De cycloon van Zondagavond. Brieven uit Berlijn. Kunst Tijdschriften Boeken Binnenland Een kermisterrein geteisterd. zag men de gebruikelijke schare start-man schappen. Te 13.20 uur lag de vliegmachine na deze eerste vlucht weder voor de Dornier-Werken te Altenrhein geankerd. Naar gemeld wordt js de tocht Van de DO. X met de nieuwe mo toren tot volle tevredendheid verloopen. Bij gunstig weder zullen de proefvluchten vol gende week worden voortgezet. EEN NIEUWE AMERÏKAANSCHE WERELDVLUCHT. De Amerikaansche vlieger Tid Lundgren en Seiler hebben een nieuwe poging onderno men voor het maken van een wereldvlucht. Zij zijn van Burbank in Californië naar New York gestart. Verdere tusschenlandingen zul len in Japan gemaakt worden. MISS AMY JOHNSON OP CROYDON GELAND. Urenlang heeft gisteren een enorme men- schenmenigte geduldig te Croydon gewacht op de aankomst van Miss Amy Johnson, die cnder geestdriftig gejuich om 21 uur 05 landde. De minister voor Luchtvaart Lord Thomson heette haar officieel welkom. De Tel. meldt hierover nog het volgende: Duizenden en nog eens duizenden waaron der opvallend veel dames, hadden zich op en rondom het vliegveld te Croydon verzameld cm miss Amy Johnson bij terugkeer in het vaderland toe te juichen in verband met haar succesvolle vlucht EngelandAustralië. Hoewel haar aankomst belangrijk ver traagd werd door den hevigen storm bleef de menigte in het ongunstigste weer geduldig wachten. Het geduld werd beloond, want om even over negenen kwam het toestel in den avondschemer aansnorren en streek vlot neer op het verlichte aerodrome. Aan de stormachtige toejuichingen, waar mede de jeugdige aviatrice werd ontvangen, scheen geen einde te zullen komen en het duurde dan ook vrij lang alvorens een aan vang kon worden gemaakt met de officieele receptie, welke door den minister voor de iLuchtvaart geleid werd in naam van de En- gelsche regeering. SIEGFRIED WAGNER OVERLEDEN. De beroemde componist Siegried Wagner is gistermiddag te 17.30 uur aan een hart verlamming overleden. Siegfried Wagner, wiens overlijden ge meld werd, heeft den ouderdom van 61 jaar bereikt. Hij werd in Zwitserland geboren als zoon van Riehard en Cosima Wagner. In zijn jonge jaren studeerde hij te Bay reuth, waar hij het Mausoleum van zijn grootvader Franz Liszt bewoonde. Later leg de hij zich onder leiding van Humperding op de muziekstudie toe. Sedert 1894 vertoefde hij te Bayreuth en na 1896 als dirigent. In het jaar 1895 trad hij voor het eerst als symphonie-omponist op. In later jaren com poneerde hij talrijke opera's, waarmede hij echter geen noemenswaard succes had. Na den wereldoorlog heeft Siegfried Wagner zich vooral aan het herstel van de Bay- reuther Festspiele gewijd Hij woonde steeds In den huize „Wahnfried" te Bayreuth. In April van dit jaar overleed zijn moeder Co sima Wagner in den hoogen ouderdom van 93 jaar. Vier weken geleden kreeg hijzelf plotseling een hartkwaal, dien hij niet te bo ven zou komen. Rouw in Bayreuth, Om verlangen van den ontslapen Sieg fried Wagner worden de Festspiele voortge zet. Van alle gebouwen wapperen de zwart? rouwvlaggen. E>e overledene was reeds in het begin van dit jaar ernstig zieg geworden. Hij laat twee zoons en twee dochters achter. Bijzetting op het stedelijk kerk hof. Hedenmiddag vindt in de kleine kapel van het stedelijk ziekenhuis te Raureuth voor een kleine kring van verwanten en naaste vrien den een lijkdienst voor Siegfried Wagner plaats. Daarna zal het stoffelijk overschot in de stadskerk worden opgebaard. De bijzet ting zal niet, zooals