistische beginselen steeds voor oogen te houden, be ëindigde de heer Reinders zijn met applaus beloonde uiteenzetting. De voorstellende Purmerendsche fractie voerde bij monde van den heer van den Berg ter verdediging van het voorstel aan, dat zij over de wijze waarop deze zaak op het laatst gehouden congres te Groningen besproken en van de dagorde van dit congres was af gevoerd en overgebracht naar den Partijraad allerminst tevreden was. Door dezen spr. werd het voorstel gedaan zich met een schrijven tot het Partijbestuur te wenden, waarin, nogmaals wijzende op de noodzakelijkheid van een goed advies- en documentatiebureau, dit college in overwe ging zou worden gegeven onveranderd1 het voorstel aan te nemen om 3500 subsidie per jaar te vefleenen, benevens huisvesting in het kantoorgebouw van de partij'. Verschillende sprekers voerden het woord en er bleek nogal heel wat ontstemming onder de vergaderden over het verloop van deze aangelegenheid op bet Partijcongres en den Partijraad. Tenslotte werd tot verzending van een schrijven in den geest van het Purmerendsche voorstel besloten, terwijl, naar wij vermeen- er al? Ja mijnheer, hij is meen ik al op het kantoor. Komt u dan maar mee. Weer volgde Dick hem langs een paar groote, vreemd gevormde weegtoestellen, langs diepe brandkasten, die in den ijzeren muur waren ingebouwd, door een weeglokaal heen en dan over een donkere en vuile bin nenplaats, met traliewerk overdekt, waarop verscheidene deuren en gangen uitkwamen. Er kwam een werkman voorbij met een voor schoot en een helder wit met blauw afgezet buis. Daarna gingen ze een nauwe gang in en tenslotte kwamen ze door een klapdeur in een reusachtige ruimte met steenen muren een glazen dak en een ijzeren vloer. Aan smeltovens, op gelijken afstand in de muren ingebouwd, stonden werklui aan den arbeid. In den hoek bij de deur was een klein kan toortje afgeschoten van de smelterij, rondom met glazen wanden. Daar bracht mijnheer Bentham Dick bin nen. Goeien morgen, Nash, zei hij, hier is je nieuwe helper, mijnheer Ardley Manners. Dick schudde even later de hand van een kort, gedrongen persoon van een jaar of veertig, in een witte jas met los hangenden boord. Heel aangenaam, zei mijnheer Nash, ik hoop, dat we samen goed kunnen opschieten in het werk. Dank u ik zal mijn best doen. Uitstekend! Een andere man kwam uit een vertrek, dat later een kluis bleek te zijn. Hij was ongeveer van Dick's leeftijd. Hij droeg ook een witte jas, maar geen boord. den te begrijpen, deze zaak op de jaar vergadering van het Gewest Noord-Holland bij de verkiezing van leden voor den Partij raad ter sprake zal worden gebracht. Als tweede punt ingezonden door de leden, kwam ter sprake het voorstel (motie) van de Hoornsche raadsfractie: „Gezien de steeds groeiende belangstelling voor de wereldtaal Esperanto; het belang van Esperanto voor de arbei dersklasse; de cultureele beteekenis van Esperanto; de bevordering der internationale toenade ring en het internationale saamhoorigheids- gevoel door Esperanto; de toepassing van het Esperanto op elk gebied in geheel de wereld in alle steden van eenige beteekenis, is zoodanig, dat men onmis kenbaar in het Esperanto een internationale beweging kan constateeren, die haar be staansrecht niet alleen bewezen heeft, maar zich ook voltrekt in een zich steeds meer uit breidende en veldwinnende aanvaarding als zoodanig; spreekt de vergadering zich uit vóór het Esperanto en spreekt zich uit voor ondersteu ning van voorstellen die worden gedaan zoo wel gemeentelijk als in de