Luchtvaart DÉ AVONTUREN VA! ETENVERKEER* AGENT JE. Onze Staatsmachine. Ingezonden stukken Voor boswortelen, die slechts op één dag werden aangevoerd, werd de onbeduidende prijs van 2.70 betaald. De bloemkoolprijzen liepen ook al achter uit. Den eersten veilingdag bracht ze te Broek nog 8.60—14.90 per 100 stuks op, te Noora-Scharwoude 8 50—11.30. Od ihet eind der week waren de iprijzen aan ge noemde veilingen 5.408.40 en 5.70-- 6.50. Bedenkende, dat veel is „wegge draaid,' en tweede soort slechts f 1 J 3 deed, is het begrijpelijk, dat het financieele resultaat onbevredigend is. Aangevoerd wer den aan beide veilingen 34000 stuks. Sla- of spercieboonen liepen ook al aan merkelijk in prijs achteruit. Aanvankelijk la gen de prijzen tusschen 5.80 en 10.50, doch Zaterdag kon aan de Broeker veiling niet meer dan 4.60—6.10 en aan die te Noord-Scharwoude 4 80—5.90 per 100 Kg. worden gemaakt! De aanvoer beliep 25000 Kg. Voor tuinboonen werd in 't begin 2.40— y 2.90 gemaakt, op 't eind der week 1 1.50. Snijboonen, die eerst nog tot 15 tonden opbrengen, daalden tot 6.10 a 9 op 't eind der week. Roode kool was bijzonder laag in prijs Meermalen kwam het voor, dat de als mini mum gestelde prijs van 60 cent per 100 Kg niet kon worden bedongen. Onverkoopbaar alzoo! Dit betrof in het bijzonder de groote soort. Het mooiste goed van de meest ge wilde grootte bracht aan de Broeker veiling bij uitzondering 2.30 op, te Noord-Schar woude 2.10. Deze prijzen maken de pacht niet goed en demonstreeren den nood der tuinders. Totaal aanvoer 54 spoorwagens. Al waren de prijzen der witte kool iets hooger dan de vorige week, ze bleven toch nog slecht. Aan de veiling der L. G. C. werd ivan 0.602.10 betaald, aan die van den Noordermarktbond 0.601.90. In 't ge heel werden 30 spoorwagens geveild. Met de gele kool ging het deze week ook al heel slecht. Kon aanvankelijk voor het mooiste goed nog 3.60 worden gemaakt en voor de grootste en afwijkende kwaliteit 1. later kon als maximumprijs slechts 2.10 worden bedongen en kwamen noteeringen van 0.60 herhaaldelijk voor. In totaal wer den 25 sporwagens geveild. Voor uien werd soms van -0.200.80 per 100 Kg. betaald. Zilvernep bracht aan vankelijk nog 8.10 a 12.50 op, later f 5.308.50. Zilverdrielingen golden eerst f 2.904.50, later 1.20—2.80. Voor gele nep werd van 5—10.80 betaald. Bieten gingen van de hand voor 3.90 [f 4.50. Met de tomaten ging het bijzonder slecht. In het begin der week kon nog voor A, B. en C.-kwaliteit ongeveer 20 worden gemaakt, later echter werden de prijzen tot op minder dan de helft gereduceerd. Zater dag was de prijs van A-kwaliteit 6— f II, B 5.80—9.50, C 5.80-/ 11.20 en CC. f 5.20. Ongevee 50.000 Kg. bedroeg de totale aanvoer WARMENHUIZEN. Bedroevend is het steeds weer bij het begin tan dit overzicht te moeten constateeren, dat de slechte economischen toestand der land en tuinbouwers nog niet verbeterd is. Veel daarover te schrijven is overbodig, want thans weet iedereen, dat wanneer de pro ductie op dezen voet doorgaat, de gevolgen nog niet te overzien zijn. Naar men ons me dedeelt kan een hooge prijs voor de groenten de financieele uitkomsten onmogelijk redden. iDe aanvoer was in deze afgejoopen week grooter als in de week daarvoor. Indien het weer iets meehelpt, verwacht men alhier nog een aanmerkelijken aanvoer van aardappelen. De meeste verbouwers hebben het rooien ge staakt. Het is te hopen dat de prijzen der aardappelen in de eerstvolgende weken zich eenigszins zullen herstellen. Schotsche muizen. De prijzen hiervan vielen ons deze week naar omstandigheden niet af. Maandag was de aanvoer van schotten nihil. Successievelijk kwamen in den loop der