men verwachtte, in het graf van zijn vader, Riehard Wagner op de villa Wahnfried plaats vinden, maar op het stedelijk kerkhof. Aan het sterfbed waren slechts mevr. Wagner en een verpleegster. Siegfried Wagner was tot het laatste oogenblik, dat het hart op hield te kloppen, bij volle bewustzijn. (Van onzen correspondent). Deze tijd is er een van uitersten! De vorige winter bracht ons, Berlijners, temperaturen tot 30° C. onder nul, een win ter - u weet er in Nederland ook alles van, al heeft u het lang niet zoo koud gehad als wij op de Markische vlakte gelijk men in honderd jaren slechts bij hevige uitzondering meegemaakt had. Dit jaar begon de zomer met een hitte- periode van bijna zes weken onafgebroken, waarbij ik op mijn balcon in de schaduw 35° C .afgelezen heb, (en dat nog wel in de koele, door bosschen omgeven, buitenwij ken!) een hitte, zoo moordend, dat het gees telijk werk bijna onmogelijk werd en de schrijfmachine begon te roesten. En nu hebben we bijna twintig dagen koude en regen en verlangen in Juli naar ons kacheltje! Gegoten heeft het bij ons. g lijk trouwens in geneel Centraal- en West- Europa. Bij u ook, ik weet het. Maar ook zóó erg? Verleden week Vrijdag begon het 's middags tegen vier uur, en hield het pas den volgenden avond tegen elf, even op. En wat voor een regen. In m'n heele leven, de Indische ervaringen dan niet meegeteld, her inner ik me niet, ooit iets dergelijks beleefd te hebben. Van gieten kon niet eens meer gesproken worden. De wolken kwamen hoogst persoonlijk naar beneden, tot op 20 en 25 meter boven den grond. Dat kon men duidelijk waarnemen. En dan werden de bad kuipen leeggegooid. Dat 't gutste, dat 't bulderde .Daar was geen kleeding, geen olie- jas, geen waterlaars tegen bestand. Alles droop en dampte .Alle straten stonden blank. Vierhonderd maal op één avond werd' de brandweer gealarmeerd, omdat de kelders in de lager gelegen deelen der stad onderliepen. De autos spoten fonteinen omhoog Oude en nieuwe daken gaven den stijd op. De pannen werkten zich los. Het hemelwater drong de vlieringen binnen, dropte door de plafonds, die geelbruine vlekken vertoonden vandaar op de meubels, op de karpetten. Ik kan u zeggen. En 't is nóg niet voorbij. Vandaag scheen even de zon. Alsof ze zeg gen wou: „effe kijke". En dan ging ze weer weS- Blijkbaar met zomervacantie. Maar waarhéén, in drommelsnaara? Daar, waar de menschen met vacantie heen zijn, was ze nie l lijkbaar concentreerde zij alle stralen op het ongelukkige Zuid-Amerika, dat 45° C in de schaduw meldde en waar honderden menschen aan zonnesteek gestorven zijn. t Is een wonderlijke wereld, die io alles, in de rampen, in de politiek, in de sociale en economische ellende, naar het radicale schijnt over te hellen. In Duitschland, lieve lezer, begint men er nu toch eindelijk achter te komen, hoe slecht de zaken staan. Dat heeft lang genoeg geduurd waarempel Wat in d-e Duitschers gevaren was na den oorlog, is me nog op den dag van heden niet bijzonder duidelijk. Waarschijnlijk was het reactie op al die oorlogsellende. En als zoodanig wellicht physiologisch verklaar baar. Maar het bleef er toch wonderlijk bij Daar had je bijvoorbeeld die neiging tot dan sen, overal en op elk uur dansen (en wat voor dansen!), tot diep in den nacht. Men kan in de geschiedenis boeken lezen, dat vele volke ken, door alle tijden heen, na oorlogen en revoluties fanatiek gedanst hebben. Hier was dan de bevestiging ,dat het blijkbaar een eeuwig wederkeerend verschijnsel is. Maar 't was en is er niet minder luguber om. In alle