Provinciale Staten, ter bevordering van het Esperanto." Na een korte toelichting door de heeren Hendriks en Plomper van Hoorn, werd de voorstellende fractie toegezegd, dat de eerst komende gelegenheid benut zou worden om op een cursusvergadering waarvan de in deeling dit zou toelaten de kwestie van de wereldhulptaal en het onderwijs door een be voegden inleider te laten uiteenzetten. Hierna werd gepauseerd, waarna te onge veer twee uur de ongeveer tot de helft ge slonken vergadering werd voortgezet en de voorzitter het woord gaf aan den heer P. Zeeman om zijn meening te zeggen over de in de komende najaarszitting van de Provin ciale Staten van Noord-Holland aan de orde komende herziening van het Algemeen Regle ment van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland, speciaal wat betreft de kwes tie van het stemrecht voor de ingelanden. Verwijzende naar het door hem (Z.) over deze, thans urgent geworden kwestie in „de Gemeente" geschreven artikel, bepleitte spre ker aan de hand van de veranderde verhou dingen in de agrarische bedrijven afschaffing van het meervoudige en doorvoering van het enkelvoudig stemrecht. De praktijk wijst uit, dat er geen strijd meer behoeft te bestaan tusschen den grootgrondbezitter (meestal het weidebedrijf uitoefenende) en den kleinen tuinder of bouwer over het waterpeil. Beiden hebben belang bij geen hoogen waterstand. Het waterschap is ook niet meer alleen een waterkeerend en -regelend orgaan, de ont wikkeling van het economische leven bracht ook voor deze lichamen bemoeiing met wegen, bruggen, kanalen, ja zelfs subsidiee- ring van allerlei andere zaken met zich. De tegenstelling van voorheen: groen tegen zwart (graslandbezitters tegen eigenaren van 'bouwgronden) bestaat niet meer. Er is slechts een belang en dat is, dat de besturing van het waterschap zoodanig zij, dat voor de levensbelangen van den bewerker van den bodem wordt gewaakt. Dat 'belang heeft de groote zoowel als de kleine grondbezitter in dezelfde mate, al moge dan het bezit van den een ook wat grooter zijn dan dat van den ander. Daarom in de waterschappen als in het bestuur van gemeente, provincie en Rijk aan elke man of vrouw, ingeland zijnde, een stem. Ook ten opzichte van het kiesrecht voor de pachters wilde de heer Zeeman een algeheele ommekeer. Op heden heeft de pachter geen recht, geen stem en toch indien vergelijken derwijs de grondbezitter 20% belang heeft bij een goed waterschapsbestuur, dan is het belang van den pachter (bewerker) van den grond het best uitgedrukt in het cijfer 80%. Dit standpunt werd door den spr. met ver schillende voorbeelden nader toegelicht. Vervolgens wees de spr. nog op het zijns inziens verkeerde dat uitwonende eigenaren het bestuursrecht in waterschappen hebben om in zijn slotwoord te pleiten voor ophef fing van de overbodig geworden Bannes en concentratie van de waterschappen in Noord- Holland. De heer A. W. Michels, hierop het woord nemende, verklaarde zeer kort zijn momenteel afwijkende meening nader te willen uiteen zetten. Verwijzende naar het zoo juist van zijn hand verschenen artikel over deze kwes tie in „de Gemeente", kwam spr. tot de over tuiging, dat de verschillen tusschen hem en de voorstanders van ingrijpende veranderin gen in het door de Provinciale Staten in be handeling genomen Algemeen Reglement van Dit is mijn tweede klerk, mijnheer Wil- son, zei Nash. Hij is uw onmiddellijke chef. Aangenaam, zei Dick. Dank u, zei Wilson. Van mijn kant ook Terwijl de twee anderen een en ander met elkaar bespraken, bracht Wilson Dick naar