week meer aanvoerders van muizen opdagen. Be neden den prijs van 2.50 per 100 K.G. werd niet besteed. De hoogste noteering voor de gewone schotten bedroeg 3.60 per 100 fK.G. Deze prijs werd betaald op Dinsdag De noteering van de grove schotsche muizen verschilde weinig met die van de gewone muizen. Van Woensdag tot en met Zaterdag werd besteed van 2.70—3.20 per 100 K.G. Eigenheimers. Op de drie voornaamste vei- lingdagen werden eigenheimers aangeboden. De partijen die verkocht werden brachten den prijs op van ƒ3.20—/ 5 per 100 K.G. De gemiddelde prijs kwam niet hooger dan 3.404.70. Als men de noteering van eigenheimers der laatste weken nagaat komt men tot de conclusie dat de prijzen stabiel gebleven zijn. Blauwe aardappelen. Dé aanvoer van blauwe aardappelen was in deze week groo ter als die van de eigenheimers. Over hèt al gemeen was de prijs van dit product iets hoo ger dan die van de schotten en eigenheimers J.l. Vrijdag uitgezonderd konden wij nog steeds prijzen noteeren van boven de 5.50 per 100 K.G. Op j.l. Donderdag werd nog betaald 5.90 per 100 K.G. De grove blau wen brachten op van 3.50 tot 4.50 per 100 K.G. Bloemkool. De enkele partijen bloemkool welke Maandag en Dinsdag aangeboden worden, konden niet meer opbrengen dan 9 per 100 stuks voor de eerste soort. Voor de iets minder mooie bloemkool en toch eerste soort betaalde men Maandag ten hoogste 7 per 100 stuks. Zilvernep en uien. Wellicht in verband met den vrij grooteren aanvoer van zilver nep en uien konden de prijzen daarvan in deze week niet gehandhaafd blijven Waar men in den voorafgeloopen week nog steeds voor de zilvernep boven de 10 per 100 K.G. uitbetaald kreeg, ontving men nu niet meer dan 9.60 per 100 K.G. De eene aag verschilde soms nog aanmer kelijk met den anderen dag. Zoo werd Maan dag en Dinsdag slecht gemarkt. Trouwens j.l. Zaterdag niet minder. Deze zapk werd geëindigd met een noteering van 5.30 tot 6.30 per 100 K.G. Gele nep: Van dit nieuwe artikel werd deze week een vrij groot kwantum aangevoerd. In tegenstelling met de zilvernep gelden de par tijen gele nep thans nogal goed. Eene prijs- vèrhoogi.ng is echter nog niet overbodig. Woensdag en Donderdag besteedde men voor de minder mooie gele nep nog steeds boven de 10 per 100 K.G Voor prachtige gele nep konden wij die dagen respectievelijk 11 en 11.70 noteeren. Op Dinsdag en Za terdag j.l. was de vraag naar gele nep min der als op de andere dagen. De gevolgen hiervan bleven niet uit. De hoogste notee ring op de laatstgenoemde dagen verschilde wel bijna 3 per 100 K.G. met die van Don derdag. Roode kool. Mede als gevolg van de slech te prijzen voor dit product was de aanvoer hiervan in deze afgeloopen week zeer gering te noemen. Dinsdag j.l. werd betaald nog boven de gulden per 100 K.G. Op Zaterdag daarna kon het de gulden niet halen. Gele kool. Voor de kleine gele kool was op Maandag 28 Juli wel animo De noteering hiervan bedroeg voor de 3 tot 3Yt ponders 2 tot 2.10 per 100 K.G. Woensdag daarna waren de prijzen een halve gulden lager. Dat wanneer de gele kool zwaarder zijn dan 3 tot 3'A pond de prijzen sterk dalen, kwam j.l. Donderdag en Vrij dag sterk uit. Meer dan 0.80 werd toen niet uitgegeven. De aanvoer bedroeg m deze week. 77.000 K.G. aardappelen, 12.896 K.G. gele nep, 54.100 K.G. zilveruien, 975 KG. 2 025 K.G. gele uien, 12.025 gele kool, 10.600 roode kool, 180 stuks bloemkool; tegen 51000 K.G. aardappelen, 2875 K.G. gele kool, 35000 K.G. roode kool, 12900 K.G. zil verden, 275 stuks bloemkool in de week van 21 tot en met 26 Juli 1930. Wijzingingen in de Wet op het Notarisambt. Verschenen is een ontwerp van wet, dat enkele wijzigingen in de wet op het