Europeesche landen heeft de „Jazz" dank zij het straffe rythme en de zeer, zeer lage eischen, die aan de daarbij beboorende dansvaardighei-d gesteld worden, een zege tocht achter zich. In Duitschland was men gek op alles, wat met n-egermuziek te maken heeft. Goed. Er zat ook wel wat nieuws en aantrekkelijks in. Het was massa-muziek waarbij het minder op ingenieuse melodiën, meer op begappen van serieuse klassieken en voor 90 procent op het allerprimitiefste maat gevoel aankwam. Men gunde den talent- loozen de nieuwe vreugde. Maar dat men nu, twaalf jaren bijna na de eerste ,Jazz"-invasie, nog jazztdat men er nóg niet genoeg van heefb op minimum- dansvloertjes kinderlijke schuifpasjes „uit te voeren" en daarbij gezichten te trekken, als of men tegelijkertijd over een dreigend faillis sement nadenkt Ik schrijf u daarover, niet omdat ik mij inbeeld, iets heel bijzonder oorspronkelijks neer te pennen; en nog veel minder om den indruk te maken, alsof ik uit de school van wijlen Hector Treub in de bewogen dagen der Hamdorff-revolutie in Laren voortgeko men ware; maar alleen om u te verklappen, dat al dit gedoe rondom Jazz-muziek en danswaanzin ten slotte internationaal is en ons hier evenveel hoofdbrekens kost als dat waarschijnlijk ook bij u het geval is. Tenslotte jazzt men deze weken in al die duizenden vacantieoorden, waaraan Duitsch land zoo overrijk is. Wat moet men anders beginnen? Het regent aan de Duitsche Noord- en Oostzeestranden, in den Harz en aan den Boven-Wezer, aan den Rijn, in het Zevengebergte, in Boven-Beieren. Op de 1 Zugspitze staat de thermometer 6° beneden nul en sneeuwt het lustig. Midden in Juli. En de badplaatsen en kuuroorden hadden het toch al niet best! Slechts de allerbekendste, als Wiesbaden. Baden-Baden, Kreuznach, Nordemey, Wester- land, Zoppot en enkele andere klagen niet. Ofschoon ook daar nog heel wat hotelbedden te krijgen zijn. Maar die hebben r.u eenmaal een stampubliek, dat altijd komt, weer of geen weer. Menschen, die zelfs in deze miserabele tijden nog geld hebben. De ov-ergroote meer derheid der vacantie-oorden, die het van den middenstand hebben moeten, kunnen nu al vaststellen, dat ze sinds tientallen jaren niet meer zoo slechten zomer meegemaakt hebben. Ja, de zoogenaamde voorzomer is overrijk aan zon en al te groote hitte geweest Maar wat hielp dat? De vacanties voor de school kinderen zijn in Midden- en Noord-Duitsch- land in Juli, die voor het Rijnland en de overige deelen in Augustus. In Juni en in September zijn ouders met schoolgaande kin deren nu eenmaal niet naar buiten te krijgen. En Juli, dat staat vast, is volkomen ver regend. De aandrang was toch al veel minder groot dan in vorige jaren. Ofschoon in de eerste dagen van Juli nog die groote hitte heerschte, die de menschen toch naar de bad plaatsen joeg. Maar toen bleek al, dat er geen geld meer onder de Duitschers is. Men moet nu sparen, en zal wel gaan in zien, hoe dom men geweest is, daar niet jaren geleden mee begonnen te zijn. Op 1 Augus tus worden de huishuren alweer verhoogd! Ze zijn nu al vooral in de nieuwe huizen, waar 1000 mark of zeshonderd' gulden per kamer en p-er jaar huishuur (zonder extra kosten voor water, lift, centrale- of kachel verwarring betaald wordt!) buitensporig in vergelijking bijv. met Nederland. En nu gaat men er nog een schepje opleggen! Waarbij dan nog te bedenken is, dat de regeering, na alle parlementaire ellende der laatste maanden, nu eindelijk met noodver ordeningen zal komen, die honderden mil- licenen aan extra belastingen zullen gaan eischen (Lieve lezer, lieve lezer Zoo ziet het er uit in Duitschland. Niemand heeft geld meer (met uitzondering van die kleine groepen, die altijd geld hebben, en bij voorkeur als en omdat de anderen niets meer hebben), alles jammert, alles weeklaagt. Half Juli zagen we Berlijnsche gezinnen, die .vier weken in de „Sommer-frische" had den willen uitblazen, al bij duizenden naar de stad terugkeeren. Niet alleen, omdat het weer zoo ellendig bleef. Wel degelijk ook, omdat het geld op is. Vraagt u maar eens aan de zomertheaters, de bioscopen, de bars, de variété's in de groote badplaatsen, of ze verdiend hebben! De badgasten bleven binnen, legden hun kaartje of gingen met open raam naar bed, om tenminste „de lucht" te genieten. En evens een fiksche rheumatiek op te loopen. Nu komen ze terug, onze Berlijners, met sombere gezichten. Het verlof was een teleurstelling. En wat nu komt, is de moeite van 't beleven niet waard. Nog zelden is een vacantie zoo triest ten einde geloopen. In Berlijn, in Frankfort, in Keulen, in Hamburg, in Leipzig, in München waar men ook heengaat en op 't „platteland" is het al niet beter: malaise, malaise, malaise. Straks komt het „Notopfer". Dat beteekent voor alle Duitsche ambtenaren en beambten, éénmaal wel is waar, maar daarom niet min der pijnlijk, een fiksche aderlating. Twee komma zevenmiliioen menschen zonder werk. Het aantal faillissementen neemt toe. De industrie sluit dagelijks weer fabrieken. De groote concerns zetten 10 en meer procent van hun arbeiders en hun kantoorpersoneel aan den dijk. Voor de arme 70.000 Nederlandsche ar beiders en kleine neringdoenden in West- Duitschland komt een misère, die ze wel in scharen naar het vaderland terug zal doen stroomen. Als armlastigen! Vooral nu de Nederlandsche regeering er toe overgegaan is, de rijksondersteuningen voor deze men schen zoo goed als geheel stop te zetten. In een Berlijnsche courant schreef van ochtend waarachtig een ex-generaal een arti keltje, waarin hij den oorlog als „Stahlbad" nog eens aanbeveelt. Is dat nou een patholo gisch geval? Misschien bij den bejaarden schrijver? Maar dan is er toch nog een redac tie, die zooiets opneemt! Waar het dit najaar dezen winter met Duitschland héén moet. Het begint zoowaar alweer te regenen. Wat zeggen de optimisten ook weer? „De zon schijnt achter de wolken." En dé pessimisten: „Wolken bedekken de zon." Houden we ons in 's hemels naam aan de optimisten! ROLAND. Op den Uitkijk. Het tijdschrift voor het Christelijk gezin „Op den Uitkijk" uitgave Gebr. Zomer en Keuning's U.M. te Wageningen biedt dit maal weer veel interessants. Van de hand van Max Visser is een artikel over den groo- ten Franschen staatsman Aristide Briand, die door hem beschouwd wordt als een foto graaf, die retoucheert, niet een scheppend kunstenaar. De schrijver gelooft dan ook niet dat Briand's naam in de geschiedenis even groot zal blijven als thans zijn popula riteit het zou doen gelooven. Over Pullman-wagens, die hun naam danken aan den Amerikaan Oeorge Morti mer Pullman, levert L. Ridderslag een bij drage. Ds. Pierson vervolgt met Lentetij der Middeleeuwen; Prof. dr A. van Veldhuizen behandelt de jongere grafheuvels, terwijl K. C. Hartogh het slotartikel over Radium geeft, waarbij o.m. wordt stilgestaan bij het omzetten van het eene element in het andere, wat het eerst aan Rutherford in 1919 is ge lukt. De Jonge Gids. Dit tijdschrift voor de jeugdbeweging oipent met enkele frissche stukjes van pacifistische strekking. C. D. Lopes de Leao Laguna. schrijft over: „Ongodsdienstige. religie". Marguerite