een kleedkamertje en wees hem, waar hij zijn lcleer-en kon laten. Als ik u was, zou ik wat kleeren uittrek ken, raadde hij Dick aan. Het is hier gloeiend, als ze het vuur wat opstoken. Hier hangen witte jassen uw voorganger heeft •ze laten hangen. Dank u, zei Dick. Hij trok zijn jasje en vest uit en een ver sleten linnen jas vol roestvlekken aan. Toen ze terugkwamen in het kantoor, was mijn heer Bentham verdwenen Dick had een ge voel, alsof zij laatste band met de buiten wereld was verbroken. Wilson ging verder met zijn werk op zulk een handige, rustige wijze, dat de onhandigheid van zijn helper er des te beter door uitkwam. Hij begon met het wegen van oude, gouden sieraden, bakjes vol met een goedje, dat er als korrelige, bruine suiker uitzag en in werkelijkheid fijn korrel goud was, en baren metaal van een dofgrijze kleur, die Dick nauwclijk op kon lichten. Kijk eens zei hij, ik zal telkens het ge- wicht aangeven.en dan moet u het inschrij ven hier achter de nummers, die ik opnoem, in deze kolom. Ja dat zie ik, zei Dick. Hij nam een pen en Wilson begon. „7" D™ twee-en-zestig negen, komma vijf. Drie vier-en-zestig acht-twintig, komma nul zes. Drie zeven-en-zestig twee acht-en-veertig, komma Een oogenblikje! zei Dick, den cijfer bestuur voor de Waterschappen, niet zoo erg groot zijn. De heer Michels zette uiteen, dat ook hij is voorstander van het kiesrecht voor de pachters (gebruikers) van den grond, dat hij waar mogelijk wil afschaffing van het Meer voudig Stemrecht, maar zijns inziens moet er geen overheerschen van de grooten over de kleinen, evenmin als het omgekeerde, mogelijk zijn. In deze richting gaat het reeds. Het is de vraag of bij het tempo waarin dit gaat, van bovenaf op wat versnelling moet worden aangestuurd. Bij de vervolgens gehouden rondvraag ver zocht de heer van den Berg van Purmerend een kringvergadering van raadsleden uit ge meenten betrokken! bij de aan de orde gestelde opheffing van de tramverbinding Purmerend- Alkmaar. Toegezegd werd dat deze vergadering binnenkort zal worden gehouden. Dt heer Bijl van Assendelft bracht vervol gens ter sprake het Ministerieel schrijven aan de Gemeentebesturen, waarbij voor gemeen ten beneden de 5000 ingezetenen de mogelijk heid geopend wordt om ter vervanging var» de gemeente-politie in 't vervolg rijkspolitie te krijgen. Met het oog op de verschillende mentali teit bij gemeente-politie en rij'ksveldwacht of marechaussee over 't algemeen heerschende, waarschuwt hij om deze belangrijke zaak goed onder de oogen te zien. De voorzitter zei toe, dat deze zaak in het Hoofdbestuur aanhanging zal worden ge maakt en sloot hierna te omstreeks half vier met een woord van dank aan de vergaderden voor de prettige discussie, deze bijeenkomst. DE LANGEDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De toestanden aan de groenteveilingen wijzigen zich nog maar steeds niet in gun- stigen zin. Het verschijnsel doet zich trou wens niet alleen voor aan den Langendijlr en omstreken, doch is aan alle groenteveilin gen te constateeren. Het gaat slecht met den tuinbouw in heel Nederland. Gelukkig was de stemming op de laatste bloembollenvei ling aan den Langendijk wat beter, doch helaas profiteeren daar maar weinigen van, Het groote gros doet nog niet aan de bollen teelt en moet zijn bestaan vinden in den tuin bouw. Het is vooral de mindere man onder, de tuinders, die het zwaar te verantwoorden heeft. Er zijn ons voorbeelden bekend, dat hij niet haalt van zijn grond, wat hij er aan huur en bemesting voor betaalt. Zulk een be staan moet