notaris ambt inhoudt, waaraan we hier onze aan dacht willen schenken. De minister begint in de memorie van toelichting op te sommen, dat de notaris in den tegenwoordigen tijd veel meer functies verricht, dan die, welke de wet op het natorisambt hem feitelijk op draagt. Tot die functies behoort o.a. het raadgeven omtrent den inhoud der actes; hij adviseert, hoe, met inachtneming der wet, de bedoeling van de contracteerende partijen het best 'kan worden verwezenlijkt en geschil len kunnen worden voorkomen. Hij is de ver trouwensman, die raad geeft in vermogens- rechterlijke aangelegenheden van allerlei aard; die zich belast met het tijdelijk en voortdurend1 beheer van gelden; die zijn be middeling verleent bij overdacht van onroe rende goederen en het vestigen van hypo theek daarop; die nalatenschappen verdeelt; die adviseert bij het opmaken en uitvoeren van huwelijksche voorwaarden. De minister erkent, dat het notariaat hier te lande op een hoog peil staat en vervuld wordt over het ge heel genomen door personen berekend voor die taak en voor dat werk. Echter is in den loop der tijden meer dan eens déconfiture ook bij notarissen voorgekomen. Vaker misschien nog werd in dezen een ramp voorkomen door hulp van familieleden, collega's enz. De mi nister stelt nu eenige maatregelen voor, waarvan een gunstige werking is te verwach ten, mede omdat dan tijdiger dan nu kan in gegrepen worden, wanneer zulks noodig is. Deze maatregelen zijn van drieërlei aard en betreffen: de boekhouding van den notaris; het sluiten van bepaalde overeenkomsten en tenslotte het toezicht over de notarissen. Wat nu het voorgestelde omtrent de boek houding aangaat, dit bevat het voorschrift, dat de notarissen verplicht zijn van hun ver mogenstoestand en van alles wat hun werk kring betreft een zoodanige boekhouding te voeren, dat daaruit ten allen tijde blijken hun rechten en verplichtingen. Van die boekhou ding zijn zij verplicht inzage te geven aan de Kamer van Toezicht en aan personen, welke daarvoor nader aangewezen zullen worden bij algemeenen maatregel van be stuur. Meer dan eens is een notaris in moei lijkheden gekomen, zonder dat hij dit hac zien aankomen, omdat hij niet op de hoogte was van den stand zijner zaken door slechte of onvolledige boekhouding. Ook is het wel voorgekomen, dat de moeilijkheden voorko men hadden kunnen worden, wanneer de stand van zijn zaken niet geheim gebleven was en er toezicht op zijn boekhouding uitge oefend had kunnen worden. De verplichting betreft niet alleen de zakelijke boekhouding, maar ook die van eigen vermogen. Wat het toezicht betreft, dit zal geheim zijn en blij ven. Bovendien moet dit onderzoek bij alle notarissen plaats vinden, waardoor ieder on aangenaam karakter te voren reeds wordt voorkomen. Omdat het niet doenlijk is, dat de Kamer van Toezicht dit werk regelmatig doen zal, daarom wordt de mogelijkheid ge steld, dat onder toezicht van de Kamer des kundigen dit toezicht zullen uitoefenen. Wat het sluiten van bepaalde overeenkom sten betreft daaromtrent wordt voorgesteld het volgende te doen gelden: Het is den nota rissen niet geoorloofd direct of indirect gel den ter leen of ijn bewaring te némen tegen interest met uitzondering van gelden rede lijkerwijs benoodigd hetzij voor persoonlijke doeleinden, hetzij voor of in verband met de uitoefening van hun bediening en verder: om zich borg te stellen of in te staan voor schul den van anderen. Menigmaal is een notaris in moeilijkheden geraakt omdat hij zich ook inliet met zaken, die feitelijk thuis behooren bij kassier of bankier of dat hij borg bleef. In den Haag hebben de gezamenlijke nota rissen onderling reeds een