de Goeyen drukt in een artikel „Verontwoardiging" het doel van de jeugd beweging t.o.v. den oorlog uit, want zegt zij zoo terecht: „de jeugd is verantwoordelijk voor de toekomst. In dit artikel doet zij o.a. de mededeeling, dat gedurende de wereld oorlog in Frankrijk het aantal geborenen die abnormaal waren, het schrikbarende per centage van 80 bereikte... „Zijn verleden", van de Uitgevers maatschappij Mafcote Amster dam. De N.V. Uitgeversmaatschappij „Marco" heeft een bibliotheek geopend en daarin is als no. 1 in de eerste serie verschenen „Zijn verleden", een verhaal dat iedereen die van sensatie houdt, zal doen smullen. De onge noemde schrijver van het boek plaatst zijn lezers reeds op de eerste bladzijde voor een moord op een actrice, gepleegd in het atelier van een schilder te Berlijn, en dan volgt de eene sensationeele onthulling op de andere en toch duurt het lang vóór men er achter komt wie de moordenaar der tooneelspeelster is. En dat is dan niet de schilder, maar de man met wien het slachtoffer in het geheim getrouwd was. De dochter van den officier van justitie verloofd met den schilder geloofde niet aan diens schuld en door haar optreden gelukte het diens onschuld aan het licht te brengen, nadat bij een half jaar on der zware verdenking had gevangen gezeten. Een verhaal, dat op regenachtige dagen in vacantietijd stellig gelezen zal worden. H. EEN JEUGDIG AVONTURIER. Gisteravond ongeveer 11 uur werd te Gro ningen door een agent van politie op de deerebrug aangetroffen de 15-jarige A. U., afkomstig uit Ede. Bij onderzoek bleek de jongen Maandagmorgen met wisselgeld van zijn patroon op stap te zijn gegaan. Na ver schillende plaatsen, als Arnhem, Zutphen, IDeventer en Kampen te hebben bezocht, ver trok de jeugdige avonturier naar Groningen, waar hij met den trein van 8 uur 10 arri veerde. Hij was nog in het bezit van de som ma van 5 cent. De knaap is tqr beschikking van de justitie gesteld. A. J. M. STUMPFF. f Gisternacht is,;te..'s-Gravenhage plotseling overleden dë^heer A- J- M. Stumpff, lid van de Algemeene Rekenkamer. De heer Stumpff, die Zaterdagmorgen op het bureau van de re kenkamer alle stukken voor de vergadering van heden nog heeft klaar gemaakt, werd Zondagavond thuiskomend van een bezoek, onwel en overleed gisternacht om drie uur. De heer Stumpff, die 67 jaren oud en een 25-tal jaren lid van de Rekenkamer was, kwam aan deze instelling als tweede klerk en klom op tot referendaris, waarna zijn benoe ming tot lid volgde. Groote schade in verschillen de dorpen. Geen persoonlijke ongelukken. Het blijkt dat de cycloon, die Zondagna middag tegen zes uur over Abbenbroek, Geer vliet en Heenvliet trok (zie ons vorig no.) ook Noordbrabant geteisterd heeft, met name de omgeving van Roosendaal. Te 5 u. kwam met groote snelheid een on weer opzetten uit de richting EsschenRoo sendaal. Boven Oud-Gastel ontlastte zich dit onweer, waarbij hagelsteenen vielen, die ge- ruimen tijd nadat zij gevallen waren, nog de dikte hadden van kippeneieren. In het dorp was juist kermis, zoodat de straten vol met menschen waren. Deze vluchtten in de hui zen. Tegelijk met de hagelbuien stak een he vige storm op. Men zag boven den Veer- kensweg een zwarte streep in de lucht, die met zeer groote snelheid naderde. De boer derijen aan dezen weg en de te velde staande gewassen werden zwaar beschadigd. Van een ijswagen werd het bovenstel afgerukt, hetgeen loodrecht in de hoogte ging. De ven ter zelf kon zich aan het onderstel van den wagen vastgrijpen, anders was hij meege sleept. Een