wel ontmoedigend zijn. Werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, en dan nog geen droog brood verdienen, het is wel zeer bedroevend. Een nieuwe Pachtwet, zoo wordt door sommigen geredeneerd, moet verbetering brengen. We willen niet ontken nen, dat er aan het tegenwoordige pacht- en huursysteem groote gebreken kleven, doch we zien niet in, dat een verbetering een op-' lossing zal brengen. De oorzaken zitten die per. Er is aangedrongen op verlaging van de vrachttarieven voor het vervoer van grpenten en aardappelen, ten einde den tuin bouw te ontlasten. De Spoorwegen hebben verlaging ingevoerd en de prijzen der tuin bouwproducten zijn nog met sprongen ach teruit geloopen. De zaak lijkt ons zoo ge compliceerd, de moeilijkheden zoo groot en de afgunst der staten en individuen zoo sterk, dat een veranderde mentaliteit het eerst noodige zal moeten zijn. De gave en gezonde vrucht zal eerst kunnen rijpen aan een ge zonden boom. Zoo zien we deze week weer een prijsver laging der aardappelen intreden. Bij uitzon dering werd aan de veiling der L. G. C. te Broek iets meer dan 5 per 100 Kg. gege ven. De maximumprijs bleef over het alge meen ver beneden de 5. Dit zijn dan nog de prijzen der aardappelen, bestemd voor het binnenland van de beste kwaliteit en de meest gewenschte grootte. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd voor groo te Schotsche muizen van 2.804.60 be steed, de andere brachten van 2.203.50 op. De prijzen waren in het begin der week hooger dan de laatste dagen. Voor Eigenhei mers was de prijs wat hooger; de aanvoer van deze soort is echter gering. Te Broek werd van 3.506.60 betaald. Ook hier van liepen de prijzen op het eind der week achteruit. Voor blauwe Eigenheimers werd aan de veiling van den Noordermarktbond 3.40—5.10 betaald. Duken brachten 3.60—4.30 op, Schoolmeesters 2.50. Aangevoerd werden in totaal 28 spoorwa1 stroom onderbrekend. Ik ben bang, dat ik het niet goed begrepen heb. U zult me misschien reg dom vinden, maar ik heb dit soort werk nog nooit gedaan. Het spijt me erg, maar zoudt u het me nog wat duidelijker willen uitleggen. Wilson legde het hem uit en wees hem ook, hoe hij wegen moest. Zelf kon hij het ge wicht van het ding, dat hij in handen had, op een paar ons na schatten, zoo maar op het gevoel af, terwijl het Dick drie of vier mi nuten kostte eer het juiste gewicht gevonden was. Tegen half tien waren al de ovens opge stookt en wees de thermometer negentig graden. Dick had een gevoel alsof hij er ai drie jaar werkzaam geweest was. Ieder oogenblik weerklonk er een knarsend geratel en kwam er weer een karretje met goudstaven binnen onder geleide van een beambte. Be dienden kwamen het kleine kantoortje binnen met platte bakken vol ringen en sieraden, pa pieren bedekt met raadselachtige cijfers, goud en zilverkant, valsch gebitten, versleten goudversierselen van uniformen, kluwens goud- en zilverdraa den meer van dat soort dingen. Dat ging zoo geregeld door. Nu en dan ging de deur van een smelt oven open en werd er brandstof in den feilen gloed, die de geheele zaal doorlichtte, ge worpen. Dan weer deden ze ruwe wanten aan en haalde met lange tangen gloeiend roode kroezen uit den oven, waaruit ze het gesmolten goud in vormen goten. Het zweet droop hun in stralen langs het lichaam en de hitte steeg voortdurend hooger. Uit het er- naastgelegen vertrek klonk ijzergekletter, eentonig machinegedreun en verstikkende, zurige dampen prikkelden keel en oogen pijn lijk (Wordt yervolgdj,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5