overeenkomst, dat ze geen borg zullen staan. Uit het feit, dat notarissen, vooral ten plattelande, bankiers- en kassierszaken deden, is menig onheil voortgekomen. De minister meent, dat daar toe de bemiddeling der notarissen in onzen tijd niet meer noodig is. Er zijn kantoren te over, waar men terect kan. Indien den nota ris eenvoudig verboden wordt direct of in direct (bijv. door tusschenpersonen) gelden tegen interest ter leen of in bewaring te nemen, dan zal volgens den minister een ge bruik, dat aanleiding kan geven tot décon fitures, niet meer voorkomen. Aangezien het echter noodig kan wezen, bijvoorbeeld voor de betaling van registratierechten, dat een notaris geld opneemt, daarom wordt niet ver boden het opnemen van gelden, die de notaris redelijkerwijs noodig heeft voor persoonlijke doeieinden of voor of in verband met de uit oefening zijner ambtsbediening. De borgstel ling door een notaris wordt verboden. Ech ter met één uitzondering n.1. ten aanzien van het instaan voor yerkoopipgen en verpach-1 tigen waar zulks nu gebruikelijk is. Mocht nu een notaris toch zich schuldig maken aan een overtreding van het hier voorgestelde, dan mogen daarvan derden niet de dupe worden, doordat bijv. deze overeenkomst nietig zou worden verklaard. Bedoeling is om in zulke gevallen te volstaan met een disciplinairen maatregel uit te spreken door de Kamer van Toezicht op de notarissen. In verband met een en ander is het noodig, dat de Kamer van Toezicht meerdere be voegdheid krijgt dan ze thans bezit. Thans bijvoorbeeld ontbreken haar de middelen tot een doeltreffend onderzoek. Derhalve worden door den minister twee bevoegdheden in de wet ingebracht: in de eerste plaats om een notaris voor een onbepaalden tijd verlof te geven en verder om getuigen te hooren, welke voor haar verschijnen moeten. De bedoeling dezer bevoegdheden is duidelijk. Men moet kunnen ingrijpen en onderzoeken zonder dat de persoon in kwestie het ambt blijft uitoefe nen en misschien voortgaat ondertusschen met verkeerde praktijken. Ook in de toe te passen disciplinaire maatregelen is verande ring voorgesteld. Naar geldend recht kan de Kamer slechts waarschuwen; is een ernstiger maatregel noodig, dan komt daaraan de arrondissementsrechtbank te pas. Volgens het wetsontwerp kan de Kamer van Toezicht drieërlei maatregel toepassen: berisping, be risping met waarschuwing, dat, indien an dermaal een verzuim wordt gepleegd, een voordracht tot afzetting in overweging geno men zal v/orden en tenslotte de voordracht tot afzetting aan het Gerechtshof. Vrijheid wordt verleend om dien maatregel toe te pas sen, welke naar gelang van omstandigheden gewenscht voorkomt. De schorsing als tus- schenmaatregel wordt niet gehandhaafd. Schorsing bewijst reeds misdraging en on dermijnt het vertrouwen, dat een notaris bij het publiek moet hebben. Echter ligt tusschen de berisping en de afzetting toch nog genoeg afstand, n.1. de berisping met bedreiging. De bevoegdheid der afzeting wordt gegeven aan het Gerechtshof, in verband met het feit, dat de notaris door de Kroon wordt benoemd (vroeger had de arorndissementsrechtbank deze bevoegdheid). De notaris, welke niet acoord kan gaan met de op hem toegepaste disciplinaire maatregelen kan daarvan in hooger beroep gaan bij het Gerechtshof. We meenen in het bovenstaande het be langrijkste uit het wetsontwerp te hebben medegedeeld. (Builen verantwoordelijkheid, van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). WIJKVERPLEEGSTER KOEDIJK— ST. PANCRAS. Het is niet mijn gewoonte om op uitingen in raadsvergaderingen van zustergemeenten in te gaan. Doch in den raad van St. Pancras wordt het toch wel wat al te bont