afsluitpoort van een boerderij werd opgenomen en een eind verder op den weg neergesmakt, te midden van menschen, die wonder boven wonder geen letsel bekwa men. De cycloon zette zijn tocht voort over het marktplein, waar aan kramen en huizen zware schade werd toegebracht. Onderwijl sloeg de bliksem op de lichtleiding van een café, waar de gelagkamer opgepropt stond met vluchtende menschen. Het draaiorgel in deze gelagkamer stond nog onder stroom, zoodat de vlammen aan alle kanten uit't in strument sloegen. Er ontstond een paniek, doch men wist het begin van brand te blus- schen. Voorts werden nog zwaar bescha digd de boerenhoeven van de famlies Broos en Backx. Bij de familie Van As werd een zwatc noteboom geheel uit den grond gezogen, hij kwam een eind verder weer neer. In den boomgaard van Peeters werden vier boomen geheel afgeknapt en op een zeer grooten af stand neergesmeten. Van het fruit in de omgeving is zoo goed als niets meer over. Geen huis onbeschadigd. Verder werden boomen uit den grond ge trokken of afgeknapt, terwijl ter plaatse de Stoof geen enkel huis gespaard bleef Vele boomen moesten het ontgelden. Enkele wer den totaal uitgerukt en weggeslingerd. De cy cloon heeft zich voortgezet in de richting van den Achterhoek en is daar weer omhoog de lucht in gegaan. Ook boven Oudenbosch heeft het zwaar gehageld, waar eveneens aan de huizen en de gewassen schade werd toegebracht. Op de Zuidhollandsche eilan den. De schade loopt in de duizenden. Na dit gedeelte van Noordbrabant te heb ben bezocht, trok de cycloon naar de Zuid hollandsche eilanden, waar hij op Voorne en Putten duchtig huishield. Over Abbenbroek is hij naar Heenvliet gekomen, waar bij bi; de kruising van de trambaan eenige goede renwagens heeft doen ontsporen en een groo ten woonwagen ondersteboven heeft gewor pen. Vrijwel evenwijdig aan het riviertje de Bernisse heeft hij zijn weg vervolgd en hij heeft maar al te duidelijk sporen achterge laten. Duidelijk is te zien, waar de cycloon zijn weg gevonden heeft: over een breedte van ongeveer 20 meter heeft hij duchtig huis gehouden; alles is plat geworpen, omgc gooid, vernield of stuk getrokken. Maar vlak naast zijn weg is alles merkwaardig ge spaard gebleven. Zoo kon het gebeuren, dat van een groote kweekerij van een van de wa renhuizen bijna alle ruiten vernield zijn en dat de andere broeikassen, die er vlak naast liggen, in het geheel niet geschonden zijn. Het is een heel gelukkige omstandigheid ge weest, dat de windhoos buiten de kom van het dorp langs is gegaan. Thans hebben slechts twee huizen het moeten ontgelden, maar aan deze panden is dan ook zeer veel schade toegebracht. Als men de ruïnes ziet liggen, voelt men groote verwondering, dat dit is kunnen gebeuren, zonder dat er per soonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Een schuur is totaal in elkaar geworpen. De hoos heeft een hevigen pannenregen doen ont slaan. Na Heenvliet is hij den Biertschen polder in gegaan en daar zijn vele boomen ontworteld Van andere zijn zware takken afgerukt. Tele foonpalen zijn omgeworpen en hooioppers zijn uit elkaar gewaaid. De schade wordt op véle duizenden guldens geraamd. Via het eiland Rozenburg is de cycloon naar Maasland gegaan. Onderweg heeft hij evenwel veel van zijn kracht ingeboet, hoewel hij hier en daar toch nog veel schade heeft veroorzaakt. Tenslotte is hij vrijwel over Kijkduin gekomen, waar hij evenwel tot een zeer hevigen rukwind was ingekrompen. Het telegraaf- en telefoonverkeer op Voor ne en Putten was duchtig gedesorganiseerd. Gisteren