gemaakt. Het raadslid Van Kampen beweert alsof de raad van Koedijk hem bij den neus wil nemen. Ik zou zoo zeggen Van K. bemoeit zich met zaken die hem niet aangaan. De zaak is als volgt: „Het Witte Kruis" meent, dat de wijkver pleging (in 't belang der burgerij), beter ge- ivgeld is wanneer St. PancrasKoedijk samengaan. Om dit tot stand te brengen, is noodig subsidie der beide gemeenten. Maar bedenk wel, Het Witte Kruis regelt daarvoor, de zaken, niet de gemeenten. De gemeente offert om de nuttigheid van haar bestaan. De gemeente kan naar aanleiding van haar sub sidie voorwaarden stellen, doch de voorwaar den van verplichte woonplaats vervallen, om dat de doctoren verklaren, dat het niets uit maakt waar de verpleegster woont (dit zijn toch deskundigen?) Ik zou zoo zeggen, laat de afdeelingen van het Witte Kruis dit rege len! Wat zit er bij de meerderheid1 van den raad van St. Pancras voor, dat de woonplaats bij hen moet zijn? Wie zegt het dat ze uit vrijen wil St. Pancras niet kiest als woon plaats. Ik ken daar de plaatselijke toestand niet goed, maar het lijkt mij toch eigenaardig. In onze raadsvergaderingen is er nooit over ge sproken. Wij berooven niet iemand van zijn vrijen wil, wanneer het niet noodig is. En de beide afd. van het Witte Kruis zijn ons zorgzaam genoeg om in 't belang van beide gemeenten haar werkzaamheden te doen Het is n i e t waar van K. dat Koedijk de sa menwerking met WarmenhuizenSchoorl kwijt raakt. Wanneer men in St. Pancras deze zaak kapot maakt, gaan wij op den be- staanden voet door. St. Pancras heeft dan, bedenkt dit goed, niet Koedijk bij den neus, maar de belangen van eigen burgerij zijn daarmee geschaad. Laat die toch niet de dupe worden van dit kleinzielig standpunt. Ik her inner mij de woorden nog goed door den heer van Kampen gesproken bij de opening van het rijwiel- en voetpad. Deze zei: „Wat zijn wij toch kleine menschen", wat hebben wij toch onnoodig 'n woorden verpild over dit mooie pad. Laat het voor de meerderheid van den raad van Sint Pancras een les zijn en toon nu groote menschen te zijn. Het is juist het kleine bekrompene van den heer Kam pen, dat mij steeds angstig maakt. Ook wat het gezamenlijk onderhoud vaif het rijwiel voetpad betreft. Ik zie elk jaar hetzelfde kra keel terug, en daarom pleit ik er steeds voor, dat het onderhoud voor elke gemeente op zich zelf blijft. Ik heb in mijn eigen gemeenteraad werk genoeg. Maar ik duld toch niet dat ons col lege op een manier besproken wordt, als in den raad van St. Pancras geschiedde. Koedijk, 3 Aug. 1930. P. HART, raadslid. Geachte Heer Redacteur. Tijdelijk vertoef ik te Bergen aan Zee. Zoo hier en daar vernam i'k, dat er een campagne op touw wordt gezet tot behoud van het Ber gerbosch als natuur-monument, waarmede ik ten volle instem. Ik wilde er óók aan deelne men en mij voorzien van een bon weliswaar maar van één gulden, maar ben maar een gast, dus t ij d e 1 ij k vertoef ik hier. Een vriend van mij ontraadde mij dit, daar een comité-lid 2.50 van 'hem niet wilde aan vaarden. Kan dit zoo zijn? Wilt u mij hier over eens inlichten? Bij voorbaat dank. Hoogachtend, Een badgast. (Bargast, die tenvolle met de inzameling voor het behoud van het Bergerbosch zegt te sympathiseeren, komt wel wat laat tot den wensch daaraan een steentje bij te dragen. Wij hebben dan ook zoo'n stil vermoeden, dat badgast de vriend van de 2.50 is. Ter informatie aan onze lezers deelen wij mede, dat het ons bekend is, dat de voorzitter van het comité drie maal per auto dien vriend (een oud kapitaalkrachtig Bergenaar, die te Bergen aan Zee éen eigen villa bewoont) be zocht om hem te bewegen een bijdrage te geven. Aanvankelijk