was het verkeer in zooverre her steld, dat van Nieuwersluis uit via Den Briel over één lijn kon worden getelefoneerd; Heenvliet was nog geheel geïsoleerd. Aan de herstellingen werd evenwel druk gewerkt. In den Heenvlietschen polder gingen eeni ge hooibergen enz. het luchtruim in, doch d"> meeste schade werd aangericht, toen de cy cloon het dorp bereikte. Op het station-em- p'.acement der Rotterdamsche Tramwegmij. werden drie goederenwagens uit de rails ge worpen; op hetzelfde emplacement woei een zware woonwagen der N.V. Bitumenwegmij Utrecht omver; hi; kwam zes meters verder te liggen. De kruin van ten noteboom en de luiken van een in de haven liggend schip werden circa 200 meters ver weggeslingerd Persoonlijke ongelukken zijn ér niet bij voorgekomen. Wel werden eenige personen door den luchtdruk omvergeworpen, doch zij kregen geen noemenswaardig letsel. Daar in het getroffen gedeelte betrekke lijk weinig huizen staan, is de schade aan huizen niet heel groot. Twee huizen zijn zeer ernstig beschadigd, daarvan zijn ook de da ken afgewaaid; voorts zijn een paar oude schuren geheel omvergewaaid, en van eenige andere huizen is een gedeelte der pannen afgerukt. De grootste schade werd aangericht aan de druiven- en tomatenkasseneenige zijn ingewaaid, vernield en ontzet. Het glas van de kassen werd tot op 1200 meter afstand te rug gevonden. Koeien werden van den dijk geworpen, en aan de reeds geoogste gewassen werd aan zienlijke schade aangericht, zooals aan de schooven tarwe, en sommige hoopen hooi zweefden honderd meter hoog in de lucht. In verband met de veiligheid van het ver-; keer werden de omgewaaidé boomen dadelijk opgeruimd. Het water in de Nieuwe Maas bij Nieu wersluis werd tot kerkhoogte opgezogen. Al les ging met veel lawaai gepaard; het leek, of een leger vliegmachines over Heenvliet trok. Tien minuten vóór de cycloon neerstreex was over een hoogen dijk een autobus met 21 Heenvlietsche meisjes gepasseerd, die in Brabant gingen kampeeren De schade wordt geraamd op 18 a 20 mille. Twee gezinnen werden geheel geruï neerd. Voor hen zal een collecte worden ge houden. Van onderen zag de cycloon er uit als een lange witte streep. Hoog in de lucht zag men zeer donkere wolken, die door elkaar dwar relden, de wolken waren in het midden van een grijsachtige kleur. Bezoek aan Heenvliet. Eeij speciale verslaggever van de Haagsche Crt. heeft een bezoek gebracht aan de ge teisterde streek en vertelt daarvan als volgt: Na een tocht, die door den feilen regen en door de formidabel slechte wegen geen pretje was, bereikten we met een auto de gemeente Heenvliet. Het eerste wat we van het dorp za gen was een scheef gewaaide telegraafpaal. Voorts bemerkten we een aantal ontwortelde, of neen, het waren totaal afgescheurde boo men. Achter die boomenrij op den weg van Geervliet stak het geraamte van een dak om hoog en nog een. Bij een tol stonden we op eens voor een boerenwoning, die wel bijzonder veel te lijden heeft gehad; een zijvleugel lag geheel in puin en het hoofdgebouw was van zijn dak beroofd Het dorp was nog stil. Menschen waren niet te zien, die kwamen eerst later opdagen toen zij vernamen, dat er „vreemden" geko men waren om naar de ruïnes te kijken. In het bondshotel van den heer B. v. d. Wilt vernamen we eerst, wat er eigenlijk gebeurd is. De eigenaar en zijn vrouw vertelden ons, dat zij omstreeks half 6 Zondagmiddag wer den opgeschrikt door een scherp loeiend en fluitend geluid. Eerst dachten zij, dat het een vliegtuig was, dat neerdaalde. Toen zij uit het venster keken, zagen