wilde deze vriend niets geven, doch tenslotte verklaarde hij zich bereid 2.50 te offeren. De voorzitter van het comité heeft dezen kapitaalkrachtige toen in overweging ge geven er nog eens over na te denken of het niet tot zijn plicht behoort een grootere bij drage te geven, en van hem de 2.50 gewei gerd. Met nadruk verzekeren wij echter, dat het comité overigens ook bijdragen van 1 op prijs stelt, hetgeen uit de wekelijksche ver antwoordingen trouwens voldoende is geble ken. Red. Alkm. Crt.) HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Augustus. KINGSFORD SMITH GEOPEREERD. De operatie goed gelukt. Kingsford Smith is gisteravond om 9 uur 15 door Dr. Koch in het hospitaal te Middel burg voor apendicitis geopereerd. De opera tie die ongeveer een uur duurde was een vol komen succes en de patiënt slaapt thans rus tig- De dokter hoopt, dat hij binnen een paar weken het hospitaal zal kunnen verlaten, maar zal van de gelegenheid gebruik maken om den patiënt een korten rust te doen onder gaan, hetgeen hij na de vermoeienissen van ae laatste twee jaren heel erg noodig had. Kingsford Smith was Zondag naar Veere gegaan in de hoop, dat hij daar bij den Hol- landsch-Amerikaanschen publicist Dr. Hen drik Willem van Loon uit kon rusten. Hij klaagde toen over hevige vermoeienissen en pijn. Gistermorgen werd de pijn plotseling veel heviger en de dokter vond het beter hem ter nadere observatie in het Middelburgsche hos pitaal te doen opnemen. Tegen den avond deden zich verschijnse len voor, die op een acute blindedarmontste king wezen. De operatie heeft aangetoond, dat deze daignose correct was geweest en dat langer wachten inderdaad gevaarlijk had kunnen zijn. Van de verdere plannen om naar Australië te vliegen zal voorloopig niets bekend kun nen worden. HIRTH EN WELLER GEVEN HUN OCEAANVLUCHT OP. De vliegers Hirth en Weller, die zooals be kend, met tusschenlandingen naar Amerika wilden vliegen, de voortzetting van hun tocht hebben opgegeven. De autoriteiten te Julian- chaab op Groenland hebben namelijk tele grafisch medegedeeld, dat zich aldaar geen plaats bevindt, waar het vliegtuig zou kun nen landen. Het vliegtuig wordt naar Cana da verzonden. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Hoog water 2.02 2.55 3.39 4.16 4.54 5.27 5.59 6.30 7.00 7.31 2.37 10.46 3.24 11.42 4.05 0.06 4.43 0.50 5.20 1.29 5.52 2.07 6.22 2.39 6.51 3.11 7.21 3.37 7.51 4.10 EGMOND AAN ZEE. Augustus. Laag water Hoog water 6 1.59 2.34 10.34 7 2.52 3.21 11.30 8 3.36 4.02 9 4.13 4.40 0.38 10 4.51 5.17 1.17 11 5.24 5.49 1.55 12 5.56 6.19 2.27 13 6.27 6.48 2.59 14 6.57 7.18 3.25 15 7.28 7.48 3.58 U.17 0.27 1.08 1.47 2.22 2.54 3.22 3.49 4.19 11.05 11.54 0.15 0.56 1.35 2.10 242 3.10 3.37 4.07 VAN LAER BLACK EN ZIJN HOLLANDSCHE VLIEGERS. Onder den titel „Geysendorffer en Schol- te", schrijft het Hbld.: Het is langen tijd geleden, dat wij van de twee Nederlandsche vliegers Geysendorffer en Scholte iets hoorden. Zij waren op reis met den heer Van Laer Black, zij toerden de halve wereld rond met hun vliegtuig, de dappere Fokker-machine „Maryland Free State" en blijkbaar ging het steeds goed, want wij hoorden maar weinig of niets van hen. Toch hebben zij in de zeven maanden, die er sinds hun laatste bezoek aan Amsterdam verloopen zijn, heel wat afgedaan. Wij hebben de gele genheid gehad even een praatje te maken met „Geys" (Scholte was blijkbaar dadelijk naar huis gegaan) maar och veel vertellen kon hij ook al niet. Het was gezellig, al dat rei- zen en zij hebben vele nieuwe landen gezien, waar maar weinig of soms heelemaal geen vliegtuigen komen: zij zijn naar Japan ge reisd eerst via onze Indiëroute tot Bangkok en