ze een onheilspellend zwarte lucht; in razende vaart vloog hooi over het marktplein. Opeens een slag als van onweer, knetterend; dakpannen vlogen hij honderden door de lucht, alsof het veertjes waren. Rinkelend lawaai, toen weer gieren en het was voor bij. OogenblikKeliik liepen de menschen da huizen uit. Ik dacht niet anders, zeide de heer van der Wilt, of het heele dorp was verwoest geworden. Gelukkig bleek al gauw, dat de windhoos geen persoonlijke ongevallen had veroorzaakt. Hoe de slurf naderde. De gemeente-veldwachter van Heenvliet, de heer Hoekstra, dien we in het raadhuis aan troffen, had de windhoos zien aankomen. Ik zag, aldus de veldwachter, uit de richting van Oudenhoorn, een groot zwart gevaarte door de lucht aankomen, een reusachtig zwarte wolk met strepen en veger,; heelemaal onder aan hing een soort staart, die van boven dik ker was dan van onderen. Ik zeg tegen mijn vrouw: Pas op, we krijgen een tornado! Di rect een dreunende slag en de schuur van mijn buurman verloor al de dakpannen. Het duurde maar één tel, toen was alles gebeurd. De kolkende slurf heeft een grillige baan over de gemeente Heenvliet afgelegd. Men heeft haar uit 't zuiden zien komen, en zij is naar het noorden weggetrokken, nadat zij bo ven de markt van het dorp een vreemden draai heeft gemaakt. Met groot geweld smeet zij een drietal leege goederenwagens van de stoomtram uit de rails, gooide een dienstwagen van „Wegenbouw' onderste bo ven, maakte een sprong op den Molendijk, waar de schuur van de weduwe Yisser totaal in elkander stortte, rukte op het marktplein den A. N. W. B.-wegwijzer en een maximum- snelheidsbord uit den grond zij ging de maximumsnelheid ook ver te boven nam een paar takken van een boom weg en vloog met ontzaglijk geraas door den tol (zonaer te betalen), de richting van Geendiet uit, maar bij de boerderij van de familie H. van der Linden maakte zij groote. stukken en wendde zich naar het noorden. Een geluid alsof de wereld ver- ging! De echtgenoote van den landbouwer van der Linden was toen wij haar opzochten bezig haar woonkamer op te dweilen. Er was echter geen dweilen aan, want de regen droop door het plafond. Het heele dak was van het huis gerukt. De schuur was volko men vernietigd door het windgevaarte. Een reusachtige notenboom, -een van d^ oudste en knoestigste boomreuzen van het boomenrijke Heenvliet, was als een kneedbaar ding uit den grond gewrongen, om en om gedraaid en toen met geweld neergeslagen. We zaten met ons viertjes, zoo vertelde juffrouw van der Linden, om de tafel voor het raam, ik en mijn kinderen. Mijn man was even uitgegaan. Ik zeg tegen mijn kinderen: Vader treft het slecht, hoor eens, hoe het stormt! En opeens hoor ik een geluid, neen, ik dacht om zoo eens te zeggen, dat de wereld verging, een geluid! Gelukkig, dat de kinderen bij me waren, anders spelen ze bij regenweer altijd in het schuurtje, 't zou hun dood geweest zijn! Mijn oudste dochter tje kreeg het zoo op d'r zenuwen, dat het kind niet meer op haar beenen kon staan. Juffrouw van der Linden liet ons haar ver woest huis zien. De zolder bleek geheel door den storm te zijn meegenomen. De woonkamer en de slaapkamer wapen ontruimd, want de regen stroomde door de spleten en de scheuren naar binnen. Dadelijk na de catastrophe zijn buren gekomen om juffrouw van der Linden te helpen met het in veiligheid brengen van de meubelen. Een groot stuk plaatijzer van een naburig loodsje was opgenomen en een honderdtal meters verder op den weg neergelegd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7