daarna over Hanoi en Shanghai en Seoul naar Tokio. Zoo heel gewoontjes vertelt ie dat, of er geen moeilijkheden zijn geweest, of ze niet hebben moeten worstelen met zwaar weer of met slechte landingsterreinen. Deze wereld vliegers want dat zijn zij toch inderdaad zijn van een merkwaardige bescheiden- heid. Zij vinden alles zoo gewoon, dat ze eigenlijk een beetje verbaasd zijn als je er wat meer van wilt weten. Die twee vliegen nu al jaren zoo. Met een regelmaat, die bewondering opwekt. En als ze dan terugkomen bij ons om eens van een vacantie te genieten, dan vinden wij hen vol komen onveranderd terug. Wat levenswijzer door grootere bereisdheid, maar toch heele maal als de gewone echte Hollandsche jon gens, die zij vroeger waren. Dat is wat hen betreft een groote verdienste. Zij hebben in Amerika, waar zij, van Bal- timdre uit, regelmatig vliegtochten gemaakt hebben, a good job gehad. En toch veel ge vlogen, want de afstanden zijn daar alle bui tengewoon groot en een heelen dag vliegen om ergens te komen is maar niets. De driemotorige Fokker heeft zich al dien tijd schitterend gehouden en de motoren, nieuwe 300 paards Wright Whirlwinds, ble ken van het beste te zijn, wat er op dat ge bied in de wereld te krijgen is. Bovendien worden die goed verzorgd door Dunk, ook al een K.L.M.-er, een van die knapen, die op de Indiëroute ervaring hebben opgedaan. De vliegers hebben een paar maanden vacantie gekregen. In dien tijd wordt de „Maryland Free State", die onder toezicht van den klei nen Dunk dezer dagen aankomt, in de Fok kerfabriek aan een grondige revisie onder worpen. Want straks komt van Lear Black weer terug naar Europa en dan gaan die we reldreizigers met zijn allen weer op stap naar verre nog niet bezochte landen. Brengende het Nederlandsche vliegtuigproduct onder ae oogen van weer zoovelen, die er wel van hoorden, maar die niet in de gelegenheid wa ren er kennis mee te maken. En op die wijze zijn deze Nederlandsche vliegers en hun trouwe werktuigkundige overal in de wereld de levende voorbeelden van Hollandschen ondernemingsgeest durf en voortvarendheid. Hetwelk wij zeker nooit hoog genoeg kunnen aanslaan en waarvoor wij in elk opzicht veel waardeering moeten hebben. SUCCESVOLLE PROEFVLUCHT DO. X. Het groote Dornier-vliegtuig DO. X is gistermiddag te 12.16 uur onder leiding van den piloot Wagner weder tot het maken van een korte proefvlucht gestart. Het betrof een proefneming met de nieuwe 12 watergekoel- de Amërikaansche motoren. Aan boord be vonden zich de constructeur Dr. Claudiu3 Dornier, 10 man equipage en 22 man tech nisch personeel van de Dornier-Werken. Te 10.50 uur werd het reuzenvliegtuig naar bui ten gebracht. Te 11.35 uur begonnen de pro pellers der motoren te draaien. Nadat Dr. Dornier nog een laatste inspectie had ge maakt bezichtigde hij met een aantal gasten het inwendige van de machine. Vervolgens werd de DO. X met een door slechts een maf bediende electrische installatie te water ge bracht, hetgeen slechts enkele minuten duur de. Bevelen weerklonken er niet en evenmin 99. Juist kwam de linnenjuffrouw van het kasteel in de kin derkamer en toen ze mij zag gilde ze en liep hard weg. Daar door liep zij mijn poppenbed en mijn tafel met serviesje omver. En vluchtte op haar beurt. Ze zette me een keel op van je welste. Ze leek me zoo bang als een wezel, 100. De koning, de koningin en de Prins zaten al aan tafel, toen ik de eetzaal binnenkwam. „Waar zou de prinses blijven," vroeg de koningin. „Dat weet ik niet", zeide de koning, „maar laat ons maar beginnen. Als ze te laat komt, moet ze maar den nond in den pot vinden".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6